Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments

Browse by Country: >
<
USA Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.
USA Club Championships
July 12, 2014
Tacoma, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Waller, Denver Track 11:29.50, 2-Amber Farthing, Club Northwest 11:48.08; 3-Deanna Clark, Central Park 12:40.79.

USA Junior Champs
July 6, 2014
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elinor Purrier, New Hampshire 10:24.46; 2-Hope Schmelzle, Purdue 10:35.19; 3-Julie Friend, CA-Pennsylania 10:36.55; 4-Jenette Northey, Montana State 10:57.38; 5-Emily Scharmann, UCLA 11:01.25; 6-Sarah Keiran, New Hampshire 11:20.94; 7-Christina Micale, Saginaw Valley 11:24.92; 8-Julissa Poullet, Otterbein 11:32.83; 9-Rylee Bowen, unattached 11:33.37; 10-Marissa DeWispelare, Doane 11:33.99; 11-Kyra Burke, Loyola Marymount 11:41.75; 12-Sarah Cullip, Grand Valley State 12:02.48; 13-Emma Wren, unattached 12:07.59; 14-Phacelia Cramer, unattached 12:09.32. DNF: Anna Maurer, Hill-Murray.

USATF Championships
June 28, 2014
Sacramento, CA, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn 9:19.72; 2-Ashley Higginson 9:27.59; 3-Stephanie Garcia 9:32.76; 4-Aisha Praught 9:34.69; 5-Rachel Johnson 9:41.56; 6-Courtney Frerichs 9:43.36; 7-Shalaya Kipp 9:46.57; 8-Nicole Bush 9:48.08; 9-Grace Heymsfield 9:48.10; 10-Carmen Graves 9:50.27; 11-Alicia Nelson 9:53.80; 12-Sara Vaughn 9:56.36; 13-Sarah Pease 9:59.62 DNF -- Bridget Franek.

[Final in early afternoon heat; Semifinals in cooler evening]
Video

USATF Semi-Finals
June 26, 2014
Sacramento, CA, USA
Automatic Timing
Results:
P = Advance by Place to Final
T = Advance by Time to Final

First Semi: 1-Bridget Franek 9:39.56 P; 2-Aisha Praught 9:39.77 P; 3-Nicole Bush 9:40.22 P; 4-Stephanie Garcia 9:40.27 P; 5-Sara Vaughn 9:41.55 T; 6-Carmen Graves 9:47.28 T; 7-Grace Heymsfield 9:48.34 T; 8-Jessica Kamilos 9:58.62; 9-Liberty Miller 10:02.26; 10-Megan Rolland 10:04.24; 11-Addie Bracy 10:08.01; 12-Julia Webb 10:16.94; 13-KaraLyn DeWalt 10:27.45.

Video

Second Semi: 1-Emma Coburn P 9;39.26; 2-Ashley Higginson 9:40.26 P; 3-Rachel Johnson 9:42.82 P; 4-Courtney Frerichs 9:43.07 P; 5-Shalaya Kipp 9:44.41 T; 6-Alicia Nelson 9:48.91 T; 7-Sarah Pease 9:48.94 T 8-Marisa Howard 9:51.05; 9-Kimber Mattox 9:51.29; 10-Rebeka Stowe 9:53.18; 11-Jordan Hamric 9:58.65 C12-Mary Goldkamp 10:03.12; 13-Maggie Callahan 10:10.42. Video

USATF Youth Championships
June 24, 2014
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Girls Age 17-18: 1-Kieran Casey (1995) 7:35.94; 2-Callie Donaldson (1997) 8:10.15; 3-Peyton Ali (1996) 8:29.86; 4-Ashley Parola (1997) 8:48.32.

Portland Track Festival
June 15, 2014
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, Nike OTC Elite 9:41.21; 2-Aisha Praught 9:42.76; 3-Sara Vaughn, Brooks ID 9:48.94; 4-Mary Goldkamp, Rogue AC 9:54.94; 5-Megan Rolland, Oiselle 9:56.98; 6-Michelle Finn, RAC Adidas 9:57.89; 7-Kimber Mattox, Team Run Eugene 9:58.26; 8-Julia Webb, Bowerman TC 10:02.64; 9-Jordan Hamric, Oiselle 10:02.87; 10-Allix Lee-Potratz, Vandal TC 10:09.38; 11-Kara DeWalt, Bay Area TC 10:09.41; 12-Maggie Callahan, HTS Elite 10:16.07; 13-Amy Eloise Neale (5 Aug 95) GBR unattached 10:16.18; 14-Jessica Textoris, Milestone 10:37.64.
[First reported race this year for young Neale, living and attending school in USA -- and hoping to represent GBR at the World Junior Championships in Eugene, about 90 miles south of Festival venue.]

American Milers Club Meet
June 15, 2014
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rebeka Stowe, Lawrence KS 9:58.68; 2-Jennifer Agnew, Bismark ND 10:03.65; 3-Krsta Moylan, Hattiesburg, MS 10:18.06; 4-Kyle Blakeslee, Sioux Falls, SD 10:27.40; 5-Megan Weschler, Ann Arbor MI 10:29.76; 6-Maddie McClellan, Fargo, ND 10:33.78.

Adidas Grand Prix (IAAF Diamond League)
June 14, 2014
New York City, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sofia Assefa , ETH 9:18.58; 2-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:23.43 3-Lidya Chepkurui , KEN 9:27.42; 4-Stephanie Garcia, USA 9:28.96; 5-Fancy Cherotich, KEN 9:46.88; 6-Beverly Ramos, PUR 9:47.60; 7-Rolanda Bell, PAN 10:10.66 8-Maria Mancebo, DOM 10:25.98
DNF: Sarah Pease, USA.

New Balance Outdoor Nationals
June 14, 2014
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m SC. Most steeplers listed below are from New York, the high school steeple pioneer.

First Race: 1-Paige Duca (Rockille Centre) 7:02.87 2-Anne Johnston (Darien, Connecticut) 7:06.85; . 3-Marissa Bartello (Laguna Hills, California) 7:09.89; 4-Ciara Scott (Bowling Green, Kentucky) 7:10.08; . 5-Rylee Bowen (Santa Rosa, California 7:11.43; 6-Rebekkah Bond (Malone, NY) 7:13.68; 7-Elsa Cole (Fillmore, NY) 7:17.81; 8-Julia Stevenson (Tarrytown, NY) 7:18.89; 9-Sarah Marvin (Pawling, NY 7:22.40 10-Lauren Hoffman (Melville, NY) 7:28.87; 11-Gianna Tinto (Kings Park, NY) 7:28.90; 12-Brooke Nohilly (Golden Bridge, NY) 7:34.26; 13-Gabryell Thompson (New Braunfels, Texas) 7:35.77; 14-Jennifer Gerland (Garden City, New York) 7:35.83.

Second Race: 1-Kate Zendell (Suffern, NY) 6:51.89; 2-Jessica Scheriff (Babylon, NY) 6:52.71; 3-Alesia Muklebusr (South Setauket, NY) 6:55.03; 4-Rachel Garn (Marcellus, NY) 7:00.25; 5-Emily Burns (Slingerlands, NY) 7:04.43; 6-Erin Melly (Bohemia, NY) 7:04.66 7-Madeline Beaulieu (Vestal, NY) 7:05.28; 8-Clare Losito (Williamsville, NY) 7:15.75; 9-Colleen Maloney (Rensselaer, NY) 7:15.88; 10-Kelly Hayes (Pearl River,NY) 7:16.47; 11-Katelyn Butler (Painted Post, NY 7:24.51; 12-Ally Ortega (Amherst, NY) 7:28.11; 13-Molly Dearie (Stony Brook, N Y) 7:28.55; 14-Rachel Bartolomeo (Cary, N.Carolina) 7:46.05.

NCAA Division 1 Championship Final
June 13, 2014
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leah O'Connor, Michigan State 9:36.43 2-Marisa Howard, Boise State 9:43.82 3-Rachel Johnson, Baylor 9:44.47; 4-Rachel Sorna, Cornell 9:46.96; 5-Shalaya Kipp, Colorado 9:48.90; 6-Grace Heymsfield, Arkansas 9:49.01; 7-Jessica Kamilos, Arkansas 9:49.25; 8-Alexa Aragon, Notre Dame 9:54.27; 9-Maya Rehberg, Iona 9:55.73; 10-Liberty Miller, Washington 10:03.34; 11-Sarah Martinelli, West Virginia 10:12.73; 12-Tova Magnusson , SMU 10:33.59.

NCAA Division 1 Semi-Finals
June 11, 2014
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
First Semi: 1-Rachel Sorna, Cornell 9:53.76 P; 2-Shalaya Kipp, Colorado 9:56.72 P; 3-Rachel Johnson, Baylor 9:57.27 P; 4-Marisa Howard, Boise State 9:58.45 P ; 5-Alexa Aragon, Notre Dame 9:59.67 P; 6-Jessica Kamilos, Arkansas 10:01.06 T; 7-Pippa Woolven, Florida State 10:07.99; 8-Megan Patricelli, Oregon 10:12.29; 9-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:12.83; 10-Tansey Lystad, Portland 10:20.02; 11-Cornelia Griesche, Mississippi State 10:20.92 12-Mackenzie Chojnacky, Toledo 10:24.85.

Second Semi: 1-Leah O'Connor, Michian State 10:00.83 P; 2-Grace Heymsfield, Arkansas 10:03.84 P; 3-Maya Rehberg, Iona 10:05.07 P 4-Sarah Martinelli, West Virginia 10:05.27 P; 5-Liberty Miller, Washington 10:05.40 P 6-Tova Magnusson, Southern Methodist 10:07.98 T; 7-Madelin Talbert, Lipscomb 10:13.70; 8-Andrea Harrison, BYU 10:23.81; 9-Catie Arrigoni, Eastern Washington 10:24.66; 10-Alex Leptich, Michigan 10:34.81 11-Kristen Zillmer, Illinois State 10:42.86; 12-Tori Gerlach, Penn State 10:51.17.

Music City Distance Carnival
June 7, 2014
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Bush, Furman Elite 9;34.76; 2-Carmen Graves, Roanoke Valley 9:55.97; 3-Mary Goldkamp, Adidas 9:56.00; 4-Rebecca Stowe, New Jersey 9:57.37; 5-Michelle Finn, Adidas 10:04.20; 6-Krista Moylan, unattached 10:11.70; 7-Mary Ballinger, Zap Fitness 10:17.20; 8-Maggie Callahan, HTS Elite 10:26.16; 9-Laura Cummings, HTS Elite 10:28.99; 10-Lisa Cary, unattached 10:50.19; 11-Katharine Showalter, Funky Town 11:02.60. [DNF Ashley Berry, Bermuda ]

Great Southwest Classic
June 6, 2014
Albuquerque, New Mexico, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m SC: 1-Carisma Lovato, Los Luna 7:33.09; 2-Cassey Amberg, Albuquerque 8:16.48; 3-Crissey Amberg, Albuquerque 8:16.66; 4-Veronica Brtek, Colorado 8:22.17; 5-Sarah James, Eagle Mountain Utah 8:34.39; 6-Shannon Heil, Provo Utah, 8:35.42; 7-Lochlyn Bickmore, Saratoga Springs Utah 8:35.43; 8-Valentine Taylor, Grand Junction Utah 8:35.71. [11 finish; Last = 9:49.47]

IAAF Diamond League / Prefontaine Classic
May 31, 2014
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sofia Assefa, ETH 9:11.39 WL &,MR;; 2-Hiwot Ayalew, ETH 9:12.89 SB; 3-Emma Coburn, USA 9:17.84 PB; 4-Etenesh Diro Neda, ETH 9:25.69 SB; 5-Purity Kirui, KEN 9:29.18; 6-Lidya Chepkurui, KEN 9:32.03 SB; 7-Fancy Cherotich, KEN 9:41.02 SB; 8-Gesa Felicitas Krause, GER 9:42.95; 9-Ashley Higginson, USA 9:50.12; 10-Habiba Ghribi, TUN 9:53.29; 11-Eilish McColgan, GBR 10:15.59; DNF -- Jamie Cheever, USA; Milcah Chemos, KEN; Lauren Johnson, USA; Aisha Praught, USA.

Reported Intermediate times: 1000m - Lauren Johnson 3:04.54; 2000m - Emma Coburn 6:12.98.

Twilight Meet
May 31, 2014
Walthan, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Cummings, unattached 10:11.77; 2-Rose Donegan, AUS 10:34.44; 3-Karen Roa, New Balance Boston 10:41.91.

NCAA Division 1 East Preliminaries
May 30, 2014
Jacksonville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
P=Advance by Place to June Championship Meet in Eugene
T=Advance by Time to Championship Meet

Heat 1 1-Leah O'Connor, Michigan State 9:52.69 P; 2-Maya Rehberg, Iona 10:03.48 P; 3-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:04.99 P; 4-Madelin Talbert, Lipscomb 10:08.21 T; 5-Sarah Martinelli, West Virginia 10:10.25 T; 6-Sarah Delozier, Dartmouth 10:28.55; 7-Claire DeVoe, Cornell 10:29.10; 8-Bret McDaniel, Georgia 10:31.12; 9-Svenja Meyer, Jacksonville 10:35.24; 10-Ashley Berry, Duke 10:35.66;. 11-Rebecca Chandler, Vanderbilt 10:35.83; 12-Danielle Winslow, Boston College 10:36.42; 13-Samantha Norman, North Carolina St.10:40.36; 14-Katie Landwehr, Michigan State 10:54.95; 15-Erin Mercer, North Carolina State.11:08.33; 16-Emma Neigel, Mississippi State 11:47.57.

Heat 2 1-Rachel Sorna, Cornell 9:52.88 P; 2-Pippa Woolven, Florida State 9:54.24 P; 3-Tori Gerlach, Penn State 10:03.55 P; 4-Alexa Aragon, Notre Dame 10:04.42 T; 5-Megan Weschler, Michigan 10:14.02; 6-Samantha Ginther, Indiana 10:20.18; 7-Shaina Sumney, UNC-Greensboro 10:21.35; 8-Liz Weiler, Toledo 10:26.09; 9-Abbie Benson, Penn State 10:27.05; 10-Elle Baker, North Florida 10:34.83; 11-Amira Joseph, Vanderbilt 10:37.39; 12-Katelyn Greenleaf, Alabama 10:38.50; 13-Valerie Palermo, Duquesne 10:41.32; 14-Chelsea Sumney, UNC-Greensboro 10:43.16; 15-Katharine Showalter, Georgia State 10:49.70; 16-Emily Ritter Rider 10:53.99.

Heat 3 1-Alex Leptich, Michigan10:03.43 P; 2-Mackenzie Chojnacky,Toledo 10:07.87 P; 3-Cornelia Griesche, Miss State10:08.87 P 4-Elizabeth Bird, Princeton 10:13.15; 5-Blair Doney, Purdue 10:14.17; 6-Kira Garry, Yale 10:17.52 7-Lisa Ziegler, Miss State10:20.03; 8-Lucy Young, Northeastern 10:23.26; 9-Benadate Cheruiyot, Louisville 10:24.22; 10-Nicole Cargill, Dayton 10:24.39; 1-Brianna Johnson, Indiana 10:26.77 12-Hope Schmelzle, Purdue 10:27.81; 13- Chelsi Woodruff, Florida State 10:28.22; 14-Brianna Castrogivanni, Sacred Heart 10:42.00; 15-Susan Rachel Givens, Auburn 10:43.41; 16-Sydney Leiher, Syracuse 10:52.16.

NCAA Division 1 West Preliminaries
May 30, 2014
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
P=Advance by Place to June Championship Meet in Eugene
T=Advance by Time to Championship Meet

Heat 1 1-Shalaya Kipp, Colorado10:03.87 P; 2-Tova Magnusson, SMU 10:10.06 P; 3-Jessica Kamilos, Arkansas 10:13.68 P; 4-Kelli Budd, Minnesota 10:16.79; 5-Melanie Nun, Colorado 10:18.86; 6-Katie Mahoney, Eastern Washington 10:20.21; 7-Erin Teschuk, North Dakota State 10:24.98; 8-Demerey Kirsch, Nevada 10:31.36 ; 9-Erika Setzler, Central Arkansas10:32.14; 10-Jenette Northey, Montana State 10:33.64; 11-Paula Gil-Echevarria , Eastern Washington 10:35.14; 12-Sadie Darnell, Southern Illinois 10:36.51; 13-Charlotte Wilson, North Texas 10:47.87; 14-Kaila Urick, Minnesota 10:50.97. DNF: Louise Webb, Lamar; Alycia Butterworth, Idaho

Heat 2 1-Grace Heymsfield, Arkansas 10:01.89 P; 2-Marisa Howard, Boise State10:07.57 P; 3-Kristen Zillmer, Illinois State10:10.76 P; 4-Tansey Lystad, Portland 10:11.57 T; 5-Sharlene Nickle, Texas Tech 10:22.22; 6-Clea Formaz, Arizona 10:25.34; 7-Courtney Wood, Missouri 10:25.79; 8-Brittany Marches, Texas 10:27.24; 9-Heather Olson, Rice 10:27.55; 10-Kaitlin Hanenburg, Colorado St. 10:34.64; 31-Eva Krchova, San Francisco 10:34.90; 12-Kelly McShea, Illinois State 10:37.55; 13-Chiara Warner, Arizona State 10:47.44; 14-Heather Demorest, Montana State 10:47.68; 15-Shanoah Souza, SMU 10:53.47; 16-Brooke Hodson-Davies, Utah Valley 11:04.25.

Heat 3 1-Rachel Johnson, Baylor 9:53.56 P; 2-Liberty Miller, U.Washington 10:07.52 P; 3-Andrea Harrison, Brigham Young 10:10.76 P; 4-Megan Patrignelli, Oregon 10:10.86 T; 5-Catie Arrigoni, Eastern Washington 10:14.99; 6-Krista Menghini, Southern Illinois 10:23.76; 7-Katie Moraczewski, Minnesota 10:26.44; 8-Nicole Roberts, New Mexico 10:30.52; 9-Audra DeStefano, Wyoming 10:31.64; 10-Nicola Hood, New Mexico 10:33.60; 11-Brittany Bushman, Utah State 10:40.74; 12-Kyra Burke, Loyola Marymount 10:53.24; 13-Jennica Redd, BYU 10:57.07; 14-Martina Tresch, Kansas State 11:07.84. DNF: Erin Cawley, Wisconsin; Emma Dahl, Arkansas-Little Rock.

NCAA Division 3 Championships
May 24, 2014
Delaware, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lucy Cheadle, Washington Univ. 10:20.06; 2-Sophie Goobic, Heidelberg 10:27.36; 3-Amy Cymerman, St. Lawrence 10:29.93; 4-Sammi Bruet, Wartburg 10:37.61; 5-Kallie Nixon, Bates 10:38.79; 6-Hannah Cole, Williams 10:39.75; 7-Martina de Geus , MIT 10:40.37; 8-Emily Paull, Aurora 10:41.54; 9-Meredith Lorch, Emory 10:52.76; 10-Alana McDonough, Colby 10:54.58; 11-Taylor Ostrander, Willamette 10:59.08; 12-Allison Barnwell, Claremont 10:59.37.

NAIA Championship
May 24, 2014
Gulf Shores, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maria Bernard, British Columbia 10:25.87; 2-Rhianna Grossman, Carroll 10:32.69; 3-Micha Gutmanis, British Columbia 10:50.67; 4-Sora Klolpfenstein, College of Idaho 10:51.60; 5-Lindee Dawson, Biola 10:55.25; 6-Elaine Schmeltz, Taylor 10:57.99; 7-Katrina Nolan, Oklahoma City 10:59.42 [14 finishers; Last = 11:46.88]

NCAA Division 2 Final
May 23, 2014
Allendale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alicia Nelson, Adams State 9:54.02; 2-Kyle Blakeslee, Augustana 10:13.93; 3-Hannah Osborn, Grand Valley State 10:17.86; 4-Katelyn Steen, Western Washington 10:20.66; 5-Emily Oren, Hillsdale 10:27.67; 6-Julie Friend, California PA 10:35.63; 7-Kelsey Bruce, Dallas Baptist 10:35.97; 8-Anna Marshall, Western State 10:36.35; 9-Jordan Chester, Grand Valley 10:45.89; 10-Samantha Thompson, Indiana PA 10:58.36; 11-Ciara Shorts, Clarion 11:04.18; 12-Katelyn Cliff, Grand Valley 11:04.76.

[Heats were May 22. Of championships we chronicled the past 25 years, Division 2 appears to be the only one without a recovery day between steeple heats and final.]

Southeastern Conference Champs
May 17, 2014
Lexington, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Grace Heymsfield, U.Arkansas 9:57.14; 2-Cornelia Griesche, Mississippi State U 10:00.58; 3-Jessica Kamilos 10:08.73; 4-Courtney Wood, Missouri 10:21.32; 5-Katelyn Greenleaf, Alabama 10;22.02; 6-Rebecca Chandler, Vanderbilt 10:23.17; 7-Susan Givens, Auburn 10:26.25; 8-Amira Joseph, Vanderbilt 10:31.99; 9-Bret McDaniel, Georgia 10:38.16; 10-Lisa Ziegler, Mississippi 10:45.25 [16 finish; Last = 12:09.23]

PAC 12 Championship
May 17, 2014
Pullman, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shalaya Kipp, U.Colorado 10:04.19; 2-Megan Patrignelli, U.Oregon 10:14.62; 3-Liberty Miller, U.Washington 10:18.56; 4-Melanie Nun, U.Colorado 10:26.56; 5-Chiara Warner, Arizona State U 10:30.85; 6-Clea Formaz, U.Arizona 10:38.11. [16 finish; Last = 11:44.69]

Big Ten Conference Champs
May 17, 2014
West Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leah O'Connor, Michigan State 10:06.10; 2-Blair Doney, Purdue 10:11.50; 3-Alex Leptich, U.Michigan 10:14.38; 4-Kelli Budd, U.Minnesota 10:17.21; 5-Samantha Ginther, U.Indiana 10:17.86; 6-Tori Gerlach, Penn State 10:20.55; 7-Hope Schmelzle, Purdue 10:23.38; 8-Megan Weschler, Michigan 10:24.63; 9-Kaila Urick, Minnesota 10:26.52; 10--Erin Cawley, Wisconsin 10:26.60; 11-Brianna Johnson, U. Indiana 10:27.14; 12-Nicole Hilton, Ohio State 10:28.27; 13-Abbie Benson, Penn State 10:28.80; 14-Latie Moraczewski, Minnesota 10:30.10; 15-Kristin Fritts, Purdue 10:36.42; 16-Kelsey Kluesner, Indiana 10:37.19; 17-Taylor Mikkalson, Minnesota 10:41.67 [20 finish; Last = 11:22.12]

Missouri Valley Conference
May 17, 2014
Carbondale, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Zillmer, Illinois State 10:10.72; 2-Krista. Menghini, Southern Illinois 10:12.54; 3-Kelly McShea, Illinois State 10:21.93; 4-Sadie Darnell, Southern Illinois 10:23.11; 5-Caitlin Busch, Bradley 10:36.93; 6-Sidney Hirsch, Wichita State 10:43.39 [13 finish, 1 dnf; Lat 11:36.74]

Mid-America Conference
May 16, 2014
Athens, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:05.94; 2-Mackenzie Chojnacky, Toledo 10:09.28; 3-Liz Weiler, Toledo 10:13.54 ; 4-Kayla Scott, Ohio U. 10:40.53; 5-Erica Howes, Miami-Ohio 10:42.06; 6-Andrea Alt, Bowling Green 10:46.37 [20 finish, Last = 11:54.48]

Georgia Tech Invitational
May 16, 2014
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katherine Showalter, Georgia State 10:25.69; 2-Ashley Berry, Duke 10:27.50; 3-Shelby Nicosia, Coastal Carolina,10:34.64; 4-Justine Stocks, Appalachian State 10:37.67; 5-Artrialia Lesane, Alabama State 10:38.44. [9 finish, Last = 11:51.15]

High Performance Meet
May 15, 2014
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Courtney Frerichs, USA 9:53.61; 2-Alicia Nelson, Adams State 9:54.45; 3-Lennie Waite, GBR 9:56.06 4-Rolanda Bell, Panama 9:57.33 5-Genevieve LaCaze, AUS 10:02.73; 6-Sarah Pease, Rogue A 10:03.89; 7-Jessica Furlan, Canada 10:07.93; 8-Ann Detmer, unattaxhed 10:08.17; 9-Chantelle Groenewoud, Canada 10:08.37; 10-Addie Bracy, HTS Elite 10:10.90; 11-Amber Schulz, unattached 10:11.97; 12-Rebeka Stowe, NJ-NY 10:12.56; 13-Mary Ballinger, ZAP Fitness 10:16.64; 14-Maggie Callahan, HTS Elite 10:23.94; 15-Minori Hayakari, Japan 10:29.73.

Ivy League Champs
May 11, 2014
New Haven, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Sorna, Cornell 10:03.25; 2-Sarah Delozier, Dartmouth 10:17.84; 3-Kira Garry, Yale 10:24.05; 4-Elizabeth Bird, Princeton 10:30.05; 5-Claire DeVoe, Cornell 10:32.48; 6-Leila Mantilla,Columbia 10:37.46; 7-Sarah Bennett, Dartmouth 10:41.81; 8-Bori Tozser, Bori Cornell 10:45.50 [13 finish; Last = 11:06.20]

Last Chance Meet
May 10, 2014
Albany, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brianna Nerud, unattached 10:15.75 2-Laura Cummings, Hudson Training System 10:22.58; -3-Amy Cymerman, St. Lawrence 10:24.30 [8 finish; last = 14:09.39]

Southland Conference Champs
May 10, 2014
Conway, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erika Setzler, Central Arkansas 10:20.56; 2-Louie Webb, Lamar 10:26.78 [16 finish, 1 dnf; Last = 12:33.63]

New England Champs
May 10, 2014
Westfield, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brianna. Castrogivanni, Sacred Heart 10:27.86; 2-Danielle Winslow, Boston College 10:28.10; 3-Martina de Geus, MIT 10:42.46 [30 finish via 2 sections; Last = 13:22.38]

Big East Championship
May 10, 2014
Villanova, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Neczypor, Georgetown 10:32.40; 2-Colleen Weatherford, Butler 10:39.2 ; 3-Kellie Greenwood, Marquette 10:41.10. [10 finish; Last = 12:26.37]

Sun Belt Conference Champs
May 10, 2014
San Marcos, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katherine Showalter, Georgia State 10:36.54; 2-Katelyn Hayward, Texas-Arlington 10:36.84; 3-Niamh Kearney, Georgia State 10:38.04 [13 finish; Last = 12:21.50]

Loucks Games
May 10, 2014
White Plains, New York, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC in high school meet: 1-Rachel Garn, Marcellus 7:01.94; 2-Jjessica Scheriff, North Babylon 7:04.22; 3-Madeline Beaulieu, Vestal 7:06.61; 4-Sarah Marvin, Pawling 7:14.11; 5-Beatrice Boylan, Cornwall 7:16.94; 6-Jaime Lord, North Rockland 7:17.01; 7-Aaliyah Wajid, Dewitt Clinton 7:22.23; 8-Jackie Thorne, Northport 7:22.62; 9-Jennifer Gerland, Garden City 7:26.21; 10-Lauren Hoffman, Whitman 7:30.12.

American Track League
May 9, 2014
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maria Mancebo, Dominican Republic 9:54.08; 2-Carmen Graves, Roanoke Valley Elite 9:56.62; 3-Julie Anne Staehl, Queen's University 9:58.56; 4-Alexa Aragon, Notre Dame 10:06.13; 5-Jordan Hamric, unattached 10:06.98; 6-Vicky Fouhy, Virginia 10:20.63; 7-Jennica Redd, BYU 10:22.69; 8-Cecile Chevillard, Eastern Kentucky 10:25.08; 9-Chelsea Sumney, UNC-Greensboro 10:27.64; 10-Megan Yuan, West Virginia 10:30.16; 11-Tereza Novotna, Elon 10:32.05; 12-Ashley Berry, Duke 10:39.27; 13-Maren Fassmann, BYU 10:57.79.

Oregon Twilight Meet
May 9, 2014
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimber Mattox, TeamRun Eugene 10:00.44; 2-Julia Webb, Bowerman TC 10:10.20; 3-Taylor Ostrander, Willamette 10:40.46; 4-Regan Yee, Trinity Western 10:44.039; 5-Hannah Mittelstaedt, Seattle University 10:44.09 [10 finish; Last = 11:58.76]

Seminole Twilight
May 9, 2014
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Chelsi Woodruff, Florida State University 10:28.31; 2-Elle Baker, North Florida 10:29.16;- 3-Artrailia Lesane, Alabama State Univ 10:42.04 [7 finish; Last = 12:10.79]

Great Northern Championships
May 9, 2014
Monmouth, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katelyn Steen, Western Washington Univ 10:34.40; 2-Dani Eggleston, Central Wash Univ 10:50.88 [9 finish; Last = 11:40.54]

Payton Jordan Meet
May 4, 2014
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race A -- at 18:48

1-Shalaya Kipp, U Colorado 9:39.12; 2-Aisha Praught, Nike 9:42.08; 3-Sara Hall, Asics 9:42.10; 4-Genevieve LaCaze, AUS 9:49.60; 5-Misaki Sango, Japan 9:50.40; 6-Beverly Ramos, Puerto Rico 9:52.42; 7-Jessica Furlan, CAN Excel Athletika 9:52.60; 8-Sarah Pease, Adidas 9:53.57; 9-Jamie Cheever, Brooks Beasts 9:55.83; 10-Amber Schultz, unattached 9:59.66; 11-Chantelle Groenewoud, CAN Speed River 10:00.25; 12-Lennie Waite, GBR 10:02.11; 13-Sara Vaughn, Brooks 10:11.69; 14-Anna Willard, Nike 10:18.16; 15-Sarah Inglis, Trinity Western 10:33.91. dnf-Genevieve Lalonde, CAN

View http://imageofsport.com/image/26772183 for a fine photo by Spencer Allen that shows proper setup of the steeplechase water jump barrier at meet venue -- Stanford University. There is no material, positioned between the barrier's uprights, to obstruct arriving runners vision of the water / landing area.

Race B -- at 18:34

1-Addie Bracy, Brooks 9:53.60; 2-Grace Hey; 5-Maggie Callahan, HTS Emsfield, Arkansas 9:53.65; 3-Lauren Johnson, Nike 10:00.79; 4-Marisa Howard, Boise State Univ 10:00.79lite 10:03.07; 6-Megan Patrignelli, Oregon 10:03.82; 7-Megan Rolland, Oiselle 10:08.86; 8-Kerry O'Flaherty, Ireland 10:10.28; 9-Cinthya Pucar Herrera, MEX 10:10.78; 10-Ann Detmer, unattached 10:15.41; 11-Sarah Benson, unattached 10:21.36; 12-Mary Goldkamp, Rogue AC 10:22.52; 13-Kara DeWalt, Bay Area TC 10:28.23; 14-Megan Weschler, Michigan 10:29.23; 15-Eva Krchova, CZE 10:31.22; 16-Yoshika Arai, JPN 10:41.43.

Race C -- at 16:50

1-Pippa Woolven, GBR / Florida State 10:06.45; 2-Krista Moylan, unattached 10:08.20; 3-Alycia Butterworth, Idaho 10:08.64; 4-Heather Demorest, Montana State 10:15.75; 5-Shaina Sumney, UNC-Greensboro 10:18.13; 6-Samantha Norman, North Carolina State 10:21.16; 7-Jovana De la Cruz Capani, MEX 10:22.24; 8-Kaitlin Hanenburg, Colorado State Univ 10:25.53; 9-Erin Mercer, North Carolina State 10:27.84; 10-Nicole Roberts, New Mexico 10:30.52; 11-Regan Yee, Trinity Western 10:39.79; 12-Sydney Leiher, Syracuse 10:40.65; 13-Anna Pasternak, Michigan 10:40.87.
[17 finish, 1 dnf; Last = 11:01.53)

Atlantic 10 Champs
May 3, 2014
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Cargill, Dayton 10:22.32; 2-Valerie Palermo, Duquesne10:26.10; 3-Amber Valimont, Duquesne 10:32.03; 4-Lizzie Gleason, Dayton 10:36.03; 5-Olivia Albers, Dayton 10:44.48 [13 finish; Last = 11:27.12]

Ohio Valley Champs
May 3, 2014
Edwardsville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cecilre Chevillard, Eastern Kentucky 10:28.81; 2-Claire Brown, SIU-Edwardsville 10:41.49; 3-Erica Parks, Morehead State 10:56.93 [16 finish; Last = 12:35.65]

Colonial AA Champs
May 3, 2014
Harrison, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lucy Young, Northeastern 10:31.11; 2-Jordan O'Dea, Northeastern 10:33.58; 3-Carlee Cassidy, College. of Charleston 11:01.60 [12 finish; Last = 12:24.43]

Metro Atlantic Champs
May 3, 2014
Lawrenceville, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maya Rehberg, Iona 10:31.48; 2-Emily Ritter, Rider 10:39.11; 3-Lucia Montefusco, Monmouth 10:51.55. [13 finish, Last = 12:50.84]

Christian College Champs
May 3, 2014
Rome, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelsey Bruce, Dallas Baptist 10:34.95 [15 finish, Last = 14:11]

Sectional Meet
May 3, 2014
Springfield, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kallie Nixon, Bates 10:37.87; 2-Martina de Geus, MIT 10:45.76; 3-Beth Golin, Coast Guard 10:50.57 [12 finishers; Last = 11:59.48]

America East Champs
May 3, 2014
Burlington, Vermont, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kirsten Weberg, Vermont 10:43.26; 2-Sarah Keiran, New Hampshire 10:54.77; 3-Alexis Hatcher, Binghamton 10:57.91 [12 finish; Last = 12:38.24]

American Athletic Conference
May 2, 2014
Tampa, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tova Magnusson, SMU 10:17.84; 2-Shan Souza, Shanoah 10:18.74; 3-Benadate Cheruiyot, Louisville 10:19.64 [12 finishers; Last = 12:38.39]

High Performance Meet
May 2, 2014
Corvallis, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Webb, Bowerman TC 10:18.37; 2-Catie Arrigoni, Eastern Washington Univ 10:20.75; 3- Pa Gil-Echevarria, EWU 10:29.03;4-Mel Newbery, Oregon 10:40.28; 5-Holly Stanton, U.Idaho 10:44.12 [13 finish; 1 dnf. Last = 11:56.61]

Patriot League
May 2, 2014
Annapolis, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Benko, Lafayette 10:41.40; 2-Felicia Sciortino, Boston University 10:43.17; 3-Christina Blair, Navy 10:46.28 [12 finish; Last = 12:09.30)

Drake Relays
April 26, 2014
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
College Women -- and Guest (G)

G--Courtney Frerichs, unattached 9:50.42; 1-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:07.18; 2-Blair Doney, Purdue 10:08.23; 3-Kelli Budd, Minnesota 10:14.53; 4-Kyle Blakeslee, Augustana/South Dakota) 10:23.84; 5-Katie Moraczewski, Minnesota 10:28.72; 6-Erika Setzler, Central Arkansas 10:28.73; 7-Hope Schmelzle, Purdue 10:32.30; 8-Kaila Urick, Minnesota 10:32.70; 9-Kristin Fritts, Purdue 10:32.93; 10-Colleen Riley, Iowa State 10:33.32; 11-Erin. Cawley, Wisconsin 10:33.47
[22 finishers, Last = 11:22.57]

Gina Relays
April 25, 2014
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mackenzie Chojnacky, Toledo 10:26.89; 2-Hannah Osborn, Grand Valley State 10:30.50; 3-Liz Weiler, Toledo 10:47.63. [26 finishers; Last = 12:29.94]

Brutus Hamilton Open
April 25, 2014
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ann Detmer, unattached 10:26.93; 2-Brittany Bushman, Utah State 10:28.18; 3-Rylee Bowen, unattached 10:50.92 [13 finishers; Last = 12:15.71]

Red Wolf Open
April 25, 2014
Jonesboro, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sadie Darnell, Southern Illinois University 10:29.72; 2-Krista Menghini, SIU 10:29.78
[7 finishers; Last = 12:10.59 ]

Penn Relays
April 24, 2014
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
Event 204 -- Olympic Development SC

1-Carmen Graves Brooks, Roanoke Valley Elite 10:09.33; 2-Brianna Nerud, unattached 10:12.54 3-Laura Cummings, Hudson TS 10:19.88; 4-Mary Ballinger, ZAP Reebok 10:22.23 [11 finishers; Last = 11:35.36]

Event 205 -- College Women SC Championship

1-Sarah Martinelli, West Virginia 10:17.47; 2-Tori Gerlach, Pennsylvania 10:21.40; 3-Samantha Ginther, Indiana 10:25.07; 4-Brianna Johnson, Indiana 10:26.22; 5-Brittany Marches, Texas 10:28.86; 6-Amy Hansen, Kentucky 10:32.73; 7-Shelby Nicosia, Coastal Carolina 10:34.76; 8-Abbie Benson, Penn State 10:35.66; 9-Ashley Berry, Duke 10:38.85; 10-Borbala Tozser, Cornell 10:38.97; 11-Corey Dowe, Cornell 10:42.81; 12-Leila Mantilla Columbia 10:43.33 [19 finish, Last = 11:15.01]

Event 206 -- College Women SC

1-Lizzie Bird, Princeton 10:16.47 ; 2-Morgan Richards, Charlotte 10:47.08; 3 27 Kat Grimes, Brown 10:51.67 [12 finishers; Last = 11:56.57]

Beach Invitational
April 19, 2014
Norwalk, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kaitlin Hanenburg, Colorado State 10:32.09; 2-Audra DeStefano, Wyoming 10:37.09; 3-Ali Olson, Northern Illinois 10:42.07; 4-Paula Gil-Echevarria, Eastern Washington 10:42.75; 5-Lisa Santroch, Pepperdine 10:56.99; 6-Allie Parks, Montana 10:58.20; 7-Shari Boyle, Shari Running Room AC 10:58.78; 8-Alex Suhr, South Dakota State 10:59.56. [17 finish; Last = 12:03.29]

Beach Invitational Meet
April 19, 2014
Norwalk, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kaitlin Hanenburg, Colorado State 10:32.09; 2-Audra DeStefano, Wyoming 10:37.09; 3-Ali Olson, Northern Illinois 10:42.07; 4-Paula Gil-Echevarria, Eastern Washington 10:42.75. [17 finishers; Last = 12:03.29]

Larry Ellis Invitational
April 18, 2014
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
Section 1 -- 1-Ashley Higginson, Saucony 9:35.72; 2-Nicol Traynor, New Jersey- 9:42.13; 3-Rachel Sorna, Cornell 9:43.48; 4-Leah O'Connor, Michigan State 9:44.35; 5-Katie Landwehr,Michigan State 10:09.87; 6-Sarah Delozier, Dartmouth 10:16.38; 7-Brianna Nerud, unattached 10:23.38; 8-Claire DeVoe, Cornell 10:26.14; 9-Karen Roa, Boston New Balance 10:33.47; 10-Paige Kouba, Harvard 10:34.22; 11-Megan Yuan, West Virginia 10:35.41; 12-Brianna Castrogivanni, Sacred Heart 10:40.18; 13-Georgia Crane, Wheaton 10:49.88.

Section 2 -- 1-Corey Dowe, Cornell 10:33.90; 2-Bori Tozser, Cornell 10:39.33; 3-Stephanie Benko, Lafayette 10:40.71; 4-Sarah Bennett, Dartmouth 10:41.91; 5-Brianne Mirecki, Williams 10:50.15; 6-Beth Gollin, Coast Guard [15 finishers, Last = 11:51.38]

Mount SAC Relays
April 18, 2014
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Invitational Elite (Race 5) at 1922 Friday

1-Chantelle Groenewoud, Canada 9:55.94; 2-Amber Schultz, unattached 9:58.42; 3-Kerry O'Flaherty, Ireland 10:00.27; 4-Kara DeWalt, Bay Area Track Club 10:00.48; 5-Sarah Benson, unattached 10:00.74; 6-Elizabeth Graney, Gazelle 10:02.61; 7-Marisa Howard, Boise State 10:07.17; 8-Maya Rehberg, Iona 10:07.61; 9-Maria Bernard, British Columbia 10:08.18; 10-Megan Rolland, Oiselle 10:14.42; 11-Jessica Kamilos, Arkansas 10:15.33; 12-Genevieve Lalonde, Speed River 10:15.83; 13-Andrea Harrison, BYU 10:16.08; 14-Liberty Miller, Washington 10:21.49; 15-Cinthya Pucar Herrera, Club Rodolfo Gomez 10:37.80.

Open Elite (Race 4) at 1910 Friday

1-Cornelia Griesche, Mississippi State 10:04.05; 2-Alycia Butterworth, Idaho 10:14.26 3-Katie Mahoney, Eastern Washington 10:17.34; 4-Lisa Ziegler, Miss State 10:18.51; 5-Louise Webb, Lamar 10:19.83; 6-Benadate Cheruiyot, Louisville 10:22.18; 7-Heather Demorest, Montana State 10:22.32; 8-Jovana De la Cruz Capani, 10:22.84; 9-Clea Formaz, Arizona 10:24.40; 10-Krista Moylan, unattached 10:29.52; 11-Tori Gerlach, Penn State 10:30.07; 12-Amy Schnittger, unattached 10:36.30; 13-Emma Neigel, Miss State 10:43.36; 14-Kirsten Weberg, Vermont 10:47.07; 15-Sadie Darnell, Southern Illinois 10:49.65; 16-Brooke Hodson-Davies, Utah Valley 10:53.12.

Oregon Relays
April 18, 2014
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, Nike OTC Elite 9:56.72; 2-Kimber Mattox, Team Run Eugene 10:09.33; 3-Julia Webb, Bowerman AC 10:21.43; 4-Rhianna Grossman, Carroll 10:49.84; 5-Anne Herbert, NW Missouri 10:52.39; 6-Kayla. Deighan, Wichita State 10:55.38 [10 finish; Last = 12:35.84]

Atlantic Coast Conference Championships
April 18, 2014
Chapel Hill, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Colleen Quigley, Florida State 10:09.50; 2-Alexa Aragon, Notre Dame 10:11.52; 3-Pippa Woolven, Florida State 10:20.61; 4-Danielle Winslow, Boston College 10:25.93; 5-Samantha Norman, NC State 10:27.17; 6-Erin Mercer, NC State 10:31.60; 7-Sydney Leiher, Syracuse 10:35.93; 8-Brenna Symoniak, Syracuse 10:44.78. [20 finishers, Last = 11:49.19]

Bryan Clay Invitational
April 18, 2014
Azusa, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Teschuk, North Dakota State. 10:23.75; 2-Nicola Hood, New Mexico 10:26.00; 3-Sora Klopfenstein, College of Idaho 10:41.73; 4-Katelyn Steen, Western Washington 10:44.03; 5-Kellie Greenwood, Marquette 10:46.68; 6-Nicole Roberts, New Mexico 10:52.40; 7-Mitzan Lozano, Mx International 10:52.88; 8-Laurie Byrd, Stephen F. Austin 10:53.97. [20 finish; Last = 12:29.42]

Jesse Owens Classic
April 18, 2014
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Hilton, Ohio State 10:37.78; 2-Bethany Neeley, unattached 10:48.24; 3-Kelsey McAlpine, unattached 10:52.44. [9 finish; Last = 11:31.42]

Big South Conference
April 18, 2014
Rock Hill, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shelby Nicosia, Coastal Carolina 10:43.22; 2-Ashley Matthews, Campbell 10:55.62;
[14 finish; Last = 12:52.04]

Mount SAC Relays
April 17, 2014
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Open Section A (Race 3) at 1848 Thursday

1-Nicole Cargill, Dayton 10:20.88; 2-Azucena Rios Aldana, Mexico 10:26.00; 3-Amira Joseph, Vanderbilt 10:27.72; 4-Jennica Redd, BYU 10:31.14; 5-Jenette Northey, Montana State 10:33.10; 6-Rebecca Chandler, Vanderbilt 10:33.79; 7-Holly Stanton, Idaho 10:35.24; 8 -Demerey Kirsch, Nevada 10:35.95; 9-Hannah Mittelstaedt, Seattle University 10:45.90; 10-Jenna Tong, USC 10:46.27; 11-Emily Oren, Hillsdale 10:46.97; 12-Allison Barnwell, Claremont-Mudd 10:47.41; 13-Mary Hillis, Cal Poly 10:47.65; 14-Laurie Byrd, Stephen F Austin 10:47.79; 15-Anna Ahlrichs, Xavier (Ohio) 10:48.03; 16-Maren Fassmann, BYU 10:50.45; 17-Morgan Wedekind, Kansas State 10:53.89; 18-Lizzie Gleason, Dayton 10:55.18. [24 finish; Last = 11:44.65]

Open Section B (Race 2 at1835 Thursday

1-Audra DeStefano, Wyoming 10:31.51; 2-Catie Arrigoni, Eastern Washington 10:33.52; 3-Allie Parks, Montana 10:36.54; 4-Olivia Albers, Dayton 10:37.85; 5-Courtney Bouchet, Colorado 10:38.88; 6-Erin Menefee, Arizona 10:44.12; 7 Megan West, South Dakota State 10:45.57; 8-Kyra Burke, Loyola Marymount 10:46.22; 9-Emily Scharmann, UCLA 10:49.10; 10-Brittany Bushman, Utah State 10:52.55; 11 Sabrina Seay, UCLA 10:53.03; 12-Anna Marshall, Western State 10:56.66; 13-Kailey Ulland, San Francisco 10:59.28; 14-Violeta Gomez Mayoral, Mexico 10:59.42. [22 finish; Last = 11:46.77]

Open Section C (Race 1) at 1822 Thursday

1-Jenna Thurman, Adams State 10:49.06; 2-Meghan Marvin, UCLA 10:54.31; 3-Shelby Mills, Gonzaga 10:56.10; 4-Laura Affeld, UNLV 10:58.21; 5-Kelsey Burgess, Northwood 10:58.38; 6-Ella Tracy, Loyola of Illinois 10:59.13. [24 finish; Last =12:02.15]

Tennessee Relays
April 12, 2014
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC 1-Carmen Graves, Roanoke Valley Elite 10:11.45; 2-Cecile Chevillard, Eastern Kentucky 10:38.26; 3-Madelin Talbert, Lipscomb 10:38.66; 4-Erika Setzler, Central Arkansas 10:46.29 [20 finish; Last = 12:16.99]

High School 2000m SC 1-Alexandra Christopoulos, Hardin Valley 8:30.14; 2-Shaelyn, Sevier Country 8:37.90; 3-Kayle Peacock, Sevier County 8:51.28 [7 finish]

Princeton Quadrangular meet
April 12, 2014
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Bird, Princeton 10:30.19; 2-Lucia Montefusco 11:00.78 [5 finish; Last = 12:47.89]

Bison Outdoor Classic
April 12, 2014
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Valerie Palermo, Duquesne 10:34.40; 2-Amber Valmot, Duquesne 10:34.46; 3-Corinne Fitzgerald, unattached 10:43.87; 4-Bori Tozser, Cornell 10:46.84; 4-Alexis Hatcher, Binghamton 10:49.75; 5-Alexis Hatcher, Binghamton 10:49.75; 6-Samantha Thompson, Indiana PA 10:52.07 [34 finishers in 2 sections. Last = 12:21.61]

Joe Hilton Invitational
April 12, 2014
Chapel Hill, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shaina Sumney, UNC-Greensboro 10:36.38; 2-Chelsea Sumney, UNC Greensboro 10:42.99 [no others]

Border Battle
April 12, 2014
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Briana Johnson, Indiana 10:42.16; 2-Kristin Fritts, Purdue 10:52.09; 3-Hope Schmelzle, Purdue 10:59.53. [5 finish, Last = 11:27.57]

Red-White-Blue Invitational
April 12, 2014
Newark Valley, New York, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m SC: 1-Madeline Beaulieu, Vestal 7:16.65; 2-Jade Auchmoody, Homer 7:35.66; 3-Kayla Stewart, Newark Valley 8:03.82; 4-Ariel Moheimani, Homer 8:14.78 [8 finish, Last = 9:58.24]

Lyle Hokanson Classic
April 11, 2014
Fargo, North Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Tescchuk, North Dakota State 10:25.71; 2-Makenzie Smith, Moorhead 11:10.66 [3 finish; Last = 11:34.93]

Sun Angel Classic
April 11, 2014
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alycia Butterworth, U.of Idaho 10:27.32; 2-Holly Stanton, U.of Idaho 10:59.22; 3-Lauren Justus, Northern Arizona 11:02.29. [7 finish, Last = 11:59.83]

Youth Olympics Area Trials
April 5, 2014
Miramar, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Negron Alondra (age 15) 7:00.99; 2-Daniela Najera (15) Mexico 7:02.11; 3-AriadnaRivera (16) Mexico 7:05.85; 4-Page Duca (16) USA 7:17.09; 5-Irma Margarita Aldana (15) El Salvador 7:17.40..

Crimson Tide Invitational
April 5, 2014
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Colleen Quigley, Florida State Univ 9:58.96; 2-Pippa Woolven, FSU 10:14.16; 3-Courtney Wood, Missouri 10:28.20; 4-Chelsea Woodruff, FSU 10:32.50; Katelyn Hayward, U.Texas-Arlington 10:38.95.
[7 finish,Last = 11:26.78]

Arkansas Spring Invitational
April 5, 2014
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Kamilos, Arkansas 10:19.36; 2-Regan Ward, Arkansas 10:34.73; 3-Viola Kebenei, Iowa Central CC 10:54.57 [[6 finish; Last = 12:57.52]

Battle on the Bayou
April 5, 2014
Baton Rouge, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Neigel, Mississippi State 10:19.70; 2-Nicole Hilton, Ohio State 10:34.11 [no others].

Arizona vs. Oregon
April 5, 2014
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Patrignelli, Oregon 10:29.58; 2-Clea Formaz, Arizona 10:48.47; 3-Erin Menefee, Arizona 10:54.95.

Cal-Nevada Championships
April 5, 2014
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenna Tong, USC 10:42.91; 2-Maxine Goyette, UC Santa Barbara 10:47.93; 3-Allison Barnwell, Claremont-Mudd 10:53.91; 4-Kira Soderstrom, USC 10:57.13 [16 finishers, Last = 13:12.42]

Stanford Invitational
April 4, 2014
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Third Race -- at 1730: 1-Lennie Waite, GBR 9:48.17; 2-Rachel Johnson, Baylor 9:49.31; 3-Sarah Pease, Adidas 9:55.35; 4-Megan Rolland, Oiselle 9:58.41; 5-Alicia Nelson, Adams State 9:59.83; 6-Alexa Aragon, Notre Dame 10:14.29; 7-Kerry O'Flaherty, Ireland 10:14.33; 8-Emma Dahl, U.Arkansas Little Rock 10:15.20; 9-Martina Tresch, Kansas State 10:16.08; 10-Kristen Zillmer, Illinois State 10:18.81; 11-Katie Moraczewski, Minnesota 10:19.51; 12-Liberty Miller, Washington 10:25.44; 13-Kelly McSea, Illinois State 10:27.79
[15 finish, Last = 11:04.36]

Second Race -- at 1715: 1-Mary Goldkamp, Adidas 10:06.37; 2-Andrea Harrison, BYU 10:09.86; 3-Courtney Harrison, Cal State Stanislaus 10:14.97; 4-Diana George, Cal Poly 10:15.93; 5-Sarah Martinelli, West Virginia 10:17.38; 6-Sharlene Nickle, Texas Tech 10:18.92; 7-Abbie benson, Penn State 10:20.76; 8-Kira Garry, Yale 10:21.01; 9-Louise Webb, Lamar 10:22.26; 10-Sydney Leiher, Syracuse 10:24.39; 11-Brittany Marches, Texas 10:26.90; 12-Katie Mahoney, Eastern Washington 10:28.95; 13-Claire DeVoe, Cornell 10:31.89; 14-Jennica Redd, BYU 10:34.76; 15-Haley Cutright, Syracuse 10:38.53; 16-Maren Fassman, BYU 10:38.69; 17-Taylor Nowin, Oregon State 10:47.90.

First Race -- at 1700: 1-Tansey Lystad, Portland 10:15.83; 2-Kelli Budd, Minnesota 10:17.50; 3-Blair Doney, Purdue 10:18.01; 4-Toya Magnusson, SMU 10:23.85; 5-Demerey Kirsch, Nevada 10:28.57; 6-Kelsey Bruce, Dallas Baptist 10:30.19; 7-Heather Olson, Rice 10:30.53; 8-Tereza Novotna, Elon 10:33.40; 9-Amira Joseph, Vanderbilt 10:34.66; 10-Brianna Castrogivanni, Sacred Heart 10:41.67
[14 finish; Last = 11:07.82]

Florida Relays
April 4, 2014
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Svenja Meyer, Jacksonville 10:20.80; 2-Bret McDaniel, Georgia 10:24.73; 3-Katharine Showalter Georgia State Univ 10:30.23; 4-Erin Cawley, Wisconsin 10:30.80; 5-Artralia Lesan, Alabama State U 10:30.87; 6-Elle Baker, North Florida 10:34.89; 7-Erika Ramsey, Georgia 10:36.80; 8-Amy Hansen, Kentucky 10:37.02; 9-Claire Brown, Southern Illinois 10:43.97; 10-Carlee Cassidy, College of Charleston 10:46.56. [23 finishers, Last = 12:00.09]

Sam Howell Invitational
April 4, 2014
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rolanda Bell, New Balance 10:21.50; 2-Sarah DeLozier, Dartmouth 10:36.96; 3-Kallie Nixon, Bates 10:38.63; 4-Paige Kouba, Harvard 10:38.66; 5-Leila Mantilla, Columbia 10:42.92; 6-Leah Eickoff, Brown 10:45.63 [16 finish; Last = 11:41.20]

Distance Carnival
April 4, 2014
San Francisco, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amy Schnittger, Sacramento RA 10:35.91; 2-Tori Parkinson, Utah State 10:42.93 ; 3-Morgan Wedekind, Kansas State 10:46.28; 4-Rachel Naranjo, Cal St. Stanislaus 10:55.26; 5-Kailey Ulland, San Francisco 10:56.21; 6-Brittany Bushman, Utah State 10:58.96; 7-Kori Gilley, Humboldt State 10:59.74
[31 finish; Last = 12;48.62 ]

Spring Classic
March 29, 2014
Riverside, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Sorna, Cornell 10:05.43; 2-Corey Dow, Cornell 10:47.20; 3-Claire Dowe, Cornell [9 finish; Last = 12:36.60]

Lyles-Wood Invitational
March 29, 2014
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Benadate Cheruiyot, Louisville 10:51.56; 2-Alyssa Dyer, Central Michigan 11:17.64; 3-Ally Spiroff, Loyola 11:29.11 [7 finishers; Last = 12:19.94]

Tulane Team Challenge
March 29, 2014
New Orleans, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Angelica Caraballo, unattached 10:45.72; 2-Hannah Finnegan, Xavier-Louisiana 11:09.53; 3-Reeka Belton, Xavier-Louisiana 11:41.44.

Texas Relays
March 28, 2014
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Pease, Adidas/Rogue AC 10:12.55; 2-Cornelia Griesche, Missisippi State 10:21.78; 3-Charlotte Wilson, North Texas 10:24.53; 4-Lisa Ziegler, Miss State 10:25.25; 5-Brittany Marches, Texas 10:34.42; 6-Kelsey Bruce Dallas Baptist 10:37.01; 7-Erika Setzle, Arkansas 10:49.84. [11 finishers: Last = 11:47.82]

High School 2000m SC: 1-Gabby Thompson, New Braunfels 7:29.26; 2-Ashley Koett, Woodlands 7:38.24; 3-Emily Voss, Katy 7:47.92; 4-Naira Alvarado, Ingleside 7:53.89; 5-Hailey Smalley, New Braunfels-Canyon 7:55.28; [10 finish; Last = 8:39.86]

Washington University Invitational
March 28, 2014
St. Louis, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lucy Cheadle, Washington Univ 10:29.58; 2-Emma Burditt,Truman 11:14.80; 3-Katie Hirsch 11:40.52 [15 finish; Last = 13:52.45]

Raleigh Relays
March 28, 2014
Raleigh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
Section A: 1-Katie Landwehr, Michigan State 10:19.85; 2-Liz Weiler, Toledo 10:26.45; 3-Mackenzie Chojnacky, Toledo 10:31.96 ; 4-Nicole Cargill, Dayton 10:36.95; 5-Samantha Norman, NC State10:39.37; 6-Ashley Berry, Duke 10:42.26; 7-Leah Eickhoff, Brown10:47.04; 8-Lizzie Gleason, Dayton 10:47.04; 9-Sara Sargent, Virginia 10:49.81; 10-Kendall Cowne, Virginia 10:54.54; 11-Erin Mercer, NC State 10:54.71; 12-Olivia Enright, NC State10:55.78, [15 finish; Last = 11:33.72]

Section B: 1-Artrailia Lesane, Alabama State 10:52.14; 2-Alexis Hatcher, Binghamton 10:56.30; 3-Olivia Albers Dayton 10:59.23; 4-Kat Grimes, Brown10:59.47; 5-Megan West, South Dakota State 11:03.88; 6-Laura Condron, Indiana Tech 11:04.34; [17 finish; Last = 11:42.8]

Section C: 1-Megan Tursi, Elizabethtown 11:00.62 [17 finish, Last = 13:27.48]

Victor Lopez Classic
March 28, 2014
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Goldkamp, Rogue AC-Adidas 10:30.58; 2-Lara Huelsebusch, Texas A&M-CC 11:14.75; 3-Cristina Alcantar, Midwestern State. 11:19.23 .

Spring Break Invitational
March 28, 2014
Jacksonville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elle Baker, North Florida 10:39.04; 2-Mary Kate Thyfaul, North Florida 11:46.13; 3-Madison Burkholder, Charleston 12;50.63.

Aztec Invitational
March 28, 2014
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenna Tong, U.Southern California 10:52.51; 2-Ashley Benfield, Colorado Springs 11:09.75; 3-Kira Soderstrom, USC 11:13.62 [7 finish, Last = 12:28.62]

Al Manuel Meet
March 28, 2014
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Demorest, Montana State Univ 10:54.59; 2-Jenette Northey, MSU 10:57.26; 3-Catie Arrigoni, Eastern Washington 11:01.92 [6 finish, Last = 13:08.74]

Black & Gold Invitational
March 28, 2014
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Bethany Neeley, unattached 6:59.18; 2-Erica Howes, Miami (Ohio) 7:01.40; 3-Amira Joseph, Vanderbilt 7:01.72; 4-Rebecca Chandler, Vanderbilt 7:04.95 [26 finish; Last = 9:09.87]

Trojan Invitational
March 22, 2014
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Andrea Harrison, BYU 10:26.04; 2-Blair Doney, Purdue 10:35.76; 3-Jennica Redd, BYU 10:45.47; 4-Kristin Fritts, Purdue 10:47.38; 5-JennaTong, USC 10:53.27; 6-Maren Fassmann, BYU 10:55.58; 7-Kira Soderstrom, Kira, USC 11:11.73 .

49er Classic
March 22, 2014
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Samantha. Ginther, Indiana 10:24.89; 2-Danielle Hoop, Cumberlands 11:06.45; 3-Katharina Seelos, Queens-NC 11:14.55 [14 finishers -=- Last 3:37.09]

Oregon Preview
March 22, 2014
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Aisha Praught, Nike OTC 6:26.72; 2-Mel Newberry, U.Oregon 6:42.37; 3-Katelyn Steen, Western Washington 6:56.78; 4-Taylor Nowlin, Oregon State U 7:02.76; 5-Tori Parkinson, Utah State 7:04.27; 6-Brittany Bushman, Utah State 7:06.33 [11 finish, Last = 7:54.4]

Wake Forest Open
March 21, 2014
Winston Salem, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tereza Novotna, Elon 10:41.41; 2-Stephanie Benko, Lafayette 10:52.97; 3-Christina Clarkin, Buffalo 11:02.67 [12 finishers; Last = 14:24.88]

Alabama Relays
March 21, 2014
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Krista Moylan, 10:35.14; 2-Lindsay Miller, UAB 11:19.00; 3-Rachel Pease, Louisville 11:40.80

Willamette-Corban dual meet
March 20, 2014
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michaela Freeby, Willamette University 10:44.52; 2-Taylor Ostrander, Willamette 10:46.21 [6 finishers; Last = 13:18.22]

Rhodes Open Meet
March 15, 2014
Memphis, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Emma Dahl, Arkansas-Little Rock 10:16.66; 2-Julia Sock, Hope 11:49.44; 3-Hayley Schultze 12:15.04; 4-Oteia Prince, Tennessee State 12:24.66.

Quad Meet
March 15, 2014
Jacksonville, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Katherine Showalte 7:00.81; 2-Niamh Kearney 7:02.11; 3-Anna Sinclair 7:16.46; 4-Mackenzie Nail 7:51.92.

Seahawk Invitational
March 15, 2014
Wilmington, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Carlee Cassidy, College of Charleston 7:07.46; 2-Haley Kapheim, UNC-Wilmington 7:34.92; 3-Chelsey Bush, Campbell 7:38.21; 4-Rachel Quinn, UNC-Wilmington 7:38.64; 5-Jessica. Lynch, North Dakota 7:40.82. [7 finish; Last = 8:46.82]

Aggie Open
March 15, 2014
Davis, California, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Samantha Diaz, Nevada 7:02.86; 2-Demerey. Kirsch, Nevada 7:09.51; 3-Clara Macleod, UC Davis 7:13.99; 4-Kate Jamboretz, San Francisco 7:16.94; 5-Rianna Goins, UC Davis 7:22.56; 6-Audrey Hiatt, Santa Clara 7:24.38.

Occidental Distance Carnival
March 14, 2014
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC 1-Brooke Hodson-Davies, Utah Valley 10:27.98; 2-Kyra. Burke, Loyola Marymount 11:02.73; 3-Harley Murray, unattached 11:11.27; 4-Karla Vernola, Moorpark 11:16.41; 5-Ayded Reyes, Cal St. San Marcos 11:17.58; 6-Marline Estell, Vanguard 11:21.33; 7-Naomi Van Setten, Cal Baptist 11:23.76; 8-Bryn Haebe, Alaska Anchorage 11:29.99 [25 finishers; Last = 14:27.54]

South Florida Open
March 14, 2014
Tampa, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC; 1-Peri Bowman, Nova Southeastern 11:16.86; 2-Chantell Blundell, Tampa 11:26.74; 3-Chelsea Johnson, Wayne State 11:41.76 [9 finish; Last = 14:10.70]

Spring Break High School Meet
March 13, 2014
Corpus Christi, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1600m SC: 1-Naira Alvarado, Ingleside 6:22.29; 2-Chelsea Gonzales, Carroll 6:27.75; 3-Desiland Almaguer, unattached 6:30.41 [6 finishers, 2 dnf, Last = 7:25.76. Meet host: Texas A&M University]

All-Cal Challenge Cup
March 8, 2014
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Maxine Goyette, UC Santa Barbara 11:03.79; 2-Hannah Ruby, UC Irvine 11;19.47; 3-Anneka Kakebeen, UC San Diego 11:38.15; 4-Madison Hills, UC San Diego 11:49.62; 5-Amanda Weber, UC San Diego 11:49.67.

UNLV Track Classic
March 8, 2014
Las Vegas, Nevada, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Laura Affeld, UNLV 11:37.90; 2-Sierra Malm, Southern Utah 11;37.90; 3-Brandy Peterson, Southern Utah 12:28.71.

SCIAC Meet
March 8, 2014
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Cassandra 0wen, Pomona-Pitzer 12:17.36; 2- Vanessa Anchondo, Redlands 12:21.78; 3-Abby Chandler, Pomona-Pitzer 12:51.69.

Oregon State Invitational
March 8, 2014
Corvallis, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Tansey Lynstad, Portland 6:54.10; 2-Anne Luitjen, Portland 7:10.86; 3-Martina Miller, UO Running Club 8:07.59.

Cal Opener
March 8, 2014
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Megan Bordes, Univ of Calif 7:04.0; 2-Kailey Ulland, San Francisco 7:09.31.

Palmetto Classic
March 7, 2014
Mount Pleasant, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Effiey Kosgei, Florida A&M 11:45.40; 2-Zenia George, Florida A&M 12:08.88; 3-Ali Cunningham, West Virginia Wesleyan 12:37.39.

Open Meet
February 14, 2014
Arcata, California, USA
Hand Timing
Results:
1500m SC: 1-Kori Gilley 5:27.2; 2-Caroline Kaufman 5:27.8; 3-Sara Howard 5:43.9; 4-Elissa Stoltz 5:54.4. (Hand times)

See http://www.steeplechics.com/facequip.php?drawing=3 for how to set up 1500m steeplechase on the track.

New Balance Games
January 25, 2014
New York, New York, USA
Automatic Timing
Results:
Indoor 1609 Meter Steeplechase: 1-Garcia, Stephanie New Balance 4:48.97; 2-Higginson, Ashley Saucony 4:50.57; 3-Groenwoud, Chantelle Speed River TC 5:01.07; 4-Traynor, Nicole NJNY TC 5:02.02; 5-Bell, Rolanda CPTC NB 5:06.62; 6-Houlihan, Shayla Unattached 5:14.68

AAU Junior Olympic Games
July 31, 2013
Ypsilanti, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC, Age 17-18: 1-Christina Micale (1995) Macomb, Illinois 7:42.54; 2-Francesca Micale (1995) Shorewood, Illinois 7;57.71; 3-Valerie Jones (1996) McFarland, Wisconsin 8:02.79; 4-Hannah Rhodes (1995) Greenville, Tennessee 8:05.25; 5-Bailey Kennemer (1995) 8:09.72; 6-Nativita Kaminski, San Antonio, Texas 8:11.12; 7-Ashanti Jackson (1996) Hampton, Virginia 8:16.93 [13 finishers]

2000m SC, Age 15-16: 1-Rachael Lau (1998) Plainfield, Illinois 7:44.24; 2-Anneliese Troidle (1998) 7:51.15; 3-Antwonette Thomas (1998) Lilburn, Georgia 7:56.19; 4-Emma Kurz (1997) Arlington, Texas 7:59.39; 5-Caitlyn Raber (1998) Greenville, South Carolina 8:41.68; 6-Kathryn Imhoff (1998) California, Missouri 8:46.23; 7-Katie Powell (1998) Shepherd, Michigan 8:48.67 [17 finishers]

USATF Jr Olympics
July 25, 2013
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC-Age 17-18 1-Anna Maurer (1995) 7:19.88; 2-Lauren Fontana (1994) 7:41.04; 3-Kirsten Redweik (1995) 7:46.19; 4-Tina Bower (1996) 7:47.44; 5-Anna Haritos (1996) 7:51.78; 6-Alyssa Vigil (1995) 7:51.78; 7-Katie Bostrom (1996) 7:52.70; 8-Zia Matti (1995) 7:57.83. [21 finishers; Last = 10:54.49]

2000m SC, Age 15-16 1-Savannah Carnahan (1997) 7:33.51; 2-Aali-yah Wajid (1997) 77:33.68; 3-Kristin Fairey (1998) 7:45.85; 4-Sarah Cok (1997) 7:53.99; 5-Laurel Fisher (1997 ) 7:54.04; 6-McKenzie Angus (1998) 7:54.07; 7-Rebecca Freed (1998) 7:54.07; 8-Lili Tobias (1997) 7:54.82 [21 finishers, 2 dnf; Last = 10:31.47]

USA Masters Champs
July 12, 2013
Olathe, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Grace Padilla (42) Los Angeles, CA 7:27.87; 2-Debra Cane (37) Boynton Beach, FL 8:35.74; 3-Cheryl Bellaire (54) Wayne, PA 9:01.87; 4-Danelle Readinger (37) Terre Haute, IN 9:20.60; 5-Jan Tefft (55) Paradise Valley, AZ 10:19.57; 6-Ashley Childs (63) Royal Oak, MD 11:31.72; 7-Brandice Coleman (30) Jenkintown, PA 12:02.98; 8-Kristine Longshore (45) Doylestown, PA 13:27.03; 9-Mary Trotto (66) Kihei, HI 14:05.26; 10-Jane Simpson (72) Wayne, NJ 15:23.00; 11-Lydia Woods (59) Atlanta, GA 16:18.11

Medals earned via age groups. Example: Cane and Readinger are 1-2 in the age 35-39 group. Race distance = 2000 meters.

USA Club Champs
June 28, 2013
New York City, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hope Rathnam, Greater Boston 11:46.00; 2-Jena Peacock, Garden State 11:49.76; 3-Danielle Czohla, Garden State 11:53.2; 4-Ambreleah Dusseau, Central Park 13:22.43.

USA Youth Champs
June 25, 2013
Edwardsville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC Age Group 17-18: 1-Abby Hoover (1994) 7:26.45; 2-Madeline Saville (1996) 8:02.24; 3-Sydney LaChausse (1996) 8:19.21; 4-Aubrey Olandt 8:31.50; 5-Tirzah Soap (1995) 9:03.62; 6-Paige Hackman (1996) 9:12.58.

2000m Age Group 15-16: 1-Clair Graves (1998) 7:41.19; 2-Rylee Rich (1997) 8:03.89; 3-Haley Quick (1998) 8:33.39 [no others]

USA Trial for 2000m World Youth Champs
June 25, 2013
Edwardsville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Paige Duca 7:07.18; 2-Christina Aragon 7:16.91; 3-Shae Spady 7:21.48; 4-Annika Sisson 7:57.29; 5-Melissa Menghini 8:11.47; 6-Sarah Knight 8:37.49; 7-Twinkie Mehta 8:41.03.

USA Championships Final
June 22, 2013
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Bush, New Balance 9:44.53; 2-Ashley Higginson, Saucony 9:46.25; 3-Shalaya Kipp, University of Colorado 9:46.83; 4-Jamie Cheever, Team USA Minnesota 9:53.01; 5-Nicol Traynor, unattached 9:57.56 ; 6-Amber Henry, Weber State University 10:00.80; 7-Stephanie Garcia, New Balance 10:06.83; 8-Alexi Pappas, unattached 10:07.77; 9-Julia Webb, Bowerman Athletic Club 10:09.00; 10-Alicia Nelson, Adams State College 10:11.27; 11-Aisha Praught, Nike / Ore-gon TC Elite 10:17.32; 12-Bridget Franek, Nike/ Oregon TC Elite 10:17.41; 13- Kimber Mattox, Bowerman Athletic Club 10:25.89; 14-Carrie Dimoff, Bowerman Athletic Club 10:33.85.

USA Junior Champs
June 21, 2013
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brianna Nerud, Syracuse University 10:15.67; 2-Bethany Neele, unattached 10:19.83; 3-Madelin Talbert, Lipscomb Univ 10:27.80 4-Tori Gerlach Penn State 10:55.19; 5-Olivia Albers, Dayton Univ 11:04.60; 6-Jacqueline Huben, unattached 11:11.20; 7-Brittany Innis, Team Rogue 11:11.86; 8-Kayla Scott, Ohio Univ 11:20.70.

USA Championships Semi-Finals
June 20, 2013
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
P = Advance by Place T = Advance by Time

Heat 1 1-Bridget Franek, Nike/Oregon TC 9:57.96 P; 2-Amber Henry, Weber State 9:58.20 P; 3-Alexi Pappa, unattached 9:58.89 P; 4-Ashley Higginson, Saucony 9:58.99 P; 5-Alicia Nelson, Adams State 10:03.20 T; 6-Kimber Mattox, Bowerman AC 10:06.33 T; 7-Grace Heymsfield, U.Arkansas 10:15.29; 8-Sarah Pease, Adidas/Team Rogue 10:20.37; 9-Collier Lawrence, Oiselle 10:23.98; 10-Katie Fry, U.California-Davis 10:27.34; 11-Sara Hall, Asics 10:26.80; 12-Mary Ballinger, Zap Fitness Reebok 10:30.71; 13-Ann Detmer, unattached 10:35.02 [dnf - Sara Vaughn, unattached]

Heat 2 1-Nicole Bush, New Balance 9:54.41 P; 2-Nicol Traynor, unat 9:55.91 P; 3-Jamie Cheever, Brooks 9:59.35 P; 4-Stephanie Garcia, New Balance 9:59.80 P 5-Carrie Dimoff, Bowerman AC 10:02.44 T; 6-Aisha Praught, Nike 10:02.67 T; 7-Shalaya Kipp, U.Colorado 10:07.75 T; 8-Julia Webb, Bowerman AC 10:11.42 T; 9-Rachel Sorna, Cornell 10:22.10; 10-Alexa Aragon, Notre Dame 10:25.43; 11-Joanna Murphy, New Balance 10:25.96; 12-Mary Goldkamp, Adidas 10:31.09; 13-Leslie Boozer, unattached 10:31.66.

New Balance Nationals
June 15, 2013
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000 Meter SC: 1-Keelin Hollowood 6:43.96; 2-Valerie Palermo 6:47.62; 3-Carolyn Hopkins 6:50.59; 4-Hannah Cole 6:50.60; 5-Kate Zendell 6:55.16; 6-Jessica Scheriff 6:56.27; 7-Megan Baritot 6:58.73; 8-Laura Leff 7:03.04; 9-Erin Melly 7:03.31; 10-Victoria Ingram 7:09.67; 11-Christine Eisenberg 7:10.88; 12-Gabrielle Merritt 7:11.22; 13-Meagan Hopkins 7:16.79; 14-Courtney Tedeschi 7:17.77; 15-Paige Duca 7:18.47; 16-Kelly Hayes 7:18.56; 17-Lexie Hood, Texas 7:18.67; 18-Karli O'Neill 7:21.19; 19-Ciara Scott, Kentucky 7:21.67; 20-Amy Hansen, Kentucky 7:23.76; 21-Emily Burns 7:25.37; 22-Beatrice Boylan 7:26.86; 23-Mackenzie Donahue 7:27.13; 24-Sabrina Olsen, Connecticut 7:30.92; 25-Abigail Pohl, Massachusetts 7:35.19.

Five of the listed athletes are from states shown next to their names; 20 others from New York, a leader of USA high school steeplechase.

American Milers Club Meet
June 12, 2013
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Traynor, New York TC 9:57.62; 2-Rolanda Bell, New Balance 10:06.26; 3-Joanna Murphy, New Balance 10:10.25; 4-Juliane Masciana, unattached 10:24.36; 5-Genna Hartung, Cor-nell 10:29.58; 6-Laura Cummings, unattached 10:45.00; 7-Caitlin Engel, unat 10:46.62; 8-Elise Bigg, unattached 10:49.24; 9-Lisa Cary, unattached 10:55.74. dnf - Ann Detmer.

NCAA Division 1 Championship
June 8, 2013
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn, U.Colorado 9:35.38; 2-Colleen Quigley, Florida State U 9:38.23; 3-Amber Henry, Weber State U 9:43.39; 4-Rachel Sorna, Cornell U 9:52.86; 5-Leah O'Connor, Michigan State U 9:53.71; 6-Courtney Frerichs, U.Missouri-Kansas City 9:55.02; 7-Grace Heyms-field, U.Arkansas 9:57.18; 8-Alexa Aragon, Notre Dame 9:57.26; 9-Ashley Beutler, U.Wisconsin 10:04.98; 10-Martina Tresch, Kansas State U 10:09.07; 11-Shelby Greany, Providence 10:10.76; 12-Jordan Hamric, West Virginia 10:16.92.

[First 12-runner final since 2002; cur-rent rules allow 14-runner final. Quigley joins list of those achieving the 9:43.00 standard for Olympic Games & World Championships.]

Portland Track Festival
June 8, 2013
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Aisha Praught, OTC 9:50.06; 2-Shalaya Kipp, unattached 9:50.83; 3-Julia Webb, Bowerman AC 9:55.36; 4-Kimber Mattox, Bowerman AC 9:57.12; 5-Alexi Pappas, unattached 9:57.50; 6-Ann Detmer, unattached 10:03.48; 7-Julianne Masciana. Adidas Rogue AC 10:05.21; 8-Allix Lee-Portratz, Vandal Track Club 10:10.47; 9-Megan Rolland, Oiselle 10:12.94; 10-Kara DeWalt, Bay Area TC 10:13.62; 11-Amy Eloise Neale (5 Aug 1995) Sno-homish TC 10:14.07; 12-Sarah Pease, Adidas Rogue AC 10:15.19; 13-Lindsay Allen, Nike 10:22.14; 14-Maggie Callahan, unattached 10:34.19; 15-Lauren Johnson, OTC 10:49.74.

AMC Friday Night Special
June 7, 2013
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m SC: 1-Bethany Neeley 6:37.52; 2-Kieran Casey 7:27.41; 3-Hannah Lies 7:51.43; 4- Delaney Barber 7:57.94.

NCAA Division 1 Semi-Finals
June 6, 2013
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
P = 10 Advance by Place to Final
T = 2 Advance by Time to Final

First Semi: 1-Emma Coburn, Colorado 9:46.76 P; 2-Rachel Sorna, Cornell 9:55.84 P; 3-Alexa Aragon, Notre Dame 9:56.21 P; 4-Shelby Greany, Providence 10:02.49 P; 5-Ashley Beutler, Wisconsin 10:03.68 P; 6-Jordan Hamric, West Virginia 10:06.47 T; 7-Megan Patrignelli, Oregon 10:09.83; 8-Katie Fry, UC Davis 10:11.98; 9-Genna Hartung, Cornell 10:24.29; 10-Marissa VanderMalle, Boise State 10:26.54; 11-Liberty Miller, Washington 10:28.27. dnf - Jessica Furlan, Nebraska

Second Semi: 1-Amber Henry, Weber St 9:58.82 P; 2-Colleen Quigley, Florida St 10:00.23 P; 3-Courtney Frerichs, UMKC 10:02.02 P; 4-Martina Tresch, Kansas St 10:06.52 P; 5-Grace Heymsfield, Arkansas 10:08.45 P; 6-Leah O'Connor, Michigan State 10:08.61 T; 7-Natalie Bower Penn State 10:17.76; 8-Leslie Boozer, Georgia 10:17.96; 9-Brianna Nerud, Syracuse 10:18.16; 10-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:30.50; 11-Kristen Zillmer, Illinois State 10:33.01; 12-Madelin Talbert, Lipscomb 10:41.98.

Music City Distance Carnival
June 1, 2013
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michelle Finn, unattached 9:54.00; 2-Caitlin Engel, unattached 10:17.72; 3-Sarah Pease, Adidas Rogue 10:20.64; 4-Laura Cum-mings, unattached 10:27.11; 5-Lisa Cary, Runababeez 10:40.25.

High School 2000m: 1-Ciara Scott, Green Lightning 7:19.73; 2-Abbie Wright, Louisville TC 7:28.88; 3-Jessica Byrd, Louisville TC 8:01.98; 4-Sophie Beavin, Lousiville TC 8:14.07; 5-Maggie Kaelin, Louisville TC 8:16.57; 6-Sydney Larkin, Louisville TC 8:24.12.

USATF West Region Champs
June 1, 2013
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, unattached 10:09.74; 2-Ann Detmer, unattached 10:10.63; 3-Juliane Masciana, Adidas TeamRogue 10:15.97; 4-Mary Goldkamp, Team Rogue 10:25.44; 5-Julia Budniak, unat 10:38.65; 6-Sarah Toberty, UCLA 10:59.90.

IAAF Diamond League Meet
May 25, 2013
New York, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lidya Chepkurui, KEN 9:30.82; 2-Etenesh Diro Neda, ETH 9:33.76; 3-Sofia Assefa, ETH 9:33.84; 4-Bridget Franek, USA 9:35.42; 5-Purity Kirui, KEN 9:40.33; 6-Beverly Ramos, PUR 9:43.28; 7-Claire, Navez, FRA 9:43.70; 8-Eilish McColgan, GBR 9:45.66; 9-Stephanie Garcia, USA 9:45.78; 10-Ashley Higginson, USA 9:49.30; 11-Sara Hall, USA 9:54.88; 12-Rolanda Bell, PAN 9:58.49 Dnf - Mardrea Hyman, JAM.

Intermediate Times – 3:15.05 at 1000m; 6:32.93 at 2000m.

NCAA Division 3 Champs
May 25, 2013
LaCrosse, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alyssa Smith, Geneseo St. 10:17.38; 2-Sammi Bruett, Wartburg 10:26.60; 3-Keri Lambert, Amherst 10:27.14; 4-Michaela Freeby, Willa-mette 10:33.34; 5-Ashlyn Mauer, Wisc-Eau Claire 10:34.84; 6-Caroline Raue, St. Lawrence 10:36.72; 7-Emma McCarron, Capital 10:39.93; 8-Alyssa Sybilrud, Wisc-Eau Claire 10:42.06; 9-Emily Mapes, John Car-roll 10:49.12; 10-Allison Barnwell, Claremont-Mudd 10:54.69; 11-Perry Scheetz, Bard 10:57.44; 12-Alyssa Penning, Calvin 11:00.19.

2 Heats on May 23:
P= Advance by Place T=Advance by Time

Heat 1 1-Alyssa Smith, Geneseo 10:38.47 P; 2-Emily Mapes, John Carroll 10:42.69 P; 3-Brianne Mirecki, Williams 10:43.83 P; 4-Caroline Raue, St. Lawrence 10:44.14 P; 5-Alyssa Sybilrud, Eau Claire 10:44.26 P; 6-Alyssa Penning, Calvin 10:46.67 T; 7-Perry Scheetz, Bard 10:54.82 T.

Heat 2: 1-Keri Lambert, Amherst 10:37.13 P; 2-Michaela Freeby, Willam-ette 10:37.36 P; 3-Sammi Bruett, Wartburg 10:42.12 P; 4-Ashlyn Mauer, Eau Claire 10:42.87 P; 5-Emma McCarron, Capital 10:46.39 P; 6-Allison Barnwell, Claremont-Mudd 10:47.08 T; 7-Kallie Nixon, Bates 10:51.20 T.

NAIA National Champs
May 25, 2013
Marion, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sora Klopfenstein, College of Idaho 10:35.58; 2-Danielle Hoop, Cumberlands 10:40.38; 3-Rhianna Grossman, Carroll 10:47.19; 4-Katrina Nolan, Oklahoma City 10:48.41; 5-Aleona Reyes, Jamestown 10:48.54; 6-Mikel Elliott, Concordia/Oregon 10:56.08; 7-Ayded Reyes, CSU San Marcos 10:56.91; 8-Cecilia Burley, Friends 10:58.96.

NCAA Division 2 Champs
May 24, 2013
Pueblo, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alicia Nelson, Adams State 10:26.95; 2-Susan Tanui, Alaska Anchor-age 10:38.36; 3-Jennifer Agnew , U of Mary 10:38.53; 4-Amy Schnittger, Chico State 10:57.21; 5-Victoria Davis, Bloomsburg 10:59.05; 6-Hannah Osborn, Grand Valley 11:03.13; 7-Brenda Sindet, West Texas A&M 11:03.92; 8-Kelly Lamb, Adams State 11:08.16; 9-Chloe Susset, Abilene Christian 11:13.51; 10-Corinne Fitzgerald, E. Stroudsburg 11:14.11; 11-Kelsey Bruce, Dallas Baptist 11:34.92; 12-Kasey Jones, Edinboro 11:43.28.

2 Heats on May 23:
P= Advance by Place T=Advance by Time

Heat 1 1-Susan Tanui, Alaska Anchorage 10:50.98 P; 2-Jennifer Agnew, Mary10:55.77 P; 3-Amy Schnittger, ChicoState 10:57.83 P; 4-Kelly Lamb, Adams State 10:59.19 P; 5-Corinne Fitzgerald, E.Stroudsburg 11:02.19 T 6-Brenda Sindet, W.Texas A&M 11:05.00 T [8 finish; Last = 11:55.93]

Heat 2 1-Alicia Nelson, Adams State 11:01.44 P; 2-Victoria Davis, Bloomsburg 11:07.61 P; 3-Hannah Osborn, Grand Valley 11:12.66 P; 4- Kasey Jones, Edinboro 11:15.30 P; 5-Chloe Susset, Abilene Christian 11:22.24 T; 6-Kelsey Bruce, Dallas Baptist 11:22.38 T [11 finish; L=11:51]

NCAA Division 1 East Regional
May 24, 2013
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
Advancing 12 (of 24) to NCAA Champs in June at Eugene

3 heats P= Advance by Place T=Advance by Time

Heat 1 1-Colleen Quigley, Florida St 9:49.44 P; 2-Brianna Nerud, Syracuse 10:03.18 P; 3-Genna Hartung, Cornell 10:06.74 P; 4-Jordan Hamric, W.Virginia 10:07.00 T; 5-Shelby Greany Providence 10:10.22 T; 6-Samantha Norman, North.Carolina 10:19.12; 7-Amber Valimont, Duquesne 10:19.85; 8-Caitlin Engel, Indiana 10:24.66; 9-Stephanie Strasser, Florida 10:25.04; 10-Leila Mantilla, Columbia 10:26.86; 11-Briannaa Johnson, Indiana 10:29.46; 12-Abbie Benson, Penn State 10:29.74; 13-Krista Moylan, S.Mississippi 10:33.28; 14-Chelsea Carrick, Columbia 10:33.69; 15-Aubrey Moskal, W.Virginia 10:36.57; 16-Petra Kubesova, Maryland-Eastern Shore 11:01.06.

Heat 2 1-Leah O'Connor, Michigan St 10:00.73 P; 2-Leslie Boozer, Georgia 10:05.47 P; 3-Natalie Bower, Penn St 10:07.86 P; 4-Madelin Talbert, Lipscomb 10:11.21 T; 5-Morgan Mueller, Boston College 10:16.04; 6-Sarah Martinelli, W.Virginia 10:20.56; 7-Regina Neumey- er, Iona 10:24.37; 8-Megan Weschler, Michigan 10:30.87; 9-Shauna McNiff, Connecticut 10:35.11; 10-Mallory Anderson, Columbia 10:35.41; 11-Melissa Newbery, Princeton 10:35.83; 12-Haley Cutright, Mississippi 10:39.18; 13-Madeline Ribant, Central Michigan 10:39.40; 14-Brenna Symoniak, Syracuse 10:40.90; 15-Katie Sullivan, Dart-mouth 10:43.31; 16-Tori Gerlach, Penn St 10:48.60.

Heat 3 1-Rachel Sorna, Cornell 9:56.57 P; 2-Alexa Aragon, Notre Dame 10:04.77 P; 3-Victoria Voronko, East.Michigan 10:08.10 P; 4-Esther Vermeer, Duke 10:11.94; 5-Bridget Dahlberg, Boston College 10:16.39; 6-Alex Leptich, Michigan 10:18.33; 7-Samantha Ginther, Indiana 10:20.43; 8-Claire DeVoe, Cornell 10:20.62; 9-Katie Land-wehr, Michigan State 10:22.81; 10-Cornelia Griesche, Mississippi St 10:33.24; 11-Sarah Delozier, Dartmouth 10:36.01; 12-Erin Mercer, N. Carolina 10:36.42; 13-Danica Snyder, Duquesne 10:37.31; 14-Kira Garry, Yale 10:38.28; 15-Benadate Cheruiyot, Louisville 10:47.05; 16-Caroline McCaslin, Elon 11:07.26.

NCAA Div 1 West Regional
May 24, 2013
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
Advancing 12 (of 24) to NCAA Champs in June at Eugene

Heat 1 1-Emma Coburn, Colorado 9:55.30 P; 2-Katie Fry, UC Davis 9:58.97 P; 3-Courtney Frerichs, UMKC 9:59.43 P; 4-Marissa Vander Malle, Boise State 10:01.12 T; 5-Shannon Klenke, Arkansas 10:10.11; 6-Kate Kujawa, Oklahoma State 10:15.45; 7-Andrea Harrison, BYU 10:21.98; 8-Brittany Marches, Texas 10:30.77; 9-Imogen Ainsworth, New Mexico 10:33.73; 10-Clea Formaz, Arizona 10:41.29; 11-Char-lotte Wilsom, North Texas 10:49.26; 12-Jennica Redd, BYU 10:52.67; 13-Tera Potts, S.Dakota State 10:55.66; 14-Caroline Austin, Washing-ton State 10:55.66; 15-Julia Foster, Stanford 10:59.30; 16-Brooke Hodson-Davies, Utah Valley 11:09.43.

Heat 2 1-Jessica Furlan, Nebraska 10:00.89 P; 2-Grace Heymsfield, Arkansas 10:02.23 P; 3-Kristen Zillmer, Illinois State 10:04.51 P; 4-Martina Tresch, Kansas St 10:05.11 T; 5-Megan Patrignelli, Oregon 10:09.83 T; 6-Justine Johnson, Washington 10:20.47; 7-Jessica Kami-los, Arkansas 10:25.31; 8-Sharlene Nickle, Texas Tech 10:25.41; 9-Heather Demorest, Montana State 10:26.41; 10-Mary Kate Ansel-mini, Stanford 10:27.62; 11-Sadie Darnell, Southern Illinois 10:28.10; 12-Kaitlin Hanenburg, Colorado State 10:28.51; 13-Erin Huddleston, Tulsa 10:32.46; 14-Rachel Johnson, Baylor 10:49.59; 15-Jennifer Bremser, Air Force 10:59.55.

Heat 3 1-Amber Henry, Weber State 9:57.75 P; 2-Ashley Beutler, Wisconsin 10:04.02 P; 3-Liberty Miller, Washington 10:08.77 P; 4-Kelly McShea,Illinois State 10:10.59; 5-Marie Lawrence, Washing-ton 10:11.24; 6-Katie Moraczewski, Minnesota 10:14.87; 7-Madeline Aufmann, Illinois 10:18.54; 8-Diana George, Colorado 10:20.51; 9-Ka-tie Mahoney, Eastern Washington 10:21.53; 10-Elise Sigg, Illinois State 10:31.91; 11-Erika Setzler, Central Arkansas 10:32.78; 12-Kelli Budd, Minnesota 10:34.67; 13-Britney Whitehead, Eastern Illinois 10:35.78; 14-Laken Hintze, Weber State 10:40.47; 15-Maddie McClel- lan, N.Dakota State 10:40.73; 16-Heather Olson, Rice 10:58.21.

Oxy High Perfomance Meet
May 17, 2013
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Higginson, Saucony 9:45.83; 2-Sara Vaughn, unattached 9:47.58; 3-Lindsey Anderson, unattached 9:48.32; 4-Mary Ballinger, Zap Fitness 9:51.33; 5-Shalaya Kipp, unattached 10:02.80; 6-Chan-telle Groenewoud, CAN/Speed River 10:05.77; 7-Genevieve Lalonde CAN/Speed River 10:06.23; 8-Sara Hall, Asics 10:06.52; 9-Minori Hayakari, JPN 10:06.70; 10-Bethany Nickless, Nike 10:08.11; 11-Juli-ane Masciana, Adidas 10:09.82; 12-Collier Lawrence, Oiselle 10:14.46; 13-Kara DeWalt, Bay Area Track Club 10:16.62; 14-Mary Goldkamp, Team Rogue 10:17.10; 15-Sarah Pease, Team Rogue 10:29.10.

PAC-12 Conference Champs
May 11, 2013
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn, Colorado 9:55.67; 2-Marie Lawrence, Washington 10:08.19; 3-Caroline Austin, Washington State 10:08.49; 4-Liberty Miller, Washington 10:10.10; 5-Megan Patrignelli, Oregon 10:14.41; 6-Mary Kate Anselmini, Stanford 10:20.24; 7-Julia Foster, Stanford 10:27.42; 8-Clea Formaz, Arizona 10:29.47; 9-Diana George, Colorado 10:29.97; 10-Justine Johnson, Washington 10:32.32; 11-Taylor Nowlin, Oregon State 10:36.75; 12-Emilie Amaro, Stanford 10:36.87; 13-Christine Bowlus, California 10:53.90; 14-Erin Menefee, Arizona 10:58.71.

Southeast Conference
May 11, 2013
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Grace Heymsfield, Arkansas 10:01.74; 2-Leslie Boozer, Georgia 10:02.02; 3-Jessica Kamilos, Arkansas 10:10.11; 4-Shannon Klenke, Arkansas 10:19.39; 5-Cornelia Griesche, Miss State10:30.43; 6-Stepha- nie Strasser, Florida10:36.65; 7-Rebecca Chandler, Vanderbilt10:38.44; 8-Rebecca Stover, Alabama 10:38.91; 9-Haley Cutright, Mississippi 10:50.58; 10-Amira Joseph, Vanderbilt 10:53.48; 11-Anne Threlkeld, Mississippi 10:56.24 [17 finish; Last = 11:19.57]

Missouri Valley Conference
May 11, 2013
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elise Sigg, Illinois State 10:26.87; 2-Kristen Zillmer, Illinois State 10:26.88; 3-Kelly McShea, Illinois State 10:26.92; 4-Sadie Darnell, Southern Illinois 10:32.84; 5-Kalli Dalton, Indiana State 10:59.07.

Southland Champs
May 11, 2013
Lake Charles, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erika Setzler, Central Arkansas 10:31.90; 2-Samantha Watson, Oral Roberts 10:50.81; 3-Laurie Byrd, SF Austin 10:57.26 [11/ Last = 12:38.33]

PSAC Champs
May 11, 2013
Millersville, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Davis, Bloomsburg 10:34.52; 2-Corinne Fitzgerald, East Stroudsburg 10:44.34; 3-Kasey Jones, Edinboro 10:45.44; 4-Katie Filemyr, Bloomsburg 10:58.27; 5-Alyssa Taddie, Indiana/PA 10:59.12; 6-Megan Toddy, Clarion 10:59.52. [24 finishers; Last = 13:22.06]

Georgia Tech Invitational
May 11, 2013
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Cargill, Dayton 10:37.45; 2-Lizzie Gleason, Dayton 10:42.80; 3-Emma Bussard, UNC-Asheville 10:54.20 [10 finish; Last = 12:20.43]

Big Ten Championship
May 11, 2013
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leah O'Connor, Michigan State 9:53.53; 2-Jessica Furlan, Nebraska 10:11.05; 3-Natalie Bower, Penn State 10:12.42; 4-Katie Moraczewski, Minnesota 10:14.07; 5-Ashley Beutler, Wisconsin 10:15.36 ; 6-Saman- tha Ginther, Indiana 10:19.98; 7-Alex Leptich, Michigan 10:20.54; 8-Megan Weschler, Michigan 10:26.30; 9-Brook Handler, Michigan 10:26.99; 10-Brianna Johnson, Indiana 10:30.44; 11-Abbie Benson, Penn State 10:30.68; 12-Katie Landwehr, Michigan State 10:33.40; 13-Kelli Budd, Minnesota 10:34.94; 14-Caitlin Engel, Indiana 10:35.48; 15-Ashlie Decker, Minnesota 10:43.92; 16-Blair Doney, Purdue 10:45.24; 17-Paige Orcutt, Minnesota 10:47.32; 18-Emily Giannotti, Penn State 10:47.96; 19-Tori Brink, Ohio State 10:50.63; 20-Nicole Hilton, Ohio State 10:52.03; 21-Kristin Fritts, Purdue 10:55.85.

Conference USA
May 11, 2013
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Huddleston, Tulsa 10:25.89; 2-Krista Moylan, S.Miss 10:34.77; 3-Kathryn Ducommun, Houston 10:42.03; 4-Karoline Skatteboe, SMU 10:44.52; 5-Halsey Fowler, Rice 10:47.93; 6-Heather Olson, Rice 10:48.02; 7-Lindsay Miller, Rice 10:51.35 [18 finish; Last = 12:23.95]

West Coast Invitational
May 11, 2013
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Webb, Bowerman AC 10:27.00; 2-Michaela Freeby, Willa-mette10:37.91; 3-Tansey Lystad, Portland 10:38.87; 4-Kelsey Bruce, Dallas Baptist 10:44.12; 5-Lauren Bergam, Gonzaga 10:46.73.
[12 finish; Last = 11:52.98]

Sunbelt Conference
May 11, 2013
Miramar, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Charlotte Wilson, N.Texas 10:34.88; 2-Emma Dahl, UALR 10:41.62 3-Christina Taylor, N.Texas 10:49.98. [11 finish; Last = 12:04.19]

Loucks Games
May 11, 2013
White Plains, New York, USA
Automatic Timing
Results:
2000m High School Steeple: 1-Laura Leff, West Genesee 6:52.56; 2-Jessica Scheriff, North Babylon 7:00.34; 3-Rachel Garn, Marcellus 7:03.38; 4-Courtney Tedeschi, Berne-Knox 7:22.74; 5-Morgan Mahoney, Liverpool 7:23.13; 6-Jennifer Gerland, Gerden City 7:24.65; 7-Katie Saroka, Bayport 7:29.59; 8-Maire-Kate McGlynn, CBA Syracuse 7:29.74. [29 finishers, 1 dnf; Last = 8:42.09. First 3 are in Grade 11 / Junior Year]

Big Sky Champs
May 10, 2013
Forest Grove, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber Henry, Weber State 10:14.22; 2-Katie Mahoney, Eastern Washington 10:28.52; 3-Heather Demorest, Montana State 10:29.12; 4-Laken Hintze, Weber State 10:33.99; 5-Lauren Justus, Northern Arizona 10:44.90; 4-Alice Keller, Weber State 10:57.78; 7-Kylie Hutchison, Idaho State 10:59.01 [11 finishers, 2 dnf; Last = 11:35.02]

Mountain West Conference
May 10, 2013
Las Vegas, Nevada, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marissa VanderMalle, Boise State 10:25.24; 2-Jennifer Bremser, Air Force 10:38.53; 3-Demerey Kirsch, Nevada 10:40.55; 4-Imogen Ainsworth, New Mexico 10:42.64; 5-Kaitlin Hanenburg, Colorado State 10:59.85 [12 finishers; Last = 11:44.54]

Atlantic Sun Champs
May 10, 2013
Jacksonville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Madelin Talbert, Lipscomb 10:31.12; 2-Tessa Hoefle, Lipscomb 10:47.29; 3-Chelsea Clark, East Tennessee 10:59.64 [14/ Last = 12:20.74]

ECAC Champs
May 10, 2013
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Dahlberg, Boston College 10:09.34; 2-Morgan Mueller, Boston Col 10:13.14; 3-Andrea Harrison, BYU 10:23.92; 4-Chelsea Carrick, Columbia 10:26.14; 5-Kira Garry, Yale 10:27.83; 6-Danica Snyder, Duquesne 10:28.14; 7-Shelby Greany, Providence 10:30.17; 8-Claire DeVoe, Cornell 10:31.98; 9-Petra Kubesova, Maryland-East Shore 10:32.96; 10-Jennica Redd, BYU 10:36.49; 11-Ashley Berry, Duke 10:40.51; 12-Mareb Hanson-Fassmann, BYU 10:43.97; 13-Sarah Cotton, Georgetown 10:44.33; 14-Amber Valimont, Duquesne 10:45.65; 15-Erin James, St. Joseph 10:50.20; 16-Jacqueline Huben, Binghamton 10:50.87; 17-Rose Willey, Lafayette 10:50.88; 18-Corey Dowe, Cornell 10:51.38; 19-Margaret Diacont, Penn 10:54.46; 20-Elizabeth Eberhardt, Central Connecticut 10:59.90.

Summit League
May 10, 2013
Muncie, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Courtney Frerichs, UMKC 10:15.79 ; 2-Maddie McClellan, N.Dak-ota State 10:38.46; 3-Brittni Hutton, Oakland 10:45.30 [14 finishers]

Mid-America Champs
May 10, 2013
Akron, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:23.09; 2-Katherine Sanders, Buffalo 10:35.99; 3-Madeline Ribant, Central Michigan 10:36.31; 4-Erica Howes, Miami-Ohio 10:41.92; 5-Christina Clarkin, Buffalo 10:44.39; 6-Elisa Frazier, Miami-Ohio 10:44.84; 7-Andrea Alt, Bowling Green 10:48.25 [17 finish, 2 dnf; Last = 11:51.03]

Cardinal Twilight
May 10, 2013
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Benadate Cheruiyot, Louisville 10:33.12; 2-Danielle Hoop, Cum-berlands 10:56.99 [8 finishers; Last = 12:58.53]

Western Athletic Conference
May 10, 2013
Arlington, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Mittelstaedt, Seattle University 10:45.84; 2-Kate Hayward, Texas-Arlington 10:45.90 [12 finishers, Last = 11:58.39]

Dr. Keeler Invitational
May 10, 2013
Naperville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alyssa Sybilrud, Wisconsin-Eau Claire 10:46.29; 2-Annie Shults, Wheaton 10:56.16; 3-Tess Ehrhardt, Illinois/Chcago 10:58.91; 4-Chel-sea Johnson, Wayne State 10:59.84; 5-Anne Herbert, NW Missouri 10:59.96. [27 finish; Last = 14:22.95]

Wolfpack Last Chance
May 10, 2013
Raleigh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Liz Schinski, Richmond 10:49.55 2-Maria Ruiz, Charlotte 10:52.48 [8 finish; Last = 11:56.17]

Ivy League
May 5, 2013
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Sorna, Cornell 9:58.96; 2-Genna Hartung, Cornell 10:13.70; 3-Melissa Newbery, Princeton 10:20.76; 4-Claire DeVoe, Cornell 10:22.78; 5-Sarah Delozier, Dartmouth 10:25.54; 6-Katie Sullivan, Dartmouth 10:26.17; 7-Leila Mantilla, Columbia 10:28.99; 8-Kira Garry, Yale 10:31.65; 9-Chelsea Carrick, Columbia 10:41.61; 10-Sarah Bennett, Dartmouth 10:44.60; 11-Clare Gallagher, Princeton 10:56.28 [13 finishers; Last = 11:19.80]

Northeast Conference Champ
May 5, 2013
Long Branch, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brianna Castrogivanni, Sacred Heart 10:35.47; 2-Elizabeth Eberhardt, Central Connecticut 10:39.34; 3-Michelle Navarro, Sacred Heart 10:48.36. [17 finish; Last = 13:33.62]

Big 12 Champs
May 5, 2013
Waco, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Martina Tresch, Kansas State 10:10.82; 2-Jordan Hamric, West Virginia 10:11.06; 3-Kate Kujawa, Oklahoma State 10:25.78; 4-Sharlene Nickle, Texas Tech 10:32.13; 5-Sarah Martinelli, West Virginia 10:34.28 6-Rachel Johnson, Baylor 10:38.42; 7-Sarah McCauley, West Virginia 10:41.75; 8-Aubrey Moskal, West Vir-ginia 10:42.08; 9-Andrea Toppin, Iowa State 10:43.78; 10-Jac-queline Campos, Oklahoma State 10:46.86; 11-Brittany Marches, Texas 10:50.09; 12-Colleen Riley, Iowa State 10:52.53; 13-Erika Schiller, Kansas State 10:53.97. [15 finish; Last = 11:50.04]

Duke Twilight
May 5, 2013
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Bussard, UNC-Asheville 10:37.85; 2-Chelsea Sumney, unattached 10:42.07; 3-Tereza Novotna, Elon 10:45.65; 4 Carol-ine McCaslin, Elon 10:50.53 [11 finish; 1 dnf; Last = 12:28.07]

Big East Champs
May 4, 2013
Piscataway, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alexa Aragon, Notre Dame 10:11.07; 2-Shelby Greany, Provi- dence 10:16.07; 3-Brianna Nerud, Syracuse 10:16.29; 4-Brenna Sym-oniak, Syracuse 10:29.48; 5-Benadate Cheruiyot, Louisville 10:45.92; 6-Sarah Cotton, Georgetown 10:46.21; 7-Hannah Neczypor, George-town 10:50.82 [11 finish; Last = 11:43.64]

Atlantic 10 Champs
May 4, 2013
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber Valimont , Duquesne 10:33.74; 2-Nicole Cargill, Dayton 10:35.10; 3-Lizzie Gleason, Dayton 10:35.48; 4-Danica Snyder, Duquesne 10:38.63; 5-Erin James, St. Joseph's 10:41.56; 6-Liz Schinski , Richmond 10:48.40; 7-Maria Ruiz, Charlotte 10:49.59; 8-Olivia Albers, Dayton 10:59.13 [20 finish; Last = 12:10.40]

America East Champs
May 4, 2013
Vestal, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jacqueline Huber, Binghamton 10:53.82 [8 finishers; Last = 12:26.91]

Patriot League
May 4, 2013
Bethlehem, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rose Willey, Lafayette 10:56.83 [13 finishers; Last = 12:01.63]

Oxy Invitational
May 4, 2013
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sara Hall, Asics 10:11.28; 2-Jessica Barnard, unattached 10:55.34 [12 finishers; Last = 12:22.99]

Great West Champs
May 4, 2013
Humble, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brooke Hodson-Davies, Utah Valley 10:30.51 [8 finishers; Last = 12:39.84]

Wisconsin Twilight
May 4, 2013
Madison, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dani Fischer, Wisconsin Track Club 10:35.20 [3 finishers; Last = 12:12.99]

MAAC Champs
May 4, 2013
Lawrenceville, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Regina Neumeyer, Iona 10:53.57 [10 finishers; Last = 13:20.60]

MEAC Champs
May 4, 2013
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Petra Kubesova, Maryland-Eastern Shore 10:55.02 [13 fin- ishers; Last = 13:07.79]

CAA Champs
May 4, 2013
Towson, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Lopresti, James Madison University. 10:55.87 [17 fin-ishers; Last = 12:14.70]

Howard Wood Relays
May 3, 2013
Sioux Falls, South Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kyle Blakeslee, unattached 10:37.14 [4 finish; Last = 11:30.84]

Billy Hayes Invitational
May 3, 2013
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tessa Hoefle, Lipscomb 10:39.97; 2-Madelin Talbert, Lipscomb 10:45.16; 3-Brianna Johnson, Indiana 10:45.76
[10 finish; Last = 12:57.38]

Lone Star Champs
May 3, 2013
Canyon, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Chloe Susset, Abilene Christian 10:54.05; 2-Brenda Sisset, West Texas A&M 10:54.80 [14 finishers; Last = 13:03.63]

Oregon Twilight Meet
May 3, 2013
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, Oregon Track Club 9:46.99; 2-Carrie Dimoff, Bowerman AC 9:59.82; 3-Allix Potratz-Lee, Vandal Track Club 10:13.87; 4-Lauren Berguum, Gonzaga 10:51.17; 5-Michaela Freeby, Willamette 10:55.43. [7 finish, Last =11:21.70]

Ohio Open
May 3, 2013
Athens, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tori Brink, Ohio State University. 10:45.19; 2-Nicole Hilton, Ohio State 10:59.27.

Ohio Valley Champs
May 3, 2013
Charleston, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Britney Whitehead, Eastern Illinous Univ. 10:45.59 [16 fin-ishers; Last = 12:59.76]

WIAC Champs
May 3, 2013
LaCrosse, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashlyn Mauer, UW-Eau Claire 10:58.36 [24 finishers; Last = 12:41.63]

GLIAC Champs
May 2, 2013
Ashland, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Osborn, Grand Valley 10:26.34; 2-Katelyn Cliff, Grand Valley 10:59.27 [19 finish; Last = 13:10.04]

Toledo Invitational
May 2, 2013
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Weschler, Michigan 10:38.64; 2-Liz Weiler,unattached 10:53.34 [6 finish; Last= 11:48.57]

Payton Jordan Invitational
April 28, 2013
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Third race – at 1848 hours (6:48 p.m.)
1-Emma Coburn, U.Colorado 9:28.26; 2-Jamie Cheever, Brooks 9:29.13; 3-Amber Henry, Weber State 9:51.55; 4-Colleen Quigley, Florida State 9:52.19; 5-Nicole Bush, Furman Elite 9:53.68; 6-Genevieve LaCaze, New Balance 9:57.15; 7-Stephanie Garcia, New Balance 10:04.76; 8-Beverly Ramos, PUR 10:05.36; 9-Alexi Pappas, unattached 10:07.02 ; 11-Rebeka Stowe, unat 10:10.49; 11-Ángela Maria Figueroa Pa, COL 10:11.24; 12-Sarah Pease, RogueAC 10:19.00; dnf - Lindsey Anderson, unattached

Second race – at 1834 hours (6:34 p.m.)
1-Mary Ballinger, Zap Fitness 10:00.22; 2-Rolanda Bell, New Balance 10:00.82; 3-Grace Heymsfield, Arkansas 10:01.92; 4-Kara DeWalt, Bay Area Track Club 10:03.72; 5-Kimber Mattox, unat 10:03.93; 6-Chantelle Groenwoud, CAN 10:04.89; 7-Mary Gold-kamp, Adidas 10:19.15; 8-Regina Neumeyer, Iona 10:29.47; 9-Katie Conlon, Oregon 10:42.21.

First race – at 1550 hours (3:50 p.m.)
1-Shannon Klenke, Arkansas 10:13.42; 2-Erin Mercer, North Carolina State 10:15.19; 3-Maggie Callahan, unattached 10:16.81; 4-Stephanie Strasser, Florida 10:19.30; 5-Imogen Ainsworth, New Mexico 10:27.13; 6-Courtney Anderson, unattached 10:32.47; 7-Megan Rolland, Oiselle Racing Team 10:37.38; 8-Ashley Laure-ano, PUR 10:48.01; 9-Taylor Nowlin, Oregon State 10:52.54; dnf-Samantha Norman, North Carolina State

Big Red Invitational
April 28, 2013
Ithaca, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julianne Quinn, Syracuse Charger 10:48.26; 2-Christina Clarkin, Buffalo 10:57.12; 3-Corey Dowe, Cornell 11:00.81.

Drake Relays
April 27, 2013
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elise Sigg, Illinois State 10:12.64; 2-Katie Moraczewski, Minnesota 10:15.37; 3-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:15.74; 4-Haley Cutright, Mississippi 10:25.26; 5-Britney Whitehead, Eastern Illinois 10:25.27; 6-Maddie McClellan, North State 10:27.08; X-Kathryn Hague, unattached 10:28.81; X-Kyle Blakeslee, unattached 10:33.29; 7-Madeline Aufmann, Illinois 10:35.70; 8-Blair Doney, Purdue 10:39.25; 9-Tori Brink, Ohio State 10:42.85; 10-Erika Setzler, Central Arkansas 10:44.21; 11-Sammi Bruett, Wartburg 10:44.29; 12-Paige Orcutt, Minnesota 10:49.69; 13-Rebecca Stover, Alabama 10:51.60; 14-Kalli Dalton, Indiana State 10:51.77; 15-Anne Threlkeld, Missis-sippi 10:52.33; 16-Elisa Frazier, Miami 10:52.63; 17-Ashlie Decker, Minnesota 10:55.64; 18-Nicole Hilton, Ohio State 10:56.34; 19-Erica Howes, Miami 10:57.32; 20-Amanda Vorthmann, Nebraska-Omaha 10:57.41; 21-Kate Bucknam, Minnesota 10:57.91.

UW vs WSU Dual Meet
April 27, 2013
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, University of Washington 10:08.52; 2-Caroline Austin, Washington State University 10:09.55; 3-Liberty Miller, UW 10:11.11; 4-Justine Johnson, UW 10:27.26.

NESCAC Champs
April 27, 2013
Medford, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Keri Lambert, Amherst 10:36.88 [19 finish, Last = 13.42.98]

Brutus Hamilton Invite
April 27, 2013
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Christine Bowles 10:37.77 [7 finish; Last = 11:51.02]

Williams/Laptad Invite
April 27, 2013
Joplin, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Radcliff, unattached 10:37.43 [7 finish; Last = 13:02.86]

Griz vs. Cat Dual Meet
April 27, 2013
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Demorest, Montana State U 10:52.00 [2 finishers]

Gina Relays
April 26, 2013
Hillside, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genevieve Lalonde, Univ of Guelph (CAN) 10:21.17; 2-Katie Landwehr, Michigan State 10:36.27; 3-Alyssa Penning, Calvin 10:37.26; 4-Ashlyn Mauer, Wisconsin-Eau Claire 10:37.98; 5-Mackenzie Chojnacky, Toledo 10:45.92; 6-Meggan Freeland, Michigan State 10:54.42; 7-Andrea Alt, Bowling Green 10:56.01; 8-Kayla Pfund, Eastern Michigan 10:57.03; 9-Liana Eckert, Michi-gan State 10:59.84; 10-Katelyn Cliff, Grand Valley State 11:00.20. [17 finishers; Last = 11:19.85. Also 12 others in a slower section]

PacWest Champs
April 26, 2013
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Naomi van Setten, Cal Baptist 10:57.09 7 finish, Last 13:23.14]

Penn Relays
April 25, 2013
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
Second race – at 2015 hours (8:15 p.m.)
1-Alyssa Smith, SUNY/Geneseo 10:32.02; 2-Sarah Martinelli, West Virginia 10:34.88; 3-Elizabeth Eberhardt, Central Connecticut 10:37.64; 4-Corinne Fitzgerald, East Stroudsburg 10:37.95; 5-Petra Kubesova [CZE] U.Maryland Eastern Shore 10:39.36; 6-Cornelia Griesche [GER] Mississippi State 10:39.57; 7-Kelsey Bruce, Dallas Baptist 10:42.93; 8-Megan Weschler, Michigan 10:45.78; 9-Andrea Szarkowicz, Quinnipiac 10:47.13; 10-Chelsea France, South Carolina 10:48.02; 11-Ashley Berry, Duke 10:48.10; 12-Alyssa Taddie, Indi-ana (PA) 10:48.71; 13-Kira Garry, Yale 10:54.58; 14-Sarah Mc- Cauley, West Virginia 10:56.51. [21 finishers; Last = 11:58.30]

First race – at 2000 hours (8:00 p.m.)
1-Natalie Bower, Penn State 10:13.58; 2-Laura Cummings, unattached 10:19.06; 3-Caitlin Engel, Indiana 10:20.69; 4-Jordan Hamric, West Virginia 10:21.79; 5-Abbie Benson, Penn State 10:29.65; 6-Aubrey Moskal, West Virginia 10:30.11; 7-Madeline Ribant, Central Michigan 10:34.61; 8-Hannah Davidson, Tennessee 10:37.45; 9-Claire DeVoe, Cornell 10:45.42. [17 finishers; Last = 11:41.82]

Polytan Invitational
April 20, 2013
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Samantha Ginther, Indiana University 10:31.01; 2-Brianna Johnson, Indiana U 10:44.23; 3-Courtney Edon, Ball State 11:00.17.

California vs. Stanford
April 20, 2013
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Kate Anselmini, Stanford 10:31.72; 2-Emilie Amaro, Stanford 10:37.35; 3-Julia Foster, Stanford 10:42.28; 4-Christine Bowlus, California 10:47.49 .

Beach Invitational
April 20, 2013
Norwalk, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tera Potts, South Dakota State 10:34.39; 2-Kaitlin Hanenburg, Colorado State 10:35.09; 3-Jennifer Agnew, University of Mary 10:35.21; 4-Nicola Hood, New Mexico 10:59.32; 5-Alicia Nehl, U of Mary 10:59.70.

Southern Conf. Champs
April 20, 2013
Statesboro, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caroline McCaslin, Elon 10:42.89; 2-Teresa Novotna, Elon 10:42.95; 3-Emily Tryon, Elon 10:51.01; 4-Justine Stocks, Appa-lachian State 11:00.19. [9 Finish; Last = 12:07.94]

Kansas Relays
April 20, 2013
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
College/Univ 3000m Steeple:
1-Samantha Watson, Oral Roberts 10:47.20; 2-Sadie Darnell, Illinois 10:50.41 [14 finish; Last = 12:22.79]

High School 2000m Steeple:
1-Kathryn Pamperin, Olathe-North-west 7:36.15; 2-Haley Dietsch, Pembroke Hill 7:49.52; 3-Madeline Brighouse-Glueck, Madison West 7:52.84; 4-Claire Sanner, Law-rence-Free State 7:55.59; 5-Elizabeth Romme, Op-St. Thomas 7:57.68. [11 finishers; Last = 8:52.68]

Bryan Clay Invitational
April 19, 2013
Azusa, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jacqueline Campos, Oklahoma State 10:35.03; 2-Sharlene Nickle, Texas Tech 10:45.87; 3-Maddie McClellan, North Dakota 10:47.88; 4-Lisa Cary, Runnababez 10:59.56.

Big South Champs
April 19, 2013
Lynchburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Bussard, UNC-Asheville 10:38.77; 2-Shelby Nicosia, Coastal Carolina 10:40.42; 3-Ashley Matthews, Campbell 10:57.75; 4-Audrey Malloy, High Point 10:58.75 [15 finish; Last = 13:11.31]

Vanderbilt Invitational
April 19, 2013
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amira Joseph, Vanderbilt 10:43.30; 2-Rebecca Chandler, Vanderbilt 10:55.49 [13 finishers; Last = 12:09.62]

Volunteer Track Classic
April 19, 2013
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m St: 1-Amy Hansen, Notre Dame 7:25.24; 2-Caroline Cook, St Agnes Stars 7:40.48; 3-Skyler Green, Notre Dame 8:06.29; 4-Kathie O'Neill, Sevier County HS 8:11.77; 5-Sydney Gautier, Baylor School 8:15.35 [Last = 16th at 9:38.22]

Mt SAC Relays
April 18, 2013
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Event 217 Invitational Elite:
1-Shalaya Kipp, unattached 9:52.82; 2-Lindsey Anderson, unat-tached 9:54.46; 3-Jessica Furlan (CAN) University of Nebraska 9:58.52; 4-Collier Lawrence, Oiselle 10:08.73; 5-Juliane Masci-ana, Adidas/Rogue AC 10:08.78; 6-Allix Potratz-Lee, Vandal Track Club 10:11.62; 7-Chantelle Groenwoud (CAN) Speed River TFC; 10:18.11; 8-Bethany Nickless, Nike Team Run LA 10:21.57; 9-Shelby Greany, Providence 10:39.00.

Event 218 Olympic Development Elite:
1-Alicia Nelson, Adams State 10:03.70; 2 Michelle Finn, unat-tached 10:06.41; 3-Leslie Boozer, Univesity of Georgia 10:08.27; 4-Martina Tresch, Kansas State Univ 10:11.95; 5-Clea Formaz, Arizona State Univ 10:12.96; 6-Jessica Kamilos, Univ of Arkan-sas 10:15.69; 7-Katie Fry, UC Davis 10:16.46; 8-Megan Patrign-elli, Oregon 10:17.29; 9-Courtney Anderson, unatached 10:21.19; 10-Kara DeWalt, Bay Area Track Club 10:24.04; 11-Cassie Mitch-ell, Asics Aggies 10:24.70; 12-Sara Mercedes Prieto Cas, Mexico-FMAA 10:27.06; 13-Marissa VanderMalle, Boise State 10:27.24; 14-Alex Leptich, Michigan 10:30.35; 15-Courtney Bouchet, unat-tached 10:31.13; 16-Britney Whitehead, Eastern Illinois 10:36.74; 17-Chloe Susset, Abilene Christian 10:39.43; 18-Erin Huddleston, Tulsa 10:40.92; 19-Maddie McClellan, North Dakota State Univ. 10:46.17.

Event 219 Open Section A:
1-Heather Olson, Rice 10:23.14; 2-Amy Schnittger, Chico State 10:25.97; 3-Jennifer Bremser, Air Force 10:26.31; 4-Hannah Os-born, Grand Valley State 10:36.76; 5-Kaitlin Hanenburg, Colorado State 10:39.89; 6-Keli Dennehy, Montana 10:41.05; 7-Diana George, Colorado 10:41.97; 8-Demerey Kirsch, Nevada 10:43.89; 9-Laken Hintze, Weber State Univ 10:44.52; 10-Brittany Marches, Texas 10:47.06; 11-Katelyn Hayward, UT-Arlington 10:48.03; 12-Kelly Lamb, Adams State 10:49.49; 13-Cassie Brooker, UC Santa Barbara 10:50.38; 14-Lauren Hill, Saginaw Valley 10:50.69; 15-Blair Doney, Purdue 10:52.24; 16-Lisa Cary, Runnababez A 10:53.31; 17-Halsey Fowler, Rice 10:54.44; 18-Jennica Redd, BYU 10:55.35; 19-Allie Parks, Montana 10:58.55; 20-Erin Mene-fee, Arizona 10:59.19; 21-Maren Hanson-Fassmann, BYU 10:59.97 [26 finishers; Last = 11:23.27]

Event 216 Open Section B:
1-Andrea Harrison, Brigham Young Univ 10:35.88 2-Charlotte Wilson, North Texas 10:36.49; 3-Azucena Rios Aldana, Mexico-FMAA 10:37.23; 4-Jacqueline Kasal, DePaul 10:37.95; 5-Allison Barnwell, CMS 10:42.45; 6-Erika Schiller, Kansas State 10:48.70; 7-Abi Bever, Wyoming 10:51.04; 8-Christina Taylor, North Texas 10:51.85; 9-Emma Dahl, Arkansas Little Rock 10:54.11; 10-Ay-ded Reyes, Cal State San Marcos 10:54.79; 11 Hannah Mittel-staedt, Seattle University 11:00.93.
[24 finishers, Last = 11:35.09 ]

Event 215 Open Section C:
1-Katie Mahoney, Eastern Washington University 10:36.16; 2-Brenda Sindet, West Texas A&M 10:46.37; 3-Lauren Justus, Northern Arizona 10:54.63; 4-Eliza Hernandez Sanchez, Mexico-FMAA 10:56.72; 5-Justine Rea, Sacramento State Univ. 10:59.54. [22 finishers; Last = 12:09.21]

Bison Outdoor Classic
April 13, 2013
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Bower, Penn State 10:16.79; 2-Genna Hartung, Cornell 10:23.89; 3-Abbie Benson, Penn State 10:26.44; 4-Claire DeVoe, Cornell 10:27.18; 5-Emily Giannotti, Penn State 10:30.42; 6-Tori Gerlach, Penn State 10:32.69; 7-Victoria Davis, Bloomsburg 10:38.47; 8-Corey Dowe, Cornell 10:53.21; 9-Julie Quinn, Syra-cuse Chargers 10:54.75; 10-Leah Goeke, Bucknell 10:55.07.

Minuteman Invitational
April 13, 2013
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Dahlberg, Boston College 10:18.48; 2-Keri Lambert, Amherst 10:42.65. [13 finish; Last = 13:40.84]

McDonnell Invit
April 13, 2013
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Kamilos, Arkansas 10:22.14; 2-Jacqueline Campos, Oklahoma State 10:43.71. [4 finishers, Last = 12:00.82]

Border Battle
April 13, 2013
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Engel, Indiana 10:27.27; 2-Benadate Cheruiyot, Louisville (from Kenya) 10:51.17. [4 finish, Last = 11:59.12]

Ole Miss Invit
April 13, 2013
Oxford, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anne Threlkeld, Mississippi 10:39.91; 2-Kelsey Breathitt, Mississippi 10:45.35; 3-Erika Setzler, Central Arkansas 10:52.29 [10 finish; Last = 13:37.53]

George Mason Invit
April 13, 2013
Fairfax, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jackie Nicholas, Princeton 10:41.20; 3-Sarah Cotton, George-town 10:53.90; 3-Clare Gallagher, Princeton 10:59.57 .
[12 finish, 4 dnf. Last = 12:13.23]

All-Ohio Meet
April 12, 2013
Athens, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erica Howes, Miami-Ohio 10:40.85; 2-Tori Brink, Ohio State 10;50.92; 3-Ashley Waddington, Ohio University 10:54.92.
[20 finishers; Last = 13:15.42]

Sea Ray Relays
April 12, 2013
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:23.23; 2-Ashley Beutler, Wisconsin 10:27.24; 3-Hannah Davidson, Tennessee 10:44.75; 4-Chelsea Clark, East Tennessee 10:59.05 [19 finishers; Last = 12:38.65.]
Voronko (15 May 1991) is from Russia.

Jim Duncan Invit.
April 12, 2013
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Colleen Riley, Iowa State 10:42.71; 2-Andrea Toppin, Iowa State 10:49.03 [13 finish; Last = 12:58.51]

Mondo Challenge
April 11, 2013
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Demorest, Montana State Univ 10:40.97; 2-Stephanie Burt, Utah State 10:57.82. [9 finish; Last = 11:54.75]

Duke Invitational
April 6, 2013
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3000m St: 1-Mary Ballinger, Zap Fitness 10:18.39; 2-Esther Vermeer, Duke 10:30.37; 3-Shaina Sumney, unattached 10:30.39; 4-Petra Kubesova, UMES 10:33.81; 5-Caroline McCaslin, Elon 10:34.87; 6-Emma Bussard, UNC-Asheville 10:40.79; 7-Tereza Novotna, Elon 10:59.29
[20 finishers, Last = 12:34.71]

2000m St: 1-Maria Ruiz, Charlotte 7:00.11; 2-Morgan Richards, Charlotte 7:08.91; 3-Lindsey Burdette, Toledo 7:18.29; 4-Abigail Mitchell, Holy Cross 7:32.29; 5-Ashleigh Handchen, Charlotte 7:35.81; 6- Maggie Hashmall, Johns Hopkins 7:45.95.

Pepsi Team Invitational
April 6, 2013
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, U of Washington 10:07.78 Meet Record; 2-Caroline Austin, Washington State U 10:18.77; 3-Justine John-son, UW 10:19.66; 4-Megan Patrignelli, U of Oregon 10:25.10; 5-Liberty Miller, UW 10:33.08 [others in 11+ -minute times]

Pepsi Team Invitational
April 6, 2013
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, U of Washington 10:07.78 Meet Record; 2-Caroline Austin, Washington State U 10:18.77; 3-Justine John-son, UW 10:19.66; 4-Megan Patrignelli, U of Oregon 10:25.10; 5-Liberty Miller, UW 10:33.08 [others in 11+ -minute times]

Pepsi Team Invitational
April 6, 2013
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, U of Washington 10:07.78 Meet Record; 2-Caroline Austin, Washington State U 10:18.77; 3-Justine John-son, UW 10:19.66; 4-Megan Patrignelli, U of Oregon 10:25.10; 5-Liberty Miller, UW 10:33.08 [others in 11+ -minute times]

Women's Home Meet
April 6, 2013
Storrs, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shauna. McNiff, Connecticut 10:16.18 [3 others from 11:12.40 to 12:00.77]

Sun Angel Classic
April 6, 2013
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Allix Potratz-Lee, Vandal Track Club 10:23.89; 2-Tessa Hoe-fle, Lipscomb 10:45.69; 3-Madelin Talbert, Lipscomb 10:50.93; 4-Kendra Lobley, Lipscomb 10:51.17; 5-Hannah Richardson, Kansas 10:57.95 [19 finishers; Last = 11:44.77]

Oxford-Cambridge vs Cornell-Penn
April 6, 2013
Ithaca, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Claire DeVoe, Cornell-Penn 10:32.51; 2-Polly Keen, Oxford-Cambridge 11:04.88; 3-Bori Tozser, Cornell-Penn 11:31.39 [international dual meet between USA and GBR schools]

Spartan Invitational
April 6, 2013
Lansing, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leah O'Connor, Michigan State 10:35.82; 2-Hannah Osborn, Grand Valley State 10:51.59; 3-Katie Landwehr, Michigan State 10:59.88. [21 finishers; Last = 13:19.12]

Invitational Meet
April 6, 2013
Rochester, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alyssa Smith, SR Geneseo State 10:39.22. [18 finishers, Last = 13:32.31 ]

Crimson Tide Invit
April 6, 2013
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Paige Orcutt, Minnesota 10:43.82; 2-Ashlie Decker, Minnesota 10:47.82; 3-Rebecca Stover, Alabama 10:48.27; 4-Kate Bucknam, Minnesota 10:55.63.

Texas Tech Open
April 6, 2013
Lubbock, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Chloe Susset, Abilene Christian 10:56.98 [5 finish; Last = 14:23.64]

Connecticut Classic
April 6, 2013
Storrs, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shauna McNiff, Connecticut 10:16.18 [4 finishers;:Last = 12:00.77]

Willamette Invitational
April 6, 2013
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Mittelstaedt, Seattle Univ 10:49.43 [Last = 7th @ 12:15.64]

Florida Relays
April 5, 2013
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Colleen Quigley, Florida State 10:06.72; 2-Leslie Boozer, Georgia 10:08.54 3-Stephanie Strasser, Florida 10:28.58; 4-Katharine Showalter, unattached 10:34.56; 5-Madeline Ribant, Central Michigan 10:36.06; 6-Ashley Laureano, PUR 10:43.06; 7-Victoria Coppage, Georgia 10:45.27; 8-Erika Ramsey, Georgia 10:51.52; 9-Mariah Kelly, Baylor 10:54.60
[26 finishers; Last = 12:29.90]

Sam Howell Invit
April 5, 2013
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rolanda Bell, New Balance 10:08.37; 2-Brianna Nerud, Syra-cuse 10:09.08; 3-Melissa Newbery, Princeton 10:18.66; 4-Mallory Anderson, Columbia 10:22.19; 5-Laura Cummings, unattached 10:32.72; 6-Brenna Symoniak, Syracuse 10:35.44; 7-Sarah Delo-zier, Dartmouth 10:36.24; 8-Chelsea Carrick, Columbia 10:38.95; 9-Katherine Sanders, Buffalo 10:44.76; 10-Leila Mantilla, Colum-bia 10:49.28; 11-Jackie Nicholas, Princeton 10:52.40; 12-Katie Sullivan, Dartmouth 10:52.54; 13-Angelica Peck, Syracuse 10:59.74 [19 Finishers, Last = 12:03.58]

Sam Howell Invit
April 5, 2013
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rolanda Bell, New Balance 10:08.37; 2-Brianna Nerud, Syra-cuse 10:09.08; 3-Melissa Newbery, Princeton 10:18.66; 4-Mallory Anderson, Columbia 10:22.19; 5-Laura Cummings, unattached 10:32.72; 6-Brenna Symoniak, Syracuse 10:35.44; 7-Sarah Delo-zier, Dartmouth 10:36.24; 8-Chelsea Carrick, Columbia 10:38.95; 9-Katherine Sanders, Buffalo 10:44.76; 10-Leila Mantilla, Colum-bia 10:49.28; 11-Jackie Nicholas, Princeton 10:52.40; 12-Katie Sullivan, Dartmouth 10:52.54; 13-Angelica Peck, Syracuse 10:59.74 [19 Finishers, Last = 12:03.58]

Sam Howell Invit
April 5, 2013
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rolanda Bell, New Balance 10:08.37; 2-Brianna Nerud, Syra-cuse 10:09.08; 3-Melissa Newbery, Princeton 10:18.66; 4-Mallory Anderson, Columbia 10:22.19; 5-Laura Cummings, unattached 10:32.72; 6-Brenna Symoniak, Syracuse 10:35.44; 7-Sarah Delo-zier, Dartmouth 10:36.24; 8-Chelsea Carrick, Columbia 10:38.95; 9-Katherine Sanders, Buffalo 10:44.76; 10-Leila Mantilla, Colum-bia 10:49.28; 11-Jackie Nicholas, Princeton 10:52.40; 12-Katie Sullivan, Dartmouth 10:52.54; 13-Angelica Peck, Syracuse 10:59.74 [19 Finishers, Last = 12:03.58]

Ashton May Invit
April 5, 2013
LaCrosse, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashlyn Mauer, U.Wisconsin-Eau Claire 10:50.23 [9 finish-ers; Last = 12:32.61]

Wartburg Select Meet
April 5, 2013
Waverly, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sammi Bruett, Wartburg 10;52.78 [7 finish; last = 13:49.12]

Liberty Invitational
April 5, 2013
Lynchburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Carmen Graves, Roanoke College 10:59.02 [9 finishers, Last = 12:50.93.]

North Florida Invitational
March 30, 2013
Jacksonville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Molly.Carl, Southern Maine 10:15.21 [then 9 other finishers from 11:58 to 13:25]

Bill Cornell Spring Classic
March 30, 2013
Carbondale, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Britney Whitehead, Eastern Illinois 10:33.12 2-Sadie Darnell, Southern Illinois 10:58.74; 3-Sammy Woller, Milwaukee 11:06.62. [12 finishers; Last = 12:11.79]

Cal-Nevada Champs
March 30, 2013
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Demery Kirsch, Nevada 10:38.43: 2-Jessica Chadwick, UC Santa Barbara 10:47.34; 3-Ariana Selix, UC Santa Barbara 10:48.20; 4-Allison Barnwell, Claremont-Mudd-Scripps 10:49.06; 5-Sarah Higgens, Azusa Pacific 10:51.44; 6-Ayded Reyes, Cal State San Marcos 10:56.16; 7-Naomi Van Setten, Cal Baptist 10:59.13.
[18 timed finishers; Last = 12:27.85]

Virginia Invitational
March 30, 2013
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Petra Kubesova (CZE) Maryland-Eastern Shore 10:41.61 [4 finishers; Last = 12:40.58]

Crusader Classic
March 30, 2013
Selinsgrove, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Davis, Bloomsburg University 10:41.63 [3 finishers; Last = 13:00.11]

Oliver Nickoloff Invitational
March 30, 2013
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lizzie Gleason Dayton 10:45.67; 2-Nicole Cargill, Dayton 10:48.80. [12 finishers; Last = 12:34.26]

Al Manuel Invit
March 30, 2013
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Keli.Dennehy, U. of Montana 10:52.89 [7 finishers; Last = 12:45.11]

Stanford Invitational
March 29, 2013
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Third (Last) section -- scheduled start time 1738:
1-Alexi Pappas, unattached 9:46.73; 2-Rachel Sorna, Cornell 9:52.58; 3-Amber Henry, Weber State 9:55.07; 4-Alicia Nelson, Adams State 10:09.62; 5-Carrie Dimoff, Bowerman AC 10:10.92; 6-Susan Tanui, Alaska Anchorage 10:13.40; 7-Maggie Callahan, unattached 10:15.24; 8-Kara DeWalt, Bay Area Track Club 10:16.43; 9-Katie Moraczewski, Minnesota 10:23.55; 10-Brianna Nerud, Syracuse 10:26.44; 11-Genna Hartung, Cornell 10:28.92; 12 Ashley Beutler, Wisconsin 10:29.48; 13-Maddie McClellan, North Dakota State Univ 10:38.37; 14-Madeline Aufmann, Illinois 10:41.40.

Second (Middle) Section --scheduled start time 1728:
1-Courtney Frerichs, UMKC 10:08.27; 2-Alexa Aragon, Notre Dame 10:10.18; 3-Kristen Zillmer, Illinois State 10:14.83; 4-Kate Kujawa, Oklahoma State 10:15.55; 5-Kelly McShea, Illinois State 10:16.95; 6-Katie Fry, UC Davis 10:16.96; 7-Jordan Hamric, West Virginia 10:17.58; 8-Morgan Mueller , Boston College 10:23.65; 9-Caroline Austin, Washington State 10:23.77; 10-Shannon Klenke, Arkansas 10:25.68; 11-Megan Rolland, Oiselle Racing Team 10:27.18; 12-Kristen Radcliff, Tulsa Runners 10:29.42; 13-Clea Formaz, Arizona 10:29.69; 14-Abbie Benson, Penn State 10:33.30; 15-Julia Foster, Stanford 10:37.88; 16-Esther Vermeer, Duke 10:38.70; 17-Brianna Castrogivanni, Sacred Heart 10:40.24; 18-Jennifer Bremser, Air Force 10:42.18.

First Section -- scheduled start time 1708:
1-Elise Sigg, Illinois State 10:19.45; 2-Agnes Laurent, Northern Arizona 10:23.47; 3-Courtney Anderson, unattached 10:24.56; 4-Kelly Lamb, Adams State 10:41.29; 5-Kaitlin Hanenburg, Colorado State 10:44.33; 6-Amy Schnittger, Chico State 10:44.65; 7-Miki Kobayashi, Juntendo 10:45.56; 8-Sora Klopfenstein, Col-lege of Idaho 10:45.94; 9-Tera Potts, South Dakota State 10:47.93; 10-Samantha Kearney, SRA Elite 10:50.40; 11-Taylor Nowlin, Oregon State 10:50.70; 12-Laken Hintze, Weber State 10:56.74; 13-Kayla Scott, Ohio Univ 10:57.30. [2 others; Last = 11:45.04]

Raleigh Relays
March 29, 2013
Raleigh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
Third (Last) Section - Start Time 1850:
1-Erin Mercer, NC State University 10:28.42; 2-Samantha Noman, NC State 10:30.70; 3-Katie Landwehr, Michigan State 10:41.31; 4-Chelsea France, South Carolina 10:42.93; 5-Maria Ruiz, Char-lotte 10:46.45 6-Emma Bussard, UNC Asheville 10:51.38; 7-Chel-sea Clark, East Tennessee 10:57.16; 8-Emilia Skolubowicz, Queens Alumni 11:01.63 [16 finishers; Last = 11:35.86]

Second (Middle) Section – Start Time 1835:
1-Margaret Diacont, Penn 10:55.98; 2-Kasey Jones, Edinboro 10:59.81; 3-Liana Eckert, Michigan State 11:04.40
[17 finishers, Last = 11:54.12

First (morning) Section – Start Time 0900:
Eight finishers ranging from 11:35.94 to 12:25.50

Distance Carnival
March 29, 2013
San Francisco, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Burt, Utah State10:52.86; 2-Natalie Galvan, Chico State10:57.93; 3-Lauren Bergam, Gonzaga 10:58.98; 4-Kylie Hutchison, Idaho State 11:00.09 [23 finishers; Last = 12:24.05]

Texas Relays
March 28, 2013
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
Open 3000m Steeple:
1-Haley Cutright, Mississippi 10:21.60; 2-Rachel Johnson, Baylor 10:29.08; 3-Mary Goldkamp, Rogue AC 10:31.22; 4-Brittany Mar-ches, Univ.of Texas 10:31.59; 5-Cornelia Griesche, Mississippi State 10:39.41; 6-Kelsey Bruce, Dallas Baptist 10:48.08; 7-Krista Moylan, Southerbn Mississippi 10:53.26; 8-Samantha Watson, Oral Roberts 10:55.57. [plus 4 others; Last = 11:50.44]

High School 2000 meter Steeple:
1-Keelin Hollowood, Saratoga Springs 6:59.02; 2-Claire Hodges, Kingwood 7:03.58; 3-Brittany Innis, Cedar Park 7:04.35; 4-Lexis Hood, Hockaday 7:13.52; 5-Megan Flanagan, Kingwood 7:32.33; 6-Mariellen Penzer, Saratoga Springs 7:57.68.

Alabama Relays
March 23, 2013
Birmingham, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Engel, Indiana 10:31.86; 2-Brianna Johnson, Indiana 10:55.02; 3-Kayla Justice, Northern Kentucky 11:51.25.

Big Ten vs. SEC
March 23, 2013
Starkville, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Haley Cutright, Ole Miss 10:32.96; 2-Cornelia Griesche, Cornelia, Mississippi State 10:47.39; 3-Anne Threlkeld, Ole Miss 10:48.10; 4-Kelsey Breathitt, SR Ole Miss 10:55.60; 5-Adrianna Poole, Mis-sisippi State11:08.19; 6-McKenna Coughlin, Ole Miss 11:09.66.

Trojan Invitational
March 23, 2013
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Justine Johnson, U.Washington 10:40.25; 2-Jennica Redd, Brig-ham Young U 10:40.77; 3-Liberty Miller, U. Washington 10:41.56; 4-Andrea Harrison, BYU 10:50.98; 5-Maren Hanson-Fassmann, BYU 11:05.99.

VertKlasse Meeting
March 23, 2013
High Point, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Delozier, Dartmouth 10:47.23; 2-Katie Sullivan, Dart- mouth 10:50.32; 3-Kayla Schneider, Appalachian State 11:11.16: 4-Kacie Schoen, Furman 11:26.15; 5-Bekah Reese, Otterbein 11:36.24; 6-Megan Cala, Seton Hall 11:53.78.

ASU Invitational
March 23, 2013
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erika Schiller, Kansas State 10:54.19; 2-Lauren Justus, Northern Arizona 11:04.52; 3-Maddie McClellan, North Dakota State 11:06.96; 4-Rolonda Jumbo, N. Arizona 11:10.49; 5-Kerri Lenihan, N. Arizona 11:12.91; 6-Erin Menefee, Arizona 11:14.10; 7-Sarah Baker, North-. ern Arizona 11:24.93.

Tribe Open Meet
March 23, 2013
Williamsburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Prakel, Army 10:58.77; 2-Rose Willey, Lafayette 11:09.44 3-Stephanie Benko, Lafayette 11:14.86; 4-Amber Thompson, Mount Olive 11:24.26; 5-Rachel King, Army 11:48.70.

Oregon State Meet
March 23, 2013
Corvallis, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michaela Freeby, Willamette 11:10.38; 2-Taylor Ostrander, Willamette 11:29.48; 3-Marci Witczak, Portland 11:29.67; 4-Whitney Pitman, Oregon State 11:38.01; 5-Hilary Sharpe, Ore-gon State 11;40.85; 6-Hannah Bressler, Willamette 11:44.09.]

Bobby Lane Invit
March 23, 2013
Arlington, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jaclyn.Newell, Trinity 11:14.29; 2-Emma.Jewell, Incarnate Word 11:28.21; 3-Allison.Fontenot, Northwestern State 11:40.66; 4-Jessica Needle, Trinity 11:52.90.

Vanderbilt Black & Gold
March 23, 2013
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
2000m 1-Michelle Finn, unattached 6:34.60; 2-Alex Leptich, Michigan 6:43.80; 3-Brook Handler, Michigan 6:50.34; 4-Amira Joseph, Vanderbilt 6:51.64 [8 finish; Last = 7:06.66]

Spring Break Invitational
March 22, 2013
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Sorna, Cornell 9:50.39 Stadium Record; 2-Carina Mendoza, Fresno State 10:47.17; 3-Ariana Selix, UC Santa Barbara 11:06.58; 4-Grace Adams-Handy, unattached 11:07.97 [11 finish, Last =12:43.52]

Florida State Relays
March 22, 2013
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genevieve LaCaze, AUS 10:13.89; 2-Brianna Feerst, Clemson 11:06.23; 3-Peri Bowman, Nova 11:19.76 [11 finish; Last = 13:10.09]

Buc Scoring Meet
March 22, 2013
Spokane, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren.Bergam, Gonzaga 11:14.24; 2-Halie.Raudenbush, Idaho 11:30.34; 3-Hailey Bradshaw, Northwest Nazarene11:35.94;

Washington & Lee Carnival
March 22, 2013
Lexington, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Casey Adamick, Ohio Northern 11:25.04; 2-Angelica Bagwell, Slippery Rock 11:33.06; 3-Megan Patton, Elizabethtown 11:36.71; 4-Molly Ortiz,Washington & Lee 11:47.88 [16 finish, Last = 13:03.72]

Oregon Preview Meet
March 16, 2013
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m St: 1-Bridget Franek, Oregon Track Club 6:19.09; 2-Haley O'Connor, Western Washington University 7:22.87; 3-Brenna Eldredge, Everett CC 8:04.83. [Franek time is better than previous USA best of 6:20.66 by Carrie Messner on 5 May 2007 at Nashville, Tennessee]

Hornet Invitational
March 16, 2013
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Samantha Diaz, Nevada 10:50.72; 2-Ashley Chavez, Sacra-mento State 11:29.26; 3-Christina Works, Nevada; 4-Adrianna Royal, Sacramento State. 11:48.36.

Wake Forest Open
March 15, 2013
Winston-Salem, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shania Sumney, unattached 10:43.07; 2-Caroline McCaslin, Elon 10:57.89; 3-Tereza Novotna, Elon 11:04.33; 4-Katherine Sanders, Buffalo 11:05.39; 5-Emily Tryon, Elon 11:08.06.

Willie Williams Classic
March 15, 2013
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Clea Formaz, Arizona 10:44.22; 2-Agnes Laurent, Northern AZ 10:52.15; 3-Stephanie Bulder, Arizona 11:03.57; 4-Molly Callahan, Arizona 11:40.20; 5-Caroline Lewiecki, New Mexico 11:44.68.

Aztec Invitational
March 15, 2013
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genna Hartung, Cornell 10:46.22; 2-Brooke Hodson-Davies, Utah Valley 11:08.96; 3-Claire DeVoe, Cornell 11:12.18; 4-Molly Mann, UCLA 11:22.91; 5-Nicole Evans, UCLA 11:34.18.
[11 finish; Last = 12:45.46]

Shamrock Invitational
March 15, 2013
Myrtle Beach, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathryn Hague, unattached 10:49.56; 2-Megan Klein, Louis-ville 11:11.65; 3-Mary Prakel, Army 11:18.46; 4-Cassie Martin, Louisville 11:19.17; 5-Rachel Quinn, NC-Wilmington 11:29.55.
[27 finish; Last = 13:34.69]

Occidental Carnival
March 15, 2013
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Naomi Van Setten, Cal Baptist 10:52.41; 2-Ayded Reyes, Calif State. San Marcos 11:05.07; 3-Hallidie Wilt, unattached 11:07.07; 4-Katie Krehlik, Univ of Alaska at Anchorage 11:08.41; 5-Cristina Alcantar, LA Trade Tech 11:09.68; 6-Bryn Haebe, Alaska Anchorage 11:18.81 [27 finishers, Last = 16:15.93]

49ers Classic
March 15, 2013
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maria Ruiz, Charlotte 10:53.15; 2-Emily.Mapes, John Carroll 10:58.31; 3-Kasey.Jones, Edinboro 11:01.87; 4-Emilia.Skolubo-wicz, Queens Alumni 11:09.39; 5-Tristan.Langley, Winthrop 11:13.12; 6-Danielle.Beauvaus, King 11:38.63.

Coastal Carolina Invit
March 9, 2013
Myrtle Beach, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber Thompson, Mount Olive 11:15.83; 2-Jill Louisignau, Cornerstone 11:19.74 ; 3-Betel Yosef, Liberty 11:19.74; 4-Emma Tobin, Towson 11:50.02. [11 finishers, Last = 14:05.96]

Ben Brown Invitational
March 9, 2013
Fullerton, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Higgens,11:09.7; 2-Katie Krehlik 11:10.5; 3-Bryn Haebe 11:18.3 [Hand timing; 11 finishers; Last = 13:19.5]

BSC Southern Invit
March 8, 2013
Birmingham, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dani Walker 10:32.95; 2-Madelin Talbert 10:44.70; 3-Kendra Lobley 10:47.39; 4-Tessa Hoefle 11:01.44; 5 -Minna Fields 11:23.52; 6-Amanda Weaver 11:35.43. [20 finish, Last = 15:21.54]

All-Cal Challenge Cup
March 2, 2013
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cassie Brooker, 10:44.41 ; 2-Jessica Chadwick 11:13.41; 3-Maxine Goyette 11:46.76.

SCIAC Triangular
March 2, 2013
Pasadena, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Allison Barnwell, Claremont-Mudd-Scripps 10:55.65
[6 finishers; Last 13:08.52]

Kim Duyst Invitational
March 2, 2013
Turlock, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Denali Foldager 11:05.27; 2-Kate Alioto 11:17.06; 3-Naomi van Setten 11:17.97; 4-Hayley Swanson 11:23.98; 5-Natalie Galvan 11:30.44; 6-Quetta Peinado 11:32.95; 7-Katie Sanger 11:44.29.

USATF West Region Champs
June 2, 2012
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Minori Hayakari, Japan 10:02.86; 2-Lisa Aguilera, unattached 10:04.85; 3-Bethany Nickless, unattached 10:13.52; 4-Kara June, Adidas 10:17.17; 5-Cassie Mitchell, unattached 10:25.81; 6-Rose Wetzel, Club Northwest 10:27.26; 7-Natasha LaBeaud, unattached 10:34.83; 8-Shari Boyle, Canada 10:56.72.

IAAF Diamond League Meet - Prefontaine Classic
June 2, 2012
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:13.69; 2-Sofia Assefa, ETH 9:15.45; 3-Hiwot Ayalew, ETH 9:15.84; 4-Barbara Parker, GBR 9:24.24; 5-Emma Coburn , USA 9:25.28; 6-Lydia Chebet Rotich, KEN 9:31.09; 7-Gesa Felicitas Krause, GER 9:34.76 8-Lyud-mila Kuzmina, RUS 9:35.41; 9-Eunice Jepkorir, KEN 9:37.12; 10-Beverly Ramos, PUR 9:39.47; 11-Sara Hall, USA 9:42.96; 13-Bridget Franek, USA 9:52.56. DNF-Mardrea Hyman, JAM Split Times: 1km M.Hyman 3:05.58; 2km H.Ayalew 6:14.87

NCAA Division 3 Champs
May 26, 2012
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Keri Lambert, Amherst 10:27.32; 2-Emily Canales, Redlands 10:36.62; 3-Jena Peacock, Rowan 10:37.20; 4-Sammi Bruett, Wart-burg 10:39.81; 5-Alyssa Penning, Calvin 10:40.00; 6-Molly Carl, South Maine 10:40.67; 7-Lucy Cheadle, Washington Univ 10:41.84; 8-Emily Mapes, John Carroll 10:51.85; 9-Brianne Mirecki, Williams 10:52.99; 10-Marissa Liberati, Geneseo State 10:55.19; 11-Andrea Walsh, Keene State 10:55.97; 12-Ashlyn Mauer, Wisconsin-Eau Claire 10:58.91; 13- Michaela Freeby, Willamette 11:05.65; 14-Molly Wawrzyniak, Washington Univ 11:08.68.

NAIA National Champs
May 26, 2012
Marion, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Moran, Concordia 11:11.63; 2-Sara Klopfenstein, College of Idaho 11:16.32; 3-Kristen Ostrem, Evangel 11:17.85; 4-Sarah Massey, Shorter 11:19.39; 5-Sarah Higgens, Azusa Pacific 11:24.96; 6-Sadie Fisher, Grand View 11:27.86; 7-Abby Jahn, Illinois Tech 11:33.22; 8-Nychele Fischetti, Biola 11:33.56. [18 entrants, no heats. All finished final; Last = 12:50.10]

NCAA Division 2 Champs
May 25, 2012
Pueblo, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
Finals:
1-Betsy Graney, Grand Valley 10:23.92; 2-Susan Tanui, Alaska Anchorage 10:28.26; 3-Alicia Nelson, Adams State 10:34.31; 4-Kyle Blakeslee, Augustana (SD) 10:39.07; 5-Brittany Poole, NW Missouri 10:47.19; 6-Sarah Lyle, Western State 10:54.64; 7-Jennifer Agnew, U of Mary 10:55.62; 8-Amy Schnittger, Chico State 11:01.36; 9-Chloe Susset, Abilene Christian 11:06.91; 10-Corinne Fitzgerald, East Stroudsburg 11:07.62; 11-Brissia Montalvo, Midwestern State 11:20.69, 12-Danielle Thompson, MN-Moorhead 11:28.89.

Heat 1 of 2 / May 24
P=Advance by Place T=Advance by Time
1-Susan Tanui, Alaska Anchorage 10:44.67 P; 2-Alicia Nelson, Adams State 10:58.99 P; 3 Jennifer Agnew, U of Mary 11:10.60 P; 4 Brissia Montalvo, Midwestern State 11:20.32 P; 5-Danielle Thompson, MSU Moorhead 11:22.67 T; 6-Hallidie Wilt, Alaska Anchorage 11:28.58 7-Karie McDonald, Grand Valley State 11:40.18; 8-Hillory Davis, Western State 11:56.27; 9-Katie Filemyr, Bloomsburg 12:13.49.

Heat 2 of 2 / May 24
P=Advance by Place T=Advance by Time
1-Betsy Graney, Grand Valley St. 11:03.44 P; 2-Kyle Blakeslee, Aug-ustana 11:03.96 P; 3-Brittany Poole, NW Missouri 11:04.80 P; 4-Amy Schnittger, Chico State 11:08.11 P; 5-Sarah Lyle, Western State 11:11.13 T; 6-Chloe Susset, Abilene Christian 11:22.07 T; 7-Corinne Fitzgerald, East Stroudsburg 11:23.87 T; 8-Courtney Anderson, Cal State Stanislaus 11:26.60; 9-Hannah Osborn, Grand Valley 11:33.28.

NCAA Div 1 East Regional
May 25, 2012
Jacksonville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
Advancing 12 (of 48) to NCAA Champs in June at Des Moines
3 heats P= Advance by Place T=Advance by Time

Heat 1 1-Astrid Leutert, Florida State 9:53.15 P; 2-Alyssa Kulik, Clemson 9:57.58 P; 3-Leah O'Connor, Michigan State 10:03.40 P 4-Breanne Ehrman, Indiana 10:15.49; 5-Samantha Norman, North Carolina State. 10:15.87; 6-Regina Neumeyer, Iona 10:17.75; 7-Stephanie Bonk , Purdue 10:20.08; 8-Rachel Sorna, Cornell 10:22.00 ; 9-Stephanie Strasser, Florida 10:35.20; 10-Victoria Brink, Ohio State 10:36.96; 11-McKinzie Schulz , Notre Dame 10:39.54; 12- Natalie Busby, Syracuse 10:39.82; 13-Erin Mercer, North Carolina State. 10:43.42; 14-Kira Garry, Yale 10:44.22; 15-Ashley Cromartie, Maryland 10:50.20; 16-Kendra Lobley, Lipscomb 10:59.57.

Heat 2 1-Alexi Pappas, Dartmouth 9:55.89 P; 2-Colleen Quigley, Florida State 10:03.86P; 3-Shelby Greany, Providence 10:05.95 P 4-Genna Hartung, Cornell 10:10.55 T; 5-Beatrice Biwott, South Carolina 10:13.81; 6-Bridget Dahlberg, Boston College 10:16.44; 7-Lindsey Graybill, Penn State 10:20.33; 8-Leslie Boozer, Georgia 10:23.35; 9-Katie Breathitt , Mississippi 10:26.39; 10-Heather Steph-ens, Syracuse 10:26.95; 11-Nicole Hilton, Ohio State 10:27.94; 12-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:30.41; 13-Natalie Bower, Penn State 10:32.92; 14-Michelle Finn, Western Kentucky 10:35.00; 15- Emily Giannotti , Penn State 11:02.24; [1 dnf]

Heat 3 1-Genevieve LaCaze, Florida 10:00.68 P; 2-Samantha Dow, Virginia Tech 10:03.37 P; 3-Kirsten Weberg, Vermont 10:03.72 P; 4-Nicol Traynor, Richmond 10:05.60 T; 5-Katie Hursey, Syracuse 10:12.60 T; 6-Alexandra Leptich, Michigan 10:16.89; 7-Samantha Ginther, Indiana 10:18.14; 8-Nicole Rozario, S.Florida 10:22.23; 9-Jillian King, Boston 10:24.80; 10-Rebekah MacKay, Syracuse 10:25.81; 11-Kristina Vaughn, UAB 10:28.69; 12-Tiffany Evans, Mich igan State 10:33.71; 13-Jordan Hamric, W.Virginia 10:35.10; 14-Erin Cawley, Syracuse 10:41.42; 15-Morgan Mueller, Boston Coll 10:45.63.

NCAA Div 1 West Regional
May 25, 2012
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
Heat 1 1-Amber Henry, Weber State 10:05.11 P; 2-Rebeka Stowe, Kansas 10:08.55 P; 3-Nicole Peters, Colorado St 10:16.15 P; 4-Ruth Senior, New Mexico 10:21.58 T; 5-Katie Moraczewski, Minnesota 10:29.30; 6-Grace Heymsfield, Arkansas 10:33.07; 7-Katy Andrews, BYU 10:34.44; 8-Laken Hintze, Weber State 10:35.60; 9-Amy Jo Thorne, North Dakota State 10:42.13; 10-Lisa Marie Drury, BYU 10:44.94; 11-Shannon Klenke, Arkansas 10:47.89; 12-LeAnne Fogg, Cal Poly 10:48.58; 13-Dani Fischer, Wisconsin 10:53.54; 14-Kauren Tarver, Arizona State 10:58.32; 15-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:58.39; 16-Julia Foster, Stanford 11:15.50.

Heat 2 1-Melanie Thompson, Oregon 10:25.15 P; 2-Aisha Praught, Illinois State 10:26.17 P; 3-Eva Krchova, San Francisco 10:26.37 P; 4-Cali George, Arkansas 10:27.89; 5-Ashley Beutler, Wisconsin 10:29.47; 6-Kristen Radcliff, Oral Roberts 10:32.43; 7-Caroline Austin, Washington St. 10:41.79; 8-Jessica Barnard, CS Long Beach 10:45.83; 9-Molly Kayfes, Minnesota 10:46.01; 10-Clea Formaz, Arizona 10:47.56; 11-Emilie Amaro, Stanford 10:49.94; 12-Kaitlin Hanenburg, Colorado St 10:52.69; 13-Alycia Butterworth, Idaho 10:57.20; 14- Elise Sigg, Illinois State 10:58.27; 15-Paige Orcutt, Minnesota 11:14.63; 16- Rachael Brewer, Illinois State 11:19.54.

Heat 3 1-Shalaya Kipp, Colorado 9:58.38 P; 2-Kimber Mattox, Oregon 10:12.89 P; 3-Caroline Hogardh, N.Arizona 10:19.00 P; 4-Taylor Wallace, Oregon 10:20.33 T; 5-Kate Kujawa, Oklahoma State 10:25.01 T; 6-Maddie Aufmann, Illinois 10:25.53; 7-Maddie McClellan, N.Dakota St 10:27.41; 8-Kristen Zillmer, Illinois State 10:39.10; 9-Courtney Bouchet, Colorado 10:43.23; 10-Amber Stack, Illinois 10:47.12; 11-Courtney Frerichs. UMKC 10:55.29; 12-Allie Parks, Montana 10:59.96; 13-Mary Kate Anselmini, Stanford 11:03.16; 14-Britney Whitehead, Eastern Illinois 11:07.72; 15-Heather Haug, Montana State 11:22.99; 16-Ruby Roberts, WA State 11:25.45. All races reported in SR 560 were at 3000-meter distance.

Community College Champs
May 21, 2012
Spokane, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mikel Elliott, Spokane CC 11:13.10; 2-Grace Viuhkola, Clackamas CC 11:45.04; 3-Brenna Eldrdge, Everett CC 11:53.81

New Balance Boston Twilight Meet
May 19, 2012
Lowell, Massachusets, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brianna Nerud, unattached 10:19.91; 2-Laura Cummings, unat 10:30.33; 3-Robyn Ellerbrock, Syracuse Chargers 10:44.22; 4-Laura Kennedy, New Balance 10:57.87.

High Performance Meet
May 18, 2012
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race 2: 1-Bridget Franek, USA 9:41.96; 2-Ashley Higginson, USA 9:46.83; 3-Beverly Ramos, PUR 9:47.47; 4-Delilah DiCrescenzo, USA 9:47.50; 5-Stephanie Reilly, IRL 9:54.55; 6-Lisa Aguilera, USA 9:54.77; 7-Sara Hall, USA 9:57.60; 8-Shayla Houlihan, USA 10:03.95; 9-Genevieve Lalonde, CAN 10:09.10; 10-Kara Thorne, USA 10:09.43; 11-Chantelle Groenewoud, CAN 10:12.69; 12-Nicole Bush, USA 10:19.08. Did not start: Lennie Waite, GBR

Race 1: 1-Jamie Cheever, USA 9:52.15; 2-Bethany Nickless, USA 9:59.81; 3-Dana Buchanan, CAN 10:02.99; 4-Lois Keller, USA 10:03.42; 5-Mary Goldkamp, USA 10:04.03; 6-Fiona Crombie, NZL 10:04.51; 7-Maggie Callahan, USA 10:10.33; 8-Milly Clark, AUS 10:13.73; 9-Lydia Willemse, CAN 10:15.61; 10-Andrea Parker, USA 10:16.38; 11-Meredith MacGregor, CAN 10:21.08; 12-Leonora Petrina, NZL 10:25.35; 13-Jacqui Wentz 10:45.79; 14-Jane Rudkin, USA 10:47.99.

PAC 12 Champs
May 13, 2012
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shalaya Kipp, Colorado 9:57.39; 2-Kimber Mattox, Oregon 10:08.23; 3-Melanie Thompson, Oregon 10:13.51; 4-Mary Kate Anselmini, Stanford 10:15.16; 5-Emilie Amaro, Stanford 10:18.18; 6-Kauren Tarver, Arizona State 10:20.86; 7-Taylor Bryson, California 10:24.64; 8-Clea Formaz , Arizona 10:25.84; 9-Caroline Austin, Washington State 10:28.59; 10-Courtney Bou-chet, Colorado 10:30.06; 11-Taylor Wallace, Oregon 10:31.66; 12-Julia Foster, Stanford 10:36.51; 13-Ruby Roberts, Washington State 10:37.20; 14-Diana George, Colorado 10:41.04; 15-Taylor Nowlin, Oregon State 10:46.47; 16-Erin Menefee, Arizona 10:54.69; 17-Mackenzie Carter, Washington 10:58.24;
[19 finish, Last = 11:06.87]

Last Chance Meet
May 13, 2012
Raleigh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Pezzullo, unattached 10:15.26; 2-Maria Ruiz, Charlotte 10:46.85 [1 dnf; 4 finish, Last = 11:54.67]

Big 12 Champs
May 13, 2012
Manhattan, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rebeka Stowe, Kansas 10:18.11; 2-Kate Kujawa, Oklahoma State 10:35.29; 3-Brittany Marches, Texas 10:37.50; 4-Rachel Johnson, Baylor 10:45.06; 5-Erika Schiller, Kansaa State 10:48.91; 6-Courtney Wood, Missouri 10:52.31; 7-Morgan Casey, Iowa State 10:56.70. [11 finish; Last = 12:04.47].

Northern Sun Champs
May 12, 2012
Bismarck, North Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kyle Blakeslee, Augustana (S.D.) 10:39.12; 2-Jennifer Agnew, University of Mary 10:40.48 [9 finish; Last = 12:34.12]

West Coast Invitational
May 12, 2012
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Carrie Dimoff, Bowerman AC 9:59.72; 2-Lisa Maie Drury, BYU 10:38.33; 3-Brissia Montalvo, Midwestern State 10:41.04; 4-Andrea Nelson, BYU 10:56.09; 5-Michaela Freeby, Willamette 10:57.44; 6-Lauren Bergam, Gonzaga 10:59.17
[2 dnf; 9 finish, Last = 11:51.22]

Big Ten Conference
May 12, 2012
Madison, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leah O'Connor, Michigan State 10:12.36 2-Alexandra Leptich, Michigan 10:12.73; 3-Ashley Beutler, Wisconsin 10:12.97; 4-Stephanie Bonk, Purdue 10:16.94; 5-Maddie Aufmann, Illinois 10:17.57; 6-Natalie Bower, Penn State 10:17.83; 7-Amber Stack, Illinois 10:19.07; 8-Katie Moraczewski, Minnesota 10:21.45; 9-Breanne Ehrman, Indiana 10:24.86; 10-Samantha Ginther, Indiana 10:25.56; 11-Molly Kayfes, Minnesota 10:27.43; 12-Victoria Brink, Ohio State 10:32.29; 13-Nicole Hilton, Ohio State 10:33.45; 14-Lindsey Graybill, Penn State 10:34.11; 15-Dani Fischer, Wis-consin 10:34.21; 16-Paige Orcutt, Minnesota 10:35.03; 17-Anna Pasternak, Michigan 10:35.32; 18-Ashlie Decker, Minnesota 10:40.57; 19-Hanna Knurr, Wisconsin 10:47.35; 20-Mchelle Thom-as, Ohio State 10:49.54; 21-Jessica Furlan, Nebraska 10:52.25; 22-Emily Giannotti, Penn State 10:52.56; 23-Danielle Berndt, Iowa 10:52.71; 24-Tiffany Evans, Michigan State 10:53.01; 25-Abbie Benson, Penn St 10:57.12; 26-Brook Handler, Michigan 10:59.75.

Southeast Conference
May 12, 2012
Baton Rouge, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genevieve LaCaze, Florida 10:13.99; 2-Grace Heymsfield,, Arkansas 10:17.81; 3-Cali George,Arkansas 10:20.48; 4-Leslie Boozer, Georgia 10:25.70; 5-Katie Breathitt, Mississippi 10:26.64; 6-Shannon Klenke, Arkansas 10:31.23; 7-Beatrice Biwott, South Carolina 10:33.22; 8-Savannah Kirk, Georgia 10:41.32; 9-Steph-anie Strasser, Florida 10:44.07; 10-Kelsey Breathitt, Mississippi 10:46.59; 11-Allie Scalf, Vanderbilt 10:50.26 [15/Last =12:17.71]

Sun Belt Conference
May 12, 2012
Lafayette, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michelle Finn, Western Kentucky 10:18.85; 2-Michelle Jax, Florida Atlantic 10:54.44 [11 finishers, Last = 12:29.91]

Missouri Valley Champs
May 12, 2012
Wichita, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Zillmer, Illinois State 10:35.82; 2-Elise Sigg, Illinois State 10:40.45; 3-Kalli Dalton, Indiana State 10:47.31; 4-Kelly McShea, Illinois State 10:50.20; 5-Sadie Darnell, Southern Illinois 10:53.62 [15 finish, Last = 11:50.58]

Southland Conference
May 12, 2012
San Marcos, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Randi Plentl, Stephen F. Austin 10:49.34; 2-Cecilia Gonzalez, TAMU-CC 10:54.96. [16 finish, Last = 13:19.08]

Conference USA
May 12, 2012
New Orleans, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristina Vaughn, UAB 10:35.81; 2-Kristine Eikrem-Engeset, SMU 10:47.50; 3-Kathryn Ducommun, Houston 10:51.63 [1 dnf; 11 finish, Last = 12:01.72]

Virginia Challenge
May 12, 2012
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Anderson, unattached 10:18.49; 2-Chelsi Woodruff, Florida State 10:57.82 [no others reported]

New England Champs
May 12, 2012
Cambridge, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Keri Lambert, Amherst 10:19.37; 2-Vicky Hewey, WPI 10:58.32; 3-Anna Ackerman, Bowdoin 11:00.01 [18 finish, Last = 12:25.13]

Big Sky Championships
May 11, 2012
Bozeman, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber Henry, Weber State 10:09.62; 2-Caroline Hogardh, N.Arizona 10:20.94; 3-Laken Hintze, Weber State 10:43.52; 4-Alie Parks, Montana 10:52.90; 5-Cydney Jacobsen, Idaho State 10:58.75 [14 finish, Last = 12:15.74]

Big West Conference
May 11, 2012
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Barnard, Long Beach State. 10:22.90; 2-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:30.73; 3-Cassie Brooker, UCSB 10:38.26; 4-Sam-antha Kearney, UC Davis 10:45.83; 5-Ariana Selix, Santa Barbara 10:50.65; 6-Jessica Chadwick, UC Santa Barbara 10:51.94; 7-Erika Schaeffer, Cal Poly 10:57.55; 8-Nicole Aha, UC Davis 11:00.76.

Great Northwest Conference
May 11, 2012
Monmouth, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Susan Tanui, Alaska Anchorage 10:24.44 10; 2-Hallidie Wilt, Alaska Anchorage 10:47.41 8; 3-Katelyn Steen, Western Washington 10:50.32 6 [14 finishers; Last = 12:56.91]

Mid-American Champs
May 11, 2012
Mt. Pleasant, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Kertesz, Toledo 10:33.45; 2-MacKenzie Chojnacky, Toledo 10:42.93; 3-Liz Weiler, Toledo 10:44.09; 4-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:49.31; 5-Alex Chitwood, Miami 10:51.95 [1 dnf; 16 finish, Last =12:14.60]

GVSU Last Chance Meet
May 11, 2012
Allendale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathryn Hague, unattached 10:34.24; 2-Karie McDonald, Grand Valley 10:42.10; 3-Shelbi Burnett, Butler 10:49.79 ; 4-Mallory Celaya, Northern Michigan 10:49.92; 5-Emily Mapes, John Carroll 10:51.19; 6-Jordan Chester, Grand Valley 10:56.22.
[12 finish; Last = 12:25.19]

Mid-American Champs
May 11, 2012
Mt. Pleasant, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Kertesz, Toledo 10:33.45; 2-MacKenzie Chojnacky, Toledo 10:42.93; 3-Liz Weiler, Toledo 10:44.09; 4-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:49.31; 5-Alex Chitwood, Miami 10:51.95 [1 dnf; 16 finish, Last =12:14.60]

GVSU Last Chance Meet
May 11, 2012
Allendale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathryn Hague, unattached 10:34.24; 2-Karie McDonald, Grand Valley 10:42.10; 3-Shelbi Burnett, Butler 10:49.79 ; 4-Mallory Celaya, Northern Michigan 10:49.92; 5-Emily Mapes, John Carroll 10:51.19; 6-Jordan Chester, Grand Valley 10:56.22.
[12 finish; Last = 12:25.19]

Keeler Invitational
May 11, 2012
Naperville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Fisher, Washington University 10:46.28; 2-Holly Wawrzyniak, Washington U 10:48.64; 3-Alyssa Penning, Calvin 10:52.86; 4-Ashlyn Mauer, Wisconsin Eau Claire 10:54.71 [23 finish, Last = 12:50.48]

ECAC Champs
May 11, 2012
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genna Hartung, Cornell 10:18.40; 2-Rachel Sorna, Cornell 10:29.47; 3-Morgan Mueller, Boston College 10:33.19; 4-Ashley Cromartie, Maryland 10:34.62; 5-Mallory Anderson, Columbia 10:37.18; 6-Erin Cawley, Syracuse 10:37.66; 7-Emily de la Bruyere, Princeton 10:40.68; 8-Danica Snyder, Duquesne 10:42.27; 9-Carolina Cortes, Stony Brook 10:44.44; 10-Rebekah MacKay, Syracuse 10:44.82; 11-Erika Stasa-kova, Lafayette 10:52.38; 12-Aubrey Moskal, West Virginia 10:53.47; 13-Morgan Roche, Quinnipiac 10:56.01; 14-Erin James, St.Joseph's 10:58.66 [16 finishers, Last = 11:15.90]

Summit League Champs
May 10, 2012
Fargo, North Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maddie McClellan, North Dakota State 10:19.39; 2-Kristen Rad-cliff, Oral Roberts 10:27.28; 3-Amy Jo Thorne, North.Dakota State 10:29.04; 4-Sarah Hutchings, IPFW 10:44.47; 5-Danielle McCann, South Dakota State 10:49.01; 6-Samantha Watson, Oral Roberts 10:54.53 [12 finish, Last = 12:44.53}

Western Athletic Conference
May 10, 2012
Moscow, Idaho, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alycia Butterworth, Idaho 10:42.59; 2-Holly Stanton, Idaho 10:50.18; 3-Stephanie Burt, Utah State 10:58.91 [9th/ Last = 11:28.90]

Ivy League
May 6, 2012
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alexi Pappas, Dartmouth 9:58.80; 2-Rachel Sorna, Cornell 10:13.18; 3-Genna Hartung, Cornell 10:20.44; 4-Mallory Ander-son, Columbia 10:28.03; 5-Kira Garry, Yale 10:28.63; 6-Emily de la Bruyere, Princeton 10:38.33; 7-Sarah Delozier, Dartmouth 10:50.58 [11 finishers, Last = 11:17.15]

Duke Twilight Meet
May 6, 2012
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristin Anderson, unattached 10:23.10; 2-Laura Paulsen, unat 10:42.49; 3-Alison Cook, unat 10:47.77 [7 finish; Last = 11:25.93]

Ivy League
May 6, 2012
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alexi Pappas, Dartmouth 9:58.80; 2-Rachel Sorna, Cornell 10:13.18; 3-Genna Hartung, Cornell 10:20.44; 4-Mallory Ander-son, Columbia 10:28.03; 5-Kira Garry, Yale 10:28.63; 6-Emily de la Bruyere, Princeton 10:38.33; 7-Sarah Delozier, Dartmouth 10:50.58 [11 finishers, Last = 11:17.15]

Duke Twilight Meet
May 6, 2012
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristin Anderson, unattached 10:23.10; 2-Laura Paulsen, unat 10:42.49; 3-Alison Cook, unat 10:47.77 [7 finish; Last = 11:25.93]

Atlantic 10 Champs
May 5, 2012
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicol Traynor, Richmond 10:04.20; 2-Karen Roa, Univ. of Mass 10:26.19; 3-Ashley Vincent, Xavier 10:32.41; 4-Lizzie Gleason, Dayton 10:39.85; 5-Lindsey Cummings, Dayton 10:40.90; 6-Erin James, St. Joseph's 10:44.68; 7-Maria Ruiz, Charlotte 10:49.07; 8-Danica Snyder, Duquesne 10:52.96 [14 finish, Last = 11:26.97]

Oregon Twilight Meet
May 5, 2012
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, OTC Elite 9:39.77; 2-Sarah Pease, unattached 9:55.09; 3-Allix Potratz-Lee, Track Club 10:02.62; 4-Lois Keller, Club Northwest 10:07.52; 5-Kimber Mattox, Univ.of Oregon 10:07.91; 6-Carrie Dimhoff, Bowerman AC 10:10.53; 7-Alycia Butterworth, Univ. Idaho 10:18.78, 8-Milly Clark, unattached 10:19.34; 9-Megan Rolland, Oiselle 10:34.23; 10-Shea Hanson, Boise State Univ 10:43.45; 11-Taylor Nowlin, Oregon State Univ 10:51.14. [2 dnf; 14 finish, Last = 11:34.12]

America East Champs
May 5, 2012
Orono, Maine, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kirsten Weberg, Vermont 10:17.84; 2-Emily Finnegan, Albany 10:36.71; 3-Carolina Cortes, Stony Brook 10:41.88; 4-Marita Stressenger, Boston Univ 10:50.94; 5-Ashley Horton, Bingham-ton 10:54.16 [11 finishers, Last = 11:32.60]

Horizon League
May 5, 2012
Milwaukee, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Samantha Hamilton, Youngstown State 10:36.44; 2-Shelbi Burnett, Butler 10:39.62 [1 dnf; 11 finishers, Last = 13:14.83]

Atlantic 10 Champs
May 5, 2012
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicol Traynor, Richmond 10:04.20; 2-Karen Roa, Univ. of Mass 10:26.19; 3-Ashley Vincent, Xavier 10:32.41; 4-Lizzie Gleason, Dayton 10:39.85; 5-Lindsey Cummings, Dayton 10:40.90; 6-Erin James, St. Joseph's 10:44.68; 7-Maria Ruiz, Charlotte 10:49.07; 8-Danica Snyder, Duquesne 10:52.96 [14 finish, Last = 11:26.97]

Oregon Twilight Meet
May 5, 2012
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, OTC Elite 9:39.77; 2-Sarah Pease, unattached 9:55.09; 3-Allix Potratz-Lee, Track Club 10:02.62; 4-Lois Keller, Club Northwest 10:07.52; 5-Kimber Mattox, Univ.of Oregon 10:07.91; 6-Carrie Dimhoff, Bowerman AC 10:10.53; 7-Alycia Butterworth, Univ. Idaho 10:18.78, 8-Milly Clark, unattached 10:19.34; 9-Megan Rolland, Oiselle 10:34.23; 10-Shea Hanson, Boise State Univ 10:43.45; 11-Taylor Nowlin, Oregon State Univ 10:51.14. [2 dnf; 14 finish, Last = 11:34.12]

America East Champs
May 5, 2012
Orono, Maine, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kirsten Weberg, Vermont 10:17.84; 2-Emily Finnegan, Albany 10:36.71; 3-Carolina Cortes, Stony Brook 10:41.88; 4-Marita Stressenger, Boston Univ 10:50.94; 5-Ashley Horton, Bingham-ton 10:54.16 [11 finishers, Last = 11:32.60]

Horizon League
May 5, 2012
Milwaukee, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Samantha Hamilton, Youngstown State 10:36.44; 2-Shelbi Burnett, Butler 10:39.62 [1 dnf; 11 finishers, Last = 13:14.83]

Big East Champs
May 4, 2012
Tampa, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shelby Greany, Providence 10:08.76; 2-Hannah Davidson, Prov-idence 10:09.70; 3-Katie Hursey, Syracuse 10:14.05; 4-Natalie Busby, Syracuse 10:16.68; 5-Heather Stephens, Syracuse 10:17.99; 6-Nicole South Florida 10:21.35; 7-Rebekah MacKay, Syracuse 10:25.12; 8-McKinzie Schulz, Notre Dame 10:28.56; 9-Jordan Hamric, West Virginia 10:39.64; 10-Meghan Cunningham, Connecticut 10:43.08; 11-Aubrey Moskal, W.Virginia 10:44.24; 12-Erin Cawley, Syracuse 10:46.16; 13-Jackie Kasal, DePaul 10:54.71. [19 finish, Last = 11:51.49]

Billy Hayes Invitational
May 4, 2012
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Engel, unattached 10:18.00; 2-Erica Ridderman, unattached 10:26.53; 3-Sarah Hutchings, IPFW 10:50.17 [9 finish; Last = 13:45.13]

Toledo Invitational
May 4, 2012
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michelle Thomas, Ohio State University 10:48.63; 2-Nicole Hilton, Ohio State 10:51.16 [10 finish, Last =12:41.20]

Tom Gage Classic
May 4, 2012
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara deWalt, unattached 10:56.39 [5 finish, Last = 13:29.89]

Big East Champs
May 4, 2012
Tampa, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shelby Greany, Providence 10:08.76; 2-Hannah Davidson, Prov-idence 10:09.70; 3-Katie Hursey, Syracuse 10:14.05; 4-Natalie Busby, Syracuse 10:16.68; 5-Heather Stephens, Syracuse 10:17.99; 6-Nicole South Florida 10:21.35; 7-Rebekah MacKay, Syracuse 10:25.12; 8-McKinzie Schulz, Notre Dame 10:28.56; 9-Jordan Hamric, West Virginia 10:39.64; 10-Meghan Cunningham, Connecticut 10:43.08; 11-Aubrey Moskal, W.Virginia 10:44.24; 12-Erin Cawley, Syracuse 10:46.16; 13-Jackie Kasal, DePaul 10:54.71.
[19 finish, Last = 11:51.49]

Billy Hayes Invitational
May 4, 2012
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Engel, unattached 10:18.00; 2-Erica Ridderman, unattached 10:26.53; 3-Sarah Hutchings, IPFW 10:50.17 [9 finish; Last = 13:45.13]

Toledo Invitational
May 4, 2012
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michelle Thomas, Ohio State University 10:48.63; 2-Nicole Hilton, Ohio State 10:51.16 [10 finish, Last =12:41.20]

Tom Gage Classic
May 4, 2012
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara deWalt, unattached 10:56.39 [5 finish, Last = 13:29.89]

Payton Jordan Meet
April 29, 2012
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Third Race – at 18:36
1-Shalaya Kipp, Colorado 9:43.09; 2-Delilah Dicrescenzo, Puma 9:43.28; 3-Beverly Ramos, PUR 9:46.69; 4-Ashley Higginson, Saucony 9:48.50; 5-Rebeka Stowe, Kansas 9:52.82; 6-Mason Cathey, Saucony 9:53.78; 7-Amber Henry, Weber State 9:53.94; 8-Genevieve LaCaze, AUS 9:55.44; 9-Helen Hofstede, NED 9:55.44; 10-Shayla Houlihan, Brooks 9:56.32; 11-Lisa Aguilera, Nike 10:01.43; 12-Eva Krchova, CZE 10:02.15; 13 Nicole Bush, New Balance 10:03.92; 14 Sara Hall, Asics 10:04.13; 15-Genevieve Lalonde, CAN 10:09.21; 16-Kara June, Team Rogue 10:10.33; 17-Kerry Harty, IRL 10:13.83; dnf - Lennie Waite, GBR

Second Race – at 18:22
1-Angela Maria Figueroa Palacios, COL 9:52.35; 2-Collier Lawrence, unattached 9:53.79; 3-Betsy Graney, Grand Valley 9:53.85; 4-Chantelle Groenewoud, CAN 9:54.70; 5-Sarah Pease, unattached 9:56.52; 6-Dana Buchanan, CAN 9:59.32; 7-Lois Keller, Club Northwest 9:59.79; 8-Jamie Cheever, Team USA Minnesota 10:02.16; 9-Minna Maria Kangas, FIN 10:04.08; 10-Mary Goldkamp, RC Elite 10:05.21; 11-Maggie Callahan, Tucson 10:07.98; 12-Meredith MacGregor, CAN 10:08.28; 13-Andrea Parker, unattached 10:20.52; 16-Alexandra Leptich, Michigan 10:21.45; 17-Emilie Amaro, Stanford 10:30.99; 18-Lesley Higgins, NYAC 10:37.40

First Race – at 15:50
1-Fiona Crombie, NZL 10:08.36; 2-Grace Heymsfield, Arkansas 10:13.41; 3-Lydia Willemse, CAN 10:21.20; 4-Leonora Petrina, NZL 10:24.43; 5-Chloe Susset, Abilene Christian 10:24.65; 6-Samantha Norman, N.Carolina State 10:25.32; 7-Janica Makela, FIN 10:26.67; 8-Erin Mercer, N.Carolina State 10:42.61; 9-Imogen Ainsworth, New Mexico 10:43.22; 10-Stephanie Pancoast, New Balance 10:45.67; 11-Mira Tuominen, FIN 10:51.05 [13 finishers, Last = 11:08.75]

Drake Relays
April 28, 2012
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kyle Blakeslee, Augustana-SD 10:18.71; 2-Britney Whitehead, Eastern Illinois 10:23.91; 3-Maddie McClellan, North.Dakota State 10:24.87; 4-Stephanie Strasser, Florida 10:25.32; 5-Amy Jo Thorne, N.Dakota State 10:28.48; 6-Leslie Boozer, Georgia 10:30.29; 7-Elise Sigg, Illinois State 10:30.88; 8-Brittany Poole, NW Missouri 10:31.13; 9-Danielle Thompson, Minnesota Moorhead 10:35.31; 10-Katie Brea-thitt, Mississippi 10:37.59; 11-Danielle Berndt, Iowa 10:39.17; 12-Amanda Vorthmann, Nebraska-Omaha 10:44.10; 13-Shannon Klenke, Arkansas 10:44.60; 14-Jen Bremser, Air Force 10:46.79; 15-Paige Orcutt, Minnesota 10:48.56; 16-Jill Lageschulte, N.Iowa 10:55.22; 17-Sammi Bruett, Wartburg 10:56.27 {20 = Last 11:14.61]

All-Ohio Champs
April 28, 2012
Oxford, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Vincent, Xavier 10:43.64; 2-Elisa Frazier, Miami-Ohio 10:47.42; 3-Michelle Thomas, Ohio State 10:51.99; 4-Ashley Wad-dington, Ohio Univ 10:52.68; 5-Lizzie Gleason, Dayton 10:54.85; 6-Alex Chitwood, Miami-Ohio 10:55.13; 7-Erica Howes, Miami 10:57.54 [19 finish, Last = 12:28.38]

Brutus Hamilton Open
April 27, 2012
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Burt, Utah State 10:57.56; 2-Jenifer McEntire, Nevada 10:59.33 [1 dnf; 6 finish, Last = 11:55.76]

Gina Relays
April 27, 2012
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karie McDonald, Grand Valley 10:26.95; 2-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:33.50; 3-Tiffany Devans, Michigan State 10:38.35; 4-Sarah Hutchings, IPFW 10:39.99; 5-Liz Weller, Toledo 10:41.93; 6-Alyssa Penning, Calvin 10:48.96; 7-Jordan Chester, Grand Valley 10:51.09. [22 finish, Last = 12:28.82]

Brutus Hamilton Open
April 27, 2012
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Burt, Utah State 10:57.56; 2-Jenifer McEntire, Nevada 10:59.33 [1 dnf; 6 finish, Last = 11:55.76]

Gina Relays
April 27, 2012
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karie McDonald, Grand Valley 10:26.95; 2-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:33.50; 3-Tiffany Devans, Michigan State 10:38.35; 4-Sarah Hutchings, IPFW 10:39.99; 5-Liz Weller, Toledo 10:41.93; 6-Alyssa Penning, Calvin 10:48.96; 7-Jordan Chester, Grand Valley 10:51.09. [22 finish, Last = 12:28.82]

Penn Relays
April 26, 2012
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
Olympic Development Race
1-Rolanda Bell, CAC 10:11.69; 2-Meagan Hudson, MOBAP 10:12.27; 3-Rena Chesser, unattached 10:16.62; 4-Mel Newbery, unattached 10:18.32; 5-Keara Thomas, Lynx Elite 10:26.02; 6-Laura Kennedy, New Balance 10:32.55; 7-Nicole Farr, Dave's Racing Team 10:40.16; 8-Robyn Ellerbrock, Syracuse Chargers 10:40.59; 9-Laura Paulsen, unattached 10:42.39; 10-Joanna Murphy, New Balance Boston 10:53.07; 11-Victoria Barnaby, Greater Boston TC 10:54.61; 12-Wendy Pavlus, Syracuse Chargers 10:58.00;

College Women Championships
1-Hannah Davidson, Providence 10:13.07; 2-Natalie Bower, Penn State 10:14.27; 3-Shelby Greany, Providencce 10:21.91; 4-Rachel Sorna, Cornell 10:22.31; 5-Bridget Dahlberg, Boston College 10:25.16; 6-Genna Hartung, Cornell 10:25.63; 7-Lindsey Graybill, Penn State 10:29.97; 8-Marissa Liberati, SUNY/Geneseo 10:49.48; 9-Beatrice Biwott, South Carolina 11:00.29.

College Women's Race
1-Leah O'Connor, Michigan State 10:25.65; 2-Emily Giannotti, Penn State 10:28.82; 3-Emma Kertesz, Toledo 10:32.27; 4-Mor-gan Mueller, Boston College 10:34.39; 5-Abbie Benson, Penn State 10:35.53; 6-Kira Garry, Yale 10:36.69; 7-Kelly Dawson, TCU 10:37.50 ; 8-Corinne Fitzgerald, East Stroudsburg 10:41.72; 9-Carolina Cortes, Stony Brook 10:44.10; 10-Mackenzie Chojnacky, Toledo 10:45.93; 11-Andrea Walsh, Keene State 10:46.41; 12-Michelle Jax, Florida Atlantic 10:52.22; 13-Madeline Ribant, Central Michigan 10:59.28; 14-Samantha Gallagher, La Salle 11:00.66. [23 finish, Last = 11:33.46]

Polytan Invitational
April 21, 2012
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Breanna Ehrman, Indiana 10:04.25; 2-Caitlin Engel, unattached 10:27.74; 3-Alexa Aragon, Notre Dame 10:30.29; 4-Hanna Mercer, Indiana State 10:57.24; 5-Allegra Mayer, Northwestern 10:57.48 [10 finish, Last = 11:37.72]

Oregon Relays
April 21, 2012
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Johnson, Nike 10:04.49; 2-Kimber Mattox, U.Oregon 10:06.58; 3-Lindsay Allen, unattached 10:15.11; 4-Megan Rolland, Oiselle Racing Team 10:21.61; 5-Taylor Wallace, Univ of .Oregon 10:28.18; 6-Jane Rudkin, unattached 10:54.45.

Beach Invitational
April 21, 2012
Cerritos, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathryn Hague, unattached 10:27.63; 2-Jessica Barnard, CSU Long Beach 10:32.12; 3-Dani Fischer,Wisconsin 10:33.37; 4-Hanna Knurr, Wisconsin 10:48.63; 5-Tara Potts, S.Dakota 10:50.27; 6-Yol-anda Ugalde, MEX 10:56.51; 7-Erika Schiller, Kansas State 10:57.21; 8-Laurie Byrd, SF Austin 10:57.60 [24 finish, Last = 13:45.22]

ACC Champs
April 20, 2012
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alyssa Kulik, Clemson 9:52.90; 2-Colleen Quigley. Florida State 10:02.53; 3-Astrid Leutert, Florida State 10:07.20; 4-Samantha Dow, Virginia Tech 10:07.99; 5-Jillian King. Boston College 10:14.59; 6-Bridget Dahlberg, Boston College 10:18.32; 7-Erin Mercer, North Carolina State 10:30.64; 8-Morgan Mueller, Boston College 10:33.42; 9-Samantha Norman, NC State 10:38.52; 10-Ashley Cromartie, Maryland 10:39.44; 11-Chelsi Woodruff, Florida State 10:48.17; 12-Samantha Jorgenson, North Carolina 10:57.84.

Larry Ellis Meet
April 20, 2012
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Hursey, Syracuse 10:16.57; 2-Leonora Petrina, Saucony 10:16.81; 3-Melissa Newbery, unattached 10:18.10; 4-Heather Ste-phens, Syracuse 10:20.01; 5-Natalie Busby, Syracuse 10:20.65; 6-Brianna Nerud, unattached 10:27.61; 7-Jordan Hamric, West Virginia 10:28.71; 8-Mallory Anderson, Columbia 10:31.40; 9-Robyn Eller-brock, Syracuse Chargers 10:33.19; 10-Rebekah MacKay, Syracuse 10:34.66; 11-Aubrey Moskal, West Virginia 10:38.62; 12-Jacqui Wentz, Riadha 10:39.33; 13-Jena Peacock, Rowan 10:39.70; 14-Bri-anne Mirecki, Williams 10:40.35; 15-Erin Cawley, Syracuse 10:42.28; 16-Amanda Lee, Oiselle 10:49.06; 17-Lindsay Raulli, Binghamton 10:49.31; 18-Julie Quinn, Syracuse Chargers 10:53.59; 19-Emily Finnegan, Albany 10:55.83.

Kansas Relays
April 20, 2012
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meagan Hudson, unattached 10:37.75; 2-Brittany Poole, NW Missouri 10:54.60 [14 Finish; Last = 12:41.61] High School 2000m: 1-Elena Barham, Madison 7:35.30; 2-Madison Schoen, Leavenworth 8:01.78; 3-Abi Hartzell, Baldwin 8:02.84; 4-Mariah Anthony, Lansing 8:05.91 [14 finish, Last = 9:46.00]

Volunteer Classic
April 20, 2012
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m 1-Ann Sisson, Mountain Brook 7:30.62 2-Maddox Patterson, Sayre 7:31.35; 3-Caroline Cook St. Agnes 7:34.52; 4-Taylor Gerard 7:46.62 [20 finish, Last = 10:12.61]

Mt. San Antonio Relays
April 20, 2012
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
This historic meet first offered women’s steeple on 20 April 1996, one section of seven runners – won by Sarah Heeb in 10:34.5. This year five sections were needed for the increasingly popular event.

Section 5 – Invitational Elite – Start Time 1830

1-Korene Hinds, JAM 9:42.27; 2-Mason Cathay, unattached 9:48.67; 3-Lennie Waite, GBR 9:52.64; 4-Alexi Pappas, Dart-mouth 9:58.07; 5-Kara June, Team Rogue 9:58.41; 6-Chantelle Groenewoud, CAN 10:00.69; 7-Mardrea Hyman, JAM 10:02.44; 8-Yoshika Arai, JPN 10:05.43; 9-Bethany Nickless, ICR 10:06.43; 10-Lois Ricardi-Keller, Club Northwest 10:09.45; 11-Dana Buch-anan, CAN 10:11.76; 12-Lisa Aguilera, unattached 10:17.51; 13-Janica Makela, FIN 10:51.87.

Section 4 – Olympic Development Elite – Start Time 1815

1-Aisha Praught, Illinois State 9:51.30; 2-Kerry Harty, IRL 9:56.73; 3-Amber Henry, Weber State 10:00.17; 4-Minna-Maria Kangas, FIN 10:00.79; 5-Allix Potratz-Lee, Vandal Track Club 10:06.49; 6-Alicia Nelson, Adams State 10:10.89; 7-Nicole Peters, Colorado State 10:13.22; 8-Cassie Mitchell, unattached 10:13.81; 9-Nicole Rozario, South Florida 10:19.68; 10-Ruth Senior, GBR/New Mexico Univ 10:22.55; 11-Cali George, Arkansas 10:22.78; 12-Hillory Davis, Western State 10:31.37; 13-Maggie Callahan, unattached 10:34.90; 14-Stephanie Pancoast, New Balance 10:38.26; 15-Jessica Furlan, CAN-Univ of Nebraska 10:45.35; 16-Madeleine Meyers, unattached 10:59.28.

Section 3 – Women’s Open A – Start Time 1730

1-Kyle Blakeslee, Augustana 10:21.01; 2-Kauren Tarver, Arizona State 10:23.38; 3-Heather Haug, Montana State 10:26.36; 4-Amber Stack, Illinois 10:26.83; 5-Leslie Boozer, Georgia 10:27.87; 6-Car oline Austin, Washington State 10:28.91; 7-Sarah Lyle, Western State 10:29.43; 8-Kristen Zillmer, Illinois State 10:30.43; 9-Court-ney Frerichs, UMKC 10:34.48; 10-Kristina Vaughn, UAB 10:39.35; 11-Andrea Jacobs, Santa Barbara 10:42.60; 12-Courtney Anderson, CSU Stanislaus 10:46.02; 13-Kaitlin Hanenburg, Colo-rado State 10:52.98; 14-Andrea Nelson, BYU 10:56.96; 15-Marie Patton, Colorado Mines 10:57.83.

Section 2 – Women’s Open B – Start Time 1700

1-Maddie Aufmann, Illinois 10:29.55; 2-Amy Jo Thorne, North Dakota St. 10:30.02; 3-Hannah Osborn, Grand Valley 10:32.09; 4-Laura Hottenrott-Freitag, GER/Portland 10:35.39; 5-Kirsten Weberg, Vermont 10:37.17; 6-Victoria Martinez, unattached 10:37.43; 7-Alycia Butterworth, Idaho 10:37.51; 8-Clea Formaz, Arizona 10:38.83; 9-Brittany Marches, Texas 10:40.45; 10-Karla Alburez, Nike Run LA 10:44.59; 11-Hannah Neczypor, George-town 10:48.69; 12-Yolanda Ugalde, MEX 10:50.64; 13-Shannon Klenke, Arkansas 10:57.30; 14-Erika Schiller, Kansas State 10:58.75 [19 finish, Last = 11:26.40; 1 dnf]

Section 1 – Women’s Open C – Start Time 1630

1-Maddie McClellan, North Dakota State 10:31.64; 2-Jennifer Agnew, U-Mary 10:35.73; 3-Laken Hintze, Weber State 10:37.46; 4-Courtney Bouchet, Colorado 10:42.32; 5-Diana George, Colorado 10:42.79; 6-Amy Schnittger, Chico State 10:46.81; 7-Lauren Moran, Oregon Concordia 10:49.39; 8-Shea Hanson, Boise State 10:50.41; 9-Jen Bremser, Air Force 10:55.36; 10-Abi Bever, Wyo-ming 10:58.43 [21 finish; Last = 11:30.34]

Atlantic Sun Champs
April 20, 2012
Jacksonville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kendra Lobley, Lipscomb 10:32.97; 2-Elle Baker, North Florida 10:55.23; 3-Carolyne Chelulei, USC Upstate 10:58.24; 4-Svenja Meyer, Jacksonville 10:58.30 [12 finish, Last = 13:02.31

Rose-Hulman Meet
April 20, 2012
Terre Haute, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sara Fisher, Washington University 10:40.00; 2-Lucy Cheadle, Washington University 10:44.69 [5 finish, Last = 13:13.63]

Mondo Invitational
April 14, 2012
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alex Lee Potratz, unattached 10:13.58; 2-Holly Stanton, Idaho 10:56.08 [6 finish, Last = 11:39.20]

Stanford vs. California
April 14, 2012
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Taylor Bryson , SR California 10:19.73; 2-Mary Kate Anselimi, FR Stanford 10:28.12; 3-Emilie Amaro, JR Stanford 10:38.73; 4- Julia Foster, FR Stanford 10:57.39 [6 finish, Last = 11:50.87]

Bison Classic
April 14, 2012
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Bower, Penn State 10:25.46; 2-Lindsey Graybill, Penn State 10:30.80; 3-Emily Giannotti, Penn State 10:39.72; 4-Abbie Benson, Penn State 10:44.60; 5-Carolina Cortes, Stony Brook 10:47.75; 6-Lindsay Raulli, Binghamton 10:48.88; 7-Danica Snyder, Duquesne 10:49.30; 8-Katie Filemyr, Bloomsburg 10:49.69; 9-Bori Tozser, Cortland State 10:57.52; 10-Edann Brady, Haddonfield 10:58.58. [33 finishers via 2 sections; Last = 12:12.88; above 10 all Section 2]

Spring Meet
April 14, 2012
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karen Roa, Mass-Amherst 10:36.26; 2-Morgan Mueller, Boston College 10:44.51 [13 finish, Last = 14::06.76]

Falcon Invitational
April 14, 2012
River Falls, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Morgan Place, UM-Duluth 10:50.46 [10 finish, Last = 13:33.76]

Furman Invitational
April 14, 2012
Greenville, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Broke Mosteller, Furman 10:50.77 [2 finish, 2 = 12:39.63]

Pomona-Pitzer Invite
April 14, 2012
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1 Lisa Lewis-Cary, Runnababez 10:50.86; 2-Shari Boyle, Calgary TC 10:57.32 [16 finish, Last = 14:02.09]

Harvard vs. Yale
April 14, 2012
New Haven, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kira Garry, Yale 10:56.64 {Last = 11:58.67]

Hilltopper Relays
April 14, 2012
Bowling Green, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Britney Whitehead, Eastern Illinois 10:57.38 [11 finish; Last = 14:48.52]

Border Battle
April 14, 2012
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-McKinzie Schulz, Indiana 10:31.14 [3 finish, Last = 11:50.61]

Bison Open
April 14, 2012
Fargo, North Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maddie McClellan, North Dakota State University 10:35.75; 2-Amy Jo Thorne, NDSU 10:39.93 [no other finish times]

Hopkins Invitational
April 14, 2012
Baltimore, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Farr, unattached 10:46.21 [8 finish, Last = 12:49.61]

Wildcat Opener
April 14, 2012
Ogden, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Haug, Montana State 10:52.05 [4 finish; Last = 12:25.06]

John Knight Twilight
April 13, 2012
Monmouth, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Moran, Concordia 10:43.23 [9 finish; Last =12:05.23]

Pacesetter Invitational
April 13, 2012
Terre Haute, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:


Sea-Ray Relays
April 13, 2012
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Garcia, New Balance 10:19.81; 2-Giselle Slotboom, Jacksonville State 10:45.58; 3-Brook Handler, Michigan 10:51.76; 4-Emma Bussard, unattached 10:59.65 [11 finish, Last = 13:13.76].

Note: Slottboom was Dutch 2009 Junior Champion in steeple..

Jesse Owens Classic
April 13, 2012
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Bonk, Purdue 10:30.11; 2-Tiffany Evans, Michigan State 10:38.82; 3-Becki Michael, Second Sole 10:45.51; 4-Sarah Hutchings, IPFW 10:53.71; 5-Lindsey Cummings, Dayton 10:57.36 [6 finish, Last = 11:04.28; 1 DNF]

Pepsi Invitational
April 7, 2012
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimber Mattox, Univ of .Oregon 10:15.05; 2-Taylor Wallace, Univ of .Oregon 10:23.16; 3-Mackenzie Carter, Univ of .Washington 10:39.65 [5 finish; Last = 11:14.54]

Don Kirby Meet
April 7, 2012
Albuquerque, New Mexico, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alicia Nelson, Adams State 10:31.03; 2-Imogen Ainsworth, New Mexico 10:31.72; 3-Cassie Mitchell, unattached 10:59.30 [13 finish, Last = 13:57.70]

Redbird Invitational
April 7, 2012
Normal, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Zillmer, Illinois State University 10:33.96; 2-Elise Sigg, ISU 10:35.83; 3-Rachael Brewer, ISU 10:36.70. [Manual timing, no other competitors]

Duke Invitational
April 7, 2012
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Laura Paulsen, unattached 10:36.89; 2-Kristen Wolfe, College of Charleston 10:52.47 [14 finish; Last = 12:47.06]

2000m SC: 1-Olivia Enright, unattached 7:13.70; 2-Ashley Matthews, Campbell 7:18.99; 3-Brooke Mosteller, Furman 7:19.36.

Battle on the Bayou
April 7, 2012
Baton Rouge, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maddie Aufmann, Illinois 10:40.70; 2-Amber Stack, Illinois 10:51.21 [4 finish, Last =11:15.36]

Sun Angel Classic
April 7, 2012
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Senior, GBR/New Mexico 10:43.60; 2-Janica Makela, FIN 10:45.14; 3-Stephanie Bonk, Purdue 10:46.67; 4-Maddie McClellan, N.Dakota 10:53.00; 5-Brissia Montalvo, Midwestern State 10:55.33 [8 finish; Last = 11:04.85]

Tiger Track Classic
April 7, 2012
Auburn, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Krista Moylan, Southern Mississippi 10:53.21; 2-Kalli Dalton, Indiana State 10:55.60; [13 finish; Last = 12:57.77]

Notch Northwest Open
April 7, 2012
Maryville, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Vorthmann, Nebraska-Omaha 10:51.34; 2-Brittany Poole, NW Missouri 10:56.83 [4 finish, Last =13:12.51]

Miami of Ohio Invitational
April 7, 2012
Oxford, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elisa Frazier, Miami 10:55.79; 2-Alex Chitwood, Miami 10:58.99 [17 finish, Last = 13:09.66]

War V Meet
April 7, 2012
Spokane, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shea Hanson, Boise State 10:56.59; 2-Holly Stanton, U. of Idaho 10:58.40 [19 finish, Last = 14:51.53]

Distance Carnival
April 6, 2012
San Francisco, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mackenzie Chojnacky, Toledo 10:39.19; 2-Victoria Martinez, unattached 10:43.26; 3- Abi Bever, Wyoming 10:48.66; 4-Nicole Aha, UC Davis 10:51.40; 5-Cydney Jacobsen, Idaho State 10:55.48; 6-Katie Spencer, Chico State 10:57.67 [22 finish; Last = 12:57.65]

Stanford Invitational
April 6, 2012
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Third Section, Start Time 1720
1-Lennie Waite, GBR 9:48.35; 2-Shayla Houlihan, Charisma Sports 10:00.43; 3-Collier Lawrence, unat 10:01.19; 4-Sarah Pease, unat 10:02.20; 5-Bethany Nickless, Adidas 10:05.30; 6-Kristen Hemphill, Boulder 10:08.99; 7-Maggie Callahan, unat 10:09.74; 8-Heather Stephens, Syracuse 10:11.51; 9-Mary Goldkamp, RC Elite 10:13.04; 10-Katie Hursey, Syracuse 10:18.19; 11-Katie Moraczewski, Minnesota 10:18.60; 12-LeAnne Fogg, Cal Poly 10:18.65; 13-Genna Hartung, Cornell 10:19.75; 14-Regina Neumeyer, Iona 10:19.85; 15-Natalie Busby, Syracuse 10:20.90; 16-Fiona Crombie, unat 10:22.25; 17-Katy Andrews, BYU 10:25.21; 18-Cali George, Arkansas 10:27.21; 19 Stephanie Pancoast, New Balance 10:30.43.

Second Section, Start Time 1705
1-Alexandra Leptich, Michigan 10:11.85; 2-Colleen Quigley, Florida State 10:13.73; 3-Michelle Finn, W..Kentucky 10:14.09; 4-Nicole Peters, Colorado State 10:15.42; 5-Susan Tanui, Alaska 10:15.47; 6-Grace Heymsfield, Arkansas 10:16.76; 7-Ashley Beutler, Wisconsin 10:19.02; 8-Mary Kate Anselimi, Stanford 10:22.25; 9-Erin Cawley, Syracuse 10:23.64; 10-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:24.10; 11-Sara Prieto, MEX 10:26.28; 12-Rachel Sorna, Cornell 10:28.57; 13-Courtney Anderson, Cal State Stanislaus 10:32.83; 14-Molly Kayfes, Minnesota 10:33.31; 15-Megan Weschler, Michigan 10:38.17; 16-Danielle Berndt, Iowa 10:39.29; 17-Robyn Ellerbrock, Syracuse Chargers 10:43.66; 18-Alycia Butterworth, Idaho 10:46.81; 19-Kristen Hanselka, Baylor 10:52.32; 20- Samantha Kearney, UC Davis 10:59.60.

First Section, Start Time 1005
1-Caroline Hogardh, N.Arizona 10:20.27; 2-Kristen Radcliff, Oral Roberts 10:23.94; 3-Alexa Aragon, Notre Dame 10:25.82; 4-Kate Kujawa, Oklahoma State 10:27.15; 5-Kristina Vaughn, UAB 10:30.25; 6-Hallidie Wilt, Alaska Anchorage 10:31.30; 7-Kaitlin Hanenburg, Colorado State 10:33.37; 8-Bridget Dahlberg, Boston College 10:34.23; 9-Dani Fischer, Wisconsin 10:38.21; 10-Erin Menefee, Arizona 10:41.02; 11-Andrea Nelson, BYU 10:43.69; 12-Shannon Klenke, Arkansas 10:45.04; 13-Lisa Drury, BYU 10:45.79; 14-Clea Formaz, Arizona 10:46.20; 15-Jordan Hamric, W. Virginia 10:47.05; 16-Amy Schnittger, Chico State 10:52.75; 17-Denali Foldager, CS Stanislaus 10:55.68 [21 = Last / 11:52.38]

Sam Howell Invitational
April 6, 2012
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Higginson, Saucony 9:50.54; 2-Alexi Pappas, Dartmouth 10:07.58; 3-Lesley Higgins, NYAC 10:24.61; 4-Meghan Cunningham, Connecticut 10:24.68; 5-Brianna Nerud, unattached 10:24.95; 6-Jena Peacock, Rowan 10:44.76; 7-Mallory Anderson, Columbia 10:46.53; 8-Jackie Nicholas, Princeton 10:48.56; 9-Katie Sullivan, Dartmouth 10:49.78; 10-Jacqui Wentz, Riadha 10:54.89.

Florida Relays
April 6, 2012
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Agata Strausa, Florida 10:21.03; 2-Leslie Boozer, Georgia 10:24.15; 3-Nicole Rozario, South Florida 10:25.23; 4-Beatrice Biwott, South Carolina 10:27.70; 5-Stephanie Strasser, Florida 10:32.05; 6-Chelsi Woodruff, Florida State 10:38.78; 7-Katie Breathitt, Mississippi 10:50.88; 8-Michelle Jax, Florida Atlantic 10:51.37; 9-Svenja Meyer, Jacksonville 10:51.64; 10-Elle Baker, North Florida 10:51.82; 11-Savannah Kirk, Georgia 10:55.52; 12- Kadian Dunkley, Bethune-Cookman 10:58.10 [19th Last 12:32.61]

Colonial Relays
April 6, 2012
Williamsburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rena Chesser, unattached 10:04.59; 2-Samantha Dow, Virginia 10:15.91; 3-Nicol Traynor, Richmond 10:17.88; 4-Hannah Neczypor, Georgetown 10:42.23; 5-Ashley Cromartie, Maryland 10:45.38; 6-Allie Scalf, Vanderbilt 10:46.97; 7-Chelsea France, Virginia 10:50.57; 8-Danica Snyder, Duquesne 10:57.97 [32 finishers; Last = 13:04.82].

Wartburg Outdoor Select
April 5, 2012
Waverly, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sammie Bruett, Wartburg 10:43.83 [8 finish, Last = 13:08.14]

Carleton Alumni Open
April 5, 2012
Northfield, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Danielle Thompson, Moorhead 10:55.83 [6 finish, Last = 11:56.66]

Toledo Collegiate Meet
March 31, 2012
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Emma Kertesz, Toledo 7:11.29; 2-Leah Rice, Buffalo 7:25.47; 3-Amber Cushnie, Toledo 7:31.87.
[7 finish, Last = 8:23.87]

Mike Poehlein Invitational
March 31, 2012
W. Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Engel, unattached 10:41.29; 2-Erica Ridderman, unat-tached 10:49.70. [10 finishers; Last =13:05.63]

Cal-Nevada Champs
March 31, 2012
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Barnard, Long Beach State 10:44.49; 2-Emily Canales, Redlands 10:44.61 [20 finish, Last = 13:00.35]

Trojan Double Dual
March 31, 2012
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caroline Austin, Washington State Univ 10:47.01; 2-Emily Farrar, WSU 10:53.01. [7 finish; Last = 11:57.18]

American River Invitational
March 31, 2012
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jennifer Agnew, University. of Mary (N.Dakota) 10:48.13. [7 finishers, Last = 13:31.71]

Jim Click Shootout
March 31, 2012
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsey Graybill, Penn State 10:52.76; 2-Emily Giannotti, Penn State 10:57.37. [5 finish, Last = 11:32.32]

Spring Invitational
March 31, 2012
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Paige Orcutt, Minnesota 10:58.82. [3 finishers, Last 12:13.98; 1 dnf]

Willamette Invitational
March 30, 2012
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Hottenrott-Freitag (GER) Portland University 10:40.24. [5 finishers, Last =12:00.01]

Oliver Nikoloff Open
March 30, 2012
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Vincent, Xavier-Ohio 10:43.94; 2-Lindsey Cummings, Dayton 10:53.29; 3-Courtney Kelly, Marquette 10:55.89.
[11 finish; Last = 12:38.19]

Beaches vs. Mountains
March 30, 2012
Wilmington, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Orders, Appalachian St 10:56.18 [7 finish, Last = 11:45.78]

Raleigh Relays
March 30, 2012
Raleigh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alyssa Kulik Clemson 10:12.25; 2-Shelby Greany, Providence 10:18.70; 3-Erin Mercer, NC State 10:22.17; 4-Hannah Davidson, Providence 10:23.86; 5-Keara Thomas, unattached 10:27.13; 6-Tiffany Evans, Michigan State 10:33.85; 7-Samantha Norman, NC State 10:37.23; 8-Laura Paulsen, unat 10:51.65; 9-Sarah Hutch-ings, IPFW 10:54.30; 10-Maria Ruiz, Charlotte 10:55.53; 11-Becki Michael, Second Sole 10:59.49.. [15 finish, Last = 11:34.05]

Yellow Jacket Meet
March 30, 2012
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katharine Showalter, Georgia State Univ 10:51.31 [3 finishers, Last = 12:08.90]

Texas Relays
March 29, 2012
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brittany Marches, U.Texas 10:53.72; 2-Randi Plentl, SF Austin 10:57.78; 3-Brissia Montalvo, Midwestern State 10:58.30; 4-Ceciia Gonzalves, TAMU-CC 11:10.68; 5-Kathryn Ducommon, Houston 11:11.48 [12 finishers; Last = 12:59.18; 1 dnf]

High School 2000m SC: 1-Claire Hedges, Kingwood 7:28.93; 2-Gretta Smith, Vandergrift 7:38.64; 3-Megan Flanagan, Kingwood 7:46.16; 4-Sarah Musgrave, Clear Lake 7:58.54

Black & Gold Meet
March 24, 2012
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Mary Goldcamp, unattached 6:33.78; 2-Allie Scalf, Vanderbilt 6:54.47; 3-Michelle Finn, W. Kentucky 7:00.39; 4-Eliza Frazier, Miami-Ohio 7:02.83; 5-Alex Chitwood, Miami-Ohio 7:07.03; 6-Margo Richardson, St. Louis 7:07.68. [20 finishers, Last = 13.17.00]

Opener Meet
March 24, 2012
West Long Beach, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mel Newbery, GBR 10:37.03 [5 finishers; Last = 13:17.00]

Georgia Relays
March 24, 2012
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leslie Boozer, U.Georgia 10:42.20; 2-Stella Christoforou, U.Georgia 11:07.13; 3-Savannah Kirk, Georgia 11:24.34.

Spring Break Invitational
March 24, 2012
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genna Hartung, Cornell 10:27.96; 2-Rachel Sorna, Cornell 10:34.46; 3-Nychele Fischetti, Biola 10:44.62; 4-Karla Alburez, Nike LA 10:48.34; 5-Ali Mann, Nike LA 10:59.55; 6-Hannah Williams, Utah State 10:59.92. [19 finish; Last = 12:42.44]

Bobby Lane Invitational
March 24, 2012
Arlington, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Dawson, TCU 10:38.40; 2-Amanda Vorthmann, Nebraska-Omaha 10:51.20; 3-Chloe Susset, Abilene Christian 10:56.80; 4-Brissia Montalvo, Midwestern St. 11:05.20 [14 finish, Last = 13:37.90]

Spring Opener
March 24, 2012
Boston, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Fahlberg, Boston College 10:55.39; 2-Morgan Mueller, Boston College 10:57.19 [5 finish; Last = 13:46.26]

FSU Relays
March 23, 2012
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Giselle Slotboom, Jacksonville 10:37.82; 2-Peri Bowman, Nova Southeast 11:03.82; 3-Elle Baker, N. Florida 11:12.58.

Rice Bayou Classic
March 23, 2012
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lennie Waite, GBR 9:55.91; 2-Kara June, USA 10:03.22; 3-Jessica Bitterly, UTSA 11:16.54; 4-Amy Talbot, McNeese State 11:17.96 [9 finishers; Last = 14:16.61] Yellow Pages Meet, 20 March 2012 – Stellenbosch, RSA 1-Nolene Conrad 10:07.22; 2-Ashley Schnetler 10:38.19; 3-Annei Kloppers 11:24.30; 4-Monique Ann Lombard 11:46.44 [7 finish; Last = 12:55.41]

Big 10 vs SE Conf
March 23, 2012
Starkville, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Breanne Ehrman, Indiana 10:21.38; 2-Samantha Ginther, Indiana 10:30.69; 3-Hanna Knurr, Wisconsin 10:46.38; 4-Stephanie Bonk, Purdue 10:49.68; 5-Dani Fischer, Wisconsin 11:03.11; 6-Adrianna Poole, Miss State 11:18.51.

Easter Relays
March 23, 2012
Santa Barbara, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, unattached 10:29.06; 2-Anna Ackerman, Bowdoin 11:29.55 [7 finish; Last = 15:57.16]

Trojan Invitational
March 23, 2012
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Taylor Wallace, U.Oregon 10:33.92; 2-Andrea Nelson, BYU 10:56.45; 3-Jennica Redd, BYU 11:11.59; 4-Erin Matranga, USC 11:28.47.

Missouri Relays
March 23, 2012
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Courtney Frerichs, UM-Kansas City 10:42.23; 2-Courtney Wood, Univ of Missouri 11:23.61.

Oregon Preview Meet
March 18, 2012
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Bridget Franek, OTC 6:26.66; 2-Taylor Wallace, U.Oregon 6:50.97; 3-Robin Zeidler, Seattle Pacific Univ 7:30.38; 4-Josie Becker, SPU 7:40.82; 5-Kelsey Kreft, Central Washington Univ 7:43.36; 6-Keikoanne Hollins, Portland State Univ 7:43.56; 7-Brittany Long, PSU 7:46.12.

Georgia Invitational
March 17, 2012
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katherine Showalter, Georgia State 10:53.29 [4th/Last 13:17.12]

NR Invitational
March 17, 2012
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Geena Hartung, Cornell 10:57.05; 2-Rachel Sorna, Cornell 11:09.18; 3-Ashley Hamilton, Moorpark 12:47.76.

Aztec Invitational
March 16, 2012
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber Henry, Weber State 10:12.00; 2-Katie Moraczewski, Minnesota 10:34.83; 3-Laken Hintze, Weber State 10:51.82; 4-Molly Kayfes, Minnesota 10:58.12; 5-Suzie Sorensen, Weber State 11:06.61; 6-Mallory Celaya, Northern Michigan 11:12.86; 7-Paige Orcutt, Minnesota 11:13.08; 8-Ivie Gonsalves, Utah Valley 11:22.91. [16 finishers; Last = 12:44.98]

Shamrock Invitational
March 16, 2012
Myrtle Beach, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Wolfe, Col. of Charleston 10:54.55; 2-Adrienne Cuff, Charleston 11:15.66; 3-Erin Brennan, UNC-Wilmington 11:17.29; 4-Heidi Baumbach, Ithaca 11:18.84; 5-Ciara Shorts, Clarion 11:21.13; 6-Marita Stressenger, Boston University 11:24.72; 7-Erika Stasakova, Lafayette 11:27.59; 8-Ashley Matthews, Campbell 11:38.68; 9-Jordan Brown, Coker 11:41.26; 10-Chelsey Bush, Campbell 11:44.92; 11-Carly Graham, Ithaca 11:47.57; 12-Katy Haran, UNC-Wilmington 11:50.59; 13-Sarah Mulvey, Millersville 11:52.85; 14-Carolyn Fergus, Kutztown 11:55.12; 15-Chelsea Callaway, Concord 11:55.35 [26 finishers, Last = 15:50.33; 1 dnf]

Distance Carnival
March 16, 2012
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Susan Tanui, Alaska 10:37.65; 2-Hillory Davis, Western State 10:58.16; 3-Anna Marshall, Western State 11:17.22; 4-Naomi Van Setten, Calif Baptist 11:18.74; 5-Aaryn Kobayashi, UC San Diego 11:19.21; 6-Bryn Haebe, Alaska 11:19.78; 7-Ali Mann, Nike 11:25.66; 8-Toccoa Kahovec, Calif Lutheran 11:29.62. [25 finishers, Last = 14:06.29]

49er Classic
March 16, 2012
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Emma Bussard, unattached 10:53.06; 2-Emily Mapes, John Carroll 11:39.55; 3-Tristan Langley, Winthrop 11:48.79. [12 finishers; Last = 13:23.11]

2000m SC: 1-Keara Thomas, unattached 6:58.70; 2-Laura McCary, Charlotte 7:20.51; 3-Maria Ruiz, Charlotte 7:23.78
[9 finishers; Last = 8:29.41]

Wake Forest Open
March 16, 2012
Winston Salem, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jena Peacock, Rowan 11:01.79; 2-Emily Tryon, Elon 11:12.28; 3-Allison Cook, Appalachian State 11:17.85; 4-Becca Stinner, Salisbury 11:20.39 [17 finishers, Last = 14:21.71; 2 dnf]

Distance Carnival
March 16, 2012
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Menefee, U.Arizona 11:19.83; 2-Kaylee Campbell, Utah State 11:38.60; 3-Jenna Padilla, New Mexico State 11:47.72.
[9 finish; Last = 13:00.08]

Corban Meet
March 15, 2012
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michaela Freeby 11:03.17; 2-Sally Venable 11:24.60; 3-Sarah McSweeney 11:51.31.

Aggie Open
March 10, 2012
Davis, California, USA
Automatic Timing
Results:
2000m: 1-Collier Lawrence, unattached 6:37.70; 2-Courtney Ander-son, Stanislaus 6:58.37; 3-Nicole Aha, UC Davis 7:04.47; 4-Courtney Crosta, UC Davis 7:06.51; 5-Denali Foldager, CS Stanislaus 7:08.97; 6-Jennifer McEntire, Nevada 7:10.04 [15 finish, Last = 9:14.71]

Coastal Carolina Meet
March 10, 2012
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jill Louisignau, Cornerstone 11:19.88; 2-Amber Thompson, Mount Olive 11:19.96; 3-Kendra Kirksey, Austin Peay 11:35.83 [10 finish]

Ben Brown Meet
March 10, 2012
Fullerton, California, USA
Hand Timing
Results:
1-Hallidie Wilt, Alaska Anchorage 10:42.9; 2-Bryn Haebe, Alaska Anchorage 11:14.3; 3-Naomi Van Setten, Cal Baptist 11:43.5; 4-Katie Krehlik, Alaska Anchorage 11:43.9.
[Hand times / 5 teams, 10 finishers; Last = 13:43.9]

Southern Invitational
March 9, 2012
Birmingham, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katharine Showalter, Georgia State 11:00.10; 2-Kendra Lobley, Lipscomb 11:07.63; 3-Catherine Beals, Lipscomb 11:31.23 [11 finishers; Last = 15:24.60]

Challenge Cup
March 3, 2012
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:48.53; 2-Aaryn Kobayashi, UC San Diego 11:29.72 ; 3 Katie Kane, UC San Diego 12:04.91; 4-Anneke Kakebeen, UC San Diego 12:23.52.

Beach Classic
March 3, 2012
Cerritos, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kasey Urman, Cuesta 11:23.13; 2-Cecilia Nicolas, Glendale 11:54.64; 3-Angela Martinez, Glendale 12:12.8 [6 finishers; Last = 15:40.53]

Puget Sound Meet
March 3, 2012
Tacoma, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Robin Zeidler, Seattle Pacific 11:30.0; 2-Carrie Keith, Puget Sound 11:37.0; 3-Josie Becker, Seattle Pacific 12:26.0.

SCIAC Opener
March 3, 2012
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Canales, Redlands 11:31.3; 2-Allison Barnwell, CMS 11:37.7; 3-Eva Aguilar, Whittier 11:54.0; 4 -Leslie Canter, Pomona-Pitzer 12:11.8 [Hand times; 9 finishers / Last = 13:58.0]

Linfield Icebreaker
March 3, 2012
McMinnville, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Morgan, unattached 11:41.68; 2-Rachael Estabrook, Corban 11:56.00; 3-Allison Duvenez, Northwest 12:29.24.

Spring Break Meet
March 2, 2012
Jacksonville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Peri Bowman,Nova Southeast 11:18.13; 2-Kadian Dunkley, Bethune-Cook 11:18.96; 3-Catherine Beals, Lipscomb 11:29.05 [8 finishers; Last = 13:08.11]

UNLV Track Classic
March 2, 2012
Las Vegas, Nevada, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ivie Gonsalves, Utah Valley 11:27.38; 2-Kalina Zufelt-Clegg, Utah Valley 12:08.94; 3-Larissa Davis, UNLV 12:33.32; 4-Mary Owen, MSU-Billings 12:42.48.

AAU Junior Olympics
August 3, 2011
New Orleans, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC for "Young Women" born in 1993 or 1994
1-Kaley Hook, Templeton CA 7:29.61; 2-Kaylor Murray, Nashville TN 7:55.16; 3-Briana Springsteadah, Millville NJ 8:02.81; 4-Kayla Stricker, Hattiesburg MS 8:11.57; 5-Kayla Clarin, Stockton CA 8:35.92; 6-Lydia Lowe, Powell TN 8:36.76; 7-Caitlin Spinks, High Point, NC 8:43.58; 8-Amber Anderson, Wichita KS 8:56.86
[1, 5, 7 born in 1993; others in 1994. 7 other finishers = Total 15]

2000m SC for "Intermediate Girls" born in 1995 or 1996
1-Sahara Fletcher, College Park GA 7:32.07; 2-Christie Stricker, Hattiesburg MS 7:59.86; 3-Taylor Creagh, Pine Bush NY 8:05.81; 4-Haley Davidson, Birmingham AL 8:13.71; 5-Nativita Kaminski, San Antonio TX 8:19.90; 6-Margaret Grubb, Brentwood TN 8:22.15; 7-Kevia Delorme, Philadelphia PA 8:24.40; 8-Laryssa Wills, Pflugerville TX 8:24.58
[1, 2, 6, 7 born in 1995; others in 1996]

USA "Masters" Champs
July 29, 2011
Berea, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Ryan (40) Sioux City, IA 7:23.31; 2-Kathryn Martin (59) Northport, NY 8:18.87; 3-Danelle Readinger (35) Terre Haute, IN 8:58.26; 4-Susan Isabella (37) Highland Heights, OH 10:17.62; 5-Ashley Childs (61) Royal Oak, MD 10:24.24; 6-Cathi Gerson (61) Lyndhurst, OH 11:57.72; 7-Mary Trotto (64) Kihei, HI 12:53.31; 8-Susan Nesbihal-Cordero (62) Islip Terrace, NY 13:52.84; 9-Florence Meiler (77) Shelburne, VT 14:03.36; 10-Jane Simpson (70) Wayne, NJ 14:28.04; 11-Lydia Woods (59) Atlanta, GA 15:14.04. [Race distance 2000 meters.]

USATF Junior Olympics
July 26, 2011
Wichita, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC for "Young Women" born 1993-94
1-Leslie Schilsky 7:33.22; 2-Adrianna Royal 7:33.89; 3-Kate Maxcy 7:39.66; 4-Paige Barnes 7:45.15; 5-Courtney Martin 7:49.46; 6-Kelly Parsons 7:53.16; 7-Hannah Bressler 7:53.42; 8-Maura O'Brien 8:02.99 [17 finish; Last = 10:37.71]

2000m SC for "Intermediate Girls" born 1995-96
1-Taylor Gerard, 7:40.29; 2-Christina Wicker 7:40.84; 3-Amy Hollshwandner 7:47.42; 4-Katie Bos-trom 8:03.62; 5-Jacqueline Ann Willsey 8:15.86; 6-Jessica Williams 8:24.72 [12 finishers; Last = 10:53.12]

Pan-American Junior Champs
July 23, 2011
Miramar, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alexandra Leptich (19) USA 10:43.76; 2-Grace Heymsfield (19) USA 10:47.01; 3-Jovan de la Cruz Capani (18) Peru 10:52.14; 4-Zulema Arenas Huacasi (15) Peru 10:52.48; 5-Alycia Butterworth (18) Canada 11:13.74. dnf: Florencia Borelli (18) Argentina

World Masters Championships
July 17, 2011
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC distance
5-year age groups for competition

Ages 35-39 1-Angela Martinez Paya (37) ESP 7:38.52; 2-Luz Angel Sanchez Vivas (35) COL 7:42.28; 3-Maria Domenica Manchia (36) ITA 7:42.45; 4-Carmila Shaik (38) RSA 8:23.59.

Ages 40-44 1-Lisa Ryan (41) USA 6:49.58; 2-Grace Padilla (40) USA 6:55.56; 3-Paola Olivari (43) CHI 7:24.82; 4-Niobe Menendez (44) ESP 7:37.26; 5-Krasmira Chahova (43) BUL 8:32.37; 6-Giu-seppa Lacava (43) ITA 8:37.37.

Ages 45-49 1-Lisa Valle (45) USA 6:58.89 2-Geraldine Finegan (45) IRL 8:14.72; 3-Zofia Wieciorkowska (48) POL 8:21.25; 4-Constanza Perez Lugo (47) COL 8:24.49; 5-Jeanette Allred-Powless (49) USA 8:26.20; 6-Daniela Susan Escalante (47) ARG 9:52.08; DQ Mayarani Brahma (48) IND

Ages 50-54 1-Elisabeth Henn (53) GER 8:27.26; 2-Jeanine Over-veld (50) NED 8:28.09; 3-Betsy Seth (53) USA 8:43.85; 4-Allison Orofino (50) USA 8:49.61; 5-Suzanne Cordes (51) USA 8:58.03; 6-Susana Beatriz Morales (50) ARG 9:59.35; DQ-Ila Dutta Singh (50) IND

Ages 55-59 1-Kathryn Martin (59) USA 8:22.01; 2-Anne Darby (58) GBR 9:32.25; 3-Nancy Sweazey (55) CAN 9:33.80; 4-Carol Bowman (67) AUS 10:22.48; DQ-Sherri Prather (57) USA

Ages 60-64 1-Irene Rodriguez (62) COL 9:31.99; 2-Irene Davey (64) AUS 10:02.37; 3-Heather Carr (61) AUS 10:04.35; 4-Ashley Childs (61) USA 10:45.23; 5-Mary Rosado (61) USA 11:03.73; 6-Rogelia Pussetto (60) ARG 11:12.04; 7-Eva Cupalova (63) CZE 12:07.91; 8-Susan Nesbihal-Cordero (62) USA 13:11.26; DQ–Mary Trotto (64) USA

Ages 65-69 1-Anne Lang (68) AUS 10:49.86; 2-Miloslava Rocna-kova (66) CZE 10:53.20; 3-Fran Harris, (69) AUS 12:53.92; 4-Lynne Schickert, (69) AUS 14:19.91.

Ages 70-74 No medalists; both competitors were disquafied DQ-Jane Simpson (70) USA; DQ-Kimiko Nakamura (73) JPN

Ages 75-79 1-Anne Martin (75) GBR 11:40.62; 2-Dawn Cumming (77) 13:06.40

USATF Youth Champs
June 28, 2011
Myrtle Beach, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
10 a.m. 2000m SC Championships Race

"Youth" Age Group: 1-Destiny Jenkins 7:20.16; 2-Abby Hoover 8:26.09; 3-Caitlin Spinks 8:50.70.

"Intermediate" Age Group: 1-Julianna Vanderhout, 7:38.55; 2-Caitlin Anson, 7:46.99; 3-Sara Hayes, 7:57.41; 4-QuEssence Gillison 8:42.54

10:15 a.m. USA Trials for World Youth Champs 2000m SC

1-Madeleine Meyers, Seattle 6:32.02; 2-Brianna Nerud, unattached 6:56.06; 3-Rebecca Mehra, unattached 7:16.80; 4-Sahara Fletcher, Titans Track Club 7:17.24; 5-Delaney FitzPatrick, Thunderbird 7:45.69; 6-Sloane Russ, Starlets Track Club 7:55.00. [Meyers bettered the trials record of 6:48.01 set by Eleanor Fulton in 2009]

USA Championships
June 26, 2011
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn, Colorado 9:44.11; 2-Bridget Franek, Oregon TC Elite 9:44.90; 3-Delilah DiCrescenzo, NJ-NY Track Club 9:46.31; 4-Stephanie Garcia, Virginia 9:51.57; 5-Sara Hall, Asics 9:52.52 6-Lindsay Allen, McMillan Elite 9:56.65; 7-Lisa Aguilera, Nike 9:59.30; 8-Mason Cathey, Saucony 9:59.97; 9-Shalaya Kipp, Colorado 10:01.85; 10-Nicole Bush, New Balance 10:02.87; 11-Rebeka Stowe, Kansas 10:05.03; 12-Lindsay Sundell, unattached 10:07.83; 13-Stephanie Pezzullo, Sun Elite 10:09.43; 14-Shayla Houlihan, Brooks 10:16.97.

USA Junior Champs
June 25, 2011
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alexandra Leptich, Michigan 10:39.46; 2-Grace Heymsfield, Arkansas 10:40.31; 3-Emily Giannotti, Penn State 10:51.58; 4-Dominique Gerard, Zoom Track Club 11:17.75; 5-Audrey Malloy, High Point University 11:35.59; 6-Alyssa Henshaw, Clemson University 11:45.55; 7-Adrianna Royal, Federal Way TC 12:37.86.

USA Champ Semis (Heats)
June 24, 2011
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
P=Advance by Place
T=Advance by Time

First Semi: 1-Bridget Franek, Oregon TC 9:53.33 P; 2-Delilah Di-Crescenzo, NJ-NY Track Club 9:53.33 P; 3-Mason Cathey, Saucony 9:53.66 P; 4-Stephanie Garcia, Virginia 9:55.50 P; 5-Sara Hall, Asics 9:57.33 T; 6-Shalaya Kipp, Colorado 10:02.11 T; Stephanie Pezzullo, Sun Elite 10:02.31 T; 8-Erin Bedell, McMillan Elite 10:03.38; 9-Juliane Masciana, Indiana Invaders 10:06.94; 10-Jamie Cheever, Team USA Minnesota 10:08.44; 11-Hannah Moen, Arizona 10:09.54; 12-Sarah Madebach, Team Rogue Elite 10:14.58 13-Sarah Pease, Indiana University 10:15.18; 14-Lois Ricardi Kel-ler, Club Northwest 10:21.08; 15-Kristen Hemphill, Boulder Run-ning Company 10:22.95; 16-Mary Dell, Keystone Track Club 10:23.82. [dnf - Jacqueline Wentz, Riadha]

Second Semi: 1-Nicole Bush, New Balance 9:59.11 P; 2-Lindsay Allen, McMillan Elite 9:59.40 P; 3-Lisa Aguilera, Nike 9:59.63 P; 4-Emma Coburn, Colorado 9:59.75 P; 5-Rebeka Stowe, Kansas 10:00.78 T; 6-Shayla Houlihan, Brooks 10:00.97 T; 7-Lindsay Sundell, unattached 10:02.94 T; 8-Kara June, TeamRogue Elite 10:04.85; 9-Claire Michel, Oregon 10:06.55; 10-Alyssa Kulik, Clemson University 10:07.93; 11-Lesley Higgins, New York AC 10:15.67; 12-Maggie Callahan, Arizona 10:17.53; 13-Nicol Tray-nor, Richmond 10:17.92; 14-Jane Rudkin, Bowerman Athletic Club 10:35.67; 15-Keara Thomas, Charlotte 10:43.20; 16-Kath- leen Hursey, Syracuse University 10:46.23; 17-KaraLyn DeWalt, unattached 10:50.25.

New Balance Nationals
June 18, 2011
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC for student athletes attending USA High Schools

Second Race (seeded “A” Section)

1-Mary Kate Anselmini, Stony Brook 6:34.69; 2 Amy-Eloise Neale, Snohomish WA 6:42.48; 3-Emily de La Bruyere, New York 6:50.00; 4-Jackie Nicholas, Woodbury CT 6:52.64; 5-Samantha Jorgensen, Pawling 6:58.15; 6-Amy Darlington, Bethlehem PA 7:00.53; 7-Kira Garry, Locust Valley 7:02.66; 8-Jacqueline Kasal, Warwick 7:07.10; 9-Keelin Hollowood, Saratoga Springs 7:11.98; 10-Kathy O’Keefe, Newton MA 7:18.04; 11-Courtney Tedeschi, Westerlo 7:19.13; 12-Caile Kohlbrenner, Sparkill 7:23.26; 13-Hannah Cole, Lima 7:27.59; 14-Kelly Hayes, Pearl River 7:36.47; 15-McKenna Cough-lin, Johnson City 7:41.97. [DNF: Ursula Svoboda, Suffern]
Two-letter abbreviations for state name (WA = Washington) but not used for New York, home state of most steeplers entering this meet. Runnerup Neale is a GBR citizen attending a USA high school.

First Race (seeded “B” section) 1-Rebecca Mehra, Palos Verdes Estates CA 7:02.27; 2-Katie Trei-chel, Saratoga Springs 7:14.05; 3-Molly Shine, Pearl River 7:17.57; 4-Delaney FitzPatrick, Minocqua WI 7:19.07; 5-Annmarie Tuxbury, New Hartford CT 7:25.61; 6-Victoria Coppage, Macon GA 7:26.66; 7-Christina Clarkin, Highland Mills 7:26.86; 8-Elizabeth Greiner, Hen-rietta 7:30.01; 9-Jennifer Gerland, Garden City 7:32.75; 10-Katie Sa-roka, Blue Point 7:39.35; 11-Paige Barnes, Tulsa OK 7:43.25; 12-Zoe Nagasing, Pawling 7:46.81; 13-Megan Lynch, Madison CT 7:49.34; 14-Olivia Enright, Cary NC 7:52.92; 15-Ruth Steinke, Lima 7:52.98; 16-Katherine Doyle, Briarcliff Manor 8:00.75; 17-Amber Goodspeed, Middletown 8:03.18; 18-Hannah Barbour, Boone NC 8:22.66.

American Milers Club Meet
June 11, 2011
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Andrea Parker, unattached 10:13.42; 2-Jennifer Donovan, New Balance 10:29.11; 3-Katherine McCarthy, unattached 10:50.00; 4-Alex Leptich, unattached 10:54.55.

Portland Track Festival
June 11, 2011
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lois Ricardi Keller, Club Northwest 10:13.86; 2-Julia Webb, Run Portland 10:15.58; 3-Alix Potratz-Lee, Oiselle 10:17.53; 4-Katie Conlon, Jamestown 10:25.33; 5-Caitlin Fitzgerald, unattached 10:26.40; 6-Evelyn Ross, unattached 10:26.78; 7-Stefanie Slekis, Sun Elite TC 10:53.50; 8-Lauren Moran, Concordia 11:01.24.

IAAF Diamond League/Adidas Grand Prix
June 11, 2011
New York City, New York, USA
Automatic Timing
Results:
NR = National Record PB = Personal Best SB = Season Best

1-Milcah Chemos, KEN 9:27.29; 2-Sofia Assefa, ETH 9:27.37; 3-Gulnara Samitova-Galkina, RUS 9:29.75; 4-Lydia Jebet Rotich, KEN 9:35.19; 5-Fionnuala Britton, IRL 9:37.60 PB; 6-Bridget Franek, USA 9:38.92 SB; 7-Stephanie Reilly, IRL 9:42.91 PB; 8-Beverly Ramos, PUR 9:45.78 NR; 9-Delilah DiCrescenzo USA 9:50.61; 10-Lisa Aguilera, USA 9:51.15; 11-Nicole Bush, USA 9:55.17 SB; 12-Lindsay Allen, USA 9:56.81; dnf -- Mardrea Hyman, JAM [ 1000m Hyman 3:05.03; 2000m Chemos 6:22.15]

NCAA Division 1 Champs
June 11, 2011
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn, Colorado 9:41.14; 2-Stephanie Garcia, Virginia 9:47.29; 3-Shalaya Kipp, Colorado 9:56.37; 4-Alyssa Kulik, Clemson 9:57.51; 5-Genevieve LaCaze, Florida 9:59.44; 6-Ashley Higginson, Princeton 10:03.15; 7-Rebeka Stowe, Kan-sas 10:07.63; 8-Claire Michel, Oregon 10:10.27; 9-Sarah Pease, Indiana 10:11.94; 10-Martina Tresch, Kansas State 10:15.70; 11-Nicol Traynor, Richmond 10:17.07; 12-Chantelle Groenewoud, Illinois 10:22.59; 13-Melanie Thompson, Oregon 10:28.21; 14-Katie Hursey, Syracuse 10:43.28.

NCAA Division 1 Semis
June 9, 2011
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
P = Qualify (Advance) by Place; T = Qualify by Time

First Semi: 1-Stephanie Garcia, Virginia 10:00.27 P; 2-Shalaya Kipp, Colorado 10:02.09 P; 3-Genevieve LaCaze, Florida 10:04.68 P; 4-Claire Michel, Oregon 10:06.63 P; 5-Rebeka Stowe, Kansas 10:07.90 P; 6-Katie Hursey, Syracuse 10:09.30 P; 7-Klara Bodinson, SMU 10:10.20; 8-Hannah Moen 10:13.97; 9-Margaret Callahan, Arizona 10:22.88; 10-Megan Cunningham, Connecticut 10:26.18; 11-Nicole Rozario, South Florida 10:31.01; 12-Kara DeWalt, Montana 11:00.30.

Second Semi: 1-Emma Coburn, Colorado 10:00.43 P; 2-Nicol Traynor, Richmond 10:02.94 P; 3-Alyssa Kulik, Clemson 10:03.23 P; 4-Martina Tresch, Kansas State 10:03.50 P; 5-Ashley Higgin-son, Princeton 10:03.63 P; 6-Melanie Thompson, Oregon 10:03.74 P; 7-Chantelle Groenewoud, Illinois 10:04.00 T; 8-Sarah Pease, Indiana 10:05.89 T; 9-Eva Krchova, San Francisco 10:09.87; 10-Keara Thomas, Charlotte 10:30.15; 11-Samantha Dow, Virginia Tech 10:38.91; 12-Ecaternia Gheorghiu, North Florida 10:39.70.

Music City Carnival
June 4, 2011
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mason Cathey, Saucony 9:58.43; 2-Mardrea Hyman, JAM 10:02.04; 3-Stephanie Pezzullo, unattached 10:04.54; 4-Meredith MacGregor, CAN 10:05.60; 5-Lennie Waite, GBR 10:07.14; 6-Dana Buchanan, CAN 10:10.96; 7-Sarah Madebach, Team Rogue 10:12.87; 8-Rena Chesser, unat 10:15.43; 9-Kara June, TeamRogue 10:17.07; 10-Kristin Anderson, Riadha 10:20.24; 11-Lesley Higgins, New York AC 10:20.41; 12-Leonora Petrina, Saucony 10:26.69; 13-Lydia Willemse, CAN 10:41.14; 14-Anne Shadle, unattached 10:41.56; 15-Michelle Finn, Western Kentucky 10:45.38; 16-Laura Steel, unat 11:19.60. dnf: Shayla Houlihan

Barbara Parker (GBR) skipped steeple here to win the mile run in 4:30.51, moving to the top of 2011 IAAF world list for mile.

Jim Bush Meet
June 4, 2011
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Juliane Masciana, unattached 10:10.72; 2-Karla Alburez, Nike Team LA 10:58.22.

Twilight Meet
June 4, 2011
Waltham, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Davidson, unattached 10:20.73; 2-Jennifer Donovan, NB Boston 10:54.25; 3-Greta Sieve, unattached 11:18.90.

Great Southwest HS Meet
June 3, 2011
Albuquerque, New Mexico, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Caroline Lewiecki, New Mexico 7:23.60; 2-Zoe Kauf-man, New Mexico 7:41.51; 3-Paige Barnes, Oklahoma 7:50.18; 4-Jul-ian Vanderhout, Arizona 7:55.86 [9 finish, Last = 9:27.48; 1 DNF]

NAIA Championships
May 28, 2011
Marion, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Conlon, Jamestown College 10:27.90; 2-Justyna Mudy, Shorter 10:38.21; 3-Meagan Hudson, Missouri Baptist 10:43.90; 4-Sarah Massey, Shorter 10:45.29; 5-Lauren Moran, Concordia of Oregon 10:48.23; 6-Kelsey Gasner, Biola 10:50.23; 7-Gail Mc Intyre, Dakota Wesleyan 10:52.29; 8-Emilie Bourret, Concordia Nebraska 11:00.77 [14 finish; Last = 11:49.40. 29 competed in May 26 heats; freshman Rhianna Grossman ran 11:03.32 to advance.]

NCAA Division 2 Champ Final
May 27, 2011
Turlock, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cassie Mitchell, Adams State 10:20.53; 2-Hillory Davis, Western State 10:24.52; 3-Sarah Lyle, Western State 10:24.56; 4-Kyle Blakeslee, Augustana 10:31.03; 5-Kelly Lamb, Adams State 10:33.26; 6-Rebecca Winchester, Grand Valley 10:35.08; 7-Karie McDonald, Grand Valley 10:38.48; 8-Cristina Reimer, Kutztown 10:41.63; 9-Kelly Crowley, Grand Valley 10:46.55; 10-Jaclyn Puga, Northwest Nazarene 10:52.72; 11-Hannah Osborn, Grand Valley 11:01.15; 12-Jessie Vickers, Grand Valley 11:02.67.

Note: NCAA Division 2 is the only competition of thousands we have reported that does not give steeplers a rest day between heats and final.

NCAA Division 3 Final
May 27, 2011
Delaware, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimberly Chinn, Baldwin-Wallace 10:24.22; 2-Kimber Mattox, Willamette 10:26.79; 3-Tonya Turner, Whitworth 10:28.21; 4-Marissa Liberati, Geneseo State 10:33.03; 5-Alyssa Smith, Geneseo 10:34.60; 6-Amy Wilfert, Tufts 10:36.04; 7-Gretchen Braymer, Calvin 10:39.15; 8-Toccoa Kahovec, Cal Lutheran 10:39.54; 9-Wendy Pavlus, St. Law-rence 10:39.86; 10-Brianne Mirecki, Williams 10:40.75; 11- Kelsey Dudziak, Rhodes 10:51.56; 12-Ashlyn Mauer, Wisconsin Eau Claire 10:53.27; 13-Andrea Walsh, Keene State 10:54.27; 14- Alyssa Pen-ning, Calvin 10:55.03; 15-Sara Greeley, Wheaton 10:55.64; 16-Jenna Peacock, Rowan, 10:56.71; 17-Mary Kate Beyer, Monmouth (Illinois) 11:01.60; 18-Christina Storlie, Luther, 11:05.52; 19-Amanda Lee, Middlebury 11:05.95; 20-Alicia Zimmerman, North Central (Ill.) 11:09.95; 21-Sarah Fisher, Washington U. 11:13.88; 22-Leah Cle-ment, Wellesley, 11:44.66. [No heats, just a final]

NCAA Div 1 East Regional
May 27, 2011
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
12 of 48 advance to Division 1 Finals at Des Moines, Iowa
9 advance by Place 1-2-3 in heats; 3 advance by Time

Heat 1: 1-Ecaterina Gheorghiu, N.Florida 10:10.35 P; 2-Nicol Traynor, Richmond 10:11.26 P; 3-Keara Thomas, Charlotte 10:13.89 P; 4-Natalie Bower, Penn State 10:18.99; 5-Emily Schwitzer, Duke 10:19.60 [15 finish, Last 11:20.54]

Heat 2: 1-Stephanie Garcia, Virginia 9:54.76 P; 2-Katie Hursey, Syracuse 10:08.44 P; 3-Sarah Pease, Indiana 10:09.14 P; 4-Sam-antha Dow, 10:16.15 T; 5-Nicole Rozario, S.Florida 10:17.60 T; 6-Caitlin Engel, Indiana 10:20.68 [16 finish; Last = 11:12.11]

Heat 3: 1-Alyssa Kulik, Clemson 9:58.49 P; 2-Ashley Higginson, 10:00.78 P; 3-Genevieve LaCaze, Florida 10:05.92 P; 4-Megan Cunningham, Connecticut 10:11.57 T; 5-Cassandra Schenck, Ak-ron 10:17.80 [16 finish; Last = 11:03.38]

NCAA Div 1 West Regional
May 27, 2011
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
Heat 1: 1-Emma Coburn, Colorado 9:55.03 P; 2-Kara DeWalt, Montana 10:12.19 P; 3-Klara Bodinson So. Methodist 10:13.05 P; 4-Erica Richardson, Idaho State 10:18.10; 5-Cali George, Arkansas 10:21.54; 6-LeAnne Fogg, Cal Poly 10:25.33[16 = Last 11:11.33]

Heat 2: 1-Rebeka Stowe, Kansas 10:07.20 P; 2-Eva Krchova, San Francisco 10:08.55 P; 3-Hannah Moen, Arizona 10:10.61 P; 4-Mar-garet Callahan, Arizona 10:11.77 T; 5-Chantelle Groenewoud, Illi-nois 10:14.08 T; 6-Katy Andrews, BYU 10:18.56 [16th = 11:00.20]

Heat 3: 1-Shalaya Kipp, Colorado 10:00.03 P; 2-Claire Michel, Oregon 10:02.55 P; 3-Melanie Thompson, Oregon 10:06.83 P; 4-Martina Tresch, Kansas State 10:06.98 T; 5-Rowena Tam, Calif-ornia 10:14.94; 6-Silje Fjortoft, SMU 10:16.26 [16th = 11:00.97]

NCAA Division 2 Championships Heats
May 26, 2011
Turlock, California, USA
Automatic Timing
Results:
Heat 1 of 1
P=Advance by Place, T=Advance by Time

PlaceNameSeason BestDiv 2 Heats Result
1Rebecca WinchesterGrand Valley State10:32.2310:46.15 P
2Sarah LyleWestern State10:34.8910:46.42 P
3Hillory DavisWestern State10:38.6010:47.16 P
4Karie McDonaldGrand Valley State10:42.0210:47.48 P
5Hannah OsbornGrand Valley State10:43.3210:48.43 T
6Chloe SussetAbilene Christian10:39.0710:55.90
7Jennifer CheronoAlabama-Huntsville10:49.4910:57.14
8Erin CalvelageFindlay10:56.8911:41.33


Heat 2 of 2
P=Advance by Place, T=Advance by Time

PlaceNameSeason BestDiv 2 Heats Result
1Cassie MitchellAdams State10:24.2910:45.05 P
2Kyle BlakesleeAugustana-S.Dakota10:36.6410:45.23 P
3Jaclyn PugaNorthwest Nazarene10:59.3710:45.41 P
4Kelly LambAdams State10:40.9010:46.36 P
5Kelly CrowleyGrand Valley State10:39.29 10:46.52 T
6Cristina ReimerKutztown10:35.3510:50.86 T
7Jessie VickersGrand Valley State10:47.2110:53.63 T
8Corinne FitzgeraldEast Stroudsburg10:44.1411:10.60
9Meghan ZayasWest Va Wesleyan10:58.0012:08.09


High Performance Meet
May 21, 2011
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
"A" Race at 2000 (8 p.m.) 1-Lisa Aguilera, Nike 9:43.95; 2-Beverly Ramos, Puerto Rico 9:47.36; 3-Stephanie Reilly, New Balance 9:49.78; 4-Delilah Dicrescenzo 9:50.12; 5-Sarah Hall, Asics 9:50.41; 6-Minori Hayakari, Nike/Japan 9:52.77; 7- Gene-vieve Lalonde, Canada 9:55.01; 8-Stephanie Pezzullo, Sun Elite TC 9:56.82; 9-Nicole Bush, New Balance 10:01.57; 10-Kara June, unattached 10:08.65; 11-Shayla Houlihan, Brooks 10:16.47; 12-Sandra Lopez, Mexico 10:20.80; 13-Lennie Waite, Rogue Elite / GBR 10:23.52.

"B" Race at 1900 (7 p.m.) 1-Dana Buchanan, Canada 10:05.71; 2-Lesley Higgins, New York AC 10:07.46; 3-Jane Rudkin, unattached 10:09.88; 4-Erin Bedell, Adidas 10:10.48; 5-Meredith MacGregor, Canada 10:13.83; 6-Lydia Willemese, Canada 10:15.86; 7-Stephanie Pancoast, NBSV 10:15.96; 8-Evelyn Ross, unattached 10:31.85; 9-Sarah Madebach, Team Rogue 10:35.69.

High Performance Meet
May 21, 2011
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Juliane Masciana, Indiana Invaders 10:03.32; 2-Rena Chesser, unattached 10:32.34; dnf-Anne Shadle, unattached.

New Balance Twilight
May 21, 2011
Lowell, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leonora Petrina, Saucony 10:18.20; 2-Laura Kennedy, NB Boston 10:33.39; 3-Jenny Gardynski, GBTC 11:26.11.

Junior College Champs
May 20, 2011
Hutchinson, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kadian Dunkley, South Plains 11:38.09; 2-Jordan Brown, Butler County 11:51.32; 3-Leigh Omarkhail, Cowley County 11:59.86 [17 finishers, Last = 13:22.16]

Big 12 Conference
May 15, 2011
Norman, Oklahoma, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn, Colorado 9:57.39; 2-Rebeka Stowe, Kansas 10:15.29; 3-Martina Tresch, Kansas State 10:18.30; 4-Martina Barinova, Nebraska 10:27.48; 5-Briana Martin, Oklahoma 10:37.03; 6-Jessica Furlan, Nebraska 10:44.45; 7-Kristen Hanselka, Baylor 10:48.10 [11 finish, Last = 11:31.08; 2 DNF]

Big 10 Conference
May 14, 2011
Iowa City, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Pease, Indiana 10:15.05; 2-Chante Groenewoud, Illinois 10:17.28; 3-Caitlin Engel, Indiana 10:21.89; 4-Breanne Ehrman, Indiana 10:24.08; 5-Natalie Bower, Penn State 10:25.02; 6-Amber Stack, Illinois 10:31.22; 7-Katie Moraczewski, Minnesota 10:33.66; 8-Tiffany Evans, Michigan State 10:35.19; 9-Hannah Roeder, Iowa 10:39.83; 10-Emily Giannotti, Penn State 10:41.32; 11-Danielle Berndt, Iowa 10:41.60; 12-Kelsey Hart, Iowa 10:47.56; 13-Lindsey Graybill, Penn State 10:50.52; 14-Ashley Beutler, Wisconsin 10:52.08; 15-Alexandra Leptich, Michigan 10:53.87; 16-Kathryn Ritter, Minn-esota 10:54.92; 17-Molly Jacobson, Ohio State 10:59.32 [23 finish, Last = 11:29.38]

Big Sky Conference
May 14, 2011
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara DeWalt, Montana 10:20.99; 2-Erica Richardson, Idaho State 10:21.19; 3-Heather Haug, Montana State 10:34.01; 4-Rachel Mitchell, Sacramento State 10:55.56; 5-Cydney Jacobsen, Idaho State 10:57.03; 6-Loren Storey, Weber State 10:57.27
[14 finish, Last = 12:09.76]

Southeastern Conference
May 14, 2011
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genevieve LaCaze, Florida 10:21.82; 2-Taylor Adams, Georgia 10:23.16; 3-Megan Jackson, Arkansas 10:34.51; 4-Beatrice Biwott, South Carolina 10:34.75; 5-Katie Breathitt, Mississippi 10:39.95; 6-Stephanie Barnes, Auburn 10:41.48; 7-Ashley Shiver, Georgia 10:43.63; 8-Stephanie Strasser, Florida 10:46.25; 9-Allie Scalf, Vanderbilt 10:46.27; 10-Stella Christoforou, Georgia 10:56.37; 11-Leslie Boozer, Georgia 10:59.03 [14 finish, Last = 11:34.69]

Missouri Valley Conference
May 14, 2011
Cedar Falls, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Aisha Praught, Illinois State 10:36.48; 2-Kristen Zillmer, Illinois State 10:40.06; 3-Megan Hoelscher, Southern Illinois 10:43.61; 4-Casey McDermott, Drake 10:46.57; 5-Scarla Nero, Wichita State 10:56.97 [12 finish, Last = 12:13.01; 1 DNF]

Conference USA
May 14, 2011
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Klara Bodinson, SMU 10:13.04; 2-Silje Fjortoft, SMU 10:23.05; 3-Heather Olson, Rice 10:37.86; 4- Zuna Portillo-Rodriguez, S. Mississippi 10:44.27; 5-Kathryn Ducommun, Houston 10:45.89; 6-Lindsay Miller, Rice 10:48.54; 7-Gladys Chumba, UTEP 10:51.15; 8-Erin Huddleston, Tulsa 10:52.39
[12 finish, Last = 11:33.89]

Mid-American Conference
May 14, 2011
DeKalb, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cassandra Schenck, Akron 10:24.48; 2-Emma Kertesz, Toledo 10:34.52; 3-Kari Summers, Ohio Univ 10:34.90; 4-Courtney Calka, Eastern Michigan 10:41.44; 5-Jenna Matthews, Western Michigan 10:41.47; 6-Maggie Bingham, Miami 10:50.88; 7-Madeline Ribbant, CMU 10:58.75 [18 finish, Last = 12:24.34]

Sun Belt Conference
May 14, 2011
Murfreesboro, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:31.30; 2-Michelle Finn, Western Kentucky 10:37.43; 3-Chelsea Weaver, Arkansas State 11:01.54 [14 finish; Last 13:01.38]

Southland Conference
May 14, 2011
Natchitoches, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kadi Whisnant, Nicholls State 10:47.15; 2-Randi Wymer, Stephen F. Austin 10:51.41; 3-Caitlin Arumbula, TAMU-CC 11:00.54. [21 finish; Last = 12:48.41; 1 DNF]

Mountain West Conference
May 13, 2011
Fort Collins, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Senior, New Mexico 10:34.50; 2-Katy Andrews, BYU 10:49.50; 3-Alex Darling, New Mexico 10:52.41; 4-Nicole Peters, Colorado St. 10:56.64 [9 finish; Last = 12:06.52; 2 DNF]

Pac-10 Conference
May 13, 2011
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Margaret Callahan, Arizona 10:23.53; 2-Claire Michel, Oregon 10:26.05; 3-Melanie Thompson, Oregon 10:33.35; 4-Hannah Moen, Arizona 10:34.48; 5-Rowena Tam, California 10:39.15; 6-Kauren Tarver, Arizona State 10:40.83; 7-Taylor Wallace, Oregon 10:41.25; 8-Caroline Austin, Washington 10:42.59; 9-Marie Lawrence, Washington 10:44.64; 10-Cherise McNair, Arizona State 10:53.05; 11-Ruby Roberts, Washington State 10:57.69 [16 finish, Last = 11:53.06, 1 DNF]

Big West Conference
May 13, 2011
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-LeAnne Fogg, Cal Poly 10:23.85; 2-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:28.32; 3-Caitlin Fitzgerald, UC Davi s 10:32.80; 4-Ariana Selix, UC Santa Barbara 10:43.82; 5-Samantha Kearney, UC Davis 10:50.58; 6-Noelle Garcia, Cal Poly 10:57.08.
All the “Cal Poly” are from the San Luis Obispo campus, not Pomona.
[11 finish; Last = 11:31.55]

Western Athletic Conf
May 12, 2011
Honolulu, Hawaii, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Hilton, Utah State 10:41.95; 2-Alycia Butterworth, Idaho 10:51.95; 3-Alicia Holt, Utah State 10:55.80; 4-Chelsea McDon- nell, New Mexico State 10:55.99; 5-Kate Jette, Boise State Univ 10:59.98; 6-Holly Stanton, Idaho 11:00.58
[14 finish; Last = 11:35.90]

Heptagonal Champs
May 8, 2011
New Haven, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Higginson, Princeton 10:19.74; 2-Alexis Pappas, Dartmouth 10:25.82; 3-Rachel Sorna, Cornell 10:36.16; 4-Maura Carroll, Cornell 10:39.53; 5-Genna Hartung, Cornell 10:41.74; 6-Mallory Anderson, Columbia 10:46.33 [13 finishers; Last = 11:28.69]

Big East Conference
May 7, 2011
Villanova, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Cunningham, Connecticut 10:14.07; 2-Katie Hursey, Syracuse 10:18.12; 3-Heather Stephens, Syracuse 10:18.58; 4-Cassie White, Syracuse 10:20.66; 5-Alison Smith, Villanova 10:28.10; 6-Nicole Rozario, South Florida 10:32.82; 7-Hannah Davidson, Prov-idence 10:35.90; 8-Monica Hernandez, Louisville 10:42.37; 9-Alexa Aragon, Notre Dame 10:46.14; 10-Natalie Busby, Syracuse 10:53.22; 11-Courtney Kelly, Marquette 10:53.46; 12-Jordan Hamric, West Virginia 10:55.08; 13-Sarah Morrison, Villanova 10:77.31.
[19 finishers; Last = 11:46.66]

Metro League
May 7, 2011
Lawrenceville, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Finnerty, Iona 10:36.49; 2-Brittany Burns, Marist 10:47.14; 3-Victoria Szczawinski, Loyola 10:50.20. [14 finish; Last = 12:48.91]

America East Conference
May 7, 2011
Baltimore, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laurel Egan, New Hampshire 10:45.41; 2-Jennifer Pierson, Albany 10:56.95; 3-Ashley Horton, Binghamton 11:00.38 [13 finishers; Last = 12:42.84]

Colonial Athletic Champs
May 7, 2011
Richmond, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Betsy Graney, William and Mary 10:49.58; 2-Katharine Sho-walter, Georgia State 10:56.86; 3-Lily Patterson, UNC-Wilmington 11:09.31 [16 finish, 1 DNF; Last = 12:37.67]

Atlantic Conference
May 7, 2011
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Keara Thomas, Charlotte 10:09.50; 2-Nicol Traynor, Rich-mond 10:11.20; 3-Caitrin Demchko, Rhode Island 10:30.42; 4-Maureen O'Donnell, St. Joseph's (Pa.) 10:32.58; 5-Karen Roa, UMass Amherst 10:35.43; 6-Jennifer Ennis, Richmond 10:42.10; 7-Maria Ruiz, Charlotte 10:59.88 [20 Finish; Last 12:39.20]

Williams Invitational
May 7, 2011
Alexandria, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
[2000m] 1-Melinda Hickman, Kings Fork High School 8:10.63; 2-Allison Brady, Langley HS 8:22.47; 3-Grace Brassell, Langley HS 8:44.12.

Billy Hayes Invitational
May 6, 2011
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meaghan Hudson, Missouri Baptist 10:37.21; 2-Jennifer Cherono, Alabama-Huntsville 10:49.49 [6 finish; Last = 12:09.61]

Oregon Twilight
May 6, 2011
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, Oregon TC 9:56.59; 2-Allix Lee-Painter, Oiselle 10:21.82; 3-Alycia Butterworth, Idaho 10:37.27; 4-Jane Rudkin, Bowerman AC 10:37.40.

Payton Jordan Invitational
May 1, 2011
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Best-ever times by steeplers in two races at Jordan meet changed the 2011 IAAF top marks list in this World Championships year.

Second Race – at 1858 (6:58 p.m.)

1-Emma Coburn, Colorado 9:40.51 PB; 2-Sara Hall, Asics 9:48.85 PB; 3-Beverly Ramos, PUR 9:50.10 PB; 4-Lisa Aguilera, Nike 9:52.24; 5-Rebeka Stowe, Kansas 9:53.12 PB; 6-Lindsay Allen, Adidas 9:53.44; 7-Nicole Bush, unat 9:58.94; 8-Genevieve Lalonde, CAN 9:59.50 PB; 9-Shalaya Kipp, Colorado 10:03.37; 10-Claire Michel, Oregon 10:04.65 PB; 11-Eva Krchova, CZE 10:05.53 PB; 12 Lois Keller, Club NW 10:07.18 PB; 13-Lennie Waite, GBR 10:16.51; 14-Dana Buchanan, CAN 10:17.80; 15-Meredith MacGregor, CAN 10:20.32; 16-Lydia Willemse, CAN 10:22.33; 17-Erin Bedell, Adidas 10:29.90; 18-Stephanie Pancoast, New Balance 10:32.23. [1 dnf]

First Race – at 1844 (6:44 p.m.)

1-Kara DeWalt, Montana 10:11.44 PB; 2-Allix Lee-Painter, Oiselle 10:22.17; 3-Cali George, Arkansas 10:23.08 PB; 4-Caitlin Fitzgerald, UC Davis 10:26.16 PB; 5-Nicole Peters, Colorado State 10:32.69 PB; 6-Sara Prieto, MEX 10:32.80; 7-Heather Haug, Montana State 10:34.73; 8-Hillory Davis, Western State 10:38.60; 9-Stefanie Slekis, Sun Elite 10:38.69; 10-Chloe Susset, Abilene Christian 10:39.07; 11-Alex Darling, New Mexico 10:39.79; 12-Samantha Kearney, UC Davis 10:42.04; 13-Briana Martin, Oklahoma 10:42.87; 14-Taylor Bryson, California 10:43.68; 15-Kara McKenna, N.Carolina 10:51.38; 16-Collier Lawrence, Saucony 10:53.84 [1 dnf, 18 finishers; Last = 11:17.56]

Drake Relays
April 30, 2011
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
X-Shayla Houlihan, Brooks 10:19.68; 1-Aisha Praught, IL State 10:25.11; 2-Chantelle Groenewoud, IL 10:25.23; X-Anne Shadle, unattached 10:28.05; X-Julia Webb, unat 10:32.68; 3-Katie Conlon, Jamestown 10:34.88; 4-Kyle Blakeslee, Augustana 10:36.64; X-Evelyn Ross, unat 10:36.64; 5-Katie Moraczewski, Minnesota 10:38.33; 6-Amber Stack, Illinois 10:41.94; 7-Jessica Furlan, Nebraska 10:45.48; 8-Taylor Adams, Georgia 10:45.72; 9-Danielle Berndt, Iowa 10:45.72; 10-Kristen Zillmer, Illinois State 10:47.85; 11-Ashley Beutler, Wiscon-sin 10:47.98; 12-Leslie Boozer, Georgia 10:48.51; 13-Hannah Roeder, Iowa 10:48.85; 14-Molly Jacobson, Ohio State 10:50.60; 15-Kadi Whi-snant, Nicholls St 10:52.07; 16-Nicole Farr, Bowling Green 10:54.02; 17-Liga Blyholder, Wisconsin 10:54.77; 18-Kristen Hanselka, Baylor 10:56.31. [26 finish, 1 dnf; Last = 11:41] X = non-school competitor

Stan Lyons Invitational
April 30, 2011
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michelle Finn, W. Kentucky 10:42.73; 2-Shelbi Burnett, 10:50.66; 3-Courtney Kelly, Marquette 10:54.52 [17 finishers; Last = 12:45.42]

Steve Scott Invitational
April 30, 2011
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Lodge, Pepperdine 10:45.53; 2-Emma Reed, New Mexico 10:52.54; 3-Ali Mann, Nike-LA 10:57.35 [11 finish; Last 11:43.21]

3-Team Meet
April 30, 2011
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Moen, U.Arizona 10:15.91; 2-Magaret Callahan, UA 10:23.67; 3-Kauren Tarver, Arizona State U, 10:26.97; 4-Cherise McNair, ASU 10:49.51 [6 finish; Last = 12:01.08]

3-Team Meet
April 30, 2011
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Moen, U.Arizona 10:15.91; 2-Magaret Callahan, UA 10:23.67; 3-Kauren Tarver, Arizona State U, 10:26.97; 4-Cherise McNair, ASU 10:49.51 [6 finish; Last = 12:01.08]

Washington State at University of Washington
April 29, 2011
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, UW 10:27.66; 2-Caroline Austin, WSU 10:32.58; 3-Amanda Andrews, WSU 10:57.30.

Penn Relays
April 28, 2011
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
Event 204, Women's Olympic Development Steeple

1-Mary Dell, Keystone Elite TC 10:08.83; 2-Jenn Donovan, New Balance 10:23.88; 3-Laura Kennedy NB 10:25.39; 4-Kristen Anderson, Riadha 10:27.18 [8 finish; last 11:41.78]

Event 205, College Women's Steeple

1-Alyssa Kulik, Clemson 10:06.11; 2-Genevieve LaCaze, Florida 10:12.33; 3-Sarah Pease, Indiana 10:12.38; 4-Natalie Bower, Penn State 10:18.48; 5-Hannah Davidson, Providence 10:21.52; 6-Cassandra Schenck, Akron 10:22.17; 7-Kari Hardt, BYU 10:28.77; 8-Caitlin Engel, Indiana 10:30.93; 9-Ecaterina Gheorghiu, North Florida 10:32.95; 10-Lindsey Graybill, Penn State 10:34.28; 11-Cristina Reimer, Kutztown 10:35.35; 12-Stephanie Barnes, Auburn 10:37.76; 13-Emily Giannotti, Penn State 10:40.77; 14-Jennifer Pierson, 10:47.61 [1 dnf]

Event 206, College Women's Steeple

1-Natalie Finnerty, Iona 10:33.72; 2-Madeline Ribbant, Central Michigan 10:34.07; 3-Genna Hartung, Cornell 10:34.45; 4-Stepha-nie Buffo, Clemson 10:42.60; 5-Siobhan Dwyer, Iona 10:42.91; 6-Rachel Sorna, Cornell 10:43.82; 7-Maura Carroll, Cornell 10:48.98; 8-Andrea Walsh, Keene State 10:50.46; 9-Jenna Pea-cock, Rowan 10:54.06; 10-Megan Weschler, Michigan 10:56.10; 11-Ashlyn Sinclair, Maryland 10:59.10; 12- Corinne Fitzgerald, East Stroudsburg 10:59.67 [19 finish, 1 dnf; Last = 11:35.41]

Pacesetter Invitational
April 23, 2011
Terre Haute, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Juliane Masciana, Indiana Invaders 10:19.90 [7 finish, Last 12:57.17]

Jesse Owens Classic
April 23, 2011
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Bower, Penn State 10:22.42; 2-Emily Giannotti, Penn State 10:43.24; 3-Lindsey Graybill, 10:43.54; 4-Jordan Hamric, West Virginia 10:56.31 [8 finishers; Last = 11:11.36]

Oregon Relays
April 23, 2011
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dana Buchanan, Speed River TFC 10:25.74; 2-Lydia Willemse, Speed River 10:29.38; 3-Meredith MacGregor, Speed River 10:37.71 [9 finishers, 1 DNF; Last = 11:44.35]

U. Missouri vs. U. Georgia
April 23, 2011
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Taylor Adams, Georgia 10:25.94; 2-Stella Christoforou, Georgia 10:40.79 (CYP national record); 3-Megan Kowalik, Missouri 11:57.83.

McDonnell Invitational
April 23, 2011
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Briana Martin, Oklahoma 10:33.83; 2-Kristen Radcliff, Oral Roberts 10:54.57 [5 finishers; Last = 12:16.28]

Northwest Conference
April 23, 2011
McMinnville, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimber Mattox, Willamette Univ 10:43.26; 2-Tonya Turner, Whitworth 10:50.80 [10 finishers; Last = 12:46.85]

Musco Invitational
April 23, 2011
Iowa City, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Casey McDermott, Drake 10:49.17; 2-Kelsey Hart, Iowa 10:56.57 [8 finishers; Last = 12:42.17]

Polytan Invitational
April 23, 2011
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Breanna Ehrman, Indiana 10:19.10; 2-Erica Ridderman, Indiana 10:43.15; 3-Felicia Mondry, IPFW 10:51.74; 4-Allie Prendergast, S. Florida 10:53.28 [9 finishers, 1 DNF; Last = 12:15.66]

Mooberry Relays
April 23, 2011
Spokane, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
[HS 2000m] 1-Amy Eloise Neale, Glacier Peak 6:46.40; 2-Heather Wilson, Logos 7:44.40; 3-Mica Kondryszyn, Central Valley 7:54.9; 4-Lizzy Ryan, Logos 8:11.90; 5-Elizabeth Scott, Ferris 8:23.20 [2 DQ, 9 finish; Last = 9:23.40] Neale is IAAF youth age.

Southern Conference Champs
April 22, 2011
Birmingham, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Wolfe, Col. of Charleston 10:42.85; 2-Emily Tryon, Elon 10:53.86; 3-Emily Fournier, Elon 10:59.38 [18 finish; Last = 12:20.09]

Big South Champs
April 22, 2011
Lexington, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelsey Fraser, High Point 10:52.72; 2-Emma Bussard, UNC-Asheville 10:58.00 [16 finish; Last = 13:39.91]

Atlantic Coast Conference
April 22, 2011
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
Second section: 1-Stephanie Garcia, Virginia 9:55.10; 2-Alyssa Kulik, Clemson 10:05.51; 3-Erin Mercer, NC State 10:18.86; 4-Emily Schwitzer, Duke 10:21.73; 5-Mary C Johnston, Duke 10:23.13; 6-Samantha Dow, Virginia Tech 10:31.98; 7-Stephanie Buffo, Clemson 10:37.50; 8-Kara McKenna, NC State 10:43.94; 9-Bridget Dahlberg, Boston College 10:46.93; 10-Kristina Krasich, Duke 10:49.90 [17 finish; Last = 11:53.09]

First section: 1-Astrid Leutert, Florida State 10:23.95; 2-Emily Ness, FSU 10:51.31; 3-Rosemary Barber, Virginia 10:51.59; 4-Chelsi Woodruff, FSU 10:54.04; 5-Ariel Karabinus, Virginia 11:06.49. [Leutert time = 6th overall place and score]

Larry Ellis Invitational
April 22, 2011
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Hursey, Syracuse 10:13.39; 2-Lesley Higgins, NYAC 10:15.68; 3-Natalie Busby, Syracuse 10:16.30; 4-Heather Stephens, Syracuse 10:18.90; 5-Kristin Anderson, Riadha 10:23.60; 6-Cas-sie White, Syracuse 10:24.05; 7-Karen Roa, UM Amherst 10:34.16; 8-Sarah Morrison, Villanova 10:34.67; 9-Mallory Anderson, Col- umbia 10:38.67; 10-Kirsten Weberg, Vermont 10:40.87; 11-Aman- da Lee, Middlebury 10:44.56; 12-Julie Quinn, Columbia 10:49.91; 13-Clare Gallagher, Princeton 10:50.61; 14-Ashley Horton, Bing-hamton 10:58.51.

Michigan Twilight
April 22, 2011
Ypsilanti, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genevieve Lalonde, Speed River 10:15.16; 2-Nicole Farr, unattached 10:49.71; 3-Courtney Calka, Eastern Michigan 10:59.75 [12 finishers; Last = 12:33.78]

Volunteer Track Classic
April 22, 2011
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Whitney Thornburg 7:23.75; 2-Megan Klein 7:24.01; 3-Sarah Dorrell 7:34.02; 4-Caroline McCaslin 7:42.84; 5-Lydia Lowe 8:06.33; 6-Kaylor Murray 8:13.40; 7-Abby Holt 8:15.03; 8-Nina Brown 8:17.66 [22 finishers; Last = 10:08.79]

Kansas Relays
April 22, 2011
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
High School Girls 2000m Steeple: 1-Liz Reida 7:06.79; 2-Delaney Fitzpatrick 7:34.60; 3-Katie Hand 8:08.29; 4-Mary Dohogne 8:15.36; 5-Abi Hartzell 8:16.09; 6-Katie Jones 8:19.97; 7-Anna Curtis 8:23.99; 8-Andrea Rock 8:31.38. [11 finishers; Last = 8:46.21]

Gina Relays
April 19, 2011
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rebecca Winchester, Grand Valley 10:32.23; 2-Kari Summers, Ohio Univ 10:32.34; 3-Emma Kertesz, Toledo 10:35.80; 4-Kelly Crowley, Grand Valley 10:39.29; 5-Gretchen Braymer, Calvin 10:39.75; 6-Karie McDonald, Grand Valley 10:42.02; 7-Hannah Osborn, Grand Valley 10:43.32; 8-Amanda Whowell, Grand Valley 10:44.96; 9-Jessie Vickers, Grand Valley 10:51.12; 10-Brittany Dixon, Central Michigan 10:57.10 [16 finish; Last = 11:19.56]

Lewis & Clark Invitational
April 16, 2011
Portland, Oregon, USA
Hand Timing
Results:
1-Julia Webb, Run Portland 10:20.0; six (6) others ranging from 11:57.2 to 14:13.7 [all hand timing; 2 others DNF]

California vs. Stanford
April 16, 2011
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rowena Tam, Univ of Calif 10:32.79; 2-Taylor Bryson, Univ of Calif 10:49.94; 3-Sophia Ginez, Stanford Univ 11:41.38.

War Eagle Meet
April 16, 2011
Auburn, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Taylor Adams, Georgia 10:40.34; 2-Leslie Boozer, Georgia 10:53.85; 3-Jennifer Cherono, Alabama Huntsville 10:56.72; plus 7 others with times ranging from 11:08.45 to 13:25.96].

Sea Ray Relays
April 16, 2011
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Rozario, South Florida 10:44.30; plus 5 others with times ranging from 11:09.31 to 12:25.86 in frigid weather.

Beach Invitational
April 16, 2011
Long Beach, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Haug, Montana State 10:47.01; 2-Yolanda Ugalde, Mexico 10:47.16; 3-Emily Hanenburg, Colorado 10:55.36; plus 15 otherswith times ranging from 11:09.96 to 13:38.32.

All-Ohio Champs
April 16, 2011
Delaware, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimberly Chinn, Baldwin-Wallace 10:49.17; plus 20 others with times ranging from 11:40.20 to 14:31.39.

Ram Invitational
April 16, 2011
Richmond, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rena Chesser, unattached 10:57.66; plus 6 others with times ranging from 11:41.66 to 13:10.77.

Indiana Invitational
April 16, 2011
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Pease, Indiana 10:13.08; 2-Caitlin Engel, Indiana 10:40.43 3-Tiffany Evans, Michigan State 10:41.07 [7 finish; Last = 12:06.88]

Mt. San Antonio College Relays
April 14, 2011
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
This meet was a pioneer in offering women’s steeplechase and attracts so many entrants that 5 races were needed in 2011:

Race 1 – Women’s “B” Open, Section 1:

1-Chloe Susset, Abilene Christian 10:48.99; 2-Kelly Crowley, Grand Valley 10:49.02; 3-Randi Wymer, SF Austin 10:50.50; 4-Alycia Butterworth, Idaho 10:53.06; 5-Nychele Fischetti, Biola 10:54.38; 6-Hannah Osborn, Grand Valley 10:58.48; 7-Lindsay Miller, Rice 10:59.44. [18 finishers; Last = 11:58.90]

Race 2 – Women’s “B” Open, Section 2:

1-Kelsey Gasner, Biola 10:39.48; 2-Brittany Burns, Marist 10:43.42; 3-Sarah Massey, Shorter 10:45.77; 4-Jenna Matthews, W. Michigan 10:49.66; 5-Michelle Finn, W.Kentucky 10:51.43; 6-Evonne Marroquin, Guatemala 10:52.50; 7-Lauren Lodge, Pep-perdine 10:53.90; 8-Sllie Scalf, Vanderbilt 10:54.02; 9-Maggie Bingham, Miami (Ohio) 10:59.20 [16 finish; Last 11:36.24]

Race 3 – Women’s “A” Open

1-Ruth Hilton, Utah State 10:37.17; 2-Rebecca Winchester, Grand Valley State 10:39.93; 3-Ruby Roberts, Washington State 10:40.24 4-Yolanda Ugalde, Mexico 10:43.52; 5-Nicole Peters, Colorado St 10:44.38; 6-Natalie Hemphill, U Portland 10:44.81; 7-Olivia Pob-lacion, Oregon State 10:45.23; 8-Kristina Vaughn, Birmingham 10:45.85; 9-Kate Jette, Boise State 10:47.32; 10-Amanda Who-well, Grand Valley 10:47.35; 11-Caitrin Demchko, Rhode Island 10:48.84; 12-Kadi Whisnant, Nicholls State 10:49.11; 13-Katie Moraczewski, Minnesota 10:52.56; 14-Kaitlin Hanenburg, Colo-rado State 10:59.38. [18 finish; Last 11:42.73]

Race 4 –Elite Development

1-Jamie Cheever, Minnesota Team USA 10:02.18; 2-Erica Rich-ardson, Idaho State 10:16.91; 3-Leanne Fogg, Cal Poly 10:17.24; 4-Keara Thomas, Charlotte 10:18.97; 5-Evelyn Ross, unattached 10:22.37; 6-Kimber Mattox, Willamette 10:23.34; 7-Megan Jack-son, Arkansas 10:23.49; 8-Aisha Praught, Illinois State 10:23.56; 9-Cali George, Arkansas 10:27.05; 10-Sara Prieto, Mexico 10:27.17; 11-Victoria Brink, Ohio State 10:27.45; 12-Monica Her-nandez, Louisville 10:32.32; 13-Megan Rolland, Oiselle 10:33.95; 14-Karlye Wolff, Wisconsin 10:34.50; 15-Jennifer Ennis, Rich-mond 10:39.93; 16-Kelly Lamb, Adams State 10:40.90; 17-Kirsten Weberg, Vermont 10:43.13; 18-Karie McDonald, Grand Valley 10:46.16; 19-Hillory Davis, Western State 10:53.21; 20-Grace Heymsfield, Arkansas 10:56.78. [21 finish; Last = 11:08.54]

Race 5 – Elite Invitational

1-Mason Cathey, Saucony 9:58.62; 2-Sandra Lopez, Mexico 10:03.85; 3-Mardea Hyman, Puma 10:04.75; 4-Klara Bodinson, SMU 10:06.63; 5-Kristen Hemphill, Adidas 10:08.46; 6-Katy Andrews, BYU 10:12.04; 7-Lois Ricardi Keller, Club Northwest 10:12.85; 8-Mary Dell, Keystone Elite 10:14.77; 9-Martina Tresch, Kansas State 10:14.96; 10-Cassie Mitchell, Adams State 10:24.29; 11-Erin Bedell, unat 10:25.54; 12-Sarah Lyle, Western State 10:34.89; 13-Mary Ballinger, unattached 10:48.25.

Duke Invitational
April 9, 2011
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Erin Mercer, NCSU 10:23.21; 2-Mary Carleton Johnston, Duke 10:26.12; 3-Emily Schwitzer, Duke 10:26.15; 4-Cassandra Schenck, Akron 10:31.69; 5-Jackie Kirby, Mount Olive 10:43.89; 6-Kara McKenna, NCSU 10:49.65; 7-Emily Tryon, Elon 10:51.85; 8-Kristen Wolfe, Charleston 10:52.66; 9-Emma Bussard. UNC-Asheville 10:53.29; 10-Emily Fournier. Elon 10:53.93; 11-Samantha Hamilton, Youngstown State 10:55.55; 12-Meghan Zayas, W-V Wesleyan 10:58.00; 13-Audrey Malloy, High Point 10:59.06. [Last = 11:14]

2000m SC: 1-Kristina Krasich, Duke 6:52.81; 2-Samantha Nor-man, unattached NCSU 7:05.75; 3-Anna Grimes, UNC-Greensboro 7:30.28; 4-Michelle Capozzi, La Salle 7:36.76; 5-Kelly Montague, UNC-Greensboro 7:38.01; 6-Leah Stone, West Virginia Wesleyan 7:38.80; 7-Rana Conneway. West Virginia Wesleyan 8:02.24; 8-Terri Bluebird, Mount Olive 8:25.93.

Seminole Invitational
April 9, 2011
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Astrid Leutert, Florida State Univ 6:37.92; 2-Emily Ness, FSU 7:08.15; 3-Chelsi Woodruff, FSU 7:08.28; 4-Megan Breitbach, Georgia Tech 7:26.68; 5-Deanna Zidar, Samford 7:32.39; 6-Lauren Young, Georgia Tech 7:35.18; 7-Rachel Sims, Samford 7:37.43; 8-Lauren Ewart, Samford 7:41.89.

Triangle meet
April 9, 2011
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melissa Newbery, Princeton 10:40.48; 2-Anne Lovelace, Yale 10:58.67; 3-Clare Gallagher, Princeton 11:08.39 [no others]

Spec Towns Meet
April 9, 2011
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Taylor Adams, Georgia 10:41.84; 2-Beatrice Biwott, South Carolina 10:42.08; 3-Andrea Torske, Alabama 11:05.45 [no others]

Ferris State Invitational
April 9, 2011
Big Rapids, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maddie Ribant, Central Michigan 10:54.5; 2-Rebecca Winchester, Grand Valley 10:57.6; 3-Karie McDonald, Grand Valley 11:04.9
[9 finish; Last 12:30.3 - hand timing]

Invitational Meet
April 9, 2011
College Park, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashlyn Sinclair, Univ of Maryland 10:58.74 [4 finishers; last = 12:32.19]

Mason Spring Invitational
April 9, 2011
Fairfax, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Garcia, Univ. of .Virginia 9:56.96; 2-Emily Giannotti, Penn State 10:47.18; 3-Kelly Jemison, JMU 11:06.49 [6 finish, Last = 11:44.58, 2 others DNF]

Sun Angel Track Classic
April 9, 2011
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Pezzulo, Sun Elite 10:11.22; 3-Samantha Dow, Virginia Tech 10:21.83; 4-Stefanie Slekis 10:22.74; 5-Kauren Tarver, Ariz State Univ 10:28.40; 6-Cassie Mitchell, Adams State 10:41.58; 7-Tiffany Evans, Michigan State 10:43.84; 8-Alex Darling, New Mexico 10:52.49; 9-Hannah Roeder, Iowa 10:54.06; 10-Cherise McNair, ASU 10:57.27 [18 finish; Last 12:10.14]

Pepsi Invitational Meet
April 9, 2011
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melanie Thompson, U.Oregon 10:12.09; 2-Martina Barinova, U.Nebraska 10:12.45; 3-Claire Michel, U.Oregon 10:13.11; 4-Jessica Furlan, U.Nebraska 10:22.29; 5-Taylor Wallace, U. Oregon 10:47.80. [1 other DNF]

Mondo Invitational
April 9, 2011
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara DeWalt, Montana 10:26.25 Meet Record; 2-Caitlin Fitzgerald, UC Davis 10:31.72; 3-Samantha Kearney, UC Davis 10:50.34; 4-Rachel York, Wichita State 10:55.68; 5-Alicia Holt, Utah State 10:56.40; 6-Rachel Mitchell, Sacramento State 11:05.91 [14 finish; Last = 12:03.98. Previous MR 10:29.95 by Beverly Ramos of Kansas State in 2008]

Spring Invitational
April 9, 2011
Ithaca, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Hursey, 10:27.15; 2-Cassie White 10:32.03; 3-Natalie Busby 10:34.99 [1-2-3 Syracuse University. Total 10 finishers; Last = 14:06.91]

Region Invitational
April 9, 2011
Storrs, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Cunningham 10:29.42; 2-Annabell Clarke 11:07.37 [4 finishers; Last = 12:41.47]

Marv Frye Invitational
April 9, 2011
Delaware, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimberly Chinn, Baldwin-Wallace 10:30.74 meet record [9 other finishers ranging from second place 12:08.90 to last 14:15.05]

Davis Invitational
April 9, 2011
Lowell, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Davidson, Providence 10:38.11; 2-Caitlin Malloy, New Balance 11:02.58; 3-Andrea Walsh, Keene State 11:03.29 [16 finish; Last = 14:40.51]

Big West Challenge
April 8, 2011
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:44.65; 2-Jessica Barnard, Long Beach State 10:51.32; 3-Ariana Selix, UC Santa Barbara 11:03.67 [5 finish; Last = 11:53.30]

Texas Relays
April 8, 2011
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Zuna Portillo-Rodriguez, Southern Mississippi 10:54.89; 2-Caitlin Arumbula, Texas A&M 11:03.22; 3-Jennifer Pierson, Albany 11:06.63 [10 finish; Last 12:01.33]

Collegiate Challenge
April 2, 2011
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
2000 meter SC 1-Barbara Powers, Bowling Green 7:04.96; 2-Ashley Waddington, Ohio U. 7:28.09; 3-Lauren Fett, Ohio U. 7:31.27; 4-Denton, Emma Buffalo 7:31.28; 5-Hannah Brisson, Toledo 7:37.31; 6-Beth Zimpfer, Eastern Michigan 7:42.38; 7-Kelsey Fitzgerald, Buffalo 7:50.56; 8-Hannah Evans, Toledo 8:00.20.

Missouri Relays
April 2, 2011
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anne Shadle, unattached 10:58.91 [5 finish; Last = 12:14.45]

Washington Univ Invitational
April 2, 2011
St. Louis, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meaghan Hudson, Missouri Baptist 10:59.56; 2-Mary Kate Beyer, Monmouth (Illinois) 11:02.95; 3-Lisa Lewis, unattached 11:14.54

[12 finish; Last = 14:14.32]

Oliver Nikoloff Open
April 2, 2011
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maggie Bingham, Miami-Ohio 11:02.02; 2-Caitlin Thomas, Xavier-Ohio 11:07.72; 3-Kate Horan, Marquette 11:11.72; 4-Erin Calvelage, Findlay 11:13.65 [17 finish; Last = 12:31.79]

Mike Pohlein Invitational
April 2, 2011
W. Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kyla Chapman, Purdue 11:07.66; 2-Shelbi Burnett, Butler 11:12.95; 3-Sarah Hutchings, IPFW 11:15.27 [14 finish; Last = 12:57.14]

Razorback Invitational
April 2, 2011
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Becker, Kansas 11:09.09 [five others 12:15 or slower]

Jim Click Shootout
April 2, 2011
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Moen, Arizona 10:34.24; 2-Caroline Austin, Wash-ington State U 11:03.03; 3-Amanda Andrews, WSU 11:35.07.

Idaho Cup
April 2, 2011
Boise, Idaho, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erica Richardson Idaho State 10:51.7; 2-Cydney Jacobsen, Idaho State 11:16.0h; 3-Jaclyn Puga, Northwest Nazarene 11:16.2 [Hand timing – 8 finish; Last = 12:07.2]

Vance Butler Invitational
April 2, 2011
Sioux Falls, South Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Conlon, Jamestown 10:51.86; 2-Danielle Thompson, Minnesota State 11:17.21; 3-Abi Bever, Black Hills 11:19.69; 4-Carol Miller, South Dakota 11:20.62; 5-Megan Zavorka, unattached 11:20.76.

Spartan Invitational
April 2, 2011
East Lansing, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Madeline Ribbant, Central Michigan 10:57.40; 2-Kelly Crowley, Grand Valley 11:01.92; 3-Julia Otwell, unattached 11:08.22; 4-Hannah Osborn, unattached 11:09.68 [12 finish; Last = 12:56.69]

Haines Invitational
April 2, 2011
Cape Girardeau, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Hoelscher, Southern Illinois-Carbondale 10:57.90; 2-Chelsea Weaver, Arkansas St. 11:49.43
[6th /Last = 12:38.51]

Colonial Relays
April 1, 2011
Williamsburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alison Smith, Villanova 10:24.52; 2-Nicol Traynor, Richmond 10:32.16; 3-Sarah Morrison, Villanova 10:47.53; 4-Natalie Fin-nerty, Iona 10:54.39; 5-Siobhan Dwyer, Iona 10:56.11; 6-Victoria Szczawinski, Loyola-MD 10:57.65; 7-Meaghan Gregory, George-town 11:00.21; 8-Kelly Jemison, JMU 11:01.89; 9-Ashlyn Sin-clair, Maryland 11:03.78; 10-Allie Scalf, Vanderbilt 11:13.57

[18 finish; Last = 13:10.97]

Sam Howell Invitational
April 1, 2011
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Stephens, Syracuse 10:26.63; 2-Sydney Fitzpatrick, New Hampshire 10:33.32; 3-Rebekah MacKay, Syracuse 10:42.47; 4-Erin Hays, Columbia 10:42.75; 5-Julie Quinn, Columbia 10:44.73; 6-Mallory Anderson, Columbia 10:50.68; 7-Brittany Burns, Marist 10:59.64; 8-Kaitlin Zimmerly, Ohio Wesleyan 11:00.56

[1 DNF, 13 finish; Last = 11:32.57]

Collegiate Invitational
April 1, 2011
Tampa, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Rozario, South Florida 10:29.74; 2-Allie Prendergast, South Florida 10:56.45; 3-Allie Jagielo, Cornell College 11:48.10

Florida Relays
April 1, 2011
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ecaterina Gheorghiu, North Florida 10:30.38; 2-Leslie Boo-zer, Georgia 10:33.51; 3-Ashley Beutler, Wisconsin 10:37.25; 4-Stephanie Buffo, Clemson 10:39.88; 5-Lindsey Graybill, Penn State 10:44.67; 6-Karlye Wolff, Wisconsin 10:46.24; 7-Kadi Whisnant, Nicholls 10:53.89; 8-Sarah Massey, Shorter 10:57.24.
[14 finishers; Last = 12:22.17]

UVU Collegiate Invitational
April 1, 2011
Orem, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katy Andrews JR BYU 10:45.88; 2-Ruth Hilton SR Utah State 10:59.59; 3-Alicia Holt JR Utah State 11:22.52 [[10 finish, Last = 12:32.80]

Willamette Invitational
April 1, 2011
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tonya Turner, Whitworth 10:48.99; 2-Brittany Long, Portland State 11:58.58
[6 finish; Last 12:39.07]

SEC-Big Ten Challenge
March 26, 2011
Starkville, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Brink. Ohio State 10:38.47; 2-Leslie Boozer, Georgia 10:44.71; 3-Ashley Shiver, Georgia 11:02.83; 4-Caitlin Engel, Indi-ana 11:21.13; 5-Kalli Dalton, Mississippi State 11:56.14 [7 finishers; Last = 12:46.87]

Raleigh Relays
March 26, 2011
Raleigh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jackie Kirby, unattached 10:42.32; 2- Jennifer Pierson, Albany 10:53.96; 3-Amber Cushnie, Toledo 10:57.47; 4-Emily Tryon, Elon 11:01.50; 5-Sarah Grossi, St. Francis 11:06.16; 6-Caitlin Thomas, Xavier-Ohio 11:16.04; 7-Kelly Jemison, James Madison U 11:21.09; 8-Hannah Satzke, NYU 11:21.42; 9-Katie Sullivan, Dartmouth 11:26.17; 10-Allison Krupko, Kent State 11:26.31; 11-Stephanie Chapman, Appalachian State 11:27.40; 12-Audrey Malloy, High Point 11:29.32. [22 finish; 4 DNF; Last = 12:45.63]

Cal-Nevada Champs
March 26, 2011
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Toccoa Kahovec, Cal Lutheran 10:40.25; 2-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:51.70; 3-Ariana Selix, UC Santa Barbara 11:25.32; 4-Allison Barnwell, Claremont 11:32.73; 5 -Eva Aguilar, Whittier 11:35.05; 6-Sara Beyers, San Diego State 11:35.25; 7-Brigette Fernandez, Dominguez Hills 11:38.18; 8-Katie Kane, San Diego 11:43.64.

Alabama Relays
March 26, 2011
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Monica Hernandez, Louisville 10:53.80; 2-Jenna Matthews, Western Michigan 10:59.30; 3-Jennifer Cherono, Alabama Hunts-ville 11:03.12; 4-Zuna Portillo-Rodriguez, Southern Mississippi 11:10.52; 5-Lindsey Cummings, Dayton 11:15.95; 6-Krista Moylan, Southern Miss. 11:32.27; 7-Beyerle, Taylor, Dayton 11:38.19; 8-Rebecca Shelton, Furman 11:44.38; 9-Allie Heniff, Dayton 11:47.14; 10-Marisa Slomski, Dayton 11:58. [17 finish]

Dick Shea Open
March 26, 2011
West Point, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Sorna, Cornell 11:02.18; 2 -Suzana Markolovic, Cornell 11:37.08; 3-Mary Prakel, West Point 11:48.28 [7 finish; Last = 13:47.35]

UCF Invitational
March 26, 2011
Orlando, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Daniela Espino, Florida International 11:11.27; 2-Katherine Woodard, Miami 11:34.81; 3-Peri Bowmann, Nova Southeast 11:45.12.

Stanford Invitational
March 25, 2011
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
First race (at 1715 hours / 5:15 pm)
1-Cali George, Cali, Arkansas 10:31.67; 2-LeAnne Fogg, Cal Poly 10:31.72; 3-Kyle Blakeslee, Augustana 10:38.86; 4-Nicole Peters, Colorado State U 10:45.13; 5-Amber Stack, U. Illinois 10:49.90; 6-Caroline Austin, Washington State U 10:50.51; 7-Danielle Berndt, Iowa 10:51.21; 8-Rachel York, Wichita 10:51.24; 9-Yolanda Ugalde, MEX 10:51.75; 10-Kristina Vaughn, UA Birmingham 10:52.23; 11-Steffi Minson, Southern Utah 10:54.09; 12-Karlye Wolff, U.Wisconsin 10:56.09; 13-Grace Heymsfield, Arkansas 10:56.74; 14-Erin Menefee, Arizona 10:58.92; 15-Liga Blyholder, Wisconsin 11:11.66; 16-Dani-elle Thompson, Moorhead 11:21.50; 17-Karen Greuel, Wisconsin 11:23.79 [one other runner DNF]

Second race (at 1730 hours / 5:30 pm)
1-Klara Bodinson, SMU 10:16.36; 2-Alyssa Kulik, Clemson 10:18.18; 3-Natalie Bower, Penn State 10:21.87; 4-Megan Jackson, Arkansas 10:29.92; 5-Jessica Furlan, Nebraska 10:33.25; 6-Nicola Hood, New Mexico 10:33.57; 7-Kristina Krasich, Duke 10:33.64; 8-Cassie White, Syracuse 10:33.95; 9-Keara Thomas, Charlotte 10:41.24; 10-Kaitlin Hanenburg, Colorado State 10:42.86; 11-Kristen Hanselka, Baylor 10:43.51; 12-Ruby Roberts, Washington State U 10:48.27; 13-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:56.20; 14-Amanda Andrews, Washington State 10:58.33.

Third race (at 1745 hours / 5:45 pm)
1-Sara Hall, ASICS 9:50.68; 2-Lindsay Allen, McMillan Elite 10:07.16; 3-Claire Michel, Oregon 10:11.64; 4-Kristen Hemphill, BRC/Adidas 10:15.19; 5-Chante Groenewoud, Illinois 10:18.59; 6-Silje Fjortoft, SMU 10:20.25; 7-Margaret Callahan, U. Arizona 10:22.87; 8-Stephanie Pancoast, New Balance 10:26.74; 9-Hannah Moen, Arizona 10:30.57; 10-Erin Bedell. Adidas 10:43.94; 11-Samantha Gallagher. LaSalle 10:52.57. [2 DNF]

Distance Carnival
March 25, 2011
San Francisco, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Samantha Kearney, UC Davis 10:44.81; 2-Jessie Petersen, RF United 10:53.69; 3-Erin Cawley, Syracuse 10:57.61; 4-Amy Schnittger, Chico State 11:02.23; 5-Emma Bohman, Alaska Anch-orage 11:03.67; 6-Olivia Poblacion, Oregon State 11:07.01; 7-Sydney Jacobsen, Idaho State 11:16.71; 8-Jen Bremser, Air Force 11:21.26; 9-Tess Dahlgren, Humboldt State 11:22.94; 10-Andrea Guerra, unattached 11:26.73; 11-Kasey Urman, Cuesta 11:26.97; 12-Shannon McVannel, Chico State 11:29.20; 13-Tara Krempley, Southern Oregon 11:29.82; 14-Hilary Sharpe, Oregon State 11:48.15 [22 finishers; Last = 14:13.33]

Titan Twilight
March 25, 2011
Fullerton, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genna Hartung, Cornell 10:48.6; 2-Maura Carroll, Cornell 10:58.3; 3-Christy Prado, unattached 14:25.8 [hand timing]

Oregon Preview Meet
March 19, 2011
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Briget Franek, Oregon Track Club 6:25.31; 2-Kimber Mattox, Willamette Univ 6:46.95; 3-Olivia Poblacion, Oregon State Univ 7:12.75; 4-Kaylad Wilkins, Seattle Pacific Univ 7:36.73; 5-Hilary Sharpe, OSU 7:42.98; 6-Adriana Mendoza, Central Wash-ington Univ 7:43.70; 7-Josie Becker, SPU 7:44.76; 8-Brittany Long, Portland State 7:47.12; 9-Krysta Carrick, SPU 7:48.00; 10-Megan Everetts, Western Oregon 7:53.26; 11-Ariel Clark, OSU 7:53.80.

Franek time is USA All-Time second best after 6:20.66 by Carrie Messner on 5 May 2007 at Nashville – and ahead of 6:25.98 by Kelly Strong on 16 March 2007 at Seattle. It appears that the last USATF 2000m SC record form processed may have been for the 6:29.2 by Ann Gaffigan at Eugene on 28 July 2005 at Eugene.

Seattle Academy Relays
March 19, 2011
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Maddie Meyers, Northwest School 6:44.11; 2-Rachel Covey, Auburn Riverside 8:18.91; 3-Biijonnay Madrigal, Mariner HS 8:19.21; 4-Rachel May, Redmond HS 9:26.72; 5-Maddie McGrath, Redmond HS 9:48.71.

53 degrees, good conditions, little wind for Meyers international-level high school steeple performance.

Tulsa Duals
March 19, 2011
Tulsa, Oklahoma, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Kristen Radcliff, Oral Roberts University 6:55.28; 2-Melanie Cleland, Tulsa University 6:58.12; 3-Erin Huddleston, Tulsa Univ 7:18.29.

Augustana Opener
March 19, 2011
Rock Island, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Abby Parsons, St. Ambrose 7:27.77 5; 2-Annie Heifner, Augustana 7:30.71; 3-Brittany Prezak, Augustana 7:50.81; 4-Sarah Johnson, Augustana 8:04.02.

Early Bird Relays
March 19, 2011
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Hutchings, IPFW 11:28.14; 2-Felicia Mondry, IPFW 11:35.45; 3-Bianca Walker, Wright State 11:53.92; 4-Brooke Bohan-an, Ohio Northern 11:57.35. [6 finishers; last 13:00.46]

Aztec Invitational
March 19, 2011
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Martina Tresch, Kansas State 10:31.10; 2-Hillory Davis, Western State 10:58.22; 3-Sara Beyers, San Diego State 11:10.58 [11 finish; Last = 13:06.83]

Spring Break Invitational
March 19, 2011
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maura Carroll, Cornell 10:45.37; 2-Genna Hartung, Cornell 10:52.42; 3-Ali Mann, Nike LA Team 11:11.88; 4-Chelsea Van Cott, Vanguard 11:48.33; 5-Jen Bremser, Air Force no time

Willie Williams Classic
March 19, 2011
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ruth Hilton, Utah State 10:46.12; 2-Erin Menefee, Univer-sity of Arizona 11:17.30; 3-Anna Marshall, Western State 11:21.09; 4-Jenna Padilla, New Mexico State University 11:55.11 [7 finish; Last = 12:57.32]

49er Classic
March 19, 2011
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Buffo, Clemson 10:57.70; 2-Rosa Young, Queens 11:14.50; 3-Aurora Trujillo, Charlotte 11:17.73; 4-Meghan Zayas, West Virginia Wesleyan 11:19.21; 5-Jessica Schmidt, Oiselle Team 11:26.79; 6-Emma Bussard, UNC-Asheville 11:30.39; 7-Diana Palka, Gardner-Webb 11:32.71; 8-Alyssa Henshaw, Clemson 11:50.93; 9-Lisa Girard, Clemson 11:58.48 [15th place time 13:35.67]

Wake Forest Invitational
March 19, 2011
Winston-Salem, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jackie Kirby, unattached 11:00.96; 2-Erin Calvelage, Findlay 11:26.33; 3-Megan Truelove, Wheeling Jesuit 11:32.32; 4-Becca Stinner, Salisbury 11:37.00 [15 finishers; Last 14:42.01]

Shamrock Invitational
March 19, 2011
Myrtle Beach, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Wolfe, Col. of Char 11:04.94; 2-Hailey Neal, Liberty 11:11.77; 3-Lily Patterson, UNC-Wilmington 11:19.31; 4-Rachel Deline, Campbell 11:36.86; 5-Samantha Robbins, Campbell 11:45.80; 6-McKenzie Roth, Ashland 11:51.44 [9th /Last 13:32.48]

Dusty Lane Invitational
March 19, 2011
Spokane, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caroline Austin, Washington State Univ 11:06.53; 2-Tonya Turner, Whitworth College 11:06.94; 3-Ruby Roberts, WSU 11:17.28; 4-Amanda Andrews, WSU 11:20.57; 5-Emily Farrar, WSU 11:32.09; 6-Shawna Schooley, Great Falls 11:53.91 [10 finish; Last = 13:43.03]

Academy Relays
March 19, 2011
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
[HS 2000m] 1-Maddie Meyers, Northwest HS 6:44.11; 2-Rachel Covey, Riverside 8:18.91; 3-Brijonnay Madrigal, Mariner 8:19.21.

Chuck Bowles Classic
March 18, 2011
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sally Venable, Willamette University 11:43.96; 2-Sarah McSweeney, Willamette 11:52.35 [5 finishers, last = 13:08.12]

Georgia Intercollegiate Meet
March 18, 2011
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Savannah Kirk, U. of Georgia 10:59.43; 2-Leslie Boozer, U.Georgia 11:03.27; 3-Katherine Showalter, Georgia State Univ 11:40.86; 4-Alison Bishop, GSU 11:53.20. [8 finishers; Last = 12:52.26]

Aggie Open
March 12, 2011
Davis, California, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Sara Hall, Asics 6:35.64; 2-Stephanie Pancoast, New Balance 6:52.06; 3-Samantha, UC Davis 7:02.42; 4-Courtney Crosta, UC Davis 7:22.37; 5-Jaymi Bethea unattached 7:22.39; 6-Chelsea Deerinck, Cal- State Stanislaus 7:48.07. [Hall’s finish time Is 2011 best for 2km steeple reported to us through March 14.]

Cowboy Relays
March 12, 2011
Lake Charles, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katarina Caraway, McNeese State 12:03.33; 2-Jenna Picou, Louisiana-Lafayette 12:19.53; 3-Allison Fontenot, North-western State 12:25.37.

California Challenge Cup
March 12, 2011
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:54.02; 2-Ariana Selix, UC Santa Barbara 11:08.60; 3-Katie Kane, UC San Diego 11:52.42; 4-Jackie Sikkema, UC San Diego 11:58.24.

Southern Invitational
March 12, 2011
Birmingham, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Kristina Vaughn, UAB 11:19.17; 2-Colleen Stand-ridge, UAB 11:37.32; 3-Rachel Sims, Samford 12:33.49; 4-Lauren Ewart, Samford 12:39.24; 5-Caroline Roberts, Sewanee 13:19.80; 6-Erica Hope, Albion 13:30.70.

CSUN Invitational
March 12, 2011
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Evelyne Ruiz, Mt. SAC 11:21.15; 2-Nicole Rietvold, Moorpark 11:21.61; 3-Zitalic Ley, Cal State Northridge 11:24.36; 4-Mallory Celaya, unattached 11:52.05; 5-Emily Branch, Pepperdine 12:29.42.

Coastal Carolina Invitational
March 12, 2011
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Chelsa Callaway, Concord 11:43.74; 2-Adrienne Cuff, Charleston 11:51.10; 3-Amy Lee, Mansfield 12:12.82; 4-Tabatha Whited, Concord 12:31.41; 5-Heidi Dean, Charleston 12:43.51; 6-Kelly Hollenbeck, Mansfield 12:48.47.

PLU Invitational
March 12, 2011
Parkland, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Kayla Wilkins, Seattle Pacific Univ 11:56.37; 2-Carrie Keith, U. Puget Sound 12:05.80; 3-Kristi Fairbanks, Wes-tern Wash Univ 12:10.54; 4-Krysta Carrick, SPU 12:12.71; 5-Julia Johnson, Northwest U. 12:18.17; 6-Josie Becker, SPU 12:18.55; 7-Danika Lawson, St. Martin's 12:36.23; 8- Miranda Lahman, WWU 12:57.35.

Southern Invitational
March 12, 2011
Birmingham, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristina Vaughn, UAB 11:19.17; 2-Colleen Standridge, UAB 11:37.32 [1 DQ, 1 DNF, 7 finish; Last = 16:17.78]

Oxy Distance Carnival
March 11, 2011
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Toccoa Kahovec, California Lutheran 10:54.69; 2-Andrea Guerra, unattached 11:20.89; 3-Steffi Minson, Southern Utah 11:24.45; 4-Erika Schaeffer, Santa Barbara 11:25.18; 5-Amanda Johnson, Fresno Pacific 11:25.46; 6-Angela Martinez, Glendale 11:46.46; 7-Emma Bohman, Alaska Anchorage 11:48.19 8-Catlin Kelly, Glendale 11:49.6.

Ben Brown Invitational
March 5, 2011
Fullerton, California, USA
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Karla Alburez, Nike Run LA 11:01.64; 2-Ali Mann, Nike Run LA 11:29.59; 3-Angela Martinez, Glendale 11:40.52; 4-Brigette Fernandez, Cal State Dominguez 11:40.58; 5-Catlin Kelly, Glendale 11:54.04.

Spring Break Invitational
March 5, 2011
Jacksonville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Zayas, West Virginia 11:18.66; 2-Svenja Meyer, Jacksonville 11:23.87; 3-Rachel Deline, Campbell 11:33.41; 4-Samantha Robbins, Campbell 11:42.21. [7 finish; Last = 13:03.65]

Season Opener
March 5, 2011
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimber Mattox, Willamette Univ 10:47.17; 2-Jena Winger, unattached 11:43.30; 3-Kathryn Williams, Whitworth 11:59.95 [7 finish; Last = 13:44.58]

Kim Duyst Invitational
March 5, 2011
Turlock, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amy Schnittger, Chico State 11:15.15; 2-Brooke Bergesen, Chico 11:29.36; 3-Hayley Swanson, Chico 11:30.46; 4-Katie Spencer, Chico 11:36.26; 5-Monica Nicholson, unat 11:37.41; 6-Kristine Talbot, De Anza 11:59.30. [11 finish; Last = 13:16.07]

AAU Jr. Olympics Games
August 4, 2010
Hampton Roads, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple - Girls born 1992-93

1-Jessie Petersen, California 7:11.79; 2-Oteia Prince, Tennessee 7:46.26; 3-Kali Carney, Florida 8:04.31; 4-Natalie Wynn, Virginia 8:09.88; 5-Kyrsten Budde, Texas 8:13.90; 6-Grace Popek, North Carolina 8:30.20; 7-Rebekah Jensen, Kansas 8:44.75 [15 finishers; Last = 11:35.09]

2000m Steeple - Girls born 1994-95

1-Kaylor Murray, Tennessee 7:48.13; 2-Angel Farrell, Illinois 8:03.76; 3-Sarah Schreck, California 8:22.97; 4-Caroline Dodds, Illinois 8:29.93; 5-Jessica Smith, Michigan 8:34.85; 6-Keara Lenard, Kansas 8:37.26; 7-Zoe Brock, Texas 8:42.00 [14 finishers; Last = 10:14.13]

USATF Junior Olympics
July 27, 2010
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Girls born 1994-95: 1-Amy Eloise Neale 7:09.61; 2-Gabri-elle Stearns 7:22.78; 3-Natalie Dimits 7:23.55; 4-Meghan Wetterhall 7:26.95; 5-Delaney FitzPatrick 7:32.11; 6-Faith Banker 7:39.12; 7-Madeline Wetterhall 7:51.26; 8-Shayna Powless 7:56.54; 9-Kaitlyn McKinney 7:58.01; 10-Morgan Lira 8:03.57; 11-Brynna Thigpen 8:06.61; 12-April Rosas Willett 8:19.08 [17 finish; Last = 9:05.69]

2000m, Girls born 1992-93: 1-Melissa Parks 7:13.14; 2-Adrianna Royal 7:21.80; 3-Dominique Gerard 7:23.35; 4-Kristina Vanderhout 7:24.57; 5-Madison Cline 7:28.60; 6-Angelica Peck 7:40.11; 7-Courtney Martin 7:40.34; 8-Frances Dougherty 7:58.77; 9-Jessica Sunio 8:02.40; 10-Tnay Williams 8:04.80; 11-Tess Wynn 8:05.89; 12-Tamara Kulla 8:11.50 [19 finish; Last = 9:17.51]

USA Masters Champs
July 23, 2010
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Lisa Valle (44) New Mexico 6:51.92 WR; 2-Kathryn Martin (58) New York 8:13.10 NR; 3--Cheryl Bellaire (51) Pennsylvania 8:14.35 NR; 4-Jeanette Allred-Powless (48) California 8:27.00; 5-Lee D'Alessandro (41) California 8:46.80; 6-Debbie Zakerski (48) California 8:56.38; 7-Karen Kunz (55) California 9:09.55; 8-Suzanne Cordes (50) California 9:14.81; 9-Betsy Westman (50) California 9:16.66; 10-Mary Diver (56) New York 10:22.74; 11-Desiree Love (48) California 10:30.86; 12-Mary Rosado (60) New York 10:57.05; 13-Mary Trotto (63) Hawaii 11:58.75; 14-Jone Sconyers (50) California 13:23.36; 15-Jane Simpson (69) California 14:09.14; 16-Susan Nesbihal-Cordero (61) New York 14:55.23.

All athletes ran in the same race, but awards are based on 5-year age groups; Example: Rosado wins 60-64 age group.

Track City Meet
July 17, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC:

Born 1992-93: 1-Adrianna Royal 7:30.99; 2-Priscilla Timons 7:32.13; 3-Keikoanne Hollins 7:49.51; 4-Kailey Ulland 7:53.11; 5-Tamara Kulla 8:12.14; 6-Allyson Swan 8:24.99.
[Royal also won the 1500m run in 4:58.70 and the 800m run in 2:23.08.]

Born 1994-95: 1-Kaitlyn McKinney 8:11.86; 2-Zia Matti 8:53.76; 3-Annika Holstrom 9:28.45.

NACAC under age 23 Champs
July 11, 2010
Miramar, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rebekah Stowe, USA-Kansas 10:08.50; 2-Stephanie Garcia, USA-Virginia 10:20.50; 3-Sara Prieto, MEX 10:54.34.

USA Club Champs
July 10, 2010
San Francisco, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Rudd, Run Portland 10,:38.79; 2-Jennifer Gardynski, Greater Boston Track Club 11:10.29; 3-Victoria Barnaby, GBTC 11:31.95; 4-Bevin Peters, Central Park 11:52.11; 5-Emily Bartlett, Strawberry Canyon 11:55.59.

[Jane Rudkin, who has run 10:13.38 this year, was entered but did not start.]

Region 13 JO Meet
July 10, 2010
Seattle, Washington , USA
Automatic Timing
Results:
Young Women born 1992-93: 1-Adrianna Royal 7:38.88; 2-Keikoane Hollins 7:46.14; 3-Tamara Kulla 8:15.41

Interrmediate Girls born 1994-95: 1-Amy-Eloise Neale [age 14] 7:07.03; 2-Kaitlyn McKinney 8:16.13; 3-Zia Matti 8:48.32; 4-Melissa Inouye 9:11.32.

Each 2000m race winner was her age group national leader (as shown by reports from other USATF regions on July 12). Both girls are tall (1.80m / 5 feet 11 inches).

Prefontaine Classic
July 3, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
Women steeplers from seven nations, including the first three finishers at 2009 World Championships, competed before a big crowd. Milcah Cheymos Cheywa of Kenya won this race in 9:26.70 – the fastest ever time on USA soil – just ahead of the 2009 World Champion, Marta Dominguez of Spain in 9:29.61.

3-Sofia Assefa, ETH 9:30.05; 4-Korene Hinds, JAM 9:32.20; 5-Bridget Franek, USA 9:32.35; 6-Barbara Parker, GBR 9:35.17; 7-Lisa Aguilera, USA 9:45.50; 8-Nicole Bush, USA 9:53.34; 9-Shayla Houlihan USA 9:57.11; 10-Kara June, USA 10:18.50
[Dnf: Mardrea Hyman, JAM; Yuliya Zarudneva, RUS]

USATF Youth Championships
June 29, 2010
Lisle, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
"Young Women" 2000m Steeple: 1-Waverly Neer (92) 7:10.86; 2-Brooke Bierhaus (92) 7:41.41; 3-Emily Cotterman-Readinger (93) 8:19.60; 4-Alyssa Nales (91) 8:38.90; 5-Kelsey Choquette (92) 9:09.39; 6-Kai Bush (93) 9:21.26; 7-Elizabeth Lyons (92) 9:25.00.

"Intermediate Girls" 2000m Steeple: 1-Delaney FitzPatrick (95) 7:44.60; 2-Kathryn Pamperin (95) 7:52.87; 3-Caitlin Anson (95) 8:03.86; 4-Angel Farrell (94) 8:25.48; 5-Dana Hanrahan (95) 8:28.98; 6-Gabrielle Ware (95) 8:34.13; 7-Reeka Belton (94) 8:38.38; 8-Nicole Choquette (95) 8:56.81

USA Track & Field Championships
June 27, 2010
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Aguilera, Nike 9:53.59; 2-Nicole Bush, New Balance 9:56.08; 3-Lindsay Allen, McMillan Elite 9:59.19; 4-Sarah Pease, Indiana 10:07.34; 5-Bridget Franek, Penn State 10:07.49; 6-Shayla Houlihan, Brooks 10:09.49; 7-Kara June, Rogue Running 10:10.99; 8-Jacqueline Wentz, MIT 10:12.46; 9-Juliane Masciana, Janes Elite 10:18.82 10-Stephanie Garcia, Virginia 10:21.71; 11-Alicia Nelson, Adams State 10:22.64; 12-Rebeka Stowe, Kansas 10:30.51; 13-Lauren Gregory, Georgetown 10:38.22; dnf: Stephanie Pezzullo, unattached.

USA Track & Field Junior Nationals
June 25, 2010
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shelby Greany, Providence College 10:27.15; 2-Eleanor Fulton, Colorado HS 10:37.84; 3-Nicole Lord, Penn State 11:05.50; 4-Kyle Blakesle, Augustana 11:11.83; 5-Samantha Hamilton, Youngstown 11:29.18; 6-Maria Ruiz, Charlotte 11:56.90.

The first two finishers qualify for USA team to compete at 2010 World Junior Champs.

USA Track & Field Championships, First Round
June 24, 2010
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
Top 5 each heat plus next 4 best times = 14 in final

P = advance by place T = Advance by Time

First Heat: 1-Bridget Franek, Penn State 9:58.91 P; 2-Nicole Bush, New Balance 10:00.69 P; 3-Juliane Masciana, Janes Elite 10:01.40 P; 4-Shayla Houlihan, Brooks 10:02.17 P; 5-Sarah Pease, Indiana 10:02.85 P; 6-Stephanie Garcia, Virginia 10:05.05 T; 7-Rebeka Stowe, Kansas 10:11.48T; 8-Alicia Nelson, Adams State 10:18.37T; 9-Lois Ricardi Keller, unattached 10:21.23; 10-Mason Cathey, Indiana Invaders 10:23.14. [Eight advanced]

Second Heat: 1-Lisa Aguilera, Nike 10:02.75 P; 2-Lindsay Allen, McMillan Elite 10:03.81 P; 3-Kara June, unattached 10:05.40 P; 4-Jacqueline Wentz, MIT 10:05.64 P; 5-Stephanie Pezzullo, unat- tached 10:07.13 P; 6-Lauren Gregory, Georgetown 10:14.26 T; 7-Kristen Hemphill, Colorado State 10:19.76; 8-Jane Rudkin, unattached 10:20.77. [Six advanced]

NB High School Nationals
June 19, 2010
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m, Section 2: 1-Mary Kate Anselmi 6:42.78; 2-Jackie Nicholas 6:54.67; 3-Rachel Sorna 6:55.21; 4-Emily de La Bruyere 6:58.08; 5-Kira Garry 7:00.53; 6-Danielle Winslow 7:01.27; 7-Waverly Neer 7:03.55; 8-Jessica Tobin 7:05.39; 9-Samantha Jorgensen 7:05.87; 10-McKinzie Schulz 7:08.21; 11-Brittany Winslow 7:08.41; 12-Allison Hoh 7:28.31
[14 finishers, 1 DNF; Last = 7:42.88] S

Section 1: 1-Annmarie Tuxbury 7:08.06; 2-Megan Klein 7:15.15; 3-Jessica Falcon 7:16.85; 4-Janie Turek 7:24.21; 5-Jacqueline Pollack 7:25.59; 6-Olivia Enright 7:26.81; 7-Anna Rabideau 7:26.89; 8-Caile Kohlbrenner 7:29.27
[16 finishers; Last = 8:09.18]

NCAA Division I Final
June 12, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, Penn State 9:38.86; 2-Emma Coburn, Colorado 9:51.86; 3-Ashley Higginson, Princeton 9:52.73; 4-Sarah Pease, Indi-ana 9:56.91; 5-Shalaya Kipp, Colorado 9:59.37; 6-Shelby Greany, Providence 10:00.88; 7-Kristen Hemphill, Colorado State 10:07.40; 8-Marie Lawrence, Washington 10:10.60; 9-Rebeka Stowe, Kansas 10:14.92; 10-Jennifer Dunn, Florida State 10:15.91; 11-Winrose Karunde, Texas Tech 10:21.83; 12-Sarah Klaczynski, Purdue 10:22.59; 13-Eva Krchova, San Francisco 10:27.00; 14-Hannah Moen, Univ. of Arizona 10:31.31.

AMC High Performance Meet
June 12, 2010
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara June, unattached 10:06.34; 2-Mason Cathey, Indiana Invaders 10:10.67; 3-Kristin Anderson, Riahda 10:48.87

Portland Track Festival
June 11, 2010
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m (mixed age groups) 1-Adrianna Royal, Federal Way 7:35.14; 2-Morgan Oswald, Wilsonville 7:59.71; 3-Hollins, Keikoanne Hollins, Portland 8:00.98; 4-Jenny Wheeler, Club Northwest 8:18.82; 5-Josie Walter, Wilsonville 9:00.79; 6-Zia Matti, Sherwood 9:00.84; 7-Anni- ka Holstrom, Sherwood 9:02.12.

Portland Track Festival
June 11, 2010
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Reilly, Ireland 9:59.61; 2-Jacqueline Wentz, MIT 10:04.76; 3-Roisin McGettigan, Ireland 10:11.36; 4-Meredith MacGregor, Canada 10:17.51; 5-Bevan Kennelly, Canada 10:22.36; 6-Julia Rudd, Portland 10:37.46; 7-Jordyn Smith, unattached 10:45.79.

NCAA Division 1 Semifinals
June 10, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
P = Advance to Final by Place T=Advance to Final by Time

Heat 1: 1-Bridget Franek, Penn State 10:02.48 P; 2-Winrose Kar-unde, Texas Tech 10:07.15 P; 3-Sarah Pease, Indiana 10:09.03 P; 4-Rebeka Stowe, Kansas 10:09.05 P; 5-Kristen Hemphill, Colorado State 10:09.51 P; 6-Sarah Klaczynski, Purdue 10:11.17 P; 7-Eva Krchova, San Francisco 10:11.43 T; 8-Jennifer Dunn, Florida State 10:14.58 T; 9-Ruth Senior. New Mexico 10:20.45; 10-Stephanie Pancoast, Cornell 10:40.85; 11-Jenielle Hunt, Ohio 10:47.53 [Maddie O'Meara, Stanford DNS]

Heat 2: 1-Emma Coburn, Colorado 9:59.69 P; 2-Shalaya Kipp, Colo-rado 9:59.93 P; 3-Ashley Higginson, Princeton 10:02.83 P; 4-Shelby Greany, Providence 10:04.88 P; 5-Marie Lawrence, Washington 10:06.09 P; 6-Hannah Moen, Arizona 10:13.13 P; 7-Lauren Gregory, Georgetown 10:15.90; 8-Martina Tresch, Kansas State 10:16.85; 9-Julie Northrup, Florida 10:20.58; 10-Silje Fjortoft, Southern Meth-odist 10:24.61; 11-Nicole Rozario, South Florida 10:48.05; 12-Anne Lovelace, Yale 10:58.75

Western USATF Champs
June 10, 2010
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Barbara Parker, GBR 9:38.23; 2-Juliane Masciana, The Janes Elite 9:59.49; 3-Jane Rudkin, unattached 10:13.38; 4-Lois Ricardi Keller, unattached 10:23.18; 5-Jodie Leal, unattached 10:39.39; 6-Karla Al-burez, Nike Team Run LA 10:46.81; 7-Tara Dressler, CAN 11:02.05. Dnf - Shari Boyle, CAN; Shannon McVannel, unattached. [Parker’s Time is fastest on USA soil so far this year.]

New Balance Twilight Meet
June 5, 2010
Boston, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shayla Houlihan, Women Talk Sports 10:03.73; 2-Roisin McGettigan, IRL/New Balance 10:07.36; 3-Leonora Joy-Petrina, NZL/Saucony 10:11.16; 4-Jacqueline Wentz, MIT 10:13.28; 5-Stephanie Reilly, New Balance 10:20.55; 6-Andrea Parker, WTS 10:26.19; 7-Dana Buchanan, New Balance 10:55.66 [10 finish; Last = 11:44.38]

Narrative detail and video at http://www.womentalksports.com/items/read/3/557714

NAIA Championship
May 29, 2010
Marion, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
(Canadian and USA small colleges and universities)

1-Justyna Mudy, Shorter 10:23.75; 2-Katie Conlon, Jamestown 10:30.87; 3-Lauren Moran, Concordia-Oregon 11:02.04; 4-Kelsey Gasner, Biola 11:05.53; 5-Emilie Bourret, Concordia-Nebraska 11:07.43; 6-Kerin Keitges, Morningside 11:08.12; 7-Alyssa Bossler, Jamestown 11:14.51; 8-Kristine Smith, College of Idaho 11:16.96

[14 finish; Last = 11:52.93]

Division 2 Final
May 29, 2010
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1 Alicia Nelson Adams State 10:11.48
2 Mary Dell Shippensburg 10:20.37
3 Mary Ballinger Southern Indiana 10:23.10
4 Hillory Davis Western State 10:25.84
5 Sarah Lyle Western State 10:27.18
6 Megan Rolland Humboldt State 10:27.77
7 Marie Patton Colorado Mines 10:28.49
8 Cassie Mitchell Adams State 10:34.72
9 Courtney Olsen Western Washington 10:35.32
10 Ashley Bunch Missouri Southern 10:46.37
11 Rebecca Winchester Grand Valley State 10:55.22
12 Karie McDonald Grand Valley State 10:56.09

[Nelson and Dell both bettered the 10:20.42 meet record that was set by Winrose Karunde on 24 May 2008. As usual, Div 2 used heats to reduce 18-athletes field to a 12-athletes final.]

Div 1 East Regional
May 29, 2010
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
12 advance to June semifinal at Eugene
(P = advance by Place T = advance by Time)

Heat 1: 1-Sarah Pease, Indiana 10:13.09 P; 2-Shelby Greany, Provi-dence 10:19.32 P; 3-Sarah Klaczynski, Purdue 10:22.81 P; 4- Lauren Gregory, Georgetown 10:24.93T; 5-Julie Northrup, Florida 10:27.44T; 6-Alison Smith, Villanova 10:36.50 [16 finish; Last = 11:30.58]

Heat 2: 1-Ashley Higginson, Princeton 10:20.85 P; 2-Nicole Rozario, South Florida 10:30.36 P; 3-Stephanie Pancoast, Cornell 10:30.63 P; 4-Jenielle Hunt, Ohio 10:31.98 T; 5-Jennifer Pierson, Albany 10:32.89. [1 dnf; 15 finish; Last = 11:17.14]

Heat 3: 1-Bridget Franek, Penn State 9:56.12 P; 2-Jennifer Dunn, Flor-ida State 10:31.74 P; 3-Anne Lovelace, Yale 10:32.92 P; 4-Emily Schwitzer, Duke 10:32.94; 5-Mary Carleton Johnston, Duke 10:35.85. [16 finish; Last = 11:23.56]

Division 3 Final
May 28, 2010
Berea, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1 Jacqui Wentz Mass Inst Technology 10:16.16
2 Kim Chinn Baldwin-Wallace 10:30.53
3 Stephanie Perleberg Wisconsin La Crosse 10:32.64
4 Hannah Humbach Wisconsin Eau Claire 10:40.18
5 Elizabeth Smit Calvin College 10:43.79
6 Katie Dolan Luther College 10:44.23
7 Greta Sieve St. Catherine 10:44.29
8 Kerry Arouca Westfield State 10:45.07
9 Kimber Mattox Willamette University 10:48.16
10 Michelle Wallace College of New Jersey 10:52.10
11 Jena Peacock Rowan University 10:52.58
12 Megan VanDenHengel Elizabethtown College 10:58.30
13 Sophie Galleher Amherst College 10:58.85
14 Jenny Piskor Wisconsin Oshkosh 11:01.35
15 Gretchen Braymer Calvin College 11:06.22
16 Alyssa Sybilrud Wisconsin Eau Claire 11:06.57
17 Marissa Liberati Geneseo S U N Y 11:13.55
18 Kat Zimmerly Ohio Wesleyan 11:46.79

Div 1 West Regional
May 28, 2010
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
12 advance to Final in Eugene
(P = advance on place, T = advance on time)

Heat 1: 1-Emma Coburn, Colorado 10:08.35 P; 2-Shalaya Kipp, Colo-rado 10:10.04 P; 3-Ruth Senior, New Mexico 10:15.46 P; 4-Marie Lawrence, Washington 10:16.32 T; 5- Allix Lee-Painter, Idaho 10:29.45 [16 finish; Last = 11.27.95]

Heat 2: 1-Kristen Hemphill, Colorado State 10:11.00 P; 2-Winrose Karunde, Texas Tech 10:12.36 P; 3-Martina Tresch, Kansas State 10:16.85 P; 4-Maddie O’Meara, Stanford 10:24.06 T; 5-Erica Rich-ardson, Idaho State 10:29.45 [1 dnf, 15 finish; Last = 11:20.23]

Heat 3: 1-Silje Fjortoft, Southern Methodist 10:08.20 P; 2-Eva Krch-ova, San Fancisco P 10:16.60; 3-Hannah Moen, Arizona 10:17.99 P; 4-Rebekah Stowe, Kansas 10:23.40 T; 5-Erin Bedell, Baylor 10:26.12 [16 finish; Last = 11:09.59]

Gregory Invitational
May 21, 2010
Naperville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Loeffler, unattached 10:37.42; 2-Katie Dolan, Luther 10:37.86; 3-Gretchen Braymer, Calvin College 10:54.09; 4-Laura Roach, Carleton 10:58.31 [23 finish; Last =12:47.76]

U.S. 2010 Junior College Championships, Division I
May 21, 2010
Hutchinson, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Violah Lagat, Central Arizona 11:10.10; 2-Kadian Dunkley, South Plains 11:40.49; 3-Val Bland, Cowley 11:53.98; 4-Samantha Meyerhoff, Mesa 11:57.56; 5-Amanda Vorthmann, Iowa Central 11:58.21 [16 finish; Last = 13:37.40]

Big 12 Champs
May 16, 2010
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn, Colorado 9:56.53; 2-Rebeka Stowe, Kansas 10:03.41; 3-Martina Tresch, Kansas State 10:04.27; 4-Shalaya Kipp, Colorado 10:10.48; 5-Winrose Karunde , Texas Tech 10:11.45; 6-Erin Bedell, Baylor 10:11.81; 7-Kristen Hanselka, Baylor 10:28.96; 8-Meaghan Nelson, Iowa State 10:39.11; 9-An-gela Potrykus, Missouri 10:42.29; 10-Emily Hanenburg, Colorado 10:57.37; 11-Jennifer Webers, Nebraska 10:58.03 [14 last 11:14.81]

North Carolina A&T Invitational
May 16, 2010
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Pezzullo, unattached 10:09.77; 2-Stephanie Garcia, unattached 10:16.04; 3-Erin Redden, Wake Forest 10:37.97; 4-Erin Mercer, unat 10:55.56; 5-Lauren Doherty, North Carolina State. 10:58.86; 6-Casey Gresham, Virginia Tech 10:59.60.

Missouri Valley Conference
May 15, 2010
Normal, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Staci Nelson, Missouri State 10:41.96; 2-Megan Hoelscher, So. Illinois 10:43.45; 3-Rachel York, Wichita State 10:45.05; 4-Aisha Praught, llinois State 10:50.88; 5-Kirsten Lang, Illinois State 10:59.52

Big Ten Champs
May 15, 2010
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek,, Penn State 9:48.28; 2-Sarah Pease, Indiana 9:59.16; 3-Sarah Klaczynski, Purdue 10:23.28; 4-Chantelle Groe-newoud, Illinois 10:23.29; 5-Nicole Lord, Penn State 10:26.41; 6-Caitlin Engel, Indiana 10:31.27; 7-Felicitas Mensing, Minnesota 10:34.62; 8-Maddie Aufmann, Illinois 10:35.10; 9-Natalie Bow-er, Penn State 10:37.66; 10-Cheryl Spring, Penn State 10:42.01; 11-Victoria Brink, Ohio State 10:44.99; 12-Samantha Ginther, Indiana 10:46.68; 13-Karlye Wolff, Wisconsin 10:50.12; 14-Am- ber Stack, Illinois 10:52.92; 15-Breanne Ehrman, Indiana 10:59.38
[20 finish, 1 DNF; Last = 11:41.88]

PAC-10 Champs
May 15, 2010
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Claire Michel, Oregon 10:11.70; 2-Margaret Callahan, Arizona 10:16.86; 3-Marie Lawrence, Washington 10:20.79; 4-Hannah Moen, Arizona 10:23.77; 5-Maddie O'Meara, Stanford 10:24.06; 6-Cherise McNair, Arizona State 10:26.40; 7-Kauren Tarver, Arizona State 10:37.70; 8-Taylor Wallace, Oregon 10:39.44; 9-Angela Spadafino, Ariz State 10:40.60; 10-Camilyn Jackson, Arizona 10:44.26; 11-Alyssa Allison, Arizona State 10:51.06 [14 finish; Last 11:32.84]

Southeast Conference
May 15, 2010
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Beatrice Biwott, South Carolina 10:20.14; 2-Julie Northrup, Florida 10:23.53; 3-Genevieve LaCaze, Florida 10:30.12; 4-Steph-anie Barnes, Auburn 10:44.00; 5-Andrea Richardson, Kentucky 10:44.55; 6-Cali George, Arkansas 10:44.58; 7-Leslie Boozer, Georgia 10:50.40; 8-Taylor Johnson,Arkansas 10:53.98. [15 finish]

Western Athletic Conference
May 15, 2010
Ruston, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Allix Lee-Painter, Idaho 10:26.18; 2-Erin Stratton, Utah State 10:51.93 [12 finish; Last = 12:18.0]

Conference USA
May 15, 2010
Orlando, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Silje Fjortoft, Southern Methodist Univ 10:14.67; 2-Kristine Eikrem-Engeset, SMU 10:28.71; 3-Klara Bodinson, SMU 10:34.52; 4-Halsey Fowler, Rice 10:37.25; 5-Kristina Vaughn, U. Alabama-Birmingham 10:47.43; 6-Rebecca Coady, Tulane 10:49.45; 7-Colleen Standridge, UAB 10:55.75.
[16 finish; 2 DNF; Last = 11:58.84]

Big Sky Champs
May 15, 2010
Ogden, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nell Rojas, Northern Arizona 10:50.32; 2-Erica Richardson, Idaho State University 10:55.53.

Mountain West Conference
May 14, 2010
Albuquerque, New Mexico, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Hemphill, Colorado State Univ 10:35.85; 2-Ruth Senior, U. New Mexico 10:48.90; 3-Katie Bowen, BYU 11:00.44. [11 finish; last = 12:36.24]

Mid-American Conference
May 14, 2010
Buffalo, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Mirochna, Miami (Ohio) 10:38.11; 2-Dagna Sztykiel, Toledo 10:43.48; 3-Jenielle Hunt, Ohio U. 10:46.94; 4-Maggie Bingham, Miami 10:54.69 [17 finish; Last = no time; 16 = 11:53.08]

Great West Conference
May 14, 2010
Yankton, South Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Nothum, Utah Valley 10:41.90; 2-Ramsey Fitzsimmons, S.Dakota 10:48.28 [10 finish; 9 = 13:54.35; Last = No time]

Summit League
May 14, 2010
Rochester, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Davis, S.Dakota St. 10:42.84; 2-Amy Jo Reuter, N.Dakota State 10:45.64; 3-Steffi Minson, Southern Utah 10:46.14 6; 4-Ashley Storm, South Dakota St. 10:48.21 [13 = 12:17.76; Last = 14, no time]

Georgia Tech Invitational
May 14, 2010
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Madebach, unattached 10:28.85; 2-Alyssa Kulik, Clemson 10:32.46; 3-Kristina Krasich, Duke 10:35.47; 4-Annie Martin, Georgia Tech 10:42.55; 5-Erin Redden, Wake Forest 10:45.49; 6-Katharine Showalter, Georgia State 10:52.48; 7-Samantha Dow, Virginia Tech 10:53.40; 8-Terah Cheatham, DePaul 10:55.88; 9-Lauren Doherty, N.Carolina State 10:58.78
[16 finish; Last = 11:50.84]

Big West Conference
May 14, 2010
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Carolyn Ellis, CSU Fullerton 10:30.36; 2-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 10:31.38; 3-Caitlin Fitzgerald, UC Davis 10:40.82; 4-Jessica Barnard, CSU Long Beach 10:46.31; 5-Brienna Morris, Cal Poly 10:47.83; 6-Leanne Fogg, Cal Poly 10:49.90.
[14 finish; Last = no time]

Keeler Invitational
May 14, 2010
Naperville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Roeder, unattached 10:32.91; 2-Alyssa Sybilrud, UW Eau Claire 10:38.52; 3-Jessie Vickers, Grand Valley 10:47.01; 4-Jennifer Piskor, UW-Oshkosh 10:49.24; 5-Gretchen Braymer, Calvin 10:54.07; 6-Megan Zavorka, Wayne State 10:57.08; 7-Kristin Pelzel, Marquette 10:59.69 [30 finish; Last = 13:41.88]

Heptagonal Champs
May 9, 2010
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Higginson, Princeton 10:20.53; 2-Melissa Newbery, Princeton 10:28.47; 3-Erin Roberts, Cornell 10:29.85; 4-Julie Quinn. Columbia 10:30.27; 5-Stephanie Pancoast, Cornell 10:32.63; 6-Anne Lovelace, Yale 10:40.16; 7-Mallory Anderson, Columbia 10:43.18; 8-Laura Tabor, Dartmouth 10:49.08; 9-Maura Carroll, Cornell 10:49.26 [11 finish; Last = 11:38.01]

MIAA Champs
May 9, 2010
Pittsburg, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Bunch, Missouri Southern 10:44.64 [14 finishers; Last = 12:41.21]

Oxy Invitational
May 8, 2010
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julianne Masciana, unattached 10:09.55; 2-Karla Alburez, Nike Team 10:42.56; 3-Yolanda Ugalde, Mexico 10:46.99; Shannon McVannel, unattached 10:49.82; 5-Hallidie Wilt, Alaska Anchorage 11:00.90 [12 finish; Last = 12:20.52]

Oregon Twilight Meet
May 8, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jane Rudkin, unattached 10:16.86; 2-Bevin Kennelly, CAN 10:23.84; 3-Dana Buchanan, CAN 10:24.23; 4-Meredith Mac-Gregor, CAN 10:29.82; 5-Natalie Hemphill, Portland 10:49.03. [2 others did not finish]

CCAA Champs
May 8, 2010
La Jolla, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Rolland, Humboldt State 10:38.70; 2-Denali Foldager, CSU Stanislaus 10:54.73 [10 finish; Last 12:32.87]

Orange & Purple Classic
May 8, 2010
Clemson, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Beatrice Biwott, South Carolina 10:39.21; 2-Alyssa Kulik, Clemson 10:40.71 [5 finish; Last = 13:53.74]

Northern Sun Champs
May 8, 2010
Moorhead, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kyle Blakeslee, Augustana 10:43.14 ; 2-Danielle Thomp-son, Moorhead State 11:01.67 [2 DNF, 11 finish; Last = 11:44.32]

Billy Hayes Invitational
May 7, 2010
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erica Ridderman, Indiana 10:45.40; 2-Erin O’Grady, Eastern Illinois 11:02.10 [7 finish; Last = 12:19.88]

Great Lakes Conference
May 7, 2010
Rolla, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Ballinger, South Indiana 10:56.31/ 14 finish; Last 13:34.57

GLIAC Champs
May 6, 2010
Big Rapids, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karie McDonald, Grand Valley 10:48.9; 2-Rebecca Winchester, Grand Valley 10:51.5; 3-Jessie Vickers, Grand Valley 10:54.6 [Hand timing. 13 finish; Last = 13:48]

Maryland Twilight
May 6, 2010
College Park, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashlyn Sinclair, Maryland 10:52.77; 2-Megan DiGregorio, Towson 10:56.69; 3-Cecilia Furlong, Johns Hopkins 10:58.20.

St. Anthony Invitational
May 1, 2010
Huntington, New York, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC at High School Meet -- School year in parentheses
1-Allison Stapleton (11) Commack 7:09.95; 2-Anna Corrigan (10) Northport 7:26.54; 3-Janie Turek (11) Mount Sinai 7:26.95; 4-Brittany Callahan (12) Mount Sinai 7:27.51; 5-Juliana Marcucci (10) Riverhead 7:34.56; 6-Kylie Pearse (11) Kellenberg 7:38.54.

Duel in the Desert
May 1, 2010
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kauren Tarver, Arizona State University 10:29.36; 2-Hannah Moen, U. of Arizona 10:33.04; 2-Margaret Callahan, U. Arizona 10:43.02; 4-Cherise McNair, Arizona State 10:51.85.

Musco Twilight
May 1, 2010
Iowa City, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Roeder, unattached 10:35.94; 2-Daniell Berndt 11:00.59 [7 finish; Last = 11:42.39]

Princeton Elite Meet
May 1, 2010
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michelle Wallace, College of New Jersey 10:48.31 [second 11:12.67; third 12:00.60 -- no others]

TC Williams Invitational
May 1, 2010
Alexandria, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Galaviz, Nike 9:52.10; 2-Delilah DiCrescenzo, Puma 10:03.91; 3-Lennie Waite, Scotland 10:10.92; 4-Kristin Anderson, Riadha 10:31.61; 5-Mason Cathey, Indiana Invaders 10:40.58; 6-Lesley Higgins, New York AC 11:20.08. [Galaviz, formerly a USA record holder, opens new season with world-leading time.]

Payton Jordan Meet
May 1, 2010
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
"A" race at 1819: 1-Lindsay Allen, Adidas 10:02.66; 2-Andrea Parker, USA 10:02.92; 3-Mardrea Hyman, JAM 10:04.78; 4-Fiona Crombie, NZL 10:07.99; 5-Ruth Senior, New Mexico/GBR 10:09.14; 6-Nicole Bush, unattached 10:13.30; 7-Justyna Mudy, Shorter/POL 10:17.28; 8-Alicia Nelson, Adams State 10:20.92; 9-Stephanie Pezzullo, unat 10:22.41; 10-Meredith McGregor, CAN 10:25.73; 11-Sarah Madebach, unat 10:26.81; 12-Jolanda Vers-traten, NED 10:28.06; 13-Dana Buchanan, Speed River TC 10:29.53; 14-Nell Rojas, N. Arizona 10:30.56; 15-Maddie O'Meara, Stanford 10:32.61; 16- Carolyn Ellis, CSU Fullerton 10:39.24; 17-Erin Stratton, Utah State 10:44.47.

"B" race at 1806: 1-Rebeka Stowe, Kansas 10:15.92; 2-Kara McKenna, N.Carolina State 10:24.66; 3-Eva Krchova, San Francisco /CZE 10:28.14; 4-Megan Rolland, Humboldt State 10:29.18; 5-Emily Loeffler, unat 10:32.14; 6-Julia Kick, North Carolina St. 10:32.59; 7-Cassie Mitchell, Adams State 10:37.77; 8-Caitlin Fitzgerald, UC Davis 10:39.30; 9-Collier Lawrence, unat 10:41.65; 10-Alison Stoakley, UC Davis 10:42.40; 11-Nicole Bowler, unattached 10:42.59; 12-Lauren Doherty, N.Carolina St. 10:45.25; 13-Janette Cary, Adams State 10:47.62; 14 -Jodie Leal-Paneda, Hornet TC 10:51.06; 15-Cheryl Spring, Penn State 10:52.40. [17 finish; Last 11:07.89]

Big East Champs
May 1, 2010
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shelby Greany, Providence 10:17.55; 2-Heather Stephens, Syracuse 10:24.44; 3-Alison Smith, Villanova 10:26.29; 4- Stef-anie Slekis, Syracuse 10:27.15; 5-Nicole Rozario, South Florida 10:30.08; 6-Natalie Busby, Syracuse 10:34.79; 7-Jayne Gre-binski, Marquette 10:39.16; 8-Cassie White, Syracuse 10:39.77; 9-Lauren Gregory, Georgetown 10:45.05; 10-Lilian Jelimo, Cin-cinnati/KEN 10:47.85; 11-Terah Cheatham, DaPaul 10:48.31; 12-Lise Ogrodnick, Georgetown/CAN 10:56.41.

Atlantic 10 Champs
May 1, 2010
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Keara Thomas, Charlotte 10:35.75; 2-Dana Guglielmo, Rich-mond 10:36.11; 3-Katie Kelly, Duquesne 10:44.27; 4-Caitlin Thomas, Xavier 10:45.49; 5-Karen Roa, Massachusetts 10:50.10 [18 finished. Last = 12:50.86]

Jesse Owens Classic
April 30, 2010
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sara Klaczynski, Purdue 10:30.33; 2-Angela Matthews, unat 10:36.24; 3-Caitlin Engel, Indiana 10:37.91; 4-Aisha Praught, Illinois State 10:37.98; 5-Nicole Lord, Penn State 10:40.93; 6-Breanne Ehrman, Indiana 10:40.95: 7-Natalie Bower, Penn State 10:46.45; 8-Caterina Gheorghiu, Kent State/ROU 10:48.72; 9-Samantha Ginther, Indiana 10:53.79; 10-Erica Ridderman, Indiana 10:54.31; 11-Victoria Brink, Ohio State 10:59.30. [16 finish; Last = 11:13.62]

Arkansas Twilight
April 30, 2010
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Bunch, Missouri Southern 10:40.53 1; 2-Angela Po-trykus, Missouri 10:42.11 [7 finish; Last = 12:09.81]

Oregon Relays
April 30, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimber Mattox, Willamette 10:41.78; 2-Rachel York, Wich-ita State 10:45.80; 3-Nicole Peters, Colorado State 10:46.27; 4-Natalie Hemphill, Portland 10:47.84; 5-Courtney Olsen, Western Washington 10:50.59; 6-Lauren Moran, Concordia 10:52.43.

YMCA Team Invitational
April 30, 2010
Boise, Idaho, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m: 1-Rebecca Lassere, Bishop Kelly 7:40.0; 2-Sara Klopfenstein, Meridian 7:41.4; 3-Ruth Fritz, Centennial 7:51.3; 4-Hailey Bradshaw, Rocky Mount 7:56.4
[17 finish; Last = 9:58.0]

Rice Twilight Meet
April 24, 2010
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lennie Waite, SCO 10:11.93; 2-Kadi Whisnant, Nicholls State 10:41.07; 3-Maura Mucho, Dallas Baptist 10:52.80 [8 finish; Last = 12:21.31]

Gina Relays
April 24, 2010
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Smit, Calvin 10:29.55; 2-Hannah Humbach, Wis-consin Eau Claire 10:29.66; 3-Mary Ballinger, Southern Indiana 10:37.02; 4-Angela Matthews, Front Line 10:39.39; 5-Marissa Treece, Notre Dame 10:52.53; 6-Lauren Bergstrom, unattached 10:53.15; 7-Jessie Vickers, Grand Valley 10:58.17 [33 finish; Last = 13:55.57]

Southern Conference
April 24, 2010
Boone, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hillary Neal, Samford 10:42.61; 2-Emily Fournier, Elon 11:15.09; 3-Kristen Wolfe, Charleston 11:21.28.

Butler Invitational
April 24, 2010
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Brink, Ohio State 10:47.12; 2-Laura Farley, Brooks Indiana Elite 10:53.79 [7 finish; Last = 13:04.31]

New England Alliance
April 24, 2010
Dartmouth, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kerry Arouca, Westfield State 10:53.05; 2-Andrea Walsh, Keene State 11:16.11 [10 finish; Last = 14:46.17]

Stan Lyons Invitational
April 24, 2010
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Brink, Ohio State 10:47.12; 2-Laura Farley, Brooks Team 10:53.79 [7 finish; Last = 13:04.31]

Eastern Relays
April 24, 2010
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m: 1-Megan Klein, Paul Dunbar 7:13.67; 2-Caroline McCaslin, Assumption 7:37.98; 3-Lily Rodgers, Latin 7:47.05; 4-Catherine Allen, Sacred Heart 8:13.27
[8 finish; Last = 10:26.58]

Glendale Invitational
April 24, 2010
Glendale, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
High School 1000m 1-Alex Green, Cactus 3:31.40; 2-Camille Fisher, Copper Canyon 3:41.52; 3-Shea Painter, Pinnacle 3:53.07; 4-Nicole Rogge, Apollo 3:55.76; 5-Danielle Badger 4:18.26.

Brutus Hamilton Invitational
April 23, 2010
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Winrose Karunde, Texas Tech 10:23.62; 2-Erin Stratton, Utah State 10:24.08; 3-Collier Lawrence, unat 10:33.72; 4-Alicia Holt, Utah State 10:48.50; 5-Denali Foldager, California State Stanislaus 10:51.50; 6-Jodie Paneda, unat 10:53.00; 7-Shannon McVannel, unattached 10:55.76 [16 finish; Last = 11:56.62]

Gina Relays
April 23, 2010
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Smit, Calvin 10:29.55; 2-Hannah Humbach, UW-Eau Claire 10:29.66; 3-Mary Ballinger, Southern Indiana 10:37.02; 4-Angela Matthews, Front Line 10:39.39; 5-Marissa Treece, Notre Dame 10:52.53; 6-Lauren Bergstrom, unattached 10:53.15; 7-Jessie Vickers, Grand Valley 10:58.17 [33 finishers; Last = 13:55.57]

Drake Relays
April 22, 2010
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shayla Houlihan, unat 10:03.00; 2-Beverly Ramos, Kansas State 10:15.43; 2-Martina Tresch, Kansas State 10:20.82; 4-Greta Sieve, St. Catherine 10:34.91; 4-Staci Nelson, Missouri State 10:35.43; 5-Chantelle Groenewoud, Illinois 10:38.27; 6-Felicitas Mensing, Minnesota 10:41.26; 7-Kristen Hanselka, Baylor 10:42.94; 8-Ashley Bunch, Missouri Southern 10:46.57; 9-Juli Koenegstein, SE Missouri 10:48.93; 10-Amy Jo Reuter, North Dakota State 10:54.09; 11-Meaghan Nelson, Iowa State 10:56.12; 12-Laura Roach, Carleton 10:56.82; 13-Jennifer Webers, Nebra-ska 10:59.56. [19 finish; Last = 12:34.75]

Penn Relays
April 22, 2010
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
First race at 2015: 1-Sarah Pease, Indiana 10:16.51; 2-Claire Michel, Oregon 10:18.22; 3-Julie Northrup, Florida 10:25.79; 4-Mary Dell, Shippensburg 10:26.90; 5-Julie Quinn, Columbia 10:29.46; 6-Genevieve LaCaze, Florida 10:35.83; 7-Meghan Cunningham, UConn 10:42.31; 8-Erin Roberts, Cornell 10:43.05; 9-Jennifer Pierson, Albany 10:43.16; 10-Stephanie Buffo, Clem-son 10:44.98; 11-Dagna Sztykiel, Toledo 10:47.86; 12-Annie Martin, Georgia Tech 10:49.12; 13-Jackie Kirby, unat 10:49.18; 14-Katie Kelly, Duquesne 10:56.22; 15-Beatrice Biwott, South Carolina 10:58.53 [17 finish; Last = 11:04.42]

Second race at 2030: 1-Anne Lovelace, Yale 10:38.21; 2-Breanne Ehrman, Indiana 10:40.46; 3-Alyssa Kulik, Clemson 10:41.21; 4-Erin Redden, Wake Forest 10:45.10; 5-Andrea Halasek, Kentucky 10:46.26; 6-Clarissa Cummings, Mansfield 10:51.60; 7-Christina Reimer, Kutztown 10:54.18; 8-Kristina Krasich, Duke 10:55.64; 9-Hailey Neal, Liberty 10:58.31; 10-Cali George, Arkansas 10:58.74; 11-Laura Tabor, Dartmouth 10:59.19; 12-Irena Ossola, Columbia 10:59.38 [19 finish; Last = 11:18.37]

Larry Ellis Invitational
April 17, 2010
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
First five finishers affiliation = all Syracuse University

1-Rebekah MacKay 10:20.07; 2-Stefanie Slekis 10:20.68; 3-Hea- ther Stephens 10:23.77; 4-Natalie Busby 10:29.41; 5-Cassie White 10:29.87; 6-Kelsey Malmquist, Georgetown 10:33.11; 7-Lesley Higgins, NYAC 10:39.11; 8-Karen Roa, U of-Mass Amherst 10:54.97; 9-Mallory Anderson, Columbia 10:55.29; 10-Lindsay Raulli, Binghamton 10:56.62; 11-Debbie Isen, Ver-mont 10:58.12 [31 finish; Last = 11:51.53]

Dave Rankin Invitational
April 17, 2010
West Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Klaczynski, Purdue 10:45.12; 2-Crystina Ridenour, IPFW 10:50.01; 3-Crystal Reichert, IPFW 10:53.60; 4-Maddie Aufmann, Illinois 11:00.00 [10 finish; Last = 12:46.16]

Long Beach Invitational
April 17, 2010
Cerritos, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Yolanda Ugalde, Mexico 10:45.17; 2-Jessie Vickers, Grand Valley 10:57.73; 3-Heather Haug, Montana State 11:08.37 [11 finish; Last = 12:19.85]

All-Ohio Championships
April 17, 2010
Athens, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Mirochna, Miami of Ohio 10:48.73; 2-Maggie Bingham, Miami/Ohio) 10:50.65; 3-Lilian Jelimo, Cincinnati 10:50.74; 4-Erin Calvelage, Findlay 10:59.65; 5-Ecaterina Gheorghiu. Kent State 11:01.47.

ACC Championships
April 16, 2010
Clemson, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jennifer Dunn, Florida State 10:26.03; 2-Emily Schwitzer, Duke 10:31.49; 3-Kara McKenna, NC State 10:31.92; 4-Samantha Dow, Virginia Tech 10:35.01; 5-Amanda Quick, Florida State 10:35.60; 6-Mary Carleton Johnston, Duke 10:36.12; 7-Annie Martin, Georgia Tech 10:41.38; 8-Alyssa Kulik, Clemson 10:41.90; 9-Stephanie Buffo, Clemson 10:42.25; 10-Erin Redden, Wake For-est 10:51.45; 11-Lauren Doherty, NC State 10:55.25; 12-Samantha Stafford, Virginia 10:55.66

[18 finishers; Last = 11:37.55]

Volunteer Track Classic
April 16, 2010
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
High School Girls 2000- meter Steeplechase

1-Sarah Dorrell 7:28.67; 2-Megan Klein 7:44.06; 3-Whitney Thornburg 7:57.42; 4-Maggie Carey 7:59.06; 5-Nina Brown 8:14.56; 6-Sara List 8:20.57; 7-Deanna Butler 8:23.32; 8-Lydia Lowe 8:27.28; 9-Katie Ostrouchov 8:33.86; 10-Abby Holt 8:36.19; 11-Melissa Ferner 8:37.52; 12-Kacie Meredith 8:40.71; 13-Taylor Williams 8:50.67; 14-Hilary Lynch 8:57.28 [28 entrants and 22 finishers - both more than 2009 national H.S. meet]

Kansas Relays
April 16, 2010
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
High School Girls 2000-meter Steeplechase

1-Liz Reida 7:19.04; 2-Lisa Imgrund 7:33.50; 3- Melody Elswick 7:46.60; 4-Katie Hand 8:00.00; 5-Connor Twombly 8:09.22; 6-Rebecca Senn 8:12.96; 7-Abi Hartzell 8:30.33; 8-Blakelee Kimmis 8:36.73; 9- Halle Suderman, WIC5, 8:55.17. 10-Sarah White 9:17.66.

Vanderbilt Invitational
April 16, 2010
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Schmidt, unat 10:53.05; 2-Allie Scalf, Vanderbilt 11:01.43; 3-Marla Bailey, Mid. Tenn. State 11:05.20 [9 finish; Last = 12:35.78]

Kansas Relays
April 16, 2010
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
2000m High School Steeple: 1-Liz Reida (11) Kickapoo 7:19.04; 2-Lisa Imgrund (12) Shawnee 7:33.50; 3-Melody Elswick (12) Kickapoo 7:46.60; 4-Katie Hand (11) Wichita 8:00.00; 5-Connor Twombly (12) Baldwin 8:09.22; 6-Rebecca Senn (12) Kickapoo 8:09.22 [10 high school finishers at historic college relays meet]

Mt. SAC Relays
April 15, 2010
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Invitational Race: 1-Emma Coburn, Colorado 9:56.29; 2-Lennie Waite, SCO 9:56.73; 3-Kristen Hemphill, Colorado State 10:02.59; 4-Yoshika Arai, JPN 10:07.25; 5-Fiona Crombie, NZL 10:15.80; 6-Lois Ricardi Keller, unat 10:16.50; 7-Juliane Masciana, unat 10:18.97; 8-Allix Lee-Painter, Idaho 10:19.15; 9-Stephanie Perleberg, Wisconsin-La Crosse 10:21.87; 10-Meredith Macgregor, CAN-Valley Royals 10:23.43; 11-Jayne Grebinski, Marquette 10:23.86; 12-Kauren Tarver, Arizona State 10:26.61; 13-Katy Andrews, BYU 10:27.00; 14-Megan Rolland, Humboldt State 10:30.84; 15-Mary Ballinger, Southern Indiana 10:34.23; 16 Nell Rojas-Northern Arizona 10:34.64; 17-Cherise McNair, Arizona State 10:35.97; 18-Rachel Lange, BYU 11:01.56.

Olympic Development Race: 1-Bevin Kennelly, CAN 10:26.70; 2-Hillory Davis, Western State 10:26.90; 3-Alicia Nelson, Adams State 10:26.98; 4-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 10:29.75; 5-Klara Bodinson, SMU 10:31.32; 6-Kendra Woodson, Oklahoma State 10:33.17; 7-Cassie Mitchell, Adams State 10:33.57; 8-Sarah Lyle, Western State 10:35.62; 9-Karie McDonald, Grand Valley State 10:36.22; 10-Cali George, Arkansas 10:43.25; 11-Sarah Muniz, UNLV 10:43.42; 12-Evelyn Ross, unat 10:43.65; 13-Rebecca Winchester, Grand Valley 10:44.97; 14-Nicole Bowler, unat 10:45.78; 15-Hallidie Wilt, Alaska Anchorage 10:48.90; 16-Erika Mendez, PR National Team 10:50.05; 17-Nicole Peters, Colorado State 10:50.98; 18-Janette Cary, Adams State 10:52.01; 19- Karen Greuel, Wisconsin 10:57.89; 20-Karlye Wolff, Wisconsin 10:59.05.

University / Open Race: 1-Courtney Olsen, Western Washington 10:42.55; 2-Marie Patton, Colorado Mines 10:42.87; 3-Nicole Davis, South Dakota State 10:50.01; 4-Yolanda Ugalde, MEX 10:53.31; 5-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:54.47; 6-Halsey Fowler, Rice 10:56.11; 7-Mallory Celaya, MSAC 10:57.81 [20 finish/Last 12:02.61]

Sun Angel Classic
April 10, 2010
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Muniz, UNLV 10:54.32; 2-Terah Cheatham, DePaul 11:18.59; 3-Shea Hanson, Boise State 11:21.61; 4-Paige Orcutt, Minnesota 11:26.25 [7 finish; Last = no time]

Women's Team Challenge
April 10, 2010
Athens, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dagna Sztykiel, Toledo 10:54.79; 2-Emma Kertesz, Toledo 11:07.33; 3-Amber Cushnie, Toledo 11:30.72; 4-Autumn Dett- mann, Bowling Green 11:35.56.

Miami Invitational
April 10, 2010
Miami, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Thomas, Xavier / Ohio 10:55.60; 2-Rachel Hosie, Findlay 11:20.43; 3-Lindsey Cummings, Dayton 11:28.70 [14 finish; Last = 14:01.91]

Pomona-Pitzer Invitational
April 10, 2010
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Steffi Minson, Southern Utah 10:55.97; 2-Nychele Fischetti, Biola 11:06.87; 3-Shari Boyle, Calgary International T.C. 11:14.40; 4 -Emily Canales, Vanguard 11:22.08; 5-Katherine Ellis, USC 11:26.17.

Spec Towns Invitational
April 10, 2010
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leslie Boozer, Georgia 10:56.88; 2-Ilana McQuinn, Georgia 11:18.40; 3-Ashley Shiver, Georgia 11:18.75.

Quad Meet
April 10, 2010
Louisville, KY, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Pease, Indiana 10:05.67; 2-Breanne Ehrman, Indiana 10:44.65; 3-Andrea Richardson, Kentucky 10:45.56; 4-Samantha Ginther. Indiana 10:46.43; 5-Kelsey Duerksen, Indiana 10:46.98; 6-Kelsey Page, Louisville 11:00.46; 7-Marisa Treece, Notre Dame 11:08.55.

Sea-Ray Relays
April 10, 2010
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mason Cathey, Indiana Invaders 10:12.72; 2-Nicole Rozario, South Florida 10:23.01; 3-Juli Koenegstein, Southeast Missouri 10:41.21; 4-Kristina Vaughn, UAB 11:09.45; 5-Kelsey Burgess, Western Michigan 11:28.58 [8 finish; Last = 12:03.79]

Quadrangular Meet
April 10, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Claire Michel, Oregon 10:14.28; 2-Taylor Wallace, Oregon 10:58.34; 3-Angela Potrykus, Missouri 11:03.12 ; 4-Bailey Bel-vis, Missouri 11:09.18. Big West Challenge, April 9 - Irvine, California 1-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 10:32.60; 2-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 11:04.33; 3-Jessica Barnard, Long Beach State 11:11.42; 4-Katherine Nielsen, UC Irvine 11:28.86. Pioneers Invitational, April 10 – Platteville, Wisconsin 1-Stephanie Perleburg, UW La Crosse 10:35.1; 2-Jennifer Piskor, UW Oshkosh 11:21.7; 3-Megan Johnson, UW La Crosse 11:34.3; 4-Kelly Palmer, UW Eau Claire 11:46.1 [12 finish; Last = 13:25.5]

McDonnell Invitational
April 10, 2010
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rebeka Stowe, Kansas 10:41.61; 2-Cali George, Arkansas 10:53.41; 3-Ashley Bunch, Missouri Southern 10:56.24.

Lee Calhoun Invitational
April 10, 2010
Macomb, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Roeder, unattached 10:43.13; 2-Courtney Kelly, Marquette 11:14.27; 3-Sarah Hutchings, IPFW 11:17.56; 4-Erin O'Grady, Eastern Illinois 11:24.42 [10 finish; Last = 12:52.56]

Ole Miss Invitational
April 10, 2010
Oxford, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Staci Nelson, Missouri State 10:44.30; 2-Kadi Whisnant, Nicholls State 10:55.91; 3-Jennifer Cherono, Alabama-Huntsville 11:01.20; 4-Cybil Covic, Rhodes 11:15.10 [9 th/ Last = 12:07.13]

Nebraska Invitational
April 10, 2010
Lincoln, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
1-Molly Clark, Augustana 10:45.90; 2-Ramsey Fitzsimmons, South Dakota 11:13.15; 3-Megan Zavorka, Wayne State College 11:26.99 [8 finish; last = 14:15.42]

California vs Stanford
April 10, 2010
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maddie O'Meara, Stanford 10:47.70; 2-Taylor Bryson, California 11:01.19 3; 3-Emma Miller-Bedell, Stanford 11:03.04; 4-Rowena Tam, California 11:29.35.

Johnson Smith Invitational
April 10, 2010
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000 meter Steeple: 1-Stephanie Pezzullo, unattached 6:47.16; 2-Maria Ruiz, Charlotte 7:11.37; 3-Keara Thomas, Charlotte 7:12.57; 4-Aurora Trujillo, Charlotte 7:28.01.

Green Dragon Relays
April 10, 2010
Cornwell, New York, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m 1-Jessica Tobin, Clarkstown South 7:04.9; 2-Meredith Rizzo, Bronxville 7:16.9; 3-Jessica Falcon, North Rockland 7:36.7 [6 finish; Last = 8:00.1]

Johnson-Kersee Meet
April 9, 2010
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
[Rafer Johnson/Jackie Joyner Kersee invitational meet]

1-Eva Krchova, San Francisco 10:35.80; 2-Erin Stratton, Utah State 10:41.83; 3-Karla Alburez 10:46.60; 4-Alicia Holt, Utah State 10:59.95; 5-Liliana Hernandez 11:11.98; 6-Marisa Flood-man, Utah State 11:12.26; 7-Stephanie Burt, Utah State 11:12.36. [11 finish; Last = 11:58.07]

Bison Classic
April 9, 2010
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Roberts, Cornell 10:40.4; 2-Robyn Ellerbrock, Syracuse Chargers 11:02.5; 3-Maura Carroll, Cornell 11:06.5; 4-Megan VanDenHengel, Elizabethtown 11:12.2; 5-Ashley Horton, Bing-hamton 11:13.0; 6-Heidi Baumbach, Ithaca 11:16.3; 7-Lindsay Raulli, Binghamton 11:17.9; 8-Sarah Grossi, St. Francis 11:20.5.

USA Area Youth Olympic Games Trials
April 3, 2010
Arlington, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Destiny Jenkins, unattached 7:33.48; 2-Adrianna Royal, Federal Way 7:50.78.

Mike Poehlein Invitational
April 3, 2010
W. Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Klaczynski, Purdue 10:51.24; 2-Crystina Ridenour, IPFW 10:51.92; 3-Crystal Reichert, IPFW 11:00.01; 4-Shelbi Burnett, Butler 11:07.84; 5-Sarah Hutchings, IPFW 11:19.26; 6-Amber Stack, Illinois 11:32.46 [10 finish; Last = 12:53.57]

Beaches vs. Mountains
April 3, 2010
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Parks, Appalachian State 11:06.16; 2-Lily Patterson, UNC-Wilmington 11:22.43; 3-Kelsey Hanger, Appalachian State 11:35.94 [6 finish; Last = 12:17.30]

U-Conn Invitational
April 3, 2010
Storrs, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Jacoby, FR-1 Connecticut 11:09.29; 2-Sara Leslie, Con-necticut 11:23.27; 3-Katherine Bossardet, Central Conn 11:45.91; 4-Julie Lanning 11:56.73 [6 finish; Last = 13:07.78]

Jim Click Shootout
April 3, 2010
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Moen, U.Arizona 10:28.20; 2-Martina Tresch, Kansas State 10:28.87; 3-Camilyn Jackson, U.Arizona 10:49.34; 4-Jennifer Webers, U.Nebraska 11:09.61; 5-Megan Anne Perrin, Kansas State 11:20.49; 5-Melanie McGrath 11:31.67; 7-Taylor Bryson, California 11:37.96.

Colonial Relays
April 3, 2010
Williamsburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alison Smith, Villanova 10:34.34; 2-Dana Guglielmo, Rich-mond 10:44.72; 3-Samantha Stafford, Virginia 10:53.20; 4-Ash-lyn Sinclair, Maryland 10:56.88; 5-Sarah Morrison, Villanova 11:02.02; 6-Kelly Jemison, James Madison 11:08.42; 7-Clarissa Cummings, Mansfield 11:09.82; 8-Maureen O'Donnell, St. Joseph's 11:14.18; 9-Kaitlin O'Sullivan, Villanova 11:28.23; 10-Meghan Smith, Villanova 11:28.91 [15 finish; Last = 13:06.83]

Duke Invitational
April 3, 2010
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Cummings, Albany 10:38.43; 2-Kara McKenna, NC State 10:38.91; 3-Jennifer Pierson, Albany 10:44.82; 4-Kaitlin Zimmerly, Ohio Wesleyan 10:54.96; 5-Emily Fournier, Elon 10:57.91; 6-Amy Jo Reuter, N.Dakota State 11:00.31; 7-Lauren Doherty, NC State 11:00.75; 8-Jackie Kirby, unattached 11:02.41; 9-Kristen Wolfe, College of Charleston 11:09.12; 10-Meghan Zayas, W.Virginia Wesleyan 11:09.57; 11-Julia Kick, NC State 11:14.70; 12-Cecilia Furlong, Johns Hopkins 11:16.36; 13-Geneva Winterink, High Point 11:20.55; 14-Emma Lisull, Ohio Wesleyan 11:29.25; 15-Brittany Christian, Radford 11:33.62 [24 finish; Last = 13:52.66]

Tiger Track Classic
April 3, 2010
Auburn, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Mirochna, Miami (Ohio) 10:44.51; 2-Annie Martin, Annie, Georgia Tech 10:46.66; 3-Erin Redden, Wake Forest 11:10.46; 4-Maggie Bingham, Miami-Ohio 11:16.12; 5-Marla Bailey, Middle Tennessee 11:22.63 [9 finish; Last = 12:37.59]

Washington Univ Invitational
April 3, 2010
St. Louis, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meagan Hudson, unattached 10:49.57; 2-Melissa DeFabrizio, Rhodes 11:53.91; 3-Lacey Vogel, Washington U. 11:58.74 [10 finish; Last = 17:59.11]

Florida Relays
April 2, 2010
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julie Northrup, Florida 10:29.22; 2-Jennifer Dunn, Florida State 10:32.25; 3-Stephanie Buffo, Clemson 10:40.50; 4-Bea-trice Biwott, South Carolina 10:42.85; 5-Alyssa Kulik, Clemson 10:44.60; 6-Leslie Boozer, Georgia 10:44.88; 7-Hillary Neal, Samford 10:48.80; 8-Andrea Halasek-Richardson, Kentucky 10:49.72; 9-Ilana McQuinn, Georgia 10:52.75; 10-Lindsey Petri, Kentucky 10:53.17; 11-Andrea Torske, Alabama 10:59.01; 12-Karlye Wolff, Wisconsin 11:00.42 [21 Finish; Last = 11:58.26]

Sam Howell Invitational
April 2, 2010
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anne Lovelace, Yale 10:40.94; 2-Cassie White, Syracuse 10:44.43; 3-Julie Quinn, Columbia 10:46.62; 4-Michelle Wallace, TCNJ 10:50.92; 5-Christina Reimer, Kutztown 10:53.01; 6-Irenia Ossola, Columbia 10:57.26; 7-Lynne Mundy, Syracuse 11:05.50; 8-Carolina Cortes, Stony Brook 11:05.82; 9-Lindsay Bertulis, Rutgers 11:26.50; 10-Hannah Satzke, NYU 11:30.36; 11-Kelsey Proctor, S.Connecticut 11:30.82.

Texas Relays
April 2, 2010
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Taylor Johnson, Arkansas 10:50.60; 2-Rachel York, Wich-ita State 11:00.03; 3-Sheila Salil, Texas A&M - Corpus Christi 11:00.69; 4-Courtney Johnson, JR Texas A&M-CC 11:00.77 [8 finish; Last = 11:51.71]

Vance Butler Invitational
April 1, 2010
Sioux Falls, South Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jen Van Otterloo, unattached 11:04.64; 2-Molly Clark, Augustana 11:20.87; 3-Megan Zavorka, Wayne St. 11:39.83; 4-Miriam Hovda, Augustana 11:44.45 [8 finish; Last = 12:47.93]

Spring Classic
March 27, 2010
Carbondale, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Hoelscher, Southern Illinois 10:53.70; 2-Kristin Pelzel, Marq- uette 11:01.68; 3-Kirsten Lang, Illinois State 11:26.35 [6th /Last = 12:27]

Cal-Nevada Champs
March 27, 2010
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Denali Foldager, Cal State Stanislaus 10:57.00; 2-Brienna Morris, Cal Poly 11:12.99; 3-Zitlalic Ley, CSU Northridge 11:13.85; 4- Natalia Jarawka, Nevada 11:22.35; 5-LeAnne Fogg, Cal Poly 11:23.45; 6-An-drea Jacobs, UC Santa Barbara 11:33.03 [14 finish; Last = 12:19.76]

Raleigh Relays
March 27, 2010
Raleigh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lise Ogrodnick, Georgetown 10:30.58; 2-Lauren Gregory, George-town 10:40.14; 3-Katie Kelly, Duquesne 10:42.23; 4-Kelsey Malm-quist, Georgetown 10:49.08; 5-Lilian Jelimo, Cincinnati 10:50.71; 6-Samantha Stafford, Virginia 10:54.59; 7-Keara Thomas, Charlotte 10:57.15; 8-Terah Cheatham, DePaul 11:00.54; 9-Annie Scully, Northeastern 11:06.45; 10-Aurora Trujillo, Charlotte 11:32.28.

B Race; 1-Kelly Jemison, James Madison 11:19.40; 2-Jennifer Pace, Slippery Rock 11:26.53; 3-Cortney Staruch, Cincinnati 11:29.38; 4-Katie Sullivan, Dartmouth 11:31.53 [10/ Last = 12:51.99]

Alabama Relays
March 27, 2010
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Engel, Indiana 10:46.67; 2-Erica Ridderman, Indiana 11:04.15; 3-Jennifer Cherono, Alabama-Huntsville 11:12.70; 4-Kristin Vaughn, UA-Birmingham 11:13.79; 5-Andrea Torske, Alabama 11:18.17. [16 finish; Last = 13:27.64]

Yellow Jacket Invitational
March 27, 2010
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Kate DuBard, Georgia Tech 10:48.33; 2-Lindsey Petri, Kentucky 11:03.49; 3-Andrea Halasek-Richardson, Kentucky 11:16.87; 4- Katharine Showalter, Georgia State 11:20.35.

"Viking Olympics"
March 27, 2010
Augustana, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Roeder, unattached 10:45.88 ; 2-Katie Hemesath, Clarke College 11:41.91 [6 finish; Last = 13:39.97]

Maryland Invitational
March 27, 2010
College Park, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Robyn Ellerbrock, Syracuse Chargers 11:18.38; 2-Cecilia Furlong, Johns Hopkins 11:28.92; 3-Samantha Bower, Bucknell 11:43.70.

Stanford Invitational
March 26, 2010
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Section A: 1-Shayla Houlihan, unattached 10:03.26; 2-Erin Bedell, Baylor 10:03.81; 3-Kristen Hemphill, Colorado State 10:08.00; 4- Claire Michel, Oregon 10:14.84; 5-Allix Lee-Painter, Idaho 10:23.61; 6- Margaret Callahan, Arizona 10:25.14; 7-Lois Ricardi Keller, unattached 10:29.28; 8-Silje Fjortoft, SMU 10:30.62; 9-Jayne Grebinski, Marquette 10:30.81; 10-Kristine Eikrem-Engeset, SMU 10:42.98; 11-Mallory Champa, Boston College 10:46.68; 12-Hannah Moen, Arizona 10:46.74; 13-Klara Bodinson, SMU 10:46.99.

Section B (run earlier) 1-Erin Stratton, Utah State 10:29.31; 2-Sa-mantha Gallagher, La Salle 10:31.05; 3-Megan Rolland, Humboldt State 10:35.82; 4-Jenielle Hunt, Ohio U. 10:39.77; 5-Natalie Busby, Syracuse 10:40.39; 6-Alison Stoakley, UC Davis 10:42.44; 7-Kendra Woodson, Oklahoma State 10:47.46; 8-Lauren Moran, Concordia 10:50.86; 9-Meaghan Nelson., Iowa State 10:52.45; 10-Hallidie Wilt, Alaska Anchorage 10:53.23; 11-Sarah Muniz , UNLV 10:57.48; 12-Nicole Peters, Colorado State 10:58.01; 13-Shannon McVannel, unnattached 10:58.88; 14-Jennifer Webers, Nebraska 11:06.84; 15-Laura Mucho, Dallas Baptist 11:08.85; 16-Nicole Cochran, Har-vard 11:12.49; 17-Casey McDermott, Drake 11:14.07; 18-Emma Bohman, Alaska Anchorage 11:15.63.

Rice Bayou Classic
March 26, 2010
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lennie Waite, unattached/SCO 10:04.49; 2-Halsey Fowler, Rice 11:01.26; 3-Meredith Blocker, SF Austin 11:25.75; 4-Randi Wymer, SF Austin 11:28.90 [8 finish; Last = 12:22.99]

Titam Twilight Meet
March 26, 2010
Fullerton, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Juliane Masciana, unattached 10:27.6; 2-Erin Roberts, Cornell 10:40.5; 3-Karla Alburez, unat 10:50.4; 4-Maura Carroll, Cornell 11:04.6; 5-Liliana Hernandez, unat 11:06.2; 6-Evelyn Ross, unat 11:08.7 [8 finish; Last = 12:14.2] “Outside” water jump was used.

FSU Relays
March 26, 2010
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Rozario, S. South Florida 10:33.73; 2-Ashley Bunch, Mis-souri Southern 10:53.43; 3-Kari Fritchie, unattached 11:08.40; 4-Lind-say Edwards, Tampa 11:15.34; 5-Kadi Whisnant, Nicholls State 11:29.46 [7 finish; Last = 13:00.28]

Distance Carnival
March 26, 2010
San Francisco, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Harper, unattached 10:41.83; 2-Caitlin Fitzgerald, UC Davis 10:45.56; 3-Jodie Leal, unattached 11:03.83; 4-Amy Schnittger, Chico State 11:08.48; 5-Samantha Kearney, UC Davis 11:10.42; 6-Jessica Brieno, Chico State 11:12.12; 7-Kate Call, So. Utah 11:12.23; 8-Kate Spencer, Chico State 11:24.00. [14 finish; Last = 14:29.51]

Rhodes College Open
March 26, 2010
Memphis, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Juli Koenegstein, SE Missouri 10:56.41; 2-Elizabeth Smit, Calvin 11:00.32; 3-Nicole Farr, Calvin 11:13.64; [26 finish; Last = 13:44.61]

Seattle Academy Relays
March 20, 2010
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m: 1-Maddie Meyers 6:57.91; 2-Katelyn Steen 7:29.92; 3-Devin McMahon 7:52.71; 4-Erin Hull 7:59.10; 5-Megan McCabe 8:04.98; 6-Brijonnay Madrigal 8:30.45; 7-Claire Bartell 8:43.20; 8-Sarah Anderson 8:46.29; 9-Rachel May 9:07.28.

Northern USA young athletes season starts as southern hemisphere summer [results below] ends.

UCI Spring Break Meet
March 20, 2010
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Roberts, Cornell 10:32.27; 2-Maura Carroll, Cornell 11:00.68; 3-Nichele Fischetti, Biola 11:10.55; 4-Andrea Guerra, Orange Coast 11:32.27.

Forty-Niner Classic
March 20, 2010
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Buffo, Clemson 10:56.59; 2-Sarah Massey, Shorter 11:23.72; 3-Meghan Zayas, W.Virginia Wesleyan 11:23.75; 4-Rosa Young, Spartanburg Methodist 11:41.87; 5-Diana Palka, Gardner-Webb 11:48.77 [12 finish; Last = untimed]

Wake Forest Open
March 20, 2010
Winston-Salem, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsay Raulli, Binghamton 11:01.16; 2-Jackie Kirby, unattached 11:04.49; 3-Jenna Peacock, Rowan 11:06.74; 4-Erin Calvelage, Findlay 11:12.35; 5-Caitlin Crawford, Wake Forest 11:12.71; 6-Ashley Horton, Binghamton 11:21.06; 7-Laura Dziagwa, Indiana Wesleyan 11:30.98; 8-Becca Stinner, Salisbury 11:54.66 [16 finish; Last = 14:20.76]

USF Bulls Invitational
March 19, 2010
Tampa, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Rozario, South Florida 10:28.89; 2-Lindsay Edwards, Tampa 11:17.29; 3-Julie Mayfield, Embry-Riddle 11:42.17.

Willie Williams Classic
March 19, 2010
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hillory Davis, Western State 10:44.23; 2-Sarah Lyle, Western State 10:51.18; 3-Alicia Holt, Utah State 11:13.88; 4-Chelsea McDonnell, New Mexico State 11:30.20; 5-Marissa Floodman, Utah State 11:36.79; 6-Stephanie Burt, Utah State 11:41.80 [12 finish; Last = 12:43.08]

Shamrock Meet
March 19, 2010
Myrtle Beach, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Beatrice Biwott, S.Carolina 10:46.19; 2-Hailey Neal, Lib-erty 11:00.50; 3-Laura Roach, Carleton 11:02.70; 4-Kristen Wolfe, Charleston 11:25.01; 5-Kristine Dahlheimer, North Dakota 11:26.94; 6-Jahlisa Smith, Hampton 11:33.49; 7-Lillian Patterson, UNC-Wilmington 11:34.57; 8-Erin Brennan, UNC-Wilmington 11:34.80; 9-Alicia Guridy, Liberty 11:53.94.

Chuck Bowles Invitational
March 19, 2010
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimber Mattox, Willamette 10:48.71 [4 finish; Last = 12:45.22]

CCU Invitational
March 13, 2010
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimberly Chinn, Baldwin-Wallace 11:06.21; 2-Hailey Neal, Liberty 11:09.86; 3-Megan DiGregorio, Towson 11:26.91; 4-Jennifer Pace, Slippery Rock 11:29.70; 5-Joni Camp, Toledo 11:51.22; 6-Hannah Brisson, Toledo 11:53.81; 7-Brittany Chris-tian, Radford 11:54.44; 8-Amber Cushnie, Toledo 11:59.88. [20 finishers; Last = 13:58.39]

Northridge Invitational
March 13, 2010
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Zitalic Ley, Cal State Northridge 11:07.53; 2-Mallory Celaya, Mt. SAC 11:19.97; 3-Evelyne Ruiz, Mt. SAC 11;47.78; 4-Erika Schaeffer, Santa Barbara 11:55.89 [8 finishers; Last = 13:23.74]

Willamette Opener
March 6, 2010
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimber Mattox, Willamette University 11:04.42; 2-Maya Velez, WU 12:11.18; 3-Sarah McSweeney, WU 12:29.55; 4-Jennifer Hague, Corban College 12:36.73; 5-Stevie Gildehaus, WU 12:45.04.

Ben Brown Meet
March 6, 2010
Fullerton, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Angelina Gonzalez, Glendale 11:33.8; 2-Andrea Guerra, Orange Coast 11:37.5; 3-Catlin Kelly, Glendale 11:38.9; 4-Brigette Fernandez, unattached 11:47.7; 5-Lynnea Sjoerdsma, California Baptist 12:05.3; 6-Sabine Slattery, Santiago Canyon 14:32.0.

Quadrangular Meet
March 6, 2010
Tacoma, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Carrie Keith, University of Puget Sound 11:51.97; 2-Corine Innes, Lewis and Clark College 12:02.52; 3-Mary Williams, Seattle Pacific University 12:24.29; 4-Krysta Carrick, SPU 12:31.13; 5-Kayla Wilkins, SPU 13:16.13.

UNLV Track Classic
March 6, 2010
Las Vegas, Nevada, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Muniz, UNLV 11:04.95; 2-Hallidie Wilt, Alaska Anch-orage 11:10.43 [5 finish; Last = 15:18.52]

2009 AAU Junior Olympics
August 5, 2009
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
2000m (Ages 15-16) 1-Jahnell Horton (15) Bolingbrook, IL 7:29.21; 2-Jessie Petersen (16) Belmont, CA 7:31.72; 3-Kelsey Temple (15) Elizabeth City, NC 8:19.10; 4-Sophia Robinson (16) Memphis, TN 8:43.33; 5-Zoe Brock (15) Midland, TX 8:52.08.

2000m (Ages 17-18) 1-Erin Lafave (18) Troy, MI 7:40.25; 2-Annette Eichenberger (17) West Chicago, IL 7:40.25; 3-Emily Mazzaferri (17) Canton, OH 7:49.66; 4-Tess Lackey (17) Ardmore, OK 7:53.14; 5-Celia Venezia (17) Labadie, MO 8:18.37.

USA Junior Olympics
July 28, 2009
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2km Steeple, Age Group born 1991-92: 1-Melissa Parks 7:24.87; 2-Ryann Russ 7:42.64; 3-Frances Daugherty 7:43.95; 4-Jaime Wallace 7:51.09; 5-Brooke Bierhaus 7:52.79; 6-Oteia Prince 7:53.46; 7-Annette Eichenberger 7:56.99; 8-Tess Wynn 8:05.36; 9-Erika Shaver 8:10.99; 10-Deanna Butler 8:21.35; 11-Alyssa Nale, 8:34.90; 12-Caitlin Rodriguez 8:39.30.

Age Group born 1993-94: 1-Destiny Jenkins 7:11.73; 2-Domi- nique Gerard 7:24.31; 3-Angelica Peck 7:31.25; 4-Meghan Wet-hall 7:34.16; 5-Adrianna Royal 7:38.21; 6-Emily Cotterman-Readinger 8:09.45; 7-Audrey Garcia, 8:10.84; 8-Sarah Schlotter, 8:15.41; 9-Kali Carney 8:24.39; 10-Racheal Geremew 8:34.56.

USATF Club Champs
July 11, 2009
New York City, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Trisha Byler, Brockport 11:24.90; 2-Vanessa Martell, Brockport 11:30.84; 3-Amanda DiPaolo, ConnQuest 11:33.77; 4-Victoria Barna-by, Boston 11:52.37; 5-Teri Wilson, Brockport 12:20.74; 6-Alma Liebrecht, New York 12:42.23.

USA Masters Champs
July 10, 2009
Oshkosh, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
Karen Steen ran 2000m steeple in 7:07.49, bettering the Age 45-49 world record of 7:16.90 set by Julie Leonard of Switzerland in 2004.

(Age in parentheses) 1-Karen Steen (45) Club Northwest 7:07.49; 2-Andi Camp (34) Bowerman AC 7:17.28; 3-Lisa Valle (43) Southern California 7:17.36; 4-Nicole Lycan (35) unattached 8:02.36; 5-Kathryn Martin (57) Northport 8:26.86; 6-Cheryl Bellaire (50) Philadelphia 8:32.20; 7-Caren Ware (46) Athena 10:15.25; 8-Ashley Childs (59) Riadha 10:41.66; 9-Mary Rosado (59) Nike Central 11:47.80; 10-Mary Trotto (62) Bohemia 11:54.18; 11-Jane Simpson (68) Golden West 13:54.59; 12-Susan Nesbihal-Cordero (60) Bohemia 14:59.17; 13-Lydia Woods (55) Atlanta 15:15.71.
[ Though all ages run in one race, places and awards are based 5-year age groups: 30-34, 45-49. Example: Mary Rosado placed third in 55-59 age group.]

World Youth Champs Trials
June 30, 2009
Ypsilanti, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Eleanor Fulton 6:48.01; 2-McKinzie Schulz 6:48.11; 3-Mary Kate Anselmini 7:32.49.

[First two earned places on USA team for World Youth Championships at Bressanone, Italy, where Steeple trials are at 1650 Wednesday, July 8; the final is at 1705 Friday, July 10.]

USA Youth Champs
June 30, 2009
Ypsilanti, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

AGE 17-18 [born 1991-92] 1-Jennifer Lindstrom 7:37.67; 2-Jonna Randazzo 8:40.81; 3-Alyssa Nale 8:43.37 [5 finish; Last = 9:10.4]

AGE 15-16 [born 1993-1994] 1-Kristina Vanderhout 7:24.25; 2-Courtney Filliben 7:32.67; 3-Camille Garcia 7:40.78; 4-Caylie Connelly 7:58.91. [8 finish; Last = 9:10.72]

USATF Championships
June 28, 2009
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jennifer Barringer, Colorado 9:29.38; 2-Anna Willard, Nike 9:35.01; 3-Bridget Franek, Penn State 9:36.74; 4-Lindsey Anderson, Nike 9:44.42; 5-Marie Lawrence, Washington 9:48.27; 6-Lisa Galaviz, Nike 9:52.60; 7-Lindsay Allen, McMillan Elite 9:55.26; 8-Amanda Loren-zen, unattached 10:00.42; 9-Delilah DiCrescenzo, Puma 10:02.14; 10-Erin Bedell,Baylor 10:08.80; 11-Kara June,Asics Aggie 10:12.28; 12-Kristin Anderson,Riadha 10:13.85; 13-Shauneen Garrahan, Riadha 10:18.21. [Personal best by Bridget Franek. Others seemed cautious after June 26 heats for which water jump barrier was set too high.]

USATF Qualifying Round
June 28, 2009
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
P = Advance by Place
T = Advance by Heat Time

Heat 1:
1-Jennifer Barringer 9:47.94 P; 2-Bridget Franek 9:51.16 P; 3-Nicole Bush, Michigan State 9:57.06 P; 4-Lisa Galaviz 9:59.74 P; 5-Kara June 10:02.57 T; 6-Kristin Anderson 10:02.94 T; 7-Shauneen Garrahan 10:03.80 T; 8-Erin Bedell 10:06.87 T; 9-Sarah Pease, Indiana 10:14.25; 10-Patricia Loughlin, Duke 10:21.77; 11-Lois Keller, unat-tached 10:30.54; 12-Jennifer Donovan, New Balance 10:37.40; 13-Jane Rudkin, unat 10:48.90.
[Bush finished with broken foot, after encoun-tering too-high water jump barrier, so she could not then run in final.]

Heat 2:
1-Anna Willard 9:52.98 P; 2-Lindsey Anderson 9:55.76 P; 3-Lindsay Allen 9:56.24 P; 4-Marie Lawrence 9:56.42 P; 5-Delilah DiCrescenzo 9:59.97 T; 6-Amanda Lorenzen 10:05.17 T; 7-Sarah Madebach, unattached 10:17.76; 8-Kristen Hemphill, Colorado State Univ 10:19.88; 9-Stephanie Garcia, Virginia 10:22.14; 10-Andrea Parker, unattached 10:23.53; 11-Mason Cathey, Indiana Invaders 10:30.13; 12-Danielle Bradley, Baylor 10:31.56.

USATF Junior Champs
June 28, 2009
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Busby, Syracuse 10:55.25; 2-Alyssa Allison, unattached 10:55.51; 3-Karie McDonald, Grand Valley State 11:12.77; 4-Katie Sullivan, unat 11:16.38; 5-Cali George, Arkansas 11:20.35; 6-Courtney Kelly, Marquette 11:25.61; 7-Amanda Whowell, unat 11:29.15; 8-Kaylan Comer, Indiana 11:30.66; 9-Katherine Horan unat 11:32.68; 10-Erin Calvelage, Findlay 11:33.02; 11-Samantha Gallagher unat 11:33.74. [Final only; no heats were required]

USATF New England Champs
June 21, 2009
Cambridge, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Victoria Barnaby 11:54.30; 2-Deanna Clark 12:26.31; 3-Alli-son Curran 14:29.38. –all Greater Boston TC. [weather: rain, wind]

Nike Outdoor Nationals
June 20, 2009
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Sarah Higgens 7:05.05; 2-Kira Garry 7:07.46; 3-Janie Turek 7:08.32; 4-Allison Stapleton 7:10.82; 5-Katie Sullivan 7:11.08; 6-Kirsten Weberg 7:16.11; 7-Caile Kohlbrenner 7:17.05; 8-Haley Gray 7:18.27. [18 runners, 12 of them from New York. All finished; Last = 8:10.54. Defending champion Shelby Greany chose 5000m run, placing fifth.]

Portland Track Festival
June 13, 2009
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
Junior 2000m STeeple: 1-Laurel Draper, Oak Bay 7:19.78; 2-Maggie Woodward, Oak Bay 7:25.25; 3-Keikokanne Hollins, unat 7:58.53; 4-Hillary Sharpe, Summit HS 8:04.15 [7 finshers; Last = 8:34.34]

Youth 2000m Steeple: 1-Adrianna Royal, Federal Way 7:46.31; 2-Rebecca Lassere, unat 8:26.10; 3-Sarah West, Summit HS 8:26.45.

NB Twilight Meet
June 13, 2009
Waltham, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Minori Hayakari, Japan 9:55.27; 2-Irene Kimaiyo, Kenya 10:05.68; 3-Mardrea Hyman, Jamaica 10:07.27; 4-Kristin Anderson, Riadha/USA 10:09.67; 5-Jennifer Donovan, NB/USA 10:10.99; 6-Sarah Madebach, unattached 10:12.90. [USA steepler Delilah DiCrescenzo entered 1500m run, placing third in 4:14.77.]

Portland Track Festival
June 13, 2009
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jane Rudkin, Eugene Running Company 10:29.49; 2-Bethany Nickless, Altitude Project 10:33.52; 3-Lauren Denfeld, Strands 11:09.14; 4-Tara Krempley, Lane Community College 11:53.58; 5-Adrian Wai, unat 12:11.89.

NCAA Championships
June 12, 2009
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1 - Jennifer Barringer University of Colorado 9:25.54
2 - Nicole Bush Michigan State University 9:40.49
3 - Mel Lawrence University of Washington 9:40.98
4 - Bridget Franek Pennylvania State Univ 9:48.57
5 - Lennie Waite Rice University 10:01.40
6 - Erin Bedell Baylor University 10:01.72
7 - Sarah Pease Indiana University 10:11.77
8 - Zsofia Erdelyi U. of Southern California 10:12.31
9 - Stephanie Garcia University of Virginia 10 14.35
10 - Patricia Loughlin Duke University 10:15.56
11 - Emma Coburn University of Colorado 10:22.58
12 - Claire Michel University of Oregon 10:29.16
13 - Danielle Bradley Baylor University 10:34.16
dnf Silje Fjortoft Southern Methodist Univ.

NCAA Division 1 Heats
June 10, 2009
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
P = Advance by Place
T = Advance by Time

Heat 1: 1-Jennifer Barringer 9:57.75 P; 2-Silje Fjortoft 10:05.70 P; 3-Mel Lawrence 10:05.73 P; 4-Zsofia Erdelyi 10:05.92 P; 5-Sarah Pease 10:06.05 P; 6-Emma Coburn 10:06.21 T; 7-Patricia Lough-lin 10:08.26 T; 8-Danielle Bradley 10:12.98 T; 9-Sarah Price, Michigan State 10:23.10; 10-Nell Rojas, Northern Arizona 10:24.76; 11-Terry Phillips, Missouri State 10:29.16; 12-Sarah Morrison, Villanova 10:37.14; 13-Betsy Graney, William & Mary 10:46.52.

Heat 2: 1-Nicole Bush 9:49.35 P; 2-Bridget Franek 9:49.49 P; 3-Lennie Waite 9:50.48 P; 4-Erin Bedell 9:56.19 P; 5-Stephanie Garcia 10:13.40 P; 6-Claire Michel 10:13.56 T; 7-Chantelle Groenewoud, Illinois 10:17.37; 8-Ashley Higginson, Princeton 10:17.48; 9-Hannah Davidson, Providence 10:24.83; 10-Addie Bracy, North Carolina 10:33.45; 11-Stephanie Pancoast, Cornell 10:37.38; DNF--Rachel Carrizales, Nebraska; Emilie Amaro, Stanford.

Western USATF Champs
June 6, 2009
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Galaviz 9:40.02; 2-Kara June 9:54.28; 3-Lois Keller 10:14.73; 4-Dallon Williams 10:15.41; 5-Jane Rudkin, Team XO 10:16.81; 6-Juliane Masciana 10:22.72; 7-Bethany Nickless 10:35.82. [All competitors except Rudkin were unattached. Galaviz ran faster than 9:41.35 meet record by Lindsey Anderson in 2008.]

Distance Carnival
June 6, 2009
Murfreesboro, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Madebach, USA 10:15.14; 2-Jessica Schmidt, USA 10:53.38; 3-Shavaun Henry, GBR 12:14.82.

NCAA Division 1 East Regional Championships
May 31, 2009
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3rd Section 1-Bridget Franek, Penn State 9:51.89; 2-Patricia Loughlin- Duke 10:10.61; 3-Ashley Higginson, Princeton 10:12.79; 4-Stephanie Garcia, Virginia 10:17.23; 5-Betsy Graney, William & Mary 10:22.86; 6-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:25.06; 7-Sarah Morrison, Villa-nova 10:26.08; 8-Stephanie Pancoast, Cornell 10:30.29; 9-Hannah Davidson, Providence 10:35.29; 10-Addie Bracy, N.Carolina 10:36.17; 11-Julie Northrup, Florida 10:49.78; 12-Natalie Busby, Syracuse 10:50.68; 13-Samantha Stafford, Virginia 10:56.59; 14-Kara McKenna, NC State 11:02.45. [3 others DNF]

2nd Section 1-Amanda Quick, Florida State 10:33.27; 2-Rebekah MacKay, Syracuse 10:36.84; 3-Cheryl Spring, Penn State 10:40.44; 4-Lise Ogrodnick, Georgetown 10:47.34; 5-Keara Thomas, Charlotte 10:50.83; 6-Alison Spiker, West Virginia 10:51.30; 7-Laura Cum-mings, Albany 10:53.90; 8-Elizabeth Foster, Hartford 10:54.12; 9-Heather Stephens, Syracuse 10:56.05; 10-Mary Kate DuBard, Georgia Tech 10:57.73. [1 DNF, 14 finishers; Last = 11:30.21]

1st Section 1-Kari Higdem, Columbia 10:49.55; 2-Zsanett Kis, High Point 10:56.56; 3-Krystle Medlin, Hampton 11:02.35; 4-Michaeline Nelson, Brown 11:02.58 [11 finish; Last = 11:33.66]

NCAA Division 1 Mid-East Regional Champioinships
May 31, 2009
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
2nd Section 1-Nicole Bush, Michigan State 9:57.66 2-Sarah Pease, Indiana 10:12.19; 3-Sarah Price, Michigan State 10:23.20; 4-Chan-telle Groenewoud, Illinois 10:33.84; 5-Terry Phillips, Missouri State 10:35.57; 6-Sarah Hurley, Wisconsin 10:45.02; 7-Cassandra Schenck, Akron 10:46.81; 8-Lilian Jelimo, Cincinnati 10:48.35 9-Jayne Grebin-ski, Marquette 10:49.06 10-Kirsten Lang, Illinois State 10:51.50; 11-Amanda Mirochna, Miami-Ohio 10:51.50; 12-Jamie Vest, Missouri State 10:51.89; 13-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:58.84; 14-Juli Koenegstein, SE Missouri 11:01.56 [17 finish; Last = 11:18.84]

1st Section 1-Megan Hoelscher, S. Illinois 10:39.42; 2-Crystal Martinez, IPFW 10:47.69; 3-Dagna Sztykiel, Toledo 10:59.19; 4-Rebecca Coady, Tulane 11:02.75 [8 finish; Last = 11:48.02.

NCAA Division 1 Mid-West Regional Championships
May 31, 2009
Norman, Oklahoma, USA
Automatic Timing
Results:
2nd Section 1-Jennifer Barringer, Colorado 9:26.20 World Leader 2-Lennie Waite, Rice 10:00.71; 3-Erin Bedell, Baylor 10:01.71; 4-Becky Wade, Rice 10:12.16; 5-Silje Fjortoft, SMU 10:16.79; 6-Nicole Mericle, Rice 10:16.87; 7-Rachel Carrizales, Nebraska 10:21.51; 8-Danielle Bradley, Baylor 10:25.12; 9-Emma Coburn, Colorado 10:25.82; 10-Emily Higgins, Wyoming 10:35.79; 11-Risper Kimaiyo, Texas-El Paso 10:38.04; 12-Joslyn Dalton 10:39.20; 13-Hannah Roeder, Iowa 10:40.85; 14-Jessica Furlan, Nebraska 10:50.25; 15-Jamie Cheever, Minnesota 10:59.81[17/ Last 11:34.68]

1st Section 1-Nicole Peters, Colorado State 10:51.51; 2-Emily Hanenburg, Colorado 10:55.07 [5 finish; Last = 11:28.05]

NCAA Division 1 West Regional Championships
May 31, 2009
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
Section 2 1-Mel Lawrence, Washington 9:52.77; 2-Zsofia Erdelyi, So. California 10:01.99; 3-Emilie Amaro, Stanford 10:16.39; 4-Nell Rojas, N. Arizona 10:17.88; 5-Claire Michel, Oregon 10:23.21; 6-Hannah Moen, Arizona 10:28.48; 7-Dana Buchanan, Oregon 10:30.15; 8-Kristina Holtz, Sacramento State 10:31.52; 9-Natalie Haws, Weber State 10:35.12; 10-Maddie O'Meara, Stanford 10:35.42; 11-Margaret Callahan, Arizona 10:37.45; 12-Ciara Viehweg, UCLA 10:38.68; 13-Juliane Masciana, Cal State Fullerton 10:39.36; 14-Carly Harris, Long Beach State 10:46.76; 15-Sara Trane, Washington State 10:49.62; 16-Angela Spadafino, Arizona State 10:50.21; 17-Amy Layne, Brigham Young 10:58.22.

Section1 1-Erica Wendt, Idaho State 10:41.17; 2-Brooke Giuffre, Oregon 10:46.79; 3-Kauren Tarver, Arizona State 10:47.41; 4-Christa Avena, Nevada-Reno 11:00.49; 5-Katie Voigtlander, Santa Barbara 11:04.48; 6-Tiffany Tandy, Nevada 11:05.47 [12/Last= 11:34.08]

American Milers Club HP Meet
May 30, 2009
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mason Cathey, Indiana Invaders 10:03.08; 2-Mary Ballinger, unattached 10:31.57.[Cathey time = "A" qualifier for USA Champs]

NAIA Championships
May 23, 2009
Edwardsville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Justyna Mudy, Shorter 10:12.31; 2-Dallon Williams, Cal State San Marcos 10:24.70; 3-Meagan Hudson, Missouri Baptist 10:46.60; 4-Ericka Joiner, Southwestern 10:52.10; 5-Natalie Peder-sen, Oklahoma Baptist 10:52.16; 6-Aybuke Keehn, Concordia of California 10:54.70; 7-Shelli Scheffler, Black Hills 10:59.44; 8-Elisabeth Pyles, Cedarville 11:01.96; 10-Alicia Verhulst, Black Hills 11:13.24; 11-Sarah Hines, Malone 11:21.83; 12-Erin Lynn Keitges. Morningside 11:24.52 [14/Last = 12:00.07]

May 21 Qualifying 14
P = advance by Place
T = by Time

First Heat :
1-Ericka Joiner 11:07.46 P
2-Meagan Hudson 11:11.85 P
3-Dallon Williams 11:12.91 P
4-Shelli Scheffler 11:13.14 P
5-Alicia Verhulst 11:13.37 P
6-Natalie Pedersen 11:14.98 T
7-Nychele Fischetti 11:19.83 T

Second Heat:
1-Justyna Mudy 10:38.66 P
2-Elisabeth Pyles 11:03.40 P
3-Aybuke Keehn 11:05.81 P
4-Sarah Hines 11:09.29 P
5-Erin Keitges 11:11.38 P
6-Laura Dziagwa 11:17.68 T
7-Erika Perez 11:23.63 T

NCAA Division 2 Finals
May 23, 2009
San Angelo, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Ballinger, Southern Indiana 10:22.98; 2-Lisa Thomas, Western State 10:37.48; 3-Danna Kelly, Truman State 10:53.02; 4-Shannon McVannel, Cal State Chico 10:53.57; 5-Karla Alburez, Cal State LA 10:55.32; 6-Kara Eckard, Missouri Southern 10:56.08; 7-Janette Cary, Adams State 10:58.75; 8-Tiffany Turner, Cal Poly Pomona 11:00.55; 9-Megan Rolland, Humboldt State 11:12.61; 10-Molly Clark, Augustana 11:22.79; 11-Sarah Brassard, Mass-Lowell 11:37.75; DNF Laura Mucho, Slippery Rock.

May 21 Qualifying 12
P = advance by Place
T = by Time

First Heat:
1-Lisa Thomas 10:46.90 P
2-Kara Eckard 10:49.17 P
3-Janette Cary 10:58.65 P
4-Megan Rolland 11:01.23 P
5-Danna Kelly 11:01.40 T
6-Shannon McVannel 11:02.05 T
7-Molly Clark 11:04.76 T

Second Heat:
1-Mary Ballinger 10:51.00 P
2-Karla Alburez 10:55.39 P
3-Laura Mucho 11:03.23 P
4-Sarah Brassard 11:03.29 P
5-Tiffany Turner 11:03.64 T

NCAA Division 3 Champs
May 22, 2009
Marietta, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Perleberg, La Crosse 10:22.34; 2-Katie Theisen, Saint Thomas 10:27.58; 3-Kerry Arouca, Westfield State 10:31.71; 4-Jacqui Wentz, MIT 10:32.61; 5-Hannah Humbach, Eau Claire 10:33.46; 6-Kimber Mattox, Willamette 10:41.32; 7-Evelyn Ross, Claremont M-S 10:41.83; 8-Emily Loeffler, Trinity U (Texas) 10:45.45; 9-Meghan Shea, Williams 10:50.11; 10-Rachael Richards, Principia 10:52.82; 11-Caitlin Mullarkey, Swarthmore 10:54.09; 12-Greta Sieve, St. Catherine 10:56.78; 13-Janet Dobyns, Luther 10:58.36; 14-Katie Dolan, Luther 10:59.84; 15-Elizabeth Smit,Calvin College 11:00.15; 16-Gretchen Braymer, Calvin 11:01.37; 17-Christa Johnson, Ursinus 11:13.75; 18-Rachel Venezia, U. Chicago 11:30.93; DNF Jena Winger, Willamette.

USA Jr College Champs
May 22, 2009
Hutchinson, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Aurora Trujillo, Pima 11:15.31; 2-Jennifer Butler, Butler County 11:34.94; 3-Kacee Hildebrandt, Paradise Valley 11:46.32; 4-Vivian Reed, Pima 11:56.98; 5-Samantha Meyerhoff, Mesa 11:57.81; 6-Emilia Skolubowicz, New Mexico Military Institute 11:58.18 [22 finish; Last = 14:07.53]

Big 12 Conference Champs
May 17, 2009
Lubbock, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barringer, Colorado 9:58.14; 2-Danielle Bradley, Baylor 10:29.37; 3-Rachel Carrizales, Nebraska 10:30.09; 4-Emma Coburn, Colorado 10:33.49; 5-Joslyn Dalton, Nebraska 10:49.16; 6-Emily Hanenburg, Colorado 10:52.16; 7-Jessica Furlan, Nebraska 10:56.23; 8-Jen Webers, Nebraska 10:59.50; 9-Jessica Engel,Oklahoma 11:13.20; 10-Angela Potrykus, Missouri 11:21.99; 11-Rebeka Stowe, Kansas 11:29.91; 12-Lauren Watson, Oklahoma 11:32.65

Atlantic Sun Conference
May 16, 2009
Jacksonville, FL, USA
Automatic Timing
Results:
1-Susanne Klungtvelt, Jacksonville 11:36.00; 2-Catherine Beals, Lipscomb 11:43.84; 3-Erin Heasley, North Florida 11:52.25 4-Lauren Walker, USC 11:56.47 [9 finish; Last = 13:47.56]

Adidas Track Classic (IAAF Permit Meet)
May 16, 2009
Carson, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Willard, USA 9:26.85; 2-Lindsey Anderson, USA 9:37.88; 3-Lindsay Allen, USA 9:47.21; 4-Irene Kimaiyo, Kenya 9:50.55; 5-Delilah DiCrescenzo, USA 9:53.58; 6-Lisa Galaviz, USA 9:57.51; 7-Amanda Lorenzen, USA 10:07.72; DNF -Mardrea Hyman, Jamaica. [Willard tops World List with her first steeple of 2009, the fastest time in the world so far this year.]

Big Ten Conference
May 16, 2009
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Bush, Michigan State 9:41.87; 2-Bridget Franek, Penn State 9:58.27; 3-Sarah Pease, Indiana 10:15.14; 4-Chantelle Groe-newoud, Illinois 10:19.30; 5-Sarah Price, Michigan State 10:20.43; 6-Sarah Hurley, Wisconsin 10:25.66; 7-Jamie Cheever, Minnesota 10:34.66; 8-Hannah Roeder, Iowa 10:35.26; 9-Cheryl Spring, Penn State 10:43.51; 10-Felicitas Mensing, Minnesota 11:03.83; 11-Claire Percival, Penn State 11:06.90; 12-Kaylan Comer, Indiana 11:07.36. [16 finishers; Last = 11:39.20]

Pacific Coast Conference
May 16, 2009
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, Washington 9:54.13; 2-Emilie Amaro, Stanford 10:15.18; 3-Zsofia Erdelyi, USC 10:16.17; 4-Ciara Viehweg, UCLA 10:22.99; 5-Sara Trane, Wash State 10:24.05; 6-Claire Michel, Oregon 10:27.29; 7-Margaret Callahan, Arizona 10:30.71; 8-Hannah Moen, Arizona 10:32.46; 9-Brooke Giuffre, Oregon 10:36.26; 10-Angela Spadafino, Arizona State 10:36.94; 11-Maddie O'Meara, Stanford 10:40.55; 12-Mo Huber, Washington 10:51.71; 13-Kauren Tarver, Arizona State 10:54.55; 14-Amanda Andrews, Wash State 10:58.51; 15 Emma Miller-Bedell, Stanford 10:59.07. [20 finishers; Last = 11:54.16]

Missouri Valley Conference
May 16, 2009
Terre Haute, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kellyn Johnson, Wichita State 10:23.70; 2-Terry Phillips, Missouri State 10:29.19; 3-Rachel York, Wichita State 10:40.27; 4-Jamie Vest, Missouri State 10:44.76; 5-Kirsten Lang, Illinois State 10:45.19; 6-Megan Hoelscher, SIU 10:51.01; 7-Aisha Praught, Illinois State 10:57.05; 8-Casey McDermott, Drake 11:01.40 [13 finish; Last = 12:14.16]

Southeast Conference
May 16, 2009
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genevieve LaCaze, Florida 10:26.92; 2-Julie Northrup, Florida 10:31.59; 3-Megan Jackson, Arkansas 10:37.61; 4-Beatrice Biwott, South Carolina 10:48.77; 5-Amber Riley, Auburn 10:53.30; 6-Sara Vaughn, Alabama 11:03.50 [9 finish; Last = 11:49.02]

State Jr College Champs
May 16, 2009
San Mateo, California, USA
Automatic Timing
Results:
California does not participate in the National JC meet.
1-Cassie Mitchell, Orange Coast 10:44.46; 2-Zitlalic Ley, Glendale 11:19.41; 3-Sarah Muniz, Cerritos 11:28.21; 4-Larissa Davis, Riverside 11:32.46; 5-Kelley Breen, Saddleback 11:45.56

Conference USA
May 15, 2009
Tulsa, Oklahoma, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lennie Waite, Rice 10:13.92; 2-Becky Wade, Rice 10:19.81; 3-Nicole Mericle, Rice 10:21.39; 4-Risper Kimaiyo, UTEP 10:37.54; 5-Rebecca Coady, Tulane 11:09.21; 6-Jamie Rzepecki UCF 11:20.68; 7-Kristina Vaughn, UAB 11:30.80; 8-Erica Weitz, UCF 11:41.57 [12 finish; Last = 12:39.36]

Big West Conference
May 15, 2009
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julianne Masciana, Fullerton 10:23.36; 2-Carly Harris, Long Beach 10:28.31; 3-Lauren Chramosta, Irvine 10:36.39; 4-Katie Voigtlander, Santa Barbara 10:48.29; 5-Kendall Bruton, Irvine 10:52.31; 6-Caitlin Fitzgerald, Davis 10:52.78; 7-Ali Stoakley, Davis 10:56.13; 8-Ariana Selix, Santa Barbara 11:13.55 [11 finish, 1 DNF; Last = 12:12.36]

Big Sky Conference
May 15, 2009
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nell Rojas, N.Arizona 10:28.70; 2-Kara DeWalt, Montana 10:39.07; 3-Veronica Pohl, N.Arizona 10:39.74; 4-Natalie Haws, Weber State 10:39.86; 5-Kristina Holtz, Sacramento State 10:48.62; 6-Erica Wendt, Idaho State 10:48.65; 7-Cassie Olson, Weber State 11:07.87; 8-Jodie Leal, Sacramento State 11:21.50 [15 finish; Last = 11:55.41]

Mid-America Conference
May 15, 2009
Akron, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Mirochna, Miami-Ohio 10:47.44; 2-Cassandra Schenck, Akron 10:52.98; 3-Dagna Sztykiel, Toledo 10:57.66; -Kelly McClure, Cent Michigan 11:00.33; 5-Elizabeth Carpenter, C-Michigan 11:05.47; 6-Jamie Roflow, Bowling Green 11:08.32; 7-Jen Hunt, Ohio 11:11.40; 8-Ecaterina Gheorghiu, Kent State 11:15.43 [25 finish, Last = 12:21.63]

Western Athletic Conference
May 15, 2009
Logan, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Christa Avena, Nevada 10:53.57; 2-Ruth Hilton, Utah State 11:05.07; 3-Breanna Sande, Boise State 11:15.03; 4-Tiffany Tandy, Nevada 11:23.40; 5-Ashley Johnson, Utah State 11:30.53; 6-Vanessa Gledhill, Utah State 11:30.91; 7-Shea Hanson, Boise State 11:54.52; 8-Mandy Russ, Nevada 11:57.10 [12 finish; Last = 12:58.04]

Mountain West Conference
May 15, 2009
Laramie, Wyoming, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Higgins, Wyoming 11:05.88; 2-Nicole Peters, Colorado State 11:24.68; 3-Amy Layne, BYU 11:34.89; 4-Stasia Ploskonka, New Mexico 11:49.05; 5-Anna Sperry, BYU 12:28.07; 6-Kristin Glen, San Diego State 13:02.27 [8 could score, but no other finishers]

Great West Conference
May 15, 2009
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristi Dahlheimer, N. Dakota 11:46.81; 2-Amanda Gefroh, N. Dakota 11:53.21; 3-Melissa Pope, Utah Valley 11:59.53 [8th/Last = 13:53.30] Summit League, May 15 - Cedar City, Utah 1-Mary K Jackson, W.Illinois 11:29.25; 2-Kate Call, Southern Utah 11:32.13; 3-Lynzee Baxter, S.Utah 11:32.43; 4-Felicia Mondry, IPFW 11:42.23; 5-Nicole Davis, S.Dakota 11:43.26 [11th/ Last = 13;56.21] Atlantic Sun Conference, May 16, 1-Susanne Klungtvelt, Jacksonville 11:36.00; 2-Catherine Beals, Lipscomb 11:43.84; 3-Erin Heasley, North Florida 11:52.25 4-Lauren Walker, USC 11:56.47 [9 finish; Last = 13:47.56] About Us Editor: James E. Fields, Ph.D. We have promoted and publicized women’s steeple since 1989. Our Steeplechase Report, affiliated with no organization, has been distrib-uted free via internet since 1996. For adds to mailing list send name, e-mail address, location [USA city or state; nation for others] and cate-gory: athlete, coach, journalist, meet director, official, parent, etc. For changes, send new and old address to Steeplers@Earthlink.net Adidas Classic (IAAF Permit Meet) May 16 – Carson, California 1-Anna Willard, USA 9:26.85; 2-Lindsey Anderson, USA 9:37.88; 3-Lindsay Allen, USA 9:47.21; 4-Irene Kimaiyo, Kenya 9:50.55; 5-Delilah DiCrescenzo, USA 9:53.58; 6-Lisa Galaviz, USA 9:57.51; 7-Amanda Lorenzen, USA 10:07.72; DNF -Mardrea Hyman, Jamaica. [Willard tops World List with her first steeple of 2009, the fastest time in the world so far this year.] Big Ten Conference, May 16 – Columbus, Ohio 1-Nicole Bush, Michigan State 9:41.87; 2-Bridget Franek, Penn State 9:58.27; 3-Sarah Pease, Indiana 10:15.14; 4-Chantelle Groe-newoud, Illinois 10:19.30; 5-Sarah Price, Michigan State 10:20.43; 6-Sarah Hurley, Wisconsin 10:25.66; 7-Jamie Cheever, Minnesota 10:34.66; 8-Hannah Roeder, Iowa 10:35.26; 9-Cheryl Spring, Penn State 10:43.51; 10-Felicitas Mensing, Minnesota 11:03.83; 11-Claire Percival, Penn State 11:06.90; 12-Kaylan Comer, Indiana 11:07.36. [16 finishers; Last = 11:39.20] Pacific Coast Conference, May 16 – Eugene, Oregon 1-Marie Lawrence, Washington 9:54.13; 2-Emilie Amaro, Stanford 10:15.18; 3-Zsofia Erdelyi, USC 10:16.17; 4-Ciara Viehweg, UCLA 10:22.99; 5-Sara Trane, Wash State 10:24.05; 6-Claire Michel, Oregon 10:27.29; 7-Margaret Callahan, Arizona 10:30.71; 8-Hannah Moen, Arizona 10:32.46; 9-Brooke Giuffre, Oregon 10:36.26; 10-Angela Spadafino, Arizona State 10:36.94; 11-Maddie O'Meara, Stanford 10:40.55; 12-Mo Huber, Washington 10:51.71; 13-Kauren Tarver, Arizona State 10:54.55; 14-Amanda Andrews, Wash State 10:58.51; 15 Emma Miller-Bedell, Stanford 10:59.07. [20 finishers; Last = 11:54.16] ECAC Championships, May 15 – Princeton, New Jersey 1-Stephanie Garcia, Virginia 10:08.48; 2-Patricia Loughlin, Duke 10:09.77; 3-Stephanie Pancoast, Cornell 10:11.95; 4-Hannah Davidson, Providence 10:15.97; 5-Betsy Graney, William & Mary 10:15.99; 6-Samantha Stafford, Virginia 10:36.02; 7-Heather Ste-phens, Syracuse 10:37.50; 8-Alison Spiker, West Virginia 10:38.36; 9-Natalie Busby, Syracuse 10:41.03; 10-Laura Cummings, Albany 10:42.22; 11-Carolina Cortes, Stony Brook 10:43.86; 12-Kari Hig-dem, Columbia 10:46.78; 13-Erin Roberts, Cornell 10:47.90; 14-Michaeline Nelson, Brown 10:48.56; 15-Maura Carroll, Cornell 10:50.20; 16-Sydney Fitzpatrick, New Hampshire 10:51.57; 17-Carey Young, USNA 10:53.02; 18-Aspen Foster, James Madi-son 10:54.58; 19-Rachael Kirsch, Cornell 10:58.18; 20-Ada Lau-terbach, Albany 10:58.79; 21-Liz Deir, Princeton 10:59.50 Missouri Valley Conf, May 16 – Terre Haute, Indiana 1-Kellyn Johnson, Wichita State 10:23.70; 2-Terry Phillips, Missouri State 10:29.19; 3-Rachel York, Wichita State 10:40.27; 4-Jamie Vest, Missouri State 10:44.76; 5-Kirsten Lang, Illinois State 10:45.19; 6-Megan Hoelscher, SIU 10:51.01; 7-Aisha Praught, Illinois State 10:57.05; 8-Casey McDermott, Drake 11:01.40 [13 finish; Last = 12:14.16] Southeast Conference, May 16 – Gainesville, Florida 1-Genevieve LaCaze, Florida 10:26.92; 2-Julie Northrup, Florida 10:31.59; 3-Megan Jackson, Arkansas 10:37.61; 4-Beatrice Biwott, South Carolina 10:48.77; 5-Amber Riley, Auburn 10:53.30; 6-Sara Vaughn, Alabama 11:03.50 [9 finish; Last = 11:49.02] Georgia Tech Invitational, May 15 – Atlanta, Georgia 1-Nicol Traynor, Richmond 10:28.46; 2-Hillary Neal, Samford 10:47.51; 3-Keara Thomas, UNC Charlotte 10:56.49; 4-Mary Kate DuBard, GA Tech 11:15.94; 5-Erin MacAuley, Charlotte 11:31.24. Rethimnia Open, March 14 – Rethimno, GRE 2000m Steeple: 1-Konstadina Petroulaki (1993) 7:55.48; 2-Ada- madia Kavlari 8:10.19; 3-Maria Ritzaki (1993) 8:22.92.

Great West Conference
May 15, 2009
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristi Dahlheimer, N. Dakota 11:46.81; 2-Amanda Gefroh, N. Dakota 11:53.21; 3-Melissa Pope, Utah Valley 11:59.53 [8th/Last = 13:53.30]

Summit League
May 15, 2009
Cedar City, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary K Jackson, W.Illinois 11:29.25; 2-Kate Call, Southern Utah 11:32.13; 3-Lynzee Baxter, S.Utah 11:32.43; 4-Felicia Mondry, IPFW 11:42.23; 5-Nicole Davis, S.Dakota 11:43.26 [11th/ Last = 13;56.21]

ECAC Championships
May 15, 2009
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Garcia, Virginia 10:08.48; 2-Patricia Loughlin, Duke 10:09.77; 3-Stephanie Pancoast, Cornell 10:11.95; 4-Hannah Davidson, Providence 10:15.97; 5-Betsy Graney, William & Mary 10:15.99; 6-Samantha Stafford, Virginia 10:36.02; 7-Heather Ste-phens, Syracuse 10:37.50; 8-Alison Spiker, West Virginia 10:38.36; 9-Natalie Busby, Syracuse 10:41.03; 10-Laura Cummings, Albany 10:42.22; 11-Carolina Cortes, Stony Brook 10:43.86; 12-Kari Hig-dem, Columbia 10:46.78; 13-Erin Roberts, Cornell 10:47.90; 14-Michaeline Nelson, Brown 10:48.56; 15-Maura Carroll, Cornell 10:50.20; 16-Sydney Fitzpatrick, New Hampshire 10:51.57; 17-Carey Young, USNA 10:53.02; 18-Aspen Foster, James Madi-son 10:54.58; 19-Rachael Kirsch, Cornell 10:58.18; 20-Ada Lau-terbach, Albany 10:58.79; 21-Liz Deir, Princeton 10:59.50

Georgia Tech Invitational
May 15, 2009
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicol Traynor, Richmond 10:28.46; 2-Hillary Neal, Samford 10:47.51; 3-Keara Thomas, UNC Charlotte 10:56.49; 4-Mary Kate DuBard, GA Tech 11:15.94; 5-Erin MacAuley, Charlotte 11:31.24.

ECAC Division 3
May 14, 2009
Springfield, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Christa Johnson, Christa, Ursinus 10:45.92; 2-Wendy Pavlus, St. Lawrence 11:00.03 [17 finish; Last = 12:07.77]

Ivy League Champs
May 10, 2009
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Higginson, Princeton 10:24.98; 2-Stephanie Pancoast, Cornell 10:32.03; 3-Kari Higdem, Columbia 10:47.75; 4-Liz Deir, Princeton 10:49.74; 5-Erin Roberts, Cornell 10:56.53; 6-Rachel Kirsch, Cornell 10:58.36; 7-Irena Ossola, Columbia 10:59.72; 8-Julie Quinn, Columbia 11:06.21. [16 finish; Last = 11:29.28]

Oxy Invitational
May 9, 2009
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dallon Williams, Cal State San Marcos 10:17.21; 2-Evelyn Ross, Claremont-Mudd-Scipps 10:50.67; 3-Shannon McVannel, Chico State 10:52.26. [8 finish; Last = 12:37.49 - Williams breaks the 10:21.75 meet record set by Jane Rudkin in 2007]

Oregon Twilight
May 9, 2009
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jane Rudkin,Eugene RC 10:31.74; 2-Jennifer Donovan, Boston NB 10:38.53; 3-Brooke Giuffre, JR Oregon 10:46.64; 4-Joanna Murphy, Bowerman AC 10:49.25; 5-Mary Kate Jackson, W. Illinois 10:50.94; 6-Collier Lawrence, unattached 10:53.66; 7-Dana Buchanan, Oregon 10:58.72; 8-Carianna Cottone, W. Illinois 11:08.47; DNF: Claire Michel, Southern Oregon

New England Champs
May 9, 2009
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Shea, Williams 10:36.50; 2-Kerry Arouca, Westfield 10:44.54; 3-Elizabeth Foster, Hartford 10:46.76; 4-Sydney Fitz-patrick, New Hampshire 10:47.41; 5-Jen Gardynski, Stonehill 10:53.24; 6-Sarah Brassard, U.Mass Lowell 11:00.20; 7-Karen Roa, UMass-Amherst 11:06.70; 8-Abbey Gosling, Quinnipiac 11:07.48 [29 finish; Last = 12:49.20]

Northern Sun Championships
May 9, 2009
Wayne, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
1-Molly Clark, Augustana 10:46.16; 2-Megan Zavorka, Wayne State 10:56.90; 3-Amanda Dettman, Minnesota State 11:08.03
[17 finish; Last = 13:10.19]

MIAC Championships
May 9, 2009
Northfield, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Theisen, St. Thomas 10:50.48; 2-Laura Roach, Carleton 10:55.84.. [17 finishers; Last = 13:10.85]

Southland Conference
May 9, 2009
Nacogdoches, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sheila Salil, Texas A&M-CC 10:54.53 [12/ Last = 13:27.12]

Midwest Conference
May 9, 2009
Waukesha, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Kate Beyer, Monmouth 10:56.60 [12/Last = 13:29.38

Gopher Open
May 8, 2009
Minneapolis, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cody Halsey, unattached 10:32.32 [4 finish; Last = 12:47.02]

Billy Hayes Invitational
May 8, 2009
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meaghan Hudson, Missouri Baptist 10:53.23; 2-Alison Case, DePauw 11:00.39 [11 finishers; Last = 12:05.90]

High School Steeplefest
May 5, 2009
Cornwall, New York, USA
Hand Timing
Results:
2000m Steeple 1-Shelby Greany, Suffern 6:33.7 (born 1991-04-01) USA High School Record; 2-Erin Crawley, Newark Valley 7:00.7; 3-Jackie Gamboli, N.Rockland 7:06.1; 4-Christy Goldman, Suffern 7:16.3; 5-Amanda Fasano, Cornwall 7:18.0; 6-Gabby Mancuso, New Platz 7:23.5 [43 finishers, 17 of them under 8 minutes].

New England Division 3
May 3, 2009
Springfield, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jacqui Wentz, MIT 10:47.46; 2-Meagan Shea, Williams 10:54.90 [23 Finish; Last = 12:52.06]

Cardinal Invitational
May 2, 2009
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race 2 at 1838: 1-Lindsey Anderson, Nike 9:35.30; 2-Nicole Bush, Michigan State 9:39.38; 3-Lindsay Allen, Adidas 9:40.83; 4-Bridget Franek, Penn State 9:43.57; 5-Barbara Parker, New Balance 9:55.55; 6-Angela Wagner, RSA-unattached 10:00.60; 7-Leonora Joy-Petrina, NZL 10:03.82; 8-Andrea Parker, unat 10:05.00; 9-Lydia Willemse, Florida State 10:05.36; 10-Kara June, Asics Aggies 10:05.60; 11-Emma Coburn, Colorado 10:06.54; 12-Meredith McGregor, unat 10:07.99; 13-Kristen Hemphill, unat 10:11.26; 14-Emilie Amaro, Stanford 10:11.68; 15-Kassi Andersen, Nike 10:15.70; 16-Sarah Madebach, unat 10:29.79; 17-Jane Rudkin, Eugene RC 10:30.21. DNF: R. Carrizales, Nebraska.

Race 1 at 1825: 1-Joslyn Dalton, Nebraska 10:28.01; 2-Maddie O'Meara, Stanford 10:30.87; 3-Kara McKenna, N.Carolina 10:31.06; 4-Natalie Haws, Weber 10:33.02; 5-Jessica Furlan, Nebraska 10:34.68; 6-Sarah Hurley, Wisconsin 10:38.95; 7-Chris Avena, Nevada 10:49.05; 8-Claire Collison, Stanford 11:04.89. DNF: Cassie Ricks, Weber.

Washington State Univ at U of W
May 2, 2009
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, UW 10:07.52; 2-Amanda Andrews, WSU 10:35.72; 3-Allison Linnell, UW 10:44.96; 4-Emily Farrar, WSU 11:05.62; [ex-USA high school champ Lawrence returns from injury.]

Big East Champs
May 2, 2009
Villanova, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Morrison, Villanova 10:12.4; 2 Lauren Gregory, George-town 10:19.1; 3-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:26.1; 4-Lilian Jelimo, Cincinnati 10:31.3; 5-Jayne Grebinski, Marquette 10:35.0; 6-Rebekah MacKay, Syracuse 10:36.7; 7-Natalie Busby, Syracuse 10:39.0; 8-Meghan Cunningham, Connecticut 10:39.9; 9-Callie Hogan, Villanova 10:44.0; 10-Heather Stephens, Syracuse 10:47.2; 11-Alison Spiker, West Virginia 11:00.2; 12-Kelsey Page. Louisville 11:03.5.

Steve Scott Invitational
May 2, 2009
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Juliane Masciana, CSU Fullerton 10:15.96; 2-Bethany Nickless, unat 10:40.01; 3-Kendall Bruton, UC Irvine 10:44.75 [11/Last = 12:23.10]

Pacer Invitational
May 2, 2009
Terre Haute, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachael Richards, Principia 10:50.36; 2-Mary-Kate Beyer, Monmouth 11:01.94 [6 finish; Last = 12:44.13]

TC WIlliams Invitational
May 2, 2009
Alexandria, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Delilah DiCrescenzo, Puma 9:47.41; 2-Irene Kimaiyo, Riadha 9:59.40; 3-Shauneen Garrahan, Riadha 10:10.95; 4-Kristin Ander-son, Riadha 10:13.59; 5-Lesley Higgins, New York AC 10:24.39.

Arizona Triangular
May 2, 2009
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nell Rojas, N.Arizona 10:18.54; 2-Hannah Moen, U. Arizona 10:34.26; 3-Veronica Pohl, N.Arizona 10:39.54; 4-Margaret Calla-han, U of Arizona 10:42.38; 5-Astrid Leutert, N.Arizona 10:43.26; 6-Angela Spadafino, Ariz State 10:43.76; 7-Kauren Tarver, Ariz State 10:55.66. [9 finish; Last = 12:06.34]

College Dual Meet
May 2, 2009
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Clara Viehweg, UCLA 10:38.21; 2-Katherine Ellis, USC 11:07.26; 3-Sadee Martinez, UCLA 11:10.13.

CCAA Champs
May 2, 2009
Chico, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Rolland, JR Humboldt State 10:42.03; 2-Karla Alburez, Cal State LA 10:43.62; 3-Liliana Hernandez, CSLA 10:51.78; 4-Tiffany Turner, Cal Poly Pomona 10:52.91 [13/ Last = 12:19.52]

Atlantic 10 Champs
May 2, 2009
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Keara Thomas, Charlotte 10:43.05; 2-Caitlin Thomas, Xavier 10:51.73; 3-Ellen Nienhaus, Dayton 10:55.80; 4-Katie Kelly, Du-quesne 11:00.18; 5-Jenn Ennis, Richmond 11:00.56; 6-Samantha Gallagher, LaSalle 11:03.11; 7-Karen Roa, Massachusetts 11:03.57 [24 finish; Last = 12:52.66]

America East Champs
May 2, 2009
Vestal, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Foster, Hartford 10:43.30; 2-Carolina Cortes, Stony Brook 10:49.66; 3-Laura Cummings, Albany 10:59.63 [12 finish; Last = 12:33.43]

Nebraska Quad Meet
May 2, 2009
Lincoln, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel York, Wichita State 10:46.04; 2-Jennifer Webers, Nebraska 10:48.65; 3-Megan Perrin, Kansas State 10:54.72.

Jesse Owens Classic
May 1, 2009
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Justyna Mudy, Shorter 10:27.96; 2-Cassandra Schenck, Akron 10:31.81; 3-Amanda Mirochna, Miami-Ohio 10:36.29; 4-Jessica Schmidt, unat 10:43.04; 5-Laura Kennedy, unat 10:44.76; 6-Megan Hoelscher, S.Illinois 10:45.40; 7-Danielle Sidell, Akron 10:46.91; 8-Aspen Foster, JMU 10:47.85; 9-Crytal Martinez, IPFW 10:55.49; 10-Jenielle Hunt, Ohio U 11:01.61; 11-Sarah Klaczynski, Purdue 11:01.64; 12-Sarah McCort, Kent State 11:01.67 [18/Last = 11:40.07]

GLV Conference
May 1, 2009
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Ballinger, S.Indiana 10:57.08 [11 finish; Last = 13:09.53]

College Dual Meet
May 1, 2009
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1 Kristina Holtz, Sacramento State 10:34.10; 2-Caitlin Fitz-gerald, UC Davis 10:51.10; 3-Ali Stoakley, UCD 10:52.80.

WIAC Champs
May 1, 2009
Oshkosh, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Perleburg, UW-La Crosse 10:35.30; 2-Hannah Hum-bach, UW-Eau Claire 10:48.15 [22 finish; Last = 13:54.19]

Ohio Valley Conference
May 1, 2009
Richmond, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julie Koenegstein, SE Missouri 10:45.45; 2-Katelyn Jones, Murray State 10:51.72 [13 finish; Last = 13.36.50]

Great Lakes Champs
April 30, 2009
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rebecca Winchester, Grand Valley 10:58.28; 2-Karie Mc-Donald, Grand Valley 10:59.64 [15 finish; Last = 14:40.25]

Twilight Meet
April 30, 2009
Lafayette, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Alvy Carragher, McNeese State 7:41.71; 2 Kadi Whis-nant, Nicholls State 7:43.74; 3-Kat Caraway, McNeese 8:00.72.

2009 NESCAC Champs
April 25, 2009
New London, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Shea, Williams 10:53.99 [17 others from 11:31 to 13:04]

Macalester Invitational
April 25, 2009
St. Paul, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Roach, Carleton 11:00.33 [5 finish; Last = 14;03.63]

Drake Relays
April 25, 2009
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Lorenzen, unattached 10:06.92; 2-Sarah Pease, Indiana 10:16.49; 3-Terry Phillips, Missouri State 10:19.45; 4-Jamie Cheever, Minnesota 10:30.37; 5-Jamie Vest, Missouri State 10:36.63; 6-Hannah Roeder, Iowa 10:42.88; 7-Felicitas Mensing, Minnesota 10:43.08; 8-Casey McDermott, Drake 10:44.48; 9-Jen Kempers, unat 10:45.63; 10-Jen Webers, Nebraska 10:47.19; 11-Danna Kelly, Truman State 10:50.20; 12-Jessica Schmidt, unat 10:51.09; 13-Ecaterina Gheorghiu, Kent State 10:51.27; 14-Aisha Praught, Illinois State 10:58.36.

GSAC Championships
April 25, 2009
Point Loma, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Aybuke Keehn, Concordia 10:58.8 [9 finish; Last = 13:09.3]

WKU Invitational
April 25, 2009
Bowling Green, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katelyn Jones, Murray State 10:59.36 [6 finish; Last = 13:21.94]

Waverly Invitational
April 25, 2009
Waverly, New York, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m Steeple: 1-Erin Cawley, Newark Valley 7:15.16; 2-Alex Nagle, Corning 8:00.28; 3-Emily Noonan, Elmira Southside 8:15.92 [8 finishers]

Gina Relays
April 24, 2009
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mason Cathey, Indiana Invaders 10:17.24; 2-Angela Matthews, Front Line Racing 10:41.36; 3-Elizabeth Smith, Calvin 10:45.07; 4-Dagna Stzykiel, Toledo 10:47.04 5-Karie McDonald, Grand Valley State 10:49.97; 6-Meagan Hudson, Missouri Baptist 10:55.16
[14 finish; Last = 11:48.38]

Oregon Relays
April 24, 2009
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Claire Michel, Oregon 10:28.92; 2-Allix Lee-Painter, unattached 10:35.02; 3-Emily Higgins Higgins, Wyoming 10:39.98; 4-Kara De- Walt, Montana 10:40.46; 5-Dana Buchanan, Oregon 10:47.41; 6-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 10:47.68; 7-Rachel York, Wichita State 10:50.90; 8-Allison Linnell, Washington 10:51.67; 9-Allison Sawyer, Colorado 11:00.93. [14 finish, 2 DNF; Last = 11:47.36]

Northwest Conference
April 24, 2009
Forest Grove, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimberly Mattox, Willamette University 10:38.05; 2-Jena Winger, Willamette U 10:42.08 [14 finish; Last = 12:50.03]

Southern Conference
April 24, 2009
Statesboro, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hillary Neal, Samford, 10:41.38; 2-Emily Fournier, Elon, 10:56.55. [14 finishers; Last = 13:46.87]

SCAC Champs
April 24, 2009
Sewanee, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Loeffler, Trinity 10:44.91 [9 finish; Last = 14:41.74]

Brutus Hamilton Invitational
April 24, 2009
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jodie Leal, Sacramento State 10:56.76 [9 finishers; Last = 11:40.14]

Penn Relays
April 23, 2009
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
Race 1 at 8 p.m. 1-Stephanie Pancoast, Cornell 10:30.46; 2-Julie Northrup, Florida 10:32.68; 3-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:33.82; 4-Cristina Falcone, unattached 10:38.70; 5-Betsy Graney, William & Mary 10:39.17; 6-Laura Cummings, Albany 10:40.64; 7-Erin Roberts, Cornell 10:42.04; 8-Laura Mucho, Slippery Rock 10:45.22 ; 9-MaryKate DuBard, Georgia Tech 10:46.04; 10-Carolina Cortes, Stony Brook 10:47.28; 11-Annelore Desaedeleer Iona 10:47.48; 12-Amber Riley, Auburn 10:57.54; 13-Claire Percival, Penn State 10:59.21; 14-Cait Bradley, unattached 11:10.09.
Race 2 at 8:15 p.m. 1- Kari Higdem, Columbia 10:48.58; 2-Christa Johnson, Ursinus 10:51.30; 3-Bevin Peters, Yale 10:53.31; 4-Caitlin Mullarkey, Swarthmore 10:54.68; 5-Aspen Foster, James Madison 10:56.11; 6-Brittany Burns, Marist 10:59.44 [14th Last = 12:30.89]

Atlantic Coast Conference
April 18, 2009
Coral Gables, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lydia Willemse, Florida State 10:12.65; 2-Addie Bracy, N.Carolina 10:19.21; 3-Patricia Loughlin, Duke 10:23.74; 4-Stephanie Garcia, Virginia 10:28.38; 5-Erin Reddan, Virginia Tech 10:42.20; 6-Amanda Quick, Florida State 10:43.70; 7-Samantha Stafford, Virginia 10:47.75; 8-Kristen Reed, Maryland 10:53.88 [15 finish, 1 DNF; Last = 12:22.34]

Note: Willemse won 2km steeple in 6:33.28 on April 11 at Tallahassee, Florida, world-best winning time to date for the 2009 outdoor season.

California vs Stanford
April 18, 2009
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emilir Amaro, Stanford 10:21.81; 2-Maddie O'Meara, Stan-ford 10:46.54; 3-Claire Collison, Stanford 11:16.92.

McDonnell Invitational
April 18, 2009
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Carrizales, Nebraska 10:27.99; 2-Jayne Grebinski, Mar quette 10:34.15; 3-Joslyn Dalton, Nebraska 10:43.23; 4-Jessica Furlan, Nebraska 10:47.86; 5-Kara Eckard, Missouri Southern 10:54.52; 6-Jen Webers, Nebraska 10:54.57; 7-Angela Potrykus, Missouri 10:56.75 [13 finish; Last = 12:12.75]

Indiana Invitational
April 18, 2009
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Price, Michigan State Univ 10:30.12; 2-Leah Elenbaas, Michigan State Univ 10:58.33. [6 finish, Last = 11:50.91]

Dave Rankin Invitational
April 18, 2009
West Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Crystal Martinez, IPFW 10:48.06 [15 finish; Last = 13:57.78]

Colonial Conference
April 18, 2009
Towson, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Betsy Graney, Wm & Mary 10:50.07; 2-Jessica Barton, Northeastern 10:55.83 [14 finish, 1 DNF; Last - 12:27.16]

Texas Twilight
April 18, 2009
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shelia Salil, Texas A&M-CC 10:56.75 [3 finish; Last =12:03.66]

New York Relays
April 18, 2009
New York, New York, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m Steeple: 1-Katie Sullivan, Ursuline 7:16.64; 2-Emily de la Bruyere, Brearley 7:18.81; 3-Kadian Dunkley, Barton 7:21.10; 4-Kathleen Rominger, Packer 7:34.82; 5-Liz Henry, Massapequa 7:50.58; 6-Allie Flott, Colts Neck 7:54.09; 7-Shannon McCarthy, Washing-ton 7:54.79 [11 finish Last = 8:26.76]

Bryan Clay Invitational
April 17, 2009
Azusa, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Paula Reategui, Florida International 10:47.59 [10 finishers; Last = 12.52.92]

Larry Ellis Invitational
April 17, 2009
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lesley Higgins, New York AC 10:31.98; 2-Natalie Busby, Syracuse 10:33.45; 3-Rebekah MacKay, Syracuse 10:36.04; 4-Christa Johnson, Ursinus 10:36.53; 5-Reilly Kiernan, Princeton 10:38.75; 6-Keara Thomas, Charlotte 10:39.47; 7-Heather Steph-ens, Syracuse 10:39.77; 8-Michaeline Nelson, Brown 10:49.05; 9-Kari Higdem, Columbia 10:49.91; 10-Carey Young, Navy 10:49.92; 11-Leanne Skrabacz, Stony Brook 10:50.79; 12-Stefanie Slekis, Syracuse 10:53.05; 13-Maureen Dooley, Navy 10:53.27; 14-Ada Lauterbach, Albany 10:54.50; 15-Callie Hogan, Villanova 10:58.71 [36 finish; Last = 12:21.51]

Big South Champs
April 17, 2009
Radford, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Zsanett Kis, High Point 10:56.41 [18 finish; Last = 13:05]

Mt. SAC Relays
April 16, 2009
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race 3:: 1-Lindsey Anderson, Nike 9:46.56; 2-Irene Kimaiyo, Riadha 10:00.12; 3-Lennie Waite, Rice 10:00.30; 4-Lisa Galaviz, unattached 10:06.08; 5-Angela Wagner, unat 10:06.28; 6-Nicole Mericle, Rice 10:07.13; 7-Zsofia Erdelyi, USC 10:08.34; 8-Minori Hayakari, Japan 10:10.18; 9-Leonora Joy, NZL-unat 10:10.84; 10-Mardrea Hyman, unat 10:11.87; 11-Kara June, unat 10:12.46; 12-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:15.23; 13-Dallon Williams, CSU-San Marcos 10:15.61; 4-Emma Coburn, Colorado 10:16.54; 15-Meredith Mac-gregor, Valley Royals 10:17.26; 16-Amy Layne, BYU 10:20.28; 17-Sara Trane, Washington State 10:21.20; 18-Natalie Haws, Weber State 10:22.69; 19-Shauneen Garrahan, Riadha 10:24.78 20-Megan Jackson, U.Arkansas 10:27.49.

To view race, click on URL below: http://www.flotrack.org/videos/coverage/view_video/234894/170511

Race 2: 1-Mary Ballinger, S.Indiana 10:26.73; 2-Allix Lee-Painter, unattached 10:30.92; 3-Juli Koenegstein, SE Missouri 10:34.98; 4-Amanda Andrews, Washington State 10:35.28; 5-Hannah Moen, Arizona 10:35.64; 6-LisaThomas, Western State 10:36.33; 7-Katie Theisen, St. Thomas 10:36.39; 8-Juliane Masciana, Cal State Fullerton 10:39.18; 9-Chantelle Groenewoud, Illinois 10:44.58; 1-Kristina Holtz, Sacramento State 10:45.81; 11-Kauren Tarver, Arizona State 10:45.94; 12-Janette Cary, Adams State 10:46.43; 13-Emily Hanenburg, Colora-do 10:49.54; 14-Cassie Olson, Weber State 10:49.81.

Race 1: 1-Aybuke Keehn, Concordia-Cal 10:39.93; 2-Tiffany Tandy Nevada 10:43.65; 3-Erica Wendt, Idaho State 10:44.00; 4-Nicole Bowler, San Francisco 10:44.04; 5-Megan Rolland, Humboldt State 10:46.91; 6-Breanna Sande, Boise State 10:46.92; 7-Molly Clark, Augustana 10:49.72; 8-Kendall Bruton, UC Irvine 10:51.34; 9-Jinny Hanifan, Peninsula 10:53.14 [20 finish; Last = 12:19.78]

Sea Ray Relays
April 11, 2009
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alison Spiker, West Virginia 10:44.15; 2-Kelly McClure, Central Michigan 10:48.92; 3-Kate Harrison, W.Virginia 10:50.30; 4-Meg Gaffney, Appalachian 10:52.11; 5-Jenielle Hunt, Ohio 11:06.69 [11 finish; Last = 11:43.69]

Jim Duncan Invitational
April 11, 2009
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Danna Kelly, Truman State 10:49.66 [7 finish; Last 13:40.65]

Joe Hilton Invitational
April 11, 2009
Chapel Hill, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Patricia Loughlin, Duke 10:51.61; 2-Liz Wort, unattached 11:02.70 [8 finish; Last = 13:12.53]

Colorado Invitational
April 11, 2009
Boulder, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bevin Kennelly, unattached 10:51.75; 2-Kriste Hemphill, unattached 10:55.49; 3-Nicole Peters, Colorado State 11:04.77; 4-Emily Hanenburg, U.Colorado 11:06.28 [7 finish; Last = 12:18.53]

Pacific Luau Meet
April 11, 2009
Forest Grove, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Joanna Murphy, Bowerman AC 10:57.39 [4 finish; Last = 12:33.30]

Sun Angel Classic
April 11, 2009
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jamie Cheever, Minnesota 10:22.40; 2-Terry Phillips, Missouri State 10:27.19; 3-Angela Spadafino, AZ State 10:32.56; 4-Amber Riley, Auburn 10:39.83; 5-Jamie Vest, Missouri State 10:42.95; 6-Breanna Sande, Boise State 10:51.67; 7-Kirsten Lang, Illinos State 10:51.71; 8-Cherise McNair, unattached 10:57.37; 9-Jamie Roflow, Bowling Green 10:57.80. [15 finish; Last = 12:58.90]

Ole Miss Invitational
April 11, 2009
Oxford, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hillary Neal, Samford 10:29.83; 2-Katy Grant, Harding 10:36.83; 3-Esther Komen, Harding 10:48.07; 4-Maresa Cueves, Allen County CC 11:01.98. [15 finish; Last = 14:18.95]

UW-Platteville Open
April 11, 2009
Platteville, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Humbach, UW-Eau Claire 10:47.46; 2-Stephanie Perleburg, UW-La Crosse 10:49.15 [10 finish; Last = 14:13.48]

Spring Meet
April 11, 2009
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elise Tropiano, Amherst 10:48.27; 2-Elizabeth Foster, Hart-ford 10:49.63; 3-Kerry Arouca, Westfield 11:00.25;
[13 finish, 1 DNF; Last = 12:52.18]

Woody Wilson Classic
April 11, 2009
Davis, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ali Stoakley, UC Davis 10:59.13 [13 finish, 1 DNF; Last = 14:03.20]

Johnson-Kersee Meet
April 10, 2009
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ciara Viehweg, UCLA 10:20.66; 2-Ruth Hilton, Utah State 10:43.64; 3-Karla Alburez, Cal State-LA 10:46.25; 4-Emily Farrar, Washington State 10:47.27; 5-Brienna Morris, Cal Poly 10:54.23; 6-Liliana Hernandez, CSLA 11:04.07; 7-Erin Stratton, Utah State 11:06.73; 8-Sadie Martinez, UCLA 11:06.75; 9-Ashley Johnson, Utah State 11:09.67; 10-LeAnne Fogg, Cal Poly 11:15.82.

Big West Challenge
April 10, 2009
Fullerton, California, USA
Hand Timing
Results:
1-Juliane Masciana, Cal State Fullerton 10:32.0; 2-Carly Harris, Long Beach State 10:34.3; 3-Lauren Chramosta, UC Irvine 10:40.7; 4-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 10:52.0; 5-Kendall Bruton, UC Irvine 10:55.1.
[Hand times: 11 finish, Last = 12:28.9]

Harvard-Yale vs Oxford-Cambridge
April 10, 2009
New Haven, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bevin Peters, Harvard-Yale 10:50.48; 2-Nicole Cochran, H-Y 10:55.42; 3-Catherine Ansell, Oxford-Cambridge 11:03.01; 4-Alison Crocker, O-C 11:14.77.
(International dual meet)

Bison Outdoor Classic
April 10, 2009
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Hand Timing
Results:
1-Bridget Franek, Penn State 9:53.7; 2-Cheryl Spring, Penn State 10:37.6; 3-Erin Roberts, Cornell 10:39.8; 4-Kristin Reed, Mary-land 10:41.7; 5-Caitlin Mullarkey, Swarthmore 10:47.0; 6-Rachel Kirsch, Cornell 10:53.3; 7-Maura Carroll, Cornell 11:05.5.
[Hand times: 31 finish, 1 DNF; Last = 12:12.7]
Franek now World Leader.

Stonehill Invitational
April 4, 2009
Easton, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mallory Champa, Boston College 10:50.30 [ 7 finishers, 1 DNF; Last = 13:30.13]

Pomona Pitzer Invitational
April 4, 2009
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Lodge, Pepperdine 10:54.93 [9 finish; Last = 13:25.31]

Jock's Open
April 4, 2009
Maryville, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Danna Kelly, Truman State 10:58.78 [4 finish; Last = 14:04.74]

Pepsi Team Invitational
April 4, 2009
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Pease, Indiana 10:22.26; 2-Dana Buchanan, Oregon 10:31.22; 3-Claire Michel, Oregon 10:38.11; 4-Megan-Anne Perrin, Kansas State 11:08.58; 5-Ashley Johnson, Utah State 11:15.38; 6-Vanessa Gledhill, Utah State 11:21.11

Asics Invitational
April 4, 2009
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Addie Bracy, N.Carolina 10:27.96; 2-Kara McKenna, NC State 10:39.79; 3-Laura Cummings, Albany 10:59.17; 4-Kristen Wolfe, Charleston 11:02.00; 5-Casey McDermott, Drake Univ. 11:03.63; 6-Erin Calvelage, Findlay 11:03.65; 7-Courtlin Lareau, North Carolina 11:04.15; 8-Emily Fournier, Elon 11:04.42; 9-Kate Horan, Marquette 11:05.14; 10-Kathleen Scott, Lake Superior 11:06.65 [29 finish, 4 DNF; Last = 12:54.56]

Southern Ohio Cup
April 4, 2009
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lillian Jelimo, Cincinnati 10:38.86; 2-Caitlin Thomas, Xavier 11:07.17; 3-Elisabeth Pyles, Cedarville 11:13.30 [8 finish; Last = 13:57.01]

Tiger Track Classic
April 4, 2009
Auburn, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Roeder, Univ. of Iowa 10:40.86; 2-Amanda Miroch-na, Miami of Ohio 10:43.26; 3-Felicitas Mensing, Univ. of Minn-esota 10:47.78. [5 finish; Last = 11:44.52]

U-Conn Invitational
April 4, 2009
Stoors, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Hannah Davidson, Providence College 10:43.14 [8 finish; Last = 12:51.23]

Jim Click Shootout
April 4, 2009
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Furlan, Nebraska 10:48.19 ; 2-Hannah Moen, Arizona 10:52.67; 3-Cheryl Spring, Penn State 10:54.66; 4-Allison Linnell, Washington 11:04.02 [ 8 finish; Last = 11:49.53]

Joey Haines Invitational
April 4, 2009
Cape Girardeau, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katelyn Jones, Murray State 10:59.16 [7 finish, last 12:27]

Sam Howell Invitational
April 3, 2009
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Irene Kimaiyo, Riadha 10:10.29; 2-Shauneen Garrahan, Riadha 10:23.2; 3-Stephanie Pancoast, Cornell 10:39.49; 4-Natalie Busby, Syracuse 10:45.14; 5-Erin Roberts, Cornell 11:05.88; 6-Robyn Ellerbrock, unattached 11:07.10. [12 finish; Last = 11:32.67]

Texas Relays
April 3, 2009
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Becky Wade, Rice 10:23.07; 2-Nicole Mericle, Rice 10:29.19; 3-Amy Layne, BYU 10:32.96; 4-Sheila Salil, TA&M 11:03.21; 5-Paola Reategui, FIU 11:03.33 [8 finish; Last = 11:51.69]

Jefferson Cup Dual Meet
April 3, 2009
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Garcia, Virginia 10:26.64; 2-Samantha Stafford, Virginia 10:48.21; 3-Angela Potrykus, Missouri 10:59.74.

UCLA Invitational
April 3, 2009
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Clara Viehweg, UCLA 10:27.73; 2-Kevyn Murphy, See Jane Run 11:07.35 [5 finish; Last = 11:53.12]

Florida Pepsi Relays
April 3, 2009
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Genevieve LaCaze, U.of Florida 10:30.79; 2-Julie Northrup, U.of Florida 10:35.54; 3-Sarah Morrison, Villanova 10:36.51; 4-Amanda Quick, FSU 10:58.06; 5-Rebecca Coady, Tulane 11:02.71; 6-Beatrice Biwott, South Carolina 11:12.34; 7-Jamie Rzepecki, UCF 11:13.57 [18 finish; Last = 12:33.02]

Washington Invitational
April 3, 2009
St. Louis, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meagan Hudson, Missouri Baptist 10:42.14; 2-Mary Ballinger, Southern Indiana 10:49.07 [14 finish; Last = 14:20.46]

Colonial Relays
April 3, 2009
Williamsburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Betsy Graney, William & Mary 10:47.46; 2-Aspen Foster, James Madison 11:00.17; 3-Bevin Peters, Yale 11:03.69; 4-Mau-reen Dooley, Navy 11:07.92 [12 finish; Last = 12:17.35]

Volunteer Track Classic
April 1, 2009
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
Multi-State High School Meet with 2000-meter Steeplechase

1-Sarah Dorrell, Blacksburg 7:43.66; 2-Kayla Kuziola, Science Hill 7:51.21; 3-Maggie Carey, Mountain Brook 7:59.45; 4-Deanna Butler, Reynolds 8:07.02; 5-Sara List, Anderson County 8:21.15; 6-Lydia Lowe, Anderson County 8:33.12; 7-Melissa Ferner, Heri- tage 8:41.77; 8-Meredith McFarlin, Houston 8:42.06 [16 finish]

South Florida Quad
March 28, 2009
Tampa, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Bush, Michigan State 10:12.72; 2-Amanda Mirochna, Miami-Ohio 10:59.13; 3-Jess Barton, Northeastern 11:07.47; 4-Carlie Green, Michigan State 11:24.39 [7 finsh; Last = 12:42.78]

Cal-Nevada Champs
March 28, 2009
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race 2: 1-Dallon Williams, San Marcos 10:21.42; 2- Kristina Holtz, Sacramento 10:46.09; 3-Tiffany Tandy, Nevada 10:50.98; 4-Katie Voigtlander, Santa Barbara 10:53.50; 5-Jodie Leal, Sacra-mento 10:54.72; 6-Brienna Morris, Cal Poly 10:56.41; 7-Ali Stoakley, UC Davis 10:57.31; 8-Evelyn Ross, Claremont Mudd 11:04.89; 9-Kristin Glen, San Diego 11:13.37; 10-Catherine Strouse, San Diego 11:21.93.

Race 1: 1-Karla Alburez, Los Angeles 10:44.50; 2-Christa Avena, Nevada 10:47.21; 3-Liliana Hernandez, Los Angeles 11:09.24; 4-Tiffany Turner, Pomona 11:14.78; 5-Ashley Beechan, Santa Bar-bara 11:15.48; 6-Jenni Eiremo, Sacramento 11:17.11; 7-Amanda Robles, Fullerton 11:38.27 [12 finishers; Last = 12:18.78]

Raleigh Relays
March 28, 2009
Raleigh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
Race 2: 1-Stephanie Garcia, Virginia 10:23.68; 2-Lauren Greg-ory, Georgetown 10:24.98; 3-Laura Kennedy, New Balance 10:48.36; 4-Laura Cummings, Albany 10:56.20; 5-Samantha Stafford, Virginia 10:57.28; 6-Karie McDonald, Grand Valley State 11:09.97; 7-Morgan Stengel, North Carolina 11:16.60; 8-Ada Lauderbach, Albany 11:19.28 [10 finishers]

Race 1: 1-Tsehaye Dagnachew, unat-ECU 10:41.23; 2-Jessica Schmidt, unat 10:53.04; 3-Keara Thomas, Charlotte 10:54.82; 4-Laura Mucho, Slippery Rock 10:55.11; 5-Sarah McCort, Kent State 11:36.94; 6-Kelsey Fraser, High Point 11:37.19; 7-Kara Sephel, Belmont 11:39.43; 8-Erin McCauley, Charlotte 11:41.31 [13 finishers; Last = 13:13.43]

Alabama Relays
March 28, 2009
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Justyna Mudy, Shorter 10:37.77; 2-Felicia Mondry, IPFW 11:11.87; 3-Deanna Zidar, Samford 11:24.31; 4-Kaylan Comer, Indiana 11:30.00 [18 finish; Last = 14:05.40]

Curran Invitational
March 28, 2009
Chester, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Christa Johnson, Ursinus 10:52.38 [3 finish; Last 12:47.14]

Pt. Loma Challenge
March 28, 2009
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jacqui Wentz, MIT 11:00.30 [5 finish; Last = 13:17.20]

Nikoloff Invitational
March 28, 2009
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Thomas, Xavier 11:03.08 [7 finish; Last = 12:49.49]

SIU Spring Classic
March 28, 2009
Carbondale, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Aisha Praught,IL State 11:03.98; 2-Kirsten Lang, IL State 11:06.01; 3-Megan Hoelscher, SIU 11:10.20; 4-Juli Koeneg-stein, SE Missouri 11:19.88

Terrapin Invitational
March 28, 2009
College Park, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristin Reed, Maryland 11:05.45 [6 finish; Last = 13:17.00]

Towson Invitational
March 28, 2009
Towson, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maureen Dooley, Navy 11:07.86 [7 finish; Last = 12:35.83]

Trinity College Invitational
March 28, 2009
Hartford, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Foster, Hartford 11:11.46 [6 finish; Last = 14:25.86}

Dick Shea Invitational
March 28, 2009
West Point, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Cunningham, Connecticut University 11:12.77 [13 finish; Last = 13:44.81]

Wendy's Open
March 28, 2009
Memphis, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Vicky Schandevel, Harding 11:14.12; 2-Katy Grant, Harding 11:20.09. [6 finish; Last = 14:24.31

Stanford Invitational
March 27, 2009
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race 2: 1-Silje Fjortoft, SMU 9:56.73; 2-Lisa Galaviz, Nike 9:58.41; 3-Erin Bedell, Baylor 9:58.46; 4-Angela Wagner, unattached 10:06.34; 5-Rachel Carrizales, Nebraska 10:09.69; 6-Danielle Bradley, Baylor 10:10.17; 7-Sara Hall, Asics 10:10.56; 8-Nell Rojas, NAU 10:19.67; 9-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:23.10; 10-Claire Michel, Oregon 10:23.14; 11-Addie Bracy, N. Carolina 10:25.13; 12-Dana Buchanan, Oregon 10:28.53; 13-Maggie Callahan, Arizona 10:31.52; 14-Julian Masciana, CSUF 10:31.83; 15-Sarah Hurley, Wisconsin 10:32.53; 16-Collier Lawrence, unat 10:34.66; 17-Jess Furlan, Nebraska 10:48.39.

Race 1: 1-Shayla Houlihan, unat 10:29.59; 2-Emily Higgins, Wyo-ming 10:30.81; 3-Joselyn Dalton, Nebraska 10:37.75; 4-Megan Jackson, Arkansas 10:39.72; 5-Amanda Andrews, Washington State 10:42.72; 6-Cassandra Schenck, Akron 10:54.43; 7-Megan Rolland, Humboldt 10:59.05; 8-Mo Huber, Washington 11:02.91; 9-Alison Spiker, W.Virginia 11:06.03; 10-Cali George, Arkansas 11:06.37; 11-Lauren Chramosta, UC-Irvine 11:06.40; 12-Amanda Stopa, Washing-ton 11:09.94; 13-Maggie Collison, Wisconsin 11:11.11 [17 finishers]

Victor Lopes Bayou Classic
March 27, 2009
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lennie Waite, Rice 10:12.31; 2-Becky Wade, Rice 10:26.15; 3-Emily Loeffler, Trinity 11:01.01; 4-Nicole Cochran, Harvard 11:04.49; 5-Sheila Salil, TAM-Corpus 11:24.51; 6-Michaela Reynolds, Rice 11:26.27 [11 finishers; Last = 13:15.14]

Distance Carnival
March 27, 2009
San Francisco, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jinny Hanifan, Peninsula 10:46.79; 2-Jennifer Macias, Oregon State 11:09.83; 3-Clare Nowel, Humboldt State 11:28.63; 4-Katie Spencer, unat 11:33.63 [13 finishers; Last = 12:55.56]

Missouri Relays
March 27, 2009
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Casey McDermott, Drake 11:11.66; 2-Angela Potrykus, Mis-souri 11:21.97; 3-Kara Eckard, Missouri Southern 11:25.68.

UCF Invitational
March 27, 2009
Orlando, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jamie Rzepecki, U. Central Florida 11:22.69; 2-Erica Weitz, UCF 11:31.68 [7 finish; Last = 13:08.12]

Georgia Relays
March 21, 2009
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jayne Grebinski, Marquette 10:37.06; 2-Courtney Kelly, Marquette 11:19.66; 3-Kate Horan, Marquette 11:20.80; 4-Caitlin Napoleoni, Eastern Illinois 11:24.84; 5-Kara Sporrong, Georgia 11:27.82; 6-Erin O'Grady, Eastern Illinois 11:29.40; 7-Illana McQinn, Georgia 11:32.42; 8-Jenean Corcoran, Troy 11:47.68; 9-Jordyn Radke, UT-Chattanooga 11:52.50 [11 finish; Last = 12:34.61]

Spring Break Classic
March 21, 2009
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Pancoast, Cornell 10:38.02; 2-Erin Roberts, Cornell 10:50.48; 3-Anne Lovelace, Yale 10:54.87; 4-Cassie Mitchell, Orange Coast 10:58.40; 5-Rachel Kirsch, Cornell 10:59.20; 6-Bevin Peters, Yale 11:07.95; 7-Robyn Ellerbrock, Big Red Alum 11:11.58; 6-Maura Carroll, Cornell 11:14.44; 9-Nychele Fischetti, Biola 11:26.45; 10-Raynee DeGrio, St. Thomas 11:39.81; 11-Erika Perez, Biola 11:45.76.

Hornet Invitational
March 21, 2009
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristina Holtz, Sacramento State 10:42.00; 2-Jodie Leal, Sacra-mento State 11:02.44; 3-Anna Wheatley, unattached 11:30.68 [13 finish; Last = 14:22.58]

Rhodes Open
March 21, 2009
Memphis, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Smith, Calvin College 10:49.30; 2-Esther Komen, Harding 11:07.60; 3-Nicole Farr, Calvin 11:17.23; 4-Anne Fennema, Calvin 11:22.07; 5-Gretchen Braymer, Calvin 11:26.72; 6-Calah Schlabach, Calvin 11:31.40; 7-Alison Case, DePauw 11:35.74; 8-Nicole Smith, Arkansas Little Rock 11:39.63 [12 finish; Last = 13:32.30]

Potts Invitational
March 21, 2009
Boulder, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emma Coburn, Colorado 10:50.34; 2-Emily Higgins, Wyoming 11:09.29; 3-Chelsea Rutter, Metropolitan State 12:10.50.

Dusty Lane Open
March 21, 2009
Spokane, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Farrar, Washington State 11:25.20; 2-Lindsay Szybura, Lewis-Clark 11:41.01; 3- Kimberly Henderson, Whitworth 12:10.35 [6 finish; Last = 13:24.65]

Early Bird Relays
March 21, 2009
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Felicia Mondry, IPFW 11:32.47; 2-Michele McKenney, Cincinnati 11:39.60; 3-Ellen Nienhaus, Dayton 11:40.82; 4-Sarah Hutchings, IPFW 11:46.31. [10 finish; Last = 13:01.11]

Oregon Preview
March 21, 2009
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000 meter Steeple: 1-Dana Buchanan, U.Oregon 6:55.17; 2-Claire Michel, U.Oregon 6:55.45; 3-Jessica Harper, unattached 7:11.70; 4-Hannah Gustafson, Mt. Hood CC 8:35.10.

Tulsa Invitational
March 21, 2009
Tulsa, Oklahoma, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Kristin Radcliff, Oral Roberts Univ. 7:18.63; 2-Maryke Rossouw, U of Tulsa 7:41.07; 3-Brittany Poole, NW Missouri 7:50.68; 4-Rachel Brubaker, Bradley Univ 7:57.81; 5-Alex Harkins, U. Oklahoma 8:08.34; 6-Molly Cashman, Iowa Central 8:32.35. [9 finish; Last = 9:16.71]

Shamrock Invitational
March 20, 2009
Myrtle Beach, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Beatrice Biwott, S.Carolina 11:17.35; 2-Kristen Wolfe, College of Charleston 11:27.80; 3-Grace Loba, C of C 11:40.83; 4-Lillian Patterson, UNC-Wilmington 11:52.02; 5-Becky Bessinger, Grinnell 11:53.85. [13 finish; Last = 13:27.99]

Wake Forest Open
March 20, 2009
Winston-Salem, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tsehaye Dagnachew, unattached 10:55.13; 2-Jenielle Hunt, Ohio 11:11.88; 3-Erin Calvelage, Findlay 11:27.44; 4-Laura Dziagwa, Indiana Wesleyan 11:27.70; 5-Cecilia Strubble, Ohio 11:55.86. [10 finish, 5 DNF, Last = 13:42.74]

L&C Spring Break Open
March 20, 2009
Portland, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marci Klimek, Linfield 11:07.73 10; 2-Andi Camp, BAC 11:35.87

Emory Invitational
March 20, 2009
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Justine Jeroski, Case Western 11:22.24; 2-Nicole Reese, Otterbein 11:57.35 [9 finish; 1 DNF; Last = 13:42.47]

49er Classic
March 19, 2009
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristin Mitchell, Charlotte 11:28.94; 2-Bree Tharpe, Gardner-Webb 12:02.58 [11 finish, Last = 12:47.97]

Northridge Invitational
March 14, 2009
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Pancoast, Cornell 10:51.34; 2-Erin Roberts, Cornell 10:51.93; 3-Rachel Kirsch, Cornell 11:10.38; 4-Robyn Ellerbrock, unattached 11:11.13; 5-Maura Carroll, Cornell 11:12.21; 6-Emily Bartlett, Cornell 11:43.36 [ 8 finish; Last = 13:27.26]

Oxy Distance Carnival
March 13, 2009
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dallon Williams, CS-San Marcos 10:44.09; 2-Evelyn Ross, C-M Scripps 11:13.06; 3-Amanda Johnson, Fresno Pacific 11:17.05; 4-Zitalic Ley, Glendale 11:19.74; 5-Grace Peck, Occidental 11:37.37; 6-Perrin Considine, Cal Tech 11:39.30; 7-Angelina Gonzalez, Glendale 11:47.02; 8-Emma Bohman, U.Alaska 11:52.16. 9-Brigette Fernandez, Glendale 11:55.95 [19 finish; Last 13:29.84]

Aztec Classic
March 13, 2009
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristin Glen, SD State 11:24.79; 2-Kristi Dahlheimer, North .Dakota 11:35.59; 3-Kate Call, Southern Utah 11:35.63; 4-Cathe- rine Strouse, UC San Diego 11:40.60; 5-Aaryn Kobayashi, UCSD 11:47.35; 6-Nina Su, UCSD 11:54.79; 7-Mandy Gefroh, North Dakota 11:55.66.

FAMU Relays
March 13, 2009
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Electin Orido, Grambling State 10:50.57; 2-Melissa Nobbs, Austin Peay 11:05.16; 3-Grace Korir, Grambling State 11:26.68.

Linfield Icebreaker
March 9, 2009
McMinnville, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jennifer Macias, Oregon State 11:21.43; 2-Adriane Wai, Port- land State 11:26.95; 3-Hannah Soza-Hodgkinson, Oregon State 11:41.50; 4-Cassandra Schumacher, Oregon State 11:54.38; 5-Kambria Schumacher, Oregon State 11:56.70 [Last = 13:49.63]

Ben Brown Invitational
March 7, 2009
Fullerton, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Thomas, Western State 10:47.00; 2-Lauren Chramosta, UC Irvine 11:03.00; 3-Kendall Bruton, UCI 11:04.60; 4-Sarah Lyle, Western State 11:23.20; 5-Hillory Davis, unat 11:35.00; 6-Ariana Selix, UC Santa Barbara 11:41.70; 7-Meghan Ginter, N. Illinois 11:43.20. [10 finish, Last= 12:36.60]

All-Cal Challenge Cup
February 28, 2009
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 10:49.82; 2-Meryl Follosco, UC Irvine 11:52.15; 3-Catherine Strouse, UC San Diego 11:59.48.

Willamette Opener
February 28, 2009
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kimber Mattox, Willamette 11:08.33; 2-Jena Winger, Willam- ette 11:15.46; 3-Andi Camp, Bowermen AC 11:39.31; 4-Kathryn Williams, Whitworth 11:56.24; 5-Emily Morehouse, Whitworth 11:59.10.

USA Masters Champs
August 8, 2008
Spokane, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1.Karen Steen (44 ) Olympia, Washington 7:24.59
2. Andi Camp (34) Portland, Oregon 7:30.40
3. Kathryn Martin (56) Northport, New York 8:23.20
4. Caren Ware (46) Twin Peaks, California 8:59.11
5. Margot Sheehan (49) New York, NY 9:35.82
6. Lauriea Blume-Michels (41) Spokane 10:00.85
7. Christine Long (49) Tustin, California 11:55.28
8. Debbie Selby (51) Fallbrook, California 13:26.30
9. Jane Van Eeuwen (67) New Jersey 14:32.90
10. Essie Faria (73) North Miami, Florida 14:37.24

All ran in same 2000m race, but awards are based on 5-year age groups: 30-34 through 70-74. [Ware is 45-49 age group champ.]

AAU Junior Olympics
July 30, 2008
Detroit, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
"Young Women" (born 1989-91) 2000m Steeple

1-Ashley Isham (91) Texas 7:25.74; 2-Ashton Avery (89) Ohio 7:44.15; 3-Andrea Glenn (91) Ohio 7:47.39; 4-Erin Gallagher (91) 8:06.05; 5-Catriona McClowry (91) Illinois 8:29.77; 6-Samantha Waldner (89) Missouri 8:57.53. [10 finishers]

"Intermediate Girls" (Born 1992-93) 2000m Steeple

1-McKinzie Schulz (92) Illinois 7:21.54; 2-Destiny Jenkins (93) Georgia 7:34.08; 3-Jahnell Horton (93) Illinois 7:35.90; 4-Celia Venezia (92) Missouri 7:50.23; 5-Emily Mazzaferri (92) Ohio 7:53.51; 6-Tess Lackey (92) Oklahoma 7:56.19. [19 finishers] USATF Junior Olympic

Empire State Games
July 25, 2008
Binghampton, New York, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Nocole Rozario 7:06.77; 2-Kirsten Weberg 7:19.31; 3-Brianna Cano 7:37.99; 4-Trina Bills 7:43.73; 5-Samantha Watson 7:50.77; 6-Tess Massaroni 7:51.88; 7-Christy Bak 8:00.76; 8-Victoria Luongo 8:12.00.
[12 finishers; :Last = 8:59.82]

USATF Junior Olympics
July 22, 2008
Omaha, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
"Young Women" (born 1989-91) 2000m Steeple

1-Alyssa Allison (90) 6:54.37; 2-Sarah Higgens (90) 7:06.36; 3-Amanda Whowell (90) 7:15.92; 4-Kelli Budd (91) 7:21.59; 5-Lynnea Sjoerdsma (90) 7:25.35; 6-Kylie Fitzgerald (90) 7:31.50 [14 finishers; first two broke meet record of 7:10.47]

“Intermediate Girls" (born 1992-93) 2000m Steeple

1-Eleanor Fulton (93) 6:56.97[under USATF 6:57.46 “Youth” Record] 2-McKinzie Schulz (92) 7:12.77; 3-Dominique Gerard (93) 7:15.88; 4-Kristen Kientz (93) 7:17.57; 5-Melissa Parks (92) Norfolk 7:24.66; 6-Angelica Peck (93) 7:24.83. [16 finish]

USA Club Championships
July 18, 2008
Olathe, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Vanessa Martell, Brockport 11:14.29; 2-Aileen Conlon, Nike Central Park 11:27.56; 3-Victoria Barnaby, Boston 11:48.49.

USA Olympic Trials Final
July 3, 2008
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Willard, Nike 9:27.59
2-Lindsey Anderson, Nike 9:30.75
3-Jennifer Barringer, Univ of Colorado 9:33.11
4-Nicole Bush, Michigan State 9:40.27
5-Lisa Galaviz, Nike 9:48.27
6-Kara June, Asics Aggies 9:49.56
7-Amanda Lorenzen. Team Indiana Elite 9:49.74
8-Carrie Messner-Vickers, Asics 9:49.93
9-Carrie Strickland, Bowerman Athletic Club 9:53.67
10-Ann Gaffigan, New Balance 9:54.93
11-Kristin Anderson, Nike 10:00.24
12-Sariah Long, unattached 10:00.62
13-Lesley Higgins, New York Athletic Club 10:04.04
14-Delilah DiCrescenzo, Riadha/Puma 10:04.70

Timing "Splits" for all of these USOT finalists can be seen at http://www.flashresults.com/2008_Meets/outdoor/OlympicTrials/SplitResults-F20-LapSplits.pdf

USA Olympic Trials/Team Selection: Women's Steeplechase Semi-Finals
June 30, 2008
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
P = advance to Final by Place; T = advance by Time

First Semi-Final:
1 Nicole Bush, Michigan State University 9:49.53 P
2 Lindsey Anderson, Nike 9:49.71 P
3 Lisa Galaviz, Nike 9:52.66 P
4 Kara June, Asics Aggies 9:53.01 P
5 Delilah DiCrescenzo, Riadha/Puma 9:56.44 T
6 Sariah Long, unattached 9:56.72 T
7 Kristin Anderson, Nike 9:59.62 T
8 Lesley Higgins, New York Athletic Club 10:02.88 T
9 Dawn Cromer, Brooks 10:21.77
10 Brittany Somers, unattached 10:22.34
11 Liz Wort, Brooks, Brooks 10:29.37
12 A Havahla Haynes, Wisconsin RRT 10:48.81

Second Semi-Final:
1 Jennifer Barringer, University of Colorado 9:48.50 P
2 Anna Willard, Nike 9:52.06 P
3 Carrie Strickland, Bowerman Athletic Club 9:53.43 P
4 Carrie Messner-Vickers, Asics 9:53.78 P
5 Ann Gaffigan, New Balance 9:55.24 T
6 Amanda Lorenzen, Team Indiana Elite 9:58.92 T
7 Lindsay Allen, Stanford 10:04.47
8 Bridget Franek, Penn State University 10:11.56
9 Kelly Strong, Asics 10:13.70
10 Sarah Madebach, University of Georgia 10:14.10
11 Lindsay Sundell, University of Florida 10:19.57
12 Kathryn [Kassie] Andersen, Nike 10:37.23

Final for above qualifiers is the last scheduled event on Thursday night, 3 July 2008. Look for results in SR 455.

USATF Youth Champs
June 24, 2008
Charlotte, North Carolina, USA
Hand Timing
Results:
“Young Women” (born 1990-91) 2000m Steeple:
1-Kelli Budd 7:12.95; 2-Bronwyn Bedrick 7:37.50; 3-Janette Lindstrom 7:41.49; 4-Kylie Fitzgerald 7:41.50.

“Intermediate” Girls (born 1992-93) 2000m Steeple:
1-Destiny Jenkins 7:18.04; 2-Alexis Percy 8:34.96.

Nike Outdoor Nationals
June 21, 2008
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m Steeple - Two races/sections

Race 1: 1-Teshika Rivers, Greenbelt MD 7:15.22; 2-Courtney Roosa, Liberty NY 7:17.16; 3-Lindsay Bertulis, Cedarville NJ 7:19.16; 4-Lauren Scholl, Highland Mills NY 7:29.06; 5-Erica Howes, Saratoga Springs NY 7:31.21; 6-Mary Kate Anselmini, Ward Melville 7:33.39; 7-Alexa Kearns, Portland OR 7:33.76; 8-Julia McMahon, Staten Island NY 7:39.94; 9-Michelle Sava-rese, Middletown NJ 7:45.71; 10-Elizabeth Meier, Des Plaines IL 8:14.90. DNS-McKinzie Schulz, 2007 National AAU JO Champ

Race 2; 1-Shelby Greany, Suffern 6:42.86; 2-Emma Coburn, Crested Butte CO 6:44.42; 3-Hannah Davidson, Saratoga Springs 6:54.69; 4-Emma Miller Bedell, Orangeburg 6:55.74; 5-Allison Linnell, Colts Neck NJ 6:56.72; 6-Nicole Rozario, Middletown NY 6:56.93; 7-Janie Turek, Mount Sinai 7:07.87; 8-Danielle Winslow, Queensbury 7:08.63; 9-Courtney Kelly, North Bellmore 7:17.51; 10-Sara Graney, Palisades NY 7:18.84; 11-Jessica Tobin, West Nyack 7:21.86; 12-Kelsey Fraser, Lockport 7:34.60. [All New York except 2 & 5]

Pacific NW Jr. Olympics
June 21, 2008
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
2000m St, ages 14-17: 1-Holly Meler, Flanagan Clan 8:05.40; 2-Michelle Bastian, Snohomish 8:17.40; 3-Adrianna Royal, Federal Way TC 8:36.28 [all in their first-ever steeplechase]

USATF Junior Champs
June 20, 2008
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rebecca Wade, Rice 10:29.64; 2-Elizabeth Graney, unat 10:34.11; 3-Alyssa Allison, Team Missouri 10:42.22; 4-Elisa-beth Deir, Princeton 10:49.10; 5-Kauren Tarver, unat 10:57.99; 6-Megan Hoelscher, S.Illinois 11:05.44; 7-Sarah Higgens, Fast Feat RC 11:16.37; 8-Jen Webers, Nebraska 11:17.37; 9-Casey McDermott, unattached 11:36.35; 10-Kelly Crowley, Grand Valley State11:44.86; 11-Kristine Mun, Albany 11:49.31; 12-Carolina Cortes, Stony Brook 11:57.87

New England Champs
June 15, 2008
Waltham, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shauneen Garrahan 10:13.33; 2-Sara Graves 11:26.88; 3-Victoria Barnaby 11:44.13; 4-Alyssa Mullen (17) 12:02.05.

American Milers Meet
June 14, 2008
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brittany Somers 10:09.87; 2-Andrea Parker 10:10.07; 3-Kelly Fullerton 10:16.36; 4-Julia Rudd 10:17.17; 5-Rena Chesser 10:19.20; 6-Jessica Furlan 10:20.22. [all USA except for Furlan, Canada]

New York High School Champs
June 14, 2008
Buffalo, New York, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Shelby Greany, Suffern 6:43.03; 2-Erin Cawley, Newark Valley 6:53.19; 3-Danielle Winslow, Queens-bury 6:56.57; 4-Nicole Rozario, Pine Bush 6:59.42; 5-Meaghan Gregory, Burnt Hills 7:00.36; 6-Ryann Cretney, Lansing 7:01.63; 7-Janie Turek, Mount Sinai 7:05.21; 8-Lindsay Raulli, Cicero/Syracuse 7:08.40; 9-Jess Tobin, Clarkstown 7:11.08; 10-Meghan VanHouten, Honeoye Falls 7:13.06; 11-Ada Lauterbach, Berne 7:14.29; 12-Kirsten Weberg, East Aurora 7:15.85 [27 finishers; Last = 8:56.88]

NCAA Division I Finals
June 13, 2008
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barringer, Colorado 9:29.20; 2-Silje Fjortoft, Southern Methodist 9:55.54; 3-Bridget Franek, Penn State 9:58.74; 4-Lindsay Allen, Stanford 10:05.26; 5-Irene Kimaiyo, Texas Tech 10:05.29; 6-Angela Wagner, BYU 10:06.05; 7-Sarah Madebach, Georgia 10:07.16; 8-Sariah Long, Weber State 10:07.77; 9-Zsofia Erdelyi, Southern California 10:10.71; 10-Mica Land, Wichita State 10:12.28; 11-Jamie Cheever, Minnesota 10:15.31; 12-Beverly Ramos, Kansas State 10:24.81; 13-Kristen Hemphill, Colorado State 10:30.78; 14-Liz Haglund, Villanova 10:39.46.

Barringer’s finish time at Des Moines moves her to second place on the USA all-time list – between Lisa Galaviz and Briana Shook, the current and former USA record holders.

NCAA Division I Semi-Finals
June 11, 2008
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
P = Advance by Place T = Advance by Time
First Semi: 1-Jenny Barringer, Colorado 10:00.56 P; 2-Mica Land, Wichita State 10:12.28 P; 3-Angela Wagner, BYU 10:12.51 P; 4-Lindsay Allen, Stanford 10:13.25 P; 5-Silje Fjortoft, Southern Methodist 10:18.32 P; 6-Kristen Hemphill, Colorado State 10:22.84 T; 7-Sarah Madebach, Georgia 10:23.87 T; 8-Danelle Woods, Illinois 10:26.91; 9-Lindsay Sundell, Florida 10:33.65; 10-Meghan Leonard, Arkansas 10:51.26; 12-Jamie Vest, Missouri State 10:58.75; DNF: Tsehaye Dagnachew, UN-Charlotte.

Second Semi: 1-Bridget Franek, Penn State 10:13.36 P; 2-Zsofia Erdelyi, USC 10:13.38 P; 3-Sariah Long, Weber State 10:15.68 P; 4-Irene Kimaiyo, Texas Tech 10:18.45 P; 5-Jamie Cheever, Minnesota 10:18.87 P; 6-Beverly Ramos, Kansas State 10:22.21 T; 7-Liz Haglund, Villanova 10:25.48 T; 8-Stephanie Garcia, Virginia 10:27.14; 9-Nicole Mericle, Rice 10:30.97; 10-Sara Trane, Washington State 10:36.06; 11-Sarah Price, Michigan State 10:46.47; 12-Chantelle Groen- ewoud, Illinois 10:48.38; 13-Lydia Willemse, Florida State 10:52.50; 14-Joanna Rodgers, Georgetown 10:54.36.

Western USATF Championships
June 7, 2008
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsey Anderson, Nike 9:41.35; 2-Rasa Troup, LTU 9:44.22; 3-Kelly Strong, Asics 10:04.83; 4-Kara June, Asics Aggies 10:08.64; 5-Jane Rudkin; Team XO 10:14.52; 6-Rena Chesser, unattached 10:17.61; 7-Sarna Becker, Club North- west 10:35.24; 8-Kelly Fullerton, Team XO 10:38.57; 9-Mere- dith MacGregor, CAN 10:39.57; 10-Kauren Tarver, unattached 10:54.17.

Midwest Distance Solution
June 7, 2008
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lesley Higgins 9:58.63; 2-Amanda Lorenzen 9:59.61; 3-Kristin Anderson 10:05.36; 4-Shauneen Garrahan 10:15.66; 5-Brittany Somers 10:17.58; 6-Addie Bracy 10:39.19; 7-Ahav- ahla Haynes 10:44.73; 8-Julia Rudd 10:45.30; 9-Ashley Birger 10:58.41; 10-Brooke Ferguson 11:16.58.

Delilah DiCrescenzo, in USA top three this year, passed up steeple to win 1500m run at this meet with a 4:17.91 time.

Southwest Classic
June 6, 2008
Albuquerque, New Mexico, USA
Automatic Timing
Results:
High School Meet with 2000m Steeple:
Emma Coburn,Colorado :7:00.51; 2-Natalie Haws, Utah 7:04.22; 3-Lacey Cramer, Utah 7:43.49; 4-Laura LaVezo, New Mexico 8:08.51; 5-Amanda Dunlap, Texas 8:32.10; 6-Meghan Valdez, New Mexico 8:38.05.

NCAA D1 East Regional Championships
May 31, 2008
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
First Section: 1-Jessica Cickay, Boston U 10:36.27; 2-Liz Deir, Princeton 10:47.20; 3-Morgan Stengel, N. Carolina 10:50.03; 4-Emily Arena, Wm & Mary 10:52.20; 5-Elizabeth Calle, Yale 10:56.51; 6-Jessica Hampson, Stony Brook 10:57.52; 7-Stephanie Pancoast, Cornell 11:01.67; 8-Sarah Morrison, Villanova 11:03.19; 9-Kirsten Hagen, Florida State 11:05.47 [3 DNF, 14 finish; Last 11:49.80]

Second Section: 1-Bridget Franek, Penn State 10:01.56; 2-Lindsay Sundell, Florida 10:17.86; 3-Liz Haglund, Villanova 10:18.26; 4-Sarah Madebach, Georgia 10:23.61; 5-Stephanie Garcia, Virginia 10:25.70; 6-Lydia Willemse, Florida State 10:30.78; -Betsy Graney, William & Mary 10:31.47; 8-Patricia Loughlin, Duke 10:33.57; 9-Tsehaye Dagnachew, Charlotte 10:35.61; 10-Joanna Rodgers, Georgetown 10:37.56; 12-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:38.31; 13-Claire Percival, Penn State 10:38.67; 14-Megan Brandeland, Princeton 10:48.25; 15-Cheryl Spring, Penn State 10:57.56; 16-Laura Cummings, Albany 11:00.17; 17-Erin Reddan, Va Tech 11:07.67; 18-Felicitas Mensing, Coastal Carolina 11:29.11.

NCAA D1 Mideast Regional Championships
May 31, 2008
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
First Section: 1-Crystal Martinez, IPFW 10:58.62; 2-Cassandra Schenck, Akron 11:09.31; 3-Crystina Martinez, IPFW 11:12.38; 4-Melissa Green, Eastern Michigan 11:21.06 [1 DNF]

Second Section: 1-Danelle Woods, Illinois 10:32.83; 2-Chan-telle Groenewoud, Illinois 10:35.88; 3-Sarah Price, Michigan State 10:35.91; 4-Jamie Vest,Missouri State 10:35.94; 5-Meg-an Jackson, Arkansas 10:35.94; 6-Sarah Hurley, Wisconsin 10:36.00; 7-Caroline Peyton, Arkansas 10:51.75; 8-Andrea Halasek, Kentucky 10:56.90; 9-Lindsey Ferguson, Notre Dame 11:00.61; 10-Terry Phillips, Missouri State 11:01.86; 11-Nata-lie Leeper, Western Kentucky 11:03.91; 12-Whitney Mays, UAB 11:18.65; 13-Val Kazmer, Vanderbilt 11:19.88; 14-Jess-ica Ortman, Kentucky 11:31.33. [1 DNF]

NCAA D1 Midwest Regional Championships
May 31, 2008
Lincoln, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
First Section: 1-Kara DeWalt, Montana 10:30.36; 2-Chepleting Boit, Tex Tech 10:42.03; 3-Megan Duwell, Minnesota 10:54.54; 4-Kara Henry, New Mexico 10:54.95; 5-Allison Sawyer, Colo-rado 11:04.38; 6-Allison Ferries, Sam Houston 11:37.08

Second Section: 1-Jenny Barringer, Colorado 9:44.46; 2-Silje Fjortoft, SMU 10:10.89; 3-Irene Kimaiyo, Tex Tech 10:12.63; 4-Mica Land, Wichita State 10:14.90; 5-Nicole Mericle, Rice 10:15.67; 6-Kristen Hemphill, Colo State 10:15.72; 7-Jamie Cheever, Minnesota 10:18.61; 8-Eva Tomankova, Okla State 10:23.56; 9-Rachel Carrizales, Nebraska 10:24.91; 10-Erin Bedell, Baylor 10:26.74; 11-Beverly Ramos, Kansas State 10:28.32; 12-Danielle Bradley, Baylor 10:30.01; 13-Becky Wade, Rice 10:32.93; 15-Jessica Schmidt, Iowa 10:41.15; 16-Lauren Bonds, Kansas 10:49.65; 17-Joslyn Dalton. Nebraska 10:52.86; 18-Brenna Williamson, Texas A&M 10:54.07

NCAA D1 West Regional Championships
May 31, 2008
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
First Section: 1-Katie Harrington, Stanford 10:32.95; 2-Brooke Giuffre, Oregon 10:38.08; 3-Margaret Callahan, Ariz 10:43.11; 4-Angela Petersen, BYU 10:47.18; 4-Erin Stratton, Utah State 10:47.88; 6-Allix Lee-Painter, Idaho 10:48.04; 7-Angela Spad-afino, Ariz State 10:48.92; 8-Lauren Denfeld, Oregon State 10:52.75; 9-Natalie Hemphill, Portland 10:54.99; 10-Meridith Hawkins, Fresno St. 10:57.21; 11-Lauren Chramosta, Irvine 11:01.81; 12-Rowena Tam, California 11:01.92 [13 finishers]

Second Section: 1-Angela Wagner, BYU 9:58.68; 2-Zsofia Erdelyi, USC 10:03.73; 3-Sariah Long, Weber State 10:06.73; 4-Lindsay Allen, Stanford 10:06.92; 5-Sara Trane, WSU 10:14.29; 6-Stacie Lifferth, Utah State 10:20.93; 7-Claire Michel, Oregon 10:26.62; 8-Kristina Holtz, Sac State 10:27.53; 9-Meghan Leonard, WSU 10:31.88; 10-Bethany Nickless, Santa Barbara 10:32.61; 11-Lois Ricardi, Idaho State 10:35.00; 12-Carolyn Ellis, Fullerton 10:38.73; 13-Collier Lawrence, WSU 10:39.99; 14-Amy Fowler-Layne, BYU 10:40.41; 15-Nell Rojas,N. Arizona 10:43.24; 16-Tawny Bybee, BYU 10:51.99; Emily Mathis, Oregon 10:57.17; 18-Cris Olivas, UCR 11:03.59

American Milers Club High Performance Meet
May 31, 2008
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Willard, USA 9:37.00; 2-Barbara Parker, GBR 9:37.08; 3-Nicole Bush, USA 9:49.92; 4-Ann Gaffigan, USA 10:01.69; 5-Minori Hayakari, JPN 10:04.76; 6-Kristin Anderson, USA 10:08.78; 7-Lesley Higgins, USA 10:09.64; 8-Rena Chesser, USA 10:09.89; 9-Dawn Cromer, USA 10:11.63; 10-Brittany Somers, USA 10:15.63; 11-Shauneen Garrahan, USA 10:15.76; 12-Addie Bracy, USA 10:16.72; 13-Andrea Parker, USA 10:18.65; 14-Kara June, USA 10:21.19; 15-A'Havahla Haynes, USA 10:21.82; 16-Julia Rudd, USA 10:23.14; 17-Mary Ann Schauerhamer, USA 10:36.39; 18-Amanda Lay-tham, USA 10:38.97; 19-Jessica Furlan, CAN 10:39.61.

Parker set GBR record, but sprinted too late for victory.

NAIA Finals
May 24, 2008
Edwardsville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dallon Williams, CSU-San Marcos 10:18.96; 2-Jen Kempers, Dordt 10:30.61; 3-Meagan Hudson, Missouri Baptist 10:49.47; 4-Elisabeth Pyles, Cedarville 10:49.86; 5-Whitney Patton, CS San Marcos 10:54.28; 6-Ericka Franklin, Southwestern 10:56.54; 7-Erin Lynn Keitges, Morningside 11:07.41 8-Amber DeHaan, MidAmerica Nazarene 11:10.23; 9-Stephanie Windle, Eastern Oregon 11:19.29; 10-Sarah Hines, Malone 11:21.30; 11-Lindsey Pifher, Malone 11:22.09; 12-MacKenzie LaBonte, Milligan 11:22.37; 13-Alicia Verhulst, Black Hills 11:30.52; 14-Miranda Meeks, Campbellsville 11:38.66; 15-Emily Palibroda, Simon Fraser-CAN 11:42.62; 16-Kaeley Matuz, Olivet Naza-rene 11:43.56

NCAA Division 2 Finals
May 24, 2008
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Winrose Karunde, Abilene Chrstian 10:20.42; 2-Rachel Stangler, Augustana 10:28.64; 3-Sheila Salil, Western State 10:34.40; 4-LeAnn Sarka, Indianapolis 10:40.19; 5-Janette Cary, Adams State 10:43.38;. 6-Jessica Harper, Western Oregon 10:44.22; 7-Suzie Strickler, Seattle Pacific, 10:45.54; 8-Loice Cheboi, Abilene Chrstian 10:46.54; 9-Lisa Thomas, Western State 10:49.87; 10-Mary Ballinger, Southern Indiana 10:57.93; 11-Lyndsey McKillip, Western Oregon 10:58.38; 12-Kara Eckard, Missouri Southern 11:20.43.

NCAA Division 3 Champs
May 23, 2008
Oshkosh, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Bradley, Dickinson 10:22.60; 2-Anna King, Colby College 10:27.56; 3-Emily Loeffler, Trinity-Texas 10:28.31; 4-Evelyn Ross, Claremont 10:30.59; 5-Cassandra Knight, Colby 10:32.94; 6-Elise Tropiano, Amherst 10:35.78; 7-Cristy Falcone, Mary Washington 10:42.01; 8-Wendy Pavlus, St. Lawrence 10:46.29; 9-Rachel Venezia, Univ of Chicago 10:46.42; 10-Elizabeth Smit, Calvin 10:46.59; 11-Abbey Hartmann, Washington-MO 10:53.42; 12-Bridget Baldwin, Nebraska Wesleyan 10:56.65; 13-Hannah Humbach, Wisconsin Eau Claire 10:58.67; 14-Rachael Richards, Principia 11:00.81; 15-Grace Peck, Occidental 11:02.54; 16-Amanda Godemann, Nebraska Wesleyan 11:03.90; 17-Jena Winger, Willamette 11:06.68; 18-Brittany Hodgson, UPS 11:06.70.

Div. 3 followed NCAA Rule 9.11f that says “If 18 or fewer competitors report [for steeplechase] the event shall be run as finals.” No needless, fatiguing races were required

NW Community College Champ
May 23, 2008
Spokane, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karen Owens, Spokane 11:57.14; 2-Francesca Frasier, SW Oregon 12:12.65; 3-Tara Krempley, Lane 12:41.18; 4-Jessie Ward, SW Oregon 12:50.92 [11 finishers; Last = 14:52.65]

NCAA Division 2 Semifinals
May 22, 2008
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
P = Advance by Place T = Advance by Time

First Semi: 1-Winrose Karunde, Abilene Christian 10:40.12 P; 2 Kara Eckard, Jr Missouri Southern 10:51.92 P; 3-Loice Cheboi, Abilene 10:55.35 P; 4-Suzie Strickler, Seattle Pacific 10:56.30 P; 5-Lyndsey McKillip, Western Oregon 10:58.88 T; 6-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:01.17; 7-Erica Ogle, Pittsburg State 11:01.60; 8-Jacquelyn Dibbern. Neb-Kearney 11:05.42; 9-Shannon McVannel, Cal State Chico 11:06.10;

Second Semi: 1-Sheila Salil, Western State 10:41.14 P; 2-Rachel Stangler, Augustana 10:41.47 P; 3-Mary Ballinger, Indiana 10:46.82 P; 4-Janette Cary, Adams State 10:47.53 P; 5-Jessica Harper, W. Oregon 10:47.63 T; 6-Lisa Thomas, Western State 10:50.45 T; 7-LeAnn Sarka, Indianapolis 10:54.56 T; 8-Katy Grant, Harding 11:23.35.

NAIA Semifinals
May 22, 2008
Edwardsville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
P = Advance by Place T = Advance by Time

First Semi: 1-Dallon Williams, CSU San Marcos 11:24.84 P; 2-Amber DeHaan, MidAm Nazarene 11:26.78 P. 3-Whitney Patton, CSU San Marcos 11:27.16 P; 4-Elisabeth Pyles, Cedarville 11:27.74 P; 5-Alicia Verhulst, Black Hills 11:28.00 P; 6-Miranda Meeks, Campbellsville 11:28.02 P; 7-Sarah Hines, Malone 11:37.36 T; 8-Lindsay Szybura, Lewis&Clark 11:45.96; 9-Erika Perez, Biola 11:47.71; 10-Bianca Gonzales, Simon Fraser 11:54.15; 11-Emily Uhlig, Evergreen State 11:56.85.

Second Semi: 1-Jen Kempers, Dordt 11:23.19 P; 2-Stephanie Windle, E.Oregon 11:23.45 P; 3-Ericka Franklin, Southwestern 11:23.75 P; 4-Meagan Hudson, Missouri Baptist 11:25.74P. 5-Erin Keitges, Morningside 11:25.78 P; 6-Kaeley Matuz, Olivet Nazarene 11:26.25 P; 7-Lindsey Pifher, Malone 11:34.09 T; 8-MacKenzie LaBonte, Milligan 11:36.69 T; 9-Emily Palibroda, Simon Fraser 11:38.60 T; 10-Justine Clift, British Columbia 11:51.83; 11-Kaitlyn Meernik, Aquinas 11:52.93.

High School Champs
May 20, 2008
Middle Island, New York, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Christine Johnston, Longwood 7:17.80; 2-Allison Stapleton, Commack 7:31.53; 3-Camille D'Amato, Northport 7:35.26; 4-Katherine Skinner, Riverhead 7:38.78; 5-Kelly Grosskurth, East 7:38.97; 6-Katie Chun, Port Jeffers 7:39.36; 7-Taylor Fleming 11 Northport 7:47.42; 8-Kim Sherman, Commack 7:51.45.

Big 12 Conference
May 18, 2008
Boulder, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Irene Kimaiyo, Texas Tech 10:15.43; 2-Jenny Barringer, Colorado 10:19.82; 3-Danielle Bradley, Baylor 10:55.20; 4-Lauren Bonds, Kansas 10:56.13; 5-Eva Tomankova, Oklahoma State 10:57.38; 6-Chepleting Boit, Texas Tech 11:04.00; 7-Beverly Ramos, Kansas State 11:10.12; 8-Rachel Carrizales, Nebraska 11:17.51 [15 finish; Last = 12:43.53]

Big Ten Champs
May 17, 2008
Champaign, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, Penn State 9:58.56; 2-Jamie Cheever, Minnesota 10:21.26; 3-Danelle Woods, Illinois 10:23.46; 4-Jessica Schmidt, Iowa 10:27.18; 5-Sarah Hurley, Wisconsin 10:31.70; 6-Claire Percival, Penn State 10:33.53; 7-Cheryl Spring, Penn State 10:34.25; 8-Sarah Price, Michigan State 10:43.28; 9-Chantelle Groenewoud, CAN-Illinois 10:46.12; 10-Megan Duwell, Minnesota 10:50.51; 11-Kira Cerroni, Wis-consin 10:55.82 [1 DNF, 13 finish; Last = 11:19.65]

Southeast Conference
May 17, 2008
Auburn, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Madebach, Georgia 10:14.89; 2-Lindsay Sundell, Florida 10:24.00; 3-Andrea Halasek, Kentucky 10:35.76; 4-Caroline Peyton, Arkansas 10:44.68; 5-Megan Jackson, Arkansas 10:44.77; 6-Jenna Ortman, Kentucky 10:55.30; 7-Lindsay Petri,Kentucky 10:56.77; 8-Julia Hicks, Alabama 10:58.50; 9-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 11:03.55; 10-Val Kazmer, Vanderbilt 11:08.65 [13 finish; Last = 11:48.64]

Missouri Valley Champs
May 17, 2008
Carbondale, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mica Land, Wichita State 10:25.96; 2-Terry Phillips, Missouri State 10:38.34; 3-Jamie Vest, Missouri State 10:38.42; 4-A'Seret Dokubo, SIU 10:50.97; 5-Megan Hoelscher, SIU 10:57.39; 6-Casey McDermott, Drake 11:02.81; 7-Kirsten Lang, Illinois State 11:03.00; 8-Jess Husted, Illinois State 11:11.17.; [13 finish; Last = 12:01.81]

Georgia Tech Invitational
May 16, 2008
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Barbara Parker, GBR-New Balance 9:55.07; 2-Lydia Willemse, CAN-Florida State 10:18.94; 3-Tsehaye Dagna-chew, Charlotte 10:28.42; 4-Kirsten Hagen, Florida State 10:44.48; 5-Felicitas Mensing, GER-Coastal Carolina 10:52.60; 6-Amanda Quick, Florida State 11:01.49; 7-Kelly Clark, Virginia Tech 11:15.68; 8-Stephanie Poore, Georgia State 11:17.55; 9-Ashlyn Sinclair, Radford 11:18.52.

PAC-10 Champs
May 16, 2008
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sara Trane, Wash State Univ 10:17.80; 2-Lindsay Allen, Stanford 10:20.06; 3-Meghan Leonard, WSU 10:23.25; 4-Zsofia Erdelyi, USC 10:23.46; 5-Colier Lawrence, WSU 10:34.24; 6-Emily Mathis, Oregon 10:34.44; 7-Claire Michel, Oregon 10:36.83; 8-Angela Spadafino, Arizona State 10:38.64; 9-Rowena Tam, California 10:39.30; 10-Margaret Callahan, Arizona 10:46.87; 11-Mo Huber, U.Washington 10:49.34; 12-Katie Harrington, Stanford 10:55.89; 13-Amanda Andrews, WSU 11:08.24; 14-Laura Meyers, USC 11:16.13.

ECAC Outdoor Champs
May 16, 2008
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Garcia, Virginia 10:19.74; 2-Patricia Loughlin, Duke 10:31.54; 3-Elizabeth Graney, William & Mary 10:41.68; 4-Sarah Morrison, Villanova 10:44.81; 5-Liz Deir, Princeton 10:45.19; 6-Laura Cummings, Albany 10:46.75; 7-Stephanie Pancoast, Cornell 10:47.29; 8-Megan Brandeland, Princeton 10:47.44; 9-Shelby Leland, Columbia 10:48.47; 10-Amy Ruf-folo, Pittsburgh 10:48.79; 11-Erin Roberts, Cornell 10:54.12; 12-Samantha Stafford, Virginia 10:57.37; 13-Alison Spiker, W.Virginia 10:59.98; 14-Aspen Foster, JMU 11:00.59; 15-Elizabeth Calle, Yale 11:04.07; 16-Sarah Rogers, Manhattan 11:05.06; 17-Laura Tabor, Dartmouth 11:05.84; 18-Meghan Rowcliffe, Syracuse 11:08.74 [21 finish; Last = 12:11.64]

Mountain West Conference
May 16, 2008
Fort Worth, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Angela Wagner, BYU 10:23.83; 2-Kristen Hemphill, Colorado State 10:24.56; 3-Amy Layne, BYU 10:40.27; 4-Shayla Houli-han, Utah 10:43.60; 5-Kara Henry, New Mexico 10:45.96; 6-Angela Petersen, BYU 10:49.94; 7-Tawny Bybee, BYU 10:59.88; [11 finish; Last = 11:51.73]

Big Sky Championships
May 16, 2008
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sariah Long, Weber State 10:25.14; 2-Nell Rojas, N.Arizona 10:28.22; 3-Kristina Holtz, CSU-Sacramento 10:39.56; 4-Lois Ricardi, Idaho State 10:51.85; 5-Kara DeWalt, Montana 10:58.60; 6-Erica Wendt, Idaho St 11:05.89; 7-Amy Cook, Weber St 11:12.24; 8-Jodie Leal, CSU-Sac 11:17.48.

Conference USA
May 16, 2008
El Paso, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Silje Fjortoft, SMU 10:33.72; 2-Nicole Mericle, Rice 10:35.88 3-Becky Wade, Rice 10:52.70; 4-Ashlea Gilfillan, Tulsa 11:01.03 5-Whitney Mays, UAB 11:21.27 [12/Last = 12:53.49]

Big West Conference
May 16, 2008
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Carolyn Ellis, CSU Fullerton 10:37.21; 2-Cristina Olivas, UC Riverside 10:44.26; 3-Bethany Nickless, UCSB 10:48.99; 4-Kendall Bruton, UCI 10:51.93 [14 finish; Last = 11:54.40]

Summit League
May 16, 2008
Macomb, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cody Halsey, ND State 10:44.94; 2-Crystal Martinez, IPFW 10:50.59; 3-Mary Kate Jackson, W.Illinois 11:02.93; 4-Nicole Davis, S.Dakota 11.09.00 [16 finish; Last = 12:55.69]

Western Athletic Conference
May 16, 2008
Boise, Idaho, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stacie Lifferth, Utah State 10:46.39; 2-Alix Lee-Painter, Idaho 11:00.55; 3-Meredith Hawkins, Fresno State 11:11.99.

Mid-American Conference
May 16, 2008
Bowling Green, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cassandra Schenck, Akron 10:52.40; 2-Kelly McClure, C.Michigan 10:53.17; 3-Melissa Green, E. Michigan 10:58.31; 4-Sarah McCort, Kent State 11:05.92 [21 finish; Last =12:36.66

National Jr. College Champs
May 16, 2008
Levelland, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Aybuke Kizilarslan, TUR-Central Arizona 11:24.88; 2-Jen- nifer Cherono, KEN-Cowley County CC 11:31.86; 3-Ashley Cronin, Cowley CCC 11:51.89 [15 finish; Last 16:17.76]

Heptagonal Games
May 11, 2008
New Haven, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Brandeland, Princeton 10:40.57; 2-Liz Deir, Princeton 10:45.41; 3-Erin Roberts, Cornell 10:48.24; 4-Elizabeth Calle, Yale 10:49.28; 5-Stephanie Pancoast, Cornell 10:51.76; 6-Lindsey Kahn, Brown 11:00.34; 7-Alexandra Smrcina, Dartmouth 11:05.88; 8-Emily Bartlett, Cornell 11:10.74; 9-Shelby Leland, Columbia 11:13.20; 10-Laura Tabor, Dartmouth 11:17.07; 11-Cara Sprague, Harvard 11:21.06; 12-Bevin Peters, Yale 11:30.56.

Clemson Classic
May 10, 2008
Clemson, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-MacKenzie LaBonte, Milligan 11:15.49; 2-Emily Tangwar, South Carolina 11:40.74 [4 finish; Last = 13:37.72]

Shannon-Foreman Invitational
May 10, 2008
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Strong, Asics 10:04.08; 2-Sarna Becker, Club North-west 10:34.89; 3-Karin Rohde, Seattle Pacific 10:54.73; 4-Brittany Hodgson, UPS 11:10.87; 5-Sarah Benson, Central Wash Univ 11:14.82; 6-Amanda Stopa, Washington 11:16.38; 7-Bianca Gonzales, Simon Fraser 11:17.52; 8-Karen Steen, Club Northwest 11:24.04 [14 finish; Last = 11:47.62]

North Central Conference
May 10, 2008
Sioux Falls, South Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Stangler, Augustana 10:34.85; 2-Amanda Dettman, Mankato 11:24.89; 3-Kristi Dahlheimer, North Dakota 11:29.94 [9 finish; Last = 12:11.91]

New England Champs
May 10, 2008
Durham, New Hampshire, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna King, Colby 10:45.22; 2-Cassandra Knight, Colby 10:54.85; 3-Jacqui Wentz, MIT 11:07.63; 4-Jen Gardynski, Stonehill 11:14.47; 5-Elizabeth Morrissey, New Hampshire 11:16.30; 6-Abbey Gosling, Quinnipiac 11:18.45; 7-Nicole Radzik, Bryant 11:25.00; 8-Ceara Danaher, Middlebury 11:26.46 [24 finish; Last = 13:18.28]

Occidental Invitational
May 10, 2008
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brittany Somers, Adams State 10:45.98; 2-Shawna Burger, unat 10:58.49; 3-Shannon Mcvannel, Chico State 11:02.79; 4-Tiffany Turner, Cal Poly 11:08.87; 5-Lily Hernandez, Cal State-LA 11:09.48; 6-Grace Peck, Occidental 11:15.11; 7-Katherine Ellis, USC 11:19.07; 8-Danielle Miller, Santa Clara 11:25.19 [12 finish; Last = 12:33.11]

Sun Belt Champs
May 10, 2008
Denton, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Friederike Fell, GER-Florida Atlantic 10:55.52; 2-Natalie Leeper, W. Kentucky 11:04.24 [11 finish; Last = 12:35.67]

Western Oregon Twilight Meet
May 10, 2008
Monmouth, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Harper, W.Oregon 11:01.97; 2-Lyndsey McKillip, W.Oregon 11:07.42; 3-Megan Rolland, Humboldt 11:09.71.

Southland Conference
May 10, 2008
Huntsville, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Allison Ferries, Sam Houston 11:14.58; 2-Whitney Rister, Sam Houston 11:14.73; 3-Meredith Blocker, S.F. Austin 11:14.74 [11 finish; Last = 13:59.63]

Oregon Twilight Meet
May 9, 2008
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Carrie Vickers, Asics 9:51.08; 2-Lesley Higgins, New York AC 10:12.18; 3-Stacie Lifferth, Utah State 10:21.11; 4-Jane Rudkin, Team XO 10:22.29; 5-Kelly Fullerton, Team XO 10:29.57; 6-Claire Michel, Oregon 10:36.68; 7-Allix Lee-Painter, Idaho 10:37.24; 8-Erin Reddan, Virginia Tech 10:37.68; 9-Emily Mathis, Oregon 10:43.21; 10-Brooke Giuffre, Oregon 10:47.15; 11-Megan Rolland, Humboldt State 11:21.89.

Cattle Farm Classic
May 9, 2008
Chapel Hill, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Addie Bracy, unattached 10:22.44; 2-Morgan Stengel, North Carolina 11:04.2; 3-Kelly Clark, Virginia Tech 11:04.22.

Wisconsin Twilight
May 9, 2008
Madison, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-A'Havahla Haynes, Wisconsin Runners 10:35.94; 2-Brooke Ferguson, unattached 11:17.73; 3-Alexa Renstrom, unat 11:26.58 [10 finish; Last = 13:19.03]

Billy Hayes Invitational
May 9, 2008
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Pease, unat 10:48.75; 2-Kelly Crowley, Grand Valley 11:10.79; 3-Kristen Geiger, Bellarmine 11:13.75; 4-Miranda Meeks, Campbellsville 11:16.15 [20 finish; Last 12:17.20]

Seminole Twilight
May 9, 2008
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Quick, Florida State 10:54.00; 2-Elena Linn, Georgia Tech 10:59.97 [4 finish; Last 12:54.22]

Gator Invitational
May 9, 2008
Meadville, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Kelly, Duquesne 11:14.58; 2-Raissa Weiss, SRU 11:19.75; 3-Justine Jeroski, Case Western 11:23.98 [5 finish; Last = 12:26.40]

Minnesota Open
May 9, 2008
Minneapolis, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Danie Ashford, Minnesota 11:10.93; 2-Maggie Bobbin, Minnesota 11:38.78 [5 finish; Last = 14:44.79]

Payton Jordan Invitational
May 4, 2008
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Willard, Nike 9:37.73; 2-Lindsey Anderson, Nike 9:41.41; 3-Yuan Jin, CHN 9:41.60; 4-Amanda Lorenzen, Brooks 9:51.76; 5-Irene Kimaiyo, KEN-Texas Tech 9:55.12; 6-Jo Ankier, GBR 9:59.16; 7 -Sariah Long, Weber State 9:59.63; 8-Carrie Strickland, Bowerman AC 10:02.43; 9-Lind-say Allen, Stanford 10:08.84; 10-Meredith McGregor, CAN 10:13.93; 11-Yoshika Tatsumi, JPN 10:14.71; 12-Fiona Crombie, NZL 10:15.46; 13-Beverly Ramos, PUR-Kansas State 10:15.56; 14-Danielle Bradley, Baylor 10:17.86; 15-Lesley Higgins, New York AC 10:19.91; 16-Jane Rudkin, Team XO 10:21.64; 17-Bevin Kennelly, CAN 10:24.32; 18-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:32.19; 19-Lauren Denfeld, Oregon State 10:38.28; 20-Kara Henry, New Mexico 10:38.58.

The first three finishers move up on the 2008 World List for this event, now ranking second, third, and fourth behind Donna MacFarlane of New Zealand.

Jin, Lorenzen, Kimaiyo, and Long got personal best times. Long joined USA Olympic Trials sub-10 “A” standard list.

See this race at http://www.runnerspace.com/CardinalInvite

Northeast Conference Champs
May 4, 2008
Pittsburgh, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Abbey Gosling, Quinnipiac 11:25.60; 2-Jessica Jones, Monmouth 11:46.96; 3-Elizabeth Kessler, Mount St. Mary 11:56.00 [12 finish; Last = 13:20.54]

Big East Champs
May 3, 2008
Villanova, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Haglund, Villanova 10:17.12; 2-Joanna Rodgers, Georgetown 10:18.15; 3-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:29.63; 4-Alison Spiker, West. Virginia 10:47.55; 5-Amy Ruffolo, Pittsburgh 10:49.17; 6-Sarah Morrison, Villanova 10:52.18; 7-Meghan Rowcliffe, Syracuse 10:54.65; 8-Lauren Gregory, Georgetown 11:02.28 [12 finish; Last = 11:33.45]

Atlantic 10 Champs
May 3, 2008
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tsehaye Dagnachew, Charlotte 10:29.16; 2-Christa Plummer, LaSalle 10:45.83; 3-Katie Kelly, Duquesne 10:56.26; 4-Elisabeth Mayer, La Salle 11:10.19; 5-Anne Oltman, Dayton 11:15.73; 6-Erin Macauley, Charlotte 11:18.73; 7-Ellen Nien-haus, Dayton 11:20.60; 8-Caitlin Thomas, Xavier 11:22.70. [14 finish; Last = 12:49.47]

America Easy Champs
May 3, 2008
Orono, Maine, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Cummings, Albany 10:33.60; 2-Carolina Cortes, Stony Brook 10:41.77; 3-Jessica Cickay, Boston U 10:43.26; 4-Jessica Hampson, Stony Brook 10:47.32; 5-Kristine Mun, Albany 11:00.31; 6-Ashley Horton, Binghampton 11:04.14; 7-Danielle Trimpop, Albany 11:08.62; 8-Elizabeth Morrissey, New Hampshire 11:19.44 [12 finish; Last = 13:05.97]

New England Division 3 Champs
May 3, 2008
New London, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elise Tropiano, Amherst 10:36.46; 2-Cassandra Knight, Colby 10:39.90; 3-Jacqui Wentz, MIT 11:04.47; 4-Ceara Danaher, Middlebury 11:10.34; 5-Meghan Shea, Williams 11:23.79 [25 finish; Last = 12:41.05]

Steve Scott Invitational
May 3, 2008
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cristina Olivas, UC Riverside 10:42.94; 2-Kristina Holtz, Sacramento 10:53.58; 3-Jodie Leal, Sacramento 11:05.76; 4-Carly Harris, Long Beach 11:09.22; 5-Kendall Bruton, UC Irvine 11:19.56; 6-Kristin Glen, San Diego 11:21.16 [11 finish; Last = 11:50.80]

George Mason Invitational
May 3, 2008
Fairfax, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cristina Falcone, Mary Washington 10:45.06 [3rd = 12:28.60]

Musco Invitational
May 3, 2008
Iowa City, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Duwell, Minnesota 10:49.71; 2-Kira Cerroni, Wis-consin 11:01.23 [7 finish; Last 11:44.22]

Washington @ Washington State
May 3, 2008
Pullman, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Collier Lawrence, WS 10:52.36; 2-Mo Huber, W 11:02.95 [4 finish; Last 11:37.98]

Centennial Conference
May 3, 2008
Gettysburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Bradley, Dickinson 10:44.46; 2-Christa Johnson, Ursinus 11:00.37; 3-Caitlin Mullarkey, Swarthmore 11:22.25 [13 finish; Last = 13:09.69]

Ohio Valley Conference
May 3, 2008
Cape Girardeau, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katelyn Jones, Murray State 10:57.92 [9 finishers; Last = 12:37.44]

Patriot League Champs
May 3, 2008
Annapolis, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Arwyn Becker, Navy 10:59.01; 2-Maureen Dooley, Navy 11:10.40; 3-Kerry Taylor, Lafayette 11:19.67; 4-Megan Howell, Army 11:24.72 [14 finish; Last = 12:26.84]

CCAA Championships
May 3, 2008
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan Rolland, Humboldt State 11:14.55; 2-Liliana Hernandez, CSU Los Angeles 11:19.07; 3-Cherise McNair, CSU Stanislaus 11:21.15; 4-Tiffany Turner, Cal Poly Pomona 11:24.22 [17 finish; Last = 13:43.89]

Great Plains Conference
May 3, 2008
Sioux City, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jen Kempers, Dordt 11:05.98; 2-Erin Keitges, Morningside 11:15.90; 3-Amanda Goodwin, Nebraska Wesleyan 11:18.84 [9 finish; Last = 13:01.73]

Butler Twilight
May 3, 2008
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Crystal Martinez, IPFW 10:52.25; 2-Crystina Martinez, IPFW 10:55.70; 3-Alison Case, DePauw 11:10.06; 4-Valerie Hardesty, IPFW 11:27.64 15 [8 finish;Last 13:33.49]

Jesse Owens Classic
May 2, 2008
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
Race 1: 1-Barbara Parker, GBR 9:55.94; 2-Nicole Bush, unat 10:01.69; 3-Ann Gaffigan, New Balance 10:22.70; 4-Andrea Parker, Ann Arbor 10:29.61; 5-Claire Percival, CAN-Penn State 10:38.14; 6-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:38.15; 7-Sarah Price, Michigan State 10:53.80; 8-Jessica Furlan, Excel 10:59.52; 9-Sonja Hinish, Penn State 11:28.80.

Race 2: 1-Andra Halasek, Kentucky 10:51.08; 2-A'Seret Dokubo, S.Illinois 10:52.93; 3-Cassandra Schenck, Akron 10:54.76; 4-Claire Laverty, Kentucky 11:12.78 [11 finish; Last = 12:09.89]

Arkansas Twilight
May 2, 2008
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mica Land, Wichita State 10:27.58; 2-Carolyn Rauen, Missouri 11:11.03; DNF-Tiffany Redlarczyk, Arkansas.

GLVC Champs
May 2, 2008
Edwardsville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Ballinger, Southern. Indiana 10:57.15; 2-LeAnn Sarka, Indianapolis 11:02.71 [11 finish; Last = 13:13.70]

Princeton Elite Meet
May 2, 2008
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Laytham, Syracuse Chargers 10:59.45; 2-Lindsay Kahn, Brown 11:16.80; 3-Irena Ossola, Columbia 11:29.59.

New England Small College Championships
April 26, 2008
Clinton, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna King, Colby 10:34.65; 2-Cassandra Knight, Colby 11:10.22; 3-Ceara Danaher, Middlebury 11:22.02; 4-Sophie Galleher, Amherst 11:31.15; 5-Meghan Shea, Williams Col-lege 11:37.83 [19 finishers; Last = 13:19.94]

Southern Conference Champs
April 26, 2008
Cullowhee, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Magal Atias, ISR-Davidson 11:10.01; 2-Sabrina Lefort, Chattanooga 11:16.71; 3-Shelley Taylor, Chattanooga 11:20.39; 4-Emily Fournier, Elon 11:20.60; 5-Charlotte Walsh, Appalachian State. 11:25.85 [10 finish; Last 12:56.27]

Drake Relays
April 26, 2008
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Brown, Team USA 9:45.38; 2-Rasa Troup, LIT 9:51.28; 3-Amanda Lorenzen, unattached 10:07.40; 4-Kristin Anderson, Nike 10:19.20; 5-Irene Kimaiyo, KEN-Texas Tech 10:19.28; 5-Jessica Schmidt, Iowa 10:34.60; 6-Joslyn Dalton, Nebraska 10:37.53; 7-Rachel Stangler, Augustana 10:40.17; 8-Lauren Bonds, Kansas 10:40.45; 9-Jessica Ortman, Kentucky 10:40.88; 10-Nell Rojas, Northern Arizona 10:43.89; 11-Jamie Vest, Missouri State 10:45.08; 12-Chepleting Boit, KEN-Texas Tech 10:49.80; 13-Kara DeWalt, Montana 10:52.89; 14-Melissa Green, Eastern Michigan 10:54.44; 15-Shayla Houlihan, Utah 10:57.93 [19 finish; Last 11:33.93]

BYU Robison Invitational
April 26, 2008
Provo, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amy Fowler-Layne, Brigham Young 10:40.26; 2-Mary Schauerhamer, Sojourners 10:43.57; 3-Lois Ricardi, Idaho State 10:45.10; 4-Rena Chesser, unattached 10:46.70. [7 finish; Last 12:16.57]

Brutus Hamilton Invitational
April 25, 2008
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Stratton,Utah State 10:38.18; 2-Chantelle Groenewoud, CAN-Illinois 10:40.06; 3-Meredith Hawkins; Fresno State 10:42.33; 4-Vanessa Hawkins, Utah State 11:05.04

Oregon Relays High School Race
April 25, 2008
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Alexa Kearns, St Mary's 7:33.02; 2-Lucy Whipps, St Mary's 7:35.03; 3-Piper Nash, Summit 7:53.00; 4-Sarah Auer, Crescent Valley 7:57.40; 5-Kall Wells, Crescent Valley 8:08.03; 6-Emily Wallen, Capital 8:12.60. [11 finishers, Last = 8:54.75

Oregon Relays
April 25, 2008
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Madebach, Georgia 10:17.86; 2-Mica Land, Wichita State 10:21.78; 3-Kristen Hemphill, Colorado State 10:22.66; 4-Stacie Lifferth, Utah State 10:24.56; 5-Meredith MacGregor, CAN-Valley Royals 10:26.00; 6-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:31.72; 7-Kelly Fullerton, Team XO 10:32.85; 8-Lauren Denfield, Oregon State 10:33.79; 9-Sarna Becker, Club Northwest 10:36.70; 10-Lara Henry, New Mexico 10:38.20; 11-Emily Mathis 10:40.30; 12-Angela Spadafino, Arizona State 10:40.79; 13-Allix Lee-Painter, Idaho 10:43.73; 14-Claire Michel, Oregon 10:44.22; 15-Mo Huber, Washington 10:48.94; 16-Kelly McClure, Central Michigan 10:50.00; 17-Brook Giuffre, Oregon 10:58.55 [19 finish; Last = 11:41.85].

Two major steeplers opted for 1500m run; Jenny Barringer finished first in 4:17.19; Kelly Strong was sixth in 4:26.01.

Gina Relays
April 25, 2008
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
Race 2 (Invitational) 1-Angela Matthews, Front Line 10:43.04; 2-Ashley Birger, Boulder 10:45.20; 3-Meagan Hudson, Missouri Baptist 10:59.50; 4-Elizabeth Smit, Calvin 11:02.90; 5-LeAnn Sarka, Indianapolis 11:06.32; 6-Hannah Humbach, Wisconsin Eau Claire 11:07.73 [20 finish; Last = 12:10.82]

Race 1 (Open) Winner 11:33.76 [26 finish; Last 14:26.55]

Penn Relays
April 24, 2008
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsay Sundell, Florida 10:18.51; 2-Addie Bracy, unattached 10:21.09; 3-Megan Brandeland, Princeton 10:24.67; 4-Caitlin Bradley, Dickinson 10:35.41; 5-Felicitas Mensing, GER-Coastal Carolina 10:35.91; 6-Amanda Laytham, Syracuse Chargers 10:36.43; 7-Shelby Leland Columbia 10:37.18; 8-Friederike Feil, GER-Florida Atlantic 10:38.06; 9-Liz Deir, Princeton 10:41.88; 10-Stephanie Pancoast, Cornell 10:44.41; 11-Erin Roberts Cornell 10:48.59; 12-Loice Cheboi, KEN-Abilene Christian 10:53.60; 13-Sonja Hinish, Penn State 10:56.24; 14-Elena Linn, Georgia Tech 11:00.71; 15-Lindsay Kahn, Brown 11:07.74. [Sundell third with a lap remaining but finished fast.]

Rice Twilight Meet
April 24, 2008
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lenny Waite, unattached 10:28.17; 2-Becky Wade, Rice 10:29.23; 3-Meredith Blocker, SF Austin 11:18.53; 4-Annabelle Everitt, Texas-Arlington 11:27.97 [9 finish; Last 12:10.66]

New York Relays
April 20, 2008
New York City, New York, USA
Automatic Timing
Results:
High School 2000m Steeple: 1-Allison Linnell, Colts Neck 6:57.63; 2-Maddie Adams, Garden City 7:26.80; 3-Brianna Cano, Valley Stream 7:32.43; 4-Michelle Rotondo, Garden City 7:34.21; 5-Samantha Rodriguez, St. John's Prep 7:43.57; 6-Christine Johnston, Longwood 7:52.40 [9 finishers]

McDonnell Invitational
April 19, 2008
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Chepleting Boit, KEN/Texas Tech 10:46.99; 2-Kara Eckard, MIssouri Southern 11:05.70; [4 finish; Last 12:31.77]

Volunteer Classic
April 18, 2008
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:
1-Jennifer Dunn, Decatur Alabama 7:19.71 Meet record; 2-Sarah Dorrell, Blacksburg VA 8:11.33; 3-Jacki Ferrance, Virginia 8:17.95; 4-Lilly Odea, Midlothian VA 8:21.27; 5-Maryholland Novkov, Chattanooga Tennessee 8:32.52; 6-Ling Beisecker, Blacksburg VA 8:32.59; 7-Deanna Butler, Asheville North Carolina 8:38.09; 8-Katie Ostrochouv, Oak Ridge TN 8:46.93 [12 finish; Last 9:55.32]

Atlantic Coast Conference
April 18, 2008
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Garcia, Virginia 10:17.38; 2-Lydia Willemse, Florida State 10:32.60; 3-Erin Reddan, Virginia Tech 10:35.82; 4-Kirsten Hagen, Florida State 10:44.79; 5-Samantha Stafford, Virginia 10:45.71; 6-Suzanne Ginnow, Virginia 10:48.30; 7-Patricia Loughlin, Duke 10:48.93; 8-Elena Linn, Georgia Tech 10:53.22; 9-Morgan Stengel, North Carolina 11:07.26; 10-Gretchen Andrus, Boston College 11:13.10 [13 finish; Last 12:22.21]

Vanderbilt Challenge
April 18, 2008
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Whitney Mays, UAB 10:42.11; 2-Natalie Leeper, Western Kentucky 10:52.06; 3-A'Seret Dokubo, SIU 10:54.14; 4-Megan Hoelscher, SIU 11:18.52; 5-Meg Ziarek, Jacksonville 11:18.57; 6-Kirsten Lang, Illinois State 11:20.39 [15 finish; Last 13:25.58]

Larry Ellis Invitational
April 18, 2008
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Christa Plummer, La Salle 10:52.26; 2-Arianne Field, New York AC 10:54.35; 3-Maureen Dooley, Navy 10:55.24; 4-Sarah Morrison, Villanova 10:56.04; 5-Meghan Rowcliffe, Syracuse 10:58.07; 6-Lynne Mundy, Syracuse 11:05.22; 7-Christa Johnson, Ursinus 11:08.22; 8-Jen Gardynski, Stonehill 11:17.58 [20 finishers; Last 12:36.93]

Big South Conference
April 18, 2008
Rock Hill, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Felicitas Mensing, GER/Coastal Carolina 10:51.90; 2-Kelsey Stafford, VMI 11:08.59; 3-Ashlyn Sinclair, Radford 11:14.59; 4-Piper Newby, Liberty 11:22.19 [10 finish; Last 13:10.55]

Mt. SAC Relays
April 18, 2008
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race 4 (Invitational):
1-Korene Hinds, JAM 9:41.88; 2-Yuan Jin, CHN 9:46.03; 3-Delilah DiCrescenzo, Riadha 9:51.49; 4-Lindsey Anderson, Nike 9:56.44; 5-Mardrea Hyman, JAM 9:57.18; 6-Carrie Messner-Vickers, Asics 9:57.82; 7-Ann Gaffigan, unat 9:57.98; 8-Fiona Crombie, NZL 10:03.06; 9-Sariah Long, Weber State 10:07.60; 10-Dawn Cromer, Brooks 10:08.16; 11-Tsehaye Dagnachew, UN Charlotte 10:10.53; 12-Angela Wagner, BYU 10:12.06; 13-Brittany Somers, Asc 10:25.07; 14-Rachel Carrizales, U.Nebraska 10:28.97; 15-Brianna Dahm, OTC 10:33.89; 16-Jane Rudkin, Team XO 10:37.08.

See April 18 Mt, SAC steeples via these Flocast videos:
Women's Olympic Development Steeplechase
Women's Invitational Steeplechase

Race 3 (Olympic Development):
1-Carrie Strickland, Bowerman AC 9:59.66; 2-Zsofia Erdelyi, HUN/USC 10:11.32; 3-Meghan Leonard, Washington State 10:16.36; 4-Sara Trane, Washington St. 10:16.75; 5-Eva Tomankova, CZE/Oklahoma State 10:21.17; 6-Carolyn Ellis, CSU Fullerton 10:26.62; 7-Beverly Ramos, Kansas State 10:28.70; 8-Collier Lawrence, Washington State 10:32.23; 9-Mary Ann Schauerhamer, Sojourners 10:32.25; 10-Tawny Bybee, BYU 10:33.28; 11-Sarah Hurley, Wisconsin 10:33.56; 12-Rachel Stangler, Augustana SD 10:40.21; 13-Meredith MacGregor, CAN/Valley Royals 10:43.92; 14-Cristina Olivas, UC Riverside 10:50.55; 15-Laura Meyers, USC 11:13.64.

Kansas Relays
April 18, 2008
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Bonds, Kansas 11:02.83; 2-Meagan Hudson, Missouri Baptist 11:10.73; 3-Megan Duwell, Minnesota 11:11.36; 4-Ericka Franklin, Southwestern College 11:21.15; 5-Terry Phillips, Missouri St 11:29.23 [19 finish; Last 13:00.91]

Northwest Conference Champs
April 18, 2008
Newberg, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jena Winger, Willamette 10:46.5; 2-Brittany Hodgson, Puget Sound 10:53.8; 3-Casey Stepan, Linfield 11:13.0 [hand timing, 20 finish; Last 12:54.3]

Mt. SAC Relays
April 17, 2008
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race 2: 1-Dallon Williams, CSU-San Marcos 10:31.21; 2-Joslyn Dalton, U.Nebraska 10:36.20; 3-Lois Ricardi, Idaho State 10:40.64; 4-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:45.73; 5-Natalia Kovtun, UKR/ Oklahoma State 10:48.90; 6-Amy Cook, Weber State 10:54.07; 7-Janette Cary, Adams State 10:56.41; 8-Allix Lee-Painter, Idaho 11:01.35; 9-Margaret Callahan, Arizona 11:04.38; 10-Mairead Kelly, Augustana SD 11:28.04.

Race 1: 1-Allison Sawyer, Colorado 10:45.80; 2-Nicole Mericle, Rice 10:49.98; 3-Lisa Thomas, Western State 10:52.94; 4-Whitney Patton, CSU San Marcos 11:02.99; 5-Meridith Hawkins, Fresno State 11:04.02; 6-Sheila Salil, Western State 11:06.39; 7-Dinora Moran, Chico State 11:14.54; 8-Liliana Hernandez, CSU Los Angeles 11:17.23; 9-Shelly Splittberger, Arizona 11:17.59; 10-Hillory Davis, Western State 11:18.11; 11-Teresa Stanley, Wisconsin RR 11:18.46; 12-Megan Rolland, Humboldt State 11:25.51; 13-Kendall Bruton, UC Irvine 11:27.01 [23 finish; Last 13:20.01]

Sea Ray Relays
April 12, 2008
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly McClure, Central Michigan 10:56.80; 2-Jenna Ortman, Univ Kentucky 11:05.15; 3-Lindsay Petri, Kentucky 11:07.85; 4-Claire Laverty, Kentucky 11:14.82; 5-Sarah Hurley, Univ of Wisconsin 11:20.04; 6-Rachael Richards, Principia 11:27.05. [15 finish; Last = 12:39.43]

Stanford-California Dual Meet
April 12, 2008
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsay Allen, Stanford 10:24.95; 2-Rowena Tam, Calif-ornia 10:37.28; 3-Katie Harrington, Stanford 10:37.78.

Penn-Princeton-Yale Triangular
April 12, 2008
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Liz Deir, Princeton, 10:43.11; 2-Megan Brandeland, Princeton 10:44.60; 3-Elizabeth Calle, Yale 11:00.05.

Lou Onesty Invitational
April 12, 2008
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Rudd, unattached 10:59.74 [6 finish; Last = 12:49.15]

Sun Angel Classic
April 12, 2008
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Danelle Woods, Illinois 10:22.36; 2-Elizabeth Haglund, Villanova 10:26.06; 3-Angela Spadafino, Arizona State 10:38.62; 4-Cheryl Spring, Penn State 10:43.13; 5-Claire Percival, CAN-Penn State 10:43.49; 6-Amber Riley, Auburn 11:06.16; 7-Chantelle Groenewoud, CAN-Illinois 11:30.31 [10 finish; Last = 12:57.36]

Massachusetts Invitational
April 12, 2008
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Hampson, Stony Brook 10:52.83; 2-Elise Tropiano, Amherst 10:58.60; 3-Gretchen Andrus, Boston College 11:10.53; 4-Kristine Mun, Albany 11:21.03 [[11 finish; Last = 13:53.60]

Spartan Invitational
April 12, 2008
East Lansing, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:58.0; 2-Becca Bauman, Notre Dame 11:18.0 [5 finish – but 6 DQ ! Last = 12:54] ________________________________________

Bucknell Bison Classic
April 11, 2008
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Roberts, Cornell 10:53.9; 2-Emily Bartlett, Cornell 11:06.9; 3-Ashley Horton, Binghamton 11:09.8; 4-Brittany Zuver, Millersville 11:13.3; 5-Stacie Stockard, Indiana-PA 11:23.3; 6-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:27.2; 7-Jackie Kirby, Keystone 11:28.7 [26 finish; Last = 12:26.4]

Big West Challenge
April 11, 2008
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:44.21; 2-Megan Fairley, UC Irvine 11:21.37; 3-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 11:27.58 [6 finish; Last = 13:02.46]

Army vs. Navy Dual
April 11, 2008
West Point, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Arwyn Becker, Navy 10:58.87; 2-Maureen Dooley, Navy 11:05.52; 3-Kayla Sax, Navy 11:25.75. [4 and 5 were Army]

Distance Invitational
April 11, 2008
Chico, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ali Stoakley, UC Davis 11:19.32; 2-Shannon McVannel, Chico State 11:23.76; 3-Kelly Crowley, Grand Valley 11:29.24; 4-Dinora Moran, Chico State 11:29.86 [9 finish; Last 12:32.41]

Joyner-Kersee Invitational
April 11, 2008
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stacie Lifferth, Utah State 10:36.65; 2-Amanda Andrews, Washington State 10:49.08; 3-Jodie Leal, Sacramento State 10:52.50; 4-Erin Stratton, Utah State 10:53.56; 5-Mary Nothum, Utah Valley 10:55.36; 6-Vanessa Hawkins, Utah State 10:59.70; 7-Brenna Williamson, Texas A&M 10:59.73; 8-Nicole Bowler, San Francisco 11:00.00; 9-Jessica Harper, Western Oregon 11:06.62; 10-Melissa Baird, Utah Valley 11:22.52.

Ralph Vernaccia Classic
April 11, 2008
Bellingham, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Suzie Strickler, Seattle Pacific Univ 10:50.24; 2-Karin Rohde, SPU 11:17.47 [4 finish; Last = 12:09.17]

Pepsi Team Invitational
April 5, 2008
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jamie Cheever, Minnesota 10:11.33; 2 -Bridget Franek, Penn State 10:12.27; 3-Ladia Albertson-Junkans, Minnesota 10:34.13; 4-Claire Percival, Penn State 10:45.42; 5-Emily Mathis, Oregon 10:48.23; 6-Mo Huber, Washington 10:56.81; 7-Claire Michel, Oregon 10:57.86; 8-Danielle Ashford, Minnesota 11:12.25; 9-Anna Imperati, Washington 11:21.45; 10-Sonja Hinish, Penn State 11:22.56.

Tom Benich Classic
April 5, 2008
Greeley, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barringer, U.Colorado 10:28.18 [4 others from 12:13 to 12:59]

Jim Click Shootout
April 5, 2008
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Carrizales, Nebraska 10:48.62; 2-Joslyn Dalton, Nebraska 10:57.78; 3-Margaret Callahan, Arizona 11:11.33 6.

Duke Invitational
April 5, 2008
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
Section 1: 1-Felicitas Mensing, GER/Coastal Carolina 10:32.72; 2-Kara McKenna,unat 10:37.59; -Laura Cummings, Albany 10:40.49; 4-Patricia Loughlin, Duke 10:56.06; 5-Cristy Falcone, Mary Washington 10:59.79; 6-Jessica Hampson, Stony Brook 11:00.53; 7-Irene Jeptolo, KEN / Winston-Salem 11:01.50; 8-Carolina Cortes, Stony Brook 11:02.93; 9-Kelly Sullivan, Salisbury 11:15.97; 10-Danielle Trimpop, Albany 11:18.37; 11-Hannah Granger, VMI 11:19.89; 12-Kristine Mun, Albany 11:29.88.

Section 2: 1-Kelsey Stafford, VMI 11:20.74; 2-Emily Fournier, Elon 11:22.87 [15 finish; Last = 12:44.36]

Penn Invitational
April 5, 2008
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Hand Timing
Results:
1-Erin Roberts, Cornell 10:45.83; 2-Stephanie Pancoast, Cornell 10:47.81; 3-Britta Nelson, Towson 11:00.59 4-Emily Bartlett, Cornell 11:26.68 [14 finish; Last = 13:21.48]

Bearcat Invitational
April 5, 2008
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Crystina Martinez, IPFW 10:47.29; 2-LeAnn Sarka, Indianapolis 11:08.29; 3-Justine Jeroski, Case Western 11:26.94 [13 finish; Last = 14:46.92]

SEMotion Relays
April 5, 2008
Cape Girardeau, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Ballinger, S.Indiana 10:48.49; 2-Megan Hoelscher, SIU-Carbondale 11:09.05; 3-Emily Toennies, SIUC 11:19.72.

Missouri at Virginia Dual Meet
April 5, 2008
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Suzanne Ginnow, V 10:50.64; 2-Samantha Stafford, V 10:50.91; 3-Ellen Riues, M 10:51.81; 4-Carolyn Rauen, M 11:16.41.

Vance Butler Invitational
April 5, 2008
Sioux Falls, South Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jen Kempers, Dordt College 10:54.20 (4 finish, last 12:30.20]

Willamette Invitational
April 5, 2008
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Denfeld, Oregon State 10:57.19; 2-Suzie Strickler, Seattle Pacific 11:08.40; 3-Lyndsey McKillip, Western Oregon 11:17.93; 4-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:21.27; 5-Sarah Benson, Central Washington 11:22.51; 6-Megan Rolland, Humboldt State 11:23.36 [25 finish; Last = 14:54.66]

Pomona-Pitzer Invitational
April 5, 2008
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Loeffler, Trinity-Texas 10:57.93; 2-Sandra Prado, Concordia-Calif 11:19.15; 3-Kristin Glen, San Diego State 11:28.06 [12 finish; Last = 14:06.40]

Shotwell Invitational
April 5, 2008
Tacoma, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brittany Hodgson, Puget Sound 10:59.99; 2-Casey Stepan, Linfield 11:14.71 [6 finish; Last = 12:46.69]

Stanford Invitational
April 4, 2008
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race 1 (April 4) 1-Yuan Jin, Team CHN 9:51.49; 2-Silje Fjortoft, NOR/Southern Methodist 9:59.01; 3-Ann Gaffigan, New Balance 10:15.41; 4-Lindsay Sundell, Florida 10:18.21 5-Meghan Leonard, Washington State 10:22.35; 6-Angela Wagner, BYU 10:23.64; 7-Lydia Willemse, CAN/Florida State 10:24.21; 8-Erin Bedell, Baylor 10:24.56; 9-Stephanie Garcia, Virginia 10:25.64; 10-Kristen Hemphill, Colorado State 10:29.45; 11-Megan Jackson, Arkansas 10:34.70; 12-Tawny Bybee, BYU 10:37.21; 13-Amy Layne, BYU 10:44.95; 14-Andrea Halasek, Kentucky 10:47.65; 15-Jamie Vest, Missouri State 10:48.23.

Race 2 ( April 5) 1-Collier Lawrence, Washington State 10:25.27; 2-Julianne Masciana, CSU Fullerton 10:30.95; 3-Jessica Schmidt, Iowa 10:32.50; 4-Neil Rojas, N.Arizona 10:36.97; 5-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:38.44; 6-Kara Henry, New Mexico 10:41.16; 7-Val Kazmer, Vanderbilt 10:43.92; 8-Shayla Houlihan, Utah 10:44.31; 9-Sarna Becker, Club Northwest 10:46.25; 10-Caroline Peyton, Arkansas 10:46.71; 11-Natalie Hemphill, Portland 10:47.23; 12-Melissa Green, E.Michigan 10:48.14; 13-Kirsten Hagen, Florida State 10:48.19; 14-Laura Meyers, USC 10:49.95; 5-Natalie Leeper, W.Kentucky 10:50.57; 16-Amy Cook, Weber State 10:50.78; 17-Kendall Bruton, UC Irvine 10:54.81; 18-Carolyn Boosey, New Mexico 10:56.74; 19-Alison Spiker, West Virginia 11:11.40; 20-Lauren Chramosta, UC Irvine 11:27.95.

Sam Howell Invitational
April 4, 2008
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Delilah DiCrescenzo, Riadha 10:03.80; 2-Lesley Higgins, NYAC 10:31.06; 3-Megan Brandeland, Princeton 10:41.13; 4-Liz Deir, Princeton 10:49.58; 5-Laura Tabor, Dartmouth 11:02.65; 6-Stefanie Slekis, Syracuse 11:03.50; 7-Ashley Horton, Binghampton 11:10.40; 8-Meghan Rowcliffe, Syracuse 11:12.14; 9-Lynne Mundy, Syracuse 11:14.99; 10-Alexandra Smrcina, Dartmouth 11:20.01; 11-Sarah Rogers, Manhattan 11:23.46 [15 finish; Last = 12:22.85] "Riadha" is a Swahili word, meaning athletics, associated with "Shoe4Africa" project.

Texas Relas
April 4, 2008
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Winrose Karunde, KEN / Abilene Christian 10:29.81; 2-Becky Wade, Rice 10:42.17; 3-Whitney Mays, UAB 10:47.01; 4-Lauren Salisbury, Texas 10:55.04; 5-Nicole Mericle, Rice 11:00.57; 6-Allison Ferries, Sam Houston 11:01.19; 7-Loice Cheboi, KEN / Abilene Christian 11:02.69; 8-Laura Clarke, UTEP 11:09.30.

Colonial Relays
April 4, 2008
Williamsburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Betsy Graney, William & Mary 10:46.11; 2-Arwyn Becker, Navy 10:50.95; 3-Elizabeth Calle, Yale 10:53.09; 4-Aspen Foster, JMU 10:53.92; 5-Maureen Dooley, Navy 11:06.28; 6-Bevin Peters, Yale 11:20.42; 7-Kayla Sax, Navy 11:26.14 [15 Finish; Last = 15:02.48]

Nike Elite Invitational
March 29, 2008
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Beverly Ramos, Kansas State 10:29.95; 2-Kristina Holtz, Sacramento State 10:35.65; 3-Amanda Andrews, Washington State 11:01.98; 4-Jodie Leal, Sacramento State 11:04.21.

Raleigh Relays
March 29, 2008
Raliegh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
First Race (morning) 1-Tesehaye Dagnachew, Charlotte 10:30.51; 2-Ashlyn Sinclair, Radford 11:15.42; 3-Kristine Mun, Albany 11:21.96; 4-Kelly Jemison, JMU 11:22.88; 5-Daniella Trimpop, Albany 11:26.14; 6-Nicole Soblosky, Buffalo 11:26.15; 7-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:27.29; 8-Kira Cerroni, Wisconsin 11:29.20; 9-Maggie Collison, Wisconsin 11:35.39; 10-Karen Gruel, Wisconsin 11:40.53; 11-Valerie Hardesty, IPFW 11:42.92; 12-Brittany Christian, Radford 11:43.25; 13-Erin Macauley, Charlotte 11:46.54; 14-Justine Thompson, Charlotte 11:54.45 [19 finishers]

Second Race (afternoon) 1-Joanna Rodgers, Georgetown 10:39.52; 2-Lauren Gregory, Georgetown 10:47.67; 3-Morgan Stengel, N. Carolina 10:52.72; 4-Amy Ruffolo, Pittsburgh 10:54.09; 5-Courtlin Lareau, N. Carolina 10:57.14; 6-Aspen Foster, JMU 10:57.76; 7-Laura Cummings, Albany 10:57.79; 8-Amanda Laytham, Syracuse Chargers 10:59.76; 9-Katie Kelly, Duquesne 11:02.42; 10-Lynne Mundy, Syracuse 11:14.68; 11-Stefanie Slekis, Syracuse 11:20.52.

Arizona State Invitational
March 29, 2008
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Ann Schauerhamer, Sojourners 10:40.57; 2-Rachel Stangler, ,Augustana SD 10:53.55; 3-Nell Rojas, Northern Arizona 11:16.76; 4-Sheila Salil, Western State 11:18.50; 5-Lisa Thomas, Western State 11:25.57; 6-Kristen Hernandez, CS Fullerton 11:59.34.

Cal-Nevada Champs
March 29, 2008
Freson, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dallon Williams, CS-San Marcos 10:45.07; 2-Evelyn Ross, Claremont-Mudd 11:11.06; 3-Whitney Patton, San Marcos 11:13.10; 4-Liliana Hernandez,Cal St LA 11:13.86; 5-Meredith Hawkins, Fresno St 11:14.60; 6-Grace Peck, Oxy 11:16.42; 7-Ali Stoakley, UC-Davis 11:17.41; 8-Danielle Miller, Santa Clara 11:18.39; 9-Ashleigh Montgomery, UC-San Diego 11:33.90; 10-Amanda Kuehn UC-SD 11:37.00.

Bulldog Invitational
March 29, 2008
Starkville, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katelyn Jones, Murray State 10:59.14; 2-Sarah Hammes, Mississippi State 11:34.42 [third finisher 13:07.70]

Rhodes Invitational
March 29, 2008
Memphis, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katy Grant, Harding 11:01.38; 2-Rachael Richards, Prin-cipia 11:14.08; 3-Rachel Krasich, Rose Hulman 11:26.45

Yellow Jacket Invitational
March 29, 2008
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Val Kazmer, Vanderbilt 11:03.14; 2-Claire Laverty, Kentucky 11:12.39; 3-Sabrina Lefort, UT-Chattanooga 11:22.47; 4-Rebecca Coady, Tulane 11:29.68; 5-Jordyn Radke, UTC 11:35.16; 6-Christine Meagher, Connecticut 11:45.42 [9 finish]

Alabama Relays
March 29, 2008
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Whitney Mays, UAB 11:24.58; 2-Samantha Draney, Western Michigan 11:39.56; 3-Ashley Ard, Alabama 11:49.62; 4-Candice James, Arkansas State 11:57.20 [10 finishers]

Winthrop Invitational
March 29, 2008
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Aubrey Bergquist, Coastal Carolina 11:31.34; 2-Christine Sloat, Delaware 11:36.69 [4 finishers; Last = 13:11.43]

Owl Invitational
March 29, 2008
New Haven, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Carolina Cortes, Stony Brook 11:32.59; 2-Sarah Jans-sen, Manhattan 12:03.82 [5 finishers; Last = 12:43.28

Rob Upton Invitational
March 29, 2008
Fort Collins, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tanya Gaurmer, Adams State 11:32.89; [4 finishers; Last = 13:24.65]

Maryland Invitational
March 29, 2008
College Park, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Sullivan, Salisbury 11:33.84; 2-Gaby Skovira, Buck-nell 11:57.16 [6 finishers; Last = 12:49.30].

Southern Ohio Cup
March 29, 2008
Miami, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anne Oltmann, Dayton 11:38.84; 2-Caitlin Thomas, Xavier-Ohio 11:44.92; 3-Jessica DeWitt, Miami-Ohio 11:44.97 4-Sydney Hubbard, Dayton 11:57.31 [9 finishers]

Alex Francis Classic
March 29, 2008
Fort Hays, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
High School 1500m Steeple: 1-Molly Schmeidler, Thomas More 6:38.54; 2-Samantha Eschliman, Hutchinson 7:14.71; 3-Abigal Weaver, Flint Hills 8:12.87.

Rice Bayou Classic
March 28, 2008
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Irene Kimaiyo, Texas Tech 10:26.62; 2-Becky Wade, Rice 10:41.77; 3-Alison Ferries, Sam Houston 10:55.78; 4-Meredith Blocker, SF Austin 11:29.02; 5-Caitlin Arrumbula, TAM-CC 11:38.15; 6-Courtney Johnson, TAM-CC 11:53.04; 7-Kirsten Wiesman, SF Austin 11:57.74 [12 finishers; Last = 12:26.53]

Florida State Relays
March 28, 2008
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brenna Williamson, Texas A&M 10:48.73; 2-Kirsten Hagen, Florida State 10:55.16; 3-Annie Scully, Northeastern 11:33.22; 4-Rosanna Bell, FSU 11:52.52; 5-Kristi Dahlheimer, N.Dakota 11:56.92; 5-Jenean Corcoran, Troy 11:58.32 [9 finishers]

Fred Hardy Invitational
March 28, 2008
Richmond, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Betsy Graney, Wm & Mary 10:55.60; 2-Elizabeth Kessler, Mt. St. Mary's 11:44.63 [5 finishers; Last = 12:29.78]

Missouri Relays
March 28, 2008
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meagan Hudson, Missouri Baptist 10:58.37; 2-Terry Phillips, Missouri State 11:01.84; 3-Sandy Davidson, Central Missouri 11:40.69; 4-Courtney Heinz, Drake 11:46.83; 5-Nikura Walls, Rend Lake 11:49.83; 6-Staci Nelson, Missouri State 11:53.66.

Husky Invitational
March 28, 2008
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Lauren Denfeld, Oregon State Univ 6:51.81; 2-Sarna Becker, Club Northwest 6:59.55; 3-Anna Imperati, U. Washington 7:05.06; 4-Suzie Strickler, Seattle Pacific 7:14.96; 5-Karin Rohde, Seattle Pacific 7:23.92; 6-Justine Clift, British Columbia 7:31.15; 7-Lauren Ho, U. Washington 7:41.05; 8-Emily Palibroda, Simon Fraser U 7:44.24; 9-Kim Beamon, Seattle Pacific 7:49.89; 10-Emily Uhlig, Evergreen 7:57.42. [12 finish in rain, snow, wind]

Hornet Invitational
March 22, 2008
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristina Holtz, Sacramento State 10:56.94; 2-Jodie Leal, Sacramento State 11:16.04; 3-Danielle Miller, Santa Clara 11:25.65; 4-Shannon McVannel, Chico State 11:33.64 5-Dinora Moran, Chico State 11:38.43; 6-Tiffany Tandy, Nevada 11:39.64; 7-Jessica Nelson, Chico State 11:41.69 [12 finishers; Last = 13:20.92]

49er Classic
March 22, 2008
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Richard, Clarion 10:58.76; 2-Cassandra Schenck, Akron 11:13.65; 3-Heidi Gross, Akron 11:30.88; 4-Olivia Jaworek, Akron 11:37.71; 5-Liana Blue, Charlotte 11:43.56; 6-Molly Smathers, Clarion 11:56.65 [8 finish; Last 13:23.94]

Disney World Invitational
March 22, 2008
Orlando, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Liz Deir, Princeton 11:01.74; 2-Rebecca Coady, Tulane 11:49.53; 3-Anna Hagen, Concordia-Moorhead 12:19.11; 4-Claire Bird, Hope 12:40.85.

Shamrock Invitational
March 22, 2008
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Schmidt, Iowa 11:03.29; 2-Piper Newby, Liberty 11:22.78; 3-Kelsey Stafford, VMI 11:33.60; 4-Sarah Strickland, Citadel 11:57.97 [11 finishers; Last = 13:06.42]

Emory Invitational
March 22, 2008
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elisabeth Pyles, Cedarville Univ 11:06.48; 2-Claudia Borlee, UW-Eau Claire 11:31.75; 3-Kelly Sullivan,unat- tached 11:41.37; 4-Page Bridges, Furman Univ 11:56.85
[9 finishers; Last = 13:31.04]

Navy 5-way Opener
March 22, 2008
Annapolis, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Arwyn Becker, Navy 11:07.30; 2-Maureen Dooley, Navy 11:16.71; 3-Dana Stellar, LU 11:26.46; 4-Kathleen McCler- nand, Lehigh 11:27.00
[8 Finishers; Last = 12:09.25]

Snowbird Invitational
March 22, 2008
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara Eckard, Missouri Southern 11:08.87; 2-Amber DeHaan, MidAmerica Nazarene 11:24.69; 3-Kari Fritchie, Missouri Southern 11:51.57; 4-Ashley Moore, Western Kentucky 11:56.23

Baldy Castillo Invitational
March 22, 2008
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara Henry, New Mexico 11:13.06; 2-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:18.12; 3-Suzie Strickler, Seattle Pacific 11:23.59; 4-Carolyn Boosey, New Mexico 11:24.33; 5-Stasia Ploskonka, New Mexico 11:45.93.

Texas Invitational
March 22, 2008
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Allison Ferries, Sam Houston State 11:20.75; 2-Whitney Rister, Sam Houston 11:39.10; 3 -Caitlin Arrumbula, Texas A&M at Corpus Christi 11:48.89; 4-Courtney Johnson, TAM at CC 11:55.30.

Early Bird Relays
March 22, 2008
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Valerie Hardesty, IPFW 11:46.56; 2-Caitlin Thomas, Xavier-Ohio 11:54.78 [7 finishers; Last = 13:33.50]

Rose Hulman Meet
March 22, 2008
Terre Haute, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Krasich, Rose-Hulman 11:47.72; 2-Alison Case, DePauw 11:50.18 [5 finishers; Last = 13:17.70]

49er Classic
March 22, 2008
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Tsehaye Dagnachew, Charlotte 6:51.67; 2-Stephanie Garcia, U.Virginia 6:54.50; 3-Suzanne Ginnow, U. Virginia 7:13.23; 4-Janine Ricci, U. Virginia 7:16.81; 5-Samantha Stafford, U.Virginia 7:20.42; 6-Erin Macauley, Charlotte 7:33.68; 7-Justine Thompson, Charlotte 7:52.29; 8-Alyssa Lowe, Lenoir-Rhyne 9:04.86.

Spring Break Invitational
March 21, 2008
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cristina Olivas, UC Riverside 10:28.45; 2-Stephanie Pancoast, Cornell 10:43.42; 3-Lauren Chramosta, UCI 10:49.92; 4-Erin Roberts, Cornell 10:53.28; 5-Kendall Bruton, UCI 10:56.64; 6-Liz Calle, Yale 11:02.57; 7-Rachel Kirsch, Cornell 11:07.17; 8-Celene Reyes, unattached 11:12.39; 9-Emily Bartlett, Cornell 11:15.69; 10-Megan Fairley, UC Irvine 11:35.76; 11-Erika Perez, Biola 11:53.68; 12-Jessica Hogan, UC Riverside 11:56.06; 13- Amber Gordon, UC Irvine 11:57.32.

Willie Williams Classic
March 21, 2008
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stacie Lifferth, Utah State 10:46.61; 2-Mary Ann Schauerhamer, Sojurners 10:47.66; 3-Vanessa Hawkins, Utah State 11:14.01; 4-Margaret Callihan, Arizona 11:27.85; 5-Shelly Splitterger, Arizona 11:51.51.

Charles Bowles Classic
March 21, 2008
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brittany Hodgson, Puget Sound 10:59.58; 2-Ashley Sharratt, Willamette 11:23.37; 3-Molly Lewis, Willamette 11:43.88; 4-Erika Snawder, Linfield 11:59.82.
[11 finishers; Last - 12:55.64]

Wake Forest Open
March 21, 2008
Winston-Salem, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Irene Jeptolo, KEN / Winston-Salem Univ 11:18.80; 2-Stacie Stockard, U. Indiana 11:35.79; 3-Veronica Nagel, North Dakota 11:40.30; 4-Kelly Jemison, James Madison 11:46.30; 5-Sarah Hines, Malone College 11:55.22; 6-Samantha Herdrich, Findlay 11:58.10; 7-Erica Hoffman, U. Indiana 11:58.87 [10 finishers; Last = 13:42.14]

Washington U Twilight
March 21, 2008
St. Louis, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Abbey Hartmann, Wash. Univ 11:28.71; 2-Hope Rath-nam, WU 11:28.94; 3-Alex Jackson, Greenville 12:21.80.

CSN Relays
March 15, 2008
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Juliane Masciana, CS-Fullerton 10:43.27; 2-Erin Roberts, Cornell 10:43.94; 3-Stephanie Pancoast, Cornell 10:45.61; 4-Rachel Kirsch, Cornell 11:16.06; 5-Emily Bartlett, Cornell 11:23.68; 6-Kristen Hernandez, CSF 11:25.31; 7-Valerie Acevedo, CSF 12:23.27; 8-Sarah Whitaker, CSF 12:47.28.

Triangular Meet
March 15, 2008
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jena Winger, Willamette U 10:51.06; 2-Jessica Harper, Western Oregon U 10:51.52; 3-Lyndsey McKillip, WOU 11:19.42; 4-Ashley Sharratt, WU 11:31.17; 5-Maya Velez, WU 12:30.98; 6-Laura Bocko, UO Running Club 12:42.64.

Coastal Invitational
March 15, 2008
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Irene Jeptolo, Winston-Salem 11:19.64; 2 -Ashlyn Sinclair, Radford 11:34.99; 3-Becca Wright, Cornerstone 11:40.90; 4-Brittany Zuver, Millersville 11:50.31; 5-Sarah Strickland, Citadel 11:54.60; 6-Carli Stout, Concord 12:03.13; 7-Brittany Christian, Radford 12:05.71; 8-Colleen McCarthy, Elon 12:09.71; 9-Jess Jacobson, Millersville 12:13.72.

Bakersfield Relays
March 15, 2008
Bakersfield, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Zitalic Ley,Glendale 11:54.02; 2-Megan Adams, El Camino 12:15.86; 3-Brigette Fernandez, Glendale 12:20.84; 4-Daisy Perez, Cerritos 12:31.69; 5-Gabriela Rubi, El Camino 12:51.32.

Dusty Lane Invitational
March 15, 2008
Spokane, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karen Owens, Spokane CC 12:28.30; 2-Amy Anderson, Whitworth Univ 12:44.80; 3-Karissa Thomsen, Whitworth 12:56.51; 4-Kim Henderson, WU 12:58.14.

Southern Miss Invitational
March 15, 2008
Hattiesburg, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Almand, Samford 12:29.90; 2-Jewell Wells, Ala bama State 12:37.40; 3-Tevy Henry, Alabama St 12:57.10.

Aztec Invitational
March 14, 2008
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Kuehn, UC-San Diego 11:29.66; 2-Ashleigh Montgomery, UCSD 11:41.02; 3-Lynzee Baxter, Southern Utah 11:46.28; 4-Kate Eborn, S.Utah 11:46.30; 5-Hillary Davis, Western State 11:52.67; 6-Steffi Minson, S.Utah 11:55.22; 7-Alyssa Robinson, San Diego State 11:57.37; 8-Alexandra Tayrien, Western State 12:00.96; 9-Lyndsay Barajas, SD State 12:07.30; 10-Sarah Lyle, unattached 12:12.04; 11-Catherine Strouse, UCSD 12:18.00; 12-Caprice Thompson, UCSD 12:41.86; 13-Kristen Lundgren, Southern Utah 12:52.31; 14-Sylvia Violett, unat 12:53.67

Morehouse Relays
March 14, 2008
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Phyllis Shelman-Ford, Clark-Atlanta 11:31.19; 2-Katori Makin, Fort Valley 11:53.17; DNF: Breanna Pleasant, C-A.

Joe Peyton Invitational
March 8, 2008
Tacoma, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Sarna Becker, unattached 10:38.57; 2-Susie Strickler, SPU 11:28.04; 3-Sarah Benson, Central 11:41.55; 4-Kim Beaman, SPU 12:12.85; 5-Kyla Rohde, SPU 13:35.55.

Ben Brown Invitational
March 8, 2008
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Natalie Hemphill, U.Portland 10:48.7; 2-Juliane Masciana, CSU Fullerton 10:55.6; 3-Lisa Thomas, Western State 11:07.9; 4-Lauren Chramosta, UC Irvine 11:08.7; 5-Liliana Hernandez, Cal State LA 11:31.7; 5-Amber Gordon, UCI 11:31.7; 7 Hillary Davis, unat 11:34.4; 8-Kristen Hernan-dez, CSUF 11:49.9; 9-Amanda Stephens, unat 12:13.3; 10-Naomi Pride, Cal Poly Pomona 12:29.9; 11-Valerie Acevedo, CSUF 12:32.2; 12-Holly Kinder, unat 13:20.6.

Texas State Relays
March 8, 2008
San Marcos, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Loeffler 10:53.90; 2-Jennifer Burns 12:10.71; 3-Leda McDaniel 12:11.53. (all from Trinity University)

Hendrix Invitational
March 8, 2008
Conway, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Calah Schlabach, Calvin 11:11.41; 2-Liz Smith, Calvin 11:51.17; 3-Michelle Pitoniak, Central Arkansas 12:08.99; 4-Kayla Waldrup, Arkansas Tech 12:46.98.

Mustang Classic
March 8, 2008
Kayenta, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Tiffany Nez, Tuba City 8:54.37; 2-Diandra James, Ganado 9:05.49 8; 3-Cortney Ivins, Alchesay 9:21.06 6; 4-Kristy Dennison, Window Rock 9:23.26 4 [8 finishers in this now-annual high school competition]

Mustang Classic
March 8, 2008
Kayenta, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Tiffany Nez, Tuba City 8:54.37; 2-Diandra James, Ganado 9:05.49 8; 3-Cortney Ivins, Alchesay 9:21.06 6; 4-Kristy Dennison, Window Rock 9:23.26 4 [8 finishers in this now-annual high school competition]

Pomona Invitational
March 1, 2008
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Rachael Martin, Claremont-Scripps 8:37.39; 2-Perrin Considine, Cal Tech 9:09.39.

UPS Opener
March 1, 2008
Tacoma, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarna Becker, unattached 10:48.37; 2-Brittany Hodg-son, Univ..Puget Sound 11:23.41; 3-Hannah Hultine, Lewis & Clark 12:37.00.

University Challenge Cup
March 1, 2008
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kendall Bruton, UC-Irvine 11:14.76; 2-Meryla Follosco, UCI 11:25.03; 3-Megan Fairley, UCI 11:29.33; 4-Ali Stoakley, UC-Davis 11:29.79; 5-Amanda Kuehn, UC San Diego 11:31.41; 6-Catherine Strouse, UCSD 12:05.32; 7-Catherine Murillo, UC Santa Barbara 12:19.60

Linfield Icebreaker
March 1, 2008
McMinnville, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Harper, Western Oregon 11:21.66; 2-Lyndsey McKillip, Western Oregon 11:34.77; 3-Jodi Moss, Clark College 13:37.54.

Eye-Opener
March 1, 2008
Savannah, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Andrea DiNinno, Walsh Univ 11:53.69; 2-Hanna Robinson, West.Virginia Wesleyan 12:38.38; 3-Adrienne Moretz, WV. Wesleyan 13:01.53; 4-Leandra Makin, Fort Valley State 14:35.47.

Trojan Relays
March 1, 2008
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Grahame {AUS] Central Arizona 12:02.59; 2-Sarah Muniz, Cerritos 12:04.29; 3-Kaili Hewitt, Central Arizona 12:49.94; 4-Leah Houdetsanakis, Mt SAC 13:10.27.

Willamette Opener
March 1, 2008
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Morehouse, Whitworth 12:07.83; 2-Jenna Cunningham 12:12.45; 3-Kathryn Williams 12:34.63; 4-Amy Anderson 12:34.79; 5-Karissa Thomsen 12:46.23; 6-Kimberly Henderson 12:52.53; 7-Laura Bocko 13:02.18. [First 6 Whitworth College; 7th U.Oregon Running Club]

Cerritos Invitational
February 22, 2008
Cerritos, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cassie Mitchell, Orange Coast 11:23.22; 2-Claire Fleming, OC 11:56.48; 3-Zitalic Ley, Glendale 12:03.05; 4-Desiree Ruiz, Glendale 12:04.06; 5-Brigette Fernandez, Glendale 12:32.92; 6-Leah Houdetsanakis, Mt. San Antonio 12:55.26; 7-Brianna Smith, Moorpark 13:10.72; 8-Reina Ayala, Palomar 13:51.98.

USATF Masters Champs
August 3, 2007
Orono, Maine, USA
Automatic Timing
Results:
(Age of athletes in parentheses; placing by age groups.)

2000m Steeple: 1-Jacqueline Concaugh (32) Virginia 7:21.30; 2-Nicole Lycan (33) Michigan 7:32.90; 3-Marisa Hanson (44) New York 7:40.41; 4-Gina Witcher (39) North Carolina 7:41.11; 5-Caren Ware (45) California 9:02.84; 6-Marie Louise Michelson (65) New York 9:09.25; 7-Lauriea Blume (40) Washington 9:34.38; 8-Denise Janneck (53) California 9:44.74; 9-Lisa Marie Render (42) Texas 10:03.35; 10-Ashley Childs (57) Maryland 10:54.12; 11-Terrell Barry (50) California 11:10.66; 12-Christine Long (48) California 11:32.69; 13-Mary Trotto (60) Hawaii 11:40.54; 14-Jane VanEeuwen (66) New Jersey 14:28.65.

Age group meet records set by Concaugh (30-34) and Hanson (40-44). Age 65-69 World Record set by Marie Louise Michelson, her 8th age group world record.

AAU Junior Olympics
August 1, 2007
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
(Birth Year of athletes appears in parentheses)

Young Women: 1-Ashlyn Sinclair (1989) Maryland 7:02.94; 2-Alyssa Allison (90) Missouri 7:08.64; 3-Rachel Aubert (88) 7:41.99; 4-Deanna Lambert (90) Louisiana 8:07.66; 5-Samantha Waldner (89) Missouri 8:11.85; 6-Kourtney Aylor (90) Texas 8:14.10; 7-Chassidy Budd (90) Texas 8:15.38; 8-Emily Carpenter (89) Arkansas 8:15.60; 9-Bethanie Stinson (89) Texas 8:18.78. [Sinclair and Allison both bettered Sinclair's national meet record of 7:13.11 set in 2006.]

Intermediate Girls: 1-McKinzie Schulz (92) Illinois 7:17.90; 2-Ashley Isham (91) Texas 7:29.77; 3-Andrea Glenn (91) Ohio 7:40.32; 4-Amber Zimmerman (92) Tennessee 7:41.52; 5-Lisa Imgrund (91) Kansas 7:46.29; 6-Annette Eichenberger (92) Illinois 7:51.70; 7-Regan Tindell (92) Texas 7:54.14; 8-Tess Lackey (92) Oklahoma 8:03.69; 9-Rachel Apostoles (91) Virginia 8:19.13; 10-Katy Dockery (92) New York 8:30.32; 11-Kathryn Kudlaty (92) Texas 8:36.94; 12-Brittney Waldner (92) Missouri 8:47.00. [18 finishers; Last = 12:19]

USATF Junior Olympics
July 24, 2007
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Ages 17-18: 1-Sarah Higgins 7:13.72; 2-Amanda Robles 7:40.39; 3-Shalela Dowdy 7:48.51; 4-Lauren Trepani 7:48.93; 5-Michelle Teague 7:51.24; 6-Jordan Williams 7:52.65; 7-Kylie Fitzgerald 7:53.44; 8-Cassie desalvo 8:00.30; 9-Andrea Hill 8:18.15; 10-Stephanie Inouye 8:20.07; 11-Hannah Schnapp 8:30.55; 12-Lacy McKinney 8:48.03 [16 finish; Last = 10:32.25]

Ages 15-16: 1-Brooke Bierhaus 7:34.12; 2-Shanna St.Laurent 7:37.84; 3-Elizabethe Meier 7:41.96; 4-Raquel Lemire 7:47.98; 5-Lindsey Bertulis 7:50.72; 6-Jasmine Savage 7:51.74; 7-Rebekah Phillips 7:55.80; 8-Amanda Dunlap 8:02.97; 9-Tess Wynn 8:03.15; 10-Keikoanne Hollins 8:06.97; 11-Ashton Wolf 8:07.32; 12-Kyra Sloan 8:10.57; 13-Angelica Caraballo 8:14.35; 14-Rachel Phillips 8:18.38; 15-T'Nay Williams 8:25.82; 16-Holly Meier 8:34.65; 17-Nicole Glassner 8:46.20; 18-Aimee Arceneaux 8:51.63 [23 finish; Last= 10:25.94]

Seattle Classic/PNW Masters
July 21, 2007
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarna Becker (W30) Club Northwest 7:17.39; 2-Laurie Blume (W40) Bloomsday 9:38.24

Summer Meet
July 19, 2007
Long Island, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katherine Guilfoyle 7:25.50; 2-Kathryn Lapp 9:01.40; 3-Mary Trotto (age 60) 11:44.20

USATF Club Championships
July 14, 2007
New York City, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dawn Cromer, Pacers/Brooks 10:08.80; 2-Amanda Laytham, Syracuse Chargers 10:55.77; 3-Teri Wilson, Brockport 11:17.83; 4-Katherine Guilfoyle, IJTC 11:31.09; 5-Jacqueline Concaugh, Pacers/Brooks 11:55.46; 6-Felice Kelly, Nike Central 12:00.89; 7-Miyun Kim, Greater Boston 14:59.90. DNS: Jane Rudkin, Team XO [Cromer broke Club Championhip meet record of 10:11.82 that she set in 2005.]

AAU Region 9A Jr. Olympics
July 14, 2007
San Antonio, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
"Intermediate" Division (born 1991-92)

1-Ashley Isham, Cedar Park 7:11.25; 2-Janessa Dunn, San Antonio 7:35.29; 3-Kathryn Kudlaty, Arlington 7:39.84; 4-Regan Tindell, Cedar Park 7:48.80; 5-Stephaney Saari, San Antonio 8:07.62.

"Young Women" Division (born 1988-1990)

1-Rachel Aubert, Wills Point 7:35.13; 2-Allyson Dunn, San Antonio 7:49.98; 3-Chassidy Budd, Austin 8:07.20; 4-Kourtney Aylor, Marble Falls 8:12.98; 5-Bethanie Stinson, LaMarque 8:17.60; 6-Kalani Richard, Wills Point 8:46.34; 7-Demetria Price, Killeen 8:57.10.

USATF Region 13 Jr. Olympics
July 14, 2007
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
Intermediate: 1-Raquel Lemire, unattached 7:55.06; 2-Keikoanne Holliins, PSA Youth 8:13.27; 3-Holly Meler, Flanagan Clan 8:20.43.

Young Women:1-Stephanie Inouye, Spokane Mercury 8:27.92; 2-Paige Pearson, PD 8:57.44; 3-April Garrison, Rain City Flyers 9:21.31.

USATF Youth Champs
July 3, 2007
Lisle, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple, Ages 17-18: 1-Michaela Reynolds 7:40.04; 2-Jordan Williams 7:52.36; 3-Michelle Teague 7:59.57; 4-Hannah Schaap 9:43.49; 5-Harmony Robinson 10:19.60.

2000m Steeple, Ages 15-16: 1-McKinzie Schulz 7:23.24; 2-Brooks Bierhaus 7:34.43; 3-Elizabeth Meier 7:47.05; 4-Annette Eichenberger 7:55.15; 5-Nicolette St. Lawrence 8:02.11; 6-Maggie Dade 8:48.67; 7-Jessica Cooper 9:05.23; 8-Katherine Kerkendall 9:13.16.

USATF Region 1 Junior Olympics
July 1, 2007
Uniondale, New York, USA
Automatic Timing
Results:
Intermediate Girls 2000m Steeple: 1-Nicolette St.Lawrence, New York Starz 8:22.99; 2-Peggy Lai, Gate City Striders 8:25.03; 3-Rachel Albert, Striders 9:28.15; 4-Molly Lai, Striders (NH), 10:57.35. Striders are a New Hampshire team

USATF Pacific Northwest Association
June 30, 2007
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Nicole Cochran, YW-unattached 7:10.83; 2-Katelyn Steen, IG Plateau Runners 7:38.37; 3-Holly Meler, IG Flanagan Clan 8:31.10; 4-Paige Pearson, YW Federal Way 9:20.85; 5-April Garrison, YW Rain City Flyers 9:52.22.

These athletes had not run a steeple race before. Cochran, very close to USA Junior Olympic record of 7:10.47, is a high school state champion in 1600m and 3200m runs with bests of 4:51.59 and 10:36.39.

USATF Championship Final
June 23, 2007
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
(meet selects USA team for 2007 World Championship)

1-Jenny Barringer, U.Colorado 9:34.64; 2-Anna Willard, Nike [U.Michigan] 9:34.72; 3-Lindsey Anderson, Nike [Weber State U] 9:40.74; 4-Lisa Galaviz, Nike 9:43.54; 5-Desiraye Osburn, New Balance 9:47.24; 6-Liz Wort, Duke Univ 9:53.20; 7-Kristin Anderson, Nike 9:53.95; 8-Kelly Strong, Asics 9:53.99; 9-Kara June, Asics Aggies 9:59.91; 10-Amanda Lorenzen, unattached 10:01.82; 11-Dawn Cromer, unattached 10:03.23; 12-Bridget Franek, Penn State 10:10.36; 13-Carrie Messner-Vickers, Asics 10:15.07; 14 Brianna Dahm, Oregon TC 10:17.45

The water jump was outside the track's outer lane, with a curved run-up to barrier (running extra distance for common pack atop barrier strategy). Result: mostly single file running near left side of barrier which had an opaque insert between its uprights blocking runners vision, as they approached the barrier, of anyone possibly down in the water.

Cromer, Galaviz, Messner and Strong had previously run in a similar situation that sent a trampled athlete to the hospital. Today those four elite professionals ran conservatively -- and utimately lost contact with the leaders.

Three collegians (Barringer, Willard, Anderson) had no one to fall in their path, going promptly to the front and staying there all the way with fast pace for a 1-2-3 finish. Messner was close early, Galaviz and Strong later, but none close enough to finish among the first three places for a trip to World Championships.

Barringer and Willard broke Ann Gaffigan's USATF 2004 Meet record of 9:39.35 . They achieved personal bests as did Osburn and Kristin Anderson. For Barringer it was a return to the top; she had won the 2006 NCAA Division 1 title but was only seventh in 2007 NCAA just two weeks ago.

The elite veterans may not have run enough fast-pace races before today. (No USA Grand Prix meet includes women's steeple.) They could now seek summer competitions abroad to be ready if one of today's top three declines a World Champs trip to Osaka.

USATF Junior (Ages 14-29) Champs
June 22, 2007
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stephanie Garcia, U.Virginia 10:26.41; 2-Megan Jackson, Arkansas 10:50.24; 3-Kauren Tarver, unattached 10:59.51; 4-Alyssa Allison, unattached 11:04.25; 5-Sarah Higgens, unattached 11:21.44; 6-A'Seret Dokubo, SIUC 12:10.00.

USATF Championship Heats
June 21, 2007
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
First Heat 1: 1-Jenny Barringer, U.Colorado 9:57.77; 2-Liz Wort, Duke 9:58.13; 3-Lisa Galaviz, Nike 9:58.47; 4-Kristin Anderson, Nike 9:58.58; 5-Kara June, Asics Aggies 9:58.88; 6-Lindsey Anderson, Nike 9:59.11; 7-Dawn Cromer, unattached 10:04.00; 8-Brianna Dahm, Oregon TC 10:13.72; 9-Brittany Somers, Adams State College 10:23.33; 10- A' Havahla Haynes, Wisconsin 10:27.05; 11-Jane Rudkin, Team XO 10:30.79; 12-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:37.29; 13 Lesley Higgins, New York AC 10:41.68; 14-Arianne Field, unattached 10:42.93. [8 advance to Final -- First four by place; 5-8 by time]

Second Heat: 1-Anna Willard, Nike 10:04.88; 2-Carrie Messner-Vickers, Asics 10:05.11; 3-Desiraye Osburn, New Balance 10:05.40; 4-Kelly Strong, Asics 10:05.83; 5-Bridget Franek, Penn State 10:06.33; 6-Amanda Lorenzen, unattached 10:08.06; 7-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:15.76; 8-Shauneen Garrahan, unattached 10:16.52; 9-Brooke Bennett, unattached 10:23.74; 10-Tsehaye Dagnachew, UNC-Charlotte 10:28.35; 11-Sarah Madebach, Georgia 10:37.93; 12-Elena Linn, Georgia Tech 11:00.75; DNS-Kathryn Andersen, BYU. [6 advance to final -- First four by place; 5 and 6 by time]

Nike High School Nationals
June 16, 2007
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
Third Race: 1-Hannah Davidson, Saratoga Springs 6:43.73; 2-Shelby Greany, Suffern 6:44.63; 3-Ashley Higginson, Marlboro NJ 6:46.67; 4-Emma Coburn, Crested Butte CO 6:47.39; 5-Catherine White, Roanoke VA 6:48.91; 6-Nicole Rozario, Middletown 6:54.79; 7-Jess Barton, Newton MA 7:01.37; 8-Courtney Kelly, North Bellmore 7:12.56; 9-Ashlyn Sinclair, Silver Spring MD 7:20.98; 10-Kristine Mun, Nanuet 7:25.68; 11-Mary Kate Anselmini, East Setauket 7:34.00; 12-Katherine Ward, Port Matilda PA 8:09.05

Second Race: 1-Amber Riley, Morgantown, WV 7:04.70; 2-Wendy Pavlus, Tupper Lake 7:07.97; 3-Madeline Adams, Garden City 7:08.19; 4-Sara Graney, Palisades 7:14.94; 5-Karen Gurnon, Tolland CT 7:15.69; 6-Caroline Cortes, Woodmere 7:23.82; 7-Karen Roa, Fresh Meadows 7:24.63; 8-Christine Johnston, Middle Island 7:26.73; 9-Alie Cornell, Ithaca 7:26.79; 10-Bridget Reilly, East Setauket 7:33.64; 11-Lauren Lodge, /Hopkinton, MA 8:01.31.

First Race: 1-Allison Linnell, Colts Neck NJ 7:15.08; 2-Katelyn Lowe, Gansevoort 7:18.89; 3-Teshika Rivers, Greenbelt MD 7:21.94; 4-Courtney Roosa, Liberty 7:22.04; 5-Lauren Scholl, Highland Mills 7:23.24; 6-Kristen O'Dowd, Colts Neck NJ 7:25.92; 7-Allie Flott, Freehold NJ 7:27.99; 8-Kathryn Vollinger, East Hartford, CT 7:28.48; 9-Kelly Grosskurth, /Dix Hills 7:30.22; 10-Julie Cass, Fairport 7:38.64; 11-Christina Convey, Glen Head 8:07.85; 12-Tyreka Arrington, Greenbelt MD 8:09.37.

Midwest Distance Solution
June 10, 2007
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Lorenzen, unattached 9:53.74; 2-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:18.74; 3-Andrea Parker, unat. 10:23.35; 4-Shauneen Garrahan 10:34.61. [Personal best for Lorenzen, formerly Amanda Kuca]

NCAA Division I Final
June 8, 2007
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Willard, Michigan 9:38.08; 2-Lindsey Anderson, Weber State 9:46.48; 3-Barbara Parker, Florida State 9:48.82; 4-Liz Wort, Duke 9:51.76; 5-Kassi Andersen, Brigham Young 9:52.10; 6-Nicole Bush, Michigan State 9:56.68; 7-Jenny Barringer, Colorado 9:59.81; 8-Sariah Long, Weber State 10:05.22; 9-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:07.09; 10-Emily Brown, Minnesota 10:07.40; 11-Catherine Parker, New Hampshire 10:08.16; 12-Bridget Franek, Penn State 10:11.68; 13-Amy Fowler, Brigham Young 10:22.75; DNF-Lindsay Allen, Stanford.

Bush led at end of lap 1 with Willard, Parker and Wort close. Lindsey Anderson set the pace through the next five laps with the same group staying close -- joined briefly in mid-race by Franek, then defending champion Barringer as Franek fell back after 2000m.

Willard moved to the front after sixth water jump and stayed there to the finish, winning with the fastest-ever women's 3000m steeple on USA soil by a citizen of any nation.

Personal bests were achieved in this final by six athletes (Willard, Parker, Wort, Bush, Long, Haynes) and in the heats two nights earlier by Parker, Fowler and Allen.

Courage was shown by BYU junior Kassi Andersen -- coming back from years of recovery after being run over by a truck, but still shy of her 9:44.68 best in 2004. Her recent weeks hint more improvement at the USATF Championships later this month.

NCAA Division I Heats
June 6, 2007
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
Advance first 5 in each heat, plus 4 by fast times, to the Final.

First Heat: 1-Lindsey Anderson, Weber State 9:56.14; 2-Barbara Parker, Florida State 9:57.71; 3-Nicole Bush,Michigan State 9:58.20; 4-Liz Wort, Duke 10:01.04; 5-Amy Fowler, Brigham Young 10:01.19; 6-Lindsay Allen, Stanford 10:01.53; 7-Sariah Long, Weber State 10:05.42; 8-Catherine Parker, New Hampshire 10:06.45; 9-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:10.77; 10-Rachel Carrizales, Nebraska 10:17.26; 11-Amanda King, Lamar 10:21.28; 12-Robyn Ellerbrock; Cornell 10:21.99; 13-Beverly Ramos, Kansas State 10:26.14; DNF-Bethany Nickless, Santa Barbara. [Places 1-8 advance to Final]

Second Heat: 1-Jenny Barringer, Colorado 10:02.17; 2-Anna Willard, Michigan 10:04.03; 3-Kassi Andersen, Brigham Young 10:04.75; 4-Emily Brown, Minnesota 10:07.44; 5-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:07.75; 6-Bridget Franek, Penn State 10:08.24; 7-Brooke Bennett, Arizona State 10:08.47; 8-Arianne Field, Michigan 10:14.53; 9-Alicia Valtin, Campbell 10:17.93; 10-Sarah Madebach, Georgia 10:18.21; 11-Sarah Price, Michigan State 10:20.87; 12-Stephanie Garcia, Virginia 10:22.16; 13-Lindsay Sundell, Florida 10:26.32; 14-Jillian Sullivan, Connecticut 10:34.04. [Places 1-6 advance to Final]

USATF West Region Champs
June 3, 2007
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Carrie Messner-Vickers, Asics 9:45.67; 2-Yuan Jin, CHN 9:48.33; 3-Lisa Galaviz, Nike 9:52.07; 4-Kelly Strong, Asics 9:52.12; 5-Desiraye Osburn, New Balance 9:59.05; 6-Kristin Anderson, Nike 10:01.87; 7-Kara June, Asics Aggies 10:04.85; 8-Dawn Cromer, Pacers/Brooks 10:06.73; 9-Talis Apud-Martinez, MEX 10:07.01; 10-Jane Rudkin, Team XO 10:09.96; 11-Jo Ankier, GBR 10:13.12; 12-Brianna Dahm, Oregon TC Elite 10:15.22; 13-Ann Gaffigan, unattached 10:45.97; 14-Alyssa Lewis, unattached 11:15.58. DNS: Julia Budniak, Michelle Ishio, Veronica Nagel.

Music City Distance Carnival
June 2, 2007
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Lorenzen, unattached 10:04.31; 2-Stephanie Pezzullo, Zap Fitness 10:17.96; 3-Lesly Higgins, NYAC 10:21.08; 4-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:23.18; 5-Caroline Peyton, Arkansas 10:54.91..

Great Southwest High School Meet
June 1, 2007
Albuquerque, New Mexico, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Emma Coburn, Colorado 7:15.43; 2-Alyssa Allison, Missouri 7:29.33; 3-Natalie Haws, Utah 7:30.60; 4-Kristen Radcliff, Oklahoma 7:46.91; 5-Amelia Troutner, Utah 8:16.30; 6-Meghan Valdez, New Mexico 8:20.39; 7-Tess Amer, New Mexico 8:30.19.

NCAA Division 1 East Regional
May 26, 2007
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
First Race: 1-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:39.05; 2-Elizabeth Calle, Yale 10:47.15; 3-Morgan Stengel, North Carolina 10:48.60; 4-Lynne Mundy, Syracuse 11:02.05; 5-Christy Totten, Bucknell 11:08.18; 6-Kathryn Kramer, Florida 11:10.73; 7-Brianne Scott, Duquesne 11:18.96; 8-Kate Willever, William & Mary 11:25.62; 9-Anna Hoffman, St. Francis-PA 11:27.99; 10-Erin Kennedy. Manhattan 11:28.41.

Second Race: 1-Lydia Willemse, Florida State 10:32.42; 2-Piper Newby, Liberty 10:35.19; 3-Laura Cummings, North Carolina 10:38.68; 4-Jen Johnson, Princeton 10:39.86; 5-Meghan Gaffney, Appalachian State 10:41.55; 6-Shelby Leland, Columbia 10:43.29; 7-Katie Simon, Syracuse 10:49.20; 8-Erin Reddan, Virginia Tech 10:52.65; 9-Jane Daniels, Charlotte 11:00.47; 10-Erin Roberts, Cornell 11:00.82; 11-Megan Brandeland, Princeton 11:51.05.

Third Race: 1-Liz Wort, Duke 9:52.34; 2-Barbara Parker, Florida State 9:53.23; 3-Bridget Franek, Penn State 10:00.57; 4-Lindsay Sundell, Florida 10:07.25; 5-Sarah Madebach, Georgia 10:08.64; 6-Alicia Valtin, Campbell 10:14.63; 7-Catherine Parker, New Hampshire 10:15.18; 18-Stephanie Garcia, Virginia 10:15.83; 9-Jillian Sullivan, Connecticut 10:18.25; 10-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:20.68; 11-Claire Percival, Penn State 10:24.01; 12-Liz Gesel, Villanova 10:26.68; 13- Reilly Kiernan, Princeton 10:37.62; 14-Kristen Coon, Boston College 10:38.43; 15-Addie Bracy, North Carolina 10:41.68; 16-Janine Ricci, Virginia 10:44.47; 17-Elena Linn. Georgia Tech 10:42.59; 18-Lindsay Kahn, Brown 10:43.20.

NCAA Division 1 Mideast Regional
May 26, 2007
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
First Race: 1-Taylor Bennett, Illinois 10:42.76; 2-Rose Lehe, Ball State 10:56.10; 3-Angela Portrykus, Missouri 10:58.04; 4-Andrea Halasek, Kentucky 10:58.15; 5-Kelly McClure, Central Michigan 10:59.49; 6-Jamie Roflow, Bowling Green State 11:00.85; 7-Kara Henry, Butler 11:02.21; 8-Natalie Leeper, Western Kentucky 11:09.77.

Second Race: 1-Anna Willard, Michigan 9:44.88; 2-Nicole Bush, Michigan State 10:10.35; 3-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:21.72; 4-Sarah Price, Michigan State 10:22.17; 5-Arianne Field, Michigan 10:24.74; 6-Caroline Peyton, Arkansas 10:37.93; 7-Megan Jackson, Arkansas 10:38.33; 8-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:39.47; 9-Amanda Ganser, Wisconsin 10:40.93; 10-Jackie Areson, Tennessee 10:43.44; 11-Whitney Mays. Alabama-Birmingham 10:46.89; 12-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:47.10; 13-Ashley Billstrom, Valparaiso 10:47.16; 14-Juli Koenegstein,SE Missouri 10:49.17; 15-Megan Carnes, Alabama 10:52.56; 16-Kelly Parrish, Tennessee 10:54.85; 17-Jamie Vest, Missouri State 10:58.05; 18-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 11:21.56.

NCAA Division 1 Midwest Regional
May 26, 2007
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
First Race: 1-Brenna Williamson, Texas A&M 10:46.18; 2-Kate Gorry, Rice 10:48.45; 3-Katie Leonard, Texas Tech 10:56.12; 4-Ashlea Gilfillian, Tulsa 11:08.11; 5-Allison Ferries, Sam Houston State 11:11.75.

Second Race: 1-Jenny Barringer, Colorado 9:44.31; 2-Emily Brown, Minnesota 10:08.22; 3-Amanda King, Lamar 10:20.68; 4-Beverly Ramos, Kansas State 10:21.71; 5-Rachel Carrizales, Nebraska 10:25.22; 6-Kristen Hemphill, Colorado State 10:29.48; 7-Jamie Cheever, Minnesota 10:29.76; 8-Mica Land, Wichita State 10:33.48; 9-Joslyn Dalton, Nebraska 10:35.12; 10-Eva Tomankova, Oklahoma State 10:40.08; 11-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:51.16; 12-Lauren Bonds, Kansas 10:52.86; 13-Lyndsy Bedell, Baylor 10:53.38.

NCAA Division 1 West Regional
May 26, 2007
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
First Race: 1-Tawny Bybee, Brigham Young 10:36.41; 2-Angela Spadafino, Arizona State 10:38.15; 3-Maddie O'Meara, Stanford 10:44.73; 4-Lauren Denfeld, Oregon State 10:47.71; 5-Lois Ricardi, Idaho State 10:48.35; 6-Angela Petersen, Brigham Young 10:51.13; 7-Allix Lee-Painter, Idaho 10:52.43; 8-Collier Lawrence, Washington State 10:55.67; 9-Kayle Peterson, Washington State 11:29.99.
Second Race: 1-Lindsey Anderson, Weber State 9:51.51; 2-Bethany Nickless, Santa Barbara 10:11.03; 3-Kassi Andersen, Brigham Young 10:11.23; 4-Sariah Long, Weber State 10:12.10; 5-Lindsay Allen, Stanford 10:14.46; 6-Brooke Bennett, Arizona State 10:18.15; 7-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:21.00; 8-Amy Fowler, Brigham Young 10:25.21; 9-Anna Masinelli, Arizona State 10:25.67; 10-Katie Harrington, Stanford 10:28.28; 11-Bevin Kennelly, Idaho 10:32.13; 12-Meghan Leonard, Washington State 10:34.37; 13-Corey Randall, Arizona State 10:36.35; 14-Katie Bowen, Brigham Young 10:37.34; 15-Stacie Lifferth, Utah State 10:46.04; 16-Ciara Viehweg, UCLA 10:54.69; 17-Sara Trane, Washington State 10:59.62; 18-Nell Rojas, Northern Arizona 11:07.42.

NCAA Division 2 Championship Final
May 26, 2007
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brittany Somers, Adams State 10:26.97; 2-Olha Kryv'yak, Abilene Christian 10:39.16; 3-Missy Burgin, Southern Indiana 10:45.80; 4-Karla Alburez, Calif State LA 10:46.66; 5-Rachel Stangler, Augustana 10:48.88; 6-LeAnn Sarka, Indianapolis 10:51.60; 7-Loice Cheboi, Abilene Christian 10:54.89; 8-Desiree Bower, Kutztown 10:56.19; 9-Mairead Kelly, Augustana 11:07.30 ; 10-Erica Ogle, Pittsburg State 11:07.71; 11-Danna Kelly, Truman State 11:13.49; 12-Kirstin Weible, Findlay 11:26.14.

NCAA Division 3 Championship
May 26, 2007
Oshkosh, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shauneen Garrahan, Amherst College 10:13.33 Champ Meet Record; 2-Janet Dobyns, Luther College 10:20.97; 3-Caitlin Bradley, Dickinson College 10:21.04; 4-Joanna Murphy,Linfield College 10:35.90; 5-Anna King, Jr, Colby College 10:40.32; 6-Kathryn Moore, Bates College 10:42.45; 7-Elise Tropiano, Amherst 10:42.56; 8-Jenny Graef, Wisconsin Oshkosh 10:49.78; 9-Evelyn Ross, Claremont 10:52.89; 10-Kelsey Barale,Carleton College 10:55.83; 11-Abbey Hartmann, Washington - Missouri 10:56.81; 12-Laura Clarke, St. Lawrence 11:00.22; 13-Jessica Griffin, North Central 11:01.92; 14-Rachael Young, North Central 11:11.06; 15-Rachel Venezia, Univ of Chicago 11:14.93; 16-Kelly Sullivan, Salisbury 11:18.98; 17-Calah Schlabach, Calvin 11:22.20; 18-Rachel Wobeter, Luther 11:22.82; 19-Jena Winger, Willamette Univ 11:36.24.

NAIA Championship Final
May 26, 2007
Fresno, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meredith MacGregor, Simon Fraser 10:33.25; 2-Jen Kempers, Dordt 10:46.51; 3-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 11:00.70; 4-Meagan Hudson, Missouri Baptist 11:05.53; 5-Elisabeth Pyles, Cedarville 11:07.04; 6-Whitney Patton, Cal State.San Marcos 11:10.53; 7-Alicia Verhurst, Black Hills 11:20.18; 8-Lisa Lewis, Lindenwood 11:21.27; 9-Amber DeHaan, MidAmerica Nazarene 11:28.26; 10-Miranda Meeks, Campbellsville 11:33.62; 11-Mallory Marshall. Mount Mercy 11:35.89; 12-Ericka Franklin, Southwestern 11:37.54; 13-Amanda Stephens, Biola 11:47.36; 14-Emily Jones, Cal State San Marcos 11:54.30.

NCAA Division 2 Championships
May 24, 2007
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
First 7 of Heat 1 and first 5 of Heat 2 advance to Final 26 May 2007.

First Heat: 1-Olha Kryv'yak, Abilene Christian 10:53.18; 2-Mairead Kelly, Augustana 10:55.11; 3-Desiree Bower, Kutztown 10:55.36; 4-Missy Burgin, Southern Indiana 10:55.62; 5-LeAnn Sarka, Indianapolis 11:02.82; 6-Erica Ogle, Pittsburg State 11:06.55; 7-Danna Kelly, Truman State 11:13.99; 8-Sarah Benson, Central Washington 11:22.63; 9-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:27.34

Second Heat: 1-Karla Alburez, Calif State LA 11:03.64; 2-Rachel Stangler, Augustana 11:03.75; 3-Brittany Somers, Adams State 11:04.63; 4-Loice Cheboi, Abilene Christian 11:06.54; 5-Kirstin Weible, Findlay 11:10.32; 6-Tasha Wheatley, Clarion 11:15.06; 7-Shawna Burger, Calif State LA 11:20.14; 8-Jessica Harper, Western Oregon 11:32.46; 9-Carrie Leimberger, Southern Indiana 11:48.34.

NAIA Championships
May 24, 2007
Fresno, California, USA
Automatic Timing
Results:
First seven places in each heat advance to Final 26 May 2007

First Heat: 1-Lisa Lewis, Lindenwood 11:11.86; 2-Meredith MacGregor, Simon Fraser 11:22.01; 3-Amber DeHaan, MidAmerica Nazarene 11:22.66; 4-Meagan Hudson, Missouri Baptist 11:23.06; 5-Elisabeth Pyles, Cedarville 11:23.33; 6-Emily Jones, Cal State San Marcos 11:30.31; 7-Ericka Franklin, Southwestern 11:41.34; 8-Sarah Hines, Malone College 11:57.36; 9-Becca Wright, Cornerstone 12:16.04.

Second Heat: 1-Alicia Verhurst, Black Hills 11:27.99; 2-Jen Kempers, Dordt College 11:28.05; 3-Miranda Meeks, Campbellsville 11:29.53; 4-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 11:32.19; 5-Whitney Patton, Cal State San Marcos 11:32.31; 6-Amanda Stephens, Biola 11:34.78; 7-Mallory Marshall, Mount Mercy College 11:43.63; 8-Katie Weavill, Dakota Wesleyan 11:46.86; 9-Emily Holliday, Huntington 12:01.03; 10-Susan Fletcher, Geneva College 12:13.18.

NWAACC Champs
May 24, 2007
Gresham, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Larsen Agee, Spokane 11:22.83 meet record; 2-Lyndsey McKillip, Clackamas 11:33.03; 3-Chelsea Rutter, Spokane 12:05.26; 4-Emily Frazier, Spokane 12:34.93; 5-Caroline Signer, Spokane 12:41.23; 6-Laura Root, Clark 12:50.38 [9 finish; Last = 14:2.52] NWAAC = NorthWest Athletic Association Community Colleges.

National Junior College Champs
May 19, 2007
Coffeyville, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Aybuke Kizilarslan, Central Arizona 10:56.82; 2-Jackline Kipwambok, Cowley County CC 11:22.00; 3-Samantha Hatch, Paradise Valley 11:36.71; 4-Jennifer Cherono, Cowley County CC 11:37.14; 5-Heather West, Paradise Valley 11:43.10; 6-Ashley Stevens, Iowa Central CC 11:44.23; 7-Abbey Moran, Lansing CC 11:53.59. [13 finishers; Last = 12:40.55]

Flemish Belgian Althetics League Champs
May 19, 2007
Merksem, Belgium, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sigrid Vanden Bempt (81) 9:59.99; 2-Selien De Schrijder ( 86) 10:10.57; 3-Hanne Naessens (82) 11:15.17; 4-Nikki Foque (89) 11:46.55; 5-Sofie Picavet Sofie (88) 11:54.33; 6-Natascha Pernet (88) 12:05.05. [from Ivo Hendrix]

Gregory Invitational
May 18, 2007
Naperville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Young, North Central 10:43.17; 2-Rachel Webeter, Luther College 10:47.06; 3-Rachel Venezia, Univ of Chicago 10:49.31; 4-Abbey Hartmann, Washington Univ 10:52.09; 5-Melinda Keesee, Otterbein College 10:53.61; 6-Elizabeth Smith, Calvin College 10:54.96; 7-Brittany Dick, Ripon College 10:59.14; 8-Rachael Richards, Principia 11:02.81; 9-Lydia Singer, Calvin College 11:12.19; 10-Catie Coleman, Ohio Wesleyan 11:13.73; 11-Christine Collins, Denison Univ 11:16.75; 12-Brooke Ferguson, unattached 11:18.27; 13-Amanda Hammermeister, Beloit 11:18.46; 14-Devin Parker, Luther College 11:20.21; 15-Megan Craig, Stevens Point 11:36.84; 16-Leslie Tableman, Hope College 11:37.00; 17-Marci White, Franklin College 11:38.49; 18-Allison Wolter, Stevens Point 11:38.91; 19-Anne Fennema, Calvin College 11:48.89 [23 finishers; Last = 13:29.41]

ECAC Division 3 Champs
May 18, 2007
Oneonta, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Liz Ludovici, St. Lawrence 11:25.72; 2-Trisha Sliker, RIT 11:31.11; 3-Nicole Staudt, Cortland State 11:37.81; 4-Nora Youngs, Smith College 11:41.79; 5-Erin Long, Washington & Jefferson 11:43.97; 6-Megan McKee, Alfred 11:44.00; 7-Jackie Kirby, Keystone 11:46.40.

Big XII Champs
May 13, 2007
Lincoln, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barringer, Colorado 10:19.34; 2-Eva Tomankova. Oklahoma State 10:32.93; 3-Beverly Ramos, Kansas State 10:36.05; 4-Rachel Carrizales, Nebraska 10:36.50; 5-Joslyn Dalton, Nebraska 10:38.79; 6-Lauren Bonds, Kansas 10:41.82; 7-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:41.84; 8-Katie Leonard, Texas Tech 10:45.84; 9-Lyndsy Bedell, Baylor 10:51.33; 10-Hanna Holst, Oklahoma State 11:02.80; 11-Brenna Williamson, Texas A&M 11:05.69; 12-Carolyn Rauen, Missouri 11:06.03; 13-Lauren Salisbury, Texas 11:08.72; 14-Angela Potrykus, Missouri 11:13.56; 15-Megan Ann Perrin, Kansas State 11:21.21; 16-Larkin Geyer, Texas 11:21.48; 17-Stephanie Lovely, Oklahoma Sate 11:28.25; 18-Monique Ortega, Baylor 11:29.19.

ECAC Champs
May 13, 2007
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:21.83; 2-Jillian Sullivan, Connecticut 10:22.83; 3-Stephanie Garcia, Virginia 10:33.54; 4-Piper Newby, Liberty 10:37.89; 5-Reilly Kiernan, Princeton 10:44.07; 6-Jennifer Johnson, Princeton 10:44.83; 7-Katie Simon, Syracuse 10:51.67; 8-Erin Roberts, Cornell 10:51.73; 9-Janine Ricci, Virginia 10:52.37; 10-Shelby Leland, Columbia 10:52.96; 11-Patricia Loughlin, Duke 10:55.05; 12-Elizabeth Calle, Yale 10:58.15; 13-Lynne Mundy, Syracuse 11:01.12; 14-Christine Totten, Bucknell 11:13.30; 15-Nicki Angstadt, Pittsburgh 11:18.35; 16-Anna Hoffman, St Francis 11:35.99; 17-Kate Willever, William & Mary 12:14.36.

Big Ten Champs
May 12, 2007
University Park, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Willard, Michigan 9:57.90; 2-Nicole Bush, Michigan State 10:03.89; 3-Bridget Franek, Penn State 10:05.96; 4-Emily Brown, Minnesota 10:06.95; 5-Claire Percival, Penn State 10:27.83; 6-Jamie Cheever, Minnesota 10:27.94; 7-Arianne Field, Michigan 10:30.02; 8-Sarah Price, Michigan State 10:33.23; 9-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:49.13; 10-Sonja Hinish, Penn State 10:52.80; 11-Taylor Bennett, Illinois 10:54.78; 12-Sarah Pease, Indiana 10:55.13; 13-Cheryl Spring, Penn State 10:58.95; 14-Amanda Ganser, Wisconsin 10:59.14; 15-Leah Elenbaas, Michigan State 11:09.28.

[Anna Willard also won the 1500m and the 5000m at the Big Ten Championships.]

Georgia Tech Invitational
May 12, 2007
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Barbara Parker, Florida State Univ 10:06.85; 2-Tsehaye Dagnachew, unattached 10:12.71; 3-Lydia Willemse, Florida State 10:54.23; 4-Jane Daniels, Charlotte 10:59.36; 5-Katie DeRusso, Notre Dame 11:00.50; 6-Katina Zuganelis, Georgia Tech 11:01.03; 7-Katie Scott, Lake Superior State 11:15.77; 8-Rosanna Bell, Florida State 11:35.81; 9-Rachel Cipolat, Charleston 12:05.93.

Southeast Conference Champs
May 12, 2007
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Madebach, Georgia 10:13.73; 2-Lindsay Sundell, Florida 10:20.58; 3-Caroline Peyton, Arkansas 10:30.28' 4-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:39.58; 5-Megan Jackson, Arkansas 10:44.57; 6-Megan Carnes, Alabama 10:46.44; 7-Jackie Areson, Tennessee 10:46.48; 8-Andrea Halasek, Kentucky 10:48.06; 9-Kelly Parrish, Tennessee 10:59.15; 10-Val Kazmer, Vanderbilt 11:03.07; 11-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 11:08.23: 12-Kathryn Kramer, S. Florida 11:09.58; 13-Katharine Accardo, LSU 11:31.91; 14 Valeria Rodriguez, Florida 11:48.68.

PAC-10 Champs
May 12, 2007
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sara Trane, Washington State Univ 10:19.89; 2-Lindsay Allen, Stanford 10:20.91; 3-Corey Randall, Arizona State Univ 10:23.71; 4-Meghan Leonard, WSU 10:26.78; 5-Anna Masinelli, ASU 10:28.45; 6-Katie Harrington, Stanford 10:29.3; 7-Brooke Bennett, ASU 10:34.57; 8-Ciara Viehweg, UCLA 10:35.70; 9-Angela Spadafino, ASU 10:38.90; 10-Maddie O'Meara, Stanford 10:41.87; 11-Collier Lawrence, WSU 10:46.17; 12-Lauren Denfeld, Oregon State Univ 10:49.57; 13-Emily Mathis, U.Oregon 11:00.65 [; 14-Kayle Peterson, Washington State 11:07.47; 15-Jean-Marie Peterson, Oregon State 11:07.67; 16-Trisha Rasmussen, Washington 11:09.14; 17-Mo Huber, Washington 11:15.21; 18-Rowena Tam, U.California 11:22.56; 19 Ashley Ippolito; Arizona 11:33.08.

Oxy Invitational
May 12, 2007
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jane Rudkin, Team XO 10:21.75; 2-Talis Apud, Tec de Monterrey 10:32.86; 3-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 10:52.67; 4-Evelyn Ross, Claremont Mudd 10:53.59; 5-Hannah Roeder, UCLA 11:17.51; 6-Whitney Patton, Cal State San Marcos 11:21.40; 7-Amanda Stephens, Biola University 11:34.15; 8-Emily Jones,CSSM 11:39.98; 9-Marisa Jacobus, Redlands 11:51.16; 10-Rachel Keylon, Occidental 11:57.16 [13 finish; Last = 12:56.21]

Twilight Meet
May 12, 2007
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:23.39; 2-Erin Reddan, Virginia Tech 10:46.09; DNF-Mary Fouberg, S. Dakota State

New England Champs
May 12, 2007
Hanover, New Hampshire, USA
Automatic Timing
Results:
Second race: 1-Kathryn Moore, Bates 10:33.20; 2-Anna King, Colby 10:36.31; 3-Kristen Coon, Boston College 10:40.06; 4-Jennifer Heyde, Boston College 11:05.90; 5-Alexandra Smrcina, Dartmouth 11:10.58; 6-Elly Teitsworth, Williams 11:11.00; 7-Cassandra Knight, Colby 11:16.83; 8-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:20.66; 9-Caitlin Quinn, Coast Guard 11:25.78;10-Johanna Fickenscher, New Hampshire 11:37.89 ; 11-Laura Ellison, Williams 11:41.43.

First Race: 1-Sophia Galleher, Amherst 11:27.17; 2-Jen Gardynski, Stonehill 11:36.57; 3-Alisha Schor, MIT 11:39.22; 4-Amanda Rusilas, New Hampshire 11:42.92; 5-Claire Luke, Holy Cross 11:57.08 [10 finish; Last = 12:39.57]

Missouri Valley Champs
May 12, 2007
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mica Land, Wichita State 10:35.84; 2-Jamie Vest, Missouri State 10:43.94; 3-A'seret Dokubo, S, Illinois 10:56.76; 4-Leah Durr, Indiana State 11:02.70; 5-Rachel York, Wichita State 11:08.14; 6-Courtney Heinz, Drake 11:13.16; 7-Laura Engle, Indiana State 11:19.56; 8-Shayla Houlihan, N. Iowa 11:21.18; 9-Chloe Key, Missouri State 11:24.33; 10-Stacey Turilli, Illinois State 11:32.36.

Atlantic Sun Conference
May 12, 2007
Johnson City, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alicia Valtin, Campbell 10:37.34; 2-Sarah Coghlan, N. Florida 11:36.61 [4 finish; Last = 12:56.96]

Sun Belt Champs
May 12, 2007
Lafayette, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Leeper, Western Kentucky 10:49.14; 2-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:59.56; 3-Paola Reategui, Florida International 11:08.43; 4-Katari Lovrantova, Arkansas-Little Rock 11:08.52; 5-Heather Colter, W.Kentucky 11:37.64; 6-Amanda Bartlett, U.Louisiana-Monroe 11:41.49; 7-Casey Brown, UL-Lafayette 11:42.45; [11 finish; Last = 12:56.42]

NCAA Independent Champs
May 12, 2007
Davis, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kirsten Barney, Utah Valley State 10:56.46; 2-Alyssa Lewis, Cal State Bakersfield 11:03.21; 3-Ronnie Nagel, North Dakota State 11:03.92; 4-Natalie Hemphill, Portland 11:09.32; 5-Ashley Adams, So. Dakota State 11:11.57; 6-Mary Nothum, UVS 11:14.48; 7-Lucy Miller, San Francisco 11:23.03; 8-Nicole Davis, South Dakota State 11:33.81; 9-Tiffany Knox, UC-Davis 11:33.99; 10-Danielle Miller, Santa Clara 12:04.51.

Horizon League
May 12, 2007
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara Henry, Butler 11:01.74; 2-Lisa Petty, Illinois-Chicago 11:51.94; 3-Denyelle Somerfield, UIC 12:08.07.

Ken Foreman Invitational
May 12, 2007
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:04.90; 2-Sarna Becker, Club Northwest 11:20.38; 3-Sarah Benson, Central Washington 11:37.30; 4-Larsen Agee, Spokane CC 11:41.68; 5-Chelsea Rutter, Spokane CC 11:50.74; 6-Kim Beamon, Seattle Pacific 11:55.56; 7-Kristin Davignon, unattached 12:18.92.

Ohio Athletic Conference
May 12, 2007
Berea, Ohio, USA
Hand Timing
Results:
1-Melinda Keesee, Otterbein 11:06.9; 2-Darci Walthew, Ohio Northern 11:13.6; 3-Tricia Stege, John Carroll Univ 11:18.1; 4-Mary Gilloon, JCU 11:33.6; 5-Megan Via, Baldwin-Wallace 11:54.8; 6-Julie Bitzel, Mount Union 11:57.7 [8 finish; Last = 12:43.0]

Twilight Qualifier
May 12, 2007
Emporia, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erica Ogle, Pittsburg State 11:09.52; 2-Sarah Shepard, UCCS 11:18.75; 3-Jenna Dorsey-Spitz, UCCS 11:24.32 ; 4-Amber DeHaan, MidAmerica 11:25.44; 5-Bridget Brown, Fort Hays State 11:29.25 [9 finish; Last = 12:52.28]

Mountain West Champs
May 11, 2007
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amy Fowler, Brigham Young Univ 10:26.09; 2-Kassi Andersen, BYU 10:28.90; 3-Katie Bowen, BYU 10:34.79, 4-Tawny Bybee, BYU 10:39.20; 5-Kristen Hemphill, Colorado State 10:39.61; 6-Jackie Duncan, San Diego State 11:23.42; 7-Kelly McCabe, New Mexico 11:29.32; 8-Celeste Tyson, San Diego 11:50.55; 9-Danielle Pozun, Air Force 12:30.01.

Big Sky Conference
May 11, 2007
Pocatello, Idaho, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsey Anderson, Weber State 10:36.64; 2-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:40.58; 3-Sariah Long, Weber State 10:45.70; 4-Kara DeWalt, Montana 11:06.87; 5-Nell Rojas, N.Arizona 11:10.94; 6-Amy Cook, Weber State 11:11.77; 7-Lois Ricardi, Idaho State 11:15.26; 8-Kayla Larson, Montana State 11:25.73; 9-Kim Tritz, Montana 11:32.03; 10-Angie Axmann, N.Arizona 11:52.54; 11-Nikki 11 Buchholtz, E.Washington 12:03.20; 12-Kaci Calaway, Montana 12:24.64; 13 -Dominique Colberg, Montana 12:45.49.

[Anderson also won the 1500m and 5000m runs in this meet.]

Western Athletic Conference
May 11, 2007
Fresno, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stacie Lifferth, Utah State 10:40.04; 2-Bevin Kennelly, Idaho 10:49.89; 3-Alix Lee-Painter, Idaho 10:55.13; 4-Christa Avena, Nevada 11:16.37; 5-Natalia Jarawka, Nevada 11:19.11; 6-Beth Sandoval, New Mexico State 11:20.64; 7-Chantelle Laan, Hawaii 11:20.86; 8-Vanessa Hawkins, Utah State 11:27.39; 9-Meredith Hawkins, Fresno State 11:29.99; 10-Marissa McPhail, Fresno State 11:48.19 [12 finish; Last = 12:36.21]

Conference USA
May 11, 2007
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kate Gorry, Rice 10:42.87; 2-Ashlea Gilfillan, Tulsa 10:45.92; 3-Whitney Mays, UAB 10:46.08; 4-Nicole Mericle, Rice 11:05.98; 5-Emily Malinowski, Memphis 11:07.02; 6-Jamie Rzepecki, UCF 11:16.38 ; 7-Ryanne Fortney, UAB 11:23.22; 8-Megan Chojnacki, UTEP 11:30.11; 9-Jessica Cook, Houston 11:39.37; 10-Elizabeth Miller, UCF 11:41.88; 11-Claire Shorall, Rice 12:10.94.

Mid-American Conference
May 11, 2007
Oxford, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rose Lehe, Ball State 10:46.87; 2-Kelly McClure, Central Michigan 10:49.75; 3-Kim Settle, Bowling Green 10:51.83; 4-Heidi Gross, Akron 10:56.53; 5-Jamie Roflow, Bowling Green 10:57.04; 6-Melissa Green, Eastern Michigan 11:00.67; 7-Elizabeth Carpenter, Central Michigan 11:16.12; 8-Sarah McCort, Kent State 11:18.24; 9-Rachael Lowe, Western Michigan 11:22.69; 10-Celia Struble, Ohio Univ 11:31.54; 11-Dagna Stzykiel, Toledo 11:37.68; 12-Jenielle Hunt, Ohio Univ 11:49.70; 13-Jennifer Roberts, Western Mchigan 11:51.17 [16 finish; Last = 12:58.32]

Big West Champs
May 11, 2007
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:52.41; 2-Christie Farson, UCSB 11:03.51; 3-Kendall Bruton, UC Irvine 11:03.80; 4-Bridgette Sexton, Cal Poly 11:07.45; 5-Amanda Eichmann, CSU Fullerton 11:15.47; 6-Celene Reyes, UC Riverside 11:25.64; 7-Kirsten Drake, CSU Fullerton 11:26.26; 8-Katie Wolfe, Cal Poly 11:29.63; 9-Missy Barclay, Long Beach State 11:34.41; 10-Megan Fairley, UC Irvine 11:34.43; 11-Bridie McCarey, Cal Poly 11:45.05; 12-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 11:53.23; 13-Sara Mickelson, UC Irvine 11:54.69 [15 finish; Last = 12:28.20]

Mid-Continent Champs
May 11, 2007
Kansas City, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Billstrom, Valparaiso 11:04.47; 2-Mary Kate Jackson, Western Illinois 11:26.74; 3-Danielle Nunnelly, Valparaiso 11:34.05; 4-Kate Eborn, Southern Utah 11:54.05 [9 finish; Last = 13:56.03]

All-Comers Meet
May 10, 2007
Abilene, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Loice Cheboi, Abilene Christian College 11:06.43; 2-Casey DeWitt, Texas State 11:29.16; 3-Hayley Garner, ACC 11:34.93; 4-Megan Delgado, Angelo State, 11:39.23.

Duke Twilight
May 6, 2007
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Liz Wort, Duke 10:15.37; 2-Morgan Stengel, N.Carolina 10:51.95; 3-Anna Brousell, William & Mary 11:09.31.

Heptagonal Games
May 6, 2007
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:26.29; 2-Lindsay Kahn, Brown Univ 10:33.23; 3-Reilly Kiernan, Princeton 10:33.29; 4-Megan Brandeland, Princeton 10:34.68; 5-Shelby Leland, Columbia Univ 10:38.04; 6-Erin Roberts, Cornell 10:41.32; 7-Brooke Giuffre, Brown Univ 10:54.29; 8-Rachel Farnsworth, Princeton 10:57.33; 9-Elizabeth Calle, Yale 11:03.50; 10-Jennifer Johnson, Princeton 11:08.59; 11-Alexandra Smrcina, Dartmouth 11:14.62; 12-Bevin Peters, Yale 11:20.77; 13-Alison Warren, Princeton 11:33.27; 14-Oriana Campbell, Columbia 11:48.80; 15-Jacqueline Dunn, Penn 11:51.91.

Big East Champs
May 6, 2007
Storrs, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jillian Sullivan, Connecticut 10:13.45; 2-Elizabeth Gesel, Villanova 10:33.05; 3-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:41.33; 4-Joanna Rodgers, Georgetown 10:43.71; 5-Katie DeRusso, Notre Dame 10:54.16; 6-Katie Simon, Syracuse 10:58.44; 7-Lynne Mundy, Syracuse 11:00.15; 8-Lauren Gregory, Georgetown 11:02.90; 9-Nicola Angstadt, Pittsburgh 11:09.74; 10-Elizabeth Philipp, Notre Dame 11:11.70; 11-Stefanie Slekis, Syracuse 11:13.99; 12-Heidi Lindeman, Marquette 11:14.79; 13-Becca Bauman, Notre Dame 11:19.40; 14-Meghan Rowcliffe, Syracuse 11:30.06; 15-Amanda Walsh, Georgetown 11:37.66; 16-Rebecca McCollum, Connecticut 11:41.40; 17-Kortni Dukes, Louisville 11:51.35.

Northeast Conference
May 6, 2007
West Long Branch, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Hoffman, St. Francis-PA 11:15.42; 2-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:24.71; 3-Elizabeth Kessler, Mount St. Mary's 11:32.83; 4-Heather Hoffman, Quinnipiac 11:43.57; 5-Jessica Jones, Monmouth 11:58.05 [1 DNF, 15 finish; Last = 14:04.09]

Southland Conference
May 5, 2007
Nacogdoches, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda King. Lamar 10:16.99; 2-Allison Ferries, Sam Houston State 10:52.64; 3-Casey DeWitt, Texas State 11:10.75; 4-Katrina Nicholas, SF Austin State 11:25.17; 5-Dana Mecke, Texas-San Antonio 11:42.28; 6-Kirsten Weiseman, SFA State 11:48.38; 7-Erika Wright, Sam Houston State 11:52.73; 8-Kayla Schneeweiss, SE Louisiana 12:05.51.

Jesse Owens Invitational
May 5, 2007
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:28.35 ; 2-Melinda Keesee, Otterbein, 11:08.44 [no others].

Centennial Conference
May 5, 2007
Haverford, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Bradley, Dickinson 10:38.59; 2-Maxine Markfield, Haverford 10:55.15; 3-Caitlin Mullarkey, Swarthmore 11:43.87; 4- Layla Naficy, Dickinson 11:53.03 [16 finish; Last = 14:00.99]

Claremont Classic
May 5, 2007
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Budniak, POL-Santa Monica TC 10:42.8; 2-Alyssa Lewis, CS Bakersfield 11:08.9; 3-Katie Mouzakis, CMS 11:34.3; 4-Marissa Jacobus, Redlands 11:42.6; 5-Kristen Hernandez, CS Fullerton 11:50.7 [8 fnish; Last = 12:20.7]

Atlantic 10 Conference
May 5, 2007
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jane Daniels, Charlotte 10:44.34; 2-Brianne Scott, Duquesne 10:50.00; 3-Kate Dobransky, La Salle 11:13.13; 4-Kathy Guilfoyle, Rhode Island 11:19.67; 5-Taryn Trapp, Massachusetts 11:29.69; 6-Sydney Hubbard, Dayton 11:31.04; 7-Katie Kelly, Duquesne 11:33.45; 8-Kelsey Flaherty, Xavier 11:34.35; 9-Andrea Newton, Rhode Island 11:39.72; 10-Liana Blue, Charlotte 11:40.76; 11-Anissa Reynolds, Saint Louis 11:45.92; 12-Danielle Meiners, Xavier 11:48.06; 13-Justine Thompson, Charlotte 11:50.59; 14-Elisabeth Mayer, La Salle 11:50.87; 15-Christina DeLeon, So Rhode Island 11:53.88; 16-Anne Oltman, Dayton 12:00.84; 17-Ashley Davidson, Massachusetts 12:04.68.

America East Champs
May 5, 2007
Baltimore, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cathy Parker, New Hampshire 10:13.6; 2-Jessica Ortman, Albany 10:56.65; 3-Heather Mitchell, Vermont 11:15.50; 4-Johanna Fikenscher, New Hampshire 11:25.66; 5-Danielle Trimpop, Albany 11:41.80; 6-Amy Danwolf, Boston 11:48.60; 7-Amanda Ruslias, New Hampshire 11:55.34; 8-Emily Osgood, New Hampshire 11:58.76; 9-Tawny Barin, UMBC 11:59.23; 10-Erin Lawler, Maine 12:07.61.

High Performace Meet
May 5, 2007
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Carrie Messner, Asics 6:20.66 AR; 2-Lisa Galaviz, Nike 6:26.72; 3-Dawn Cromer, Brooks 6:30.48; 4-Kristen Anderson, unattached 6:33.91; 5-Julie Furlan, Canada 6:51.81.

[Winner time is best-ever by USA athlete. First four had times fast enough for the world all-time list. The 2000m distance is accepted by IAAF for its rankings.]

California Collegiate
May 5, 2007
San Francisco, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karla Alburez, Cal State Los Angeles 10:47.08; 2-Shawna Burger, CSLA 11:05.34; 3-Emma Hartel, Cal Poly Pomona 11:18.88; 4-Megan Rolland, Humboldt State 11:26.57; 5-Cathrine Strouse, UC San Diego 11:37.69; 6-Danielle Ciraulo, CSU Stanislaus 11:44.54 [12 finish; Last = 13:29.72]

Lone Star Conference
May 5, 2007
Commerce, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Olha Kryv'yak, UKR-Abilene Christian 10:47.31; 2-Hayley Garner, AC 11:27.65; 3-Niki Williams, TA&M-Commerce 11:41.99; 4-Megan Delgado, Angelo State 11:49.10 [7 finish; Last = 14:09.97]

Ohio Valley Champs
May 5, 2007
Charleston, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Juli Koenegstein, Southeast Missouri 10:49.73; 2-Jill Blondell, Eastern Illinois 11:06.88; 3-Linnea Woldtvedt, SEMO 11:31.93; 4-Kim Archer, EIU 11:46.82; 5-Megan Ziarek, Jacksonville 11:54.35 ; 6-Olivia Watson, JSU 11:58.38; 7-Tracee Gruskiewicz, Austin Peay 11:59.12 [11 fiinish; Last = 13:03.69]

GLVC Champs
May 5, 2007
Edwardsville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melissa Burgin, S.Indiana 11:00.21; 2-LeeAnn Sarka, Indianapolis 11:08.89; 3-Rachel Kriese, Indianapolis 11:41.78; 4-Marcia Weflen, S. Indiana 11:41.85 [14 finish; Last = 13:35.10]

GNAC Conference
May 5, 2007
Bellingham, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:01.6; 2-Jessica Harper, Western Oregon 11:40.1; 3-Shirlon Moncrief, Western Oregon 11:43.0; 4-Sarah Benson, Central Washington 11:50.4; 5-Kim Beamon, Seattle Pacific 11:57.9 [8 finish; Last = 13:21.2]

Patriot League
May 5, 2007
Bethlehem, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Christy Totten, Bucknell 11:05.17; 2-Maureen Dooley, Navy 11:12.05; 3-Kyleigh Millhouse, Navy 11:14.68; 4-Nicole Page. Lehigh 11:16.21; 5-Nicole Kauzlarich, Navy 11:30.44; 6-Gaby Skovira, Bucknell 11:32.86; 7-Megan Howell, Army 11:37.34; 8-Claire Luke, Holy Cross 11:38.38; 9-Dana Stellar, Lehigh 11:39.84; 10-Kirsten Wert, Lehigh 11:40.91; 11-Nicole Falcaro, Bucknell 11:40.93; 12-Nichole Smith, Bucknell 11:54.97; 13-Frances Morro, Lafayette 11:57.35 [16 finish; Last = 12:18.70]

PSAC Championships
May 5, 2007
Shippensburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Desiree Bower, Kutztown 11:06.31; 2-Tasha Wheatley, Clarion 11:13.34; 3-Rachel Hall, Mansfield 11:27.23; 4-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:38.75; 5-Stacie Stockard, Indiana-PA 11:52.30 [10 finish; Last = 12:36.08]

WIAC Champs
May 5, 2007
River Falls, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Graef, Oshkosh 11:17.72; 2-Hannah Humbach, Eau Claire 11:35.86; 3-Amanda Kozicky, River Falls 11:38.33; 4-Megan Johnson, La Crosse 11:38.48; 5-Allison Wolter, Stevens Point 11:39.06; 6-Stephanie Perleburg, La Crosse 11:47.91; 7-Rachel Richardson, Stout 11:49.87; 8-Claudia Borlee, Eau Claire 11:54.79 [15 finish; Last = 13:14.73]

Twilight Meet
May 5, 2007
Madison, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maggie Hippman, Univ of Wisconsin 11:20.49 2-Lisa Petty, U-Illinois/Chicago 11:47.11 [1 DNF, 8 finish; Last = 14:04.20]

Metro Atlantic Champs
May 5, 2007
Lawrenceville, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Kennedy, Manhattan 11:23.05; 2-Sarah Rogers, Manhattan 11:29.44; 3-Lauren Simeson, Gaels 11:36.99; 4-Allison Kline, MAR 11:58.55 [1 DNF, 8 finish; Last = 12:39.94]

Open Meet
May 5, 2007
Newark, Delaware, USA
Automatic Timing
Results:
1-Megan DiGregorio, Towson 11:35.01 [6 finish; Last = 13:29.56]

Nebraska Invitational
May 5, 2007
Lincoln, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
1-Joslyn Dalton, Nebraska, 10:48.18 [2 entrants, 1 scratch.]

Rowan University High School Invitational
May 5, 2007
Glassboro, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
First Race: 1-Ashley Higginson, Colts Neck 6:50.39; 2-Allie Flott, Colts Neck 7:30.66; 3-Maria Ruiz, Williamstown 7:39.05; 4-Megan Arnold, Timber Creek 7:39.09; 5-Chelsea Callan, Raritan 7:53.28; 6-Katie Romaniak, Paul VI 8:02.60; 7-Gina Norato, Robbinsville 8:13.04; 8-Deirdre MacFarlane, Paul VI 8:25.02; 9-Kate Levinson, Moorestown 8:39.39; 10-Rachel Carlson, Oakcrest 8:50.23; 11-Heather Carbone, MonDon 8:52.62; 12-Brittany Bannister, Williamstown 8:58.57 [17 finishers; Last = 9:30.62]

Second Race: 1-Meghan Marro, Cherry Hill East 8:22.20; 2-Kaylee Bythell, Raritan 8:39.81; 3-Caitlin Mumford, Haddon Heights 8:44.12 [20 finish, 1 DNF; Last = 12:46.72]

Toledo Invitational
May 4, 2007
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Dagna Sztykiel (87-01-28) POL-Toledo 5:10.89; 2-Julie Myers, John Carroll 5:55.78; 3-Lindsay Conway, unattached 6:03.11.

Dakota Relays
May 4, 2007
Sioux Falls, South Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachel Stangler, Augustana 10:56.68; 2-Ronnie Nagel, North Dakota State U 11:08.48; 3-Mairead Kelly, Augustana 11:10.19; 4-Nicole Davis, South Dakota State U 11:44.32; 5-Megan Zavorka, Wayne State 11:46.36; 6-Lexi Dunlop, South Dakota 11:56.40 [8 finish; Last = 12:45.38]

GLIAC Champs
May 4, 2007
Midland, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kirstin Weible, Findlay 11:08.14; 2-Katie Scott, Lake State 11:23.67; 3-Nicole Schmidt, SVSU 11:27.63; 4-Megan Drelles, MTU 11:43.10; 5-Mandi DeBlock, Lake State 11:58.27 [13 finish; Last = 13:34.18]

NCAC Champs
May 4, 2007
Delaware, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Catie Coleman, Ohio Wesleyan 11:19.95; 2-Christine Collins, Denison 11:34.94; 3-Nicky Ouellet, Oberlin 11:40.04; 4-Ariane Burwell, Oberlin 11:59.47 [11 finish; Last = 14:40.59]

Hayes Invitational
May 4, 2007
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Miranda Meeks, Campbellsville 11:27.64; 2-Lisa Lewis, Lindenwood 11:31.03; 3-Andi Owens, Cornerstone 11:52.24 [5 finish; Last = 12:20.92]

Central College Open
May 4, 2007
Pella, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber DeHaan, Mid America 11:35.32; 2-Amy Ledvina, Central 11:51.46 [6 finish; Last = 13:01.39]

Payton Jordan Invitational
April 29, 2007
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsey Anderson, Weber State 9:39.95 COLLEGIATE RECORD; 2-Kara June, Asics Aggies 9:57.09; 3-Yuan Jin, China AA 10:01.94; 4-Sarah Madebach, Georgia 10:12.92; 5-Lindsay Allen, Stanford 10:21.85; 6-Bevin Kennelly, CAN-Idaho 10:23.95; 7-Caroline Peyton, Arkansas 10:24.62; 8-Lesley Higgins, New York AC 10:24.69; 9-Mica Land, Wichita State 10:25.61; 10-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:32.81; 11-Katie Harrington, Stanford 10:34.83; 12-Alix Lee-Painter, Idaho 10:39.43; 13-Lauren Bonds, Kansas 10:40.85; 14-Megan Jackson, Arkansas 10:45.00; 15-Madeleine O'Meara, Stanford 10:56.00.

Steve Scott Invitational
April 29, 2007
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karla Alburez, Cal State-LA 10:44.73; 2-Pilar Delgado, unattached 11:09.08; 3-Celene Reyes, UC Riverside 11:15.70; 4-Alyssa Lewis, CSU Bakersfiield 11:19.75; 5-Shawna Burger, CSLA 11:20.34; 6-Megan Fairley, UC Irvine 11:35.86; 7-Jessica Hogan, UC Riverside 11:41.25; 8-Danielle Miller, Santa Clara 11:46.64; 9-Jessica Nelson, unattached 11:51.96; 10-Emma Hartel, Cal Poly Pomona 11:57.72; 11-Kristen Hernandez, CSU Fullerton 12:11.53; 12-Tracy Dantema, UC Irvine 12:19.14 ; 13-Denise Ditch, CSU Fullerton 12:37.21; 14-Kayla Magill, CSUF 13:04.56.

Dual: Montana State University at University of Montana
April 28, 2007
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara Dewalt, UM 10:59.03; 2-Kara Dewitt, UM 11:09.49; 3-Kayla Larson, MSU 11:30.56 [6 finishers; Last 12:38.69]

Drake Relays
April 28, 2007
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Desiraye Osburn, New Balance 10:03.98; 2-Kristin Anderson, Nike 10:13.08; 3-Amanda Lorenzen, unattached 10:20.61; 4-Catherine Parker, New Hampshire 10:21.97; 5-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:27.36; 6-Lyndsey Bedell, Baylor 10:38.44; 7-Beverly Ramos, Kansas State 10:39.89; 8-Ann Gaffigan unattached 10:42.43; 9-Lindsay Sundell, Florida 10:47.03 10-Katie Leonard, Texas Tech 10:49.19; 11-Rachel Carrizales, Nebraska 10:49.81; 12-Rachael Lowe, W.Michigan 10:50.45; 13-Jamie Vest, Missouri State 10:52.69; 14-Ashlea Gilfillan, Tulsa 10:53.96; 15-Sarah Pease, Indiana 10:54.75; 16-Lauren Salisbury< Texas 11:01.21; 17-Rachel Stangler, Augustana-S.Dakota 11:03.06; 18- Kristen Hemphill, Colorado State 11:06.28; 19-Monique Ortega, Baylor 11:06.35; 20-Megan Carnes, Alabama 11:14.40; 21-Kathryn Kramer, Florida 11:16.45; 22-Carolyn Rauen, Missouri 11:18.11; 23-Larkin Geyer, Texas 11:28.50

Triangular Meet
April 28, 2007
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Masinelli, Arizona State Univ 10:30.46; 2-Angela Spadafino, ASU 10:41.87; 3-Angie Axmann, N. Arizona 11:17.56; 4-Ashley Ippolito, U.Arizona 11:18.41; 5-Chelsea Caloia, ASU 11:39.30; 6-Sereena Harmon, Arizona State 11:50.12.

NECSCAC
April 28, 2007
Middlebury, Vermont, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna King, Colby 10:36.80; 2-Elise Tropiano, Amherst 10:41.18; 3-Kathryn Moore, Bates 10:59.05; 4-Andrea Giddings, Middlebury 11:22.98; 5-Sophia Galleher, Amherst 11:43.57; 6-Laura Ellison, Williams 11:48.11; 7-Sharon Fuller, Colby 11:54.44; 8-Melissa Lacey, Connecticut College 12:01.70; 9-Anna Shih, Tufts 12:03.27; 10-Nora Mitchell, Williams 12:11.78; 11-Ally Holmes, Williams 12:18.86; 12-Katie Mevorach, Bowdoin 12:23.01; 13-Susan Allegretti, Tufts 12:23.15; 14-Limdsay Hodge, Bowdoin 12:30.30; 15-Hannah Taska, Colby 12:30.71; 16-Esther Kendall, Bates 12:40.52; 17-Anna Clock, Middlebury 12:54.00.

Dual: Cal Poly SLO at UCSB
April 28, 2007
Santa Barbara, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, UCSB 10:50.76; 2-Katie Wolf, Cal Poly 11:25.47; 3-Katie Voigtlander, UCSB 11:29.93; 4-Bridie McCary, Cal Poly 11:43.82; 5-Stephanie Garcia UCSB 12:05.77.

Stan Lyons Invitational
April 28, 2007
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rose Lehe, Ball State Univ 10:51.90; 2-Leah Durr, Indiana State 10:52.37; 3-LauraEngle, Indiana State 11:09.43; 4-Sarah Kehe, Ball State U 11:37.51; 5-Sydney Hubbard, U of Dayton 11:40.81; 6-Kelsey Flaherty, Xavier Univ 11:46.89; 7-Hillary Greene, Miami Univ 11:53.29; 8-Kristen Geiger, Bellarmine U 11:58.58; 9-Anne Oltman, U of Dayton 12:02.18; 10-Jenna Kruse, Miami Univ 12:33.57.

Dual meet: UCLA at USC
April 28, 2007
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Clara Viehweg, UCLA 10:53.20; 2-Natalia Kovtum, USC 11:04.35; 3-Hannah Rogers, UCLA 11:08.82; 4-Lauren Jirges, UCLA 11:22.11; 5-Katherine Ellis, USC 11;49.06.

Montana State U at U. Montana
April 28, 2007
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara Dewalt, UM 10:59.03; 2-Kara Dewitt, UM 11:09.49; 3-Kayla Larson, MSU 11:30.56; 4-Dominique Colberg, UM 11:54.26; 5-Kaci Vaaway, UM 12:07.13; 6-Leigh Fredricksom 12:38.69.

Golden Knight Meet
April 28, 2007
Orlando, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jamie Rezpecki,Central Florida 11:11.02; 2-Elizabeth Miller, Central Florida 11:33.21; 3-Stephanie Amerman, FIU 11:56.31; 4-Deirdre Witherspoonm FIU 11:58.01; 5-Erica Weitz, Central Florida 12:08.06.

Sparky Adams Invitational
April 28, 2007
Berea, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tricia Stege, John Carroll 11:21.51; 2-Megan Via, Baldwin-Wallace 11:53.50; 3-Catey Cusak, Otterbein 11:59.95; 4-Julie Myers, John Carroll 12:26.28; 5-Rachel Perry, Mt.Union 12:32.03; 6-Autumn Shaffer, Clarion 13:05.92; 7-Brittany Little, Slippery Rock 13:22.88; 8-Adriane Grand, Allegheny 13:48.57; 9-Lauren Jackson, Muskingum 14:03.79; 10-Robin Rohwer, Oberlin 14:47.54.

SIUE Twilight Open
April 28, 2007
Edwardsville, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-A'Seret Dokubo, SIU-Carbondale 11:29.13; 2-Rachel Richards, Principia 11:37.07; 3-Jacque Risley, SE Missouri 13:27.13.

U.Mass 8-Team Meet
April 28, 2007
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Osgood, New Hampshire 11:46.35; 2-Amanda Rusilas, NH 11:48.59; 3-Erin Lawler, Maine 11:55.61; 4-Ashley Davidson, U.Mass 12:10.38; 5-Cussie Kierans, U.Mass 12:14.54; 6-Riki Helbling, Harvard 12:29.12; 7-Nerissa Gross, Maine 12:42.06 ; 8-Erin O'Donnell, U.Mass 13:13.51.

Don Kirby Memorial
April 28, 2007
Albuquerque, New Mexico, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meagan Chojackl, UTEP 11:57.80; 2-Caprice Bradshaw, New Mexico State 12:41.11; 3-Rebecca Green, New Mexico 12:41.97; 4-Lisa Lopez, Eastern New Mexico 14:36.82.

SUNYAC Champs
April 28, 2007
Fredonia, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Bennett, Fredonia 11:55.15; 2-Lauren Ferrimani, Geneseo 12:04.50; 3-Nicole Staudt, Cortland 12:10.64; 4-Lauren Mesi, Geneseo 12:16.87; 5-Lisa Halloran, Geneseo 12:19.99; 6-Jen Taft, Plattsburgh 12:23.01; 7-Larkin Kimmerer, Geneseo 12:30.76; 8-Kristy Chase, Cortland 12:48.25; 9-Brittany Brunetto, Cortland 12:57.69; 10-Lauren Roe, Brockport 13:04.29; 11-Shannon Meehan, Brockport 13:16.25; 12-Chelsea Bendert, Oneonta 13:33.62; 13-Krystyna Markut, Buffalo State 13:36.93.

Redbird Invitational
April 28, 2007
Normal, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Giutr, N. Illinois 11:40.86; 2-Lisa Patty, Univ. of Illinois 12:21.52; 3-Anissa Reynolds, St. Louis 12:53.44 [6

Oshkosh Open
April 28, 2007
Oshkosh, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Bocher, UW-Eau Claire 11:44.89; 2-Brittney Coehoorn, N. Michigan 12:05.78; 3-Amy Haupt, UW-Stevens Point 12:20.05; 4-Whitney Langer, UW-Oshkosh 12:24.54; 5-Melissa Martens, UW-Whitewater 13:50.27; 6-Shelly Holzer, UW-Stevens Point 16:01.56.

Yellow Jacket Invitational
April 28, 2007
Rochester, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Gibson, Houghton 11:26.58; 2-Megan McKee, Alfred Univ 12:02.53; 3-Kaity Fadden, Houghton 12:06.67; 4-Stacy Allen, U.Rochester 12:11.06; 5-Michelle Sileo, RIT 12:30.51; 6-Kate Ciccone, Alfred Univ 12:54.21; 7-Chelsea McGuire, U. Rochester 13:17.44; 8-Rachel Twardowski, U. Rochester 13:37.15.

GSAC Champs
April 28, 2007
Fresno, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific Univ 11:57.38; 2-Amanda Stephens, Biola 12:07.15; 3-Amanda Johnson, Fresno Pacific Univ 12:14.61; 4-Melissa Perez, FPU 12:15.32; 5-Christa Juell, Westmont 12:50.51; 6-Vanessa MacKenzie, FPU 12:54.80; 7-Stephanie Godfrey, APU 12:54.81; 8-Page McFerran, Concordia 13:15.66; 9-Lindsey Cooper, Westmont 13:22.78.

HAAC Champs
April 28, 2007
Baldwin City, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Lewis, Lindenwood 11:33.45; 2-Amber DeHaan, Mid America 11:45.33; 3-Vanessa Weltmer, Mid America 12:22.02; 4-Kaycee Blattner, Graceland 13:08.74; 5-Megan Renaud, Mid America 13:14.62; 6-Mikayla Medlock, Baker 13:23.05; 7-Ingrid Lickteig, Benedictine 13:38.59; 8-Ariel Penner,Baker 14:06.56; 9-Betsy Waddle, William Jewell 14:17.78; 10-Janell McKinney, Missouri Valley 14:51.13.

Washington State University @ University of Washington
April 27, 2007
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Collier Lawrence, WSU 10:40.15; 2-Meghan Leonard, WSU 10:49.95; 3-Kayle Peterson, WSU 11:05.65; 4-Mo Huber, Washington 11:22.20.

Gina Relays
April 27, 2007
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Billstrom, Valparaiso 10:40.38; 2-Leah Elenbaas, Michigan State 10:58.80; 3-Heidi Gross, Akron 11:04.22; 4-LeAnn Sarka, Indianapolis 11:06.28; 5-Jessica Scott, Wisc Platteville 11:07.46; 6-Mary Ballinger, IPFW 11:11.04; 7-Brooke Ferguson, Wisconsin Runners 11:11.75; 8-Lydia Singer, Calvin 11:13.95; 9-Valerie Hardesty, IPFW 11:14.71; 10-Kelly McClure, Central Michigan 11:18.49; 11-Nicole Schmidt, Saginaw Valley 11:19.07; 12-Melinda Keesee, Otterbein 11:19.64; 13-Katie Scott, Lake Superior 11:19.95; 14-Elizabeth Philipp, Notre Dame 11:20.52; 15-Elizabeth Carpenter,CMU 11:20.96; 16-Rebecca Coady, Athletics East 11:21.51; 17-Sarah McCort, Kent State 11:24.37; 18-Christine Collins, Denison 11:29.41; 19-Kaylyn Gaul, Michigan Tech 11:36.36; 20-Marcia Weflen, Southern Indiana 11:40.61; 21-Rachel Kriese, Indianapolis 11:42.79; 22-Danielle Hobbs, unattached 11:44.95; 23-Danielle Nunnelly, Valparaiso 11:47.22; 2 4-Mandi DeBlock, Lake Superior 11:48.64; 25-Abbey Moran, Lansing CC 11:49.58; 26-Anna Gruber, IPFW 11:49.91; 2 7-Sarah Hines, Malone 11:50.72; 28-Kayla Doan, Oakland 11:51.00; 2 9-Katlin Zvansky, Tiffin 11:51.01; 30-Megan Drelles, Michigan Tech 11:51.18; 31-Dagna Stzykiel, Toledo 11:52.11; 32-Olivia Jaworek, Akron 11:52.78; 33-Danielle Sidell, Akron 11:54.88; 34-Syrena Rexroat, Northwood 11:57.63 [52 finishers; Last 13:15.20]

Penn Relays
April 26, 2007
Philadelphia, Pennsyvania, USA
Automatic Timing
Results:
Race 1: 1-Bridget Franek, Penn State 9:59.21; 2-Dawn Cromer, Brooks 10:09.83; 3-Shauneen Garrahan, Amherst 10:17.22; 4-Brittany Somers, Adams State 10:20.00; 5-Tsehaye Dagnachew, unattached 10:20.87; 6-Alicia Valtin, Campbell 10:24.72; 7-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:24.86; 8-Addie Bracy, North Carolina 10:27.60; 9-Olha Kryv'yak, Abilene Christian 10:28.36; 10-Claire Percival, Penn State 10:35.69; 11-Sonja Hinish, Penn State 10:51.62; 12-Kristen Coon, Boston College 10:52.76; 13-Cherryl Spring, Penn State 10:58.88; 14-Edann Etters, Brooks 11:11.52; 15-Kara McKenna North Carolina State 11:13.52; 16-Loice Cheboi Abilene Christian 11:15.16

Race 2 : 1-Megan Brandeland Princeton 10:41.16; 2-Jen Johnson, Princeton 10:54.42; 3-Kelly Sullivan, Salisbury 10:57.01; 5-Kara Henry, Butler 10:58.31; 5-Arianne Field Michigan 10:58.93; 7-Maxine Markfield, Haverford 11:02.44; 8-Melissa Green, Eastern Michigan 11:03.11; 9-Kirstin Weible, Findlay 11:04.87; 10-Aspen Foster, James Madison 11:06.56; 11-Tasha Wheatley, Clarion 11:07.43; 12-Anna Brousell, William & Mary 11:07.80; 13-Heather Matta, Susquehanna 11:11.20; 14-Jennifer Heyde, Boston College 11:11.53; 15-Cristy Falcone, Mary Washington 11:14.79; 16-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:14.85; 17-Amanda Walsh Georgetown 11:26.20; 18-Kelly Polisin, Wake Forest 11:33.42; 19-Trisha Sliker, RIT 11:35.38; 20-Natalie Johnston, C.W. Post 11:42.22.

Rice Twilight Meet
April 26, 2007
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kate Gorry, Rice Univ 10:51.95; 2-Kasie Moore, unattached 11:25.12; 3-Frances Hearn, Texas A&M 11:45.43; 4-Patricia Stewart, Kingsville 12:32.12.

Bucknell Heptagonal
April 21, 2007
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Franek, Penn State 10:16.40 [9 finish; Last = 12:23.50]

Musco Invitational
April 21, 2007
Iowa City, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:18.97; 2-Sarah Hurley, Wisconsin [8 finish; Last = 12:32.08]

Triton Invitational
April 21, 2007
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Angela Figueroa, Columbia 10:19.67; 2-Jenni Johnson, Santiago Canyon 10:45.68; 3-Celeste Tyson, San Diego State 10:59.14 [14 finish; Last = 12:35.17]

LSU Gold Meet
April 21, 2007
Baton Rouge, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:29.53; 2-Brenna Williamson, TAM 10:43.80 [ 4 finish; Last = 12:16.71]

UConn Spring Invitational
April 21, 2007
Storrs, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jillian Sullivan, U.Connecticut 10:30.12 [[6 finsh; Last = 14:38.51]

Cardinal Invitational
April 21, 2007
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:32.55 [3 finish; Last = 11:24.79]

Michael Johnson Classic
April 21, 2007
Waco, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Renee Graham, Lamar 10:33.67 [3 finish; Last = 12:07.43]

McDonnell Invitational
April 21, 2007
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jamie Vest, Missouri State 10:40.55; 2-Angela Potyrkus, U.Missouri 10:46.91 [13 finish; Last = 12:46.75]

Southern Conference
April 21, 2007
Boone, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Gaffney, Appalachian State 10:46.40 [12 finish; Last = 12:46.93]

All-Ohio Championships
April 21, 2007
Cincinnatti, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jamie Roflow, Bowling Green 10:49.79; 2-Kim Settle, Bowling Green 10:51.04 [1 DNF, 16 finish; Last = 13:24.83]

Harvard vs. Yale
April 21, 2007
Cambridge, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Calle, Yale 10:57.40 [4 finish; Last = 13:00.60]

ACC Championships
April 20, 2007
College Park, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Barbara Parker, GBR-Florida State 9:56.29; 2-Elena Linn, Georgia Tech 10:18.83; 3-Kristina Roth, North Carolina State 10:23.49; 4-Stephanie Garcia, Virginia 10:26.78; 5-Janine Ricci, Virginia 10:33.75; 6-Kristen Coon, Boston College 10:38.45; 7-Laura Cummings, North Carolina 10:42.53; 8-Erin Reddan, Virginia Tech 10:43.66; 9-Lydia Willemse, Florida State 10:45.52; 10-Addie Bracy, N.Carolina 10:48.18; 11-Morgan Stengel, N.Carolina 10:52.96; 12-Patricia Loughlin, Duke 10:54.99 [18 finsh; Last = 11:40.13]

Kansas Relays
April 20, 2007
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1- Trina Cox, Brooks Pacers 10:07.30 [folowed by 16 others, ranging from 11:11.86 to 12:48.30]

Oregon Invitational
April 20, 2007
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jane Rudkin, Team XO 10:17.25; 2-Stacie Lifferth, Utah State 10:18.89; 3-Meredith MacGregor, CAN-Simon Fraser 10:26.83; 4-Bevin Kennelly, CAN-Idaho 10:31.66; 5-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:35.73; 6-Kristen Hemphill, Colorado State 10:42.41; 7-Kara DeWalt, Montana 10:50.73; 8-Andrea Halasek, Kentucky 10:50.96; 9-Lauren Denfeld, Oregon State 10:52.14; 10-Allix Lee-Painter, Idaho 10:52.50; 11-Amy Cook, Weber State 10:55.26; 12-Kayla Larson, Montana State 10:59.54 [21 finish; Last = 11:36.80]

Vanderbilt Invitational
April 20, 2007
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jackie Areson, UT 10:32.53; 2-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 10:39.59; 3-Kelly Parrish, UT 10:41.54; 4-Megan Carnes, Alabama 10:42.92; 5-Emily Malinauski, Memphis 10:43.55; 6-Juli Koenegstein, SEMO 10:44.34; 7-Natalie Leeper, Western Kentucky 10:53.92 [27 finish; Last = 14:07.00]

Big South Champs
April 20, 2007
Lynchburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Piper Newby, Liberty 10:54.66 [10 finish; Last = 13:29.97]

Volunteer Track Classic (High School)
April 20, 2007
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:
1-Leslie Boozer, Mountain Brook (Birmingham, Alabama) 7:28.10; 2-Brigid Carey, Mountain Brook 7:36.29; 3-Sally Maier, Science Hill 8:46.68; 4-Hutton Baird, Girls Prep (Chattanooga, TN) 8:47.26; 5-Laura Mitchell, Oak Ridge-TN 8:47.64

[13 finish; Last = 10:14.38] Carey and Boozer ran 1-2 here last year. Most others were in their first steeple race.

KT Woodman Classic
April 15, 2007
Wichita, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Desiraye Osburn, New Balance 10:17.60; 2-Sarah Becker, unattached 10:56.38 [6 finish; Last = 14:13.88]

Onesty-Abramson Invitational
April 14, 2007
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dawn Cromer, Brooks 10:11.31 [8 finish; Last = 13:22.04]

Spec Towns Meet
April 14, 2007
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Madebach, Georgia 10:21.04; 2-Jamie Cheever, Minnesota 10:21.57; DNF: Nicole Demarco, Georgia.

Six-Way Meet
April 14, 2007
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shauneen Garrahan, Amherst 10:24.12; 2-Catherine Parker, U. New Hampshire 10:26.36 [12 finish; Last = 12:48.42]

Brown Invitational
April 14, 2007
Providence, Rhode Island, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jillian Sullivan, U Connecticut 10:32.49; 2-Lindsay Kahn, Brown 10:46.98 [4 finish; Last = 11:36.16]

Quad Meet
April 14, 2007
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Reilly Kiernan, Princeton 10:33.22; 2 -Megan Brandeland, Princeton 10:41.59; 3-Elizabeth Calle, Yale 10:48.45; 4 Jennifer Johnson, Princeton 10:53.61 [7 finish; Last = 11:44.59]

Northwestern State Invitational
April 14, 2007
Nachitoches, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda King, Lamar, 10:34.81; 2-Renee Graham, Lamar, 10:52.33 [no others reported]

Spartan Invitational
April 14, 2007
East Lansing, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Bush, Michigan State 10:41.50; 2-Sarah Price, Michigan State 10:46.20; 3-Calah Schlabach, Calvin 10:51.30 [13 finish; Last = 13:03.40]

MIT Quad
April 14, 2007
Cambridge, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna King, Colby College 10:48.8; 2-Kathryn Moore, 10:52.9 [8 finish; Last = 12:23.08]

Hamilton Invitational
April 14, 2007
Berkeley, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kim Settle, Bowling Green 10:52.84; 2-Jamie Roflow, Bowling Green 10:55.31 [5 finish; Last = 12:44.59]

Tom Botts Invitational
April 14, 2007
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Wendi Robinson, Indiana 10:53.11 [5 finish; Last = 12:04.90]

Mt. San Antonio Relays
April 13, 2007
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Race 3, Invitational: 1-Korene Hinds, JAM 9:39.94; 2-Carrie Messner, Asics 9:45.18; 3-Lindsey Anderson, Weber State 9:46.00; 4-Mardrea Hyman, JAM-Puma 9:56.05; 5-Amy Fowler, Brigham Young 10:03.79; 6-Sariah Long, Weber State 10:13.79; 7-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:17.45; 8-Yuan Jin, CHN-China AA 10:25.76; 9-Corey Randall, Arizona State 10:26.51; 10-Bevin Kennelly, CAN-U.Idaho 10:31.34; 11-Kate Bowen, Brigham Young 10:31.46; 12-Meghan Leonard, Washington State 10:36.22; 13-Julia Budniak, POL-Santa Monica TC 10:41.45; 14-Letiwe Marakurwa, ZIM-unattached 10:55.25 [Six nations represented; USA if not otherwise indicated.]

Race 2, Olympic Development: 1-Meredith MacGregor, CAN-Simon Fraser 10:30.46; 2-Whitney Mays, Alabama 10:31.90; 3-Bittany Somers, Adams State 10:35.20; 4-Tawny Bybee, Brigham Young 10:40.05; 5-Tara Dressler, California 10:45.46; 6-Shelby Leland , Columbia 10:48.40; 7-Angela Spadafino, Arizona State 10:50.68; 8-Missy Burgin, S. Indiana 10:59.39 [10 finish; Last = 11:18.60]

Race 1, University\Open: 1-Dallon Williams, unattached 10:48.04; 2-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:51.96; 3-Ashley Billstrom, Valparaiso 10:56.38; 4 Lois Ricardi, Idaho State 10:58.03 [14 finish; Last = 12:04.72]

Johnson-Kersee Invitational
April 13, 2007
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nell Rojas, N. Arizona 10:32.35; 2-Kirsten Barney, Utah Valley State 10:35.83; 3-Ciara Viehweg, UCLA 10:53.13 [14 finish; Last = 12:02.18]

John Jacobs Invitational
April 13, 2007
Norman, Oklahoma, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashlea Gilfillan, AUS-Tulsa 10:47.42; 2-Lauren Bonds, Kansas 10:51.20; 3-Katie Simon, Syracuse 10:51.71; 4-Rachel Carrizales, Nebraska 10:51.71; 5-Lynne Mundy, Syracuse 10:54.54 [14 finish; Last = 12:31.14]

Tiger Classic
April 7, 2007
Auburn, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elene Linn, Georgia Tech 10:30.63; 2-Sonja Hinish, Penn State 10:49.96; 3-Andrea Halasek, Kentucky 10:54.82; 4-Katrina Zuganelis, Georgia Tech 11:16.52 [9 Finish; Last = 12:14.15]

Duke Invitational
April 7, 2007
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alicia Valtin, Campbell 10:33.97; 2-Addie Bracy, North Carolina 10:35.37; 3-Laura Cummings, NC 10:35.99; 4-Stephanie Garcia, Virginia 10:44.64; 5-Brianne Scott, Duquesne 10:54.15; 6-Morgan Stengel, NC 10:57.74; 7-Kirstin Weible, Findlay 11:03.13; 8-Kara McKenna, NC State 11:05.26; 9-Claudin Hull, unattached 11:10.56; 10-Patricia Loughlin, Duke 11:11.15 [21 Finish; Last = 13:41.57]

Oregon Invitational
April 7, 2007
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Beverly Ramos, Kansas State 10:41.48; 2-Mo Huber, Washington 10:56.54; 3-Emily Mathis, Oregon, 11:39.48. [3 Finish]

Clemson Invitational
April 7, 2007
Clemson, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Gaffney, Appalachian State 10:57.75 [2 DNF, 5 Finish; Last = 12:43.47]

Florida Relays
April 7, 2007
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathryn Kramer, Florida 10:48.78; 2-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:49.93; 3-Ryanne Fortney, UAB 11:07.30 ; 4-Paola Reategui, Florida Intrnational 11:14.68 [8 Finish; Last = 12:52.58]

Florida Relays
April 7, 2007
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathryn Kramer, Florida 10:48.78; 2-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:49.93; 3-Ryanne Fortney, UAB 11:07.30 ; 4-Paola Reategui, Florida Intrnational 11:14.68 [8 Finish; Last = 12:52.58]

Univ California vs. Stanford
April 7, 2007
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Madeleine O'Meara, Stanford 10:59.14; 2-Rowena Tam, Calif 11:15.16; 3-Beckie Palm, Calif 11:42.03 [no others]

Penn Invitational
April 7, 2007
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Roberts, Cornell 11:03.69 (1 DNF; 8 Finish; Last = 13:35.84]

Ole Miss Invitational
April 7, 2007
Oxford, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Williams, UT-Chattanooga 11:11.10; 2-Natalie Leeper, Western Kentucky 11:18.84 [2 DNF, 4 Finish; Last = 14:59.05]

Pomona-Pitzer Invitational
April 7, 2007
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alyssa Lewis, CSU Bakersfield 11:20.84 [19 Finish; Last =13:31.92]

Big West Challenge Cup
April 6, 2007
Santa Barbara, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:30.68; 2-Christie Farson, UCSB 11:07.06; 3 Kendall Bryton, UC Irvine 11:08.62; 4-Amanda Eichmann, CS Fullerton 11:14.68[11 Finish; Last = 13:36.15]

Sam Howell Invitational
April 6, 2007
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lesley Higgins, New York Athletic Club 10:35.74; 2-Megan Brandeland, Princeton 10:49.48; 3-Elizabeth Calle, Yale 10:52.20; 4-Katie Simon, Syracuse 10:53.34; 5-Lynne Mundy, Syracuse 10:56.45; 6-Maxine Markfield, Haverford 11:03.30; 7-Jennifer Johnson, Princeton 11:05.03; 8-Edann Brady, Haddonfield Runners 11:09.61; 9-Oriana Campbell, Columbia 11:10.76; 10-Tasha Wheatley, Clarion 11:11.44; 11-Rachel Farnsworth, Princeton 11:12.84 [19 Finish; Last = 11:39.71]

Colonial Relays
April 6, 2007
Williamsburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Price, Michigan State 10:52.91; 2-Lauren Gregory, Georgetown 10:58.42; 3-Anna Brousell, William & Mary 11:08.2; 4-Amanda Walsh, Georgetown 11:15.37; 5-Aspen Foster, James Madison Univ 11:19.09 [1 DNF; 13 Finish; Last = 13:15.46 ]

Eastern Illinois Classic
April 6, 2007
Charleston, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Engle, Indiana State 11:02.3; 2-Jill Blondell, Eastern Illinois [5 finish; Last = 13:23.9]

Williamette Invitational
April 6, 2007
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Hemphill, Portland 11:04.89; 2-Jean-Marie Peterson, Oregon State 11:06.49; 3-Adrienne Nova, Portland 11:09.40 [19 Finish; Last = 13:43.15]

Pelluer Invitational
April 6, 2007
Cheney, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Letiwe Marakurwa, ZIM-unattached 11:15.09; 2-Allix Lee-Painter, Idaho 11:23.86 [1 DNF; 9 Finish; Last = 13:19.56]

Texas Relays
April 4, 2007
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Olha Kryv'yak, Abilene Christian 10:38.35; 2-Mica Land, Wichita State 10:43.64R; 3-Kate Gorry, Rice 10:47.85; 4 -atie Leonard, Texas Tech 10:48.82; 5-Allison Ferries, Sam Houston State 10:49.06; 6-Caroline Peyton, Arkansas 10:53.53; 7-Ruth Waller, Baylor 11:01.82; 8-Larkin Geyer, Texas 11:06.59; 9-Casey DeWitt, Texas State 11:10.05; 10- Lauren Salisbury, Texas 11:10.80; 11-Celeste Tyson, San Diego State 11:13.50; 12-Katrina Nicholas, Stephen F. Austin 11:15.53 [2 DNF]

Asics Invitational
March 31, 2007
Lynchburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Piper Newby, Liberty University 10:52.06; 2-Melissa Vignetti, Pittsburgh 11:54.91 [6 finishers; Last = 14:00.16]

Tom Bench Invitational
March 31, 2007
Greeley, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brittany Somers, Adams State 10:55.51; 2-Kristen Hemphill, Colorado State 11:20.50; 3-Hillary McClendon, Colorado 11:41.52; 4-Lisa Thomas, Western State 11:45.75. [1 DNF; 7 finish; Last = 12:06.79]

Bulldog Invitational
March 31, 2007
Starkville, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Malinowski, Memphis 10:57.52; 2-Juli Koenegstein, SE Missouri 11:05.58 [1 DNF]

Morningside Open
March 31, 2007
Sioux City, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jen Kempers, Dorst College 11:00.72; 2-Ramsey Kavan, unattached 11:15.56 [7 finishers; Last = 12:57.90]

Widener Invitational
March 31, 2007
Chester, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Gesel, Villanova 10:39.71; 2-Bridget Akard, Villanova 11:17.50 [12 finish; Last = 13:35.10]

George Mason Spring Classic
March 31, 2007
Fairfax, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Claire Percival, Penn State 10:40.73; 2-Sonja Hinish, Penn State 11:06.97; 3-Alison Warren, Princeton 11:23.94.

Calif-Nevada Champs
March 31, 2007
Fresno, California, USA
Automatic Timing
Results:
First Section: 1-Karla Alburez, Cal State-LA 10:49.02; 2-Christa Avena, Nevada 11:32.22; 3-Danielle Miller, Santa Clara 11:35.50; 4-Mandy Russ, Nevada 11:44.15; 5-Emma Hartel, Cal Poly Pomona 11:45.00; 6-Alyssa Lewis, CSU Bakersfield 11:45.36; 7-Katie Mouzakis, Claremont-Mudd 11:46.16 [10 finish; Last = 12:13.35]

Second section: 1-Celeste Tyson, San Diego State 11:11.22; 2-Christie Farson, UC Santa Barbara 11:24.56; 3-Evelyn Ross, Claremont-Mudd 11:25.76; 4-Hannah Roeder,UCLA 11:28.13; 5-Meri Hawkins, Fresno State 11:32.10; 6-Amanda Eichmann, CSU Fullerton 11:34.22; 7-Jackie Duncan, San Diego State 11:38.16; 8-Megan Rolland, Humboldt State 11:39.35 [11 finish; Last = 12:02.14]

Maryland Invitational
March 31, 2007
College Park, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Sullivan, Salisbury 11:14.08; 2-Desiree Bower, Kutztown 11:23.27; 3-Kristin Reed, Maryland 11:35.11. [11 finish; Last = 13:33.74]

Al Manuel Invitational
March 31, 2007
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kara DeWalt, U.Montana 11:5.41; 2-Kim Tritz, U.Montana 11:27.42; 3-Kayla Larson, Montana State Univ 11:40.03 [6 finish; Last = 13:09.96]

Pohlein Invitational
March 31, 2007
West Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Billstrom, Valparaiso 11:18.28; 2-Mary Ballinger, IPFW 11:23.59; 3-Crystina Martinez, IPFW 11:31.09 ; 4-Elizabeth Philipp, Notre Dame 11:40.14; 5-Mary Kate Jackson, W. Illinois 11:40.94; 6-Sarah Klaczynski, Purdue 11:45.79 [13 finish; Last = 14:02.23]

Ithaca College Invitational
March 31, 2007
Ithaca, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Erin Roberts 11:18.95; 2-Stephanie Pancoast 11:24.79; 3-Molly O'Toole 11:46.91; 4-Emily Bartlett 11:47.25 [all 4 competed unattached; 12 finish; Last = 13:35.10]

Spring Meet
March 31, 2007
Amherst, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:23.48; 2-Emma Pace, Holy Cross 11:23.63 [1 DNF, 4 finish; Last = 12:58.22]

Collegiate Outdoor Open
March 31, 2007
Cedarville, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Catie Coleman, Ohio Wesleyan 11:29.98 [5 finish; Last = 13.36.63]

Military Champs
March 31, 2007
Lexington, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kyleigh Millhouse, Navy 11:30.4; 2-Maureen Dooley, Navy 11:31.2; 3-Roxanne Wegman, Army 11:34.6; 4-Caitlin Quinn, Coast Guard 11:39.5; 5-Stafford, Kelsey,Va.Military Institute 11:42.6 [9 finishers; Last =12:22.0

Charlotte Invitational
March 31, 2007
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathy Guilfoyle, Rhode Island 11:36.04; 2-Liana Blue, NC-Charlotte 11:45.70 [8 finish; Last = 13:57.17]

Owl Invitational
March 31, 2007
New Haven, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Gretchen Andrus, Boston College 11:38.5; 2-Lindsay Southard, Manhattan 11:43.7; 3-Erin Kennedy, Manhattan 11:46.0 [10 finish; Last = 16:11.9]

Southern Cup
March 31, 2007
Athens, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Celia Struble, Ohio Univ. 11:45.20; 2-Jenelle Hunt, Ohio Univ. 11:45.22 [8 finish; Last = 12:49.98]

Rocket Challenge
March 31, 2007
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly McClure, Central Michigan 7:14.77; 2-Megan Ginter, Northern Illinois 7:21.54; 3-Dagna Sztykiel, Toledo 7:29.49; 4-Kayla Doan, Oakland 8:00.42.

Stanford Invitational
March 30, 2007
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
First Race (3/30): 1-Yuan Jin, China 10:19.00; 2-Janine Ricci, Univ. Virginia 10:24.65; 3-Sara Trane, Washington State Univ 10:33.74; 4-Hannah Holst, Oklahoma State U 10:37.75; 5-Callier Lawrence, WSU 10:41.14; 6-Nicola Angstadt, Pittsburgh 10:42.11; 7-Kayle Peterson, WSU 10:43.83; 8-Tawny Bybee, BYU 10:44.84; 9-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:45.41; 10-Megan Jackson, Arkansas 10:45.50; 11-Lauren Denfeld, Oregon State 10:46.54; 12-Angela Petersen, BYU 10:48.14; 13-Lindsey Kahn, Brown 10:50.28; 14-Katie DeRusso, Notre Dame 10:58.53; 15-Ciara Viehweg, UCLA 11:07.83; 16-Kara Henry, Butler 11:08.30; 17-Val Kazmer, Vanderbilt 11:09.24; 18-Friederike Fell, Florida Atlantic 11:12.47.

Second Race (3/31): 1-Kelly Strong, Asics 9:47.68; 2-Kara June, Asics Aggies 9:58.41; 3-Mardrea Hyman, JAM-Puma 9:59.11; 4-Emily Brown, Minnesota 10:03.77; 5-Amy Fowler, BYU 10:05.60; 6-Sariah Long, Weber State 10:10.25; 7-Jane Rudkin, Team XO 10:20.55; 8-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:21.58; 9-Lyndsey Bedell, Baylor 10:24.01; 10-Kristen Coon, Boston College 10:29.58; 11-Bevin Kennelly, CAN-Idaho 10:33.66; 12-Amanda Ganser, Wisconsin 10:33.92; 13-Joanna Rodgers, Georgetown 10:41.74; 14-Monique Ortega, Baylor 10:48.70; 15-Lydia Willemse, CAN-Florida State 11:07.05; DNF-Letiwe Marakurwa, ZIM-unattached.

Strong achieves World Championships "A" standard; June and Fowler get personal bests; those three are joined by Brown and Long as "A" standard qualifiers for 2007 USA Championships.

Florida State University Relays
March 30, 2007
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsay Sundell, Florida 10:22.79; 2-Kathryn Kramer, Florida 10:55.32; 3-Sarah Coghlan, North Florida 11:40.92 [12 finish; Last = 14:14.17]

Rice Bayou Classic
March 30, 2007
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda King, Lamar 10:34.40; 2-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:40.87; 3-Nicole Mericle, Rice 11:15.85; 4-Brenna Williamson, Texas A&M 11:44.63 [ 10 finish; Last = 13:11.02]

Missouri Relays
March 30, 2007
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jamie Vest, Missouri State 10:53.85; 2-Angela Potrykus, U.Missouri 10:59.30; 3-Mary Fouberg, unattached 11:03.94; 4-Leah Durr, Indiana State 11:20.65; 5-Ashley Adams, South Dakota State 11:25.33; 6-Amber DeHaan, MidAmerica Nazarene 11:29.76; 7-Shayla Houlihan, Northern Iowa 11:33.56; 8-Courtney Dukes, Louisville 11:37.73; 9-Kristin Wolkey, Missouri State 11:40.81; 10-Katy Grant, Harding 11:44.00; 11-Sandy Inman, St. Louis Univ 11:46.11; 12-Nicole Davis, South Dakota State 11:46.64. [14 finish; Last = 11:52.31]

North Carolina Invitational
March 30, 2007
Chapel Hill, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Scott, Lake Superior 11:14.90 [12 finish; Last = 11:55.48]

Texas Invitational
March 24, 2007
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Lauren Salisbury, U.Texas 7:16.17; 2-Larkin Geyer, U.Texas 7:16.54; 3-Megan Delgado, Angelo State 7:44.87; 4-Amber Reber, U.Texas 8:04.09.

Navy Triangular
March 24, 2007
Annapolis, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Maureen Dooley, Navy 7:24.59; 2-Nicole Kauzlarich, Navy 7:47.96; 3-Jess Kielty, Colgate 8:02.89.

Alabama Relays
March 24, 2007
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Madebach, Georgia 10:24.73; 2-Megan Carnes, Alabama 11:01.28; 3-Val Kazmer, Vanderbilt 11:20.71; 4-Rachael Lowe, W.Michigan 11:32.03; 5-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 11:35.40 [17 finish; Last - 14:04.89]

Dogwood Invitational
March 24, 2007
Nacogdoches, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kate Gorry, Rice 10:44.61; 2-Allison Ferries, SHS 11:01.91; 3-Katrina Nicholas, SF Austin 11:05.35; 4-Kirsten Wieseman, SFA 11:39.95.

LSU Relays
March 24, 2007
Baton Rouge, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Whitney Mays, UAB 10:46.11; 2-Katherine Accardo, LSU 11:35.10; 3-Casey Brown, UL-Lafayette 11:42.59 [1 DNF]

Hornet Invitational
March 24, 2007
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lois Ricardi, Idaho State 10:56.00; 2-Dinora Moran, Chico State 11:28.60; 3-Lyndsey McKillip, Clackamas CC 11:39.92; 4-Megan Czerny, OregTech 11:44.85; 5-Danielle Miller, Santa Clara 11:46.05; 6-Ashton LeSieur, San Francisco 11:56.41; 7-Jodie Leal, Modesto 11:57.55 [11 finish; Last = 12:44.01]

Baylor Dr. Pepper Invitational
March 24, 2007
Waco, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Loeffler, Trinity 10:57.56; 2-Bridget Brown, Fort Hays 11:41.52; 3-Niki Williams, TAM-Commerce 11:53.91 [6 finishers; Last = 12:13.78]

Jim Click Invitational
March 24, 2007
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Beverly Ramos, Kansas State 10:59.31; 2-Katie Leonard,Texas Tech 11:04.97; 3-Megan Johnson, Arkansas 11:15.56; 3-Asia Diaz, Texas Tech 11:17.92; 5-Rowena Tam, Califoria 11:19.60; 6-Megan Perrin, Kansas State 11:52.81.

Arizona State Invitational
March 24, 2007
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Angela Potrykus, Missouri 11:10.06; 2-Carolyn Rauen, Missouri 11:15.15; 3-Angie Axmann, N.Arizona 11:22.27; 4-Serena Harmon, Ariz State 11:29.68; 5-Sarah McCort, Kent State 11:31.76; 6-Laura Tabor, Dartmouth 11:31.80; 7-Chelsea Caloia, Ariz State 11:33.31; 8-Dani Meiners, Xavier-Ohio 11:37.88; 9-Alexandra Smrcina, Dartmouth 11:38.40; 10-Tiffany Knox, UC Davis 11:38.71; 11-Carrie Felt 11:50.06.

Rob Upton Invitational
March 24, 2007
Fort Collins, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sara Ensrud, Colorado 11:18.91; 2-Sarah Shepard, Colo.Springs 11:43.34; 3-Alicia Verhulst, Black Hills 11:55.23.

Rhodes Lynx Invitational
March 24, 2007
Memphis, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Calah Schlabach, Calvin 11:24.21; 2-Elizabeth Smith, Calvin 11:27.21; 3-Kalina Szteyn, Harding 11:43.97; 4-Katy Grant, Harding 11:57.97 [10 finish; Last = 14:18.33]

Emory Classic
March 24, 2007
Atlanda, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Sullivan, Salisbury 11:24.72; 2-Page Bridges, Furman 11:26.53; 3-Lauren Shores, Emory 11:48.48; 4-Miranda Meeks, Campbellsville 11:51.53; 5-Leslie Tableman, Hope 11:51.99 [9 finish; Last = 13:41.77]

Southern Illinois Spring Classic
March 24, 2007
Carbondale, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jill Blondell, E. Illinois 11:26.30; 2-A'Seret Dokubo, SIU 11:34.30; 3-Nefeteri Williams, SIU 11:34.90; 4-Heidi Lindeman, Marquette 11:45.90; 5-Kim Archer, E.Illinois 11:50.90 [9 finish; Last = 13:00.50]

Springtime Invitational
March 24, 2007
Auburn, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melanie Price, Ohio State, 11:26.90; 2-Amber DeHaan, Mid-America Nazarene 11:34.70; 3-Kelsey Stafford, VMI 11:58.70 [7 finish; Last = 13:33.61]

Towson Invitational
March 24, 2007
Towson, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cristina Falcone, Mary Washington 11:27.50; 2-Layla Naficy, Dickinson 11:50.52; 3-Megan DiGregorio, Towson 11:57.41 [14 finish; Last = 13:47.61]

Cape Fear Classic
March 24, 2007
Wilmington, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alicia Valtin, Campbell Univ 10:46.62; 2-Charlotte Farquharson, Campbell Univ 11:57.23; DNF; Ashley Desjardins, Robert Morris Univ.

Monmouth Opener
March 24, 2007
West Long Branch, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Danielle Patoir, Rutgers 11:44.64; 2-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:50.26; 3-Sarah Peterson, Sacred Heart 11:55.56 [5 finish; Last = 12:27.88]

Wake Forest Invitational
March 23, 2007
Winston-Salem, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
First Section/Race: 1-Tsehaye Dagnachew, unattached 10:33.51; 2-Kristina Roth, NC State 10:41.31; 3-Addie Bracy, North Carolina 10:42.35; 4-Katie Simon, Syracuse 11:01.22; 5-Morgan Stengel, NC 11:04.12; 6-Kara McKenna, NC State 11:07.35; 7-Lynne Mundy, Syracuse 11:08.88; 8-Laura Cummings, NC 11:14.40.

Second Section/Race: 1-Kristin Weible, Findlay-Ohio 11:07.83; 2-Katina Zuganelis, Georgia Tech 11:30.60; 3-Irene Jeptolo, Winston-Salem 11:30.74; 4-Kate Atkinson, High Point 11:42.89; 5-Stacie Stockard, IUP 11:57.17 [10 finish; Last = 13:54.91]

UCI Collegiate Classic
March 23, 2007
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:43.90; 2- Elizabeth Calle, Yale 11:10.17; 3-Kendall Bruton, UC Irvine 11:14.10; 4-Bevin Peters, Yale 11:21.86; 5-Amber Gordan, UCI 11:35.31; 6-Molly O'Toole, Cornell 11:50.02; 7-Emily Bartlett, Cornell 11:59.48 [9 finish, 1 DNF; Last = 12:18.80]

Charles Bowles Classic
March 23, 2007
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Joanna Murphy, Linfield 10:51.60; 2-Megan Smith, Portland 11:30.86; 3-Shirlon Moncrief, W.Oregon 11:57.41 [7 finish; Last = 13:55.56]

Fred Hardy Invitational
March 23, 2007
Richmond, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Brousell, Wm & Mary 11:27.02; 2-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:43.93; 3-Katie Kelly, Duquesne 11:48.58 [3 DNF, 8 finish; Last = 13:44.58]

Univ of Washington Preview Meet
March 17, 2007
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Strong, Asics 6:25.98 NR; 2-Mo Huber, Univ. Washington 7:13.00; 3-Karin Rohde, Seattle Pacific Univ 7:17.12; 4-Rebecca Williams, unattached 7:17.64; 5-Justine Clift, British Columbia 7:36.76; 6-Km Beamon, SPU 7:51.60 7-Valerie Matthews, Western Wash Univ 8:14.59; 8-Catherine McDonald, WWU 8:47.38.

Kelly MacDonald Strong had a 3000m steeple mark at this meet on 18 March 2006, set to expire yesterday on her IAAF Ranking List. So two days earlier she set a new USA Record for 2000m steeple, becoming the 2007 world leader for this event -- and thus improve her IAAF ranking.

Jack Rose Relays
March 17, 2007
Long Beach, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Robyn Ellerbrock, Cornell Univ 10:36.51; 2-Kirsten Barney, Utah Valley 10:49.48; 3-Mary Nothum, Utah Valley 11:01.23; 4-Kate Eborn, Southern Utah 11:46.07; 5-Ludi Valdez, Long Beach State 11:56.30 [6 finish; Last = 12;34.88]

Baldy Castillo Meet
March 17, 2007
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meghan Leonard, Washington State Univ 10:45.20; 2-Nell Rojas, Northern Arizona 10:48.05; 3-Sara Trane, WSU 10:50.56; 4-Collier Lawrence, WSU 11:03.49; 5-Meghan Ginter, Northern Illinois 11:28.68 [6 finish; Last = 12:34.88]

Georgia Relays
March 17, 2007
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sabrina LeFort, UT Chattanooga 11:05.03; 2-Joy Griffith, Mississippi 11:27,43; 3-Page Bridges, Furman 11:30.93 [4 finish; Last = 13:39.50]

Aztec Classic
March 17, 2007
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenni Johnson, Santiago Canyon 11:08.44; 2-Celeste Tyson, San Diego State 11:19.59; 3-Jackie Duncan, SDS 11:33.71; 4-Sara Cates, SDS 11:52.73; 5-Anne Iddins, St. Thomas (Minneapolis) 11:58.38. [6 finish; Last = 13:46.77]

Cal Poly Invitational
March 17, 2007
San Luis Obispo, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dallon Williams, Santa Barbara CC 11:16.65; 2-Meredith Hawkins, Fresno State 11:41.48. {3 finish; Last = 12:16.08]

Early Bird Relays
March 17, 2007
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Ballinger, IPFW 11:29.49; 2-Valerie Hardesty, IPFW 11:35.98; 3-Danie Meiners, Xavier-Ohio 11:57.22 [9 finish; Last = 13:47.33]

49er Classic
March 17, 2007
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kate Atkinson, High Point 11:45.17 [7 finish; Last = 13:21.25]

Distance Carnival
March 16, 2007
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stacie Liffeth Utah State 10:43.08; 2-Beth Sandoval, New Mexico State 11:24.33; 3-Vanessa Hawkins, Utah State 11:43.22 [4 finish; Last = 12:10.41]

Occidental Distance Carnival
March 16, 2007
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Whitney Patton, San Marcos 11:22.24; 2-Emily Jones, San Marcos 11:24.64; 3-Claudia Bishop, Loyola Marymount 11:26.72; 4-Katie Mouzakis, Claremont 11:53.11, [16 finish; Last = 14:14.96]

Shamrock Invitational
March 16, 2007
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Desiree Bower, Kutztown 11:29.62; 2-Britany Zuver, Millersville 11:51.25; 3-Irene Jeptolo, Winston-Salem 11:54.43 [8 finish; Last = 13:58.33]

Seahawk Invitational
March 16, 2007
Wilmington, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tricia Stege, John Carroll 11:35.94; 2-Mary Gilloon, John Carroll 11:50.23 [4 finish; Last = 13:23.64]

Matador Invitational
March 16, 2007
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Celene Reyes, U.Calif- Riverside 11:39.40; 2-Alyssa Lewis, Bakersfield 11:59.10. [4 finish; last = 12;36.40]

Coastal Carolina Invitational
March 10, 2007
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Piper Newby, Liberty 10:50.31; 2-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:37.39; 3-Abby Bloom, Georgia Southern 11:47.51 [6 Finish; Last = 12:23.38]

Ben Brown Invitational
March 10, 2007
Fullerton, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Eichmann, CSU Fullerton 11:15.81; 2- Megan Johnson, Western State 11:20.85; 3-Kendall Bruton, UC Irvine 11:26.04; 4-Evelyn Ross, Claremont-Mudd 11:34.33; 5-Lisa Thomas, Western State 11:39.82; 6-Kirsten Drake 11:43.49; 7-Amber Gordon, UC-Irvine 11:46.43; 8-Alyssa Lewis, CSU Bakersfield 11:49.22; 9-Claudia Bishop, Loyola Marymount 11:53.56; 10-Tracy Dantema, UC Irvine 11:56.31. [20 Finish; Last = 13:57.94]

Six-Team Meet
March 10, 2007
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jena Winger, Willamette Univ 11:17.72; 2-Maddie Coffman, WU 11:34.13; 3-Ashley Sharratt, WU 11:41.96; 4-Audrey Squires, WU 11:54.41 [6 Finish; Last = 12:13.77]

Wildcat Relays
March 10, 2007
Chico, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marissa McPhail, Fresno State Univ 11:35.78; 2-Meredith Hawkins, Fresno State 11:36.64; 3-Megan Rolland, Humboldt State 11:44.42; 4-Dinora Moran, Chico State 11:58.77 [9 finish; Last = 13:58.32]

Aggie Open
March 10, 2007
Davis, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Danielle Ciraulo, Stanislaus 11:45.52; 2-Mandy Russ, Nevada 11:48.52; 3-Tiffany Knox, UC Davis 11:49.87 [7 finish; 2 DNF; Last = 14;07.07]

Bobcat Open
March 9, 2007
San Marcos, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Loeffler, Trinity Univ 11:01.81; 2-Dana Mecke, UTSA 11:38.09.

FAMU Relays
March 9, 2007
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Valerie Hardesty, IPFW 11:25.64; 2-Mary Ballinger, IPFW 11:30.41; 3-Jewel Wells, Alabama State 11:53.69 [8 finish; Last = 13:21.43]

Northwestern Relays
March 7, 2007
Nachitoches, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katrina Nicholas, SFA 11:27.57; 2-Casey Brown, ULL 11:43.65; 3-Kirsten Wiesman, SFA 11:50.76.

UCLA Invitational
March 3, 2007
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Ciara Viehweg, UCLA 10:49.67; 2-Hannah Roeder, UCLA 11:09.39; 3-Kelcie Wiemann, UCLA 11:15.29; 4-Amanda Eichmann, CS Fullerton 11:22.10; 5-Emily Jones, CS San Marcos 11:37.93; 6-Alyssa Lewis, CS Bakersfield 12:03.31 [11 finish; Last = 13:23.30]

Cal Challenge Cup
March 3, 2007
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Christie Farson, UC Santa Barbara 11:23.02; 2-Ashleigh Montgomery, UC San Diego 11:31.40; 3-Amber Gordon, UC Irvine 11:50.97 [5 finish; Last = 12:28.05]

Snow Bird Invitational
March 3, 2007
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Valerie Hardesty, IPFW 11:26.68; 2-Sarah Coghlan, North Florida 11:32.07; 3-May Ballinger, IPFW 11:53.63 [7 finish; Last = 13:14.81]

Willamette Opener
March 3, 2007
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Megan Smith, Portland 11:48.89; 2-Emily Hurd, Whitworth 12:17.25; 3-Maya Velez, Willamette 12:17.31 [9 finish; Last = 13:27.86]

South Alabama Invitational
March 3, 2007
Mobile, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Jewell Wells, Alabama State 11:48.65; 2-Cassandra Perkins,South Alabama 12:19.42; 3-Jenna Mitchell, Alcorn State 13:52.46.

Central Florida Invitational
March 3, 2007
Orlando, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
Women 2000m Steeple: 1-Elizabeth Fuller, UCF 7:24.26; 2-Allison Palmer, UCF 7:46.83; 3-Emily Wakely, UCF 7:51.79.

BVU High School Invitational
March 3, 2007
Dallas, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
Girls 2000m Steeple: 1-Brittney Boucher, SMH 8:24.00; 2-Stephanie Do, Hockaday 9:16.37; 3-Stephanie Gobran, Hockaday 9:46.18 [Last = 10:06.37]

Invitational Meet (Non-Steeple Results)
August 8, 2006
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m flat race (hand times): 1-Erin Bedell 6:04.6; 2-Danielle Tauro 6:08.9; 3- Marie Lawrence 6:09.3;. 4-Amy Fowler 6:16.9. [All members of USA Junior Team going to China for 2006 World Junior Champs next week. Eugene race was similar to 1500m run in which Bedell and Tauro compete at Beijing -- where Lawrence and Fowler are in 3000m steeplechase.]

USATF Masters
August 4, 2006
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Nicole Lycan (32*) Lawton, MI 7:47.27; 2-Lauren Jefferson (31) Linville, VA 7:47.47; 3-Karen Kunz (51*) Folsom, CA 8:31.15; 4--Sheri Kidwell (33) Sacramento, CA 8:57.68; 5-Debbie Zakerski (44*) Elk Grove, CA 8:58.26; 6-Lisa Marie Render (41) Fort Worth, TX 9:47.22; 7-Mary Diver (52) New York, NY 10:01.16; 8-Christine Long (W47*) Tustin, CA 10:23.27; 9-Cynthia Marks (41) Sacramento, CA 10:30.85; 10-Odette Dunn (W46) Gold River, CA 10:35.94; 11-Rusty Barnett (64*) El Dorado Hills, CA 11:39.97; 12-Debbie Selby (49) Fallbrook, CA 12:15.07; 13- Mary Gibson (60) Coin, IA 12:25.74

"Masters" athletes compete against others in their 5-year age group. Asterisk * next to athlete ages indicate winners of various age groups. Kunz 8:31.15 broke Age 50-54 record of 8:54.2 held by Sharlet Gilbert. Official results did not account for entrants in 55-59 and 65-69 age groups; if received.later, they will be reported.

AAU Junior Olympics
August 2, 2006
Norfolk, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

Young Women born 1987-89: 1-Ashlyn Sinclair (89) Silver Spring, MD 7:13.11 Meet Record; 2-Rachel York (88) St. Clair, MO 7:16.84; 3-Meagan Hudson (87) Crystal City, MO 7:29.76; 4-Allyson Dunn (89) San Antonio, TX 7:37.97; 5-Jasmine Rainwater (89) Mesquite, TX 7:42.69; 6-Emily Webb (89) Gloucester, VA 7:43.43; 7-April North (88) Round Rock, TX 7:50.05; 8-Caprice Bradshaw (87) Sacramento, CA 7:55.13. [17 finish; Last = 11:14.7]

Youth Girls born 1990-91: 1-Alyssa Allison (90) Herculaneum, MO 7:11.68; 2-Andrea Glenn (91) Lima, OH 8:08.93; 3-Lindsey Fulenwider (90) Mesquite, TX 8:16.32; 4-Rachel Apostoles (91) Williamsburg, VA 8:25.01; 5-Jocelyn Clemons (90) Austin, TX 8:37.19; 6-Alexandra Iverson (91) Austin, TX 8:42.74. [13 finish; Last = 13:24.68]

The AAU Junior Olympics program began more than a half-century ago.

USATF National Junior Olympics
July 25, 2006
Baltimore, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

Girls born 31 July 1987-31 Dec 1989: 1-Nefeteri Williams 7:10.47; 2-Ashlyn Sinclair 7:16.46; 3-Megan Hudson 7:16.92; 4-Lauren Trapani, 7:47.12; 5-Jennifer Piskor 7:53.94. [14 finish; Last = 10:20.41]

Girls born 1990-91: 1-Alyssa Allison 7:13.70; 2-Sarah Higgens 7:41.39; 3-Elizabeth Meier 7:50.81; 4-Jessica Dallager 7:55.99. [14 finish; Last = 9:09.19]

Note: AAU Junior Olympics steeplechase is on Wednesday, 2 August 2006, at Norfolk, Virginia.

Track City Meet
July 23, 2006
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple, Girls born 1988-89: 1-Caprice Bradshaw 7:42.61; 2-Annie Laweryson 7:56.33; 3-Justice DeCarteret 8:34.46; 4-Denise Lopez 8:46.46; 5-Nicole Chesnut 8:54.10. [7 finishers; last 9:29.76]

2000m Steeple, Girls born 1990-91: 1-Jeanette Lindstrom 8:05.56; 2-Amanda Robles 8:19.87; 3-Stephanie Fekete 9:18.30.

USA Club Champs
July 16, 2006
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Felice Kelly, Nike Central 11:49.41; 2-Lisa Sandoval, Nike Central 12:27.47; 3-Mary Rosado, Nike Central 17:03.55. [DNS: Jane Rudkin and Anna Willard, both 10:06 steeplers]

USATF Region 5 Junior Olympic Meet
July 8, 2006
Millerburg, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
2000m steeple: 1-Rachel Perry (87) Flying Js 8:01.00; 2-Elizabeth Hieber (91) Miami Valley TC 8:34.70; 3-Jessica Cooper (91) MVTC 8:47.00. [Steeple at Wooster, Ohio, College; water jump inside the track. Named teams all from Ohio. 5 finishers; Last = 10:54.60]

USATF Region 8 Jr. Olympic Meet
July 7, 2006
Indianola, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
2000 meter steeple: 1-Jessica Dallager (90), Northstar United, Eagan, MN 7:51.97; 2-Jordan Williams (89), Corhnusker Flyers, Glenwood, IA 8:15.36; 3-Jennifer Piskor (89), Northstar United, Eagan, MN 8:19.42. [Water barrier at Simpson College meet site was too high for first two laps.]

USATF Youth Champs
June 27, 2006
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

Young Women (born 1988-1989): 1-Jessica Nichols, unattached 7:47.65; 2-Laua Brentnell, Greensboro Pacesetters 7:51.89; 3-Jordan Williams, Cornhusker Flyers 8:01.54; 4-Ashleigh Scott, unattached 8:15.90

Intermediate Girls (born 1990-1991): 1-Emily Reese, Northside Red Runners 7:22.83; 2-Rachel Apostoles, unattached 9:22.96; DNS: Brittany McCan, Central Florida Gliders.

USATF Minnesota Jr. Olympics
June 25, 2006
St. Paul, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple:

1-Jessica Dallager (1990), Northstar United, Eagan, MN 8:00.53 2-Jennifer Piskor (1989), Northstar United, Eagan, MN 8:35.33.

USA Championships Final
June 24, 2006
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Galaviz, Nike 9:57.58; 2-Kristin Anderson, unattached/Central Missouri 9:57.98; 3-Delilah DiCrescenzo, Westchester TC 10:03.31; 4-Trina Cox, unattached/Abilene Christian 10:06.32; 5-Kelly Strong, Asics 10:07.64; 6-Carrie Messner, Asics 10:12.91; 7-Liz Wort, unattached/Duke 10:13.77; 8-Amanda Kuca, unattached/Concordia Wisconsin 10:14.11; 9-Jane Rudkin, Team XO 10:15.98; 10-Cassie Hunt, Illinois 10:16.54; 11-Ann Gaffigan; New Balance 10:19.71; 12-Rena Chesser; Brigham Young 10:24.61; 13-Kelly Siefker, Indiana 10:31.32; DNF: Dawn Cromer, Pacers/Brooks.

This meet has for years annoyed lady steeplers in varied ways such as changing distance, selection vs. entry, scant recognition, low barrier, short pit, inconsistent rulings, slim funding, flawed entry standards, useless heats. This year was similar but again the athletes prevailed -- with a cautious pace in the final for surprising results.

Without American record-holder Briana Shook and veteran champ Elizabeth Jackson (neither entered --for reasons not announced) pre-race favorite roles went to six ladies with personal bests under 10 minutes for 3000m steeple. Only one of them, winner Lisa Galaviz, broke 10 for the final in 80-degree heat where they were held at the start twice as long as the race. As a group that speedy six averaged 22.3 seconds slower than their bests.

After running heats not needed, the pack seemed weary and unwilling to challenge USA 2006 leader Carrie Messner before she faded at 2400 meters. Such a tactical race with an inevitable finish sprint brought some new faces to the front, notably Kristin Anderson (2005 NCAA Division 2 champ) with her first-ever sub-10 effort close to winner Lisa Galaviz.

Trina Cox, the 2006 Division 2 champ, took fourth behind veteran Delilah DiCrescenzo; and Division 3 Champ Amanda Kuca led the second half of the field.

USATF Junior National Champs
June 23, 2006
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marie Lawrence, unattached / Reno HS 10:15.26; 2-Amy Fowler, Brigham Young Univ 10:18.88; 3-Katelyn Bowen, Weber State Univ 10:24.15; 4-Ashlyn Sinclair, Mach Los Track Club 11:29.21; 5-Meagan Hudson, Jefferson County Jets 11:41.92.

This small-field race, for athletes under age 20 throughout 2006, selects USA team entrants for the World Junior Championships in August at Beijing, China. Not entered were some good young USA steeplers, notably Lindsay Ferguson who is on the 2000m steeple World List with Lawrence. A possible reason is the 3000m distance (35 barriers) adopted by IAAF in 2004 for World Juniors although most nations use the shorter 2000m (23 barriers) for their juniors.

AT&T USA Outdoor Track & Field Championships Heats
June 22, 2006
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
First Heat: 1-Rena Chesser, Brigham Young Univ 10:17.97; 2-Kelly Strong, Asics 10:18.09; 3-Jane Rudkin, Team XO 10:18.19; 4-Lisa Galaviz, Nike 10:18.25; 5-Liz Wort, unattached 10:18.39; 6-Delilah DiCrescenzo, Westchester TC 10:19.27; 7-Amanda Kuca, unattached 10:20.09; 8-Kelly Siefker, Indiana 10:25.98; 9-Lucinda Hull, Adidas Raleigh 10:45.24
[First 4 advanced by place to final, next 4 advanced by time. Only last place did not advance.]

Second Heat: 1-Carrie Messner, Asics 10:17.67; 2-Trina Cox, unattached 10:17.82; 3-Dawn Cromer, Pacers/Brooks 10:17.84; 4-Kristin Anderson, unattached 10:17.87; 5-Cassie Hunt, Illinois 10:18.22; 6-Ann Gaffigan, New Balance 10:19.63; 7-Kara June, Asics Aggies 10:29.79.
[First 4 advanced by place to final; next 2 advanced by time. Only last place did not advance.]

As storm weather raged, canceling some races and postponing some to another day, needless heats were again run in women's steeple as they were last year. Finishes were crowded. In heat one the first five runners finished within 4/10 of a second; in heat two the first four finished within 2/10 of a second.

Except for last place in each heat, everyone advanced to a 14-runner final scheduled for Saturday, June 24. Kara June, former USA Junior National Champion now with 10:12 PR, fell on a rain-soaked water-jump barrier and could not recover well enough to advance.

Without heats the final would have had 16 runners; 18 are permissible by rules. (For women's 1500m run, after the storm delay there were only 16 runners -- and all were advanced to the Saturday final without being subjected to heats.)

Nike High School Nationals
June 17, 2006
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple

First Race: 1-Danielle Karagannis /Northport, NY 7:38.55; 2-Patricia Wardwell /Clifton Park, NY 7:39.08; 3-Amanda Rusilas / Charlton 7:43.66; 4-Julia Rooney /New York, NY 7:51.15; 5-Nefeteri Williams /Bellwood, Indiana 7:51.38; 6-Brigid Carey /Birmingham, Alabama 7:51.45. [10 finishers; Last = 8:56.16]

Second Race: 1-Marie Lawrence /Reno, Nevada 6:35.63; 2-Lindsey Ferguson /Greenfield, NY 6:45.46; 3-Hannah Davidson /Saratoga Springs, NY 6:58.79; 4-Leah Andrianos /East Syracuse, NY 7:14.33; 5-Ashlyn Sinclair /Silver Spring, Maryland 7:20.77; 6-Mary Nothum / Washington, Missouri 7:25.33; 7-Amanda Walsh /New Rochelle, NY 7:30.70; 8-Nicole Rozario /Middletown, NY 7:33.58; 9-Karen Roa /Flushing, NY 7:37.75; 10-Courtney Kelly /North Bellmore, NY 7:38.64; 11-Amber Riley /Morgantown, West Virginia 7:44.80. [13 finishers; Last = 8:17.18]

Steeple Report 334 last summer introduced Marie Lawrence, a precocious 15-year-old steepler who took second in the Pan-American Junior Championships behind Brazil's Sabine Heitling. Now Lawrence has won this USA high school national meet in record time and on June 23 at Indianapolis tries for USA team going to Beijing for 2006 World Junior Championships -- where she would still be only age 16. At Greensboro she showed her strength on the global standard 3.66m water jump, then increased the pace on final backstretch to overtake favored Lindsey Ferguson and win by almost 10 seconds.

Midwest Distance Solution
June 10, 2006
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristin Andersen, unattached 10:07.05; 2-Julia Rudd, unattached 10:32.61; 3-Brooke Ferguson, unattached 11:12.12.

NCAA Division I Final
June 9, 2006
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barringer( 86) Colorado 9:53.04; 2-Cassie Hunt (83) Illinois 9:55.75; 3-Shannon Wommack (83) Tennessee-Chattanooga 9:56.50; 4-Emily Brown (84) Minnesota 9:56.62; 5-Nicole Bush (86) Michigan State 10:01.04; 6-Anna Willard (84) Brown 10:06.83; 7-Amy Fowler (87) Brigham Young 10:08.12; 8-Ebba Stenback (81) Toledo 10:08.68; 9-Kelly Siefker (84) Indiana 10:11.73; 10-Lisa Stublic (84) Columbia 10:18.67; 11-Arianne Field (84) Michigan 10:19.31; 12-Rena Chesser (83) Brigham Young 10:19.47; 13-Cassie King (84) North Carolina 10:25.31; 14-Molly Landreth (82) Penn State 10:30.96.

As the pace accelerated to an unofficial 75.5 last lap, Cassie King yielded to Cassie Hunt who led over the last water jump. Barringer moved up quickly on the final straightaway but five strides from the last on-track hurdle she drifted left into Lane 1 toward Hunt, and both landed awkwardly after semi-sharing hurdle space. Barringer recovered better and sprinted home for a personal best, clasping her hands overhead as she crossed the finish line. She and six behind her achieved personal best times in this race.

Barringer is a first-year college student, age 19, and might be considered a top candidate for 2006 World Junior Championships (under age 20) if age on the date of competition was the determinant. But the rules of track and field athletics use age in the year of competition, so reaching age 20 on January 1 or 364 days later on December 31 is considered the same. Barringer reaches age 20 on 23 August 2006, after World Junior steeple, but will not be eligible to run in WJC.

However, Amy Fowler from this race remains age-eligible for WJC. Young Barringer can be consoled by now having a "B" qualifier for 2007 World Champs and 2008 Olympic Games -- and many opportunities remain for her upgrade to an "A" qualifier.

NCAA DI Heats
June 7, 2006
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
First 5 places each heat + 4 fast times to June 9 Final
This means that first 7 finishers each heat will advance

FIRST HEAT: 1-Ebba Stenback, Toledo 10:11.38; 2-Jenny Barringer, Colorado 10:12.38; 3-Anna Willard, Brown 10:12.66; 4-Cassie Hunt, Illinois 10:12.71; 5-Amy Fowler, Brigham Young 10:12.78; 6-Lisa Stublic, Columbia 10:15.73; 7-Molly Landreth, Penn State 10:16.45; 8-Brooke Bennett, Arizona State 10:18.91; 9-A Havahla Haynes, Wisconsin 10:22.81; 10-Bevin Kennelly, Idaho 10:27.78; 11-Stacie Lifferth, Utah State 10:29.36; 12-Suzanne Andrews, Princeton 10:30.05; 13-Monique Ortega, Baylor 10:33.73; 14-Eva Tomankova, Oklahoma State 10:39.85.

SECOND HEAT: 1-Shannon Wommack, U.Tenn-Chattanooga 10:08.20; 2-Cassie King, North Carolina 10:09.41; 3-Nicole Bush, Michigan State 10:09.67; 4-Emily Brown, Minnesota 10:09.73; 5-Kelly Siefker, Indiana 10:10.79; 6-Rena Chesser, Brigham Young 10:17.40; 7-Arianne Field, Michigan 10:17.44; 8-Barbara Parker, Florida State 10:22.57; 9-Sariah St.Laurent, Weber State 10:22.89; 10-Nelly Anderson, James Madison 10:28.10; 11-Bethany Nickless, Santa Barbara 10:33.09; 12-Tsehaye Dagnachew, Charlotte 10:38.66; 13-Sarah Becker, Wichita State 10:44.68.

Wisconsin Twilight Meet
June 5, 2006
Madison, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Kuca, Concordia Univ. 10:07.67; 2-Jackie Oestriech, Univ of Wisconsin 11:37.85; 3-Annette Dahler, Univ. of Wisconsin 12:05.06; 4-Bree Lannon, Carroll College 12:06.84 [8 finishers; Last = 12:54.45]

Southern California USATF Champs
June 4, 2006
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristin Anderson, unattached 10:17.95; 2-Erin Doherty, Farm Team 10:43.94; 3-Jinny Hanifan, Farm Team 10:45.49; 4-Alison Mann, Nike Team Run LA 11:30.98.

Music City Distance Carnival
June 3, 2006
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Strong, Asics 9:58.34; 2-Delilah DiCrescenzo, Westchester TC 9:59.48; 3-Ann Gaffigan, New Balance 9:59.78; 4-Jane Rudkin, Team XO 10:17.74; 5-Jennifer Davis, Westchester TC 10:25.45; 6-Lucinda Hull, Adidas 10:27.00; 7-Dawn Cromer, Pacers/Brooks 10:27.16; 8-Stefanie Calhoun, unattached 10:37.11. [Very close finish for first three runners. First four broke 10:20.12 stadium record by Cromer.]

NCAA East Regional
May 27, 2006
Greensboro, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
East Region, 27 May 2006 - Greensboro, North Carolina (3 sections)

Race 1: 1-Liz Gesel, Villanova 10:44.89; 2-Amy Ruffolo, Duquesne 10:56.35; 3-Anne Hessberg, Boston College 10:57.78; 4-Sonja Hinish, Penn State 11:16.33; 5-Claire Hamilton, Yale 11:17.34; 6-Nicole Kurtain, Richmond 11:23.86; 7-Carrie Selmer, Winthrop 11:26.39; 8-Katie Simon, Syracuse 11:32.52; 9-Orlaith Cunningham, Connecticut 11:35.21; 10-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:37.73; 11-Kate Curran, Penn State 11:40.38.

Race 2: 1-Robyn Ellerbrock, JR Cornell 10:36.75; 2-Catherine Parker, New Hampshire 10:38.57; 3-Madeline McKeever, Duke 10:41.15; 4-Shelby Leland, Columbia 10:44.58; 5-Tara Dressler, Campbell 10:51.65; 6-Karen Pulliam, William & Mary 10:53.05; 7-Kristin Hart, Virginia Tech 10:54.04; 8-Lindsay Kahn, Brown 10:56.70; 9-Sarah Madebach, Georgia 10:56.92; 10-Lise Ogrodnick, Georgetown 10:56.98; 11-Erin Henry, Georgetown 10:57.51; 12-Elena Linn, Georgia Tech 11:03.86; 13-Meghan Gaffney, Appalachian State 11:04.47; 14-Alexis Lake, Boston College 11:18.18.

Race 3: 1-Anna Willard, Brown 10:12.88; 2-Cassie King, North Carolina 10:16.33; 3-Molly Landreth, Penn State 10:21.22; 4-Lisa Stublic, Columbia 10:21.67; 5-Suzanne Andrews, Princeton 10:21.92; 6-Tsehaye Dagnachew, UNC-Charlotte 10:24.39; 7-Laura Meyers, Columbia 10:24.83; 8-Susan Davis, West Virginia 10:26.03; 9-Nelly Anderson, James Madison 10:28.95; 10-Marisa Ryan, Boston University 10:30.77; 11-Lydia Willemse, Florida State 10:31.36; 12-Barbara Parker, Florida State 10:33.45; 13-Jillian Sullivan, Connecticut 10:37.99; 14-Kristina Roth, NC State 10:41.44; 15-Lindsay Sundell, Florida 10:41.95; 16-Ioana Parusheva, Villanova 10:54.96; 17-Jessica Cickay, Boston University 11:23.20; DNF: Felicitas Mensing, Coastal Carolina.

NCAA Mideast Regional
May 27, 2006
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
Race 1: 1-Caroline Peyton, Arkansas 10:42.84; 2-Michelle Brewer, Samford 10:53.72; 3-Stephanie Greer, Indiana 10:55.29; 4-Theresa Emond, Marquette 11:01.58; 5-Ashley Billstrom, Valparaiso 11:07.97; 6-Katie DeRusso, Notre Dame 11:11.03; 7-Morgan Sulzener, Akron 11:17.03; 8-Megan Carnes, Alabama 11:18.32; 9-Emily Adama, Michigan State 11:24.85.

Race 2: 1-Ebba Stenback, Toledo 10:04.33; 2-Shannon Wommack, Chattanooga 10:07.50; 3-Cassie Hunt, Illinois 10:13.81; 4-Nicole Bush, Michigan State 10:16.29; 5-Arianne Field, Michigan 10:22.15; 6- AHavahla Haynes, Wisconsin 10:23.72; 7-Kelly Siefker, Indiana 10:24.80; 8-Amber Ferner, Purdue 10:34.60; 9-Jenny Fascione, Kent State 10:39.31; 10-Jamie Roflow, Bowling Green State 10:41.13; 11-Casey DeWitt, Missouri State 10:43.76; 12-Katie Stuckey, Butler 10:45.74; 13-Whitney Mays, Alabama-Birmingham 10:48.38; 14-Laura Kennedy, Illinois State 10:51.28; 15-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 11:04.72; 16-Amanda Ganser, Wisconsin 11:05.57; 17-Sabrina LeFort, Chattanooga 11:06.51; 18-Joy Griffith, Mississippi State 11:55.05.

Click Here for Photo by Sally McMillan, from left: Hunt, Stenback, Wommack who broke away with Bush from the pack after 2000m of tactics and lead exchanges.

NCAA Midwest Regional
May 27, 2006
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barringer, Colorado 10:26.04; 2-Emily Brown, Minnesota 10:33.54; 3-Eva Tomankova, Oklahoma State 10:38.92; 4-Monique Ortega, Baylor 10:39.40; 5-Sarah Becker, Wichita State 10:42.16; 6-Sarah Yoder, Rice 10:48.16; 7-Micah Land, Wichita State 10:49.09; 8-Kristen Hemphill, Colorado State 10:50.47; 9-Kate Gorry, Rice 10:50.51; 10-Renee Graham, Lamar 10:57.08; 11-Amanda King, Lamar 11:01.98; 12-Lyndsy Bedell, Baylor 11:16.77; 13-Margaret Frash, Air Force 11:17.41; 14-Charity Williams, Baylor 11:32.86; 15-Sarah Ravenelle, Texas A&M 11:54.28.

NCAA West Regional
May 27, 2006
Provo, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
Race 1: 1-Collier Lawrence, Washington State 11:07.93; 2-Amy Blodgett, Weber State 11:13.12; 3-Lisa Crampton, San Diego State 11:23.67; 4-Celeste Tyson, San Diego State 11:24.47.

Race 2: 1-Amy Fowler, Brigham Young 10:32.36; 2-Bethany Nickless, Santa Barbara 10:33.54; 3-Brooke Bennett, Arizona State 10:33.94; 4-Sariah St.Laurent, Weber State 10:34.33; 5-Bevin Kennelly, Idaho 10:36.80; 6-Stacie Lifferth, Utah State 10:37.41; 7-Tiffany Strickland, Utah State 10:46.02; 8-Lindsey Anderson, Weber State 10:53.93; 9-Anna Masinelli, Arizona State 10:55.21; 10-Katie Bowen, Weber State 10:58.05; 11-Lindsay Allen, Stanford 10:59.03; 12-Rena Chesser, Brigham Young 11:01.29; 13-Dana Buchanan, Oregon 11:12.85; 14-Amanda Fitz-Gustafson, Oregon 11:16.30; 15-Leslie Barrie, UCLA 11:17.51.

NCAA DII Championships
May 27, 2006
Emporia, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Trina Cox, Abilene Christian 10:27.71; 2-Brittany Somers, Adams State 10:52.57; 3-Kelly Richards, Edinboro 11:03.00; 4-Savita Chelimo, Harding 11:05.50; 5-Jennifer James, Calif State-Chico 11:08.13; 6-Ashley Birger, Colorado Springs 11:09.94; 7-Laura Aderman, Grand Valley State 11:10.10; 8-Pilar Delgado, Calif State-LA 11:10.30; 9-Missy Burgin, Southern Indiana 11:12.57; 10-Karla Alburez, Calif State-LA 11:22.07; 11-Veronica Sackett, North Dakota 11:27.35; 12-Brandi McCoy, Seattle Pacific 11:48.73.

NCAA Rule 5-9(c) says no heats, just a final, for 18 or fewer steeplers. But two heats of eight runners each were used to reduce the final field from 16 to 12.

NAIA Championships
May 27, 2006
Fresno, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jen Kempers, Dordt College / Iowa 10:55.04; 2-Elisabeth Pyles, Cedarville 11:06.98; 3-Ericka Franklin, Southwestern 11:09.04; 4-Crystal Hostetter, Black Hills 11:10.65; 5-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 11:13.52; 6-Meredith MacGregor, Simon Fraser 11:15.26; 7-Angela Matthews, Concordia /Nebraska 11:26.00; 8-Kristin Carpenter, British Columbia 11:34.82; 9-Laura Bowman, Vanguard 11:41.33; 10-Amber DeHaan, MidAmerica 11:42.99; 11-Laurelle Irvine, Minot State 11:45.95 [15 finishers, Last = 12:44.04]

NCAA DIII Championships
May 26, 2006
Lisle, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Kuca, Concordia (Wisconsin) 10:15.72; 2-Ellie Fernandez, John Carroll 10:23.95; 3-Julia Rudd, Wisconsin La Crosse 10:33.22; 4-Shauneen Garrahan, Amherst College 10:43.85; 5-Kim Sonne, Claremont Mudd 10:46.48; 6-Melinda Sprague, Illinois Wesleyan 10:46.56; 7-Becca Ades, Tufts Univ 10:47.64; 8-Kathryn Moore, Bates 10:49.46; 9-Kourtney Joyce, Gustavus Adolphus 10:53.47; 10-Anna King, Colby 10:59.51; 11-Julie Coats, Hendrix 11:05.31; 12-Lydia Singer, Calvin 11:09.15; 13-Caitlin Bradley, Dickinson 11:10.58; 14-Teri Wilson, Brockport SUNY 11:14.15; 15-Jenny Graef, Wisconsin Oshkosh 11:14.20; 16-Fran Magri, Geneseo SUNY 11:23.40; 17-Teresa Stanley, Wisconsin Stevens Pt 11:25.04; 18-Nora Youngs, Smith 11:28.55.

National Jr. College Champs
May 20, 2006
Coffeyville, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Angela Petersen, Paradise Valley 11:11.44; 2-Kellyn Johnson, Cloud County 11:26.55; 3-Samantha Hatch, Paradise Valley 11:54.42. [14 finishers; Last = 14:16.11]

Big 12 Champs
May 14, 2006
Waco, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Davies, Oklahoma State 10:09.42; 2-Jenny Barringer, Colorado 10:21.90; 3-Monique Ortega, Baylor 10:37.19; 4-Lyndsy Bedell, Baylor 10:45.20; 5-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:48.08; 6-Charity Williams, Baylor 10:48.58; 7-Angela Potrykus, Missouri 11:01.01; 8-Carolyn Rauen, Missouri 11:10.10; 9-Larkin Geyer, Texas 11:14.79. (Davies also won the Big 12 10,000m (33:28) and 5,000m (16:16) in the same weekend. Her 10:09.42 winning time in the steeplechase is a Big 12 Meet Record.)

Southland Champs
May 14, 2006
Arlington, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda King, Lamar 10:31.46; 2-Renee Graham, Lamar 10:52.06; 3-Katrina Nicholas, SF Austin State 11:07.75; 4-Sarah Hershman, Sam Houston State 11:17.89; 5-Allison Ferries, Sam Houston State 11:18.62; 6-Erika Wright, Sam Houston State 11:28.71; 7-Karilyn Petty, Texas-San Antonio 11:37.58; 8-Amanda Bartlett, Louisiana-Monroe 11:41.44 [12 finishers; Last = 15:11.27]

New England Champs
May 14, 2006
Cambridge, Massachusetts, USA
Hand Timing
Results:
1-Jillian Sullivan, Connecticut 10:39.1; 2-Catherine Parker, New Hampshire 10:41.9; 3-Anne Hessberg, Boston College 10:44.2; 4-Rebecca Ades, Tufts 10:47.8; 5-Nora Young, Smith 10:58.0; 6-Anna King, Colby 10:58.3; 7-Andrea Giddings, Middlebury 11:05.9; 8-Kristen Coon, Boston College 11:08.5; 9-Orlaith Cunningham, Connecticut 11:12.4; 10-Alexis Lake, Boston College 11:17.1; 11-Laura Ellison, Williams 11:20.9; 12-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:24.8; 13-Jamie Sweeney, Rhode Island 11:28.2; 14-Heather Carmichael, New Hampshire 11:32.4; 15-Kathy Guilfoyle, Rhode Island 11:33.4; 16-Elise Tropiano, Amherst 11:36.2; 17- Alisha Schor, MIT 11:37.4; 18-Abbey Gosling, Quinnipiac 11:37.6; 19-Andrea Newton, Rhode Island 11:37.9; 20-Hillary Easter, Colby 11:44.0. [29 finishers; Last = 13:47.6]

Southland Conference
May 14, 2006
Arlington, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda King, Lamar 10:31.46; 2-Renee Graham, Lamar 10:52.06; 3-Katrina Nicholas, SF Austin State 11:07.75; 4-Sarah Hershman, Sam Houston State 11:17.89; 5-Allison Ferries, SHS 11:18.62; 6-Erika Wright, SHS 11:28.71; 7-Karilyn Petty, Texas-San Antonio 11:37.58; 8-Amanda Bartlett, Louisiana-Monroe 11:41.44. [12 finishers; Last = 15:11.27]

Big Ten Champs
May 13, 2006
East Lansing, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Brown, Minnesota 10:00.98; 2-Cassie Hunt, Illinois 10:01.40; 3-Nicole Bush, Mich State 10:10.94; 4-Arianne Field, Michigan 10:22.22; 5-Kelly Siefker, Indiana 10:29.55; 6-Molly Landreth, Penn State 10:31.53; 7-Amber Ferner, Purdue 10:33.55; 8-Amanda Ganser, Wisconsin 10:37.14; 9- Ahavahla Haynes, Wisconsin 10:44.34; 10-Sonja Hinish, Penn State 10:56.70; 11-Stephanie Greer, Indiana 10:57.05; 12-Melanie Price, Ohio State 10:57.06; 13-Kate Curran, Penn State 11:04.68; 14-Ashley Sommer, Indiana 11:07.87; 15-Emily Adama, Mich State 11:16.08.

PAC-10 Champs
May 13, 2006
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brooke Bennett, Arizona State Univ 10:20.08; 2-Anna Masinelli, ASU 10:29.54; 3-Lindsay Allen, Stanford 10:33.62; 4-Dana Buchanan, Oregon 10:35.59; 5-Corey Randall, ASU 10:36.24; 6-Mandi Fitz-Gustafson, Oregon 10:40.11; 7-Ciara Viehweg, UCLA 10:43.54; 8-Collier Lawrence, Washington State Univ 10:48.28; 9-Leslie Barrie, UCLA 10:52.64; 10-Emily Mathis, Oregon 10:53.95; 11-Kayle Peterson, WSU 11:00.37; 12-Trisha Rasmussen, Washington 11:04.87; 13-Ashley Ippolito, Arizona 11:06.81; 14-Lauren Denfeld, Oregon State 11:08.67; 15-Meghan Leonard, WSU 11:17.05; 16-Abby Parker, California 11:32.82.

Tennessee Distance Solution
May 13, 2006
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dawn Cromer, Brooks Pacers 10:20.12; 2-Lucinda Hull, Adidas Raleigh 10:36.96; 3-Julie Coats, Hendrix College 10:42.36; 4-Missy Burgin, Southern Indiana 10:59.08; 5-Jennifer Burn, Trinity College 11:42.58.

Missouri Valley Champs
May 13, 2006
Wichita, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Becker, Wichita State 10:25.69; 2-Laura Kennedy, Illinois State 10:30.53; 3-Casey DeWitt, Missouri State Univ 10:32.86; 4-Mica Land, Wichita State 10:42.95; 5-Jamie Vest, MSU 11:02.99; 6-Kelly Malarkey, Drake Univ 11:09.97; 7-Shelby Brice, Southern Illinois 11:16.57; 8-Leah Durr, Indiana State 11:24.29; 9-Kristin Wolkey, MSU 11:26.91.

SEC Champs
May 13, 2006
Fayetteville, Arkansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:31.35; 2-Sarah Madebach, Georgia 10:35.12; 3-Joy Griffith, Miss State 10:43.30; 4-Megan Carnes, Alabama 10:43.66; 5-Lindsay Sundell, Florida 10:44.89; 6-Caroline Peyton, Arkansas 10:50.21; 7-Meggan Hodge, Miss State 10:52.14; 8-LeeAnn Nawrocki, Florida 11:02.77; 9-Carly Matthews, Tennessee 11:06.13; 10-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 11:10.68; 11-Laura Kerr, Arkansas 11:15.31; 12-Kathryn Kramer, Florida 11:19.16; 13-Katherine Accardo, LSU 11:39.09.

Occidental Invitational
May 13, 2006
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Budniak, Poland 10:45.52; 2-Erin Doherty, Nike Farm 10:45.74; 3-Karla Alburez, Cal State LA 11:03.46; 4-Sandra Prado, Concordia Univ 11:03.80; 5-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 11:11.90; 6-Laura Bowman, Vanguard Univ 11:32.63; 7-Catherine Strouse, UCSD 11:36.65 [10 finishers; Last = 12:02.29 ... 5 others NT]

OAC Champs
May 13, 2006
Marietta, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ellie Fernandez, John Carroll Univ 10:46.75; 2-Melinda Keesee, Otterbein 11:08.52; 3-Darci Walthew, Ohio Northern 11:16.79; 4-Tricia Stege, JCU 11:19.20; 5-Julie Meyers, JCU 11:42.69. [10 finishers; Last = 12:52.82]

Minnesota Collegiates
May 13, 2006
St. Paul, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Joyce Kourtney, GAC, 10:52.8; 2-Anne Iddins, UST 11:23.35; 3-Melissa Francis, Hamline 11:30.08; 4-Heather Hoecker, CAR 11:31.07; 5-Kezia Manlove, STO 11:36.71; 6-Sarah Estill, STO 11:44.35 [18 finishers; Last = 12:52.76]

Foreman Invitational
May 13, 2006
West Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karin Rohde, Seattle Pacific Univ 10:58.70; 2-Brandi McCoy, SPU 11:13.10; 3-Sarah Benson, Central Washington Univ 11:18.30; 4-Kristin Carpenter, British Columbia 11:42.20 [7 finishers; Last = 12:59.40]

North Central Conference
May 13, 2006
Sioux Falls, South Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Veronica Sackett, North Dakota 11:01.51; 2-Lexie Dunlop, South Dakota 11:29.48; 3-Sarah Getty, St. Cloud State 11:30.84. [13 finishers; Last = 13:19.37]

Sun Belt Champs
May 13, 2006
Lafayette, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Latari Lovrantova, U-Arkansas Little Rock 11:02.62; 2-Natalie Leeper, Western Kentucky Univ 11:12.79; 3-Emily Leeper, WKU 11:20.79; 4-Heather Coulter, WKU 11:28.31; 5-Sara Lunning, Middle Tennessee 11:32.26. [10 finishers; Last = 14:26.43]

Midwest Distance Running Solution
May 13, 2006
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dawn Cromer, Brooks Pacers 10:20.12; 2-Lucinda Hull, Adidas Raleigh 10:36.96; 3-Julie Coats, Hendrix College 10:42.36; 4-Missy Burgin, Univ. Southern Indiana 10:59.08; 5-Jennifer Burn, Trinity College 11:42.58.

Mid-American Conference
May 12, 2006
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ebba Stenbeck, Toledo 10:14.55; 2-Jamie Roflow, Bowling Green 10:27.37; 3-Jenny Fascione, Kent State 10:39.67; 4-Morgan Sulzener, University of Akron 10:51.70; 5-Becki Michael, Univ of Akron 10:58.39; 6-Kim Settle, Bowling Green 11:05.09; 7-Kelly Ardelean, Miami-Ohio 11:29.03; 8-Stephanie Hillman, Bowling Green 11:30.03; 9-Kelly McClure, Central Michigan 11:39.99 [17 finishers; Last = 12:48.48]

Georgia Tech Invitational
May 12, 2006
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cassie King, North Carolina 10:19.40; 2-Tsehaye Dagnachew, Charlotte 10:22.44; 3-Felicitas Mensing, Coastal Carolina 10:24.24; 4-Kris Roth, NC State 10:37.36; 5-Elena Linn, Georgia Tech 10:45.04; 6-Michelle Brewer, Samford 10:47.61; 7-Nicole Kurtain, Richmond 10:49.20; 8-Carrie Selmer, Winthrop 10:51.40; 9-Fallon Heffernan, Jacksonville 11:00.61; 10-Katie DeRusso, Notre Dame 11:08.41; 11-Savita Chelimo, Harding 11:09.41; 12-Andrea Smith, Georgia State 11:14.27; 13-Katina Zuganelis, Georgia Tech 11:36.22; 14-Kate Atkinson, High Point 11:40.93.

Western Athletic Conference
May 12, 2006
Honolulu, Hawaii, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stacie Lifferth, Utah State 10:24.67; 2-Beven Kennelly, Idaho 10:28.87; 3-Tiffany Strickland, Utah State 10:49.00; 4-Jennfer Twitchell, Utah State 11:12.49; 5-Melis Garner, Nevada 11:23.33; 6-Jessica Friend, Idaho 11:27.72; 7-Beth Sandoval, New Mexico State 11:30.44; 8-Marina Santana, Fresno State 11:31.61; 9-Michel Wilson, Hawaii 11:41.11; 10-Alix Lee-Painter, Idaho 11:42.77. [12 finishers; Last = 12:10.40]

ECAC Champs
May 12, 2006
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Meyers, Columbia 10:27.78; 2-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:33.84; 3-Shelby Leland, Columbia 10:36.54; 4-Suzanne Andrews, Princeton 10:37.21; 5-Elizabeth Gesel, Villanova 10:46.01; 6-Katie Simon, Syracuse 10:49.86; 7-Claire Hamilton, Yale 10:52.23; 8-Brianne Scott, Duquesne 10:59.33; 9-Karen Pulliam, William & Mary 11:02.80; 10-Lauren Simeson, Iona 11:36.22 [1 DNF)

Big West
May 12, 2006
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:40.86; 2-Karina Ortiz, Cal State Fullerton 11:08.27; 3-Julian Masciana, CSF 11:09.21; 4-Amanda Eichmann, CSF 11:17.53; 5-Celene Reyes, UC Riverside 11:17.57; 6-Laura Zung, UC Santa Barbara 11:20.99; 7-Kendall Bruton, UC Irvine 11:21.75; 8-Bridgette Sexton, Cal Poly 11:36.12; 9-Kristina Tudor, UCR 11:39.54 [13 finishers; Last = 12:03.48]

Big West
May 12, 2006
Northridge, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:40.86; 2-Karina Ortiz, Cal State Fullerton 11:08.27; 3-Julian Masciana, CSF 11:09.21; 4-Amanda Eichmann, CSF 11:17.53; 5-Celene Reyes, UC Riverside 11:17.57; 6-Laura Zung, UC Santa Barbara 11:20.99; 7-Kendall Bruton, UC Irvine 11:21.75; 8-Bridgette Sexton, Cal Poly 11:36.12; 9-Kristina Tudor, UCR 11:39.54 [13 finishers; Last = 12:03.48]

Big Sky Champs
May 12, 2006
Cheney, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah St. Laurent, Weber State 10:43.45; 2-Lindsey Anderson, Weber St 10:46.14; 3-Katie Bowen, Weber St 10:57.38; 4-Amy Blodgett, Weber St 11:01.83; 5-Kim Tritz, Montana 11:20.11; 6-Kayla Larson, Montana St 11:21.20; 7-Jayme Larson, Montana St 11:24.53; 8-Cheryl Stuart, Weber St 11:33.91; 9-Holly Evans, E. Wash 11:38.25; 10-Nikki Buchholtz, E Wash 11:44.53 [14 finishers; Last = 12:09.47]

Mid-Continent Champs
May 12, 2006
Macomb, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Billstrom, Valparaiso 10:51.01; 2-Tawny Parks, Southern Utah Univ 10:58.49; 3-Jody Welcker, SUU 11:27.27; 4-Meagan Corry, SUU 11:30.87; 5-Rebekah Brunner, Western Illinois 11:42.93 [1 DNF, 8 finishers; Last = 13:14.62]

Mountain West Champs
May 12, 2006
Provo, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rena Chesser, BYU 10:53.53; 2-Kristen Hemphill, Colorado St. 10:58.57; 3-Lisa Crampton, San Diego State Univ 11:03.10; 4-Amy Fowler, BYU 11:03.27; 5-Margaret Frash, Air Force Academy 11:09.32; 6-Kristi Barrus, BYU 11:14.95; 7-Ashlee Velez, Colorado State Univ 11:17.89; 8-Sarah Ingebretsen, BYU 11:19.57; 9-Celeste Tyson, SDSU 11:24.24; 10-Erin Weber, CSU 11:37.45; 11-Kate Papenberg, Air Force Academy 11:44.05 [12 finishers; Last = 12:28.83]

Conference USA
May 12, 2006
El Paso, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kate Gorry, Rice 10:56.15; 2-Whitney Mays, UAB 11:06.01; 3-Lisa Olivier, Tulsa 11:06.79 [12 finishers; Last 13:00.2]

Division I Independents
May 12, 2006
Greeley, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Thornberg, S.Dakota State 11;17.78; 2-Kirsten Barney, Utah Valley State 11;32.52; 3-Abbie Galloway, UC-Davis 11:38.54 [9 fnishers; Last = 12:29.92]

Horizon League
May 12, 2006
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-LeAnn Sarka, Detroit 11:24.37; 2-Katie Anderson, U.Wisconsin-Milwaukee 11:30.13; 3-Emily Cicero, Youngstown State 11:41.89 [7 finishers; Last = 13:35.97]

America East Champs
May 8, 2006
Durham, New Hampshire, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cathy Parker, New Hampshire 10:32.76; 2-Jessica Ortman, Albany 10:34.62; 3-Marisa Ryan, Boston 10:40.97; 4-Danielle Trimpop, Albany 11:03.17; 5-Jenna Ortman, Albany 11:09.80; 6-Heather Mitchell, Vermont 11:17.11; 7-Heather Carmichael, New Hampshire 11:36.44; 8-Hilary Greene, New Hampshire 11:40.33. [12 finishers; Last = 12:28.48]

Rocky Mountain Champs
May 8, 2006
Gunnison, Colorado, USA
Hand Timing
Results:
1-Brittany Somers, Adams State 11:08.3 [1 DNF, 8 finishers; Last = 13:42.7]

Shannon Invitational
May 6, 2006
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Strong, Asics 9:48.90; 2-Brittany Hodgson, Univ Puget Sound 11:26.27; 3-Nicolle Buchholtz, Eastern Wash. 11:32.96; 4-Karen Schwager, Washington 11:42.92 [6 finishers; Last = 12:00.28] Personal best for Strong, moving up on 2006 World List.

Wisconsin Twilight
May 6, 2006
Madison, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Kuca, Concordia University 10:07.67; 2-Jackie Oestriech, Univ Wisconsin 11:37.85 [8 finishers; Last = 12:54.45] Kuca lost a 10:11 mark to low barriers last week in Iowa but returns to run even faster at Madison.

Heptagonal Champs
May 6, 2006
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Willard, Brown 10:11.51; 2-Lisa Stublic, Columbia 10:18.87; 3-Susanne Andrews, Princeton 10:32.10; 4-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:32.77; 5-Laura Meyers, Columbia 10:36.33; 6-Shelby Leland, Columbia 10:39.83; 7-Lindsay Kahn, Brown 10:40.71; 8-Toni Salucci, Cornell 10:40.74; 9-Rachel Farnsworth, Princeton 10:56.40; 10-Claire Hamilton, Yale 10:59.11; 11-Angela Kudla, Cornell 11:06.59; 12-Elizabeth Calle, Yale 11:10.67; 13-Bevin Peters, Yale 11:20.95; 14-Lauren Walker, Harvard 11:32.62; 15-Jacqueline Dunn, Penn 11:36.05; 16-Oriana Campbell, Columbia 11:38.46.

Big East Champs
May 6, 2006
Stoors, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ioana Parusheva, Villanova 10:14.88; 2-Susan Davis, West Virginia 10:25.93; 3-Jilian Sullivan, Connecticut 10:31.79; 4-Orlaith Cunningham, Southern Connecticut 10:46.53; 5-Lise Ogrodnick, Georgetown 10:49.38; 6-Theresa Emond, Marquette 10:50.05; 7-Erin Henry, Georgetown 10:51.77; 8-Elizabeth Gesel, Villanova 10:53.63; 9-Katie Simon, Syracuse 11:02.18; 10-Katie DeRusso, Notre Dame 11:05.16; 11-Elizabeth Philipp, Notre Dame 11:10.10; 12-Julie Opet, Notre Dame 11:13.39; 13-Bridget Akard, Villanova 11:18.92; 14-Tara Hinke, Marquette 11:18.93; 15-Cristy Doll, Cincinnati 11:29.96 16-Danielle Patoir, Rutgers 11:32.93

Atlantic 10 Champs
May 6, 2006
, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tshehaye Dagnachew, Charlotte 10:32.11; 2-Amy Ruffolo, Duquesne 10:46.21; 3-Nicole Kurtain, Richmond 10:52.05; 4-Brianne Scott, Duquesne 11:11.09; 5-Jamie Sweeney, Rhode Island 11:11.34; 6-Kathy Guilfoyle, RI 11:21.15; 7-Andrea Newton, RI 11:36.67; 8-Anne Oltman, Dayton 11:38.24; 9-Erin Geiger, La Salle 11:40.38; 10-Kate Dobransky, La Salle 11:44.64. [1 DNF, 13 finishers; Last = 12:50.98]

PSAC Champs
May 6, 2006
California, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Richards, Edinboro 10:59.16; 2-Rachel Hall, Mansfield 11:06.14; 3-Tasha Wheatley, Clarion 11:22.88; 4-Desiree Bower, Kutztown 11:24.36; 5-Bridget Danner, Shippensburg 11:24.84; 6-Mary Bacher, Bloomsburg 11:30.17; 7-Kristen Jordan, Slippery Rock 11:34.50; 8-Stacie Stockard, Indiana-PA 11:44.36. [15 finishers; Last = 13:04.83]

Claremont Classic
May 6, 2006
Claremont, California, USA
Hand Timing
Results:
1- Melissa McBain, Future TC 10:37.6; 2-Kim Sonne, CMS 10:48.3; 3-Clara Kerley, Redlands 11:41.3. [7 finishers; Last = 12:49.2]

CCCA Champs
May 6, 2006
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Pilar Delgado, Cal State-LA 10:46.59; 2-Jennifer James, Chico State 10:49.31; 3-Karla Alburez, Cal State-LA 11:10.29; 4-Clara Harvey, Chico State 11:23.80; 5-Jamie Ray, Cal Poly Pomona 11:26.36; 6-Catherine Strause, UC-San Diego 11:27.85; 7-Ashleigh Montgomery, UC-San Diego 11:28.85; 8-Danielle Ciraulo, CS-Stanislaus 11:40.67; 9-Alyssa Lewis, CS-Bakersfield 11:43.85. [14 finishers; Last = 12:47.31]

Butler Twilight
May 6, 2006
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Abbey Hartmann, Washington Univ 11:05.78; 2-Lauren Simpson, IPFW 11:11.07; 3-Johanna Fickenscher, DePauw Univ 11:20.70; 4-Cristina Martinez, IPFW 11:38.50; 5-May King, Rhodes College 11:42.59 [8 finishers; Last = 12:01.86]

St. Thomas Invitational
May 6, 2006
St. Paul, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Getty, St. Cloud State 11:15.02 [6 finishers; Last = 12:40.39]

Patriot League
May 6, 2006
Worceter, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Bricker, Bucknell 11:14.90; 2-Frances Morro, Lafayette 11:25.86; 3-Christy Totten, Bucknell 11:26.40; 4-Jull Hajec, Army 11:32.61; 5-Kyleigh Millhouse, Navy 11:34.69; 6-Nicole Falcaro, Bucknell 11:44.51 [DQ-missed barrier: Myra Markey, Army; 15 finishers; Last = 12:40.63]

NYSTC Champs
May 6, 2006
Canton, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Trisha Sliker, Rochester 11:10.40; 2-Elizabeth Wilcox and Jessica Wilcox, Ithaca both 11:13.20; 4-Kerry Banazek, St. Lawrence 11:25.10. [14 finishers; Last = 13:09.10. Wilcox sisters are twins]

UTA Open
May 6, 2006
Arlington, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Niki Williams, TAMU Commerce 11:06.17; 2-Chelimo Savita, Harding Univ 11:15.18; 3-Krista Morris, Tarleton State 11:19.19 [4 finishers; Last = 13:47.80]

Centennial Conference
May 6, 2006
Westminster, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cait Bradley, Dickinson 11:07.36; 2-Darcy McDonald, Dickinson 11:18.90; 3-Maxine Markfield, Haverford 11:22.14; 4-Meredith Janeczek, Franklin & Marshall 11:35.70. [13 finishers; Last = 14:01.47]

CCIW Champs
May 6, 2006
Decatur, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melinda Sprague, Illinois Wesleyan 11:08.21 [13 finishers; Last = 13:53.63]

GLVC Champs
May 6, 2006
Rensselaer, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
GLVC Champs, 6 May 2006 - Rensselaer, Indiana 1-Melissa Burgin, Indiana 11:08.33; 2-Karen Bower, Indianapolis 11:44.40 [12 finishers; Last =13:35.92]

GNAC Champs
May 6, 2006
Monmouth, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karin Rohde, SPU 11:09.21; 2-Brandi McCoy, SPU 11:15.00; 3-Sarah Benson, CWU 11:22.41; [8 finishers; Last = 12:25.89]

Cal Poly-SLO
May 6, 2006
Santa Barbara, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Zung, UC-Santa Barbara 11:23.61; 2-Christie Farson, UCSB 11:34.23 [3 finishers; Last = 12:25.09]

Mid-Atlantic Champs
May 6, 2006
Chester, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Matta, Susquehanna 11:27.89; 2-Kate Glunt, Juniata 11:44.76 [11 finishers; Last = 14:03.48]

Metro Atlantic Champs
May 6, 2006
Lawrenceville, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Simeson, Iona 11:36.68; 2-Andrea Campbell, Rider 11:41.03 [7 finishers; Last = 13:54.20]

Jesse Owens Meet
May 5, 2006
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ann Gaffigan, New Balance 10:10.47; 2-Delilah DiCrescenzo, Westchester TC 10:19.66; 3-Melinda Keesee, Otterbein College 11:14.28. [no others]

Oregon Twilight Meet
May 5, 2006
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brianna Dahm, Nike Farm Team 10:17.68; 2-Mandi Fitz-Gustafson, Oregon 10:44.30; 3-Emily Mathis, Oregon 10:58.45; 4-Maddie Coffman, Willamette 11:39.42; DNF: Dana Buchanan, Oregon.

WIAC Champs
May 5, 2006
Oshkosh, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Rudd, La Crosse 10:37.77; 2-Jenny Graef, Oshkosh 11:05.26; 3-Beth Medinger, La Crosse 11:30.48; 4-Rosa Alvarez, Oshkosh 11:34.20; 5-Bridget Bocher, Eau Claire 11:34.99; 6-Amanda Kozicky, River Falls 11:39.02; 7-Heather Winum, Whitewater 11:44.53. [1 DNF, 18 finishers; Last = 12:54.71]

Billy Hayes Invitational
May 5, 2006
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Stuckey, Butler 10:40.01; 2-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 11:15.52; 3-Ashley Sommer, Indiana 11:17.50; 4-Maura Ratcliff, unattached 11:42.32 [5 finishers; Last = 12:05.42]

Rocket Open
May 5, 2006
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1500 Meter Steeple: 1-LeAnn Sarka, Detroit Mercy 5:22.69; 2-Rachel Pabst, Mount Union College 5:52.79. [no others]

Ohio Valley Champs
May 5, 2006
Cape Girardeau, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Michelle Brewer, Samford 11:08.26; 2-Juli Koenegstein, SE Missouri 11:25.76; 3-Kim Archer, Eastern Illinois 11:29.74; 4-Sarah Verelst, SE Missouri 11:36.99 [17 finishers; Last = 13:37.88]

NCAC Champs
May 5, 2006
Delaware, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Coleman OWU 11:33.30; 2-Christine Collins, Denison 11:39.95; 3-Ariane Burwell, Oberlin 11:43.65 [12 finishers; Last = 14:54.26]

GLIAC Champs
May 4, 2006
Big Rapids, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Aderman, Grand Valley 11:21.80; 2-Stephanie Kandas, Grand Valley 11:41.50. [11 finishers; Last = 14:30.10]

Weber Twilight Meet
May 3, 2006
Ogden, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Ann Schaurerhamer, unattached 11:07.13; 2-Jennifer Turnbull, unat 11:23.75; 3-Kristy Barrus, BYU 11:26.23.

Payton Jordan Invitational
April 30, 2006
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Galaviz, Nike 9:46.87; 2-Ann Gaffigan, New Balance 9:55.91; 3-Kara June, Asics Aggies 10:12.79; 4-Bevin Kennelly [CAN] Idaho 10:15.77; 5-Dawn Cromer, Brooks 10:16.90; 6-Jenny Barringer, Colorado 10:19.08; 7-Stefanie Calhoun, unattached 10:20.86; 8-Ali Mann, Nike-LA 10:37.70; 9-Ahavahla Haynes, Wisconsin 10:38.08; 10-Amanda Ganser, Wisconsin 10:43.95; 11-Jinny Hanifan, Nike Farm Team 10:50.86; 12-Masako Hirata [JPN] Acom 11:07.44; 13-Clara Harvey,Chico State 11:34.67; DNF-Jennifer James, Chico State.

Rice Twilight
April 29, 2006
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Yoder, Rice 10:31.57 [1 DNF, 3 finishers; Last = 12:05.75]

Southern Conference Champs
April 29, 2006
Statesboro, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shannon Wommack, Univ Tenn-Chattanooga 10:34.87; 2-Meghan Gaffney, Appalachian 11:17.10; 3-Nettie Halcomb, UTC 11:26.32; 4-Page Bridges, Furman 11:31.79; 5-Katie Poole, Furman 11:40.79. [14 finishers; Last = 13:49.22]

Arizona Dual Meet
April 29, 2006
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Masinelli, Arizona State Univ 10:40.51; 2-Jenna Wrieden, ASU 11:13.13; 3-Ashley Ippolito, U.of Arizona 11:35.85.

USC vs UCLA Dual Meet
April 29, 2006
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Clara Viehweg, UCLA 10:43.29; 2-Jenna Timinsky, UCLA 10:49.59; 3-Leslie Barrie, UCLA 11:14.53; 4-Kristen Berglas, USC 11:30.33.

Steve Scott Invitational
April 29, 2006
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Celeste Tyson, San Diego State Univ 10:48.35; 2-Pilar Delgado, Cal State-LA 10:48.41; 3-Lisa Crampton, SDSU 10:51.12; 4-Karla Alburez, CSLA 11:16.53; 5-Danielle Miller, Long Beach State 11:19.36; 6-Juliane Masciana, Cal State Fullerton 11:19.82; 7-Kendall Bruton, UC Irvine 11:29.73; 8-Katie Vahoviak, LB State 11:39.63.

Robison Invitational
April 29, 2006
Provo, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Stacie Lifferth, Utah State Univ 10:49.65; 2-Ann Heiner, Brigham Young Univ 10:54.47; 3-Mary Ann Schauerhamer, unattached 10:56.91; 4-Tiffany Strickland, USU 11:07.94; 5-Sarah Ingebretsen, BYU 11:14.24; 6-Tawny Parks, Southern Utah 11:18.24; 7-Kristy Barrus, BYU 11:24.95. [11 finishers; Last = 12:11.93]

SUNYAC Champs
April 29, 2006
Brockport, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kaitlin O'Sullivan, Oneonta 11:04.80; 2-Fran Magri, Geneseo 11:23.59; 3-Christianna Martin Geneseo 11:35.23 [15 finishers; Last = 14:26.92]

National City Invitational
April 29, 2006
Bowling Green, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Henize, Miami of Ohio 11:06.05; 2-Kelly Ardelean, Miami 11:26.84; 3-Ryanne Fortney, UAB 11:35.60 [5 DNF, 6 Finishers; Last = 13:21.88]

Sacramento Invitational
April 29, 2006
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karina Ortiz, Cal State Fullerton 11:09.16; 2-Melis Garner, Nevada 11:22.97; 3-Amanda Eichmann, CSF 11:35.64; 4-Virginia Grillo, Sacramento State 11:40.31 [8 finishers; Last = 12:26.17]

Kirby Memorial
April 29, 2006
Albuquerque, New Mexico, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Hemphill, Colorado State Univ 11:11.01; 2-Ashlee Velez, CSU 11:27.14; 3-Beth Sandoval, New Mexico State 11:32.16; 4-Stasia Ploskonka, Univ of NM 11:32.28; 5-Erin Weber, Colorado State Univ 11:36.20.

U. Washington vs. Washington State
April 29, 2006
Pullman, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kayle Peterson, WSU 11:10.76; 2-Collier Lawrence, WSU 11:16.35 ; 3-Trisha Rasmussen, UW 11:30.45 [4 finishers; Last = 12:23.80]

NEWMAC Champs
April 29, 2006
Boston, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nora Young, Smith 11:12.96; 2-Alicia Schor, MIT 11:28.54; 3-Aidan VanCleef, Coast Guard 11:33.94; 4-Caitlin Quinn, Coast Guard 11:44.38. [8 finishers: Last = 13:19.80]

Lyons Invitational
April 29, 2006
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leah Durr, Indiana State Univ 11:19.14; 2-Sarah Jarvis, ISU 11:36.79; [4 finishers; Last = 12:31.50]

Gina Relays
April 28, 2006
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Bush, Michigan State 10:21.97; 2-Jamie Roflow, Bowling Green 10:27.36; 3-Ellie Fernandez, John Carroll 10:44.84; 4-Emily Adams, Michigan State 10:47.85; 5-Melanie Price, Ohio State 10:52.23; 6-Laura Aderman, Grand Valley State 11:10.00; 7-Kim Settle, Bowling Green 11:13.45; 8-Rose Lehe, Ball State 11:13.53; 9-LeeAnn Sarka, Detroit Mercy 11:17.35; 10-Stephanie Kandas, GVS 11:17.48; 11-Lydia Singer, Calvin 11:21.19; 12-Lauren Simpson, IPFW 11:22.09; 13-Nicole Schmidt, Saginaw Valley 11:24.20; 14-Kristen Simpson, IPFW 11:28.15; 15-Stephanie Hillman, Bowling Green 11:31.69; 16-Kelly McClure, Central Michigan 11:35.53; 17-Mandi DeBlock, Lake Superior 11:40.70. [29 finishers; Last = 13:42.47]

Drake Relays
April 28, 2006
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
FLAWED RESULTS
http://drakerelays.com/06results/results/FridayPMColResults.html displays results of 3000m steeple at Drake Relays (Des Moines, Iowa) where, on 28 April 2006, Rasa Troup of Lithuania led in 9:55.77. Amanda Kuca of Concordia was the first collegian with 10:11.11. But results are topped by "Note: Barriers set too low for qualifying and records." Steeple Report observer did not hear flaw announced at meet.

Penn Relays
April 27, 2006
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
First Race: 1-Trina Cox Abilene Christian 10:05.19; 2-Ebba Stenback [SWE] Toledo 10:13.68; 3-Lindsey Sundel, Florida 10:21.11; 4-Barbara Parker [GBR] Florida State 10:27.37; 5-Lydia Willemse [CAN] Florida State 10:27.86 2; 6-Felicitas Mensing [GER] Coastal Carolina 10:28.86; 7-Amber Ferner, Purdue 10:32.63; 8-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:33.14; 9-Suzanne Andrews Princeton 10:34.65; 10-Joy Griffith, Mississippi State 10:35.31; 11-Kelly Richards, Edinboro 10:39.67; 12-Claire Duncan, unattached 10:41.87; 13-Gina Lucrezi, unattached 10:51.57 61; 14-Nicole Kurtain, Richmond 10:52.35; 15-Anne Hessberg, Boston College 10:53.93; 16- Amy Ruffolo, Duquesne 10:55.57; 17-Lise Ogrodnick [CAN] Georgetown 10:56.40; 18-Meggan Hodge, Mississippi State 10:58.00.

Second Race: 1-Toni Salucci, Cornell 10:36.02; 2-Robyn Ellerbrock Cornell 10:36.54; 3-Jenny Fascione Kent State 10:41.62; 4-Karen Pulliam, William & Mary 10:44.65; 5-Claire Hamilton, Yale 10:47.18; 6-Sonja Hinish, Penn State 10:47.40; 7-Kate Curran Penn State 10:49.05; 8-Kathryn Moore, Bates 10:50.24; 9-Brianne Scott, Duquesne 10:50.48; 10-Erin Henry, Georgetown 10:50.69; 11-Alexis Lake, Boston College 10:53.99; 12-Caitlin Bradley, Dickinson 10:55.24; 13-Becki Michael, Akron 11:02.17; 14-Claire Percival, Penn State 11:06.59; 15-Carly Matthews, Tennessee 11:10.98; 16-Kelly Sullivan, Salisbury 11:18.29; 17-Kathleen Duffy Sacred Heart 11:18.84; 18-Tasha Wheatley, Clarion 11:21.10; 19-Sara Marzouk, unattached 11:26.35.

Ty Terrell Relays
April 27, 2006
Beaumont, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda King, Lamar 10:44.54; 2-Renee Graham, Lamar 10:46.27; 3-Sarah Hershman, Sam Houston 11:16.90; 4-Allison Ferries, Sam Houston 11:29.18; 5-Erika Wright, Sam Houston 11:36.29 [7 finishers; Last = 15:20.00]

Musco Twilight
April 22, 2006
Iowa City, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Brown, Univ of Minnesota 10:16.71; 2-Jen Hess, UM 11:12.42; 3-Kelly Malarkey, Drake 11:14.64; 4-Carie Steil, UM 11:25.78.

"Bulldog Limited" Meet
April 22, 2006
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tsehaye Dagnachew, UNC-Charlotte 10:30.68; 2-Sarah Madebach, Georgia 10:53.47; 3-Andrea Morrow, U.Central Florida 11:25.78 [no others].

Triton Invitational
April 22, 2006
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melissa McBain, Future Track 10:34.35; 2-Angela Petersen, Paradise Valley 10:46.96; 3-Celeste Tyson, SDSU 10:48.32; 4-Catherine Strouse, UCSD 11:20.94; 5-Heather West, Paradise Valley 11:30.57; 6-Jamie Ray, Cal Poly Pomona 11:42.43; 7-Samantha Hatch, Paradise Valley 11:42.44; 8-Katie Vahoviak, Cal State Long Beach 11:43.62. [1 DNF, 13 finishers; Last = 12:59.67]

Colonial Athletic Association
April 22, 2006
Richmond, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nelly Anderson, James Madison Univ 10:38.90; 2-Karen Pulliam, William & Mary 10:47.03; 3-Britta Nelson, Towson 11:02.32; 4-Kate Willever, William & Mary 11:16.54; 5-Andrea Smith, Georgia State Univ 11:19.19; 6-Emily Watson, Northeastern Univ 11:22.20; 7-Emily Arena, William & Mary 11:26.90; 8-Aspen Foster, James Madison 11:35.53; 9-Emily Thompson, VCU 11:39.47 [16 finishers; Last = 12:39.98]

Nutmeg State Games
April 22, 2006
Storrs, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsay Kahn, Brown 10:45.37; 2-Orlaith Cunningham, Univ Conn 11:10.87; 3-Jamie Sweeney, Univ Rhode island 11:13.74; 4-Kathy Guilfoyle, URI 11:18.33. [6 finishers; Last = 12:44.73]

Michael Johnson Classic
April 22, 2006
Waco, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lyndsy Bedell, Baylor 10:46.45; 2-Lise Oliver, Tulsa 10:51.38; 3-Monque Ortega, Baylor 10:56.53; 4-Laura Kerr, U. Arkansas 11:15.76; 5-Renine LeHeron, Tulsa 11:38.16. [8 finish; Last = 12:24.78]

Woody Wilson Open
April 22, 2006
Davis, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heather Gibson, unattached 10:48.32; 2 Lucy Miller, San Francisco 11:19.90; 3-Abbie Galloway, UC Davis 11:28.16 [12 finishers; Last = 13:03.04]

Cardinal Classic
April 22, 2006
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melanie Price, Ohio State 10:51.08; 2-Carolyn Rauen, Missouri 11:05.46; 3-Ashley Ruberg, Louisville 11:22.89; 4-Anne King, Purdue 11:41.83 [7 finishers; Last = 13:15.81]

Spring Classic
April 22, 2006
Albany, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Ortman, Univ Albany 10:55.15; 2-Danielle Trimpop, UA 11:09.04; 3-Jenna Ortman, UA; 4-Allison Connor, unattached 12:52.39.

Central Collegiate Champs
April 22, 2006
Ypsilanti, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Billstrom, Valparaiso 10:56.38; 2-Julie Opet, Notre Dame 11:20.85; 3-Liz Philipp, Notre Dame 11:29.35 [5 finishers; Last = 12:03.63]

Texas Twillight
April 22, 2006
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Karilyn Petty, UTSA 7:19.99; 2-Larkin Geyer, Univ Texas 7:20.34; 3-Amber Reber, Univ Texas 7:53.21; 4-Mary Shelton, Texas A&M-CC 7:57.07; 5-Kelly Heinbaugh, Univ Texas 8:18.77.

Cornell at University of Pennsylvania
April 22, 2006
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:38.26; 2-Toni Salucci, Cornell 10:40.12; 3-Angela Kudla, Cornell 11:06.81; 4- Kinjal Parikh, Penn 11:33.03.

Cougar Invitational
April 22, 2006
Pullman, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:19.18; 2-Jessica Friend, Idaho 11:28.27; 3-Brandi McCoy, Seattle Pacific 11:33.79; 4-Alex Lee-Painter, Idaho 11:41.01 [8 finishers; Last = 12:59.73]

Christiansen Invitational
April 22, 2006
Fort Collins, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brooke Kish, unattached 11:19.78; 2-Crystal Hostetter, Black Hills State 11:28.09; 3-Erin Weber, Colorado State 11:43.04. [1 DNF, 8 finishers; Last = 12:18.54]

Oregon Invitational
April 21, 2006
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1- Carrie Messner, Asics 9:59.61; 2-Kelly Strong, Asics 10:01.70; 3-Brianna Dahm, Nike Farm Team 10:16.53; 4-Rena Chesser, BYU 10:17.49; 5-Amy Fowler, BYU 10:17.71; 6-Sariah St Laurent, Weber State 10:22.66; 7-Jane Rudkin, Team XO 10:24.11; 8-Bethany Nickless, UC-Santa Barbara 10:32.33; 9-Lindsey Anderson, Weber State 10:37.78; 10-Mandi Fitz-Gustafson, Oregon 10:38.50; 11-Tiffany Strickland, Utah State 10:41.77; 12-Amy Blodgett, Weber State 10:43.06; 13-Emily Mathis, Oregon 11:02.09; 14- Ashley Ippolito, Arizona 11:05.52; 15- Lauren Denfeld, Oregon State 11:11.37; 16-Masako Hirata, Acom 11:15.15.

Ellis Invitational
April 21, 2006
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Natalie Florence, New York AC 10:13.68; 2-Lisa Stublic, Columbia 10:20.83; 3-Laua Meyers, Columbia 10:32.52; 4-Shelby Leland, Columbia 10:41.26; 5-Lesley Higgins, NYAC 10:50.72; 6-Katie Simon, Syracuse 10:52.54; 7-Myra Markey, Army 10:53.59; 8-Fran Magri, SUNY Geneseo 10:58.21; 9-Rachel Farnsworth, Princeton 11:03.97; 10-Oriana Campbell, Columbia 11:13.01; 11-Kate Dobransky, La Salle 11:14.90; 12-Martine McGrath, College of New Jersey 11:17.49; 13-Bridget Akard, Villanova 11:19.99; 14-Frances Morro, Lafayette 11:20.09; 15-Lindsay Bryant, Lafayette 11:26.23 {17 finishers; Last = 12:52.51]

ACC Champs
April 21, 2006
Winston-Salem, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Barbara Parker [GBR] Florida State 10:21.16; 2-Lydia Willemse [CAN] Florida State 10:27.01; 3-Kris Roth, NC State 10:28.25; 4-Cassie King, U. North Carolina 10:33.17; 5-Alexis Lake, Boston College 10:36.58; 6-Kristin Hart, Virginia Tech 10:38.22; 7-Madeline McKeever, Duke 10:39.92; 8-Elena Linn, Georgia Tech 10:43.24; 9-Anne Hessberg, Boston College 10:54.30; 10-Jenny Barton, Clemson 10:59.98; 11-Kelly Fillnow Duke 11:04.16; 12-Kristen Coon, Boston College 11:09.27; 13-Addie Bracy, North Carolina 11:13.83; 14-Sarah Stein, Maryland 11:17.09; 15-Allison Carney, Maryland 11:18.32. [19 finish; Last = 11:48.91]

Kansas Relays
April 21, 2006
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tiffany Czarnomska, Univ of Mary (North Dakota) 10:54.37; 2-Casey DeWitt, Missouri State 10:56.35; 3-Jamie Vest, Missouri State 11:21.21; 4-Kristin Wolkey, Missouri State 11:38.48; 5-Lauren Simpson, Indiana PFW 11:44.94. [14 finish; Last = 13:43.72]

Lone Star Conference Champs
April 21, 2006
Stephenville, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Olha Kryv'yak, Abilene Christian 11:02.25; 2-Niki Williams, Commerce 11:24.41; 3-Krista Morris, Tarleton 11:32.18; 4-Hayley Garner, Abilene Christian 11:35.59. [6 finishers; Last = 15:02.93]

Metropolitan Champs
April 21, 2006
New York City, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Zuri Wilson, Iona 11:20.68; 2-Danielle Patoir, Rutgers 11:29.38; 3-Lauren Simeson, Iona 11:35.37; 4-Jodey Johnson, St. John's 11:44.49. {8 finishers; Last = 14:15.83]

Big South Champs
April 21, 2006
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Felicitas Mensing, Coastal Carolina 10:39.47; 2-Carrie Selmer, Winthrop Univ 10:50.68; 3-Piper Newby, Liberty Univ 11:10.48; 4-Rebekah Wahlquist, Liberty Univ 11:24.11; 5-Eileen Wicker, Coastal Carolina 11:39.49; 6-Kate Atkinson, High Point Univ 11:45.00. [10 finishers; Last = 12:37.36]

Volunteer Classic (High Schools)
April 21, 2006
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
2000mSteeple: 1-Brigid Carey, Mountain Brook HS (Alabama) 7:29.50; 2-Leslie Boozer, Mountain Brook HS 7:51.44; 3-Emily Webb, Gloucester HS 8:05.72; 4-Brooke Wilson, Blount HS 8:24.60; 5-Christina Zaffiro, Cincinnati-Ohio 8:25.00; 6-Katharine Scherer, Cincinnati, Ohio 8:34.30; 7-Rachael Walters, Red Bank 8:37.55; 8-Lindsey Whiteley, Houston HS 8:44.34; 9-Emily Blake, Louisville-Kentucky 8:46.76 [1 DNF, 15 finishers; Last = 9:27.61]

Carey, a high school sophomore running her first-ever steeplechase, ran faster than some collegians to break the 7:41.22 record for this multi-state meet held by Laura Neufarth of Centerville, Ohio. Race photos may be seen at http://steeplechics.com/gallery.php when webmaster returns from California meet.

Solid Orange Classic
April 16, 2006
Clemson, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barton, Clemson 11:15.96 [4 finishers; Last = 12:24.88]

Nebraska Invitational
April 15, 2006
Lincoln, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ann Gaffigan, unattached 10:12.50; 2-Katie Tornberg, South Dakota State 11:03.94; 3-Sanaa Kouba, Oral Roberts 11:18.94; 4-Lexic Dunlop 10:41.58, South Dakota. [9 finishers; Last = 13:34.08]

Sea-Ray Relays
April 15, 2006
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shannon Wommack, UT-Chattanooga 10:21.49; 2-Cassie Hunt, U. of Illinois 10:26.53; 3-Kelly Siefker, Indiana Univ 10:35.10; 4-Laura Kennedy, Illinois State Univ 10:45.06; 5-Julie Coats, Hendrix College 10:48.77; 6-Stephanie Greer, Indiana Univ 10:49.49; 7-Jenny Fascione, Kent State U 10:52.09; 8-Meghan Gaffney, Appalachian State 10:54.03; 9-Nicki Angstadt, Pittsburgh 10:56.68; 10-Toni Salucci, Cornell 10:57.12; 11-Claire Percival, Penn State 11:01.80; 12-Robyn Ellerbrock, Cornell 11:04.63; 13-Sonja Hinish, Penn State 11:08.99; 14-Emily Malinowski, Univ Of Memphis 11:12.12; 15-Carly Matthews, Tennessee 11:15.91; 16-Jamie Vest, Missouri Univ 11:19.06; 17-Melonie Price, Ohio State Univ 11:20.14; 18-Casey Dewitt, Missouri State Univ 11:21.13; 19-Ashley Sommer, Indiana Univ 11:24.83; 20-Kristin Wolkey; Missouri State Univ 11:28.19; 21-Kate Curran, Penn State 11:39.60; 22-Val Kazmer, Vanderbilt Univ 11:43.75.

Carolina Fast Times meet
April 15, 2006
Chapel Hill, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Liz Wort, unattached 10:31.17; 2-Maddie McKeever, Duke Univ 10:56.37; 3-Katie Simon, Syracuse 11:11.59; 4-Kelly Fillnow, Duke Univ 11:13.80; 5-Heidi Pinkerton, UNC-Greensboro 11:27.41 [10 finishers; Last = 13:20.70]

Brown Invitational
April 15, 2006
Providence, Rhode Island, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Willard, Brown 10:31.64; 2-Jillian Sullivan, University of Connecticut 10:37.37 [3 finishers; Last = 12:46.97]

Triangular Meet
April 15, 2006
New Haven, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Suzanne Andrews, Princeton 10:37.70; 2-Claire Hamilton, Yale 10:56.87; 3-Rachel Farnsworth, Princeton 11:13.34; 4-Heather Iatuaro, Princeton 11:28.28; 5-Kinjal Parikh, Univ Pennsylvania 11:38.39.

Spartan Invitational
April 15, 2006
East Lansing, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Bush, Michigan State Univ 10:40.80; 2-Emily Adama, MSU 10:51.20 [8 finish; Last = 14:14.38]

Brigham Young Invitational
April 15, 2006
Provo, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah St. Laurent, Weber State 10:50.26; 2-Ann Heiner, BYU 10:58.37; 3-Lindsey Anderson, Weber State 11:00.57; 4-Sarah Ingebretsen, BYU 11:10.34; 5-Amy Blodgett, Weber State 11:11.04; 6- Mary Ann Schauerhamer, unat 11:18.61 [1 DNF, 9 finishers; Last = 12:10.61]

State Pacesetters Meet
April 15, 2006
Terre Haute, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber Ferner, Purdue 10:53.00; 2-Leah Durr, Indiana State 11:36.41; 3-Sarah Jarvis, Indiana State 11:36.69; 4-Anne King, Purdue 11:44.80 [5 finishers; Last = 12:05.50]

Ohio Div 3 Champs
April 15, 2006
Delaware, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ellie Fernandez, John Carroll Univ 10:54.34; 2-Darci Walthew, Ohio Northern Univ 11:31.10; 3-Christine Collins, Denison Univ 11:43.38. [14 finishers; Last = 13:28.98]

LaCoste Invitational
April 15, 2006
Starkville, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meggan Hodge, Miss State Univ 10:56.40; 2-Joy Griffith, Miss State Univ 11:02.82 [5 finishers; Last = 13:58.23]

UTEP Invitational
April 15, 2006
El Paso, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Stasia Ploskonka, Univ. New Mexico 7:47.85; 2-Beth Sandoval, New Mexico State 7:53.82; 3-Katelin Engard, NM Highlands 8:08.67; 4-Myrriah Gomez, NM Highlands 8:43.39.

Mesa Classic
April 15, 2006
Mesa, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Hemphill, Colorado State 11:04.53 [4 finishers; Last = 13:18.98]

Godfather's Challenge
April 15, 2006
Emporia, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Veronica Sackett, North Dakota 11:26.14 [12 finishers; Last = 12:48.33]

Onesty-Abramson Invitational
April 15, 2006
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Allison Carney, Maryland 11:28.71; 2-Shari Gorga, Maryland 11:35.70 [10 finishers; Last = 13:19.87]

Liberty League Champs
April 15, 2006
Troy, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kerry Banazek, St. Lawrence 11:30.92 [6 finishers; Last = 14:06.69]

Panther Invitational
April 15, 2006
Middlebury, Vermont, USA
Automatic Timing
Results:
1-Andrea Giddings, Middlebury College 11:32.78 [3 finishers; Last = 13:27.28]

New Jersey Invitational
April 15, 2006
Trenton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Wilcox, Ithaca College 11:39.67; 2-Elizabeth Wilcox, Ithaca College 11:39.72. [1 DNF, 6 finishers; Last = 13:10.85]

Northeastern Invitational
April 15, 2006
Boston, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Walker, Harvard 11:41.14 [3 finishers; Last = 13:40.60]

University of Toledo High School Invitational
April 15, 2006
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Kate Worley, Toledo Christian HS 8:34.75; 2-Marquita Byrd, Warrensville 8:45.43; 3-Tara Cardenas, Oregon Clay 8:48.32; 4-Fran Melzer, Bedford St. Peters 9:06.30; 5-Christina Snyder, Toledo Christian HS 9:12.81 [15 runners; Last = 10:56.90]

Pomona-Pitzer Invitational
April 14, 2006
Claremont, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Marisa Ryan, Boston Univ 10:46.28; 2-Caroline Peyton, Arkansas 10:47.39; 3-Katie Stuckey, Butler 10:48.76; 4-Kaitlin O'Sullivan, Oneonta 11:07.29; 5-Jody Welcker, Southern Utah 11:13.26; 6-Celene Reyes, UC Riverside 11:19.58; 7-Tasha Wheatley, Clarion 11:19.62; 8-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 11:25.33; 9-Jamie Ray, Cal Poly Pomona 11:25.86; 10-Sandra Prado, Concordia Irvine 11:26.94; 11-Juliane Masciana, CSU Fullerton 11:27.70; 12-Kristina Tudor, UC-Riverside 11:32.08; 13-Kate Papenberg, Air Force 11:32.87; 14-Laura Bowman, Vanguard Univ 11:40.53; 15-Sarah Madebach, Georgia 11:44.80; 16-Meagan Corry, Southern Utah 11:44.80 [2 DNF, 34 finish; Last = 13:50.16]

Tom Botts Invitational
April 14, 2006
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jane Rudkin, Team XO 10:48.62; 2-Angela Potrykus, U.Missouri 11:11.51; 3-Jessica Schmidt, U. Iowa 11:23.70.

Army vs Navy
April 14, 2006
West Point, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Myra Markey, Army 11:06.54; 2-Jill Hajec, Army 11:21.83; 3-Kyleigh Millhouse, Navy 11:34.61; 4-Sammy Jo Andrews, Navy 11:39.75; 5-Roxanne Wegman, Army 11:40.22.

Montana State Invitational
April 14, 2006
Bozeman, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tiffany Czarnowska, College of Mary 11:26.80 [3 finishers; Last = 12:14.34]

Springco Invitational
April 14, 2006
Long Beach, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Wheatley, Santa Clara 11:43.40 [7 finishers; Last = 14:24.30]

Mt. San Antonio College Relays
April 13, 2006
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Section 3 (Invitational) 1-Korine Hinds, Jamaica 9:57.02; 2-Brooke Bennett, Arizona State 10:20.50; 3-Mary Davies, Oklahoma State 10:28.91; 4-Brittany Somers, Adams State 10:39.24; 5-Meghan Leonard, Washington State 10:41.74; 6-Ali Mann, Nike 10:51.07; 7-Lindsay Allen, Stanford 10:54.13; 8-Meredith MacGregor, Simon Fraser 10:59.19; 9-Leslie Barrie, UCLA 11:02.01; 10- Stefanie Calhoun, unattached 11:09.38.

Section 2 (Open) 1-Kristin Anderson, unattached 10:23.61; 2-Bevin Kennelly, Idaho 10:38.23; 3-Lindsay Sundell, Florida 10:40.51; 4-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:43.91; 5-Jinny Hanifan, Nike Farm Team 10:49.44; 6-Sarah Madebach, Georgia 10:50.59; 7-Katie Stuckey, Butler 10:58.69; 8-Whitney Mays, Alabama Birmingham 11:05.41; 9-Ashley Birger, Colorado Springs 11:05.86; 10-Theresa Emond, Marquette 11:14.98; 11-Katie DeRusso, Notre Dame 11:17.35; 12-Tara Hinke, Marquette 11:24.41; 13-Hannah Davey, Colorado Mines 11:39.48.

Section 1 (Schools): 1-Margaret Frash, Air Force Academy 10:58.63; 2-Ciara Viehweg, UCLA 10:59.54; 3-Morgan Sulzener, Akron 11:04.65; 4-Collier Lawrence, Washington State 11:07.07; 5-Katrina Nicholas, SF Austin 11:08.56; 6-Ashley Ippolito, Arizona 14.57; 7-Kathryn Kramer, Florida 11:15.14; 8-Tawny Parks, Southern Utah 11:25.84; 9-Tasha Wheatley, Clarion 11:26.03; 10-Whitney Patton, Mt. SAC 11:33.32; 11-Kayle Peterson, Washington State 11:33.75; 12-LeeAnn Nawrocki, Florida 11:37.01; 13-Ciara Harvey, Chico State 11:43.12; 14-Karla Alburez, CSU Los Angeles 11:43.76.

Dogwood Invitational
April 13, 2006
Nacogdoches, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda King, Lamar 10:47.25; 2-Renee Graham, Lamar 10:57.13; 3-Breeka Johnson, unattached 11;35.40.

University of Toledo Tri-Meet
April 13, 2006
Toledo, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Ebba Stenback, U. Toledo 6:41.30; 2-Stephanie Hillman, Bowling Green 7:21.94; 3-Andrea Pollack, Bowling Green 7:41.36; 4-Meghan Ginter, Northern Illinois 7:51.50; 5-Dennise Valladaras, N. Illinois 8:10.93.

JJK Invitational
April 8, 2006
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rena Chesser, BYU 10:21.69; 2-Amy Fowler, BYU 10:31.02; 3-Leslie Barrie, UCLA 10:33.48; 4-Ali Mann, Nike-LA 10:35.97; 5-Clara Viehwig, UCLA 10:56.11; 6-Jennie Twitchell, Utah State 11:17.32; 7-Lucy Miller, San Francisco 11:20.87; 8-Michelle Ishio, Track West 11:38.10.

Oregon Pepsi (5-teams) Invitational
April 8, 2006
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Dana Buchanan, Oregon 10:33.77; 2-Molly Landreth, Penn State 10:34.18; 3-Mandi Fitz-Gustafson, Oregon 10:45.68; 4-Kate Curran, Penn State 10:59.79; 5-Claire Percival, Penn State 11:06.07; 6-Emily Mathis, Oregon 11:15.98; 7-Karen Schwager, Washington 11:37.22.

Duke Invitational
April 8, 2006
Durham, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Felcitas Mensing, Coastal Carolina 10:37.02; 2-Lise Ogrodnick, Georgetown 10:39.73; 3-Lisa Crampton, San Diego State 10:42.11; 4 -Erin Henry, Georgetown 10:44.19; 5-Anne Hessberg, Boston College 10:46.04; 6-Carrie Selmer, Winthrop 10:46.46; 7-Karen Pulliam, William & Mary 10:50.91; 8-Nicole Kurtain, Richmond 10:58.03; 9-Kim Malcolm, Georgetown 11:00.10; 10-Celeste Tyson, San Diego State 11:04.90; 11-Addie Bracy, North Carolina 11:04.93; 12-Andrea Morrow, Central Florida 11:05.84; 13-Danielle Trimpop, Albany 11:10.69; 14-Heidi Pinkerton, UNC Greensboro 11:11.08; 15-Sarah Stein, Maryland 11:15.27; 16-Emily Low, Christopher Newport 11:26.16; 17-Eileen Wicker, Coastal Carolina 11:26.78; 18-Shari Gorga, Maryland 11:27.34; 19-Kate Willever, William & Mary 11;29.05; 20-Emily Arena, William & Mary 11:31.85; 21-Emily Thompson, 11:36.38; 22-Morgan Stengel, North Carolina 11:36.68; 23-Allison Carney, Maryland 11:37.73; 24-Cristy Falcone, Mary Washington 11:41.11; 25-Kate Atkinson, High Point 11:43.38; 26-Anne Iddins, St. Thomas 11:43.94.

Wartburg Select Meet
April 8, 2006
Waverly, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Rudd, UW-La Crosse 10:38.66; 2-Kourtney Joyce, Gustavus 10:59.94; 3-Brooke Ferguson, unattached 11:02.01; 4-Jill Wagaman, Wartburg 11:23.21; 4-Jessica Scott, Wisconsin-Platteville 11:37.37 [17 finishers; Last = 13:59.42]

Sam Howell Invitational
April 8, 2006
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Meyers, Columbia 10:40.92; 2-Lauren Bricker, 10:52.97; 3-Lesly Higgins, New York AC 10:54.45; 4 -Claire Hamilton, Yale 10:57.21; 5-Shelby Leland, Columbia 11:01.12; 6-Katie Simon, Syracuse 11:10.16; 7-Oriana Campbell, Columbia 11:18.40; 8-Lauren Simeson, Iona College 11:19.13; 9-Elizabeth Calle, Yale 11:20.05; 10-Maxine Markfield, Haverford 11:20.37; 11-Bevin Peters, Yale 11:20.94; 12-Zuri Wilson, Iona College 11:24.51; 13-Martine McGrath, College of NJ 11:26.54; 14-Beverly Pierotti, Bucknell 11:35.97.

Miami Invitational
April 8, 2006
Oxford, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ellie Fernandez, John Carroll 10:45.55; 2-Ashley Billstrom, Valparaiso 10:58.94; 3-Sarah Henize, Miami Univ 11:07.77; 4-Julie Opet, Notre Dame 11:09.22; 5-Elizabeth Philipp, Notre Dame 11:15.02; 6-Lauren Simpson, IPFW 11:23.61; 7-Kelly Ardelean, Miami 11:30.82; 8-Jobeth Schmiesing, Valparaiso 11:35.84; 9-Tricia Stege, John Carroll 11:38.49 [13 finishers; Last = 12:31.34]

Azusa Pacific Meet
April 8, 2006
Azusa, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Pilar Delgado, Cal State-LA 10:46.33 [12 finishers; Last = 13:23.82]

Penn Invitational
April 8, 2006
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Hand Timing
Results:
1-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:50.3; 2 -Toni Salucci, Cornell 10:54.4; 3-Angela Kudle, Cornell 11:00.3; 4-Elizabeth Gesel, Villanova 11:00.9.

U-Conn Invitational
April 8, 2006
Storrs, Connecticut, USA
Hand Timing
Results:
1-Lindsay Kahn, Brown 10:52.10; 2-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:05.30; 3-Ashley Jensen, Providence 11:19.20; 4-Orlaith Cunningham, Univ of Conn 11:28.40 [8 finishers; Last = 13:01.60]

Ole Miss Invitational
April 8, 2006
Oxford, Mississippi, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Malinowski, Memphis 10:55.92; 2-Megan Carnes, Alabama 11:03.18. [7 finishers; Last = 12:26.98]

All-Ohio Champs
April 8, 2006
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Becki Michael, Akron 10:55.94; 2-Morgan Sulzener, Akron 11:01.63; 3-Jamie Roflow, Bowling Green 11:05.90; 4-Melanie Price, Ohio State 11:19.81 [1 DNF, 10 finishers; Last = 12:46.03]

Wildcat Invitational
April 8, 2006
Durham, New Hampshire, USA
Automatic Timing
Results:
1-Catherine Parker, Univ. New Hampshire 11:01.93; 2-Alexis Lake, Boston College 11:06.67; 3-Kristin Coon, Boston College 11:14.37 [7 finishers; Last = 13:16.27]

Augustana Invitational
April 8, 2006
Sioux Falls, South Dakota, USA
Hand Timing
Results:
Hand timing: 1-Jen Kempers, Dordt 11:02.0; 2-Renee Aune, N. Dakota 11:06.6; 3-Veronica Sackett, N. Dakota 11:07.0; [5 finishers; Last = 14:26.5]

Spec Towns Invitational
April 8, 2006
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathryn Kramer, U.Florida 11:06.01; 2-LeeAnn Nawrocki, U. Florida 11:12.85; 3-Anne King, Purdue 11:34.77 [1 DNF]

Redbird Classic
April 8, 2006
Charleston, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Theresa Edmond, Marquette 11:09.40; 2-Melinda Sprague, Illinois Wesleyan 11:30.66 [7 finishers; Last = 1309.92]

Willamette Invitational
April 8, 2006
Salem, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kaitlin Poggi, Oregon State 11:18.74; 2-Asley Sharratt, Willamette 11:43.24 [15 finishers; Last = 14:28.11]

Messersmith Invitational
April 8, 2006
Cedar Falls, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Malarkey, Drake University 11:21.05 [6 finishers; Last = 12:53.75]

Indiana Little State Champs
April 8, 2006
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Missy Burgin, Southern Indiana 11:23.90; 2-Marci White, Franklin 11:38.92 [28 finishers; Last = 14:16.02]

Williams Relays
April 8, 2006
Williamstown, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shauneen Garrahan, Amherst College 11:27.20 [6 finishers; Last = 13;38.88]

Emporia State Relays
April 8, 2006
Emporia, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber DeHaan, MidAmerica Nazarene 11:34.73 [6 finishers; Last = 13:27.18]

Seminole Invitational
April 8, 2006
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julie Stackhouse, unattached 11:40.46 [1 DNF, 4 finishers; Last = 12:12.16]

Indiana Relays
April 8, 2006
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Sommer, Indiana 7:19.73; 2-Val Kazmer, Vanderbilt 7:29.69; 3-Maura Ratcliff, Indiana 7:36.01; 4-Christing Brown, Vanderbilt 7:57.71.

Central Michigan Triangular
April 8, 2006
Mt. Pleasant, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rachael Lindman, Western Michigan 7:31.33; 2-Kelly McClure, CMU 7:38.78; 3-Libby Carpenter, CMU 7:48.07; 4-Susan Duncan, CMU 7:50.86

Texas Relays
April 7, 2006
Austin, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
7 April 2006, Section A: 1-Trina Cox, Abilene Christian 10:10.93; 2-Sarah Becker, Wichita State 10:38.01; 3-Sarah Yoder, Rice 10:43.78; 4-Mica Land, Wichita State 10:46.80; 5-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:48.22; 6-Caroline Peyton, Arkansas 10:54.87; 7-Meggan Hodge, Mississippi State 11:13.66; 8-Laura Kerr, Arkansas 11:16.09; 9-Sana Kouba, Oral Roberts 11:24.11. [1 DNF, 11 finishers; Last = 11:50.96]

5 April 2006, Section B: 1-Niki Williams, TAMU-Commerce 11:24.47; 2-Karilyn Petty, UT-San Antonio 11:37.18; 3-Sarah Hershman, Sam Houston State 11:37.49. [4 finishers; Last = 12:23.37]

Big West Challenge
April 7, 2006
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:42.21; 2-Karina Ortiz, CS Fullerton 11:12.88; 3-Christie Farson, UC Santa Barbara 11:25.06; 4-Laura Zung, UC Santa Barbara 11:25.34; 5-Danielle Miller, Long Beach State 11:30.61; 6-Kendall Burton, UC Irvine 11:41.37. [1 DNF, 14 finishers; Last = 12:43.55]

Tufts Hillside Relays
April 7, 2006
Boston, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna King, Colby 11:09.10; 2-Rebecca Ades, Tufts 11:13.28; 3-Katy O'Brien, Tufts 11:20.40 [11 finishers; Last = 13:16.27]

Marv Frye Invitational
April 7, 2006
Delaware, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melinda Keesee, Otterbein 11:21.04 [6 finishers; Last = 15:59.63]

Pelluer Invitational
April 7, 2006
Cheney, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Friend, Idaho 11:40.43; [7 finishers; Last = 13:28.49]

Phlein Invitational
April 1, 2006
West Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber Ferner, Purdue Univ 10:33.73; 2-Tara Hinke, Marquette 11:32.40 [5 finishers; Last = 14:06.07]

Diet Pepsi Classic
April 1, 2006
Gainesville, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsay Sundell, U. Florida 10:43.08; 2-Kathryn Kramer, UF 11:01.87; 3-LeeAnn Nawrocki, UF 11:22.11 [5 finishers; Last = 13:56.63]

Oliver Jackson Open
April 1, 2006
Abilene, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Trina Cox, Abilene Christian Univ, 10:45.32 [3 finishers; Last = 14:59.99]

Geo Mason Invitational
April 1, 2006
Fairfax, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Susanne Andrews, Princeton 10:55.99; 2-Heather Iatauro, Princeton 11:18.00; 3-Rachel Farnsworth, Princeton 11:22.51; 4-Britta Nelson, Towson 11:30.34 [9 finishers; Last = 13:03.41]

Tufts Snowflake Meet
April 1, 2006
Boston, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathryn Moore, Bates 11:03.22; 2-Rebecca Ades, 11:30.01 [4 Finishers; Last = 13:50.24]

Benich Classic
April 1, 2006
Greeley, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brittany Somers, Adams State College 11:05.91 [6 finishers; Last = 13:40.69]

Yellow Jacket Invitational
April 1, 2006
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sabrina Lefort, UT-Chattanooga 11:06.73; 2-Jenny Barton, Clemson Univ 11:08.19 [3 finishers; Last = 14:44.59]

Owl Invitational
April 1, 2006
New Haven, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Claire Hamilton, Yale 11:09.10; 2-Anne Hessberg, Boston College 11:15.10; 3-Alexis Lake, BC 11:17.50; 4Jill Hajec, Army 11:17.80; 5-Elizabeth Calle, Yale 11:34.10; 6-Bevin Peters, Yale 11:37.30; 7-Kristen Coon, BC 11:44.30 [9 finishers; Last = 13:10.90]

Northwest Invitational
April 1, 2006
Maryville, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Veronica Sackett, North Dakota 11:16.54; 2-Renee Aune, ND 11:24.94; 3-Dana Kelly, Truman State 11:27.93; 4-Katherime Hoffman, unattached 11:40.32; 5-Amber DeHaan, MidAmerica 11:44.27. [8 finishers; Last =13:15.29]

Al Manuel Invitational
April 1, 2006
Missoula, Montana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tiffany Czarnowska, Univ of Mary 11:19.26 [5 finishers; Last = 13:42.68]

Libery Asics Meet
April 1, 2006
Lynchburg, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Piper Newby, Liberty Univ 11:19.62 [10 finishers; Last = 13:27.52]

Emory Classic
April 1, 2006
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Pyles, Cedar 11:21.71 [12 finishers; last = 13:43.68]

Charlotte Invitational
April 1, 2006
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Jamie Sweeney Rhode Island 11:26.12; 2 Kathy Guilfoyle Rhode Island 11:26.36 [4 finishers; last = 12:26.31]

2000m Steeple: 1-Kyleigh Millhouse, Navy 7:35.38; 2-Chelsea Decker, Navy 7:39.49; 3 -Aspen Foster, James Madison 7:45.60; 4-Maureen Dooley, Navy 7:48.69 [7 finishers; :ast = 8:19.79]

Terrapin Invitational
April 1, 2006
College Park, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Stein, U.Maryland 11:27.38; 2-Allison Carney, UM 11:33.20; 3-Shari Gorga, UM 11:38.06; 4-Kelly Sullivan, Salisbury 11:38.96 [7 finishers; Last = 12:54.10]

Brockport (New York) Invitational
April 1, 2006
Brockport, New York, USA
Automatic Timing
Results:
Brockport (New York) Invitational, 1 Apr 2006 1-Fran Magri, Geneseo 11:28.91 [6 finishers; Last = 14:04.41]

Stanford Invitational
March 31, 2006
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
Section 1 (31 March 2006) 1-Nelly Anderson, James Madison 10:18.97; 2-Brianna Dahm, Nike 10:19.20; 3-Barbara Parker, Florida State 10:24.75; 4-Sarah St.Laurent, Weber State 10:26.59; 5-Stacie Lifferth, Utah State 10:28.05; 6-Lydia Willemse, Florida State 10:28.20; 7-Kelly Siefker, Indiana 10:29.15; 8-Lyndsy Bedell, Baylor 10:30.55; 9-Marisa Ryan, Boston 10:30.57; 10 Tsehaye Dagnachew, Charlotte 10:30.73; 11-Eva Tomankova, Oklahoma State 10:31.52; 12-Monique Ortega, Baylor 10:34.08; 13- Lindsey Anderson, Weber State 10:36.11; 14-Anna Masinelli, Arizona State 10:36.36; 15-Jinny Hannifan, Nike 10:54.90.

Section 2 (1 April 2006) 1-Jess Cickay, Boston 10:24.38; 2-Micah Land, Wichita State 10:35.05; 3-Meghan Leonard, Washington State 10:41.04; 4-Amy Blodgett, Weber State 10:45.27; 5-Arianne Field, Michigan 10:46.41; 6-Katie DeRusso, Notre Dame 10:47.05; 7-Margaret Frash, Air Force 10:48.76; 8-Celeste Tyson, San Diego State 10:52.49; 9-Kristy Barrus, BYU 10:52.99; 10-Kayle Peterson, Washington State 10:53.09; 11-Emily Adams, Michigan State 10:53.30; 12-Tawny Parks, Southern Utah 10:53.60; 13-Karin Rhode, Seattle Pacific 11:05.85; 14-Lawrence Collier, Washington State 11:11.01; 15-Amanda Ganser, Wisconsin 11:13.43; 16-Brandi McCoy, Seattle Pacific 11:17.02; 17-Julie Opet, Notre Dame 11:17.17; 18-Ciara Harvey, Chico State 11:18.12; 19-Katie Anderson, SR Wisconsin Milwaukee 11:18.73; 20-Danielle Miller, Long Beach State 11:19.24.

California vs. Nevada
March 31, 2006
Fresno, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Pilar Delgado, Cal State-Los Angeles 10:47.35; 2- Leslie Barrie, UCLA 10:50.78; 3-Ciara Viehweg, UCLA 11:11.84; 4-Abbie Galloway, UC Davis 11:21.97; 5-Christie Farson, UC-Santa Barbara 11:26.69; 6-Karla Alburez, CSLA 11:35.39; 7-Jamie Ray, Cal Poly Pomona 11:39.99 [13 finishers; Last = 12:50.81]

Missouri Relays
March 31, 2006
Columbia, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Vicky Echeverria, Harding Univ 10:59.21; 2-Angela Potrykus, Missouri 11:17.00; 3-Nicole Hasemeier, Central Missouri 11:26.63; 4-Renine LeHeron, Tulsa 11:34.61; 5-Breanna Chipney, Tulsa 11:38.38 [10 finishers; Last = 12:40.73]

Cougar Invitational
March 31, 2006
Provo, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mary Ann Schauerhamer, unat 11:25.08; 2-Jody Welcker, Southern Utah 11:43.32 [6 finishers; Last = 12:45.23]

Raleigh Relays
March 25, 2006
Raleigh, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
Seeded Afternoon race: 1-Ioana Parusheva, Villanova 10:15.31; 2-Tara Dressler, Campbell 10:39.06; 3-Felicitas Mensing, Coastal Carolina 10:40.98; 4-Morgan Sulzener, Akron 10:45.01; 5-Anne Hessberg, Boston College 10:49.22; 6-Clair Duncan, unattached 10:50.30; 7-Amy Ruffolo, Duquesne 10:51.01; 8-Jennifer Fascione, Kent State 10:53.45; 9-Meghan Gaffney, Appalachian State 10:56.75; 10-Ncki Angstadt, Pittsburgh 11:02.09; 11-Brianne Scott, Duquesne 11:12.65; 12-Kristen Coon, Boston College 11:18.27; 13-Alexis Lake, Boston College 11:19.44; 14-Heidi Pinkerton, UNC Greensboro 11:21.99; 15-Christine Collins, Denison 11:25.52; 16-Erin Geiger, La Salle 11:30.66.

Unseeded Morning race: 1-Claire Percival, Penn State 11:02.18; 2-Becky Michael, Akron 11:02.93; 3-Kate Curran, Penn State 11:15.90; 4-Danielle Trimpop, Albany 11:23.05; 5-Sonja Hinish, Penn State 11:36.25; 6-Valerie Kazmer, Vanderbilt 11:40.87; 7-Kate Dobransky, La Salle Univ 11:42.03 [13 finishers; Last = 12:21.10]

Hornet Invit
March 25, 2006
Sacramento, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah St Laurent, Weber State 10:29.88; 2-Katie Bowen, Weber State 10:31.52; 3-Bevin Kennelly, CAN-Idaho 10:37.32; 4-Lindsey Anderson, Weber State 10:37.89; 5-Amy Blodgett, Weber State 10:53.05; 6-Shirley Stuart, Weber State 11:17.32; 7-Abbie Galloway,UC-Davis 11:18.27; 8-Melis Garner, Nevada 11:26.23; 9-Lucy Miller, San Francisco 11:28.00 10-Virginia Grillo, Sacramento State 11:30.06 [20 finishers; Last = 13:43.92]

Arizona State Invitational
March 25, 2006
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Brooke Bennett, Arizona State 10:35.43; 2-Sereena Harmon, Arizona State 11:22.01; 3-Jenna Wrieden, Arizona State 11:38.05. [4 finishers; Last = 12:35.09]

Southern Illinois Spring Classic
March 25, 2006
Carbondale, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Kennedy, Illinois State 10:38.21; 2-Sarah Henize, Miami Ohio 11:11.89; 3-Theresa Emond, Marquette 11:20.46. [4 finishers; Last = 12:38.68]

Collegiate Classic
March 25, 2006
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Toni Salucci, Cornell 10:49.70; 2-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:57.29; 3-Kate Papenberg, Air Force 11:22.82; 4-Celene Reyes, UC Riverside 11:31.85; 5-Tracy Dantema, UC Irvine 11:37.87 [10 finishers; Last = 12:26.16]

Fred Hardy Invitational
March 25, 2006
Richmond, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nicole Kurtain, U.Richmond 10:55.94; 2Kate Willever, William and Mary 11:26.74 [1 DNF, 6 Finishers; Last =12:36.12]

Susquehanna Invitational
March 25, 2006
Selinsgrove, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Caitlin Bradley, Dickinson 11:00.62; 2-Mary Bacher, Bloomsburg 11:24.73; 3-Katy Glunt, Juniata 11:45.71 [17 finishers; Last = 14:30.03]

Disney World Invitational
March 25, 2006
Lake Buena Vista, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melanie Price, Ohio State Univ 11:08.35; 2-Andrea Morrow, U.Central Florida 11:19.71 [4 finishers; Last = 12:45.07]

Baylor Dr. Pepper Meet
March 25, 2006
Waco, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Loeffler, Trinity 11:23.97; 2 -Charity Williams, Baylor 11:25.43; 3-Krista Morris, TSU 11:25.67 [6 finishers; Last = 12:34.13]

Five-Team Meet
March 25, 2006
Annapolis, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Stein, U.Md 11:29.15; 2-Shari Gorga, U.Md 11:32.12; 3-Kyleigh Millhous, Navy 11:42.05 [Six finishers; Last = 13:13.55]

Monmouth Opener
March 25, 2006
West Long Branch, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Peterson, Rutgers 11:44.16 [6 finishers; Last = 13:29.87]

Clemson Relays
March 24, 2006
Clemson, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barton, Clemson 11:16.18; 2-Page Bridges, Furman 11:32.80; 3-Katie Poole, Furman 11:36.76 [7 finishers; last = 12:40.96]

LSU Relays
March 23, 2006
Baton Rouge, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Whitney Mays, UAB 10:42.32; 2-Joy Griffith, Mississippi St. 10:56.79; 3-Meggan Hodge, Miss State 11:04.90; 4-Ryanne Fortney, UAB 11:19.07; 5-Sonia Clark, McNeese State 11:32.27 [6 finishers; Last = 12:08.15]

Husky Invitational
March 18, 2006
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Strong, Asics 10:03.28; 2-Brandi McCoy, Seattle Pacific 11:16.05; 3-Karen Schwager, U.Washington 11:55.85. [Strong becomes USA 2006 season leader.]

Aztec Invitational
March 18, 2006
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kim Sonne, CMS 10:45.56; 2-Lisa Crampton, SDSU 10:59.41; 3-Ashleigh Montgomery, UC-SD 11:44.66. [8 finishers; Last = 13:18.56]

Alabama Relays
March 18, 2006
Tuscaloosa, Alabama, USA
Automatic Timing
Results:
1-Carrie Selmer, Winthrop 10:48.68; 2-Megan Carnes, Alabama 10:51.33; 3-Joy Griffith, Mississippi State 11:12.31; 4-Ruth Mick, Lipscomb Track Club 11:32.59; 5-Val Kazmer, Vanderbilt 11:43.70. [2 DNF, 21 finishers; Last = 13:42.91]

Baldy Castillo Invitational
March 18, 2006
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:54.46; 2-Krista Stepa, N.Arizona Univ 11:20.75; 3-Serena Harmon, Arizona State Univ 11:43.49. [5 finishers; Last = 14:47.52]

LB Classic
March 18, 2006
Long Beach, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:55:82; 2-Toni Salucci, Cornell 11:01:37; 3-Karinne Bentley Utah Valley State 11:49:63; 4-Kristen Barney, UVS 11:04:65; 5-Claire Hamilton, Yale 11:04:79; 6-Danielle Miller, Long Beach State 11:07:43; 7-Liz Calle, Yale 11:30:45. [10 finishers; Last=12:17.07]

Rhodes Open
March 18, 2006
Memphis, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julie Coats, Hendrix College 11:00.72; 2-Emily Malinowski, Memphis 11:06.75. [5 finishers; Last=12:40.04]

Shamrock Invitational
March 18, 2006
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melinda Keesee, Otterbein 11:09.26; 2-Jessica Schmidt, Iowa 11:20.85; 3-Stefanie Zeihan, Minnesota 11:38.22 [22 finishers; Last=14:36.62]

Hurricane Invitational
March 18, 2006
Coral Gables, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Fallon Heffernan, Jacksonville 11:13.87 [5 finishers; Last = 13:28.43]

Louisiana Classic
March 18, 2006
Lafayette, Louisiana, USA
Hand Timing
Results:
1-Ashley Billston, Valparaiso 11:14.5 [5 finishers; Last = 14:58.4]

Baskin Relays
March 18, 2006
Columbia, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barton, Clemson 11:15.80; 2-Page Bridges, Furman 11:22.41; 3-Katie Poole, Furman 11:32.44 [4 finishers; Last = 12:33.98]

49er Classic
March 18, 2006
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Piper Newby, Liberty Univ 11:17.42 [4 finishers; Last = 12:38.39]

Early Bird Meet
March 18, 2006
Terre Haute, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Johanna Fickenscher, DePauw 11:18.12 [8 finishers; Last = 15:12.42]

Early Bird Relays
March 18, 2006
Cincinnati, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Simpson, IPFW 11:30.45; 2-Kristen Simpson, IPFW 11:37.81 [5 finishers; Last = 12:28.18]

Cal Poly Invitational
March 18, 2006
San Luis Obispo, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dallon Williams, Santa Barbara CC 11:30.72 [3 finishers; Last = 12:51.09]

VCU Ram Invitational
March 18, 2006
Richmond, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lauren Simeson, Iona 11:32.02; 2-Zuri Wilson, Iona 11:32.31; 3-Cristina Falcone, Mary Washington 11:36.25; 4-Mary Bacher, Bloomsburg 11:37.70. [16 finishers; Last = 15:02.58]

Willie Williams Classic
March 17, 2006
Tucson, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nancy Davies, Oklahoma State 10:18.70; 2-Pilar Delgado, CSU-LA 11:16.78; 3-Kayle Peterson, Washington State 11:21.76; [5 finishers; Last = 12:35.39]

Seahawk Invitational
March 17, 2006
Wilmington, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ellie Fernandez, John Carroll 10:51.46 [5 finishers; Last=13:59.96]

Wildcat Relays
March 11, 2006
Chico, CA, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Jen James, Chico State 10:55.54; 2-Marina Santana, Fresno State 11:52.33; 3-Danielle Ciraulo, CSU Stanislaus 12:21.33. [8 finishers; Last = 14:18.75]

Ben Brown Invitational
March 11, 2006
Walnut, CA, USA
Hand Timing
Results:
3000m Steeple (hand times) 1-Jamie Ray, Cal Poly Pomona 11:34.4; 2-Juliane Masciana, Cal State Fullerton 11:35.9; 3-Mandy Eichmann, CSF 11:47.3; 4-Emily Jones, Mt SAC 11:48.8; 5-Kristen Jordan, Slippery Rock 11:58.9; 6-Amber Gordon, UC Irvine 11:59.6. [17 finishers; last = 14:15.7

Coastal Carolina Invitational
March 11, 2006
Conway, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Piper Newby, Liberty Univ 11:45.20; 2-Lauren Simpson, IPFW 11:48.18; 3-Kristen Simpson, IPFW 11:49.01. [8 finishers; Last = 12:57.52]

Southern Mississippi Invitational
March 11, 2006
Hattiesburg, MS, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Whitney Mays, UAB 11:29.45; 2-Ray Fortney, UAB 12:00.82; 3-Amy Harris, Louisiana Monroe 13:00.41.

South Florida Invitational
March 10, 2006
Tampa, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Amy Springer, Florida Atlantic 8:47.81; 2-Danielle Harris, South Florida 8:54.40; 3-Kristen Poulos, South Florida 9:00.62.

UCLA Invitational
March 4, 2006
Los Angeles, CA, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Leslie Barrie, UCLA 10:52.27; 2-Clara Viehweg, UCLA 11:03.69; 3-Carolyn Ellis, CSU-Fullerton 11:15.92; 4-Karina Ortiz, CSU Fullerton 11:24.52 [8 finishers; Last = 12:31.43]

California Challenge Cup
March 4, 2006
University of California @ Irvine, CA, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Abbie Galloway, UC Davis 11:33.42; 2-Celene Reyes, UC Riverside 11:37.41; 3-Kristina Tudor, UCR 11:37.47; 4-Laura Zung, UC Santa Barbara 11:53.84; 5-Alisa Gammon, UCSB 11:56.94; 6-Ashleigh Montgomery, UC San Diego 12:04.46; 7-Tracy Dantema, UC Irvine 12:05.23; 8-Catherine Strouse, UC San Diego 12:07.88.

UNC-Wilmington
March 4, 2006
@ Coastal Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Eileen Wicker, CC 11:44.61; 2-Jessica Goeden, CC 12:26.46; 3-Alyssa Super, NCW 13:22.16; 4-Sarah Rivers, NCW 13:28.62.

Snowbird Invitational
March 4, 2006
Tallahassee, FL, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Kelly Hunter, North Florida 12:20.91; 2-Iris Pickett, Clark-Atlanta 12:48.26; 3-Francesca Martino, Embry-Riddle 13:59.73.

Trinity Univ. Invitational
February 26, 2006
San Antonio, TX, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Emily Loeffler, Trinity 11:37.61; 2-Karilyn Petty,UT-San Antonio 11:53.68; 3-Jennifer Grove, Trinity 12:15.55. [6 finishers; last = 14:37.61]

Trinity University Invitational
February 25, 2006
San Antonio, TX, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Emily Loeffler, Trinity 11:37.61; 2-Karilyn Petty, UT-San Antonio 11:53.68; 3-Jennifer Burn, Trinity 12:15.55; 4-Krista Morris, Tarleton State 12:18.69; 5-Susanna Pierce, Trinity 12:29.24; 6-Mallory Bird, Southwestern Univ 14:37.61.

USA Masters Champs
August 6, 2005
Honolulu, Hawaii, USA
Automatic Timing
Results:
(athlete age in parentheses) 2000m Steeple   1-Karen Steen (41) 7:05.06; 2-Nicole Lycan (31) 7:47.13; 3-Karen Jeffers (42) 8:42.59; 4-Hillen von Maltzahn (56) 8:59.60; 5-Kathy Ward (50) 9:21.69; 6-Mary Diver (51) 9:56.01; 7-Lisa Marie Render (40) 10:21.17; 8-Odette Dunn (45) 10:43.84; 9-Karen Duncanson (40) 10:49.10; 10-Mary Trotto (58) 11:26.40; 11-Racquel Smith (52) 12:11.17; 12-Desiree Love (42) 12:39.98.

All-Comers Finale
July 28, 2005
Eugene, Orgon, USA
Hand Timing
Results:
2000m Steeple 1-Ann Gaffigan 6:29.2 NR; 2-Erin Gray 7:32.3; 3-Amy Nelson 8:32.6; 4-Jessica Dowdy 8:35.8; 5- Katie Gilbert 8:43.2; 6-Stephanie Lowell 8:57.3; 7-Rita Krautz 9:06.6; 8-Heidi Gillespie 10:06.3. Gaffigan ran at a world record (sub-6 minutes) pace for her early laps, then gradually decelerated on her way to bettering the 6:29.66 American Record set in 2001 by Lisa Nye.

USATF Junior Olympics
July 26, 2005
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
Young Women (born 1987-88) 2000m Steeple: 1-Nefeteri Williams 7:30.48; 2-Rachel York 7:43.30; 3-Hillory Davis 7:52.16; 4-Jessica Nichols 7:52.29; 5-Leigh Fredrickson 7:58.97; 6-Rosanna Bell 8:00.89; 7-Liana Blue 8:02.54; 8-Sarah Look 8:06.50; 9-Brittany Chenoweth 8:08.77; 10-Jennifer Haynes 8:16.65; 11-Fawn Dorr 8:24.31; 12-Daphne Owen 8:25.56; 13-Rachel White 8:41.83; 14-Lindsay Kotovsky 9:08.78; 15-Claire McCullough 9:29.36. Intermediate Girls (born 1989-90) 2000m Steeple: 1-Ashlyn Sinclair 7:33.53; 2-Alyssa Allison 7:44.89; 3-Emily Webb 7:49.33; 4-Laura Brentnell 7:52.37; 5-Michaela Reynolds 7:56.71; 6-Sarah Higgens 8:05.00; 7-Jordan Williams 8:06.43; 8-Lauren Trapani 8:12.91; 9-Jessica Dallager 8:18.65; 10-Taylor Bowles 8:23.57; 11-Cassandra Desalvo 8:27.89; 12-Sarah Grossi 8:35.63; 13-Ashley Jackman 8:40.59; 14-Michelle Teague 8:47.84.

Track City Classic
July 17, 2005
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple, Young Women (born 1987-88) 1-Julie Bortsmayer 7:42.77; 2-Becky Williams 7:56.77 [4 finish; last = 10:04.94]

2000m Steeple, Girls (Born 1989-90) 1-Karliegh Gempler 8:11.48; 2-Janette Lindstrom 8:19.39 [7 finish; last = 10:53.10]

USA Club Champs
July 16, 2005
New York City, NY, USA
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple: 1-Dawn Cromer, Pacers 10:11.82; 2-Lisa Sandoval, Central Park 12:59.88; 3-Felice Kelly, Central Park 13:17.12 [6 finishers; last = 16:06.52; Cromer broke 10:25.21 meet record by Judy Porter in 2001]

USA Youth Champs
June 28, 2005
Knoxville, TN, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple (Group A, Born 1987-88) 1-Sarah Look 7:58.59; 2-Lindsey Bennett 8:07.32; 3-Kristen Hiott 8:24.32; 4-April Harris 8:51.58; 5-Liz Wike 10:19.24.

2000m Steeple (Group B, Born 1989-90) 1-Emily Reese 7:14.99; 2-Brittany Poole 7:57.64; 3-Jordan Williams 8:18.72; 4-Janette Lindstrom 8:33.20; 5-Kristina Bonfiglio 9:21.12.

USA Championships
June 26, 2005
Carson, California, USA
Automatic Timing
Results:
     1-Elizabeth Jackson, Nike 9:39.78; 2-Lisa Galaviz, unattached 9:40.58; 3-Carrie Messner, Asics 9:41.37; 4-Briana Shook, Nike 9:45.91; 5-Ann Gaffigan, New Balance 10:07.39; 6-Natalie Florence, Colorado 10:07.51; 7-Lucinda Hull, Adidas Raleigh 10:16.71; 8-Kara June, unattached 10:17.73; 9-Dawn Cromer, unattached 10:18.45; 10-Cassie King, North Carolina 10:21.57; 11-Kelly Siefker, Indiana 10:24.85; 12-Jane Rudkin, Kansas City Smoke 10:26.91; DNS: Rena Chesser, BYU; Brianna Dahm, unattached.
     [Jackson, Galaviz, and Messner earn places on USA team going to 2005 World Champs at Helsinki. They also move to positions 3-4-5 on USA all-time list. Only Shook and Gaffigan have faster marks, 9:29.32 and 9:39.35 respectively, achieved in July 2004.]

USA Junior (under age 20) Champs
June 25, 2005
Carson, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsay Allen, Stanford 10:37.94; 2-Marie Lawrence, Silver State 10:40.95; 3-Hilary McClendon, unattached 10:48.79; 4-Amanda Thornberry, Cal-Berkeley 11:11.00; 5-Shelby Brice, Southern Illinois 11:27.78. [No other competitors, due in part to the USA juniors having little opportunity to run 3000m steeple during the junior meet's qualifying "window" and entry dates. As in most nations, the younger women usually run shorter-distance steeples.]

USA Champs Qualifying Heats
June 24, 2005
Carson, California, USA
Automatic Timing
Results:
First Heat 1-4 qualify by place; 5-8 qualify by time:
     1-Briana Shook, Nike 10:07.37; 2-Carrie Messner, Asics 10:11.96; 3-Natalie Florence, Colorado 10:14.81; 4-Lisa Galaviz, unattached 10:14.87; 5-Jane Rudkin, Kansas City Smoke 10:16.23; 6-Kara June, unattached 10:19.69; 7-Lucinda Hull, Adidas Raleigh 10:22.90; 8-Kelly Siefker, unattached 10:32.52; 9-Andrea Parker, Michigan 10:35.51.

Second Heat; 1-4 Qualify by place; 5-6 qualify by time:
     1-Rena Chesser, BYU 10:17.81; 2-Dawn Cromer, unattached 10:23.32; 3-Elizabeth Jackson, Nike 10:24.88; 4-Cassie King, North Carolina 10:25.73; 5-Ann Gaffigan, New Balance 10:26.06; 6-Brianna Dahm, unattached 10:28.87; 7-Lisa Antonelli, BYU 10:38.92; 8-Jinny Hanifan, unattached 10:44.96.

USA High School Champs
June 18, 2005
Charlotte, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
     First Section: 1-Lyndsay Smith 7:16.83; 2-Jewel Wells 7:26.27; 3-Carly Magin 7:28.46; 4-Siobhan Dwyer 7:33.11; 5-Claire Luke 7:36.29; 6-Anne Oltman 7:40.44; 7-Devotia Moore 7:47.56; 8-Christina De Leon 7:48.28; 9-Lindsay Conway 7:53.70; 10-Carolina Cortes 7:59.34; 11-Sondra Tusa 8:02.89; 12-Kristen Connolly 8:42.71.
     Second Section: 1-Lindsey Ferguson 6:39.60; 2-Hannah Davidson 6:48.64; 3-Kara McKenna 6:48.85; 4-Lindsay Kahn 7:12.66; 5-Kinjal Parikh 7:12.72; 6-Ashlyn Sinclair 7:31.19; 7-Lauren Ferrimani 7:32.56; 8-Briana Shewan 7:34.78; 9-Patricia Wardwell 7:36.45.
     [Smith and Oltman in Section 1 are from Michigan; Sinclair is from Maryland; all others are from New York. Pit length -- 3.06m or 3.66m -- not yet available; but it has been requested for the next Report.]

Twilight Meet
June 12, 2005
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Budniak (81) POL 10:52.8; 2-Ali Mann, Nike Farm Team\USA 10:57.4 [hand times]

Boston High Performance Series
June 11, 2005
Waltham, Massachusetts, USA
Automatic Timing
Results:
1-Roisin McGettigan IRL\New Balance 10:03.26; 2-Dawn Cromer Pacers-Brooks 10:04.39; 3-Lucinda Hull, unattached 10:26.34; 4-Ann Gaffigan, New Balance 10:29.32; 5-Shauneen Garrahan, Amherst 10:47.03; 6-Claudin Hull, adidas Raleigh 10:59.63; 7-Jacqueline Concaugh, Pacers-Brooks 11:21.18.

NCAA Division I Final
June 10, 2005
Sacramento, CA, USA
Automatic Timing
Results:
Victoria Mitchell, Butler\AUS 9:54.32; 2-Cassie Hunt, Illinois 9:59.82; 3-Rena Williams-Chesser, Brigham Young 10:02.21; 4-Liz Wort, Duke 10:05.39; 5-Shannon Wommack, Tenn-Chattanooga 10:07.14; 6-Fiona Crombie, Providence\NZL 10:08.36; 7-Brianna Dahm, Marquette 10:08.79; 8-Cassie King, North Carolina 10:11.24; 9-Delilah DiCrescenzo, Columbia 10:13.58; 10-Natalie Florence, Colorado 10:14.23; 11-Kristina Roth, NC State 10:20.97; 12-Barbora Kuncova, Oklahoma State\CZE 10:28.96; 13-Andrea Parker, Michigan 10:35.85; 14-Lisa Pratt, Brigham Young 10:38.05.
     Australia's team for 2005 World Championships has not included a woman steepler; meanwhile Aussie Victoria Mitchell continues her winning ways. Cassie Hunt was a big surprise, one week after her 20th birthday, placing second with a World Champs "B" qualifier. Hunt is coached by Canadian Karen Harvey, world steeple leader for awhile in the 1990s.

NCAA Division I Heats
June 8, 2005
Sacramento, CA, USA
Automatic Timing
Results:
Heat 1 [First 5 qualify by place, 6th by time]
     1-Victoria Mitchell, Butler\AUS 10:07.02; 2-Barbora Kuncova, Oklahoma State\CZE 10:07.31; 3-Natalie Florence, Colorado 10:08.31; 4-Kristina Roth, NC State 10:09.85; 5-Liz Wort, Duke 10:09.91; 6-Brianna Dahm, Marquette 10:10.02; 7-Maureen Scott, Arkansas 10:17.70; 8-Kelly Siefker, Indiana 10:18.59; 9-Emily Brown, Minnesota 10:21.87; 10-Mica Land, Wichita State 10:25.44; 11-Tiffany Strickland, Utah State 10:25.64; 12-Molly Landreth, Penn State 10:26.22; 13-Stefanie Calhoun, Texas Tech 10:29.77; 14-Jeane Goff, Stanford 10:35.91.

Heat 2 [First 5 qualify by place; 6-7-8 by time] 1-Shannon Wommack, Tenn-Chat 10:08.52; 2-Fiona Crombie, Providence\NZL 10:08.64; 3-Cassie King, North Carolina 10:08.70; 4-Cassie Hunt, Illinois 10:08.72; 5-Rena Williams-Chesser, Brigham Young 10:08.82; 6-Delilah DiCrescenzo, Columbia 10:09.03; 7-Andrea Parker, Michigan 10:13.88; 8-Lisa Pratt, Brigham Young 10:14.55; 9-'A Havahla Haynes, Wisconsin 10:19.03; 10-Sarah Becker, Wichita State 10:19.73; 11-Lindsey Anderson, Weber State 10:20.91; 12-Barbara Parker, Florida State\GBR 10:23.98; 13-Anna Hay, North Carolina 10:24.75; 14-Anna Masinelli, Arizona State 10:30.31.

USA Western Regional Champs
June 5, 2005
Pasadena, CA, USA
Automatic Timing
Results:
1-Elizabeth Jackson (77) unattached 9:44.70; 2-Lisa Galaviz (79) Run AZ 9:48.11; 3-Jinny Hanifan (82) unat 10:38.90; 4-Julia Budniak (81) POL-unat 10:49.36; 5-Ali Mann (78) Nike Run LA 10:54.49; 6-Jacueline Concaugh, unat 11:08.69; 7-Pilar Delgado, unat 11:15.86.
    Jackson, first or second in USA championships from 1997 through 2002, took a vacation from steepling in 2003. Now, in the inaugural year of women's world championship steepling, she achieves her best-ever time with the 3.66m water jump. Jackson and Galaviz get "A" qualifiers for the 2005 World Champs while taking over the top two positions on 2005 USA list.

NCAA Division I East Region Champs
May 28, 2005
New York City, NY, USA
Automatic Timing
Results:
Two Sections, Placing by Time for advance to Div. 1 Nationals.
     First Section: 1-Claire Duncan, Pennsylvania 10:29.33; 2-Leonora Joy, Stony Brook 10:33.12; 3-Susan Davis, West Virginia 10:37.34; 4-Suzanne Andrews, Princeton 10:44.02; 5-Alicia Valtin, Campbell 10:45.64; 6-Fallon Heffernan, Jacksonville 10:49.67; 7-Anne Martin, Yale 10:50.26; 8-Nicola Angstadt, Pittsburgh 10:53.20; 9-Sarah Madebach, Georgia 10:56.24; 10-Claire Hamilton, Yale 10:57.60; 11-Alexis Lake, Boston College 11:08.13; 12-Robyn Ellerbrock, Cornell 11:09.33; 13-Bridget Campbell, St. Francis 11:11.47; 14-Jenny Stevens, Penn State 11:23.60; 15-Alyssa Simon, Cornell 11:33.16. Dnf - Kristen Coon, Boston College.
     Second Section: 1-Delilah DiCrescenzo, Columbia 10:08.01; 2-Cassie King, N. Carolina 10:12.27; 3-Kristina Roth, NC State 10:15.11; 4-Liz Wort, Duke 10:16.66; 5-Fiona Crombie, Providence 10:16.96; 6-Barbara Parker, Florida State 10:20.82; 7-Anna Hay, N. Carolina 10:26.02; 8-Molly Landreth, Penn State 10:28.52; 9-Laura Meyers, Columbia 10:28.77; 10-Tsehaye Dagnachew, UNC-Charlotte 10:31.97; 11-Lisa Stublic, Columbia 10:32.41; 12-Janine Ricci , Virginia 10:36.34; 13-Anna Willard, Brown 10:37.36; 14-Ioana Parusheva, Villanova 10:42.16; 15-Michelle Sikes, Wake Forest 10:45.48; 16-Nelly Anderson, JMU 10:51.07; 17-Jackie Kosakowski, William & Mary 11:08.25.

NCAA Division I Mideast Region Champs
May 28, 2005
Bloomington, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
Two Sections, Placing by Time for advance to Div. 1 Nationals.
     First Section: 1-Arianne Field, Michigan 10:40.26; 2-Kara Henry, Butler 10:41.28; 3-Katie DeRusso, Notre Dame 10:41.49; 4-Megan Carnes, Alabama 10:47.21; 5-Laura Kennedy, Illinois State 10:48.19; 6-Rose Lehe, Ball State 10:50.03; 7-Amanda Ganser, Wisconsin 10:51.30; 8-Rachael Lowe, W. Michigan 10:51.47; 9-Whitney Mays, UAB 10:52.16; 10-Meggan Hodge, Mississippi State 11:00.21; 11-Jessica Brewer, Samford 11:02.50; 12-Morgan Sulzener, Akron 11:04.82; 13-Theresa Emond, Marquette 11:09.34; 14-Emily Schnitkey, Youngstown 11:12.43; 15-Laura Kerr, Arkansas 11:21.07.
     Second Section: 1-Cassie Hunt, Illinois 10:07.29; 2-Victoria Mitchell, Butler 10:07.63; 3-Maureen Scott, Arkansas 10:18.03; 4-Shannon Wommack, TN-Chattanooga 10:19.27; 5-Brianna Dahm, Marquette 10:23.53; 6-Andrea Parker, Michigan 10:26.88; 7-Kelly Siefker, Indiana 10:27.80; 8-'A Havahla Haynes, Wisconsin 10:35.33; 9-Alicja Czajka, Northern Illinois 10:35.55; 10-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:41.74; 11-Shiloh Whiting, Arkansas 10:41.76; 12-Amber Ferner, Purdue 10:41.87; 13-Elizabeth McCalley, Tennessee 10:50.08; 14-Ana Gjesdal, Michigan 10:55.34; 15-Jill Petersen, Missouri 11:09.59; 16-Kylee Swanson. Auburn 11:30.89; DNF Brittani Christensen, Southern Illinois.

NCAA Division I Midwest Region Champs
May 28, 2005
Norman, Oklahoma, USA
Automatic Timing
Results:
One Section: 1-Natalie Florence, Colorado 10:12.26; 2-Emily Brown, Minnesota 10:24.02; 3-Sarah Becker, Wichita State 10:26.10; 4-Barbora Kuncova, Oklahoma State 10:26.69; 5-Mica Land, Wichita State 10:29.45; 6-Monique Ortega, Baylor 10:43.61; 7-Stefanie Calhoun, Texas Tech 10:43.61; 8-Sarah Yoder, Rice 10:43.98; 9-Jessa Chance, Baylor 10:53.57; 10-Margaret Frash, Air Force 11:03.48; 11-Linnea Pudwill, Colorado State 11:09.81; 12-Sarah Hershman, Sam Houston State 11:17.55; 13-Bonnie McKernan, North Texas 11:28.23.

NCAA Division I West Region Champs
May 28, 2005
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
Two Sections, Placing by Time for advance to Div 1 Nationals.
      First Section: 1- Lisa Pratt, Brigham Young Univ 10:24.64 2-Kristy Barrus, BYU 10:41.25; 3-Michele Suszek, Nevada-Las Vegas 10:44.35; 4-Sarah Ingebretsen, BYU 10:45.73; 5-Liz Lindgren, Arizona State Univ 10:47.51; 6-Bethany Nickless, Santa Barbara 10:47.69; 7-Meghan Leonard, Washington State 10:49.82; 8-Corey Randall, ASU 10:52.68; 9-Elise Greenwood-Bahr, Utah 11:09.18; 10-Katie Murphy, Cal Poly-SLO 11:15.78.
     Second Section: 1-Rena Williams-Chesser, Brigham Young Univ 10:13.78; 2-Jeane Goff, Stanford 10:17.51; 3-Tiffany Strickland, Utah State 10:21.20; 4-Lindsey Anderson, Weber State 10:23.75; 5-Anna Masinelli, Arizona State 10:24.33; 6-Stacie Lifferth, Utah State 10:28.63; 7-Sarah St. Laurent, Weber State 10:29.62; 8-Lindsay Allen, Stanford 10:33.23; 9-Michaela Mannova , BYU 10:35.08; 10-Tania VanderMeulen, Idaho 10:38.33; 11-Amanda Trotter, Stanford 10:41.10; 12-Alison Costello, UCLA 10:43.87; 13-Andrea Buckner, Fresno State 10:47.70; 14-Laura Halverson, Washington 10:53.04; 15-Camille Connelly, Washington 11:08.76.

NCAA Division II National Champ Finals
May 28, 2005
Abilene, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristin Anderson, Central Missouri 10:32.92; 2-Trina Cox, Abilene Christian 10:41.62; 3-Jennifer James, CSU-Chico 10:45.27; 4-Annie Ebiner, Cal State-LA 10:49.84; 5-Brittany Somers, Adams State 10:52.34; 6-Kelly Fullerton, Seattle Univ 10:53.07; 7-Sarah Shepard, Colorado Springs 10:55.67; 8-Rachel Stangler, Augustana 10:57.84; 9-Kelly Richards, Edinboro 11:01.47; 10-Ashley Birger, Colorado Springs 11:07.10; 11-Tina Gray, Colorado Springs 11:20.88; 12-Clara Harvey, CSU-Chico 11:27.98.

NAIA National Champs
May 28, 2005
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Angie Axmann, Black Hills 10:33.38; 2-Meredith MacGregor, Simon Fraser 10:36.51; 3-Tiffany Ackerman, Univ. of Mary 10:47.25; 4-Kelly Waterman, Concordia-Nebraska 10:50.01; 5-Joanna Genter, Malone College 10:53.33; 6-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 11:04.85; 7-Ashley Teran, Northwest College 11:15.39; 8-Jacquelyn Dibbern, Concordia-Nebraska 11:21.04; 9-Laurel Reed, Roberts Wesleyan 11:27.99; 10-Erica Batkiewicz, Olivet Nazarene 11:28.77; 11-Lisa Lewis, Lindenwood 11:29.78; 12-Stephanie Colkitt, Eastern Oregon 11:32.76; Dnf: Angela Matthews, Concordia-Nebraska.

NCAA Division III National Champs
May 27, 2005
Waverly, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shauneen Garrahan, Amherst College 10:33.21; 2-Amanda Kuca, Concordia-Wisconsin 10:36.78; 3-Julia Rudd, UW-La Crosse 10:41.92; 4-Gina Lucrezi, DeSales Univ 10:50.69; 5-Ellie Fernandez, John Carroll 10:55.76; 6-Julie Coats, Hendrix College 10:56.32; 7-Anna King, Colby College 10:58.83; 8-Caitlin Bradley, Dickinson College 11:01.06; 9-Kourtney Joyce, Gustavus Adolphus 11:01.11; 10-Kathryn Moore, Bates College 11:20.43; 11-Christine Collins, Denison Univ 11:21.42; 12-Teresa Stanley, UW-Stevens Point 11:27.35; 13-Melinda Sprague, Illinois Wesleyan 11:30.73; 14-Lydia Singer, Calvin College 11:33.64; 15-Holly Ochs, UW-Whitewater 11:37.10; 16-Kim Sonne, Claremont 11:41.85; 17-Erin Dunham, Luther College 11:45.86; 18-Fran Magri, SUNY-Geneseo 11:52.22; 19-Molly Kurtz, Manchester College 12:06.96.

NAIA Trials
May 26, 2005
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
Finals on Saturday, May 28
     First Heat: 1-Tiffany Ackerman, Univ of Mary 10:56.9; 2-Meredith MacGregor, Simon Fraser Univ 11:05.91; 3-Angela Matthews, Concordia of Nebraska 11:09.68; 4-Erica Batkiewicz, Olivet Nazarene 11:11.34; 5-Lisa Lewis, Lindenwood 11:14.98; 6-Jacquelyn Dibbern, Concordia 11:16.63; 7-Ashley Teran, Northwest 11:17.10; 8-Crystal Hostetter, Black Hills 11:21.63; 9-Laurel Reed, Roberts Wesleyan 11:28.97; 10-Nicole Cox, Westmont 11:54.72. [Nine advance to final -- first five by Place, next four by time]
     Second Heat: 1-Angi Axmann, Black Hills 11:11.25; 2-Kelly Waterman, Concordia 11:13.60; 3-Joanna Genter, Malone 11:15.20; 4-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 11:20.32; 5-Stephanie Colkitt, Eastern Oregon 11:31.51; 6-Brianna Carstensen, Azusa Pacific 11:56.28; 7-Jennifer Roberts, Marian 12:01.01; 8-Jennifer Baker, Wayland Baptist 12:46.08. DNF - Kristin Carpenter, Univ of British Columbia. [First five advance to final, all by place.]

NCAA Division II Trials
May 26, 2005
Abilene, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
Finals on Saturday, May 28
     First Heat: 1-Kristin Anderson, Central Missouri St 10:58.05; 2- Brittany Somers, Adams State 11:00.84; 3-Sarah Shepard, Colorado Springs 11:03.90; 4-Kelly Fullerton, Seattle 11:03.97; 5-Rachel Stangler, Augustana 11:09.75; 6-Ciara Harvey, Cal State Chico 11:13.88; 7-Tanya Gaurmer, Adams State 11:24.00; 8-Veronica Sackett, North Dakota 11:30.55. [First four advance to final by place; fifth and sixth advance by time.]
     Second Heat: 1-Trina Cox, Abilene Christian 10:58.21; 2-Annie Ebiner, Cal State-LA 11:01.74; 3-Jennifer James, Cal St Chico 11:02.51; 4-Kelly Richards, Edinboro 11:02.77; 5-Tina Gray, Colorado Springs 11:03.34; 6-Ashley Birger, Colorado Springs 11:07.54; 7-Hannah Davey, Colorado/Mines 11:14.42; 8-Missy Burgin, Southern Indiana 11:24.83. [First four advance to final by place; fifth, sixth advance by time.] Rules provide that if no more than 18 report for heats, none need be held; all 18 advance to finals. But each year Division 2 Nationals run un-needed heats in this fatiguing event.

Minnesota Distance Invitational
May 21, 2005
St. Paul, Minnesota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Briana Shook, USA-Nike 9:49.90; 2-Victoria Mitchell, AUS 9:53.24; 3-Elizabeth Jackson, USA-unat 9:55.93; 4-Carrie Messner, USA-Asics 9:55.98; 5-Lisa Galaviz, USA-unat 9:58.61; 6-Minori Hayakari, JPN 9:58.92; 7-Jane Rudkin, USA 10:06.10; 8-Roisin McGettigan, IRL-New Balance 10:07.89; 9-Dawn Cromer, USA-Pacers 10:10.14; 10-Rasa Troup, LIT 10:11.57; 11-Kelly Strong, USA-Asics 10:14.70; 12-Ann Gaffigan, USA-New Balance 10:17.08; 13-Lucinda Hull, USA-Adidas 10:25.87; 14-Claudin Hull, USA-Adidas 10:46.67; 15-Lesley Read, USA-Invaders 10:46.72; 16-Rebekah Walter, USA-unat 11:18.47; DNF: Jo Ankier, GBR [fell, injured.]
     Shook led all the way, running first three laps at 9:23 pace which could pull some others to World Championships qualifying times. Ankier and Jackson were moving closer before a four-athlete pileup in the water on fifth lap, after which the field slowed -- but Mitchell and Hayakari got personal bests that put both on the World Champs "B" list.

Augustana Qualifier
May 20, 2005
Rock Island, Illinois, USA
Hand Timing
Results:
1-Jill Rozendaal, Central College 11:17.3; 2-Erin Marciniec, Augustana 11:50.7; 3-Jenna McAdam, Augustana 12:35.5.

Baldwin-Wallace Twilight Meet
May 20, 2005
Berea, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Aerni, Pittsburgh 10:39.34; 2-Christine Collins, Denison 11:05.08; 3-Fran Magri, SUNY-Geneseo 11:09.53; 4-Becki Michael, unattached 11:25.06; 5-Dara Ford, Mount Union 11:27.82; 6-Erin Anderson, Kent State 11:31.39 [10 finish; last = 13:47.43]

National Junior College Champs
May 17, 2005
Levelland, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Chrysten Baca, Paradise Valley 11:37.74; 2-Serena Harmon, PV 11:51.31; 3-Angela Petersen, PV 12:04.32 [11 finish; last = 14:00.50] Paradise sweep.

Tuppeny Twilight Meet
May 16, 2005
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Hand Timing
Results:
1-Edann Brady, Haddonfield RC 10:58.8; 2-Jacqueline Concaugh, Pacers-Brooks 11:10.0; 3-Nicole Kurtain, Richmond 11:14.1; 4-Melissa Leedle, Bryn Mawr 11:30.1 [6 finish; last = 12:37.0]

Big Ten Championships
May 15, 2005
Columbus, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cassie Hunt, Illinois 10:14.02; 2-Molly Landreth, Penn State 10:21.30; 3-Amber Ferner, Purdue 10:26.43; 4-Kelly Siefker, Indiana 10:26.96; 5-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:28.54; 6-Emily Brown, Minnesota 10:29.39; 7-Andrea Parker, Michigan 10:36.26; 8-Arianne Field, Michigan 10:42.03; 9-Amanda Ganser, Wisconsin 10:54.66; 10-Michelle Carson, Michigan State 10:58.44; 1-Sonja Hinish, Penn State 11:14.46; 12-Carly Emil, Minnesota 11:17.15 [16 finish; last = 11:52.10]

Big Twelve Championships
May 15, 2005
Manhattan, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Barbora Kuncova, Oklahoma State\CZE 10:14.89; 2-Natalie Florence, Colorado 10:16.35; 3-Monique Ortega, Baylor 10:29.39; 4-Stefanie Calhoun, Texas Tech 10:35.27; 5-Jill Petersen, Missouri 10:45.29; 6-Jessa Chance, Baylor 10:53.06; 7-Lyndsy Bedell, Baylor 10:53.21; 8-Katie Leonard, Texas Tech 10:53.60; 9-Lindsey Nye, Iowa State 11:07.78; 10-Cate Holston, Kansas State 11:13.72 {15 finish; last = 12:16.22]

Pac-10 Championships
May 15, 2005
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Masinelli, Arizona State 10:23.27; 2-Kathleen Trotter, Stanford 10:24.71; 3-Jeane Goff, Stanford 10:29.53; 4-Alison Costello, UCLA 10:31.34; 5-Lindsay Allen, Stanford 10:31.99; 6-Amanda Trotter, Stanford 10:36.73; 7-Laura Halverson, Washington 10:39.49; 8-Liz Lindgren, Arizona State 10:47.62; 9-Kayle Peterson, Washington State 11:05.19; 10-Corey Randall, Arizona State 11:08.60 [16 finishers; last = 12:19.42]

Independent Champs
May 15, 2005
Davis, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Olsen, Utah Valley 10:39.10; 2-Ashley Adams, SD State 11:08.56; 3-Krysta Young, Utah Valley 11:12.24; 4-Kirsten Barney, Utah Valley 11:17.61; 5-Kristen Simpson, Ind-Purdue 11:21.22; 6-Alamar Cavada, Texas A&M-CC 11:33.81; 7-Lauren Simpson, Ind-Purdue 11:37.90; 8-Abbie Galloway, UC-Davis 11:42.44.

Big Sky Championships
May 14, 2005
Flagstaff, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lindsey Anderson, Weber State 11:23.29; 2-Sariah St. Laurent, Weber State 11:30.56; 3-Kayla Larson, Montana State 11:43.34 [13 finish; last = 12:50.14]

Conference USA Championships
May 14, 2005
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tsehaye Dagnachew, UNC-Charlotte 10:21.18; 2-Brianna Dahm, Marquette 10:28.24; 3-Whitney Mays, UAB 10:45.60; 4-Theresa Emond, Marquette 10:47.77; 5-Marlene Key, DePaul 10:54.13; 6-Tara Hinke, Marquette 11:09.06; 7-Shawna Florida, Houston 11:23.16; 8-Ryanne Fortney, UAB 11:26.37; 9-Mary Claire Dake, Memphis 11:31.35; 10-Christy Doll, Cincinnati 11:34.32 [13 finish; last = 12:24.11]

ECAC Championships
May 14, 2005
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jackie Kosakowski, William & Mary 10:34.05; 2-Anna Willard, Brown 10:35.38; 3-Laura Meyers, Columbia 10:36.75; 4-Nicola Angstadt, Pittsburgh 10:39.43; 5-Nelly Anderson, James Madison 10:42.12; 6-Leonora Joy, Stony Brook 10:42.86; 7-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:47.57; 8-Clare Hamilton, Yale 10:48.50; 9-Suzanne Andrews, Princeton 10:52.60; 10-Jillian Sullivan, Connecticut 10:53.46; 11-Alyssa Simon, Cornell 11:09.77; 12-Bridget Campbell, St Francis 11:15.80.

Georgia Tech Invitational
May 14, 2005
Atlanta, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Barbara Parker, Florida State 10:23.90; 2-Jackie Concaugh, Brooks 10:51.45; 3-Tara Dressler, Campbell 10:56.26; 4-Katie DeRusso, Notre Dame 10:56.30; 5-Jessica Brewer, Samford 11:08.18; 6-Colleen Burke, SE Missouri 11:09.79; 7-Kate Bowman, Emory 11:20.58; 8-Elena Linn, Georgia Tech 11:23.20; 9-Magdalena Polko, Kennesaw State 11:23.72; 10-Andrea Smith, Georgia State 11:28.56. [12 finish; last = 12:14.74]

Ken Foreman Invitational
May 14, 2005
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashley Birger, Colorado Springs 11:02.51; 2-Joanna Murphy, Linfield College 11:23.45; 3-Ashley Teran, Northwest U 11:34.15 [8 finish; last = 12:20.78]

Mid-American Champs
May 14, 2005
Athens, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alicja Czajka, N. Illinois 10:44.28; 2-Rachel Lowe, Western Michigan 10:49.61; 3-Morgan Sulzener, Akron 10:56.97; 4-Jamie Roflow, Bowling Green 10:57.25; 5-Rose Lehe, Ball State 10:59.58; 6-Melinda Kiss, Kent State 11:02.39; 7-Kelli O'Brien, Buffalo 11:05.51; 8-Kelly Ardelean, Miami-Ohio 11:13.13; 9-Helen Kibby, Ball State 11:15.15 [18 finish; last = 12:54.55]

Mid Continent Champs
May 14, 2005
Kansas City, Missouri, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Swain, Western Illinois 11:07.53; 2-Tawny Parks, Southern Utah 11:25.48; 3-Jobeth Schmiesing, Valparaiso 11:30.13 [9 finish; last = 13:45.47]

Missouri Valley Champs
May 14, 2005
Cedar Falls, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Becker, Wichita State 10:40.73; 2-Micah Land, WS 10:49.28; 3-Brittani Christensen, Southern Illinois Univ 10:49.56; 4-Erin Sutton, SW MIssouri State 10:51.56; 5-Laura Kennedy, Illinois State 11:03.50; 6-Amy Matthews, WS 11:16.61; 7-Shelby Brice, SIU 11:26.79 [10 finish; last = 11:51.59]

Mountain West Championships
May 14, 2005
Fort Collins, Colorado, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rena Williams-Chesser, BYU 10:42.81; 2-Micheala Mannova, BYU\CZE 10:43.95; 3-Sarah Ingebretsen, BYU 11:04.42; 4-Linnea Pudwill, Colorado State 11:04.82; 5-Elise Greenwood-Bahr, Utah 11:07.54; 6-Kristy Barrus, BYU 11:11.93; 7-Michele Suszek, UNLV 11:29.39; 8-Margaret Frash, Air Force 11:44.07 [13 finish; last = 12:47.66]

New England Championships
May 14, 2005
Durham, New Hampshire, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kristen Coon, Boston College 10:52.17; 2-Anne Hessberg, Boston College 10:54.00; 3-Kathleen Duffy, Sacred Heart 10:56.95; 4-Shauneen Garrahan, Amherst 10:58.02; 5-Catherine Parker, New Hampshire 11:04.69; 6-Alexis Lake, Boston College 11:15.01; 7-Emily Watson, Northeastern 11:18.25; 8-Amanda Walsh, Colby 11:18.81; 9-Kathryn Moore, Bates 11:21.75; 10-Julia Espel, MIT 11:23.15 [15 finish; last = 11:57.57]

North Central Conference Champs
May 14, 2005
Omaha, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
1-Veronica Sackett, North Dakota 11:09.53; 2-Rachel Stangler, Augustana 11:13.63; 3-Beth Sandoval, St. Cloud 11:18.55 [11 finish; last = 13:18.22]

Southland Championships
May 14, 2005
Huntsville, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Hershman, Sam Houston State 11:24.91; 2-Amanda King, Lamar 11:26.41; 3-Katrina Nicholas, SF Austin 11:29.40; 4-Allison Ferries, Sam Houston 11:36.88; 5-Karilyn Petty, Texas-San Antonio 11:38.71 [10 finish; last = 12:13.74]

SEC Championships
May 14, 2005
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maureen Scott, Arkansas 10:27.29; 2-Elizabeth McCalley, Tennessee 10:29.65; 3-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:37.97; 4-Kylee Swanson, Auburn 10:41.16; 5-Megan Carnes, Alabama 10:42.51; 6-Laura Kerr, Arkansas 10:44.92; 7-Shiloh Whiting, Arkansas 10:45.33; 8-Meggan Hodge, Mississippi State 10:46.04; 9-Sarah Madebach, Georgia 10:51.40. [15 finish; last = 11:49.80]

Sun Belt Conference Champs
May 14, 2005
New Orleans, Louisiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bonnie McKernan, North Texas 11:02.82; 2-Grace Thomson, New Mexico State 11:03.31; 3-Natalie Leeper, Western Kentucky 11:14.20 [13 finish; last = 13:08.99];

Big West Championships
May 13, 2005
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tiffany Strickland, Utah State 10:30.60; 2-Stacie Lifferth, Utah State 10:31.95; 3-Tania Vander Meulen, Idaho\CAN 10:38.36; 4-Bethany Nickless, UC-Santa Barbara 10:43.71; 5-Ashley Johnson, Utah State 10:53.89; 6-Katie Murphy, Cal Poly 11:07.92; 7-Rebecca Zamola, UC Santa Barbara 11:12.27; 8-Ashlee Dere, Cal Poly 11:21.73 [13 finish; last = 12:20.27]

Dr. Keeler Invitational
May 13, 2005
Naperville, Illinois, USA
Hand Timing
Results:
1-Julie Coats, Hendrix 10:49.0; 2-Teresa Stanley, UW-Stevens Point 10:53.1; 3-Chrsitine Collins, Denison 11:02.2; 4-Lydia Singer, Calvin College 11:03.6; 5-Melinda Sprague, Illinois Wesleyan 11:07.1; 6-Molly Kurtz, Manchester 11:07.3; 7-Abbey Hartmann, Washington U 11:09.1; 8-Erica Batkiewicz, Olivet Nazarene 11:09.9 [24 finishers; last = 12:38.3]

Horizon League Champs
May 13, 2005
Indianapolis, Indiana, USA
Hand Timing
Results:
1-Emily Schnitkey, Youngstown 11:01.20; 2-Kara Henry, Butler 11:06.10; 3-Katie Anderson, UW-Milwaukee 11:21.20; 4-Monika Schneider, Butler 11:24.10; 5-LeAnn Sarka, Detroit 11:26.40; 6-Sara Covert, Loyola 11:30.60 [9 finish; last = 12:32.0]

Western Athletic Conference
May 13, 2005
Tulsa, Oklahoma, USA
Automatic Timing
Results:
1-Andrea Buckner, Fresno State 10:30.89; 2-Sarah Yoder, Rice 10:36.77; 3-Dana Buchanan, Hawaii 11:14.71; 4-Suezette Luevano, UTEP 11:19.81; 5-April Fitzgerald, Nevada 11:37.38; 6-Courtney Stewart, Fresno State 11:43.18; [9 finish; last = 12:16.15]

Heptagonal (Ivy League) Champs
May 8, 2005
New York City, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Delilah DiCrescenzo, Columbia 10:28.10; 2-Lisa Stublic, Columbia 10:44.43; 3-Anna Willard, Brown 10:52.78; 4-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:54.37; 5-Claire Hamilton, Yale 10:57.49; 6-Laura Meyers, Columbia 10:58.35; 7-Susan Dunklee, Dartmouth 11:03.94; 8-Claire Duncan, Penn 11:07.03; 9-Alyssa Simon, Cornell 11:12.85; 10-Rosalinda Castaneda, Harvard 11:18.55; 11-Anne Martin, Yale 11:20.44; 12-Susanne Andrews, Princeton 11:26.11; 13-Angela Kudla, Cornell 11:33.87; 14-Lauren Moser, Dartmouth 11:37.99.

Northeastern Conference
May 8, 2005
Emmitsburg, Maryland, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bridget Campbell, St. Francis (PA) 11:01.84; 2-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:03.46; 3-Elizabeth Kaba, Wagner College 11:27.71 [11 finish; last = 13:57.04]

America East Champs
May 7, 2005
Vestal, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leonora Joy, Stony 10:48.31; 2-Jessica Cickay, Boston U 11:09.92; 3-Emily Watson, Northeastern 11:13.69; 4-Cathy Parker, New Hampshire 11:16.00; 5-Lindsey Bohrer-Yardley, Binghamton 11:23.54; 6-Heather Mitchell, Vermont 11:35.64; 7-Heather Carmichael, New Hampshire 11:39.71; 8-Maureen Brown, Albany 11:49.68 [16 finish; last = 13:05.60]

Atlantic 10 Champs
May 7, 2005
Richmond, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amy Ruffolo, Duquesne 10:33.39; 2-Nicole Kurtain, Richmond 11:10.99; 3-Erin Geiger, LaSalle 11:16.17; 4-Jamie Sweeney, Rhode Island 11:29.10; 5-Erin O'Donnell, Saint Josephs 11:35.07; 6-Alexis Anzelone, Massachusetts 11:45.53.

Big East Champs
May 7, 2005
Piscataway, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ioana Parusheva, Villanova\BUL 10:15.15; 2-Fiona Crombie, Providence 10:26.83; 3-Jennifer Davis, West Virginia 10:28.45; 4-Susan Davis, West Virginia 10:38.92; 5-Nicola Angstadt, Pittsburgh 10:42.17; 6-Kristen Coon, Boston College 10:44.87; 7-Alexis Lake, Boston College 10:47.81; 8-Anne Hessberg, Boston College 10:53.93; 9-Katie DeRusso, Notre Dame 10:55.06; 10-Jillian Sullivan, Connecticut 11:03.17; 11-Erin Henry, Georgetown 11:16.11; 12-Danielle Patoir, Rutgers 11:24.98 [19 finish; last = 12:27.29]

Campbell-Wright Open
May 7, 2005
Akron, Ohio, USA
Hand Timing
Results:
1-Briana Shook, Nike 10:04.1; 2-Katie Aerni, unattached 10:51.2; 3-Megan Housel, Buffalo 11:50.4 [7 finish; last = 14:57.7]

GPAC Champs
May 7, 2005
Blair, Nebraska, USA
Hand Timing
Results:
1-Angela Matthews, Concordia Univ 11:19.0; 2-Kelly Waterman, Concordia 11:24.0; 3-Kami Long, Nebraska Wesleyan 11:31.0 [11 finish; last = 13:53]

Ken Shannon Invitational
May 7, 2005
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Colleen Godfrey, Univ Puget Sound 11:07.74; 2-Joanna Murphy, Linfield 11:18.55; 3-Chelsea Pullen, Linfield 11:36.77 [6 finish; last = 13:52.16]

Nebraska Invitational
May 7, 2005
Lincoln, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jane Rudkin, unattached 10:23.28; 2-Ann Gaffigan, unattached 10:28.69; 3-Molly Miller, Nebraska-Omaha 11:17.60; 4-Cate Holston, Kansas State 11:28.75; 5-Whitney Patton, Kansas State 11:29.18; 6-Lindsey Finkner, Nebraska 11:57.32.

Northwest Conference
May 7, 2005
Ellensburg, Washington, USA
Hand Timing
Results:
1-Kelly Fullerton, Seattle Univ 11:10.1h; 2-Keri Gross, Humboldt State 11:27.7h; 3-Brandi McCoy, Seattle Pacific 11:48.4h [13 finish; last = 13:21.1]

Occidental Invit
May 7, 2005
Eagle Rock (Pasadena), California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Annie Ebiner, Cal State-LA 10:46.80; 2-Ali Mann, Run LA 10:47.36; 3-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific Univ 11:11.34 ; 4-Leslie Barrie, UCLA 11:26.14; 5-Katie Mouzakis, Claremont 11:38.67; 6-Sarah Richardson, Point Loma Nazarene 11:51.80. [9 finish; last = 12:23.38]

Oregon Twilight
May 7, 2005
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Mandi Fitz-Gustafson, Oregon 11:18.28; 2-Katie Pierce, Willamette 11:23.73. 3-Lauren Denfeld, Oregon State, 11:28.38.

Patriot League Champs
May 7, 2005
Easton, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jill Hajec, Army 11:10.10; 2-Andrea Luebbe, Lehigh 11:12.63; 3-Frances Morro, Lafayette 11:33.88 6; 4-Christy Totten, Bucknell 11:35.71; 5-Kelly Raffety, Bucknell 11:43.52; 6-Lindsay Bryant, Lafayette 11:44.05 1 [12 finish; last= 12:41.09]

Wisconsin Univ. Champs
May 7, 2005
LaCrosse, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julia Rudd, UW-La Crosse 10:32.42; 2-Holly Ochs, UW-Whitewater 11:04.46; 3-Teresa Stanley, UW-Stevens Point 11:20.72; 4-Jenny Graef, Uw-Oshkosh 11:27.21 [15 finish; last = 14:05.61]

Wisconsin Twilight
May 7, 2005
Madison, Wisconsin, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Kuca, Concordia Univ 10:22.80; 2-Sarah Kolpin, Wisconsin RRT 10:47.10 [8 finish; last = 14:11.90]

Dakota Athletic Conference
May 6, 2005
Minot, North Dakota, USA
Automatic Timing
Results:
1-Tiffany Ackerman, U of Mary 10:43.75; 2-Angi Axman, Black Hills, 10:43.85; 3-Crystal Hostetter, Black Hills 11:27.46; 4-Ivy Roe, U of Mary 11:51.53 [8 finish; last = 12:53.56]

Ohio Valley Champs
May 6, 2005
Clarksville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Brewer, Samford 11:08.35; 2-Colleen Burke, SE Missouri 11:24.54; 3-Wendee Embry, Eastern Kentucky 11:30.70; 4-Alathea Thompson, Tennessee Tech 11:43.57; 5-Sarah Verelst, SEMo 11:45.23; 6-Alessa Velez, Morehead State 11:50.92 [13 finish; last = 13:17.40]

Weber State Twilight
May 4, 2005
Ogden, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Lindsey Anderson, Weber State Univ 7:04.91; 2-Elise Greenwood-Bahr, Univ Utah 7:25.37; 3-Amy Blodgett, WSU 7:26.85; 4-Nicky Hugie, U.Utah 7:27.40 [9 finish; last = 7:54.21]

Cardinal Invitational
May 1, 2005
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lisa Galaviz, unattached 9:50.93; 2-Carrie Messner, Asics 9:56.99; 3-Jo Ankier, Adidas-Shaftesbury 9:58.79; 4-Minori Hayakari, Boulder Wave 10:02.86; 5-Dawn Cromer, Pacers 10:10.58; 6-Kara June, Mizuno 10:13.21; 7-Jinny Hanifan, unattached 10:27.06; 8-Ahavahla Haynes, Wisconsin 10:37.78; 9-Tania Vander Meulen, Idaho 10:42.57; 10-Kris Roth, N. Carolina 10:42.95; 11-Amanda Ganser, Wisconsin 10:46.89; 12-Ali Mann, Nike Team LA 10:51.97; 13-Jennifer James, Chico State 11:01.98; 14-April Fitzgerald, Nevada 11:10.08; 15-Kendall Grgas-Wheeler, Colorado 11:15.80 16-Sara Frank, Nevada 11:31.76 17-Melis Garner, Nevada 11:36.38.
     The early steeple season heats up as three go under 10 minutes in the same race. Personal bests for Ankier, Hayakari, and June move all three up on the World List.

U. Arizona @ Ariz State Univ
April 30, 2005
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Corey Randall, ASU 10:54.63; 2-Liz Lindgren, ASU 11:03.65; 3-Ashley Ippolito, UA 11:30.76; 4-Jennifer Ford UA 11:43.88

Cantral Florida Invit
April 30, 2005
Orlando, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Fallon Heffernan, Jacksonville 11:00.96; 2-Andrea Morrow, UCF 11:15.26; 3-Astrid Claessens, UCF 11:21.98 [5 finishers; last = 13:52.19]

Christopher Newport Invit
April 30, 2005
Newport News, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Ashlyn Sinclair, unattached, 11:23.05; 2-Jessica Walton, Longwood Univ, 11:36.07. [Third/last = 13:03.06]

Redbird Invitational
April 30, 2005
Normal, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Terri Emond, Marquette 10:56.88; 2-Tara Hinke, Marquette 11:19.51; 3-Melinda Sprague, Illinois Wesleyan 11:42.31 [6 finishers; last = 12:48.34]

Rice Twilight Meet
April 30, 2005
Houston, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Altman, Texas-Austin 11:17.03; 2-Alamar Cavada, Texas A&M-Corpus; 11:25.07; 3-Amber Reber, Texas-Austin, 11:37.90; 4-Laura Murch, unattached, 11:44.75.

Simpson Twilight
April 30, 2005
Indianola, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jane Rudkin, unattached 10:14.24; 2-Rachel Stangler, Augustana 10:58.25; 3-Mairead Kelly, Augustana 11:36.83; 4-Shyla Houlihan, unattached 11:50.22 [11 finishers; last = 12:51.93]

Southern Conference Champs
April 30, 2005
Cullowhee, North Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Shannon Wommack, Chattanooga 10:34.87; 2-Meghan Gaffney, Appalachian 11:17.10; 3-Nettie Halcomb, Nettie Chattanooga 11:26.32; 4-Page Bridges, Furman 11:31.79; 5-Katie Poole, Furman 11:40.79 [14 finishers; last = 13:49.22]

Sparky Adams Invit
April 30, 2005
, USA
Automatic Timing
Results:
1-Dara Ford, Mount Union 11:16.28; 2-Tasha Wheatley, Clarion 11:21.99; 3-Becky Zink, Mount Union 11:39.95; 4-Kristen Jordan, Slippery Rock 11:43.90 [14 finishers; last = 14:28.84]

Stan Lyons Invit
April 30, 2005
Indianapolis, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melissa Burgin, U.Southern Indiana 10:54.51; 2-Jobeth Schmiesing, Valparaiso U 11:22.84; 3-Ashley Billstrom, VU 11:25.96; 4-Ashley Ruberg, Louisville 11:47.55 [8 finishers; last = 13:14.09]

Steve Scott Invitational
April 30, 2005
Irvine, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:48.79; 2-Holly Evans, E.Washington 11:02.29; 3-Pilar Delgado, Pomona TC 11:05.42; 4-Kim Sonne, Claremont Mudd 11:06.58; 5-Rebecca Zamola, UCSB 11:31.11; 6-Laura Zung, UCSB 11:35.09; 7-Kristina Tudor, UC Riverside 11:40.29; 8-Danielle Miller, Long Beach St 11:42.01 [15 finishers; last = 13:24.13]

SUNY Champs
April 30, 2005
Oneonta, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rene Catalano, Geneseo 11:19.52; 2-Betsy Schultz, Cortland 11:24.11; 3-Fran Magri, Geneseo 11:30.35; 4-Vanessa Martell, Brockport 11:53.10 [12 finishers; last = 14:48.40]

Univ of Washington Dual Meet
April 30, 2005
Seattle, Washington, USA
Automatic Timing
Results:
1-Laura Halverson, UW 10:41.67; 2-Camille Connelly, UW 10:43.26; 3-Meghan Leonard, Washington State Univ 10:44.91; 4-Kayle Peterson, WSU 11:05.30; 5-Collier Lawrence, WSU 11:06.47; 6-Trisha Rasmussen, UW 11:10.07.

USC vs UCLA
April 30, 2005
Los Angeles, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alison Costello, UCLA 10:33.70; 2-Leslie Barrie, UCLA 11:00.50; 3-Kristen Berglas, USC 11:06.70; 4-Monika Rothenburger, UCLA 11:24.60.

Gina Relays
April 29, 2005
Hillsdale, Michigan, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber Ferner, Purdue 10:42.44; 2-Melanie Price, Ohio State 10:46.55; 3-Rose Lehe, Ball State 10:47.32; 4-Rachel Lowe, W.Michigan 10:56.70; 5-Ellie Fernandez, John Carroll 10:57.98; 6-Lauren Simpson, IPFW 11:02.95; 7-Kelli O'Brien, Buffalo 11:04.50; 8-Lydia Singer, Calvin College 11:04.87; 9-Julie Opet, Notre Dame 11:10.74; 10-Helen Kibby, Ball State 11:17.20; 11-LeAnn Sarka, Detroit Mercy 11:19.93; 12-Elizabeth Philipp, Notre Dame 11:23.89; 13-Emily Adama, Michigan State 11:24.09; 14-Stephanie Kandas, Grand Valley 11:28.84; 15-Kristen Simpson, IPFW 11:29.49; 16-Laura Aderman, Grand Valley 11:30.82 [33 finishers; last = 33:19.50]

Nebraska Wesleyan Twilight
April 29, 2005
Lincoln, Nebraska, USA
Hand Timing
Results:
1-Kelly Waterman, Concordia 11:28.7; 2-Erin Riedel, Nebraska-Kearney 11:54.6 [Hand times; 7 finishers; last = 12:56.7]

Penn Relays
April 28, 2005
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
     Race 1: 1-Briana Shook, Nike 10:01.51; 2-Anna Hay, North Carolina 10:31.35; 3-Kelly Siefker, Indiana 10:32.91; 4-Fiona Crombie, Providence 10:35.63; 5-Tsehaye Dagnachew, Charlotte 10:36.61; 6-Katie Aerni, unattached 10:36.90; 7-Claire Duncan, Pennsylvania 10:39.03; 8-Nelly Anderson, James Madison Univ 10:40.94; 9-Anne Martin, Yale 10:44.56; 10-Emily Schnitkey, Youngstown State 10:44.75; 11-Alexis Lake, Boston College 10:48.91; 12-Jenn Campbell, Williams 10:55.32; 13-Kelly Richards, Edinboro 10:56.78; 14-Gina Lucrezi, DeSales 11:02.05; 15-Edann Brady, Haddonfield 11:02.73; 16-Carrie Selmer, Central Maryland 11:04.47; 17-Meggan Hodge, Mississippi State 11:05.13; 18-Jacqueline Conaugh, Pacers 11:28.88.
     Race 2: 1-Jackie Kosakowski, William & Mary 10:49.93; 2-Claire Hamilton, Yale 10:52.84; 3-Alyssa Simon, Cornell 11:01.80; 4-Melinda Kiss, Kent State 11:04.38; 5-Kara Henry, Butler 11:04.48; 6-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:06.97; 7-Monika Schneider Butler IN 11:07.07; 8-Sarah Ravenelle, Texas A&M 11:08.34; 9-Fron Magri SUNY-Geneseo 11:09.70; 10-Anne Hessberg, Boston College 11:10.27; 11-Lauren Moser, Dartmouth 11:12.33; 12-Susan Dunklee, Dartmouth 11:12.67; 13-Genni Gardner, Butler 11:16.47; 14-Lindsay Sundell, Florida 11:18.13; 15-Kate Curran, Penn State 11:22.11; 16-Kelly Curry, East Stroudsburg 11:31.89; 17-Kelly McCarty, Toledo 11:36.18; 18-Ania Najoa, VMI 11:46.24

Drake Relays
April 28, 2005
Des Moines, Iowa, USA
Automatic Timing
Results:
X = Non-scoring guest in college event
     X1-Korene Hinds, Jamaica 9:52.04; X2-Madrea Hyman, Jamaica 10:02.88; 1-Andrea Parker, Michigan 10:24.25; 2-Stef Calhoun, Texas Tech 10:25.52; 3-Sarah Becker, Wichita State 10:26.92; 4-Jill Petersen, Missouri 10:34.46; 5-Brianna Dahm, Marquette 10:36.43; 6-Julia Rudd, Wisconsin-LaCrosse 10:36.99; 7-Kristin Anderson, Central Missouri 10:38.72; 8-Michelle Carson, Michigan State 10:41.42; X3-Lesley Read, Indiana Invaders 10:44.66; 9-Sarah Yoder, Rice 10:48.76; 10-Arianne Field, Michigan 10:50.94; 11-Shiloh Whiting, Arkansas 10:57.25; 12-Erin Sutton, SW Missouri 10:57.65; 13-Zoe Nagell, Minnesota 11:01.81; 14-Megan Carnes, Alabama 11:04.66; 15-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 11:06.49; 16-Veronica Sackett, North Dakota 11:07.20; 17-Jen Hess, Minnesota 11:10.93; 18-Lyndsy Bedell, Baylor 11:12.49; 19-Laura Kerr, Arkansas 11:12.80; 20-Lindsey Nye, Iowa State 11:16.96; 21-Niki Suitor, Bowling Green 11:21.99; 22-Suezette Luevano, Texas-El Paso 11:29.60. (Best-ever steeple for M. Hyman, world-class 1500m runner.)

Ty Terrell Relays
April 28, 2005
Beaumont, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda King, Lamar 11:27.39; 2-Sarah Hershman, Sam Houston 11:27.65 [4 finishers; last = 12:16.17]

SW Athletic Conference
April 28, 2005
Itta Bena, Mississippi, USA
Hand Timing
Results:
2000m Steeple
     1-Erikka Thomas, Southern 7:32.7; 2-Ebanie Lewis, Jackson State 7:45.9; 3-LaToya Alexander, Grambling 7:56.3; 4-Judy Philip, Grambling 8:04.1; 5-Karin Reeder, Alcorn State 8:08.06; 6-Keadra Gavin, Alcorn State 8:16.0; 7-LaShequa Carrington, Arkansas-Pine Bluff 8:16.2; 8-LInda Uhegwu, Texas Southern 8:17.9 [12 finishers; last = 9:13.0]

Oregon Invitational
April 23, 2005
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
1-Cassie Hunt, Illinois 10:19.05; 2-Lindsey Anderson, Weber State 10:22.87; 3-Tiffany Strickland, Utah State 10:29.74; 4-Stacie Lifferth, Utah State 10:35.02; 5-Kelly Fulleron, Seattle Univ 10:36.95; .6-Sariah St Laurent, Weber State 10:42.76; 7-Bevin Kennelly, unattached/CAN 10:45.05; 8-Liz Lindgren, Arizona State 10:52.82; 9-Ashley Johnson, Utah State 10:53.51; 10-Laura Halverson, Washington 10:54.00; 11-Mandi Fitz-Gustafson, Oregon 11:09.20; 12-Amy Blodgett, Weber State 11:11.22; 13-Chaly Clapier, Weber State 11:21.35; 14-Stephanie Colkitt, Eastern Oregon 11:29.77; 15-Cheryl Stuart, Weber State 11:33.81; 16-Erin Gray, unattached 11:34.47; 17-Ashley Teran, Northwest Univ. 11:36.20.

Stanford Univ vs Univ of California
April 23, 2005
Palo Alto, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kathleen Trotter, Stan 10:18.15; 2-Lindsay Allen, Stan 10:32.56; 3-Jeane Goff, Stan 10:32.90; 4-Amanda Trotter, Stan 10:40.39; 5-Diane Reed, Cal 12:02.34 [Trotters are twins. Allen born 86-06-30, good for Pan-Am Juniors in July.]

Triton Invitational
April 23, 2005
San Diego, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Serena Harmon, Paradise Valley CC 11:00.64; 2-Leslie Barrie, UCLA 11:23.61; 3-Chrysten Baca, PVCC 11:34.41; 4-Jamie Ray, Cal Poly 11:37.52; 5-Brenda Stevens, UCSD 11:37.83; 6-Angela Petersen, PVCC 11:39.31; 7-Monika Rothenburger, UCLA 11:39.40 [9 finishers; last = 13:02.37]

Michael Johnson Classic
April 23, 2005
Waco, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Monique Ortega, Baylor 10:33.06; 2-Amanda King, Lamar 11:25.19; 3-Karilyn Petty, UT-San Antonio 11:39.42; 4-Amber Reber, U.Texas 11:41.48; 5-Erin Hagen, Sam Houston 11:43.61.

Kansas Relays
April 23, 2005
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Becker, Wichita State 10:58.25; 2-Tiffany Ackerman, Univ of Mary 11:13,73; 3-Mica Land, WS 11:14.15; 4-Amy Matthews, WS 11:32.09; 5-Jill Rozendaal, Central College 11:34.01; 6-Brooke Ferguson, Wartburg 11:34.07; 7-Jennifer St. John, Concordia 11:47.21; 8-Callie Adamson, Hillsdale 11:47.63; 9-Kimberly Lemon, WS 11:47.65 [14 finishers; last = 13:45.90]

Doane Relays
April 23, 2005
Crete, Nebraska, USA
Automatic Timing
Results:
1-Angela Matthews, Concordia 11:02.43; 2-Molly Miller, Nebraska-Omaha 11:17.22; 3-Erin Riedel, Nebraska-Kearney 12:05.54

Central Collegiate Champs
April 23, 2005
Champaign, Illinois, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alicja Czajka, POL\Northern Illinois Univ 10:44.05; 2-Laura Kennedy, Illinois State 11:12.34; 3-Katie Anderson, U.Wisconsin-Muliwaukee 11:32.90; 4-Elizabeth Phillip, Notre Dame 11:44.92 [7 finishers; last = 12:20.36]

Cardinal Invitational
April 23, 2005
Louisville, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Melanie Price, Ohio State 10:57.41 [2 others; last = 12:52.74]

Bucknell Five-Way
April 23, 2005
Lewisburg, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amy Ruffolo, Duquesne 11:01.33; X-Christine Collins, Denison 11:18.24; 2-Kelly Raffety, Bucknell 11:31.02; 3-Christy Totten, Bucknell 11:37.77; 4-Rebecca Pierotti, Bucknell 11:45.18 [x = non scoring guest entry. 9 finishers; last = 12:42.62]

UConn Invitational
April 23, 2005
Storrs, Connecticut, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jillian Sullivan, U-Conn 11:14.01; 2-Jamie Sweeney, U-Rhode Island 11:20.73; 3-Orlaith Cunnigham, U-Conn 11:34.32; 4-Alexis Anzelone, U-Mass 11:44.60; 5-Maureen Brown, U-Albany 11:46.80; 6-Danielle Green, Quinnipiac 11:57.11; [10 finishers, last = 13:07.40]

Spec Towns Invitational
April 23, 2005
Athens, Georgia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Brewer, Samford 10:59.55; 2-Kylee Swanson, Auburn 11:06.11; 3-Sarah Madebach, Georgia 11:10.13; 4-Clair Nowakowski, Georgia 11:49.08; 5-Danielle Keplinger, Auburn 11:57.34; [10 finishers; last = 13:01.35]

Robison Invitational
April 23, 2005
Provo, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Rena Chesser, Brigham Young Univ 10:49.94; 2-Sarah Ingebretsen, BYU 11:02.27; 3-Kristy Barrus, BYU 11:05.46; 4-Tawny Parks, Southern Utah 11:27.40; 5-Nicki Hugie, Utah 11:49.70 [10 finishers; last = 13:01.35]

TCU Invitational
April 23, 2005
Fort Worth, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Katie Leonard, Texas Tech 11:22.36; 2 Bonnie McKernan, North Texas 11:24.79; 3-Erica Wright, Sam Houston 11:47.96.

New York Relays
April 23, 2005
New York, New York, USA
Automatic Timing
Results:
HIGH SCHOOL RESULTS, 2000m Steeple
1-Kimtaz Parikh, East Meadow 7:25.97; 2-Devotia Moore, Townsend Harris 7:45.36; 3-Nefertede Sterling, Christopher Columbus 7:56.96; 4-Trudi Cover, Hempstead 8:07.18. [affiliations are names of schools in New York state]

Chico Twilight
April 23, 2005
Chico, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Clara Harvey, Chico State 11:21.93; 2-Keri Gross, Humboldt State 11:34.57 3-Luci Boyle, Oregon Tech Institute 11:52.46 [8 finishers; last = 12:45.87]

SCAC Championships
April 23, 2005
Memphis, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Julie Coats, Hendrix 10:59.45; 2-Courtney Terrell, Oglethorpe 11:32.97; 3-May King, Rhodes 11:48.58 [17 finishers; last = 13:37.49]

Vanderbilt Invitational
April 23, 2005
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Colleen Burke, SE Missouri 11:07.46; 2-Shelby Brice, S, Illinois 11:26.42; 3-Heather Coulter, W. Kentucky 11:29.98; 4-Stephanie Anaya, Arkansas State 11:34.23; 5-Alathea Thompson, Tennessee Tech 11:43.02 [17 finishers; last = 13:32.16]

Cal-Nevada Championships
April 22, 2005
Fresno, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Andrea Buckner, Fresno State 10:39.21; 2-Michele Suszek, UNLV 11:02.26; 3-Courtney Stewart, Fresno State 11:27.02; 4-Katie Mouzakis, Claremont-Mudd 11:41.54; 5-Virginia Grillo, Cal State-Sacramento 11:49.65. [8 finishers; last = 12:30.51]

New York Relays
April 22, 2005
New York, NY, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kate Simon, Syracuse Univ 11:21.59; 2-Zuri Wilson, Iona College 11:45.74; 3-Gabrielle Charbonneau, Syracuse 11:49.67 [6 finishers; last = 12:33.99]

ACC Championships
April 22, 2005
Tallahassee, Florida, USA
Automatic Timing
Results:
1-Liz Wort, Duke 10:10.15; 2-Cassie King, North Carolina 10:15.66; 3-Anna Hay, North Carolina 10:17.38; . 4-Barbara Parker, Florida State 10:25.91; 5-Kristina Roth, NC State 10:29.54; 6-Janine Ricci, Virginia 10:36.58; 7-Michelle Sikes, Wake Forest 10:43.61; 8-Shari Gorga, Maryland 11:03.51; 9-Joanna Rodgers, NC State 11:06.23; 10-Leslie Jimison, NC State 11:10.18; 11-Jenny Barton, Clemson 11:12.75; 12-Elena Linn, Georgia Tech 11:17.85; 13-Ann Armsby, Georgia Tech 11:54.81.

Eastern Kentucky Classic
April 22, 2005
Richmond, Kentucky, USA
Automatic Timing
Results:
1-Wendee Embry, Eastern Kentucky 11:36.31 [4 finishers; last = 14:02.89]

Colonial AA Championships
April 22, 2005
Fairfax, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Nelly Anderson, James Madison 10:41.46; 2-Jackie Kosakowski, William & Mary 10:50.42; 3-Karen Pulliam, W&M 11:19.79; 4-Kate Klim, Delaware 11:22.52; 5-Kate Willever, W&M 11:27.75; 6-Abby Booker, W&M 11:35.33; 7-Emily Thompson, VCU 11:38.18. [12 finishers; last = 13:30.22]

Lone Star Champs
April 22, 2005
San Angelo, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Trina Cox, Abilene Christian Univ 10:43.99; 2-Ohla Kryv'yak, ACU 10:45.48; 3-Niki Williams, Texas A&M-Commerce 11:53.63 [9 finishers; last = 15:02.78]

Volunteer Classic
April 22, 2005
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
HIGH SCHOOL RESULTS, 2000m Steeple
1-Katherine Miller, Montgomery - Alabama 8:34.13; 2-Katie Munkus, Birmingham - Alabama 8:38.56; 3-Emily Blake, Louisville - Kentucky 8:43.43; 4-Kayla Massey, Birmingham 9:16.27; 5-Erica Cinder, Oak Ridge TN 9:21.79; 6-Courtney Maddux, Clinton TN 9:31.38.

Sea-Ray Relays
April 16, 2005
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Teshaye Dagnachew, UNC-Charlotte 10:34.70; 2-Elizabeth McCalley, U. Tennessee 10:40.20; 3-Erin Sutton, SW Missouri State 10:50.07; 4-Nicola Angstadt, Pittsburgh 10:53.06; 5-Megan Carnes, U. Alabama 11:04.00; 6-Carly Matthews, U-Tenn 11:05.98; 7-Wendee Embry, Eastern Kentucky 11:07.73; 8-Rachael Lowe, W. Michigan 11:07.77; 9-Emily Schnitkey, Youngstown 11:08.19; 10-Vicky Echeverria, Harding Univ 11:15.31; 11-Emily Leeper, W. Kentucky 11:30.06; 12-Helen Kibby, Ball State 11:37.43. [15 finshers; last = 12:33.66]

Lacoste Invitational
April 16, 2005
Mississippi State University, USA
Automatic Timing
Results:
1-Meggan Hodge, Mississippi State 11:03.78; 2-Whitney Mays, UAB 11:31.96; 3-Ryanne Fortney, UAB 11:41.70; 4-Becca Rop, Southern Miss. 11:42.89; 5-Stephanie Anaya, Arkansas State11:46.07. [8 finishers; last = 13:04.79]

Long Beach Invitational
April 16, 2005
Long Beach, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jennifer Davis, West Virginiia 10:42.58; 2-Amanda Olsen, Utah Valley 10:42.65; 3-Hannah Davey, Colorado School of Mines 10:59.82; 4-Krysta Young, Utah Valley 11:36.50 [8 finishers; last = 14:45.38]

Metropolitan Championships
April 16, 2005
New York City, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Leonora Joy, Stony Brook 10:55.21; 2-Liz Kaba, Wagner 11:32.03 ; 3-Jodey Johnson, St. John 11:34.09; 4-Shelby Leland, Columbia 11:34.78 [7 finishers; last = 12;58.68]

Mark Faldmo Invitational
April 16, 2005
Logan, Utah, USA
Automatic Timing
Results:
1-Heidi Bouwhuis, Weber State 11:06.07; 2-Sarah Dimmick, Utah State 11:49.68; DNF: Cheryl Jolley, Weber; Tiffany Strickland, Utah State.

Atlantic Sun Champs
April 16, 2005
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Fallon Hefferman, Jacksonville 10:49.64; 2-Tara Dressler, Campbell 10:57.41; 3-Alicia Valtin, Campbell 11:08.33; 4-Lisa Crampton, Belmont 11:11.50; 5-Andrea Morrow, U. Central Florida 11:11.52; 6-Andrea Smith, Georgia State Univ 11:25.65 [11 finishers; last = 13:11.29]

Brown Invitational
April 16, 2005
Providence, Rhode Island, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alexis Lake, Boston College 10:44.96; 2-Anna Willard, Brown Univ 10:54.15; 3-Anne Hessberg, Boston Coll 11:04.39; 4-Allison Croft, U. Connecticut 11:24.52; 5 -Orlnith Cunningham, U-Conn 11:30.14; 6-Alexis Angelone, U-Massachusetts 11:39.97 [10 finishers; last = 13:28.57]

Albany Spring Classic
April 16, 2005
Albany, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Maureen Brown, U. Albany 11:37.06 [3 finishers; last = 12:53.48]

Liberty League
April 16, 2005
Clinton, New York, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kerry Banazek, St. Lawrence Univ. 11:43.17 [6 finishers; last = 13:49.60]

Triangular Meet
April 16, 2005
Philadelphia, Pennsylvania, USA
Automatic Timing
Results:
1-Claire Duncan, U-Pennsylvania 10:38.08; 2-Anne Martin, Yale 10:39.55; 3-Carrie Strickland, Princeton 10:45.11; 4-Claire Hamilton, Yale 11:04.97; 5-Alison Warren, Princeton 11:13.25; 6-Elizabeth Calle, Yale 11:41.32; 7-Rachel Farnsworth, Princeton 11:54.33.

Sun Angel Classic
April 16, 2005
Tempe, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Anna Masinelli, Arizona State Univ 10:35.96; 2-Kylee Swanson, Auburn 11:10.77; 3-Corey Randall, ASU 11:23.17; 4-Liz Lindgren, ASU 11:28.16 [Lisa Galaviz DNF]

Woody Wilson Classic
April 16, 2005
Davis, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Lorin Scott, Univ.Calif-Davis 11:39.41; 2-Virginia Grillo, Sacraemnto CC 11:51.82 [9 finishers; last = 13:12.83]

David Noble Relays
April 16, 2005
San Angelo, Texas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jennifer Baker, Wayland Baptist 11:40.44 [14 finishers; last = 15:49.30]

Mesa Classic
April 16, 2005
Mesa, Arizona, USA
Automatic Timing
Results:
1-Serena Harmon, Paradise Valley 11:29.17 [8 finishers; last = 13:24.12]

University of Virginia Invitational
April 16, 2005
Charlottesville, Virginia, USA
Automatic Timing
Results:
1-Emily Low, Christopher Newport 11:22.22; 2-Ashlyn Sinclair, unattached 11:27.27; 3-Erin O'Donnell, St. Joseph's 11:36.03; 4-Emily Thompson, VCU 11:43.85; 5-Kate Willever, William and Mary 11:45.49 [6 finishers; last = 12:49.77]

Solid Orange Classic
April 16, 2005
Clemson, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jenny Barton, Clemson 11:11.66; 2-Katie Poole, Furman 11:27.94; 3-Kate Bowman, Emory Univ 11:32.02; 4-Page Bridges, Furman 11:35.57; 5-Courtney Terrell, Oglethorpe 11:38.23 [12 finishers; last = 13:56.39]

Boston-Moon Classic
April 16, 2005
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Alathea Thompson, Tennessee Tech 11:49.99 [5 finishers; last in 13:03.75]

Pacesetter Invitational
April 16, 2005
Terre Haute, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amber Ferner, Purdue 10:40.44; 2-Brianna Dahm, Marquette 11:04.59; 3-Theresa Emond, Marquette 11:08.03; 4-Lauren Simpson, IPFW 11:13.02; 5-Tara Hinke, Marquette 11:19.08 [9 finishers; last = 13:11.29]

KT Woodman Meet
April 16, 2005
Wichita, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
1-Kelly Waterman, Concordia Univ 11:03.95; 2-Angela Matthews, Concordia 11:13.96; 3-Jacquelyn Dibbern, Concordia 11:21.28; 4-Cate Holston, Kansas State 11:31.60; 5-Kelsey Engstrom, Oklahoma Baptist 11:45.20 [13 finishers; last = 13:45.76]