|
|
|
|
2007 Steeple Results: Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included
(in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.
DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best
Australian All-Schools 2007 Champs December 8, 2007 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: Summaries below use abbreviations of AUS states:
ACT= Australian Capital Territory
SA = South Australia
NSW = South Wales
TAS = Tasmania
QLD = Queensland
VIC = Victoria
WA = Western Australia
State championships were held earlier to qualify athletes for
competition in this AUS National (all-schools) championship.
Under age 18 Girls
2000m Steeple, Dec 8
1-Alyce McKenzie, QLD 6:53.71; 2-Sarah James, QLD 7:12.02; 3-Lauren McKillop, NSW 7:12.78; 4- Melissa Bell, VIC 7:26.56; 5-Breanna Ryan, VIC 7:27.83; 6-Hannah Cook, QLD 7:41.57; 7-Sophie Ireland, TAS 8:06.11; 8-Jacqui Stacey, QLD 8:11.27; 9-Amanda Overton, QLD, 8:11.65. [All born in 1990]
Under age 17 Girls
2000m Steeple, Dec 8
1-Samantha Carberry, VIC 6:50.08; 2-Kate Sly, VIC 7:01.21; 3-Grace Thek, VIC 7:11.18; 4-Jessie O'Brien, NSW 7:20.07; 5-Stephanie Kondogonis, VIC 7:20.36
6-Dervla Ryan, QLD 7:24.12; 7-Freya Wilson, TAS, 7:40.96. 8, Maeghan Urry, QLD, 7:48.16. 9, Loren Hadwiger, WA, 7:48.45. 10, Roisin O'Dwyer-Mazur, QLD, 7:56.62. [all born in 1991]
Under age 16 Girls
2000m Steeple, Dec 6
1-Jessica Gilfillan, QLD 6:41.35; 2- Miriam Smith, QLD 7:13.95; 3-Paige Single, NSW 7:30.23; 4-Zondile Chongwe, WA 7:36.19; 5-Caitlin O'Donnell, WA 7:43.33; 6-Natalie Exon, VIC 7:46.10; 7-Kiandra Paterson, VIC 7:46.57; 8-Tia Nation, QLD 7:46.65; 9-Charlotte Wilson, NSW 7:50.62; 10-Stephanie Mylonas, QLD 7:53.41; 11-Shannen Hickson, QLD 7:54.65; 12-Charlotte Lane, WA 8:02.65. 13, Heather Richards, TAS 8:16.97. [all born in 1992]
Under age 15 Girls
2000m Steeple, Dec 6
1-Nikki Hiscock, QLD 7:18.29; 2-Jade Brandt, QLD, 7:23.07; 3-Taneil Davidson, QLD 7:23.79; 4-Jillian Lyall, TAS 7:23.87; 5-Madeleine Murray, WA 7:24.26; 6-Imogen Batt-Doyle, SA 7:34.06;. 7-Amy Cashin, VIC, 7:37.38 8-Tashana Kehoe-Sporton, VIC 7:39.14; 9 Eleanor War- dleworth, SA 7:40.00; 10-Stephanie Griffin, ACT 7:43.20; . 11-Kimberley Duthie, VIC 7:46.64;. 12-Georgina Whigham, ACT 7:48.34;. 13-Ellie MacDonald, VIC, 7:50.72; 14-Tara Vance, NSW 7:55.56; 15-Molly Thackray, SA, 7:58.56;
16-Lily Stanesby, TAS, 8:01.87; 17-Madeline Campbell, NSW 8:08.21; 18-Jordana Tarca, SA 8:18.95; 19, Malyce McFaul, VIC 8:33.67. [Brandt, Cashin, Sporton, Vance born in 1994; others in 1993]
| New Zealand Schools December 8, 2007 Wanganui, New Zealand Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple
1-Sarah McSweeney 7:01.08; 2-Danielle Trevis 7:06.5;
3-Erin Heasley 7:07.74; 4-Greta Hastings 7:10.95;
5-Caroline Melsop 7:25.06; 6-Breeanna Potter 7:36.34
7-Hayley Williams 7:38.87; 8-Deborah Lynch 7:59.25;
9 Sarah Brooks 7:59.90; 10 Kate Hewitt 8:04.73
[16 finishers; Last = 8:47.60}
| Pan Arab Games November 21, 2007 Cairo, Egypt Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m steeple: 1-Hanane Ouhaddou, MAR 10:30.33;
2-Muna Durca, SUD 10:49.34; 3. Bara'h Marwan JOR 12:02.18.
| Victoria All-Schools November 11, 2007 Melbourne, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple:
Under age 16: 1-Kiandra Paterson 7.44.96; 2-Natalie Exon 7.48.23.
Under age 15: 1-Ellie MacDonald 7.47.69; 2-Kimberley Duthie 7.48.59; 3-Jessica Howard 7.51.13.
| Interlclub Meet November 10, 2007 Canberra, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple:
1-Andrea Ilakovac (under age 14) 7:30.42; 2-Georgina Whigham (under 16) 7:39.99; 3-Emma Louise Newman (under 16) 8:26.19.
| Interclub Meet November 10, 2007 Canberra, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: Recent Result, 1500m Steeple (All under age 14)
1-Heather Anderson 6:15.17; 2-Natalie Tanks 6:30.55; 3-Nicola Torley 6:32.39; 4-Rebecca Harris 6:59.53.
| Western Australia Schools November 3, 2007 Perth, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple:
Under age 16 1-Madeline Murray 7:25.1; 2-Zandile Chongwei 7:53.2; 3-Charlotte Lane 8:02.3 [Hand timing; 5 finishers; Last = 10:29.7]
Under age 18: 1-Alicia Hallett 7:38.9; 2-Loren Hadwiger 7:47:3 [3 finishers; Last = 10:11.7]
| Kings Club Premiership November 3, 2007 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Lauren McKillop (age 17) 7:23.88; 2-Davina Smith (16) 8:18.51
| Personal Best Meet November 3, 2007 Southport, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Taneil Davidson (age 14) 7:25.32; 2-Jacqueline Stacey (17) 7:42.87; 3-Roisin O
Dwyer-Mazur (16) 7:49.95; 4-Tia Nation (15) 7:55.48.
| Spring Interclub Meet November 3, 2007 Adelaide, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple:
Under age 18: 1-Laura Dreyer 8:10.24; 2-Jasmin Princi 8:39.93.
Under age 16: 1-Imogen Batt-Doyle 7:42.40; 2-Jordana Tarca 7:51.26; 3-Molly Thackray 7:56.41; 4-Eleanor Ward- leworth 8:03.70; 5-Millie Allcroft 8:21.75.
| Ballarat Shield Meet November 3, 2007 Melbourne, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Kate Sly 07:38.4; 2-Jessica Howard 08:13.5; 3-Belinda Lawford 08:25.2; 4-Belinda Mirabella 08:54.1; 5-Jenny Bourke 08:54.4; 6-Paula Nankervis 08:54.9.
| Northwest Shield Meet November 3, 2007 Melbourne, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Amy Cashin 7:57.4; 2-Michelle Miller 8:54.1; 3-Rebecca Durso 8:57.6. [6 finishers; Last = 9:59.3]
| Tasmanian Schools November 2, 2007 Hobart, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple:
Race 1
under age 15 and under 16 combined
1-Jillian Lyall 7:29.37; 2-Heather Richards 7:45.33; 3-Lilly Stanesby 8:01.67.
Race 2
under age 18 and under 20 combined
1-Libby Clarke 6:52.91; 2-Sophie Ireland 7:48.00; 3-Freya Wilson 7:54.63
| Chinese City Games November 2, 2007 Wuhan, China Automatic Timing
|
---|
Results: (Birthdates sequence: Year-Month-Day)
1-Liu Nian (88-04-26) 9:26.25; 2-Jin Yuan (88-02-11) 9:53.45; 3-Wang Huan (89-01-12) 10:06.43; 4-Xu Yinuo (88-12-23) 10:10.05; 5-Fang Xiaoyu (87-03-06) 10:14.66; 6-Qie Liping (87-01-12) 10:20.68; 7-Jin Xianfen (87-01-13) 10:35.30; 8-Jiang Xioli (89-04-06) 10:42.48; 9-Xu Huan (89-03-22) 10:44.36; 10-Niu Qianfang (90-05-16) 11:05.03; 11-Zhang Sige (87-10-20) 11:07.00; 12-Song Jian (90-03-27) 11:12.52; 13-Geng Xueming (89-09-08) 11:33.02.
| South Australia Schools October 28, 2007 Adelaide, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: Under Age 15: 1-Imogen Batt-Doyle 7:45.51; 2-Jordan Tarca 8:10.85; 3-Eleanor Wardleworth 8:29.19.
| Queensland Schools October 27, 2007 Brisbane, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple:
Ages 16-19: 1-Courtney Gilfillan 6:59.31; 2-Alyce McKenzie 7:03.90; 3 Dervla Ryan 7:20.19; 4-Sarah James 7:25.98;
5-Maegan Smith, 7:29.26; 6-April Sloan, 7:37.09; 7-Sarah Hall, 7:45.59; 8-Jacqui Stacey 7:55.92. [14 finish; Last = 9:27.31]
Ages 13-15: 1-Robyn Bennett 7:06.96; 2-Nikki Hiscock 7:16.19; 3-Miriam Smith 7:23.94; 4-Natalie Dudkowski 7:27.39; 5-Taneil Davidson 7:51.44; 6-Shannen Hickson 7:54.42; 7-Stephanie Mylonas 7:59.40; 8-Tia Nation 7:59.42. [11 finish; Last = 8:29.18]
| India Open Nationals October 25, 2007 Jamshedpur, India Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sudha Singh 10:18.76 (National Record); 2-Kiran Tiwari 10:50.12; 3-Kamlesh Bhagal 11:03.90; 4. Gurbari Behera 12:15.88.
| New South Wales Schools October 21, 2007 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple:
Age 13-16: Jessie O
Brien(16) 7:36.57; 2-Tia Brady (15) 7:41.26;
3-Lottie Ferrier (15) 7:44.46; 4-Paige Single (15) 7:49.54; 5-Tara
Vance (13) 7:57.44 [7 finish; Last = 8:08.80]
Age 17-18: Lauren McKillop (17) 7:14.98; 2-Katherine Conder (18) 7:27.15; 3-Leanne Golebiowski (18) 7:34.57
| Southeast European Games October 18, 2007 Thessaloniki, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple:
Youth Meet, under age 18 (Birth year in parentheses)
1-Tugba Malacki (91) TUR 7:05.11;
2-Georgia Papadoupoulou (91) GRE 7:25.21; 3-Simona Borcea (90) ROM 7:28.47; 4-Mirjana Pajic (92) SRB 7:43.14; 5-Aleksandra Mitreska (92) MKD 8:36.52.
| Victoria Schools October 14, 2007 Melbourne, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: (birth year in parentheses)
1-Samantha Carberry (91) 6:52.95; 2-Grace Thek (91) 7:23.26;
3-Melissa Bell(90) 7:36.72; 4-Breanna Ryan (90) 7:43.02
5-Stephanie Kondogonis (91) 7:57.64.
| Personal Best Meet October 7, 2007 Gold Coast, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Courtney Gilfillan 11:00.55; 2-Natalie Dudowski 11:54.64.
| Czech Junior Teams Champs October 6, 2007 Opava, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Martina Barinova (90) 10:37.88; 2-Eva Krchova (89) 11:04.19; 3-Marketa Schubertova (88) 11:25.92; 4-Ivana Kadrmanova (91) 11:35.34; 5-Hana Jelinkova (91) 11:45.72; 6-Marketa Schy-bolova (89) 12:42.57; 7-Pavla Zahalkova (89) 13:20.77; 8-Eliska Rigova (89) 14:01.70; 9-Pavlina Lickova (88) 14:28.61; 10-Petra Zdenkova (88) 14:42.45; 11-Hana Duchonova (89) 15:22.27.
| Italian Youth Champs October 6, 2007 Cesenatico, Italy Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Valeria Roffino 7:06.21; 2-Giulia Martinelle 7:17.71; 3-Lucia Coli 7:18.66; 4-Agnese Berellini 7:19.47; 5-Filomena Furlan 7:27.78; 6-Laura Airaghi 7:28.87; 7-Federica Scrinzi 7:33.86; 8-Letizia Scheggia 7:35.12. [Martinelle born 1991, others 1990.]
| Czech Youth Teams Champs October 6, 2007 Kladno, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple: 1-Nikola Palupcikova 5:43.12; 2-Lenka Vankova 5:46.38;
3-Barbora Haunerova 6:40.48; 4-Jana Bystronova 6:58.00.
| Athletics Meet October 3, 2007 Daegu, Korea Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ruth Nyngau Bisobori, KEN 9:24.51; 2-Li Zhenzhu, CHN 9:58.26; 3-Zhu Yanmei, CHN 10:10.40; 4-Miranda Boonstra, NED 10:26.27; 5-Natalia Izmodenova, RUS 10:45.45; 6-Min Da-Mi, KOR 11:05.31; Lee Sun-Hwa, KOR 11:53.78.
[Bisobori wins in World Junior Record time, better than the 9:30.70 by Melissa Rollison (83) AUS at Brisbane, 4 Sep 2001.]
| University Games September 26, 2007 Gold Coast, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Louise Aplin 11.58.68; 2-Katie Jameson 12.18.91; 3-Alice McDonald 12:42.58; 4-Jasmine Neve 12:54.42; 5-Isobella Henzell 13:20.01.
| World Athletics Final September 22, 2007 Stuttgart, Germany Automatic Timing
|
---|
Results:
1-Eunice Jepkorir, KEN | 9:35.03 | [9:14.52] | $30,000 |
2-Roisin McGettigan, IRL | 9:35.86 | [9:28.29] | 20,000 |
3-Cristina Casandra, ROM | 9:36.38 | [9:28.53] | 12,000 |
4-Yekaterina Volkova, RUS | 9:40.21 | [9:06.57] | 7,000 |
5-Korene Hinds, JAM | 9:40.50 | [9:28.86] | 5,000 |
6-Helen Clitheroe, GBR | 9:41.59 | [9:44.38] | 4,000 |
7-Donna MacFarlane, AUS | 9:41.77 | [9:26.63] | 3,000 |
8-Hattie Dean, GBR | 9:38.56 | [9:38.56] | 2,000 |
9-Mardrea Hyman, JAM | 9:51.03 | [9:37.50] | 1,000 |
10-Lisa Galaviz, USA | 9:51.73 | [9:28.75] | 1,000 |
> The [bracketed] previous bests vs. WAF times illustrate cautious pacing, then a sprint finish for the prize dollars in right column.
Volkova led at 1km in 3:16.11. Casandra led at 2km in 6:29.65, then ran a final kilometer in 3:06.73 but Jepkorir and McGettigan finished even faster.
Clitheroe, MacFarlane, and Dean may have saved energy for meet
s second day when they run in the 3000-meter flat race.
The steeple field was smaller than meet format ,specifying 12 in each distance race, but not as tiny as 5000m run with only six.
|
| Inter-State Athletic Champs September 20, 2007 Bhopal, India Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kiran Tiwari, Utk 11:36.68; 2-Geeta Rani, Del 11:40.47. DNF-Sudha Singh
| ECCC=European Champion Clubs Cup September 16, 2007 Brno, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Martina Barinova (90) CZE 10:34.89; 2-Natalya Nemkina (88) RUS 11:01.82; 3-Ana Krizanac (89) CRO 11:49.34; 4-Sehriban Demir (88) TUR 12:06.46; 5-Maja Teraz (89) SLO 12:13.58; 6-Biljana Kanjeric (90) SRB 12:24.58; 7-Rebecca Taylor (89) GBR 14:00.87. [National Junior Record for Barinova]
| ECCC Juniors B September 16, 2007 Cottbus, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jasmina Delic (88) BIH 11:11.19; 2-Laura von der Horst (88) GER 11:28.21; 3-Martina Bombardieri (89) ITA 11:55.44;
4-Marine Ricaille (88) FRA 12:08.22; 5-Florence Ejang (91) DEN 13:11.79; 6-Grainne Quinn (89) IRL 13:17.82.
| ECCC Juniors C September 16, 2007 Tempere, Finland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Marlon Dashorst, NED 12:45.60; 2-Camilia Kinnarinen, FIN 12:53.34; 3-Daja Kondejova, SVK 13:01.95; 4-Maria Isabel Sanchez, ESP 13:12.29; 5-Kari Vandaele, BEL 13:30.17;
6-Celine Guex, SUI 14:00.91.
| World Masters Champs September 15, 2007 Riccione, Italy Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple:
Age 35-39 1-Veronica Chiusole , ITA 7:01.19; 2-Annamaria Vanacore, ITA 7:06.77; 3-Annette Weiss, GER 7:10.10; 4-Mary Fien, AUS 7:26.72; 5-Loredana Santoni, ITA 7:30.56; 6-Krasi- mira Chahova,BUL 7:58.30; 7-Cristiana Barchiesi ITA 8:19.57; 8-Maria Trisolino, ITA 8:22.04; 9-Lucilla Fiori, ITA 8:22.75; 6-Vis-nja Odri, SER 8:40.73; 11-Giuseppa Lacava, ITA 9:16.15.
Age 40-44 1-Samia Soltane, ITA 7:06.10; 2-Zofia Wieciorkow ska, POL 7:13.79; 3-Niobe Menendez, ESP 7:34.60; 4-Rosa Luchena, ITA 7:39.71; 5-Francesca Ragnetti, ITA 7:48.18; 6-Jane Pidgeon, GBR 7:53.88; 7-Galina Kiseleva, RUS; 8-Geral-dine Finnegan, GBR 8:23.54; 9-Graciela Alvarez, ARG 9:01.26;
10-Maria Molero Perez, ESP 9:06.00; 11-Amanda Coombe, AUS 9:17.86; 12-Daniela Escalante, ARG 9:30.40.
Age 45-49 1-Julie Leonard, SWE 7:45.52; 2-Mariette Ester-huyse, RSA 7:59.56; 3-Gunnel Tolfes, SWE 8:19.93; 4-Ursula Redenz, GER 9:27.30; 5-Margot Sheehan, USA 9:29.34; 6-Christine Long, USA 10-25.67; 7-Cristina Negron, USA 10:38.62
Age 50-54 1-Elizabeth Henn, GER 8:25.21; 2-Joan Howe GBR
9:00.63; 3-Anne Darby, GBR 9:30.07; 4-Mary Diver, USA 10:07.02; 5-Noeline Burden, NZL 10:22.37.
Age 55-59 1-Irene Aponte, COL 9:13.36; 2-Galena Lapaeva, RUS 11:05.02; 3-Eva Cupalova, CZE 11:12.54; 4-Mary Rosado, USA 12:03.62; 5- Manjula Choudhury, IND 12:44.05.
Age 60-64 1-Miroslava Rocnakova, CZE 10:47.02; 2-Mary Trotto, USA 10:59.39; 3-Merces Oliveira, BRA 13:15.82; 4-Kiron Basumatary, IND 14:13.94.
Age 65-69 1-Marie-Louise Michelsohn, USA 9:30.53; 2-Kimiko
Nakamura, JPN 11:31.81.
Age 70+ 1-Anne Martin, GBR 11:55.55; 2-Dawn Cumming, NZL 11:42.80; 3-Ivone, Lobo POR 13:07.60.
| Swedish High School Champs September 15, 2007 Gavle, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: Age 18+ (born 1989) 1-Josefine Berggren 5:14.53
2-Patricia Wiedel 5:24.48; 3-Emma Broman 5:36.38
Under age 18 (born 1990) 1-Maria Westher 4:54.61; 2-Klara Bodinson 4:55.14; 3-Nathalie Rohlen 5:13.31; 4-Elin Pollanen 5:52.26.
Under age 17 (born 1991) 1-Olivia Lindh 4:58.82; 2-Emma Jansson 5:08.29; 3-Anna Jansson 5:09.21; 4-Hanna Erlandsson 5:14.42; 5-Yolanda Ngarambe 5:17.90 ; 6-Emma Dahl 5:24.50; 7-Malin Olofsson 5:55.56; 8-Mia Sylwan 6:32.62; 9-Madeleine Serenhov 6:32.66.
Under age 16 (born 1992) 1-Lina Alainentalo 4:59.82; 2-Stina Jansson 5:34.62; 3-Tlda Helgesson 5:41.41.
| Juniors (Under 20) Meet September 15, 2007 Annecy, France Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Sarah Cornelsen, GER 6:59.83; 2-Silke Fritz, GER 7:07.84; 3-Nora Hamouallal, FRA 7:31.58; 4-Marine Huet, FRA 7:32.19;
5-Laura Airaghi, ITA 7:38.50; 6-Anne-Sophie Vittet, FRA 7:46.90; 7-Aisse Sow, FRA 7:52.78; 8-Filomena Furlan, ITA 8:01.97.
| Personal Best Meet September 14, 2007 Gold Coast, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Courtney Gilfillan 6:55.86; 2-Jessica Gilfillan 7:01.70; 3-Robyn Bennett 7:08.56; 4-Sarah James 7:17.45; 5-Maegan Smith 7:29.28; 6-Maeghan Urry 7.30:05; 7-Natalie Dudkowski 7:33.74; 8-Amanda Overton 7:48.35; 9-Hannah Cook 7:48.45; 10-Sarah Hall 7:58.77. [17 finish, 1 dnf. Last = 9:00.05]
| Combined High Schools September 10, 2007 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Charlotte Wilson 7:09.20; 2-Katherine Conder 7:14.55; 3-Alexis.McKillop 7.25.64; 2-Leanne Golebiowski 7.43.61; 3-Tia Brady 7.59.27. [First 2= under age 20 division; others under 16]
| IAAF Grand Prix September 9, 2007 Rieti, Italy Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Yekaterina Volkova, RUS 9:26.80; 2-Cristina Casandra, ROM 9:30.39; 3-Roisin McGettigan, IRL 9:37.94; 4-Lisa Galaviz, USA 9:39.03; 5-Hattie Dean, GBR 9:46.04; 6-Helen Clitheroe, GBR 9:44.38; 7-Veerle Dejaeghere, BEL 9:47.47; 8-Mardrea Hyman, JAM 10:13.63;; 9-Korene Hinds, JAM 10:19.51. [4 DNF: Zulema Fuentes-Pila, ESP; Gulnara Samitova-Galkina, RUS; Dobrinka Shalamanova, BUL; Yelena Sidorchenkova, RUS]
Sidorchenkova led at 1000m in 3:04.99; Volkova led at 2000m in 6: 20.77.
| DecaNation Meet September 8, 2007 Paris, France Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jenny Barringer, USA 9:33.95; 2-Sophie Duarte, FRA 9:35.35; 3-Yelena Sidorchenkova, RUS 10:05.09; 4-Diana Martin, ESP 10:08.94; 5-Verena Dreier, GER 10:09.20; 6-Yuliya Ignatova, UKR 10:15.06; 7-Agnes Tschurtschenthaler, ITA 10:25.50
[Personal Best for Barringer who won USA Champs steeple in 9:34.64 at Indianapolis on 23 June 2007. It
s also the best time by a USA collegian.with remaining eligibility.]
| Balkan Junior Champs September 8, 2007 Kragujevac, Serbia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Teodora Simovi (93) SRB 10:44.88; 2-Gulcan Mingir (89) TUR 10:58.38; 3-Ecaterina Gheorghiu (89) ROM 11:25.30; 4-Jasmina Delic (88) BIH 11:36.04; 5-Savina Stoyanchova (89) BUL 12:12.61; 6-Oltiona Lushi (89) ALB 12:40.11; 7-Aleksandra Mitrevska (95) MKD 13:56.98.
DNF: Maria-Aggeliki Rigopoulou (88) GRE
| Czech Team Champs September 8, 2007 Susice, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Marcela Lustigova 10:28.23; 2-Lenka Ptackova 10:31.67; 3-Alena Rucklova 10:47.21; 4-Katerina Pechackova 10:53.52; 5- Lucie Krizova 10:56.40; 6-Petra Smakalova 11:10.48; 7-Eva Krchova (89) 11:15.90; 8-Jana Subrtova 11:45.87; 9-Lenka Sibravova 11:46.26; 10-Denisa Kozakova 12:14.80.
| Czech Team Champs September 8, 2007 Olomouc, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jana Stykova, SVK 11:33.48; 2-Sona Smekalova (89) 11:41.49
3-Zuzana Dolejsova 11:42.87; 4-Kamila Pospichalova 12:28.96, 5-Iveta Matejkova (66) 13:19.61; 6-Petra Dupalova 13:39.84; 7-Adela Vavrova (92) 14:05.04; 8-Tereza Musilova (90) 17:18.63
| Sweden vs. Finland September 8, 2007 Goteborg, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple: 1-Klara Bodinson (90) SWE 5:01.71; 2-Olivia Lindh (91) SWE 5:02.09; 3-Kaisa Mattila (91) FIN 5:27.64; 4-Viivi Nieminen (91) FIN, 5:35.77. [This race was for girls under age 18]
| Polish Meet September 8, 2007 Slupsku, Poland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Katarzyna Kowalska (85) 10:20.27; 2-Iwona Lewandowska (85) 10:27.42; 3-Marta Barcewicz (86) 10:38.00; 4-Anna Wojtulewicz (87) 10:44.55.
| Sweden vs Finland September 7, 2007 Goteborg, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Christin Johansson (78) SWE 10:09.78; 2-Ulrika Johansson (75) SWE 10:12.60; 3-Saara Skytta (87) FIN 10:29.83; 4-Minna-Mari Kangas (83) FIN, 10:31.39; 5-Sandra Eriksson (89), FIN 10:37.58; 6-Charlotta Fougberg, (85) SWE 11:04.14
C. Johansson led at 1km at 3:20.17; and 2km in 6:44.86
| Polish Meet September 2, 2007 Czestochowa, Poland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Mariola Konowalska (82) 10:36.94; 2-Agata Drozdz (84) 10:43.69
| Swedish Meet September 1, 2007 Vaxjo, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple: 1-Stina Jansson, (92) 5:21.53; 2-Yolanda Ngarambe (91) 5:22.51; 3-Annelie Gabriel (90) 5:33.22; 4-Sandra Carlsson (92) 5:33.87; 5-Martina Welen (90) 5:38.23;
6-Lova Walin (92) 5:41.13; 7-Erika Svanborg (91) 5:41.77;
8-Elin Pollanen (90) 5:54.86; 9-Elin Persson (90) 5:59.45.
[14 Finishers, all under age 18; Last = 7:11.77]
| Serbian Junior Cup Finals September 1, 2007 Kragujevac, Serbia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Mirjana Paji (92) 7:01.06; 2-Teodora Simovi (93) 7:32.43;
3-Biljana Kanjeri (90) 7:40.85; 4-Aleksandra Kostadinovi (90)
8:31.03; 5-Mirjana Lei (89) 8:47.56; 6-Dragana Novakovi (90) 9:13.35; DNF: Vasilisa Gaesa (89).
In the qualifying round (Aug 25 at Sremska Mitrovica) Simovi won in 6:53.38 and Kanjeri was third in 7:25.62. Both fell in the final
causing slower finish times.
| World Championship Final August 27, 2007 Osaka, Japan Automatic Timing
|
---|
Results: Reported birthdates (Year-Month-Day) in parentheses
1-Yekaterina Volkova (78-03-12) RUS 9:06.57
2-Tatyana Petrova (83-04-08) RUS . 9:09.19
3-Eunice Jepkorir (82-02-17) KEN 9:20.09
4-Ruth Bisibori Nyangau (88-01-02) KEN 9:25.25
5-Sophie Duarte (81-07-31) FRA 9:27.51
6-Cristina Casandra (77-02-01) ROM 9:29.63
7-Gulnara Samitova-Galkina (78-07-09) RUS 9:30.24
8-Rosa Morato (79-06-19) ESP 9:36.84
9-Hanane Ouhaddou (82-) MAR 9:37.87
10-Roisin McGettigan (80-08-23) IRL 9:39.80
11-Veerle Dejaeghere (73-08-01) BEL 9:40.10
12-Fionnuala Britton (84-09-24) IRL 9:48.09
13-Sara Moreira (85-10-17) POR 10:00.40
14-Mardrea Hyman (72-12-22) JAM 10:16.24
Wioletta Janowska (77-06-19) POL DNF
Russian women came to Japan with the world
s top 3 times of 2007 -- ready for the fast leading pace strategy suggested by water jump location next to wall outside track
s lane 9. Samitova-Galkina led at 1km in 3:00.35, a bit faster pace than her 9:01.59 world record. Volkova led at 2km in 6:05.45, then ran final kilometer in 3:01.12 for a personal best and a meet record victory.
Nyangau achieved a World Junior Record and Duarte bettered the French National Record.
Some steeplers, possibly affected by heat and high humidity, ran slower than their season best marks. A few others suffered mishaps (falls and shedding shoes).
Next major steeple competition:
Sep 9 Grand Prix Meet starting at 1630 Rieti, Italy
| Swedish Under 23 Champs August 26, 2007 Uddevalla, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple 1- Charlotta Fougberg (85) 7:05.44; 2-Hanna Holst ( 85)
7:14.65; 3- Hanna Jansson (87) 7:28.51; 4-Elin Kristoffersson (87) 7:45.97; 5-Frida J
nsson, (87) 7:51.46.
All of these athletes are SWE.
| Swedish Under 20 Champs August 26, 2007 Uddevalla, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1- Cecilia Norrbom (88) 7:10.00; 2-Josefine Berggren (89) 7:14.01; 3- Emmi Ostlund (88) 7:18.25; 4- Ida Verwijst (89) 7:37.94; 5-Emma Broman (89) 7:54.51.
| Swedish Under 18 Champs August 26, 2007 Uddevalla, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple: 1-Maria Westher 5:06.51; 2-Klara Bodinson 5:09.58;
3-Martina Welen 5:26.04; 4-Annelie Gabriel 5:26.27;
5-Maria Sandstrom 5:34.60; 6-Sara Holmgren 5:52.63.
[All SWE and born in 1990]
| World Champ Semi-Finals August 25, 2007 Osaka, Japan Automatic Timing
|
---|
Results: First 4 placers in each 18-runner heat advanced to Final.
Three others advanced based on times in semi-finals.
First Heat
1--Eunice Jepkorir, KEN 9:32.27; 2-Tatyana Petrova, RUS 9:38.80; 3-Veerle Dejaeghere, BEL 9:38.95; 4-Roisin McGettigan, IRL 9:39.41; 5- Hattie Dean, GBR 9:43.23; 6- Mekdes Bekele, ETH 9:50.12; 7-Jenny Barringer, USA 9:51.04; 8-Zuleme Fuentes-Pila, ESP 9;55-62; 9-Dobrinka Shalamanova, BUL 9:58.76;
10-Zenaide Vieira, BRA 10:04.40; 11-Natiliya Tobias, UKR 10:11.58; 12-Yuan Jin, CHN 10:14-46; 13-Irin Kokkinariou, GRE 10:19.62; 14-Tebogo Masehla, RSA 10:41.02; 15-Kristin Eikrem Engeset, NOR 10:56.45.
[McGettign led at 1km in 3:11.54 and 2km in 6:22.81]
DNF: Minori Hayakari, JPN; Julie Coulaud, FRA; Alesia Turava, BEL
Second Heat
1-Rosa Morato, ESP 9:43.48; 2-Wioletta Janowska, POL
9:43.96; 3-Gulnara Samitova-Galkina, RUS 9:43.98;
4-Sara Moreira, POR 9:44.01; 5-Korene Hinds, JAM 9:44.04; 6-Helen Clitheroe, GBR 9:45.59; 7-Ancuta Bobocel, ROM 9:53.44; 8-Turkan Erismis, TUR 9:54.77; 9-Karoline Bejerkeli Grovda, NOR 9:56.41; 10-Lindsey Anderson, USA 9:57.00; 11-Zhenzhu Li, CHN 10:00.55; 12-Zemzem Ahmed, ETH 10:07.77; 13-Elodie Olivares, FRA 10:08.39; 14-Andrea Mayr, AUT 10:14.2;
15-Sabine Heitling, BRA 10:19.57.
[Janowska led at 1km in 3:15.82 and at 2km in 6:31.51]
DNF: Christin Johansson, SWE; Donna MacFarlane, AUS; Sigrid Vanden Bempt, BEL
Third Heat
1-Cristina Casandra, Rom 9:29.39; 2-Yekaterina Volkova, RUS 9:30.00; 3-Hanane Ouhaddou, MAR 9:30.61; 4-Sophie Duarte, FRA 9:30.70; 5-Ruth Bisibori Nyangau, KEN 9:31.20; 6-Mardrea Hyman, JAM 9:42.23;
7-Fionnuala Britton, IRL 9:42.38; 8-Anna Willard, USA 9:48.62; 9-Elena Romagnolo, ITA 9:50.79; 10-Diana Martin, ESP 9:53.88; 11-Katarzyna Kowalska, POL 9:58.74; 12-Stephanie de Croock, BEL 10:01.74; 13-Yanmei Zhu, CHN 10:01.77; 14-Victoria Mitchell, AUS 10:06.61; 15-Netsanet Achamo, ETH 10:12.59; 16-Velentyna Horpynich, UKR 10:13.87; 17-Silje Fjortoft, NOR 10:32.33; 18-Yoshika Tatsumi, JPN 10:32.67.
Places 5-6-7 advanced to final with fast heat times.
[Volkova led at 1km in 3:07.75; Duarte at 2km in 6:19.30]
| Swedish U-17 Champs August 25, 2007 Stenungssund, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple: 1-Olivia Lindh 5:00.60; 2-Emma Jansson 5:04.74; 3-Johanna Olsson 5:06.42; 4-Hanna Erlandsson 5:10.33; 5-Anna Jansson 5:12.99; 6-Emma Dahl 5:14.84; 7-Helena Eriksson 5:30.03.
[9 finishers, all SWE and born in 1991; Last = 6:13.72]
| British Milers Club Meet August 25, 2007 London, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Claire Entwistle (76) 10:19.64; 2 Jessica Sparke (87)10:23.80;
3 Sonia Thomas (79) 10:26.52; 4 Maria McCambridge (75) IRL 10:52.70; 5-Shavaun Henry GBR (85) 10:56.70; 6-Dani Nimmock GBR (90) 11:09.76.
| Swedish U-16 Champs August 24, 2007 Stenungssund, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple: 1-Lina Alainentalo 4:59.56; 2-Caroline Hogardh 5:18.85; 3-Stina Jansson 5:23.33; 4-Ylva Stenstrom 5:27.33;
5-Tilda Helgesson 5:38.43; 6-Therese Westher 5:45.36; 7-Emilia Geirup 5:50.18; 8-Hulda Sacredeus 5:51.48
[all SWE and born in 1992]
| Winter All-Comers August 18, 2007 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Jesse OBrien 7:33.68; 2-Mary.Fien 7:34.16; 3-Tara Vance 7:54.29; 4-Madeline Campbell 8:20.94; 5-Phoebe Saxon 8:41.94.
| Winter Series August 17, 2007 Gold Coast, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Courtney.Gilfillan 7.10.44; 2-Miriam Smith 7.13.19; 3-Nikki Hiscock 7.20.34; 4-Maegen Smith 7.29.85; 5-Hall 7.36.15; 6-Cook 7.46.98.
| Games of the Islands of the Indian Ocean August 16, 2007 Antananarivo, Madagascar Hand Timing
|
---|
Results: 1-Nina Marie Harinoro Andrianambinina 11:07.4;
2-Chantal Banica Velondraivololonirina 11:30.7.
| World University Games August 12, 2007 Bangkok, Thailand Automatic Timing
|
---|
Results: (Reported birthdates or birth years in parentheses)
1-Dobrinka Shalamanova (83-05-21) BUL 9:45.04
2-Valentyna Gorpynch (83-03-12) UKR 9:45.55
3-Turkan Erismis (84-01-05) TUR 9:46.12
4-Sara Moreira (85-10-17) POR 9:46.70
5-Natalya Izmodenova (81-01-01) RUS 9:58.45
6-Diana Martin (81-04-01) ESP 10:05.22
7-Biljana Jovic (85-03-02) SRB 10:10.84
8-Talis Apud Martinez <82-01-05) MEX 10:13.33
9-Marcela Lustigova (82-11-11) CZE 10:13.58
10-Julia Hiller (87-07-24) GER 10:21.88
11-Emma Quaglia (80-08-15) ITA 10:24.67
12-Jekaterina Patjuk (83-04-06) EST 10:30.03
13-Amanda King (84-07-31) NZL 10:36.74
14-Nian Liu ((88-04-26) CHN 10:41.08
DNF: Ljiljana Culibrk (82), CRO; Oxana Juravel (86) MDA; Maria Teresa Urbina (85) ESP.
[Moreira led at 1km in 3:17.49; 2km in 6:30.53.]
| 3-Nation Juniors Meet August 11, 2007 Ventspils, Latvia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Roza Brotkin, EST 7:37.34; 2-Ilze Taurina, LAT 7:47.52; 3-Karina Onufrijeva, LTU 7:55.17.
| Swedish Champs August 11, 2007 Eskilstuna, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Christin Johansson (78) 10:12.18; 2-Ulrika Johansson (75) 10:25.88; 3-Lena Orn (88) 10:51.30; 4-Klara Bodinson (90) 11:13.87.
| Norwegian Champs August 11, 2007 Askim, Norway Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Silje Fjortoft 10:08.11; 2-Kristin Brondbo 10:52.09.
[Two other steeplers ran 1500m flat race. 1-Kristine Eikrem Engeset 4:15.35; 4-Hanne Lyngstad 4:27.47]
| Scottish Champs August 11, 2007 Edinburgh, Great Britain Hand Timing
|
---|
Results: 1-Maria McCambridge 10:20.6; 2-Nicola Hood 11:19.8.
| Spanish Champs August 5, 2007 San Sebastian, Spain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Rosa Maria Morato 9:51.63; 2-Zuelma Fuentes-Pila 9:52.67; 3-Diana Martin 10:00.77; 4-Irene Pelayo 10:06.39; 5-Tamara Sanfabio 10:33.49; 6-Wanda Sanchez 10:35.90; 7-Raquel Gomez 10:38.88; 8-HidalgoConcepcion 10:40.93; 9-Alicia Gonzalez 10:55.43; 10-Sarai Sarmiento 10:56.46; 11-Ana belen Perez 10:56.74; 12-Raquel Landin 10:57.84; 13-Elizabet Ruz 10:58.02; 14-Amaya Sanfabio 10:58.96.
| Chinese National Champs August 4, 2007 Shijiazhuang, China Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Zhu Janmei 9:53.12; 2-Chen Xiaofang 10:00.30; 3-Zhao Yanni 10:02.93; 4-Wang Huan 10:12.60; 5-Zhang Jiaomei 10:21.58; 6-Fang Xiaoyu 10:26.22; 7-Zhu Liping 10:32.44; 8-Li Chongfeng 10:35.88.
| Finnish National Champs August 4, 2007 Lappeenranta, Finland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sandra Eriksson 10:24.73; 2-Sarra Skytta 10:26.54; 3-Mira Tuominen 10:30.47; 4-Sanna Kullberg 10:42.83; 5-Maria Soderstrom 10:45.85; 6-Janna Honkanen 10:46.01; 7-Suvi Miettinen 10:48.94; 8-Janica Makela 10:51.33 [Tuominen led at 1000m in 3:25.14; Eriksson led at 2000m in 6:59.04. -- 17 finish; Last = 11:56.69]
| German Junior "A" Champs August 4, 2007 Ulm, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Diana Sujew 6:45.27; 2-Sarah Cornelson 6:51.77; 3-Julia kick 6:57.62; 4-Laura von der Horst 7:06.67; 5-Sarah Heuberger 7:12.75; 6-Maria Bloecher 7:13.19; 7-Nadine Lofski7:17.23; 8-Svenja Meyer 7:18.78; 9-Franziska Paech 7:21.80; 10- Franziska Scheffler 7:29.76; 11-Kathrin Durrbeck 7:30.29;
12-Lena Arndt 7:30.36; 13-Marina Tremmel 7:31.82;
14-Daniela Gremm 7:33.40; 15-Miriam Neumann 7:34.74. [19 finishers; 1 DNF; Last = 8:11.59]
| German Junior "B" Champs August 4, 2007 Ulm, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple: 1-Julia Borner 4:50.22; 2-Nicola Neumann 4:58.86; 3-Tamara Stocker 4:59.55; 4-Julia Dobmeier 5:00.95
5-Monika Kipp 5:05.18; 6-Maria Heinrich 5:05.80; 7-Christina Schuler 5:07.29; 8-Henrika Langen 5:08.31
9-Laura Biehler 5:11.24; 10-Jule Streng 5:13.79; 11-Lucia Neugebauer 5:15.40; 12-Saskia Schmiemann
5:15.98; 13-Corina Schilling 5:17.01; 14-Alena Peters 5:20.38; 15-Felicitas Schwedler 5:21.00
[20 finishers, 1 DNF; Last = 5:58.52]
| Ukraine Cup August 4, 2007 Kiev, Ukraine Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Natailia Tobias 9:41.14 National Record;
2-Yuliya Ignatova 10:18.01; 3-Oksana Ilyutchik 10:2.68; 4-Inna Lebedyeva 10:50.52.
| Latvian Champs August 4, 2007 Valmiera, Latvia Hand Timing
|
---|
Results: 1-Polina Jelizarova (89) 10:14.8; 2-Lasma Grinberga (87) 10:31.2; 3-Irina Pankova-Stula (83) 11:16.6. [Hand times]
| Norwegian Juniors Meet August 4, 2007 Tonsberg, Norway Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Kristine Eikrem Engeset 6:26.80; 2-Kristin Brondbo 6:54.44; 3-Anniken Ruud 8:04.16.
| French National Champs August 3, 2007 Niort, France Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sophie Duarte 9:39.01; 2-Elodie Olivares 9:41.90; 3-Julie Coulaud 9:43.96; 4-Elodie Mouthon 9:58.09; 5-Gwendoline Despres 10:02.50; 6-Meriem Mered 10:11.28; 7-Aurelie Casado 10:30.26; 8-Chrissie Gerard 10:31.46; 9-Veronique Turmel 10:37.37; 10-Audrey Nicoulaud 10:44.59; 11-Charline Belledent 10:57.72; 12-Laura Meyer 11:01.79; 13-Mathilde Chachignon 11:03.50; 14-Nathalie Favreau 11:04.87; 15-Elodie Dulot 11:17.89.
First three each held FRA national record at different dates this year; each seemed capable of winning here, and they ran close and hard much of this race, but Duarte was fastest at the end.
| USATF Masters Champs August 3, 2007 Orono, Maine, USA Automatic Timing
|
---|
Results:
(Age of athletes in parentheses; placing by age groups.)
2000m Steeple: 1-Jacqueline Concaugh (32) Virginia 7:21.30; 2-Nicole Lycan (33) Michigan 7:32.90; 3-Marisa Hanson (44) New York 7:40.41; 4-Gina Witcher (39) North Carolina 7:41.11; 5-Caren Ware (45) California 9:02.84; 6-Marie Louise Michelson (65) New York 9:09.25; 7-Lauriea Blume (40) Washington 9:34.38; 8-Denise Janneck (53) California 9:44.74; 9-Lisa Marie Render (42) Texas 10:03.35; 10-Ashley Childs (57) Maryland 10:54.12; 11-Terrell Barry (50) California 11:10.66; 12-Christine Long (48) California 11:32.69; 13-Mary Trotto (60) Hawaii 11:40.54; 14-Jane VanEeuwen (66) New Jersey 14:28.65.
Age group meet records set by Concaugh (30-34) and Hanson (40-44). Age 65-69 World Record set by Marie Louise Michelson, her 8th age group world record.
| Serbian National Champs August 3, 2007 Novi Sad, Serbia Hand Timing
|
---|
Results: 1-Milana Gavrilov (87) 11:13.2; 2-Jelena Mimi (84) 11:24.8; 3-Biljana Kanjeri (90) 11:51.9. DNF: Danijela Savi (90) and Nina Vlaski (89).
| Russian National Champs August 1, 2007 Tula, Russia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Yekaterina Vokova 9:13.35; 2-Tatiana Petrova 9:14.35; 3-Yelena Sidorchenkova 9:26.55; 4-Natalia Izmondenova 9:45.96; 5-Svetlana Ivanova 10:29.39; 6-Olga Korshkova 10:15.59; 7-Svetlana Tuleneva 10:29.39; 8-Yekaterina Chebotareva 10:30.29; 9-Yelena Mishurova 10:03.50.
Russia's Gulnara Samitova-Galkina, world record holder at 9:01.59, was not required to compete here. Vokova, silver medalsit at 2005 World Champs, achieved a personal best here --as did Petrova. So Russia now has the three fastest women steeplers of all time.
| AAU Junior Olympics August 1, 2007 Knoxville, Tennessee, USA Automatic Timing
|
---|
Results: (Birth Year of athletes appears in parentheses)
Young Women: 1-Ashlyn Sinclair (1989) Maryland 7:02.94; 2-Alyssa Allison (90) Missouri 7:08.64; 3-Rachel Aubert (88) 7:41.99; 4-Deanna Lambert (90) Louisiana 8:07.66; 5-Samantha Waldner (89) Missouri 8:11.85; 6-Kourtney Aylor (90) Texas 8:14.10; 7-Chassidy Budd (90) Texas 8:15.38; 8-Emily Carpenter (89) Arkansas 8:15.60; 9-Bethanie Stinson (89) Texas 8:18.78. [Sinclair and Allison both bettered Sinclair's national meet record of 7:13.11 set in 2006.]
Intermediate Girls: 1-McKinzie Schulz (92) Illinois 7:17.90; 2-Ashley Isham (91) Texas 7:29.77; 3-Andrea Glenn (91) Ohio 7:40.32; 4-Amber Zimmerman (92) Tennessee 7:41.52; 5-Lisa Imgrund (91) Kansas 7:46.29; 6-Annette Eichenberger (92) Illinois 7:51.70; 7-Regan Tindell (92) Texas 7:54.14; 8-Tess Lackey (92) Oklahoma 8:03.69; 9-Rachel Apostoles (91) Virginia 8:19.13; 10-Katy Dockery (92) New York 8:30.32; 11-Kathryn Kudlaty (92) Texas 8:36.94; 12-Brittney Waldner (92) Missouri 8:47.00. [18 finishers; Last = 12:19]
| British Champs July 29, 2007 Manchester, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Helen Clitheroe 9:47.49; 2-Jo Ankier 10:08.53; 3-Claire Entwistle 10:13.83; 4-Tina Brown 10:16.07; 5-Sonia Thomas 10:20.24; 6-Sarah Hopkinson 10:20.64; 7-Emily Brown 11:06.14. [Clitheroe led at 1000m in 3:10.88 -- and 2000m in 6:27.67.]
| National Jr. Champs July 29, 2007 Abbotsford, Canada Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Danelle Woods 6:36.05; 2-Jessica Furlan 6:39.36;
3-Chantelle Groenewoud 7:07.03; 4-Karoline Hoy 7:10.64;
5-Jordyn Radke 7:22.49; 6-Alanah Drake 7:25.39; 7-Haley Cadwallader 7:34.56; 8-Samantha Lotnick 7:37.95; 9-Amanda McMurtrie 7:51.94; 10-Gillian Wright 7:52.59.
| KBC Night of Athletics July 28, 2007 Heusden, Belgium Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Hanana Ouhaddou, MAR :9:25.51; 2-Rosa Morato, ESP 9:26.23; 3-Roisin McGettigan, IRL 9:28.29; 4-Lisa Galaviz, USA 9:28.75; 5-Sophie Duarte, FRA 9:29.01; 6-Veerle Dejaeghere, BEL 9:31.71; 7-Christin Johansson, SWE 9:38.55; 8-Minori Hayakari, JPN 9:38.68; 9-Sigrid Vanden Bempt, BEL 9:39.50; 10-Fionnuala Britton, IRL 9:41.36; 11-Stephanie de Croock, BEL 9:41.79; 12-Zemzem Ahmed, ETH 9:45.72; 13-Sofgia Assefa, ETH 9:48.46; 14-Teresa Urbina, ESP 9:49.03; 15-Irini Kokkinarioy, GRE 9:49.48; 16-Miranda Boonstra, NED 9:50.02; 17-Lindsey Anderson, USA 9:50.71; 18-Andrea Mayr, AUT 10:23.26.
Rabbit Carrie Messner-Vickers, at a faster pace than her USA 2000m record, led the field of 22 through 1000m in 3:07 and 2000m in 6:15 before she left the track. Of the first 8 finishers, all but sixth place had times faster than their national records.
| World Champs Trials July 28, 2007 Nairobi, Kenya Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Eunice Jepkorir 9:42.48; 2-Ruth Bosibori 9:54.60; 3-Mueni Matua 10:05.89.
| Hungarian Championships July 28, 2007 Szekesfehevar,, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Eszter Erdelyi 10:32.45; 2-Krisztina Kacser 10:41.43; 3-Zita Kacser 10:44.27 10:44.27; 4-Monika Nagy 11:38.35; 6-Reika Batai 12:29.39.
| Pan-American Games July 28, 2007 Rio de Janeiro, Brazil Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sabine Heitling, BRA 9:51.13; 2-Talis Apud, MEX 9:55.43; 3-Zenaide Vieira, BRA 9:55.71; 4-Desiraye Osburn-Speer, USA 9:59.11; 5-Kristin Anderson, USA 10:08.87; 6-Angele Maria Figueroa, COL 10:14.92.
Viera led at 1000m in 3:12.44; Osburn-Speer led at 2000m in 6:39.62
| Italian National Champs July 28, 2007 Padua, Italy Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Elene Romagnolo 9:51.93; 2-Emma Quaglia 10:23.71; 3-Cecilia Sampietro 10:26.93; 4-Micaela Bonessi 10:26.64.
| Portuguese National Champs July 28, 2007 Lisbon, Portugal Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sara Moreira 9:45.84; 2-Clarisse Cruz 10:45.11; 3-Filomena Costa 11:02.01.
| Asian Championships July 27, 2007 Amman, Jordan Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Yanni Zhao (1991) CHN 10:48.18; 2-Bara'h Marwan, JOR 12:03.04; 3-Mojavery Leila Ebrahimy, IRI 12:12.40; 4-Eman Al Allad, SYR 13:07.39.
| French Junior/Youth Champs July 27, 2007 Narbonne, France Automatic Timing
|
---|
Results: (Birth year in parentheses)
Under age 18: 1-Chloe Susset (90) 5:04.54; 2-Sarah Rayczakowski (91) 5:05.06; 3-Garenne Chevalier (91) 5:05.13; 4-Manon Juwa (90) 5:05.74; 5-Charlene Etoile (90) 5:10.09; 6-Fanny Charabot (90) 5:15.38; 7-Mathilde Belin (90) 5:18.43; 8-Ophelie Malgras (90) 5:18.93 [15 finish; Last = 5:36.54]
| Romanian National Champs July 27, 2007 Bucharest, Romania Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Cristina Casandra 9:32.47; 2-Andrea David 10:33.02; 3-Ecaterina Gheorghiu 10:5.03.
| USATF Junior Olympics July 24, 2007 Walnut, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Ages 17-18: 1-Sarah Higgins 7:13.72; 2-Amanda Robles 7:40.39; 3-Shalela Dowdy 7:48.51; 4-Lauren Trepani 7:48.93; 5-Michelle Teague 7:51.24; 6-Jordan Williams 7:52.65; 7-Kylie Fitzgerald 7:53.44; 8-Cassie desalvo 8:00.30; 9-Andrea Hill 8:18.15; 10-Stephanie Inouye 8:20.07; 11-Hannah Schnapp 8:30.55; 12-Lacy McKinney 8:48.03 [16 finish; Last = 10:32.25]
Ages 15-16: 1-Brooke Bierhaus 7:34.12; 2-Shanna St.Laurent 7:37.84; 3-Elizabethe Meier 7:41.96; 4-Raquel Lemire 7:47.98; 5-Lindsey Bertulis 7:50.72; 6-Jasmine Savage 7:51.74; 7-Rebekah Phillips 7:55.80; 8-Amanda Dunlap 8:02.97; 9-Tess Wynn 8:03.15; 10-Keikoanne Hollins 8:06.97; 11-Ashton Wolf 8:07.32; 12-Kyra Sloan 8:10.57; 13-Angelica Caraballo 8:14.35; 14-Rachel Phillips 8:18.38; 15-T'Nay Williams 8:25.82; 16-Holly Meier 8:34.65; 17-Nicole Glassner 8:46.20; 18-Aimee Arceneaux 8:51.63 [23 finish; Last= 10:25.94]
| German Championships July 22, 2007 Erfurt, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Julia Hiller 10:11.47; 2-Verena Dreier 10:12.48; 3-Melanie Schulz 10:26.83; 4-Corinna Nuber 10:40.45; 5-Sanaa Koubaa 10:48.77; 6-Annette Weiss 11:12.81. [Verena Dreier led at 1000m in 3:09.97 and 2000m in 6:35.33]
| European Junior Championships July 21, 2007 Hengelo, Netherlands Automatic Timing
|
---|
Results: FINAL: 1-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR 9:44.34; 2-Kristine Eikrem Engeset, NOR 9:47.35; 3-Polina Jelizarova, LAT 10:03.91; Natalya Nemkina, RUS 10:23.53; 5-Krisztina Kacser, HUN 10:25.37; 6-Eliza Gawryluk, POL 10:25.90; 7-Lena Orn, SWE 10:26.17; 8-Louise Ghesquiere, FRA 10:33.34; 9-G
lcan Mingir, TUR 10:35.48; 10-Sandra Eriksson. FIN 10:36.29; 11-Zita Kacser, HUN 10:47.01; 12-Yekaterina Shlylakhovs, RUS 10:47.08; 13-Pavla Solivarska, SVK 10:57.67. [Engeset led at 1000m in 3:12.65; Grovdal led at 2000m in 6:26.42, enroute to European Junior Record for 3000m.]
| Seattle Classic/PNW Masters July 21, 2007 Seattle, Washington, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sarna Becker (W30) Club Northwest 7:17.39; 2-Laurie Blume (W40) Bloomsday 9:38.24
| All-Africa Games July 20, 2007 Algiers, Algeria Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ruth Bosibori KEN 9:31.99 (barefoot); 2-Mekdes Bekele ETH 9:49.95; 3-Netsanet Achano ETH 9:51.63; 4-Tebogo Masehla RSA 9:55.1; 5-Mercy Njoroe, KEN 10:07.48; 6-Mana Durka, SUD 10:25.71; 7-Thandi Malinde, RSA 10:48.67; 8-Khadidja Touati, ALG 11:09.98.
| EAA Premium Meet July 20, 2007 Thessaloniki, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Korine Hinds, JAM 9:34.84; 2-Cristina Casandra, ROM 9:35.17; 3-Carrie Messner-Vickers, USA 9:43.06; 4-Mardrea Hyman, JAM 9:46.81; 5-Lisa Galaviz, USA 9:55.84; 6-Kelly Strong 10:09.60; 7-Irini Kokinariou, GRE 10:18.37; 8-Konstantina Kefala, GRE 10:27.09; 9-Viktoria Tziama, CYP 12:17.35. [Messner achieves season best though leg-weary from rabbit role July 28.]
| Valbo Games July 20, 2007 Gavle, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: (Birth year in parentheses)
Under age 18: 1-Maria Westher (90) 4:55.59; 2-Lina Alainentalo (92) 5:05.35; 3-Johanna Olson (91) 5:05.35; 4-Emma Jansson (91) 5:12.64; 5-Anna Jansson (91) 5:14.94; 6-Caroline Hogardh (92) 5:20.67. All runners were SWE.
| European Junior Champ Heats July 19, 2007 Hengelo, Netherlands Automatic Timing
|
---|
Results: First Heat: 1-Kristine Eikrem Engeset, NOR 10:20.64 P; 2-Polina Jelizarova, LAT 10:23.17 P; 3- Sandra Eriksson, FIN 10:29.23 P; 4-Natalya Nemkina, RUS 10:34.38 P; 5-Krisztina Kacser, HUN 10:34.51 T; 6-Gulcan Mingir, TUR 10:37.18 T; 7-Laura von der Horst, GER 11:10.55; 8-Ecaterina Gheorghiu, ROM 11:24.89. [P=Advance by Place; T=Advance by Time. Jelizarova led at 1000m in 3:21.73 and at 2000m in 6:52.07]
Second Heat: 1-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR 10:23.95 P; 2-Eliza Gawryluk, POL 10:28.97 P; 3-Yekaterina Shylakhova, RUS 10:31.60 P; 4-Lena Orn, SWE 10:32.38 P; 5-Louise Ghesquiere, FRA 10:33.07 T; 6-Zita Kacser, HUN 10:44.70 T; 7-Pavla Solivarska, SVK 10:44.70 T; 8-Suvi Miettnen, FIN 10:48.91 [[P=Advance by Place; T=Advance by Time. Grovdal led at 1000m in 3:22.54 and at 2000m in 6:52.63]
| Summer Meet July 19, 2007 Long Island, New York, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Katherine Guilfoyle 7:25.50; 2-Kathryn Lapp 9:01.40; 3-Mary Trotto (age 60) 11:44.20
| Vardinoyannis International Meet July 18, 2007 Rethymno, Crete, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Cristina Casandra, ROM 9:28.53 NR; 2-Ancuta Bobocel, ROM 9:37.88 PB; 3-Lisa Galaviz, USA 9:38.94 PB; 4-Diana Martin, ESP 9:47.99; 5-Kelly Strong, USA 9:49.52; 6-Agnes Tschurtschenhaler, ITA 9:55.26 PB; 7-Kate McIlroy, NZL 9:58.08; 8-Maria Pardalou, GRE 10:15.52; 9-Tatyana Viliisova, RUS 10:20.26; 10-Constantina Kefala, GRE 10:29.35; 11-Tamara Sanfabio, ESP 10:29.92; 12- Marzena Michalska, ITA 10:40.72. [NR=National Record, PB=Personal Best]
| Norwich Union Grand Prix July 15, 2007 Sheffield, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Korene Hinds, JAM 9:34.83; 2-Mardrea Hyman, JAM 9:37.70; 3-Hattie Dean, GBR 9:38.56; 4-Helen Clitheroe, GBR 9:45.22; 5-Fionnuala Britton, IRL 9:47.58; 6-Tina Brown, GBR 10:09.71; 7-Jo Ankier, GBR 10:18.54; 8-Sonia Thomas, GBR 10:21.14; 9-Clarisse Cruz, POR 10:34.64. DNF: Claire Entwistle, GBR
Hatti Dean's 9:38.56 is a PR and a new British Record. This is the 3rd time in 2007 Dean has broken the British Record.
| European Under Age 23 Champs July 15, 2007 Debrecen, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: Final, 15 July 2007: 1-Katarzyna Kowalska, POL 9:39.40; 2-Ancuta Bobocel, ROM 9:41.84; 3-Sara Moreira, POR 9:42.47; 4-Verena Dreier, GER 9:58.39; 5-Teresa Urbina, ESP 10:03.80; 6-Silje Fjortoft, NOR 10:09.81; 7-Biljana Jovic, SRB 10:13.95; 8-Elodie Mouthon, FRA 10:16.39; 9-Carolin Lang, GER 10:16.64; 10-Oksana Juravel, MDA 10:22.72; 11-Iryna Bakhanouskaia, BLR 10:23.34. DNF - Julia Hiller, GER [Despite hot weather, Moreira led at 1000m in 3:10.93 and 2000m in 6:26.43.]
| Canadian Championships July 15, 2007 Windsor, Canada Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Danielle Woods (89) Ontario Lions 10:17.24; 2-Bevin Kennelly (84) British Columbia 10:29.02; 3-Tara Dressler (84) Alberta 10:31.12; 4-Kim Settle (83) Speed River 10:46.38; 5-Annie Riopel-Meunier (86) Montreal Olympic Club 10:55.70; 6-Meredith MacGregor (85) British Columbia 10:56.16; 7-Piper Hayes (86) Univ of Toronto 13:08.72.
| Meeting National du Pas de Calais July 15, 2007 Arras, France Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Carrie Messner, USA 9:55.66; 2-Habiba Ghribi, TUN 10:08.83; 3-Zemzem Ahmed, ETH 10:09.83; 4-Kara June, USA 10:14.19; 5-Makida Abdelah, ETH 10:33.94; 6-Gwendoline Despres, FRA 10:40.26; 7-Aurelie Casado, FRA 10:47.99; 8-Veronique Turmel, FRA 10:48.35; 9-Chryssie Girard, FRA 10:51.51; 10-Haingo Rakotomalala, MAD 11:24.53.
| USATF Club Championships July 14, 2007 New York City, New York, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Dawn Cromer, Pacers/Brooks 10:08.80; 2-Amanda Laytham, Syracuse Chargers 10:55.77; 3-Teri Wilson, Brockport 11:17.83; 4-Katherine Guilfoyle, IJTC 11:31.09; 5-Jacqueline Concaugh, Pacers/Brooks 11:55.46; 6-Felice Kelly, Nike Central 12:00.89; 7-Miyun Kim, Greater Boston 14:59.90. DNS: Jane Rudkin, Team XO [Cromer broke Club Championhip meet record of 10:11.82 that she set in 2005.]
| NACAC Championships July 14, 2007 San Salvador, Spain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kristin Anderson, USA 10:21.82; 2-Sandra Lopez, Mexico 11:04.79; 3-Gabriela Trana, Costa Rica 11.11.17; 4-Sonny Garcia, Dominican Republic 11.32.53; 5-Blanca Solis, El Salvador 11.48.98.
| World Youth Championships July 14, 2007 Ostrava, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Caroline Chepkurui Tuigong, KEN 6:22.30; 2-Christine Kambua Mayanga, KEN 6:22.49; 3-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR 6:25.30; 4-Marta Tigabea, ETH 6:29.81; 5-Louise Webb, GBR 6:32.45; 6-Sarah Hopkinson, GBR 6:32.55; 7-Diana Sujew, GER 6:36.25; 8-Sarah Cornelsen, GER 6:37.90; 9-Samantha Carberry, AUS 6:38.68; 10-Renata Krasnova, RUS 6:39.03; 11-Valeria Roffino, ITA 6:40.29; 12-Martina Barinova, CZE 6:40.71; 13-Elise Clayton, AUS 6:41.74; 14-Jessica Furlan, CAN 6:42.12; 15-Lyudmila Lebedeva, RUS 6:57.73; 16-Sarah McSweeney, NZL 6:58.95; 17-Yanfei Guo, CHN 7:00.09.
Mayanga led at 1000m in 3:12.55. The venue was excellent for personal bests, achieved by a majority of the fresh runners, as no heats were held -- only a final. And the steeple facility was excellent: an inside water jump with a straight, not curved, approach -- plus clear vision through the barrier uprights of the water beyond.
Grovdal ran 2km steeple In 2006, with 6:22.64 best, but none in 2007 until today as she prepares for 3km steeple next week at the European Junior Championships.
| AAU Region 9A Jr. Olympics July 14, 2007 San Antonio, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: "Intermediate" Division (born 1991-92)
1-Ashley Isham, Cedar Park 7:11.25; 2-Janessa Dunn, San Antonio 7:35.29; 3-Kathryn Kudlaty, Arlington 7:39.84; 4-Regan Tindell, Cedar Park 7:48.80; 5-Stephaney Saari, San Antonio 8:07.62.
"Young Women" Division (born 1988-1990)
1-Rachel Aubert, Wills Point 7:35.13; 2-Allyson Dunn, San Antonio 7:49.98; 3-Chassidy Budd, Austin 8:07.20; 4-Kourtney Aylor, Marble Falls 8:12.98; 5-Bethanie Stinson, LaMarque 8:17.60; 6-Kalani Richard, Wills Point 8:46.34; 7-Demetria Price, Killeen 8:57.10.
| USATF Region 13 Jr. Olympics July 14, 2007 Seattle, Washington, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Intermediate: 1-Raquel Lemire, unattached 7:55.06; 2-Keikoanne Holliins, PSA Youth 8:13.27; 3-Holly Meler, Flanagan Clan 8:20.43.
Young Women:1-Stephanie Inouye, Spokane Mercury 8:27.92; 2-Paige Pearson, PD 8:57.44; 3-April Garrison, Rain City Flyers 9:21.31.
| European Under Age 23 Champs: Heats July 13, 2007 Debrecen, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: [P=advance by Place: T=advance by Time]
First Heat: 1-Elodie Mouthon, FRA 9:55.19 P; 2-Katarzyna Kowalksa, POL 9:56.01 P; 3-Teresa Urbina, ESP 9:57.86 P; 4- Verena Dreier, GER 9:58.74 P; 5-Oksana Juravel, MDA 10:02.09 T; 6-Iryna Bakhanouskaia, BLR 10:02.63 T; 7-Carolin Lang, GER 10:17.99 T; 8-Selien de Schryder, BEL 10:28.86; 9-Laura Azevedo, POR 11:01.67; DNF - Elpida Christofidou, CYP. [Urbina led at 1000m in 3:16.38 and 2000m in 6:36.15]
Second Heat: 1-Ancuta Bobocel, ROM 10:01.50 P; 2-Biljana Jovic, SRB 10:02.24 P; 3-Sara Moreira, POR 10:02.27 P; 4-Julia Hiller, GER 10:06.05 P; 5-Silje Fjortoft, NOR 10:10.85 T; 6-Lizzy Hall, GBR 10:24.34; 7-Catia Libertone, ITA 10:29.25; 8-Iwona Lewandowska, POL 10:35.98; 9-Lenka Ptackova. CZE 11:00.30. [National record for Serbia's Jovic. Moreira led at 1000m in 3:18.35 and 2000m in 6:42.07.]
| Chinese Grand Prix July 8, 2007 Wuhan, China Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lu Minhong (86) 10:21.74; 2-Qie Liping (87) 10:44.65; 3-Jin Xianfen (87) 10:46.07; 4-Geng Xueming (89) 11:08.52.
| Down Under Champs July 8, 2007 Southport, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: (age in parentheses)
1-Jade Brandt (13) 7:17.9; 2-Natalie Dudowski (15) Queensland 7:26.0; 3-Miriam Smith ((15) 7:40.0; 4-Samantha Bennett (16) 7:48.10; 5-Grace Mackintosh (17) 8:19.90; 6-Bianca Horsley (14) 8:20.0; 7-Kelly Gerstner (17) 9:39.90.
| Junior Pan-American Games July 7, 2007 Sao Paulo, Brazil Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Danelle Woods (89-03-19) CAN 10:13.98; 2-Milena Perez Garcia (88-05-22) CUB 10:20.93; 3-Kauren Tarver (90-05-16) USA 10:52.08; 4-Tatiane Raquel da Silva (90-06-10) BRA 10:52.11; 5-Rocio Huillca (90-03-28) PER 11:12.64; 6-Chantelle Groenewoud (89-03-03) 11:12.67; 7-Luz Marina Moreno (89-07-03) 11:15.98; DNF - Josiane da Siqueira (88-06-30)
| Greek Junior Championships July 7, 2007 Athens, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Viola Sokoli (89) 11:01.52; 2-Maria Malai (89) 11:21.59; 3-Maria-Aggeliki Rigopoulou (88) 11:37.89; 4-Thessal
a-Kleop
tra Fraggopoulou (88) 11:41.17; 5-Ismini Tamihtsi (88) 13:12.71; 6-Yeoryia Kreatsoula (88) 13:19.70 [6 participants].
| Ukraine Summer Games July 6, 2007 Donyetsk, Ukraine Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Natalya Tobias (80) 9:49.42; 2-Valentyna Gorpynich (83) 9:52.44; 3-Yuliya Ignatova (83) 10:03.18; 4-Oxsana Ilyuchuk (87) 10:09.57; 5-Mariya Shatalova (89) 10:41.44.
| International Meeting July 6, 2007 Brno, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Tawny Bybee, USA 10:52.96; 2-Pavla Solivarska, SVK 10:54.76.
DNF - Angela Peterson, USA
| International Meet July 6, 2007 Brno, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amy Fowler, USA 6:41.51; 2-Angela Wagner (88) RSA 6:45.57; 3-Angela Paterson, USA 7:05.31.
| National Meet July 5, 2007 Bordeaux, France Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Habiba Ghribi (84) TUN 9:50.4; 2-Tatyana Vilisova (79) RUS 10:00.09; 3-Miriam M
red (76) FRA 10:03.30; 4-Aurelie Casado (80) FRA 10:29.27; 5-Chryssie Girard (75) FRA 10:36.84; 6-Louise Ghesquire (88) FRA 10:37.80; 7-Audrey Nicoulaud (80)FRA 10:39.30; 8-Veronique Turmel 10:47.20.
| Balkan Championships July 5, 2007 Sofia, Bulgaria Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ir
ni Kokkinar
ou (81) GRE 9:52.78; 2-Dobrinka Shalamanova (83) BUL 10:01.35; 3-Biljana Jovic (85) SRB 10:20.71; 4-Asli Cakir (85) TUR 10:49.13; 5-Andrea David (87) ROM 10:58.45; 6-Jasmina Delic (88) BIH 11:30.64.
| Belgian National Championships July 4, 2007 Duffel, Belgium Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Veerle Dejaeghere (73) HULS 9:57.97; 2-Sigrid Vanden Bempt (81) DCLA 10:02.40; 3-Stephanie De Croock (79) ZELE 10:18.16; 4-Vanja Cnops (87) VAMB 10:40.31; 5-Hanne Naessens (82) AZW 11:13.32.
[Tactical race with kilometer split times of 3:24, and 6:46. Dejaeghere took the initiative with 2 laps to go and made it a long finishing sprint.]
| USATF Youth Champs July 3, 2007 Lisle, Illinois, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple, Ages 17-18: 1-Michaela Reynolds 7:40.04; 2-Jordan Williams 7:52.36; 3-Michelle Teague 7:59.57; 4-Hannah Schaap 9:43.49; 5-Harmony Robinson 10:19.60.
2000m Steeple, Ages 15-16: 1-McKinzie Schulz 7:23.24; 2-Brooks Bierhaus 7:34.43; 3-Elizabeth Meier 7:47.05; 4-Annette Eichenberger 7:55.15; 5-Nicolette St. Lawrence 8:02.11; 6-Maggie Dade 8:48.67; 7-Jessica Cooper 9:05.23; 8-Katherine Kerkendall 9:13.16.
| Grand Prix Meet July 2, 2007 Athens, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Gulnara Samitova-Galkina (78) RUS 9:11.68; 2-Eunice Jepkorir (82) KEN 9:14.52 NR; 3-Wioletta Janowska (77) POL 9:28.97; 4-Julie Coulaud (82) FRA 9:31.43 NR; 5-Cristina Casandra (77) ROM 9:35.70; 6-Rosa Morato (79) ESP 9:35.79; 7-Irini Kokkinariou (81) GRE 9:43.73; 8-Stefanie De Croock (79) BEL 10:05.06; 9-Salome Chepchumba (82) KEN 10:05.10; 10-Maria Pardalou (84) GRE 10:12.03. DNF: Tatyana Vilisova, RUS; Dobrinka Shalamanova, BUL
The world record holder is back and winning consistently, though Jepkorir remains close. The world champ race in August at Osaka may go the best tactician as recent JPN champs there show a curved run-up to the water that tends to cause single file (rather than pack) running.
| Polish Championships July 1, 2007 Poznan, Poland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Katarzyna Kowalska (85) 9:47.11; 2- Iwona Lewandowska (85) 10:10.01; 3-Agata Drozda (84) 10:11.00; 4-Justyna Mudy (84) 10:16.78; 5-Anna Kadziela (80) 10:29.29; 6-Mariola Konowalska (82) 10:30.93; 7-Danuta Woszczek (78) 10:38.80; 8-Marta Barcewicz (86) 10:44.30; 9-Anna Wojtulewicz (87) 10:48.06; 10-Monika Winiowska (84) 10:48.77
| USATF Region 1 Junior Olympics July 1, 2007 Uniondale, New York, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Intermediate Girls 2000m Steeple: 1-Nicolette St.Lawrence, New York Starz 8:22.99; 2-Peggy Lai, Gate City Striders 8:25.03; 3-Rachel Albert, Striders 9:28.15; 4-Molly Lai, Striders (NH), 10:57.35. Striders are a New Hampshire team
| Netherlands Meet July 1, 2007 Amsterdam, Netherlands Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Andrea Deelstra (85) 10:21.56; 2-Jolanda Verstraeten (83) 10:24.68; 3-Miranda Boonstra (72) 10:36.55.
| Czech Championship July 1, 2007 Trinec, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Katerina Pechakova (85) 10:37.91; 2-Ivana Sekyrova (71) 10:44.68; 3-Lucie Kricova (87) 10:56.12; 4-Eva Krchova (89) 11:01.70 5-Veronika Faktorova (84) 11:50.27; 6-Anna Bacova (69) 12:06.67.
| Hungarian Under Age 23 Champs July 1, 2007 Budapest, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Zsofia Erdelyi (87) 11:05.69; 2-Monika Nagy (87) 11:16.61; 3-Nora Kleiner (86) 11:44.16; 4-Edit Bartha (85) 13:12.57.
| Athletics Permit Meeting June 30, 2007 Istanbul, Turkey Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Dobrinka Shalamanova (83) BUL 9:55.74; 2-Hanane Ouhaddou (82) MAR 9:56.24; 3-T
rkan Erismis (84) TUR 9:57.84; 4-Valentyna Horpynych (83) UKR 10:02.84; 5-G
lcan Mingir (89) TUR 10:43.04; 6-Asli Cakir (85) TUR 11:06.44.
| USATF Pacific Northwest Association June 30, 2007 Seattle, Washington, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Nicole Cochran, YW-unattached 7:10.83; 2-Katelyn Steen, IG Plateau Runners 7:38.37; 3-Holly Meler, IG Flanagan Clan 8:31.10; 4-Paige Pearson, YW Federal Way 9:20.85; 5-April Garrison, YW Rain City Flyers 9:52.22.
These athletes had not run a steeple race before. Cochran, very close to USA Junior Olympic record of 7:10.47, is a high school state champion in 1600m and 3200m runs with bests of 4:51.59 and 10:36.39.
| Greek Under Age 23 Champs June 30, 2007 Thessaloniki, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Viola Sokoli (89) 11:05.38; 2-Elpida Christodoulidou (86) CYP 11:17.04 NR; 3-Maria Malai (89) 11:34.56; 4-Magdalini Kotsasavva (87) 11:35.04; 5-Thessalia-Kleopatra Fraggopoulou (88) 11:50.03; 6-Mar
a Aggelik
Rigopoluou(88) 12:01.33; 7-Irini Kefal
dou (85) 12:26.35; 8-Irini Tamihts
(88) 13:25.89.
| V
rldsungdomsspelen June 29, 2007 Goetborg, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: Junior (under 20) 2000m Steeple: 1-Sandra Eriksson (89) FIN 6:41.98; 2-Lena
rn (88) SWE 6:44.34; 3-Kristin Br
ndbo, 88, NOR 7:08.21; 4-Hanna Jansson (87) SWE 7:23.60; 5-Josefine Berggren (89) SWE 7:23.94; 6-Emma Broman (89) SWE 7:26.99
Youth (under 18) 1500m Steeple: 1-Klara Bodinson (90) SWE, 4:51.18; 2-Olivia Lindh (91) SWE 4:56.03; 3-Martine Kongsten (91) NOR, 5:08.41; 4-Hanna Erlandsson (91) SWE 5:10.25; 5-Johanna Olsson (91) SWE 5:12.16; 6-Emma Jansson (91) SWE 5:14.95; 7-Emma Dahl (91) SWE 5:15.46; 8-Anna Jansson ( 91) SWE 5:20.34; 9-Anneli Gabriel, 90, SWE, 5:25.04; 10-Nicoline Kongsten Tomt (91) NOR 5:25.05; 11-Mari Opsal (90) NOR 5:28.19; 12-Sara Holmgren (90) SWE 5:33.18; 13-Maria Sandstrom (90) SWE 5:34.09; 14-Ellen Dahl (91) NOR 5:39.35; 15-Maja Jansson ( 91) SWE 5:46.14; 16-Gabrielle Galsman (90) SWE 6:02.04.
| Hungarian Junior/Youth Champs June 29, 2007 Budapest, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: Junior 2000 m Steeple, June 30 : 1-Krisztina Kacser (88) 6:42.07; 2-Zita Kacser (88) 6:57.67; 3-Monika David (88) 7:27.43; 4-Csilla Reichnach (89) 7:32.82; 5-Tunde Szabo (89) 7:56.71. [Win time = National Junior Record]
Youth 1500m Steeple, June 29: 1-Csilia Berki (90) 5:17.07; 2-Adrienn Voros (91) 5:23.32; 3-Zsofia Lukacs (91) 5:30.04; 4-Petra Recsei (90) 5:48.89; 5-Angela Keresztes (90) 6:06.46; 6-Anita Telek (91) 6:06.60.
| Spitzen Leichtathletik June 28, 2007 Lucerne, Switzerland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Donna McFarlane (1977) AUS. 9:32.90; 2-Elens Ramagnolo (84) ITA 9:45.94; 3-Helen Clithero (79) GBR 9:50.62; 4-Salome Jepchumba (82) KEN 9:58.30; 5-Fionnuala Britton (84) IRL 9:59.32; 6-Agnes Tschurtschenthaler (88) ITA 10:00.67; 7-Christine Johansson (82) SWE 10:01.14; 8-Gladys Chemweno (88) KEN 10:06.74; 9-Clarisse Cruz (80) PAR 10:07.90; 10-Simret Restle (78) GER 10:34.02; 11-Annette Weiss, GER 10:56.30.
| National Age-Group Champs June 24, 2007 Bedford, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jessica Sparke (87-12-26) 10:29.17; 2-Louise Webb (91-02-91) 10:40.51; 3-Jenna Hill (85-10-16) 11:07.77; 4-Dani Nimmock (90-05-10) 11:13.18
| Euro Cup First League, Group A June 24, 2007 Vaasa, Finland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Hattie Dean (82-02-02) GBR 9:42.66 NR; 2-Ro
n McGettigan (80-08-23) IRL 9:54.44; 3-Christin Johansson (78-01-26) SWE 10:03.98; 4-Kristine Eikrem Engeset (88-11-15) NOR 10:10.56; 5-Andrea Deelstra (85-03-06) NED 10:39.01; 6-Sandra Eriksson(89-06-04) FIN 10:42.61; 7-Lenka Ptackova (85-01-14) CZE 10:52.60; 8-Pavla Solivarska (88-02-15) SVK 11:04.63.
| Euro Cup First League, Group B June 24, 2007 Milan, Italy Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Cristina Casandra (77-10-21) ROM 9:38.86; 2-Elena Romagnolo ITA (82-10-05) ITA .9:41.11 NR; 3-Dobrinka Shalamanova (83-05-01) BUL 9:42.08 NR; 4-Sara Moreira (85-10-17) POR 9:44.86; 5-Zs
fia Erd
lyi (87-12-10) HUN 10:18.48; 6-Biljana Jovic (85-03-02) SRB 10:30.85; 7-Daneja Grandovec (84-07-02) SLO 10:53.34; 8-Evgenia Korkokiou (88-05-06) CYP 11:41.87.
| Youth Champs June 24, 2007 Sremska Mitrovica, Serbia Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple: 1-Teodora Simovi (93) 5:09.52; 2-Mirjana Paji (92) 5:19.78;
3-Biljana Kanjeri (90) 5:32.14; 4-Danijela Savi (90) 5:38.58.
| USATF Championship Final June 23, 2007 Indianapolis, Indiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: (meet selects USA team for 2007 World Championship)
1-Jenny Barringer, U.Colorado 9:34.64; 2-Anna Willard, Nike [U.Michigan] 9:34.72; 3-Lindsey Anderson, Nike [Weber State U] 9:40.74; 4-Lisa Galaviz, Nike 9:43.54; 5-Desiraye Osburn, New Balance 9:47.24; 6-Liz Wort, Duke Univ 9:53.20; 7-Kristin Anderson, Nike 9:53.95; 8-Kelly Strong, Asics 9:53.99; 9-Kara June, Asics Aggies 9:59.91; 10-Amanda Lorenzen, unattached 10:01.82; 11-Dawn Cromer, unattached 10:03.23; 12-Bridget Franek, Penn State 10:10.36; 13-Carrie Messner-Vickers, Asics 10:15.07; 14 Brianna Dahm, Oregon TC 10:17.45
The water jump was outside the track's outer lane, with a curved run-up to barrier (running extra distance for common pack atop barrier strategy). Result: mostly single file running near left side of barrier which had an opaque insert between its uprights blocking runners vision, as they approached the barrier, of anyone possibly down in the water.
Cromer, Galaviz, Messner and Strong had previously run in a similar situation that sent a trampled athlete to the hospital. Today those four elite professionals ran conservatively -- and utimately lost contact with the leaders.
Three collegians (Barringer, Willard, Anderson) had no one to fall in their path, going promptly to the front and staying there all the way with fast pace for a 1-2-3 finish. Messner was close early, Galaviz and Strong later, but none close enough to finish among the first three places for a trip to World Championships.
Barringer and Willard broke Ann Gaffigan's USATF 2004 Meet record of 9:39.35 . They achieved personal bests as did Osburn and Kristin Anderson. For Barringer it was a return to the top; she had won the 2006 NCAA Division 1 title but was only seventh in 2007 NCAA just two weeks ago.
The elite veterans may not have run enough fast-pace races before today. (No USA Grand Prix meet includes women's steeple.) They could now seek summer competitions abroad to be ready if one of today's top three declines a World Champs trip to Osaka.
| Euro Cup Second League, Group A June 23, 2007 Odense, Denmark Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sigrid Vandenbempt (81-02-10) BEL 9:57.74; 2-Andrea Mayr (79-10-15) AUT 10:05.42; 3-Polina Jelizarova (89-05-01) LAT 10:24.45; 4-Katrin Kuusk(77-09-13) EST 11:04.63; 5-Signe Gadegaard, DEN 11:44.80; 6-Herdis Helga Arnalds (88-09-30) ISL 12:01.92; 7-Erika Erminaite, LTU 12:21.82; 8-Gatnau Castellarnau (89-07-14) AND 14:01.75.
| Euro Cup Second League, Group B June 23, 2007 Zenica, Bosnia-Herzegovina Automatic Timing
|
---|
Results: 1-T
rkan Erismis (84-01-05) TUR 9:58.53; 2-Oksana Juravel (86-02-23) MDA 9:59.04 NR; 3-Ljiljana Culibrk (82-10-27) CRO 10:14.52 NR; 4-Andrea D
rrenberger (87-09-18) SUI 11:17.94; 5-Jasmina Delic (88-10-21) BIH 11:25.43; 6-Irina Weingarten (79-04-07) ISR 11:31.75; 7-Jessica Schaaf (87-12-29) LUX 11:59.59; 8-Mahira Ismayilova (87-) AZE 12:35.55; 9-Oltiona Lushi (89) ALB .12:39.75 NR; 10-Daliborka Davidovic, MNE 12:46.04; 11-Natia Gelashvili, GEO 13:26.93.
| SPAR European Cup June 23, 2007 Munich, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Katarzyna Kowalska, POL 9:45.35; 2-Sophie Duarte, FRA 9:50.02; 3-Ir
ni Kokkinariou, GRE 9:53.83; 4-Valentyna Horpynych, UKR 9:55.27; 5-Yelena Sidorchenkova, RUS 10:03.43; 6-Zulema Fuentes-Pila, ESP 10:10.80; 7-Iryna Bakhanouskaya, BLR 10:13.65; 8-Verena Dreier, GER 10:20.20. [Duarte led at 1000m in 3:18.46 and 2000m in 6:35.88]
| Jamaica National Champs June 23, 2007 Kingston, Jamaica Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Korene Hinds 9:56.04; 2-Mardrea Hyman 10:03.49 [No others; National Champs = exception to need 3 for report]
| Czech Republic Junior and Youth Champs June 23, 2007 Kladno, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: Junior 3000m Steeple: 1-Eva Krchova (89) 11:04.09; 2-Marketa Schubertova (88) 11:11.42; 3-Sona Sm
kalova (89) 12:01.53; 4-Lenka Schauerova (88) 12:05.86, 5-Zuzana. Albrechtova (88) 12:18.83.
Youth 1500m Steeple: 1-Karol
na Grohova (90) 5:11.58; 2-Nikola Palupc
kova (91) 5:24.59; 3-Ivana Kadrmanova (91) 5:24.67; 4-Katerina Kuncova (90) 5:34.88, 5-Zuzana Vlckova (91) 5:38.87; 6-Zuzana Bockova (90) 5:41.40; 7-Lenka Vankova (91) 5:46.34; 8-Zuzana Havalova (90) 5:51.29
| Greek Youth (U/18) Championships June 23, 2007 Ath
na, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Yeory
a Papadopoulou (91) 7:13.02; 2-Elefther
a Kouvata (91) 7:31.14; 3-Maria R
tsou (90) 7:38.95; 4-Stilian
Koumoudi (91) 7:39.05; 5-Kalipso Pesi (91) 7:47.61; 6-Marina Maniadaki (91) 7:56.99; 7-Hion
a Batsioudi (91) 7:58.46; 8-Stefan
a Vassalou (90) 7:59.56; 9- Ouisal-Agapi Rikabi (90) 8:00.94.
| USATF Junior (Ages 14-29) Champs June 22, 2007 Indianapolis, Indiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Stephanie Garcia, U.Virginia 10:26.41; 2-Megan Jackson, Arkansas 10:50.24; 3-Kauren Tarver, unattached 10:59.51; 4-Alyssa Allison, unattached 11:04.25; 5-Sarah Higgens, unattached 11:21.44; 6-A'Seret Dokubo, SIUC 12:10.00.
| Caixa Atletisomo June 22, 2007 Sao Paulo, Brazil Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Zenaide Vieira 9:58.19; 2-Patricia Lobo 10:09.53; 3-Sabine Heitling 10:16.64; 4-Giselle de Jesus 10:54.45; 5-Giovanna Costa 11:23.86; 6-Valquiria Silva Santos 11:52.63 [8 finish; Last = 12:22.65]
| USATF Championship Heats June 21, 2007 Indianapolis, Indiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Heat 1: 1-Jenny Barringer, U.Colorado 9:57.77; 2-Liz Wort, Duke 9:58.13; 3-Lisa Galaviz, Nike 9:58.47; 4-Kristin Anderson, Nike 9:58.58; 5-Kara June, Asics Aggies 9:58.88; 6-Lindsey Anderson, Nike 9:59.11; 7-Dawn Cromer, unattached 10:04.00; 8-Brianna Dahm, Oregon TC 10:13.72; 9-Brittany Somers, Adams State College 10:23.33; 10- A' Havahla Haynes, Wisconsin 10:27.05; 11-Jane Rudkin, Team XO 10:30.79; 12-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:37.29; 13 Lesley Higgins, New York AC 10:41.68; 14-Arianne Field, unattached 10:42.93. [8 advance to Final -- First four by place; 5-8 by time]
Second Heat: 1-Anna Willard, Nike 10:04.88; 2-Carrie Messner-Vickers, Asics 10:05.11; 3-Desiraye Osburn, New Balance 10:05.40; 4-Kelly Strong, Asics 10:05.83; 5-Bridget Franek, Penn State 10:06.33; 6-Amanda Lorenzen, unattached 10:08.06; 7-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:15.76; 8-Shauneen Garrahan, unattached 10:16.52; 9-Brooke Bennett, unattached 10:23.74; 10-Tsehaye Dagnachew, UNC-Charlotte 10:28.35; 11-Sarah Madebach, Georgia 10:37.93; 12-Elena Linn, Georgia Tech 11:00.75; DNS-Kathryn Andersen, BYU. [6 advance to final -- First four by place; 5 and 6 by time]
| Athletics Meeting June 19, 2007 Novo Mesto, Slovenia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ljiljana Culibrk (82) 10:16.23; 2-Maja Terez (89) 11:33.57; 2-Ana Krizanac (89) 11:44.27; 4-Maja Morohovic (86) 11:55.21.
| Folksam Grand Prix June 18, 2007 Karlskrona, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sofia Assefa (88) ETH 9:56.94; 2-Christin Johansson (78) SWE 10:03.89; 3-Lena Orn (88) SWE 10:44.17
| Kenyan Champs June 17, 2007 Nairobi, Kenya Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ruth Bosibori 9:50.1; 2-Mercy Njoroge 9:54.6; 3-Consolata Chemutai 9:56.6.
| Budapest Champs June 17, 2007 Budapest, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Krisztina Kacser (88) 10:33.74; 2-Zita Kacser (88) 10:46.48; 3-Nora Kleiner (86) 11:51.15.
| Club Championships June 17, 2007 Ostrava, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Katerina Pechakova 10:37.43, 2-Lucie Krizova 10:52.69; 3-Petra
makalova 11:06.61; 4-Marketa Scubertova (88) 11:10.40; 5-Marcela Joglova 11:47.75; 6-Lucie Skybova 11:51.93; 7-Jana Subrtova 11:54.78 [0 finish; Last = 12:44.89]
| Greek Championships June 16, 2007 Athens, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Irene Kokinariou 9:42.97 NR; 2-Maria Pardalou 10:11.18; 3-Konstantina Kefala 10:30.11; 4-Maria Evaggelou 11:00.40; 5-Ksenia Kazimirova 11:10.03; 6-Viola Sokoli 11:21.63; 7-Magdalene Kotsasavva 11:7.58; 8-Maria Angeliki Regopoulou 11.59.63.
| Nike High School Nationals June 16, 2007 Greensboro, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Third Race: 1-Hannah Davidson, Saratoga Springs 6:43.73; 2-Shelby Greany, Suffern 6:44.63; 3-Ashley Higginson, Marlboro NJ 6:46.67; 4-Emma Coburn, Crested Butte CO 6:47.39; 5-Catherine White, Roanoke VA 6:48.91; 6-Nicole Rozario, Middletown 6:54.79; 7-Jess Barton, Newton MA 7:01.37; 8-Courtney Kelly, North Bellmore 7:12.56; 9-Ashlyn Sinclair, Silver Spring MD 7:20.98; 10-Kristine Mun, Nanuet 7:25.68; 11-Mary Kate Anselmini, East Setauket 7:34.00; 12-Katherine Ward, Port Matilda PA 8:09.05
Second Race: 1-Amber Riley, Morgantown, WV 7:04.70; 2-Wendy Pavlus, Tupper Lake 7:07.97; 3-Madeline Adams, Garden City 7:08.19; 4-Sara Graney, Palisades 7:14.94; 5-Karen Gurnon, Tolland CT 7:15.69; 6-Caroline Cortes, Woodmere 7:23.82; 7-Karen Roa, Fresh Meadows 7:24.63; 8-Christine Johnston, Middle Island 7:26.73; 9-Alie Cornell, Ithaca 7:26.79; 10-Bridget Reilly, East Setauket 7:33.64; 11-Lauren Lodge, /Hopkinton, MA 8:01.31.
First Race: 1-Allison Linnell, Colts Neck NJ 7:15.08; 2-Katelyn Lowe, Gansevoort 7:18.89; 3-Teshika Rivers, Greenbelt MD 7:21.94; 4-Courtney Roosa, Liberty 7:22.04; 5-Lauren Scholl, Highland Mills 7:23.24; 6-Kristen O'Dowd, Colts Neck NJ 7:25.92; 7-Allie Flott, Freehold NJ 7:27.99; 8-Kathryn Vollinger, East Hartford, CT 7:28.48; 9-Kelly Grosskurth, /Dix Hills 7:30.22; 10-Julie Cass, Fairport 7:38.64; 11-Christina Convey, Glen Head 8:07.85; 12-Tyreka Arrington, Greenbelt MD 8:09.37.
| National Champs June 16, 2007 Santa Clara, Cuba Hand Timing
|
---|
Results: 1-Milena Perez (1989) 10:30.0; 2-Yorlin Ocampo (1990) 10:38.7;
3-Maria del P. Cordovi 11:08.2; 4-Yahumara Pita (1989) 11:40.6;
5-Yusleidis Alvarez 13:20.2; 6. Adriana Martinez 13:49.3.
Perez wining time is National Record and Juvenile [Youth] NR
| Invitational Meet June 16, 2007 Langley, British Columbia, Canada Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Chantelle Groenwoud 6:53.23; 2-Samantha Lotnick 7:34.16; 3-Gillian Wright 7:55.93; 4-Sydney Rothdram 7:57.54.
| Cyprus National Youth Champs June 16, 2007 Limassol, Cyprus Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple (athlete birth years in parentheses)
1-Christiana Polydorou (1990) 5:34.25; 2-Elena Chrysotomou (1992) 5:34.99; 3-Chrystalla Hadjipolydorou (1992) 5:50.61; 4-Theodora Hadjicosta (1993) 6:20.16.
| Bislett Games June 15, 2007 Oslo, Norway Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Eunice Jepkorir , KEN 9:19.44; 2-Donna MacFarlane , AUS 9:26.63; 3-Korene Hinds, JAM 9:28.86; 4-Wioletta Janowska, POL 9:30.77; 5-Mekdes Bekele Tadese, ETH 9:32.05; 6-Kristine Eikrem Engeset, NOR 9:34.28; 7-Mardrea Hyman, JAM 9:37.50; 8-Veerle Dejaeghere, BEL 9:38.81; 9-Elodie Olivar
s, FRA 9:40.41; 10-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR 9:40.47; 11-Minori Hayakari, JPN 9:44.07; 12-Gladys Jerotich Kipkemoi, KEN 9:46.46; 13-Yelena Sidorchenkova, RUS 9:47.19; 4-Roisin McGettigan, IRL 9:49.35; 15-Silje Fjortoft, NOR 9:57.98; 16-Zulema Fuentes-Pila, ESP 10:00.89; 17-Christin Johansson, SWE 10:09.43; DNF: Salome Chepchumba, KEN.
| Swedish National Club Champs June 14, 2007 Stockholm, Sweden Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Magdalena Ottersten (85) Hasselby SK 5:09.96; 2-Rebecca Ringstrom (77) Sparvagens FK 5:23.97; 3-Anna Stenback (82) Ullevi FK 5:25.11; 4-Martina Welen (90) Vasteras FK 5:33.43; 5-Sara Holmgren (90) IF Gota 5:34.25; 6-Maria Biesert (90) IFK Vaxjo 5:53.45.
| Riga Cup June 13, 2007 Riga, Latvia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Natalya Izmodenova, RUS 9:57.47; 2-Polina Jelizarova, LAT 10:07.03; 3-Stephanie De Croock, BEL 10:21.60; 4-Lasma Grinberga, LAT 10:52.10; 5-Katrin Kuusk EST 11:11.61; 6-Irina Pankoka-Stula, LAT 11:20.57.
| Polish Grand Prix June 13, 2007 Plock, Poland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Iwona Lewandowska 10:12.57; 2-Eliza Gawryluk 10:24.08; 3-Ewa Gielec 10:30.18; 4-Agata Drod 10:52.18.
| World Champ Trials June 10, 2007 Suzhou, China Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Li Zhenzhu (85) 9:32.35; 2-Zhu Yanmei (86) 9:32.36; 3-Zhao Yanni (91) 10:02.76; 4-Chen Xiaofang (81) 10:11.96; 5-Lu Minhong (86) 10:13.58; 6-Lu Minhong (86) 10:13.58; 7-Wang Huan (89) 10:36.89; 8-Guo Yanfei (91) 10:44.66. [Leaders only 1/100 second apart, both now in All-Time Top 30]
| Romanian Champs June 10, 2007 Bucuresti, Romania Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Cristina Casandra 9:41.06; 2-Ancuta Bobocel 10:11.38 3- Andreea David 10:21.35; 4-Ecaterina Gheorghiu 10:56.98.
| Midwest Distance Solution June 10, 2007 Hillsdale, Michigan, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amanda Lorenzen, unattached 9:53.74; 2-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:18.74; 3-Andrea Parker, unat. 10:23.35; 4-Shauneen Garrahan 10:34.61. [Personal best for Lorenzen, formerly Amanda Kuca]
| Slovenia Cup June 10, 2007 Celje, Slovenia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Daneja Grandovec 11:00.17; 2-Lucija Krkoc (88) 11:05.87; 3-Tamara Golenac (84) 11:26.90; 4-Maja Teraz (89) 11:58.33 [7 finish; Last = 13:26.32]
| Znamenskiy Memorial June 9, 2007 Zhukovsiy, Russia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Gulnara Samitova-Galkina, RUS 9:14.37; 2-Yelena Sidorchenkova, RUS 9:38.73; 3-Mekdes Bekele, ETH 9:41.50; 4-Natalya Izmodenova, RUS 9:58.50; 5-Turkan Erismis TUR 10:06.92; 6-Svetlana Shutova-Tyuleneva, RUS 10:52.26; 7-Snezhana Karpova, RUS .11:01.14.
[World record holder Samitova is back on top of year 2007 best marks list.]
| BMC Nike Grand Prix June 9, 2007 Manchester, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Hattie Dean (82) 9:43.11; 2-Helen Clitheroe (74) 9:50.23; 3-Tina Brown (76) 10:01.28; 4-Claire Entwistle (76) 10:03.54; 5-Jo Ankier (82) 10:07.41; 6-Ruth Senior (87) 10:31.89.
| Club Champs June 9, 2007 Valencia, Spain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Rosa Maria Morata 9:47.68; 2-Teresa Urbana Gomez 10:15.86; 3-Alina Proca 10:23.45.
| Dom Spitzmilch June 9, 2007 Regensburg, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Andrea Mayr. AUT 9:48.87; 2-Agnes Tschurtschenthaler, ITA 9:59.09; 3-Lenka Ptackova, CZE 10:04.05; 4-Simret Restle, GER 10:21.53; 5-Melanie Schulz, GER 10:21.83; 6-Asli Cakir, TUR 10:25.36; 7-Veronica Chiusole, ITA 10:33.11; 8-Micaela Bonessi, ITA 10:35.27; 9-Laura von der Horst, GER 10:49.14. [Mayr wins with National Record time.]
| Portgual Club Champs June 9, 2007 Coviha, Portugal Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sara Moreira 9:55.23; 2-Clarisse Cruz 10:23.71; 3-Laura Azevedo 10:31.20.
| Liedon Parman June 9, 2007 Lieto, Finland Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sandra Eriksson (89) 10:36.90; 2-Saara Skytta (87) 10:43.24; 3-Marika Janka 10:53.32, 4-Jonna Valimaa 11:05.60.
| NCAA Division I Final June 8, 2007 Sacramento, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Anna Willard, Michigan 9:38.08; 2-Lindsey Anderson, Weber State 9:46.48; 3-Barbara Parker, Florida State 9:48.82; 4-Liz Wort, Duke 9:51.76; 5-Kassi Andersen, Brigham Young 9:52.10; 6-Nicole Bush, Michigan State 9:56.68; 7-Jenny Barringer, Colorado 9:59.81; 8-Sariah Long, Weber State 10:05.22; 9-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:07.09; 10-Emily Brown, Minnesota 10:07.40; 11-Catherine Parker, New Hampshire 10:08.16; 12-Bridget Franek, Penn State 10:11.68; 13-Amy Fowler, Brigham Young 10:22.75; DNF-Lindsay Allen, Stanford.
Bush led at end of lap 1 with Willard, Parker and Wort close. Lindsey Anderson set the pace through the next five laps with the same group staying close -- joined briefly in mid-race by Franek, then defending champion Barringer as Franek fell back after 2000m.
Willard moved to the front after sixth water jump and stayed there to the finish, winning with the fastest-ever women's 3000m steeple on USA soil by a citizen of any nation.
Personal bests were achieved in this final by six athletes (Willard, Parker, Wort, Bush, Long, Haynes) and in the heats two nights earlier by Parker, Fowler and Allen.
Courage was shown by BYU junior Kassi Andersen -- coming back from years of recovery after being run over by a truck, but still shy of her 9:44.68 best in 2004. Her recent weeks hint more improvement at the USATF Championships later this month.
| Metropole June 8, 2007 Villeneuve d'Asoq, France Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Eunice Jepkorir, KEN 9:30.45; 2-Julie Coulaud, FRA 9:30.28; 3-Sophie Duarte, FRA 9:38.73; 4-Netsanet Achamo, ETH 9:46.46; 5-Nataliya Tobias-Sidorenko, UKR 9:47.93; 6-Elodie Olivares, FRA 9:49.31; 7-Sofia Assefa, ETH 9:50.46; 8-Diana Martin, ESP 10:01.54; 9-Meriem Mered, FRA 10:01.94; 10-Gwendolyn Despres, FRA 10:08.65.
| South American Championships June 8, 2007 Sao Paulo, Brazil Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Zenaide Vieira, BRA 10:07.93; 2-Angela Figueroa, COL 10:13.88; 3-Michele da Costa, BRA 10:24.35; 4-Rosa Godoy ARG 10:29.48; 5-Silvia Paredes, ECU 10:57.49; 6-Ingrid Galloso, CHI 11:00.83.
| Gold Coast Winter Series Second Meet June 8, 2007 Southport, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jessica Gilfillan 6:33.54 [World Best for age 15] 2-Mary Fien 7:18.28; 3-Jade Brandt 7:27.03; 4-Maegan Smith 7:49.02.
| NCAA Division I Heats June 6, 2007 Sacramento, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Advance first 5 in each heat, plus 4 by fast times, to the Final.
First Heat: 1-Lindsey Anderson, Weber State 9:56.14; 2-Barbara Parker, Florida State 9:57.71; 3-Nicole Bush,Michigan State 9:58.20; 4-Liz Wort, Duke 10:01.04; 5-Amy Fowler, Brigham Young 10:01.19; 6-Lindsay Allen, Stanford 10:01.53; 7-Sariah Long, Weber State 10:05.42; 8-Catherine Parker, New Hampshire 10:06.45; 9-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:10.77; 10-Rachel Carrizales, Nebraska 10:17.26; 11-Amanda King, Lamar 10:21.28; 12-Robyn Ellerbrock; Cornell 10:21.99; 13-Beverly Ramos, Kansas State 10:26.14; DNF-Bethany Nickless, Santa Barbara. [Places 1-8 advance to Final]
Second Heat: 1-Jenny Barringer, Colorado 10:02.17; 2-Anna Willard, Michigan 10:04.03; 3-Kassi Andersen, Brigham Young 10:04.75; 4-Emily Brown, Minnesota 10:07.44; 5-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:07.75; 6-Bridget Franek, Penn State 10:08.24; 7-Brooke Bennett, Arizona State 10:08.47; 8-Arianne Field, Michigan 10:14.53; 9-Alicia Valtin, Campbell 10:17.93; 10-Sarah Madebach, Georgia 10:18.21; 11-Sarah Price, Michigan State 10:20.87; 12-Stephanie Garcia, Virginia 10:22.16; 13-Lindsay Sundell, Florida 10:26.32; 14-Jillian Sullivan, Connecticut 10:34.04. [Places 1-6 advance to Final]
| Junior National Champs June 4, 2007 Chengdu, China Automatic Timing
|
---|
Results: (Birthdates of athletes appear in parentheses)
1-Fang Xiaoyu (87-03-06) 10:27.19; 2-Qie Liping (87-01-12) 10:27.99; 3-Zhu Liping (88-05-08) 10:32.02; 4-Jiang Xiaoli (89-04-06) 10:37.53; 5-Liu Nian (91-04-26) 10:41.59; 6-Wang Huan (89-01-12) 10:41.96; 7-Xu Yinuo (88-12-23) 10:48.99; 8-Xu Huan (89-03-22) 10:57.92; 9-Niu Qianfang (90-05-16) 11:05.67.
| USATF West Region Champs June 3, 2007 Los Angeles, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Carrie Messner-Vickers, Asics 9:45.67; 2-Yuan Jin, CHN 9:48.33; 3-Lisa Galaviz, Nike 9:52.07; 4-Kelly Strong, Asics 9:52.12; 5-Desiraye Osburn, New Balance 9:59.05; 6-Kristin Anderson, Nike 10:01.87; 7-Kara June, Asics Aggies 10:04.85; 8-Dawn Cromer, Pacers/Brooks 10:06.73; 9-Talis Apud-Martinez, MEX 10:07.01; 10-Jane Rudkin, Team XO 10:09.96; 11-Jo Ankier, GBR 10:13.12; 12-Brianna Dahm, Oregon TC Elite 10:15.22; 13-Ann Gaffigan, unattached 10:45.97; 14-Alyssa Lewis, unattached 11:15.58. DNS: Julia Budniak, Michelle Ishio, Veronica Nagel.
| Eurego Meet June 2, 2007 Neerpelt, Belgium Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Eunice Chepkorir, KEN 9:25.84; 2-Netsanet Achamo, ETH 9:28.03; 3-Veerle Dejaeghere, BEL 9:28.47; 4-Karoline Bjerkeli Grovdal, NOR 9:33.19; 5-Sophie Duarte FRA 9:46.20; 6-Zenaide Vieira BRA 9:46.52; 7-Sigrid Vandenbempt BEL 9:50.28; 8-Christin Johansson SWE 9:51.33; 9-Stephanie De Croock BEL 9:52.07; 10-Verena Dreier GER 9:53.25; 11-Sofia Assefa ETH 9:56.64; 12-Julia Hiller GER 9:57.79; 13-Carolin Lang, GER 10:05.43; 14-Susi Lutz, GER 10:05.95; 15-Silje Fjortoft, NOR 10:12.78; 16-Tina Brown, GBR 10:18.61; 17-Jolanda Verstraeten, NED 10:23.15; 18-Andrea Deelstra, NED 10:37.03.
Many National Records and personal best marks here. Norway's Grovdal is age 16 (born 1990-06-14) and may be a favorite next month at Ostrava for World Youth Championship 2000m steeple which she ran in 6:22.64 last year.
| Music City Distance Carnival June 2, 2007 Nashville, Tennessee, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amanda Lorenzen, unattached 10:04.31; 2-Stephanie Pezzullo, Zap Fitness 10:17.96; 3-Lesly Higgins, NYAC 10:21.08; 4-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:23.18; 5-Caroline Peyton, Arkansas 10:54.91..
| National Champs June 2, 2007 Daegu, Korea Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kwon Geun-Young (79-08-21) 10:41.43; 2-Min Da-Mi (85-11-06) 10:59.88; 3-Seo Hyun-Jin (86-02-19) 11:06.48.
| British Columbia High School Champs June 2, 2007 Burnaby, Canada Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Chantelle Groenwood, Handsworth 5:07.30; 2-Rochelle Salli, Walnut Grove 5:14.71; 3-Brittany Cooper, Oak Bay 5:16.50; 4-Laurel Draper, Oak Bay 5:21.28; 5-Samantha Lotnick, Walnut Grove 5:25.79; 6-Aleah Teer, WJ Mouat 5:29.70; 7-Samantha Walkow, Semiahmoo 5:35.84; 8-Megan Schaufele, Holy Cross 5:35.93 [17 finish; Last = 6:16.69]
| Cataluna Champs June 2, 2007 Barcelona, Spain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Elena Romagnolo 9:57.53; 2-Agnes Tschurtschenthaler 10:10.71; 3-Judith Pardo 10:51:44; 4-Barbara Ramon Salaman 10:52.08; 5-Elisabet Ruz Gutierrez 10:56.08 [9 finishers; Last = 11:59.28]
| Great Southwest High School Meet June 1, 2007 Albuquerque, New Mexico, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Emma Coburn, Colorado 7:15.43; 2-Alyssa Allison, Missouri 7:29.33; 3-Natalie Haws, Utah 7:30.60; 4-Kristen Radcliff, Oklahoma 7:46.91; 5-Amelia Troutner, Utah 8:16.30; 6-Meghan Valdez, New Mexico 8:20.39; 7-Tess Amer, New Mexico 8:30.19.
| Toronto Olympic Club 2007 Series May 27, 2007 St. Catharine's, Ontario, Canada Automatic Timing
|
---|
Results: Third Meet, 27 May 2007: 1-Jessica Pearo (89) York University 7:25.74; 2-Alanah Drake (90) Niagara Olympic 7:29.87; 3-Deanna Zidar (90) Etobicoke 7:40.78; 4-Jen Corrick (90) South Simcoe 7:43.44; 5-Piper Hayes (86) Toronto Track 7:50.55; 6-Katie Bell (88 ) South Simcoe 8:23.75 .
First meet, 13 May 2007: 1-Alanah Drake (90) NOC 7.45.67; 2- Amanda McMurtrie (88) NOC 7.57.02; 3-Jen Corrick (90) SSD 7.58.77; 4-Katie Bell (86) SSD 8.07.12; 5-Jessica Shaw (89) SSD 8.12.78; 6-Catherine Zidar (90) Etobicoke 8.21.97.
| Euro-Champion Clubs Cup Group May 27, 2007 Dubnica nad V
hom, Slovakia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Meriem Mered (76-04-04) FRA 10:20.89; 2-Jasmina Delic (88-10-21) BIH 11:37.13; 3Jana Stykov
(85-01-14) SVK 11:49.48; 4-Ivana Cebic SRB 12:09.34; 5-Marlies B
tikofer (85-11-10) SUI 12:12.60; 6 Caitlin McAuley (88-11-30) IRL 13:08.26; 7 Hester Lingsma (82-10-11) NED 13:22.67.
| NCAA Division 1 East Regional May 26, 2007 Gainesville, Florida, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Race: 1-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:39.05; 2-Elizabeth Calle, Yale 10:47.15; 3-Morgan Stengel, North Carolina 10:48.60; 4-Lynne Mundy, Syracuse 11:02.05; 5-Christy Totten, Bucknell 11:08.18; 6-Kathryn Kramer, Florida 11:10.73; 7-Brianne Scott, Duquesne 11:18.96; 8-Kate Willever, William & Mary 11:25.62; 9-Anna Hoffman, St. Francis-PA 11:27.99; 10-Erin Kennedy. Manhattan 11:28.41.
Second Race: 1-Lydia Willemse, Florida State 10:32.42; 2-Piper Newby, Liberty 10:35.19; 3-Laura Cummings, North Carolina 10:38.68; 4-Jen Johnson, Princeton 10:39.86; 5-Meghan Gaffney, Appalachian State 10:41.55; 6-Shelby Leland, Columbia 10:43.29; 7-Katie Simon, Syracuse 10:49.20; 8-Erin Reddan, Virginia Tech 10:52.65; 9-Jane Daniels, Charlotte 11:00.47; 10-Erin Roberts, Cornell 11:00.82; 11-Megan Brandeland, Princeton 11:51.05.
Third Race: 1-Liz Wort, Duke 9:52.34; 2-Barbara Parker, Florida State 9:53.23; 3-Bridget Franek, Penn State 10:00.57; 4-Lindsay Sundell, Florida 10:07.25; 5-Sarah Madebach, Georgia 10:08.64; 6-Alicia Valtin, Campbell 10:14.63; 7-Catherine Parker, New Hampshire 10:15.18; 18-Stephanie Garcia, Virginia 10:15.83; 9-Jillian Sullivan, Connecticut 10:18.25; 10-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:20.68; 11-Claire Percival, Penn State 10:24.01; 12-Liz Gesel, Villanova 10:26.68; 13- Reilly Kiernan, Princeton 10:37.62; 14-Kristen Coon, Boston College 10:38.43; 15-Addie Bracy, North Carolina 10:41.68; 16-Janine Ricci, Virginia 10:44.47; 17-Elena Linn. Georgia Tech 10:42.59; 18-Lindsay Kahn, Brown 10:43.20.
| NCAA Division 1 Mideast Regional May 26, 2007 Columbia, Missouri, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Race: 1-Taylor Bennett, Illinois 10:42.76; 2-Rose Lehe, Ball State 10:56.10; 3-Angela Portrykus, Missouri 10:58.04; 4-Andrea Halasek, Kentucky 10:58.15; 5-Kelly McClure, Central Michigan 10:59.49; 6-Jamie Roflow, Bowling Green State 11:00.85; 7-Kara Henry, Butler 11:02.21; 8-Natalie Leeper, Western Kentucky 11:09.77.
Second Race: 1-Anna Willard, Michigan 9:44.88; 2-Nicole Bush, Michigan State 10:10.35; 3-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:21.72; 4-Sarah Price, Michigan State 10:22.17; 5-Arianne Field, Michigan 10:24.74; 6-Caroline Peyton, Arkansas 10:37.93; 7-Megan Jackson, Arkansas 10:38.33; 8-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:39.47; 9-Amanda Ganser, Wisconsin 10:40.93; 10-Jackie Areson, Tennessee 10:43.44; 11-Whitney Mays. Alabama-Birmingham 10:46.89; 12-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:47.10; 13-Ashley Billstrom, Valparaiso 10:47.16; 14-Juli Koenegstein,SE Missouri 10:49.17; 15-Megan Carnes, Alabama 10:52.56; 16-Kelly Parrish, Tennessee 10:54.85; 17-Jamie Vest, Missouri State 10:58.05; 18-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 11:21.56.
| NCAA Division 1 Midwest Regional May 26, 2007 Des Moines, Iowa, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Race: 1-Brenna Williamson, Texas A&M 10:46.18; 2-Kate Gorry, Rice 10:48.45; 3-Katie Leonard, Texas Tech 10:56.12; 4-Ashlea Gilfillian, Tulsa 11:08.11; 5-Allison Ferries, Sam Houston State 11:11.75.
Second Race: 1-Jenny Barringer, Colorado 9:44.31; 2-Emily Brown, Minnesota 10:08.22; 3-Amanda King, Lamar 10:20.68; 4-Beverly Ramos, Kansas State 10:21.71; 5-Rachel Carrizales, Nebraska 10:25.22; 6-Kristen Hemphill, Colorado State 10:29.48; 7-Jamie Cheever, Minnesota 10:29.76; 8-Mica Land, Wichita State 10:33.48; 9-Joslyn Dalton, Nebraska 10:35.12; 10-Eva Tomankova, Oklahoma State 10:40.08; 11-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:51.16; 12-Lauren Bonds, Kansas 10:52.86; 13-Lyndsy Bedell, Baylor 10:53.38.
| NCAA Division 1 West Regional May 26, 2007 Eugene, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Race: 1-Tawny Bybee, Brigham Young 10:36.41; 2-Angela Spadafino, Arizona State 10:38.15; 3-Maddie O'Meara, Stanford 10:44.73; 4-Lauren Denfeld, Oregon State 10:47.71; 5-Lois Ricardi, Idaho State 10:48.35; 6-Angela Petersen, Brigham Young 10:51.13; 7-Allix Lee-Painter, Idaho 10:52.43; 8-Collier Lawrence, Washington State 10:55.67; 9-Kayle Peterson, Washington State 11:29.99.
Second Race: 1-Lindsey Anderson, Weber State 9:51.51; 2-Bethany Nickless, Santa Barbara 10:11.03; 3-Kassi Andersen, Brigham Young 10:11.23; 4-Sariah Long, Weber State 10:12.10; 5-Lindsay Allen, Stanford 10:14.46; 6-Brooke Bennett, Arizona State 10:18.15; 7-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:21.00; 8-Amy Fowler, Brigham Young 10:25.21; 9-Anna Masinelli, Arizona State 10:25.67; 10-Katie Harrington, Stanford 10:28.28; 11-Bevin Kennelly, Idaho 10:32.13; 12-Meghan Leonard, Washington State 10:34.37; 13-Corey Randall, Arizona State 10:36.35; 14-Katie Bowen, Brigham Young 10:37.34; 15-Stacie Lifferth, Utah State 10:46.04; 16-Ciara Viehweg, UCLA 10:54.69; 17-Sara Trane, Washington State 10:59.62; 18-Nell Rojas, Northern Arizona 11:07.42.
| NCAA Division 2 Championship Final May 26, 2007 Charlotte, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Brittany Somers, Adams State 10:26.97; 2-Olha Kryv'yak, Abilene Christian 10:39.16; 3-Missy Burgin, Southern Indiana 10:45.80; 4-Karla Alburez, Calif State LA 10:46.66; 5-Rachel Stangler, Augustana 10:48.88; 6-LeAnn Sarka, Indianapolis 10:51.60; 7-Loice Cheboi, Abilene Christian 10:54.89; 8-Desiree Bower, Kutztown 10:56.19; 9-Mairead Kelly, Augustana 11:07.30 ; 10-Erica Ogle, Pittsburg State 11:07.71; 11-Danna Kelly, Truman State 11:13.49; 12-Kirstin Weible, Findlay 11:26.14.
| NCAA Division 3 Championship May 26, 2007 Oshkosh, Wisconsin, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Shauneen Garrahan, Amherst College 10:13.33 Champ Meet Record; 2-Janet Dobyns, Luther College 10:20.97; 3-Caitlin Bradley, Dickinson College 10:21.04; 4-Joanna Murphy,Linfield College 10:35.90; 5-Anna King, Jr, Colby College 10:40.32; 6-Kathryn Moore, Bates College 10:42.45; 7-Elise Tropiano, Amherst 10:42.56; 8-Jenny Graef, Wisconsin Oshkosh 10:49.78; 9-Evelyn Ross, Claremont 10:52.89; 10-Kelsey Barale,Carleton College 10:55.83; 11-Abbey Hartmann, Washington - Missouri 10:56.81; 12-Laura Clarke, St. Lawrence 11:00.22; 13-Jessica Griffin, North Central 11:01.92; 14-Rachael Young, North Central 11:11.06; 15-Rachel Venezia, Univ of Chicago 11:14.93; 16-Kelly Sullivan, Salisbury 11:18.98; 17-Calah Schlabach, Calvin 11:22.20; 18-Rachel Wobeter, Luther 11:22.82; 19-Jena Winger, Willamette Univ 11:36.24.
| NAIA Championship Final May 26, 2007 Fresno, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Meredith MacGregor, Simon Fraser 10:33.25; 2-Jen Kempers, Dordt 10:46.51; 3-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 11:00.70; 4-Meagan Hudson, Missouri Baptist 11:05.53; 5-Elisabeth Pyles, Cedarville 11:07.04; 6-Whitney Patton, Cal State.San Marcos 11:10.53; 7-Alicia Verhurst, Black Hills 11:20.18; 8-Lisa Lewis, Lindenwood 11:21.27; 9-Amber DeHaan, MidAmerica Nazarene 11:28.26; 10-Miranda Meeks, Campbellsville 11:33.62; 11-Mallory Marshall. Mount Mercy 11:35.89; 12-Ericka Franklin, Southwestern 11:37.54; 13-Amanda Stephens, Biola 11:47.36; 14-Emily Jones, Cal State San Marcos 11:54.30.
| NCAA Division 2 Championships May 24, 2007 Charlotte, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First 7 of Heat 1 and first 5 of Heat 2 advance to Final 26 May 2007.
First Heat: 1-Olha Kryv'yak, Abilene Christian 10:53.18; 2-Mairead Kelly, Augustana 10:55.11; 3-Desiree Bower, Kutztown 10:55.36; 4-Missy Burgin, Southern Indiana 10:55.62; 5-LeAnn Sarka, Indianapolis 11:02.82; 6-Erica Ogle, Pittsburg State 11:06.55; 7-Danna Kelly, Truman State 11:13.99; 8-Sarah Benson, Central Washington 11:22.63; 9-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:27.34
Second Heat: 1-Karla Alburez, Calif State LA 11:03.64; 2-Rachel Stangler, Augustana 11:03.75; 3-Brittany Somers, Adams State 11:04.63; 4-Loice Cheboi, Abilene Christian 11:06.54; 5-Kirstin Weible, Findlay 11:10.32; 6-Tasha Wheatley, Clarion 11:15.06; 7-Shawna Burger, Calif State LA 11:20.14; 8-Jessica Harper, Western Oregon 11:32.46; 9-Carrie Leimberger, Southern Indiana 11:48.34.
| NAIA Championships May 24, 2007 Fresno, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First seven places in each heat advance to Final 26 May 2007
First Heat: 1-Lisa Lewis, Lindenwood 11:11.86; 2-Meredith MacGregor, Simon Fraser 11:22.01; 3-Amber DeHaan, MidAmerica Nazarene 11:22.66; 4-Meagan Hudson, Missouri Baptist 11:23.06; 5-Elisabeth Pyles, Cedarville 11:23.33; 6-Emily Jones, Cal State San Marcos 11:30.31; 7-Ericka Franklin, Southwestern 11:41.34; 8-Sarah Hines, Malone College 11:57.36; 9-Becca Wright, Cornerstone 12:16.04.
Second Heat: 1-Alicia Verhurst, Black Hills 11:27.99; 2-Jen Kempers, Dordt College 11:28.05; 3-Miranda Meeks, Campbellsville 11:29.53; 4-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 11:32.19; 5-Whitney Patton, Cal State San Marcos 11:32.31; 6-Amanda Stephens, Biola 11:34.78; 7-Mallory Marshall, Mount Mercy College 11:43.63; 8-Katie Weavill, Dakota Wesleyan 11:46.86; 9-Emily Holliday, Huntington 12:01.03; 10-Susan Fletcher, Geneva College 12:13.18.
| NWAACC Champs May 24, 2007 Gresham, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Larsen Agee, Spokane 11:22.83 meet record; 2-Lyndsey McKillip, Clackamas 11:33.03; 3-Chelsea Rutter, Spokane 12:05.26; 4-Emily Frazier, Spokane 12:34.93; 5-Caroline Signer, Spokane 12:41.23; 6-Laura Root, Clark 12:50.38 [9 finish; Last = 14:2.52] NWAAC = NorthWest Athletic Association Community Colleges.
| National Clubs Champs May 22, 2007 Andong, Korea Automatic Timing
|
---|
Results: 1- Kwon Keun-Young 10:40.79 NR; 2-Min Da-Mi 11:33.51; 3-Kim Bo-Ra 11:53.18.
| Caixa Grand Prix Meet May 20, 2007 Belem, Brazil Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lisa Galaviz, USA 9:47.57; 2-Roisin McGettigan, IRL 9:48.53; 3-Zenaide Vieira , BRA 9:52.09; 4-Carrie Messner, USA 9:56.44; 5-Kelly Strong, USA 10:03.77; 6-Kristin Anderson, USA 10:05.66; 7-Michelle da Costa , BRA 10:19.94; 8-Delilah Di Crescenzo, USA 10:35.29. [DNF: Sabine Heitling , Patricia Lobo, Eliane Luanda Pereira]
| Extraliga Meet May 19, 2007 Praha, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lenka Petakova 10:26.11; 2-Lucie K
10:46.08; 3-Katerina Pechakova 11:05.99; 4- Petra Smakalova 11:15.82; 5- Marcela Joglova 11:53.58; 6-Marketa Schybolova (89) 12:09.71; 7-Lucie Skybova 12:24.96; 8-Denisa Kozakova 12:57.36.
| National Junior College Champs May 19, 2007 Coffeyville, Kansas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Aybuke Kizilarslan, Central Arizona 10:56.82; 2-Jackline Kipwambok, Cowley County CC 11:22.00; 3-Samantha Hatch, Paradise Valley 11:36.71; 4-Jennifer Cherono, Cowley County CC 11:37.14; 5-Heather West, Paradise Valley 11:43.10; 6-Ashley Stevens, Iowa Central CC 11:44.23; 7-Abbey Moran, Lansing CC 11:53.59. [13 finishers; Last = 12:40.55]
| Flemish Belgian Althetics League Champs May 19, 2007 Merksem, Belgium, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sigrid Vanden Bempt (81) 9:59.99; 2-Selien De Schrijder ( 86) 10:10.57; 3-Hanne Naessens (82) 11:15.17; 4-Nikki Foque (89) 11:46.55; 5-Sofie Picavet Sofie (88) 11:54.33; 6-Natascha Pernet (88) 12:05.05. [from Ivo Hendrix]
| Cyprus National Champs May 19, 2007 Nicoisa, Cyprus Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Eugenia Korkokiou (88) 11:17.25 National Record; 2-Elpida Chrastodoulidou (86) 11:23.32; 3-Viktoria Tzama (89) 11:53.30; 4-Elena Chrysostomou (92) 11:59.67; 5-Chrystalla Hadjipolydorou (93) 12:22.80; 6-Christina Polydorou (90) 12:47.83.
| Gregory Invitational May 18, 2007 Naperville, Illinois, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Rachel Young, North Central 10:43.17; 2-Rachel Webeter, Luther College 10:47.06; 3-Rachel Venezia, Univ of Chicago 10:49.31; 4-Abbey Hartmann, Washington Univ 10:52.09; 5-Melinda Keesee, Otterbein College 10:53.61; 6-Elizabeth Smith, Calvin College 10:54.96; 7-Brittany Dick, Ripon College 10:59.14; 8-Rachael Richards, Principia 11:02.81; 9-Lydia Singer, Calvin College 11:12.19; 10-Catie Coleman, Ohio Wesleyan 11:13.73; 11-Christine Collins, Denison Univ 11:16.75; 12-Brooke Ferguson, unattached 11:18.27; 13-Amanda Hammermeister, Beloit 11:18.46; 14-Devin Parker, Luther College 11:20.21; 15-Megan Craig, Stevens Point 11:36.84; 16-Leslie Tableman, Hope College 11:37.00; 17-Marci White, Franklin College 11:38.49; 18-Allison Wolter, Stevens Point 11:38.91; 19-Anne Fennema, Calvin College 11:48.89 [23 finishers; Last = 13:29.41]
| ECAC Division 3 Champs May 18, 2007 Oneonta, New York, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Liz Ludovici, St. Lawrence 11:25.72; 2-Trisha Sliker, RIT 11:31.11; 3-Nicole Staudt, Cortland State 11:37.81; 4-Nora Youngs, Smith College 11:41.79; 5-Erin Long, Washington & Jefferson 11:43.97; 6-Megan McKee, Alfred 11:44.00; 7-Jackie Kirby, Keystone 11:46.40.
| Big XII Champs May 13, 2007 Lincoln, Nebraska, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jenny Barringer, Colorado 10:19.34; 2-Eva Tomankova. Oklahoma State 10:32.93; 3-Beverly Ramos, Kansas State 10:36.05; 4-Rachel Carrizales, Nebraska 10:36.50; 5-Joslyn Dalton, Nebraska 10:38.79; 6-Lauren Bonds, Kansas 10:41.82; 7-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:41.84; 8-Katie Leonard, Texas Tech 10:45.84; 9-Lyndsy Bedell, Baylor 10:51.33; 10-Hanna Holst, Oklahoma State 11:02.80; 11-Brenna Williamson, Texas A&M 11:05.69; 12-Carolyn Rauen, Missouri 11:06.03; 13-Lauren Salisbury, Texas 11:08.72; 14-Angela Potrykus, Missouri 11:13.56; 15-Megan Ann Perrin, Kansas State 11:21.21; 16-Larkin Geyer, Texas 11:21.48; 17-Stephanie Lovely, Oklahoma Sate 11:28.25; 18-Monique Ortega, Baylor 11:29.19.
| ECAC Champs May 13, 2007 Princeton, New Jersey, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:21.83; 2-Jillian Sullivan, Connecticut 10:22.83; 3-Stephanie Garcia, Virginia 10:33.54; 4-Piper Newby, Liberty 10:37.89; 5-Reilly Kiernan, Princeton 10:44.07; 6-Jennifer Johnson, Princeton 10:44.83; 7-Katie Simon, Syracuse 10:51.67; 8-Erin Roberts, Cornell 10:51.73; 9-Janine Ricci, Virginia 10:52.37; 10-Shelby Leland, Columbia 10:52.96; 11-Patricia Loughlin, Duke 10:55.05; 12-Elizabeth Calle, Yale 10:58.15; 13-Lynne Mundy, Syracuse 11:01.12; 14-Christine Totten, Bucknell 11:13.30; 15-Nicki Angstadt, Pittsburgh 11:18.35; 16-Anna Hoffman, St Francis 11:35.99; 17-Kate Willever, William & Mary 12:14.36.
| Czech Athletic Festival May 13, 2007 Brno, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Tanja Eberhardt (89) AUT 11:35.67; 2-Eva Krchova (89) 12:10.67; 3-Lucie Skybova 12:17.04; 4-Marketa Schybolova (89) 12:20.29, 5. Dana Fickerova 12:28.50, 6. Jana Puskarova (91) SVK 12:54.10, 7. Rodika Tasbirekova (88) SVK 13:38.11.
Young athletes (birth year in parentheses) were from three nations, providing a preview of many international competitions until mid-September.
| Big Ten Champs May 12, 2007 University Park, Pennsylvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Anna Willard, Michigan 9:57.90; 2-Nicole Bush, Michigan State 10:03.89; 3-Bridget Franek, Penn State 10:05.96; 4-Emily Brown, Minnesota 10:06.95; 5-Claire Percival, Penn State 10:27.83; 6-Jamie Cheever, Minnesota 10:27.94; 7-Arianne Field, Michigan 10:30.02; 8-Sarah Price, Michigan State 10:33.23; 9-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:49.13; 10-Sonja Hinish, Penn State 10:52.80; 11-Taylor Bennett, Illinois 10:54.78; 12-Sarah Pease, Indiana 10:55.13; 13-Cheryl Spring, Penn State 10:58.95; 14-Amanda Ganser, Wisconsin 10:59.14; 15-Leah Elenbaas, Michigan State 11:09.28.
[Anna Willard also won the 1500m and the 5000m at the Big Ten Championships.]
| Georgia Tech Invitational May 12, 2007 Atlanta, Georgia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Barbara Parker, Florida State Univ 10:06.85; 2-Tsehaye Dagnachew, unattached 10:12.71; 3-Lydia Willemse, Florida State 10:54.23; 4-Jane Daniels, Charlotte 10:59.36; 5-Katie DeRusso, Notre Dame 11:00.50; 6-Katina Zuganelis, Georgia Tech 11:01.03; 7-Katie Scott, Lake Superior State 11:15.77; 8-Rosanna Bell, Florida State 11:35.81; 9-Rachel Cipolat, Charleston 12:05.93.
| Southeast Conference Champs May 12, 2007 Tuscaloosa, Alabama, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sarah Madebach, Georgia 10:13.73; 2-Lindsay Sundell, Florida 10:20.58; 3-Caroline Peyton, Arkansas 10:30.28' 4-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:39.58; 5-Megan Jackson, Arkansas 10:44.57; 6-Megan Carnes, Alabama 10:46.44; 7-Jackie Areson, Tennessee 10:46.48; 8-Andrea Halasek, Kentucky 10:48.06; 9-Kelly Parrish, Tennessee 10:59.15; 10-Val Kazmer, Vanderbilt 11:03.07; 11-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 11:08.23: 12-Kathryn Kramer, S. Florida 11:09.58; 13-Katharine Accardo, LSU 11:31.91;
14 Valeria Rodriguez, Florida 11:48.68.
| PAC-10 Champs May 12, 2007 Palo Alto, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sara Trane, Washington State Univ 10:19.89; 2-Lindsay Allen, Stanford 10:20.91; 3-Corey Randall, Arizona State Univ 10:23.71; 4-Meghan Leonard, WSU 10:26.78; 5-Anna Masinelli, ASU 10:28.45; 6-Katie Harrington, Stanford 10:29.3; 7-Brooke Bennett, ASU 10:34.57; 8-Ciara Viehweg, UCLA 10:35.70; 9-Angela Spadafino, ASU 10:38.90; 10-Maddie O'Meara, Stanford 10:41.87; 11-Collier Lawrence, WSU 10:46.17; 12-Lauren Denfeld, Oregon State Univ 10:49.57; 13-Emily Mathis, U.Oregon 11:00.65 [; 14-Kayle Peterson, Washington State 11:07.47; 15-Jean-Marie Peterson, Oregon State 11:07.67; 16-Trisha Rasmussen, Washington 11:09.14; 17-Mo Huber, Washington 11:15.21; 18-Rowena Tam, U.California 11:22.56; 19 Ashley Ippolito; Arizona 11:33.08.
| Oxy Invitational May 12, 2007 Los Angeles, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jane Rudkin, Team XO 10:21.75; 2-Talis Apud, Tec de Monterrey 10:32.86; 3-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific 10:52.67; 4-Evelyn Ross, Claremont Mudd 10:53.59; 5-Hannah Roeder, UCLA 11:17.51; 6-Whitney Patton, Cal State San Marcos 11:21.40; 7-Amanda Stephens, Biola University 11:34.15; 8-Emily Jones,CSSM 11:39.98; 9-Marisa Jacobus, Redlands 11:51.16; 10-Rachel Keylon, Occidental 11:57.16 [13 finish; Last = 12:56.21]
| Twilight Meet May 12, 2007 Nashville, Tennessee, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:23.39; 2-Erin Reddan, Virginia Tech 10:46.09; DNF-Mary Fouberg, S. Dakota State
| New England Champs May 12, 2007 Hanover, New Hampshire, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Second race: 1-Kathryn Moore, Bates 10:33.20; 2-Anna King, Colby 10:36.31; 3-Kristen Coon, Boston College 10:40.06; 4-Jennifer Heyde, Boston College 11:05.90; 5-Alexandra Smrcina, Dartmouth 11:10.58; 6-Elly Teitsworth, Williams 11:11.00; 7-Cassandra Knight, Colby 11:16.83; 8-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:20.66; 9-Caitlin Quinn, Coast Guard 11:25.78;10-Johanna Fickenscher, New Hampshire 11:37.89 ; 11-Laura Ellison, Williams 11:41.43.
First Race: 1-Sophia Galleher, Amherst 11:27.17; 2-Jen Gardynski, Stonehill 11:36.57; 3-Alisha Schor, MIT 11:39.22; 4-Amanda Rusilas, New Hampshire 11:42.92; 5-Claire Luke, Holy Cross 11:57.08 [10 finish; Last = 12:39.57]
| Missouri Valley Champs May 12, 2007 Des Moines, Iowa, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Mica Land, Wichita State 10:35.84; 2-Jamie Vest, Missouri State 10:43.94; 3-A'seret Dokubo, S, Illinois 10:56.76; 4-Leah Durr, Indiana State 11:02.70; 5-Rachel York, Wichita State 11:08.14; 6-Courtney Heinz, Drake 11:13.16; 7-Laura Engle, Indiana State 11:19.56; 8-Shayla Houlihan, N. Iowa 11:21.18; 9-Chloe Key, Missouri State 11:24.33; 10-Stacey Turilli, Illinois State 11:32.36.
| Atlantic Sun Conference May 12, 2007 Johnson City, Tennessee, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Alicia Valtin, Campbell 10:37.34; 2-Sarah Coghlan, N. Florida 11:36.61 [4 finish; Last = 12:56.96]
| Sun Belt Champs May 12, 2007 Lafayette, Louisiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Natalie Leeper, Western Kentucky 10:49.14; 2-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:59.56; 3-Paola Reategui, Florida International 11:08.43; 4-Katari Lovrantova, Arkansas-Little Rock 11:08.52; 5-Heather Colter, W.Kentucky 11:37.64; 6-Amanda Bartlett, U.Louisiana-Monroe 11:41.49; 7-Casey Brown, UL-Lafayette 11:42.45; [11 finish; Last = 12:56.42]
| NCAA Independent Champs May 12, 2007 Davis, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kirsten Barney, Utah Valley State 10:56.46; 2-Alyssa Lewis, Cal State Bakersfield 11:03.21; 3-Ronnie Nagel, North Dakota State 11:03.92; 4-Natalie Hemphill, Portland 11:09.32; 5-Ashley Adams, So. Dakota State 11:11.57; 6-Mary Nothum, UVS 11:14.48; 7-Lucy Miller, San Francisco 11:23.03; 8-Nicole Davis, South Dakota State 11:33.81; 9-Tiffany Knox, UC-Davis 11:33.99; 10-Danielle Miller, Santa Clara 12:04.51.
| Horizon League May 12, 2007 Indianapolis, Indiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kara Henry, Butler 11:01.74; 2-Lisa Petty, Illinois-Chicago 11:51.94; 3-Denyelle Somerfield, UIC 12:08.07.
| Ken Foreman Invitational May 12, 2007 Seattle, Washington, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:04.90; 2-Sarna Becker, Club Northwest 11:20.38; 3-Sarah Benson, Central Washington 11:37.30; 4-Larsen Agee, Spokane CC 11:41.68; 5-Chelsea Rutter, Spokane CC 11:50.74; 6-Kim Beamon, Seattle Pacific 11:55.56; 7-Kristin Davignon, unattached 12:18.92.
| Ohio Athletic Conference May 12, 2007 Berea, Ohio, USA Hand Timing
|
---|
Results: 1-Melinda Keesee, Otterbein 11:06.9; 2-Darci Walthew, Ohio Northern 11:13.6; 3-Tricia Stege, John Carroll Univ 11:18.1; 4-Mary Gilloon, JCU 11:33.6; 5-Megan Via, Baldwin-Wallace 11:54.8; 6-Julie Bitzel, Mount Union 11:57.7 [8 finish; Last = 12:43.0]
| Twilight Qualifier May 12, 2007 Emporia, Kansas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Erica Ogle, Pittsburg State 11:09.52; 2-Sarah Shepard, UCCS 11:18.75; 3-Jenna Dorsey-Spitz, UCCS 11:24.32 ; 4-Amber DeHaan, MidAmerica 11:25.44; 5-Bridget Brown, Fort Hays State 11:29.25 [9 finish; Last = 12:52.28]
| Greek Club Championships May 12, 2007 Agios Kosmas, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Irene Kokinariou 10:09.31; 2-Maria Pardalou 10:16.33; 3-Ekaterina Kefala 10:26.26.
| IAAF Super Grand Prix Meet May 11, 2007 Doha, Qatar Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Donna MacFarlane , AUS 9:34.47; 2-Korene Hinds, JAM 9:37.01; 3-Mekdes Bekele Tadese, ETH 9:37.64; 4-Netsanet Achamo, ETH 9:42.42; 5-Mercy Wanjiku Njoroge, KEN 9:43.02; 6-Cristina Casandra, ROM 9:43.48; 7-Victoria Mitchell, AUS 9:45.20; 8-Salome Chepchumba, KEN 9:52.00; 9-Katarzyna Kowalska, POL 10:05.47; 10-Heleh Clitheroe, GBR 10:05.79; 11-Irene Limika, KEN 10:07.21.
| India Senior Championships May 11, 2007 Kolkata, India Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sudha Singh, Uttar Pradesh 11:11.58: 2-Kamlesh Baghel, Ittar Pradesh 11:19.03; 3-Ningombam Ibengovi Devi 11:32.34 [2 DNF]
| Mountain West Champs May 11, 2007 San Diego, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amy Fowler, Brigham Young Univ 10:26.09; 2-Kassi Andersen, BYU 10:28.90; 3-Katie Bowen, BYU 10:34.79, 4-Tawny Bybee, BYU 10:39.20; 5-Kristen Hemphill, Colorado State 10:39.61; 6-Jackie Duncan, San Diego State 11:23.42; 7-Kelly McCabe, New Mexico 11:29.32; 8-Celeste Tyson, San Diego 11:50.55; 9-Danielle Pozun, Air Force 12:30.01.
| Big Sky Conference May 11, 2007 Pocatello, Idaho, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lindsey Anderson, Weber State 10:36.64; 2-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:40.58; 3-Sariah Long, Weber State 10:45.70; 4-Kara DeWalt, Montana 11:06.87; 5-Nell Rojas, N.Arizona 11:10.94; 6-Amy Cook, Weber State 11:11.77; 7-Lois Ricardi, Idaho State 11:15.26; 8-Kayla Larson, Montana State 11:25.73; 9-Kim Tritz, Montana 11:32.03; 10-Angie Axmann, N.Arizona 11:52.54; 11-Nikki 11 Buchholtz, E.Washington 12:03.20; 12-Kaci Calaway, Montana 12:24.64; 13 -Dominique Colberg, Montana 12:45.49.
[Anderson also won the 1500m and 5000m runs in this meet.]
| Western Athletic Conference May 11, 2007 Fresno, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Stacie Lifferth, Utah State 10:40.04; 2-Bevin Kennelly, Idaho 10:49.89; 3-Alix Lee-Painter, Idaho 10:55.13; 4-Christa Avena, Nevada 11:16.37; 5-Natalia Jarawka, Nevada 11:19.11; 6-Beth Sandoval, New Mexico State 11:20.64; 7-Chantelle Laan, Hawaii 11:20.86; 8-Vanessa Hawkins, Utah State 11:27.39; 9-Meredith Hawkins, Fresno State 11:29.99; 10-Marissa McPhail, Fresno State 11:48.19 [12 finish; Last = 12:36.21]
| Conference USA May 11, 2007 Houston, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kate Gorry, Rice 10:42.87; 2-Ashlea Gilfillan, Tulsa 10:45.92; 3-Whitney Mays, UAB 10:46.08; 4-Nicole Mericle, Rice 11:05.98; 5-Emily Malinowski, Memphis 11:07.02; 6-Jamie Rzepecki, UCF 11:16.38 ; 7-Ryanne Fortney, UAB 11:23.22; 8-Megan Chojnacki, UTEP 11:30.11; 9-Jessica Cook, Houston 11:39.37; 10-Elizabeth Miller, UCF 11:41.88; 11-Claire Shorall, Rice 12:10.94.
| Mid-American Conference May 11, 2007 Oxford, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Rose Lehe, Ball State 10:46.87; 2-Kelly McClure, Central Michigan 10:49.75; 3-Kim Settle, Bowling Green 10:51.83; 4-Heidi Gross, Akron 10:56.53; 5-Jamie Roflow, Bowling Green 10:57.04; 6-Melissa Green, Eastern Michigan 11:00.67; 7-Elizabeth Carpenter, Central Michigan 11:16.12; 8-Sarah McCort, Kent State 11:18.24; 9-Rachael Lowe, Western Michigan 11:22.69; 10-Celia Struble, Ohio Univ 11:31.54; 11-Dagna Stzykiel, Toledo 11:37.68; 12-Jenielle Hunt, Ohio Univ 11:49.70; 13-Jennifer Roberts, Western Mchigan 11:51.17 [16 finish; Last = 12:58.32]
| Big West Champs May 11, 2007 Northridge, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:52.41; 2-Christie Farson, UCSB 11:03.51; 3-Kendall Bruton, UC Irvine 11:03.80; 4-Bridgette Sexton, Cal Poly 11:07.45; 5-Amanda Eichmann, CSU Fullerton 11:15.47; 6-Celene Reyes, UC Riverside 11:25.64; 7-Kirsten Drake, CSU Fullerton 11:26.26; 8-Katie Wolfe, Cal Poly 11:29.63; 9-Missy Barclay, Long Beach State 11:34.41; 10-Megan Fairley, UC Irvine 11:34.43; 11-Bridie McCarey, Cal Poly 11:45.05; 12-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 11:53.23; 13-Sara Mickelson, UC Irvine 11:54.69 [15 finish; Last = 12:28.20]
| Mid-Continent Champs May 11, 2007 Kansas City, Missouri, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ashley Billstrom, Valparaiso 11:04.47; 2-Mary Kate Jackson, Western Illinois 11:26.74; 3-Danielle Nunnelly, Valparaiso 11:34.05; 4-Kate Eborn, Southern Utah 11:54.05 [9 finish; Last = 13:56.03]
| Greek Interclub Championships May 11, 2007 Athens, Piraeus, Thessalonica, Attica, Hios & Samos Islands, Greece Automatic Timing
|
---|
Results: Athens division, 11 May 2007: 1-Irini Kokkinarious 10:09.31; 2-Maria Pardalou 10:16.33; 3- Thessalia-Kleopatra Fraggopolou (1988) 11:59.12; 4-Fillipa Poulidou 12:13.85.
Piraeus division, 11 May 2007: 1- Konstadina Kefala 10:26.26; 2-Viola Sokoli (1989) 11:32.60.
Thessalonica division, 11 May 2007: 1-Magdalini Kotsasavva (1987) 11:46.09; 2-Anastasia Koudouni 12:03.99.
Attica, Hios & Samos Islands division, 12 May 2007: 1-Maria-Aggeliki Rigopoulou (1988) 12:27.41; 2-Flora Hnistofaka 12:51.05; 3-Ismini Tamihtsi (1988) 13:00.65.
| All-Comers Meet May 10, 2007 Abilene, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Loice Cheboi, Abilene Christian College 11:06.43; 2-Casey DeWitt, Texas State 11:29.16; 3-Hayley Garner, ACC 11:34.93; 4-Megan Delgado, Angelo State, 11:39.23.
| Memorial Zuzany Krejove May 8, 2007 Liberec, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Barbora Kuncova 7:12.44; 2- Karol
na Grohova (90) 7:52.45, 3-Stepana Michalikova 8:13.02.
| Big East Champs May 6, 2007 Storrs, Connecticut, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jillian Sullivan, Connecticut 10:13.45; 2-Elizabeth Gesel, Villanova 10:33.05; 3-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:41.33; 4-Joanna Rodgers, Georgetown 10:43.71; 5-Katie DeRusso, Notre Dame 10:54.16; 6-Katie Simon, Syracuse 10:58.44; 7-Lynne Mundy, Syracuse 11:00.15; 8-Lauren Gregory, Georgetown 11:02.90; 9-Nicola Angstadt, Pittsburgh 11:09.74; 10-Elizabeth Philipp, Notre Dame 11:11.70; 11-Stefanie Slekis, Syracuse 11:13.99; 12-Heidi Lindeman, Marquette 11:14.79; 13-Becca Bauman, Notre Dame 11:19.40; 14-Meghan Rowcliffe, Syracuse 11:30.06; 15-Amanda Walsh, Georgetown 11:37.66; 16-Rebecca McCollum, Connecticut 11:41.40; 17-Kortni Dukes, Louisville 11:51.35.
| Duke Twilight May 6, 2007 Durham, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Liz Wort, Duke 10:15.37; 2-Morgan Stengel, N.Carolina 10:51.95; 3-Anna Brousell, William & Mary 11:09.31.
| Heptagonal Games May 6, 2007 Princeton, New Jersey, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:26.29; 2-Lindsay Kahn, Brown Univ 10:33.23; 3-Reilly Kiernan, Princeton 10:33.29; 4-Megan Brandeland, Princeton 10:34.68; 5-Shelby Leland, Columbia Univ 10:38.04; 6-Erin Roberts, Cornell 10:41.32; 7-Brooke Giuffre, Brown Univ 10:54.29; 8-Rachel Farnsworth, Princeton 10:57.33; 9-Elizabeth Calle, Yale 11:03.50; 10-Jennifer Johnson, Princeton 11:08.59; 11-Alexandra Smrcina, Dartmouth 11:14.62; 12-Bevin Peters, Yale 11:20.77; 13-Alison Warren, Princeton 11:33.27; 14-Oriana Campbell, Columbia 11:48.80; 15-Jacqueline Dunn, Penn 11:51.91.
| Northeast Conference May 6, 2007 West Long Branch, New Jersey, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Anna Hoffman, St. Francis-PA 11:15.42; 2-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:24.71; 3-Elizabeth Kessler, Mount St. Mary's 11:32.83; 4-Heather Hoffman, Quinnipiac 11:43.57; 5-Jessica Jones, Monmouth 11:58.05 [1 DNF, 15 finish; Last = 14:04.09]
| High Performace Meet May 5, 2007 Nashville, Tennessee, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Carrie Messner, Asics 6:20.66 AR; 2-Lisa Galaviz, Nike 6:26.72; 3-Dawn Cromer, Brooks 6:30.48; 4-Kristen Anderson, unattached 6:33.91; 5-Julie Furlan, Canada 6:51.81.
[Winner time is best-ever by USA athlete. First four had times fast enough for the world all-time list. The 2000m distance is accepted by IAAF for its rankings.]
| America East Champs May 5, 2007 Baltimore, Maryland, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Cathy Parker, New Hampshire 10:13.6; 2-Jessica Ortman, Albany 10:56.65; 3-Heather Mitchell, Vermont 11:15.50; 4-Johanna Fikenscher, New Hampshire 11:25.66; 5-Danielle Trimpop, Albany 11:41.80; 6-Amy Danwolf, Boston 11:48.60; 7-Amanda Ruslias, New Hampshire 11:55.34; 8-Emily Osgood, New Hampshire 11:58.76; 9-Tawny Barin, UMBC 11:59.23; 10-Erin Lawler, Maine 12:07.61.
| Southland Conference May 5, 2007 Nacogdoches, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amanda King. Lamar 10:16.99; 2-Allison Ferries, Sam Houston State 10:52.64; 3-Casey DeWitt, Texas State 11:10.75; 4-Katrina Nicholas, SF Austin State 11:25.17; 5-Dana Mecke, Texas-San Antonio 11:42.28; 6-Kirsten Weiseman, SFA State 11:48.38; 7-Erika Wright, Sam Houston State 11:52.73; 8-Kayla Schneeweiss, SE Louisiana 12:05.51.
| Jesse Owens Invitational May 5, 2007 Columbus, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:28.35 ; 2-Melinda Keesee, Otterbein, 11:08.44 [no others].
| Centennial Conference May 5, 2007 Haverford, Pennsylvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Caitlin Bradley, Dickinson 10:38.59; 2-Maxine Markfield, Haverford 10:55.15; 3-Caitlin Mullarkey, Swarthmore 11:43.87; 4- Layla Naficy, Dickinson 11:53.03 [16 finish; Last = 14:00.99]
| Claremont Classic May 5, 2007 Claremont, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Julia Budniak, POL-Santa Monica TC 10:42.8; 2-Alyssa Lewis, CS Bakersfield 11:08.9; 3-Katie Mouzakis, CMS 11:34.3; 4-Marissa Jacobus, Redlands 11:42.6; 5-Kristen Hernandez, CS Fullerton 11:50.7 [8 fnish; Last = 12:20.7]
| Atlantic 10 Conference May 5, 2007 Charlotte, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jane Daniels, Charlotte 10:44.34; 2-Brianne Scott, Duquesne 10:50.00; 3-Kate Dobransky, La Salle 11:13.13; 4-Kathy Guilfoyle, Rhode Island 11:19.67; 5-Taryn Trapp, Massachusetts 11:29.69; 6-Sydney Hubbard, Dayton 11:31.04; 7-Katie Kelly, Duquesne 11:33.45; 8-Kelsey Flaherty, Xavier 11:34.35; 9-Andrea Newton, Rhode Island 11:39.72; 10-Liana Blue, Charlotte 11:40.76; 11-Anissa Reynolds, Saint Louis 11:45.92; 12-Danielle Meiners, Xavier 11:48.06; 13-Justine Thompson, Charlotte 11:50.59; 14-Elisabeth Mayer, La Salle 11:50.87; 15-Christina DeLeon, So Rhode Island 11:53.88; 16-Anne Oltman, Dayton 12:00.84; 17-Ashley Davidson, Massachusetts 12:04.68.
| California Collegiate May 5, 2007 San Francisco, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Karla Alburez, Cal State Los Angeles 10:47.08; 2-Shawna Burger, CSLA 11:05.34; 3-Emma Hartel, Cal Poly Pomona 11:18.88; 4-Megan Rolland, Humboldt State 11:26.57; 5-Cathrine Strouse, UC San Diego 11:37.69; 6-Danielle Ciraulo, CSU Stanislaus 11:44.54 [12 finish; Last = 13:29.72]
| Lone Star Conference May 5, 2007 Commerce, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Olha Kryv'yak, UKR-Abilene Christian 10:47.31; 2-Hayley Garner, AC 11:27.65; 3-Niki Williams, TA&M-Commerce 11:41.99; 4-Megan Delgado, Angelo State 11:49.10 [7 finish; Last = 14:09.97]
| Ohio Valley Champs May 5, 2007 Charleston, Illinois, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Juli Koenegstein, Southeast Missouri 10:49.73; 2-Jill Blondell, Eastern Illinois 11:06.88; 3-Linnea Woldtvedt, SEMO 11:31.93; 4-Kim Archer, EIU 11:46.82; 5-Megan Ziarek, Jacksonville 11:54.35 ; 6-Olivia Watson, JSU 11:58.38; 7-Tracee Gruskiewicz, Austin Peay 11:59.12 [11 fiinish; Last = 13:03.69]
| GLVC Champs May 5, 2007 Edwardsville, Illinois, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Melissa Burgin, S.Indiana 11:00.21; 2-LeeAnn Sarka, Indianapolis 11:08.89; 3-Rachel Kriese, Indianapolis 11:41.78; 4-Marcia Weflen, S. Indiana 11:41.85 [14 finish; Last = 13:35.10]
| GNAC Conference May 5, 2007 Bellingham, Washington, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Karin Rohde, Seattle Pacific 11:01.6; 2-Jessica Harper, Western Oregon 11:40.1; 3-Shirlon Moncrief, Western Oregon 11:43.0; 4-Sarah Benson, Central Washington 11:50.4; 5-Kim Beamon, Seattle Pacific 11:57.9 [8 finish; Last = 13:21.2]
| Patriot League May 5, 2007 Bethlehem, Pennsylvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Christy Totten, Bucknell 11:05.17; 2-Maureen Dooley, Navy 11:12.05; 3-Kyleigh Millhouse, Navy 11:14.68; 4-Nicole Page. Lehigh 11:16.21; 5-Nicole Kauzlarich, Navy 11:30.44; 6-Gaby Skovira, Bucknell 11:32.86; 7-Megan Howell, Army 11:37.34; 8-Claire Luke, Holy Cross 11:38.38; 9-Dana Stellar, Lehigh 11:39.84; 10-Kirsten Wert, Lehigh 11:40.91; 11-Nicole Falcaro, Bucknell 11:40.93; 12-Nichole Smith, Bucknell 11:54.97; 13-Frances Morro, Lafayette 11:57.35 [16 finish; Last = 12:18.70]
| PSAC Championships May 5, 2007 Shippensburg, Pennsylvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Desiree Bower, Kutztown 11:06.31; 2-Tasha Wheatley, Clarion 11:13.34; 3-Rachel Hall, Mansfield 11:27.23; 4-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:38.75; 5-Stacie Stockard, Indiana-PA 11:52.30 [10 finish; Last = 12:36.08]
| WIAC Champs May 5, 2007 River Falls, Wisconsin, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jenny Graef, Oshkosh 11:17.72; 2-Hannah Humbach, Eau Claire 11:35.86; 3-Amanda Kozicky, River Falls 11:38.33; 4-Megan Johnson, La Crosse 11:38.48; 5-Allison Wolter, Stevens Point 11:39.06; 6-Stephanie Perleburg, La Crosse 11:47.91; 7-Rachel Richardson, Stout 11:49.87; 8-Claudia Borlee, Eau Claire 11:54.79 [15 finish; Last = 13:14.73]
| Twilight Meet May 5, 2007 Madison, Wisconsin, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Maggie Hippman, Univ of Wisconsin 11:20.49 2-Lisa Petty, U-Illinois/Chicago 11:47.11 [1 DNF, 8 finish; Last = 14:04.20]
| Metro Atlantic Champs May 5, 2007 Lawrenceville, New Jersey, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Erin Kennedy, Manhattan 11:23.05; 2-Sarah Rogers, Manhattan 11:29.44; 3-Lauren Simeson, Gaels 11:36.99; 4-Allison Kline, MAR 11:58.55 [1 DNF, 8 finish; Last = 12:39.94]
| Open Meet May 5, 2007 Newark, Delaware, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Megan DiGregorio, Towson 11:35.01 [6 finish; Last = 13:29.56]
| Nebraska Invitational May 5, 2007 Lincoln, Nebraska, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Joslyn Dalton, Nebraska, 10:48.18 [2 entrants, 1 scratch.]
| Juniors Meet May 5, 2007 Opava, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Pavla Solivanska (88) 7:05.10; 2-Marketa Schybolova (89) 7:42.97; 3-Sona Smekalova (89) 8:10.14; 4-Zuzana Havalova (90) 8:12.56.
| Rowan University High School Invitational May 5, 2007 Glassboro, New Jersey, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Race: 1-Ashley Higginson, Colts Neck 6:50.39; 2-Allie Flott, Colts Neck 7:30.66; 3-Maria Ruiz, Williamstown 7:39.05; 4-Megan Arnold, Timber Creek 7:39.09; 5-Chelsea Callan, Raritan 7:53.28; 6-Katie Romaniak, Paul VI 8:02.60; 7-Gina Norato, Robbinsville 8:13.04; 8-Deirdre MacFarlane, Paul VI 8:25.02; 9-Kate Levinson, Moorestown 8:39.39; 10-Rachel Carlson, Oakcrest 8:50.23; 11-Heather Carbone, MonDon 8:52.62; 12-Brittany Bannister, Williamstown 8:58.57 [17 finishers; Last = 9:30.62]
Second Race: 1-Meghan Marro, Cherry Hill East 8:22.20; 2-Kaylee Bythell, Raritan 8:39.81; 3-Caitlin Mumford, Haddon Heights 8:44.12 [20 finish, 1 DNF; Last = 12:46.72]
| National Championships May 4, 2007 Addis Ababa, Ethiopia Automatic Timing
|
---|
Results: Altitude 2438m
1-Netsanet Achamo 10:11.97; 2-Mekdes Bekele 10:22.32; 3-Martha Tegable 10:25.60
| Toledo Invitational May 4, 2007 Toledo, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m Steeple: 1-Dagna Sztykiel (87-01-28) POL-Toledo 5:10.89; 2-Julie Myers, John Carroll 5:55.78; 3-Lindsay Conway, unattached 6:03.11.
| Dakota Relays May 4, 2007 Sioux Falls, South Dakota, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Rachel Stangler, Augustana 10:56.68; 2-Ronnie Nagel, North Dakota State U 11:08.48; 3-Mairead Kelly, Augustana 11:10.19; 4-Nicole Davis, South Dakota State U 11:44.32; 5-Megan Zavorka, Wayne State 11:46.36; 6-Lexi Dunlop, South Dakota 11:56.40 [8 finish; Last = 12:45.38]
| GLIAC Champs May 4, 2007 Midland, Michigan, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kirstin Weible, Findlay 11:08.14; 2-Katie Scott, Lake State 11:23.67; 3-Nicole Schmidt, SVSU 11:27.63; 4-Megan Drelles, MTU 11:43.10; 5-Mandi DeBlock, Lake State 11:58.27 [13 finish; Last = 13:34.18]
| NCAC Champs May 4, 2007 Delaware, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Catie Coleman, Ohio Wesleyan 11:19.95; 2-Christine Collins, Denison 11:34.94; 3-Nicky Ouellet, Oberlin 11:40.04; 4-Ariane Burwell, Oberlin 11:59.47 [11 finish; Last = 14:40.59]
| Hayes Invitational May 4, 2007 Bloomington, Indiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Miranda Meeks, Campbellsville 11:27.64; 2-Lisa Lewis, Lindenwood 11:31.03; 3-Andi Owens, Cornerstone 11:52.24 [5 finish; Last = 12:20.92]
| Central College Open May 4, 2007 Pella, Iowa, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amber DeHaan, Mid America 11:35.32; 2-Amy Ledvina, Central 11:51.46 [6 finish; Last = 13:01.39]
| Academic Games May 1, 2007 Liberec, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 3000 m Steeple: 1-Barbora Kuncova (82) 11:10.47; 2-Zuzana Dolejsova (85) 12:02.66; 3-Dana Fickerova (85) 12:30.22; 4-Kamila Pospichalova (83) 13:14.53.
| Payton Jordan Invitational April 29, 2007 Palo Alto, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lindsey Anderson, Weber State 9:39.95 COLLEGIATE RECORD; 2-Kara June, Asics Aggies 9:57.09; 3-Yuan Jin, China AA 10:01.94; 4-Sarah Madebach, Georgia 10:12.92; 5-Lindsay Allen, Stanford 10:21.85; 6-Bevin Kennelly, CAN-Idaho 10:23.95; 7-Caroline Peyton, Arkansas 10:24.62; 8-Lesley Higgins, New York AC 10:24.69; 9-Mica Land, Wichita State 10:25.61; 10-Tiffany Redlarczyk, Arkansas 10:32.81; 11-Katie Harrington, Stanford 10:34.83; 12-Alix Lee-Painter, Idaho 10:39.43; 13-Lauren Bonds, Kansas 10:40.85; 14-Megan Jackson, Arkansas 10:45.00; 15-Madeleine O'Meara, Stanford 10:56.00.
| Steve Scott Invitational April 29, 2007 Irvine, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Karla Alburez, Cal State-LA 10:44.73; 2-Pilar Delgado, unattached 11:09.08; 3-Celene Reyes, UC Riverside 11:15.70; 4-Alyssa Lewis, CSU Bakersfiield 11:19.75; 5-Shawna Burger, CSLA 11:20.34; 6-Megan Fairley, UC Irvine 11:35.86; 7-Jessica Hogan, UC Riverside 11:41.25; 8-Danielle Miller, Santa Clara 11:46.64; 9-Jessica Nelson, unattached 11:51.96; 10-Emma Hartel, Cal Poly Pomona 11:57.72; 11-Kristen Hernandez, CSU Fullerton 12:11.53; 12-Tracy Dantema, UC Irvine 12:19.14 ; 13-Denise Ditch, CSU Fullerton 12:37.21; 14-Kayla Magill, CSUF 13:04.56.
| ODA Memorial April 29, 2007 Hiroshima, Japan Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Minori Hayakari 10:11.11; 2-Haruna Mori, 10:11.39; 3-Yoshika Tatsumi 10:29.98; 4-Yae Nishiyama 10:38.78; 5-Yasuko Kitano 10:45.74; 6-Maiko Yamaguchi 10:52.57; 7-Mayu Hitomi 11:14.89.
| Dual: Montana State University at University of Montana April 28, 2007 Missoula, Montana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kara Dewalt, UM 10:59.03; 2-Kara Dewitt, UM 11:09.49; 3-Kayla Larson, MSU 11:30.56 [6 finishers; Last 12:38.69]
| Drake Relays April 28, 2007 Des Moines, Iowa, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Desiraye Osburn, New Balance 10:03.98; 2-Kristin Anderson, Nike 10:13.08; 3-Amanda Lorenzen, unattached 10:20.61; 4-Catherine Parker, New Hampshire 10:21.97; 5-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:27.36; 6-Lyndsey Bedell, Baylor 10:38.44; 7-Beverly Ramos, Kansas State 10:39.89; 8-Ann Gaffigan unattached 10:42.43; 9-Lindsay Sundell, Florida 10:47.03 10-Katie Leonard, Texas Tech 10:49.19; 11-Rachel Carrizales, Nebraska 10:49.81; 12-Rachael Lowe, W.Michigan 10:50.45; 13-Jamie Vest, Missouri State 10:52.69; 14-Ashlea Gilfillan, Tulsa 10:53.96; 15-Sarah Pease, Indiana 10:54.75; 16-Lauren Salisbury< Texas 11:01.21; 17-Rachel Stangler, Augustana-S.Dakota 11:03.06; 18- Kristen Hemphill, Colorado State 11:06.28; 19-Monique Ortega, Baylor 11:06.35; 20-Megan Carnes, Alabama 11:14.40; 21-Kathryn Kramer, Florida 11:16.45; 22-Carolyn Rauen, Missouri 11:18.11; 23-Larkin Geyer, Texas 11:28.50
| Triangular Meet April 28, 2007 Tempe, Arizona, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Anna Masinelli, Arizona State Univ 10:30.46; 2-Angela Spadafino, ASU 10:41.87; 3-Angie Axmann, N. Arizona 11:17.56; 4-Ashley Ippolito, U.Arizona 11:18.41; 5-Chelsea Caloia, ASU 11:39.30; 6-Sereena Harmon, Arizona State 11:50.12.
| NECSCAC April 28, 2007 Middlebury, Vermont, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Anna King, Colby 10:36.80; 2-Elise Tropiano, Amherst 10:41.18; 3-Kathryn Moore, Bates 10:59.05; 4-Andrea Giddings, Middlebury 11:22.98; 5-Sophia Galleher, Amherst 11:43.57; 6-Laura Ellison, Williams 11:48.11; 7-Sharon Fuller, Colby 11:54.44; 8-Melissa Lacey, Connecticut College 12:01.70; 9-Anna Shih, Tufts 12:03.27; 10-Nora Mitchell, Williams 12:11.78; 11-Ally Holmes, Williams 12:18.86; 12-Katie Mevorach, Bowdoin 12:23.01; 13-Susan Allegretti, Tufts 12:23.15; 14-Limdsay Hodge, Bowdoin 12:30.30; 15-Hannah Taska, Colby 12:30.71; 16-Esther Kendall, Bates 12:40.52; 17-Anna Clock, Middlebury 12:54.00.
| Dual: Cal Poly SLO at UCSB April 28, 2007 Santa Barbara, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Bethany Nickless, UCSB 10:50.76; 2-Katie Wolf, Cal Poly 11:25.47; 3-Katie Voigtlander, UCSB 11:29.93; 4-Bridie McCary, Cal Poly 11:43.82; 5-Stephanie Garcia UCSB 12:05.77.
| Stan Lyons Invitational April 28, 2007 Indianapolis, Indiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Rose Lehe, Ball State Univ 10:51.90; 2-Leah Durr, Indiana State 10:52.37; 3-LauraEngle, Indiana State 11:09.43; 4-Sarah Kehe, Ball State U 11:37.51; 5-Sydney Hubbard, U of Dayton 11:40.81; 6-Kelsey Flaherty, Xavier Univ 11:46.89; 7-Hillary Greene, Miami Univ 11:53.29; 8-Kristen Geiger, Bellarmine U 11:58.58; 9-Anne Oltman, U of Dayton 12:02.18; 10-Jenna Kruse, Miami Univ 12:33.57.
| Dual meet: UCLA at USC April 28, 2007 Los Angeles, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Clara Viehweg, UCLA 10:53.20; 2-Natalia Kovtum, USC 11:04.35; 3-Hannah Rogers, UCLA 11:08.82; 4-Lauren Jirges, UCLA 11:22.11; 5-Katherine Ellis, USC 11;49.06.
| Montana State U at U. Montana April 28, 2007 Missoula, Montana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kara Dewalt, UM 10:59.03; 2-Kara Dewitt, UM 11:09.49; 3-Kayla Larson, MSU 11:30.56; 4-Dominique Colberg, UM 11:54.26; 5-Kaci Vaaway, UM 12:07.13; 6-Leigh Fredricksom 12:38.69.
| Golden Knight Meet April 28, 2007 Orlando, Florida, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jamie Rezpecki,Central Florida 11:11.02; 2-Elizabeth Miller, Central Florida 11:33.21; 3-Stephanie Amerman, FIU 11:56.31; 4-Deirdre Witherspoonm FIU 11:58.01; 5-Erica Weitz, Central Florida 12:08.06.
| Sparky Adams Invitational April 28, 2007 Berea, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Tricia Stege, John Carroll 11:21.51; 2-Megan Via, Baldwin-Wallace 11:53.50; 3-Catey Cusak, Otterbein 11:59.95; 4-Julie Myers, John Carroll 12:26.28; 5-Rachel Perry, Mt.Union 12:32.03; 6-Autumn Shaffer, Clarion 13:05.92; 7-Brittany Little, Slippery Rock 13:22.88; 8-Adriane Grand, Allegheny 13:48.57; 9-Lauren Jackson, Muskingum 14:03.79; 10-Robin Rohwer, Oberlin 14:47.54.
| SIUE Twilight Open April 28, 2007 Edwardsville, Illinois, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-A'Seret Dokubo, SIU-Carbondale 11:29.13; 2-Rachel Richards, Principia 11:37.07; 3-Jacque Risley, SE Missouri 13:27.13.
| U.Mass 8-Team Meet April 28, 2007 Amherst, Massachusetts, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Emily Osgood, New Hampshire 11:46.35; 2-Amanda Rusilas, NH 11:48.59; 3-Erin Lawler, Maine 11:55.61; 4-Ashley Davidson, U.Mass 12:10.38; 5-Cussie Kierans, U.Mass 12:14.54; 6-Riki Helbling, Harvard 12:29.12; 7-Nerissa Gross, Maine 12:42.06 ; 8-Erin O'Donnell, U.Mass 13:13.51.
| Don Kirby Memorial April 28, 2007 Albuquerque, New Mexico, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Meagan Chojackl, UTEP 11:57.80; 2-Caprice Bradshaw, New Mexico State 12:41.11; 3-Rebecca Green, New Mexico 12:41.97; 4-Lisa Lopez, Eastern New Mexico 14:36.82.
| SUNYAC Champs April 28, 2007 Fredonia, New York, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jessica Bennett, Fredonia 11:55.15; 2-Lauren Ferrimani, Geneseo 12:04.50; 3-Nicole Staudt, Cortland 12:10.64; 4-Lauren Mesi, Geneseo 12:16.87; 5-Lisa Halloran, Geneseo 12:19.99; 6-Jen Taft, Plattsburgh 12:23.01; 7-Larkin Kimmerer, Geneseo 12:30.76; 8-Kristy Chase, Cortland 12:48.25; 9-Brittany Brunetto, Cortland 12:57.69; 10-Lauren Roe, Brockport 13:04.29; 11-Shannon Meehan, Brockport 13:16.25; 12-Chelsea Bendert, Oneonta 13:33.62; 13-Krystyna Markut, Buffalo State 13:36.93.
| Redbird Invitational April 28, 2007 Normal, Illinois, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Meghan Giutr, N. Illinois 11:40.86; 2-Lisa Patty, Univ. of Illinois 12:21.52; 3-Anissa Reynolds, St. Louis 12:53.44 [6
| Oshkosh Open April 28, 2007 Oshkosh, Wisconsin, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Bridget Bocher, UW-Eau Claire 11:44.89; 2-Brittney Coehoorn, N. Michigan 12:05.78; 3-Amy Haupt, UW-Stevens Point 12:20.05; 4-Whitney Langer, UW-Oshkosh 12:24.54; 5-Melissa Martens, UW-Whitewater 13:50.27; 6-Shelly Holzer, UW-Stevens Point 16:01.56.
| Yellow Jacket Invitational April 28, 2007 Rochester, New York, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Mary Gibson, Houghton 11:26.58; 2-Megan McKee, Alfred Univ 12:02.53; 3-Kaity Fadden, Houghton 12:06.67; 4-Stacy Allen, U.Rochester 12:11.06; 5-Michelle Sileo, RIT 12:30.51; 6-Kate Ciccone, Alfred Univ 12:54.21; 7-Chelsea McGuire, U. Rochester 13:17.44; 8-Rachel Twardowski, U. Rochester 13:37.15.
| GSAC Champs April 28, 2007 Fresno, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Whitney Jacobsmeyer, Azusa Pacific Univ 11:57.38; 2-Amanda Stephens, Biola 12:07.15; 3-Amanda Johnson, Fresno Pacific Univ 12:14.61; 4-Melissa Perez, FPU 12:15.32; 5-Christa Juell, Westmont 12:50.51; 6-Vanessa MacKenzie, FPU 12:54.80; 7-Stephanie Godfrey, APU 12:54.81; 8-Page McFerran, Concordia 13:15.66; 9-Lindsey Cooper, Westmont 13:22.78.
| HAAC Champs April 28, 2007 Baldwin City, Kansas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lisa Lewis, Lindenwood 11:33.45; 2-Amber DeHaan, Mid America 11:45.33; 3-Vanessa Weltmer, Mid America 12:22.02; 4-Kaycee Blattner, Graceland 13:08.74; 5-Megan Renaud, Mid America 13:14.62; 6-Mikayla Medlock, Baker 13:23.05; 7-Ingrid Lickteig, Benedictine 13:38.59; 8-Ariel Penner,Baker 14:06.56; 9-Betsy Waddle, William Jewell 14:17.78; 10-Janell McKinney, Missouri Valley 14:51.13.
| Chinese Meet April 28, 2007 Beijing, China Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Chen Xiaofang 10:00.50; 2-Zhou Huilian 10:56.71; 3-Jin Xianfen 11:01.78
| Washington State University @ University of Washington April 27, 2007 Seattle, Washington, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Collier Lawrence, WSU 10:40.15; 2-Meghan Leonard, WSU 10:49.95; 3-Kayle Peterson, WSU 11:05.65; 4-Mo Huber, Washington 11:22.20.
| Gina Relays April 27, 2007 Hillsdale, Michigan, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ashley Billstrom, Valparaiso 10:40.38; 2-Leah Elenbaas, Michigan State 10:58.80; 3-Heidi Gross, Akron 11:04.22; 4-LeAnn Sarka, Indianapolis 11:06.28; 5-Jessica Scott, Wisc Platteville 11:07.46; 6-Mary Ballinger, IPFW 11:11.04; 7-Brooke Ferguson, Wisconsin Runners 11:11.75; 8-Lydia Singer, Calvin 11:13.95; 9-Valerie Hardesty, IPFW 11:14.71; 10-Kelly McClure, Central Michigan 11:18.49; 11-Nicole Schmidt, Saginaw Valley 11:19.07; 12-Melinda Keesee, Otterbein 11:19.64; 13-Katie Scott, Lake Superior 11:19.95; 14-Elizabeth Philipp, Notre Dame 11:20.52; 15-Elizabeth Carpenter,CMU 11:20.96; 16-Rebecca Coady, Athletics East 11:21.51; 17-Sarah McCort, Kent State 11:24.37; 18-Christine Collins, Denison 11:29.41; 19-Kaylyn Gaul, Michigan Tech 11:36.36; 20-Marcia Weflen, Southern Indiana 11:40.61; 21-Rachel Kriese, Indianapolis 11:42.79; 22-Danielle Hobbs, unattached 11:44.95; 23-Danielle Nunnelly, Valparaiso 11:47.22; 2 4-Mandi DeBlock, Lake Superior 11:48.64; 25-Abbey Moran, Lansing CC 11:49.58; 26-Anna Gruber, IPFW 11:49.91; 2 7-Sarah Hines, Malone 11:50.72; 28-Kayla Doan, Oakland 11:51.00; 2 9-Katlin Zvansky, Tiffin 11:51.01; 30-Megan Drelles, Michigan Tech 11:51.18; 31-Dagna Stzykiel, Toledo 11:52.11; 32-Olivia Jaworek, Akron 11:52.78; 33-Danielle Sidell, Akron 11:54.88; 34-Syrena Rexroat, Northwood 11:57.63 [52 finishers; Last 13:15.20]
| Penn Relays April 26, 2007 Philadelphia, Pennsyvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Race 1: 1-Bridget Franek, Penn State 9:59.21; 2-Dawn Cromer, Brooks 10:09.83; 3-Shauneen Garrahan, Amherst 10:17.22; 4-Brittany Somers, Adams State 10:20.00; 5-Tsehaye Dagnachew, unattached 10:20.87; 6-Alicia Valtin, Campbell 10:24.72; 7-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:24.86; 8-Addie Bracy, North Carolina 10:27.60; 9-Olha Kryv'yak, Abilene Christian 10:28.36; 10-Claire Percival, Penn State 10:35.69; 11-Sonja Hinish, Penn State 10:51.62; 12-Kristen Coon, Boston College 10:52.76; 13-Cherryl Spring, Penn State 10:58.88; 14-Edann Etters, Brooks 11:11.52; 15-Kara McKenna North Carolina State 11:13.52; 16-Loice Cheboi Abilene Christian 11:15.16
Race 2 : 1-Megan Brandeland Princeton 10:41.16; 2-Jen Johnson, Princeton 10:54.42; 3-Kelly Sullivan, Salisbury 10:57.01; 5-Kara Henry, Butler 10:58.31; 5-Arianne Field Michigan 10:58.93; 7-Maxine Markfield, Haverford 11:02.44; 8-Melissa Green, Eastern Michigan 11:03.11; 9-Kirstin Weible, Findlay 11:04.87; 10-Aspen Foster, James Madison 11:06.56; 11-Tasha Wheatley, Clarion 11:07.43; 12-Anna Brousell, William & Mary 11:07.80; 13-Heather Matta, Susquehanna 11:11.20; 14-Jennifer Heyde, Boston College 11:11.53; 15-Cristy Falcone, Mary Washington 11:14.79; 16-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:14.85; 17-Amanda Walsh Georgetown 11:26.20; 18-Kelly Polisin, Wake Forest 11:33.42; 19-Trisha Sliker, RIT 11:35.38; 20-Natalie Johnston, C.W. Post 11:42.22.
| Rice Twilight Meet April 26, 2007 Houston, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kate Gorry, Rice Univ 10:51.95; 2-Kasie Moore, unattached 11:25.12; 3-Frances Hearn, Texas A&M 11:45.43; 4-Patricia Stewart, Kingsville 12:32.12.
| National Champs April 26, 2007 Hanoi, Vietnam Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Nguyen Thi My Thoa (90) 7:19.8; 2-Nga Thi Chau (89) 7:26.4; 3-Phung Thi Tien (89) 7:28.3; 4-Chu Thi Thanh Huyen (90) 7:28.4.
| Season Opener Meet April 21, 2007 Kortrijk, Belgium Hand Timing
|
---|
Results: 1-Veerle Dejaeghere (1973) HULS 9:38.1; 2-Sigrid Vanden Bempt Sigrid (1981) DCLA 9:50.9; 3-Valerie Pollentier (1989) HCO 15:08.7.
Dejaeghere had world second best time of 2007. She was 5th in 2006 European Champs. Vanden Bempt makes comeback after giving birth to a son in July, 2006. She had knee surgery in 2005. Her 9:35.28 best was in 2004.
| Bucknell Heptagonal April 21, 2007 Lewisburg, Pennsylvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Bridget Franek, Penn State 10:16.40 [9 finish; Last = 12:23.50]
| Musco Invitational April 21, 2007 Iowa City, Iowa, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-A'Havahla Haynes, Wisconsin 10:18.97; 2-Sarah Hurley, Wisconsin [8 finish; Last = 12:32.08]
| Triton Invitational April 21, 2007 San Diego, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Angela Figueroa, Columbia 10:19.67; 2-Jenni Johnson, Santiago Canyon 10:45.68; 3-Celeste Tyson, San Diego State 10:59.14 [14 finish; Last = 12:35.17]
| LSU Gold Meet April 21, 2007 Baton Rouge, Louisiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:29.53; 2-Brenna Williamson, TAM 10:43.80 [ 4 finish; Last = 12:16.71]
| UConn Spring Invitational April 21, 2007 Storrs, Connecticut, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jillian Sullivan, U.Connecticut 10:30.12 [[6 finsh; Last = 14:38.51]
| Cardinal Invitational April 21, 2007 Louisville, Kentucky, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Julia Rudd, Indiana Invaders 10:32.55 [3 finish; Last = 11:24.79]
| Michael Johnson Classic April 21, 2007 Waco, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Renee Graham, Lamar 10:33.67 [3 finish; Last = 12:07.43]
| McDonnell Invitational April 21, 2007 Fayetteville, Arkansas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jamie Vest, Missouri State 10:40.55; 2-Angela Potyrkus, U.Missouri 10:46.91 [13 finish; Last = 12:46.75]
| Southern Conference April 21, 2007 Boone, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Meghan Gaffney, Appalachian State 10:46.40 [12 finish; Last = 12:46.93]
| All-Ohio Championships April 21, 2007 Cincinnatti, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jamie Roflow, Bowling Green 10:49.79; 2-Kim Settle, Bowling Green 10:51.04 [1 DNF, 16 finish; Last = 13:24.83]
| Harvard vs. Yale April 21, 2007 Cambridge, Massachusetts, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Elizabeth Calle, Yale 10:57.40 [4 finish; Last = 13:00.60]
| ACC Championships April 20, 2007 College Park, Maryland, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Barbara Parker, GBR-Florida State 9:56.29; 2-Elena Linn, Georgia Tech 10:18.83; 3-Kristina Roth, North Carolina State 10:23.49; 4-Stephanie Garcia, Virginia 10:26.78; 5-Janine Ricci, Virginia 10:33.75; 6-Kristen Coon, Boston College 10:38.45; 7-Laura Cummings, North Carolina 10:42.53; 8-Erin Reddan, Virginia Tech 10:43.66; 9-Lydia Willemse, Florida State 10:45.52; 10-Addie Bracy, N.Carolina 10:48.18; 11-Morgan Stengel, N.Carolina 10:52.96; 12-Patricia Loughlin, Duke 10:54.99 [18 finsh; Last = 11:40.13]
| Kansas Relays April 20, 2007 Lawrence, Kansas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1- Trina Cox, Brooks Pacers 10:07.30 [folowed by 16 others, ranging from 11:11.86 to 12:48.30]
| Oregon Invitational April 20, 2007 Eugene, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jane Rudkin, Team XO 10:17.25; 2-Stacie Lifferth, Utah State 10:18.89; 3-Meredith MacGregor, CAN-Simon Fraser 10:26.83; 4-Bevin Kennelly, CAN-Idaho 10:31.66; 5-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:35.73; 6-Kristen Hemphill, Colorado State 10:42.41; 7-Kara DeWalt, Montana 10:50.73; 8-Andrea Halasek, Kentucky 10:50.96; 9-Lauren Denfeld, Oregon State 10:52.14; 10-Allix Lee-Painter, Idaho 10:52.50; 11-Amy Cook, Weber State 10:55.26; 12-Kayla Larson, Montana State 10:59.54 [21 finish; Last = 11:36.80]
| Vanderbilt Invitational April 20, 2007 Nashville, Tennessee, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jackie Areson, UT 10:32.53; 2-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 10:39.59; 3-Kelly Parrish, UT 10:41.54; 4-Megan Carnes, Alabama 10:42.92; 5-Emily Malinauski, Memphis 10:43.55; 6-Juli Koenegstein, SEMO 10:44.34; 7-Natalie Leeper, Western Kentucky 10:53.92 [27 finish; Last = 14:07.00]
| Big South Champs April 20, 2007 Lynchburg, Virginia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Piper Newby, Liberty 10:54.66 [10 finish; Last = 13:29.97]
| Volunteer Track Classic (High School) April 20, 2007 Knoxville, Tennessee, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Leslie Boozer, Mountain Brook (Birmingham, Alabama) 7:28.10; 2-Brigid Carey, Mountain Brook 7:36.29; 3-Sally Maier, Science Hill 8:46.68; 4-Hutton Baird, Girls Prep (Chattanooga, TN) 8:47.26; 5-Laura Mitchell, Oak Ridge-TN 8:47.64
[13 finish; Last = 10:14.38] Carey and Boozer ran 1-2 here last year. Most others were in their first steeple race.
| KT Woodman Classic April 15, 2007 Wichita, Kansas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Desiraye Osburn, New Balance 10:17.60; 2-Sarah Becker, unattached 10:56.38 [6 finish; Last = 14:13.88]
| Onesty-Abramson Invitational April 14, 2007 Charlottesville, Virginia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Dawn Cromer, Brooks 10:11.31 [8 finish; Last = 13:22.04]
| Spec Towns Meet April 14, 2007 Athens, Georgia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sarah Madebach, Georgia 10:21.04; 2-Jamie Cheever, Minnesota 10:21.57; DNF: Nicole Demarco, Georgia.
| Six-Way Meet April 14, 2007 Amherst, Massachusetts, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Shauneen Garrahan, Amherst 10:24.12; 2-Catherine Parker, U. New Hampshire 10:26.36 [12 finish; Last = 12:48.42]
| Brown Invitational April 14, 2007 Providence, Rhode Island, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jillian Sullivan, U Connecticut 10:32.49; 2-Lindsay Kahn, Brown 10:46.98 [4 finish; Last = 11:36.16]
| Quad Meet April 14, 2007 Philadelphia, Pennsylvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Reilly Kiernan, Princeton 10:33.22; 2 -Megan Brandeland, Princeton 10:41.59; 3-Elizabeth Calle, Yale 10:48.45; 4 Jennifer Johnson, Princeton 10:53.61 [7 finish; Last = 11:44.59]
| Northwestern State Invitational April 14, 2007 Nachitoches, Louisiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amanda King, Lamar, 10:34.81; 2-Renee Graham, Lamar, 10:52.33 [no others reported]
| Spartan Invitational April 14, 2007 East Lansing, Michigan, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Nicole Bush, Michigan State 10:41.50; 2-Sarah Price, Michigan State 10:46.20; 3-Calah Schlabach, Calvin 10:51.30 [13 finish; Last = 13:03.40]
| MIT Quad April 14, 2007 Cambridge, Massachusetts, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Anna King, Colby College 10:48.8; 2-Kathryn Moore, 10:52.9 [8 finish; Last = 12:23.08]
| Hamilton Invitational April 14, 2007 Berkeley, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kim Settle, Bowling Green 10:52.84; 2-Jamie Roflow, Bowling Green 10:55.31 [5 finish; Last = 12:44.59]
| Tom Botts Invitational April 14, 2007 Columbia, Missouri, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Wendi Robinson, Indiana 10:53.11 [5 finish; Last = 12:04.90]
| South Africa Youth/Junior Champs April 14, 2007 Pretoria, South Africa Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ashleigh Schnetler 11:14.19; 2-Vuyokazi Mabhude 11:17.23; 3-Pulane Mosomi 11:17.88; 4-Amukelani Baloyi 11:19.69; 5-Mapaseka Ntoane 12:08.32; 6-Hilda-Marie Lamprecht 12:18.48; 7-Queen Mavasa 12:25.17; 8-Tshitshaamba Ravhandalala 12:36.74; 9-Lethabo Moruapheka 12:41.93; 10-Khanyisa Siphunz 12:47.32.
| Mt. San Antonio Relays April 13, 2007 Walnut, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Race 3, Invitational: 1-Korene Hinds, JAM 9:39.94; 2-Carrie Messner, Asics 9:45.18; 3-Lindsey Anderson, Weber State 9:46.00; 4-Mardrea Hyman, JAM-Puma 9:56.05; 5-Amy Fowler, Brigham Young 10:03.79; 6-Sariah Long, Weber State 10:13.79; 7-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:17.45; 8-Yuan Jin, CHN-China AA 10:25.76; 9-Corey Randall, Arizona State 10:26.51; 10-Bevin Kennelly, CAN-U.Idaho 10:31.34; 11-Kate Bowen, Brigham Young 10:31.46; 12-Meghan Leonard, Washington State 10:36.22; 13-Julia Budniak, POL-Santa Monica TC 10:41.45; 14-Letiwe Marakurwa, ZIM-unattached 10:55.25 [Six nations represented; USA if not otherwise indicated.]
Race 2, Olympic Development: 1-Meredith MacGregor, CAN-Simon Fraser 10:30.46; 2-Whitney Mays, Alabama 10:31.90; 3-Bittany Somers, Adams State 10:35.20; 4-Tawny Bybee, Brigham Young 10:40.05; 5-Tara Dressler, California 10:45.46; 6-Shelby Leland , Columbia 10:48.40; 7-Angela Spadafino, Arizona State 10:50.68; 8-Missy Burgin, S. Indiana 10:59.39 [10 finish; Last = 11:18.60]
Race 1, University\Open: 1-Dallon Williams, unattached 10:48.04; 2-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:51.96; 3-Ashley Billstrom, Valparaiso 10:56.38; 4 Lois Ricardi, Idaho State 10:58.03 [14 finish; Last = 12:04.72]
| Johnson-Kersee Invitational April 13, 2007 Los Angeles, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Nell Rojas, N. Arizona 10:32.35; 2-Kirsten Barney, Utah Valley State 10:35.83; 3-Ciara Viehweg, UCLA 10:53.13 [14 finish; Last = 12:02.18]
| John Jacobs Invitational April 13, 2007 Norman, Oklahoma, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ashlea Gilfillan, AUS-Tulsa 10:47.42; 2-Lauren Bonds, Kansas 10:51.20; 3-Katie Simon, Syracuse 10:51.71; 4-Rachel Carrizales, Nebraska 10:51.71; 5-Lynne Mundy, Syracuse 10:54.54 [14 finish; Last = 12:31.14]
| Tiger Classic April 7, 2007 Auburn, Alabama, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Elene Linn, Georgia Tech 10:30.63; 2-Sonja Hinish, Penn State 10:49.96; 3-Andrea Halasek, Kentucky 10:54.82; 4-Katrina Zuganelis, Georgia Tech 11:16.52 [9 Finish; Last = 12:14.15]
| Duke Invitational April 7, 2007 Durham, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Alicia Valtin, Campbell 10:33.97; 2-Addie Bracy, North Carolina 10:35.37; 3-Laura Cummings, NC 10:35.99; 4-Stephanie Garcia, Virginia 10:44.64; 5-Brianne Scott, Duquesne 10:54.15; 6-Morgan Stengel, NC 10:57.74; 7-Kirstin Weible, Findlay 11:03.13; 8-Kara McKenna, NC State 11:05.26; 9-Claudin Hull, unattached 11:10.56; 10-Patricia Loughlin, Duke 11:11.15 [21 Finish; Last = 13:41.57]
| Oregon Invitational April 7, 2007 Eugene, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Beverly Ramos, Kansas State 10:41.48; 2-Mo Huber, Washington 10:56.54; 3-Emily Mathis, Oregon, 11:39.48. [3 Finish]
| Clemson Invitational April 7, 2007 Clemson, South Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Meghan Gaffney, Appalachian State 10:57.75 [2 DNF, 5 Finish; Last = 12:43.47]
| Florida Relays April 7, 2007 Gainesville, Florida, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kathryn Kramer, Florida 10:48.78; 2-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:49.93; 3-Ryanne Fortney, UAB 11:07.30 ; 4-Paola Reategui, Florida Intrnational 11:14.68 [8 Finish; Last = 12:52.58]
| Florida Relays April 7, 2007 Gainesville, Florida, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kathryn Kramer, Florida 10:48.78; 2-Friederike Feil, Florida Atlantic 10:49.93; 3-Ryanne Fortney, UAB 11:07.30 ; 4-Paola Reategui, Florida Intrnational 11:14.68 [8 Finish; Last = 12:52.58]
| Univ California vs. Stanford April 7, 2007 Palo Alto, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Madeleine O'Meara, Stanford 10:59.14; 2-Rowena Tam, Calif 11:15.16; 3-Beckie Palm, Calif 11:42.03 [no others]
| Penn Invitational April 7, 2007 Philadelphia, Pennsylvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Erin Roberts, Cornell 11:03.69 (1 DNF; 8 Finish; Last = 13:35.84]
| Ole Miss Invitational April 7, 2007 Oxford, Mississippi, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Katie Williams, UT-Chattanooga 11:11.10; 2-Natalie Leeper, Western Kentucky 11:18.84 [2 DNF, 4 Finish; Last = 14:59.05]
| Pomona-Pitzer Invitational April 7, 2007 Claremont, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Alyssa Lewis, CSU Bakersfield 11:20.84 [19 Finish; Last =13:31.92]
| Big West Challenge Cup April 6, 2007 Santa Barbara, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Bethany Nickless, UC Santa Barbara 10:30.68; 2-Christie Farson, UCSB 11:07.06; 3 Kendall Bryton, UC Irvine 11:08.62; 4-Amanda Eichmann, CS Fullerton 11:14.68[11 Finish; Last = 13:36.15]
| Sam Howell Invitational April 6, 2007 Princeton, New Jersey, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lesley Higgins, New York Athletic Club 10:35.74; 2-Megan Brandeland, Princeton 10:49.48; 3-Elizabeth Calle, Yale 10:52.20; 4-Katie Simon, Syracuse 10:53.34; 5-Lynne Mundy, Syracuse 10:56.45; 6-Maxine Markfield, Haverford 11:03.30; 7-Jennifer Johnson, Princeton 11:05.03; 8-Edann Brady, Haddonfield Runners 11:09.61; 9-Oriana Campbell, Columbia 11:10.76; 10-Tasha Wheatley, Clarion 11:11.44; 11-Rachel Farnsworth, Princeton 11:12.84 [19 Finish; Last = 11:39.71]
| Colonial Relays April 6, 2007 Williamsburg, Virginia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sarah Price, Michigan State 10:52.91; 2-Lauren Gregory, Georgetown 10:58.42; 3-Anna Brousell, William & Mary 11:08.2; 4-Amanda Walsh, Georgetown 11:15.37; 5-Aspen Foster, James Madison Univ 11:19.09 [1 DNF; 13 Finish; Last = 13:15.46 ]
| Eastern Illinois Classic April 6, 2007 Charleston, Illinois, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Laura Engle, Indiana State 11:02.3; 2-Jill Blondell, Eastern Illinois [5 finish; Last = 13:23.9]
| Williamette Invitational April 6, 2007 Salem, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Natalie Hemphill, Portland 11:04.89; 2-Jean-Marie Peterson, Oregon State 11:06.49; 3-Adrienne Nova, Portland 11:09.40 [19 Finish; Last = 13:43.15]
| Pelluer Invitational April 6, 2007 Cheney, Washington, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Letiwe Marakurwa, ZIM-unattached 11:15.09; 2-Allix Lee-Painter, Idaho 11:23.86 [1 DNF; 9 Finish; Last = 13:19.56]
| Texas Relays April 4, 2007 Austin, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Olha Kryv'yak, Abilene Christian 10:38.35; 2-Mica Land, Wichita State 10:43.64R; 3-Kate Gorry, Rice 10:47.85; 4 -atie Leonard, Texas Tech 10:48.82; 5-Allison Ferries, Sam Houston State 10:49.06; 6-Caroline Peyton, Arkansas 10:53.53; 7-Ruth Waller, Baylor 11:01.82; 8-Larkin Geyer, Texas 11:06.59; 9-Casey DeWitt, Texas State 11:10.05; 10- Lauren Salisbury, Texas 11:10.80; 11-Celeste Tyson, San Diego State 11:13.50; 12-Katrina Nicholas, Stephen F. Austin 11:15.53 [2 DNF]
| Asics Invitational March 31, 2007 Lynchburg, Virginia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Piper Newby, Liberty University 10:52.06; 2-Melissa Vignetti, Pittsburgh 11:54.91 [6 finishers; Last = 14:00.16]
| Tom Bench Invitational March 31, 2007 Greeley, Colorado, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Brittany Somers, Adams State 10:55.51; 2-Kristen Hemphill, Colorado State 11:20.50; 3-Hillary McClendon, Colorado 11:41.52; 4-Lisa Thomas, Western State 11:45.75. [1 DNF; 7 finish; Last = 12:06.79]
| Bulldog Invitational March 31, 2007 Starkville, Mississippi, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Emily Malinowski, Memphis 10:57.52; 2-Juli Koenegstein, SE Missouri 11:05.58 [1 DNF]
| Morningside Open March 31, 2007 Sioux City, Iowa, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jen Kempers, Dorst College 11:00.72; 2-Ramsey Kavan, unattached 11:15.56 [7 finishers; Last = 12:57.90]
| Widener Invitational March 31, 2007 Chester, Pennsylvania, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Elizabeth Gesel, Villanova 10:39.71; 2-Bridget Akard, Villanova 11:17.50 [12 finish; Last = 13:35.10]
| George Mason Spring Classic March 31, 2007 Fairfax, Virginia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Claire Percival, Penn State 10:40.73; 2-Sonja Hinish, Penn State 11:06.97; 3-Alison Warren, Princeton 11:23.94.
| Calif-Nevada Champs March 31, 2007 Fresno, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Section: 1-Karla Alburez, Cal State-LA 10:49.02; 2-Christa Avena, Nevada 11:32.22; 3-Danielle Miller, Santa Clara 11:35.50; 4-Mandy Russ, Nevada 11:44.15; 5-Emma Hartel, Cal Poly Pomona 11:45.00; 6-Alyssa Lewis, CSU Bakersfield 11:45.36; 7-Katie Mouzakis, Claremont-Mudd 11:46.16 [10 finish; Last = 12:13.35]
Second section: 1-Celeste Tyson, San Diego State 11:11.22; 2-Christie Farson, UC Santa Barbara 11:24.56; 3-Evelyn Ross, Claremont-Mudd 11:25.76; 4-Hannah Roeder,UCLA 11:28.13; 5-Meri Hawkins, Fresno State 11:32.10; 6-Amanda Eichmann, CSU Fullerton 11:34.22; 7-Jackie Duncan, San Diego State 11:38.16; 8-Megan Rolland, Humboldt State 11:39.35 [11 finish; Last = 12:02.14]
| Maryland Invitational March 31, 2007 College Park, Maryland, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kelly Sullivan, Salisbury 11:14.08; 2-Desiree Bower, Kutztown 11:23.27; 3-Kristin Reed, Maryland 11:35.11. [11 finish; Last = 13:33.74]
| Al Manuel Invitational March 31, 2007 Missoula, Montana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kara DeWalt, U.Montana 11:5.41; 2-Kim Tritz, U.Montana 11:27.42; 3-Kayla Larson, Montana State Univ 11:40.03 [6 finish; Last = 13:09.96]
| Pohlein Invitational March 31, 2007 West Lafayette, Indiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Ashley Billstrom, Valparaiso 11:18.28; 2-Mary Ballinger, IPFW 11:23.59; 3-Crystina Martinez, IPFW 11:31.09 ; 4-Elizabeth Philipp, Notre Dame 11:40.14; 5-Mary Kate Jackson, W. Illinois 11:40.94; 6-Sarah Klaczynski, Purdue 11:45.79 [13 finish; Last = 14:02.23]
| Ithaca College Invitational March 31, 2007 Ithaca, New York, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Erin Roberts 11:18.95; 2-Stephanie Pancoast 11:24.79; 3-Molly O'Toole 11:46.91; 4-Emily Bartlett 11:47.25 [all 4 competed unattached; 12 finish; Last = 13:35.10]
| Spring Meet March 31, 2007 Amherst, Massachusetts, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:23.48; 2-Emma Pace, Holy Cross 11:23.63 [1 DNF, 4 finish; Last = 12:58.22]
| Collegiate Outdoor Open March 31, 2007 Cedarville, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Catie Coleman, Ohio Wesleyan 11:29.98 [5 finish; Last = 13.36.63]
| Military Champs March 31, 2007 Lexington, Virginia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kyleigh Millhouse, Navy 11:30.4; 2-Maureen Dooley, Navy 11:31.2; 3-Roxanne Wegman, Army 11:34.6; 4-Caitlin Quinn, Coast Guard 11:39.5; 5-Stafford, Kelsey,Va.Military Institute 11:42.6 [9 finishers; Last =12:22.0
| Charlotte Invitational March 31, 2007 Charlotte, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kathy Guilfoyle, Rhode Island 11:36.04; 2-Liana Blue, NC-Charlotte 11:45.70 [8 finish; Last = 13:57.17]
| Owl Invitational March 31, 2007 New Haven, Connecticut, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Gretchen Andrus, Boston College 11:38.5; 2-Lindsay Southard, Manhattan 11:43.7; 3-Erin Kennedy, Manhattan 11:46.0 [10 finish; Last = 16:11.9]
| Southern Cup March 31, 2007 Athens, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Celia Struble, Ohio Univ. 11:45.20; 2-Jenelle Hunt, Ohio Univ. 11:45.22 [8 finish; Last = 12:49.98]
| Rocket Challenge March 31, 2007 Toledo, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kelly McClure, Central Michigan 7:14.77; 2-Megan Ginter, Northern Illinois 7:21.54; 3-Dagna Sztykiel, Toledo 7:29.49; 4-Kayla Doan, Oakland 8:00.42.
| South Africa Student Championships March 31, 2007 Durban, South Africa Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Tebogo Masehla 10:14.78; 2-Nolene Conrad 10;41.26; 3-Thandi Malindi 10:45.27; 4-Myrette Filmater 10:49.84; 5-Pulani Mosomi 11:05.07; 6-Juanee Cilliers 11:17.15; 7-Carla Marais 1:36.71.
| Stanford Invitational March 30, 2007 Palo Alto, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Race (3/30): 1-Yuan Jin, China 10:19.00; 2-Janine Ricci, Univ. Virginia 10:24.65; 3-Sara Trane, Washington State Univ 10:33.74; 4-Hannah Holst, Oklahoma State U 10:37.75; 5-Callier Lawrence, WSU 10:41.14; 6-Nicola Angstadt, Pittsburgh 10:42.11; 7-Kayle Peterson, WSU 10:43.83; 8-Tawny Bybee, BYU 10:44.84; 9-Lindsey Ferguson, Notre Dame 10:45.41; 10-Megan Jackson, Arkansas 10:45.50; 11-Lauren Denfeld, Oregon State 10:46.54; 12-Angela Petersen, BYU 10:48.14; 13-Lindsey Kahn, Brown 10:50.28; 14-Katie DeRusso, Notre Dame 10:58.53; 15-Ciara Viehweg, UCLA 11:07.83; 16-Kara Henry, Butler 11:08.30; 17-Val Kazmer, Vanderbilt 11:09.24; 18-Friederike Fell, Florida Atlantic 11:12.47.
Second Race (3/31): 1-Kelly Strong, Asics 9:47.68; 2-Kara June, Asics Aggies 9:58.41; 3-Mardrea Hyman, JAM-Puma 9:59.11; 4-Emily Brown, Minnesota 10:03.77; 5-Amy Fowler, BYU 10:05.60; 6-Sariah Long, Weber State 10:10.25; 7-Jane Rudkin, Team XO 10:20.55; 8-Heidi Bouwhuis, Weber State 10:21.58; 9-Lyndsey Bedell, Baylor 10:24.01; 10-Kristen Coon, Boston College 10:29.58; 11-Bevin Kennelly, CAN-Idaho 10:33.66; 12-Amanda Ganser, Wisconsin 10:33.92; 13-Joanna Rodgers, Georgetown 10:41.74; 14-Monique Ortega, Baylor 10:48.70; 15-Lydia Willemse, CAN-Florida State 11:07.05; DNF-Letiwe Marakurwa, ZIM-unattached.
Strong achieves World Championships "A" standard; June and Fowler get personal bests; those three are joined by Brown and Long as "A" standard qualifiers for 2007 USA Championships.
| Florida State University Relays March 30, 2007 Tallahassee, Florida, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lindsay Sundell, Florida 10:22.79; 2-Kathryn Kramer, Florida 10:55.32; 3-Sarah Coghlan, North Florida 11:40.92 [12 finish; Last = 14:14.17]
| Rice Bayou Classic March 30, 2007 Houston, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amanda King, Lamar 10:34.40; 2-Sarah Ravenelle, Texas A&M 10:40.87; 3-Nicole Mericle, Rice 11:15.85; 4-Brenna Williamson, Texas A&M 11:44.63 [ 10 finish; Last = 13:11.02]
| Missouri Relays March 30, 2007 Columbia, Missouri, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jamie Vest, Missouri State 10:53.85; 2-Angela Potrykus, U.Missouri 10:59.30; 3-Mary Fouberg, unattached 11:03.94; 4-Leah Durr, Indiana State 11:20.65; 5-Ashley Adams, South Dakota State 11:25.33; 6-Amber DeHaan, MidAmerica Nazarene 11:29.76; 7-Shayla Houlihan, Northern Iowa 11:33.56; 8-Courtney Dukes, Louisville 11:37.73; 9-Kristin Wolkey, Missouri State 11:40.81; 10-Katy Grant, Harding 11:44.00; 11-Sandy Inman, St. Louis Univ 11:46.11; 12-Nicole Davis, South Dakota State 11:46.64. [14 finish; Last = 11:52.31]
| North Carolina Invitational March 30, 2007 Chapel Hill, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Katie Scott, Lake Superior 11:14.90 [12 finish; Last = 11:55.48]
| Texas Invitational March 24, 2007 Austin, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Lauren Salisbury, U.Texas 7:16.17; 2-Larkin Geyer, U.Texas 7:16.54; 3-Megan Delgado, Angelo State 7:44.87; 4-Amber Reber, U.Texas 8:04.09.
| Navy Triangular March 24, 2007 Annapolis, Maryland, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Maureen Dooley, Navy 7:24.59; 2-Nicole Kauzlarich, Navy 7:47.96; 3-Jess Kielty, Colgate 8:02.89.
| Alabama Relays March 24, 2007 Tuscaloosa, Alabama, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sarah Madebach, Georgia 10:24.73; 2-Megan Carnes, Alabama 11:01.28; 3-Val Kazmer, Vanderbilt 11:20.71; 4-Rachael Lowe, W.Michigan 11:32.03; 5-Ashleigh Wetzel, Vanderbilt 11:35.40 [17 finish; Last - 14:04.89]
| Dogwood Invitational March 24, 2007 Nacogdoches, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kate Gorry, Rice 10:44.61; 2-Allison Ferries, SHS 11:01.91; 3-Katrina Nicholas, SF Austin 11:05.35; 4-Kirsten Wieseman, SFA 11:39.95.
| LSU Relays March 24, 2007 Baton Rouge, Louisiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Whitney Mays, UAB 10:46.11; 2-Katherine Accardo, LSU 11:35.10; 3-Casey Brown, UL-Lafayette 11:42.59 [1 DNF]
| Hornet Invitational March 24, 2007 Sacramento, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lois Ricardi, Idaho State 10:56.00; 2-Dinora Moran, Chico State 11:28.60; 3-Lyndsey McKillip, Clackamas CC 11:39.92; 4-Megan Czerny, OregTech 11:44.85; 5-Danielle Miller, Santa Clara 11:46.05; 6-Ashton LeSieur, San Francisco 11:56.41; 7-Jodie Leal, Modesto 11:57.55 [11 finish; Last = 12:44.01]
| Baylor Dr. Pepper Invitational March 24, 2007 Waco, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Emily Loeffler, Trinity 10:57.56; 2-Bridget Brown, Fort Hays 11:41.52; 3-Niki Williams, TAM-Commerce 11:53.91 [6 finishers; Last = 12:13.78]
| Jim Click Invitational March 24, 2007 Tucson, Arizona, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Beverly Ramos, Kansas State 10:59.31; 2-Katie Leonard,Texas Tech 11:04.97; 3-Megan Johnson, Arkansas 11:15.56; 3-Asia Diaz, Texas Tech 11:17.92; 5-Rowena Tam, Califoria 11:19.60; 6-Megan Perrin, Kansas State 11:52.81.
| Arizona State Invitational March 24, 2007 Tempe, Arizona, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Angela Potrykus, Missouri 11:10.06; 2-Carolyn Rauen, Missouri 11:15.15; 3-Angie Axmann, N.Arizona 11:22.27; 4-Serena Harmon, Ariz State 11:29.68; 5-Sarah McCort, Kent State 11:31.76; 6-Laura Tabor, Dartmouth 11:31.80; 7-Chelsea Caloia, Ariz State 11:33.31; 8-Dani Meiners, Xavier-Ohio 11:37.88; 9-Alexandra Smrcina, Dartmouth 11:38.40; 10-Tiffany Knox, UC Davis 11:38.71; 11-Carrie Felt 11:50.06.
| Rob Upton Invitational March 24, 2007 Fort Collins, Colorado, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sara Ensrud, Colorado 11:18.91; 2-Sarah Shepard, Colo.Springs 11:43.34; 3-Alicia Verhulst, Black Hills 11:55.23.
| Rhodes Lynx Invitational March 24, 2007 Memphis, Tennessee, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Calah Schlabach, Calvin 11:24.21; 2-Elizabeth Smith, Calvin 11:27.21; 3-Kalina Szteyn, Harding 11:43.97; 4-Katy Grant, Harding 11:57.97 [10 finish; Last = 14:18.33]
| Emory Classic March 24, 2007 Atlanda, Georgia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kelly Sullivan, Salisbury 11:24.72; 2-Page Bridges, Furman 11:26.53; 3-Lauren Shores, Emory 11:48.48; 4-Miranda Meeks, Campbellsville 11:51.53; 5-Leslie Tableman, Hope 11:51.99 [9 finish; Last = 13:41.77]
| Southern Illinois Spring Classic March 24, 2007 Carbondale, Illinois, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jill Blondell, E. Illinois 11:26.30; 2-A'Seret Dokubo, SIU 11:34.30; 3-Nefeteri Williams, SIU 11:34.90; 4-Heidi Lindeman, Marquette 11:45.90; 5-Kim Archer, E.Illinois 11:50.90 [9 finish; Last = 13:00.50]
| Springtime Invitational March 24, 2007 Auburn, Alabama, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Melanie Price, Ohio State, 11:26.90; 2-Amber DeHaan, Mid-America Nazarene 11:34.70; 3-Kelsey Stafford, VMI 11:58.70 [7 finish; Last = 13:33.61]
| Towson Invitational March 24, 2007 Towson, Maryland, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Cristina Falcone, Mary Washington 11:27.50; 2-Layla Naficy, Dickinson 11:50.52; 3-Megan DiGregorio, Towson 11:57.41 [14 finish; Last = 13:47.61]
| Cape Fear Classic March 24, 2007 Wilmington, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Alicia Valtin, Campbell Univ 10:46.62; 2-Charlotte Farquharson, Campbell Univ 11:57.23; DNF; Ashley Desjardins, Robert Morris Univ.
| Monmouth Opener March 24, 2007 West Long Branch, New Jersey, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Danielle Patoir, Rutgers 11:44.64; 2-Kathleen Duffy, Sacred Heart 11:50.26; 3-Sarah Peterson, Sacred Heart 11:55.56 [5 finish; Last = 12:27.88]
| Youth Meet March 24, 2007 Hamilton, New Zealand Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Sarah McSweeney (Born 90-01-08) 6:42.54; 2-Holly Sprosen 8:48.79. [McSweeney enhances her credentials for the 2007 World Youth Championships next July at Ostrava in the Czech Republic where qualifying time in 6:52]
| Wake Forest Invitational March 23, 2007 Winston-Salem, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Section/Race: 1-Tsehaye Dagnachew, unattached 10:33.51; 2-Kristina Roth, NC State 10:41.31; 3-Addie Bracy, North Carolina 10:42.35; 4-Katie Simon, Syracuse 11:01.22; 5-Morgan Stengel, NC 11:04.12; 6-Kara McKenna, NC State 11:07.35; 7-Lynne Mundy, Syracuse 11:08.88; 8-Laura Cummings, NC 11:14.40.
Second Section/Race: 1-Kristin Weible, Findlay-Ohio 11:07.83; 2-Katina Zuganelis, Georgia Tech 11:30.60; 3-Irene Jeptolo, Winston-Salem 11:30.74; 4-Kate Atkinson, High Point 11:42.89; 5-Stacie Stockard, IUP 11:57.17 [10 finish; Last = 13:54.91]
| UCI Collegiate Classic March 23, 2007 Irvine, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Robyn Ellerbrock, Cornell 10:43.90; 2- Elizabeth Calle, Yale 11:10.17; 3-Kendall Bruton, UC Irvine 11:14.10; 4-Bevin Peters, Yale 11:21.86; 5-Amber Gordan, UCI 11:35.31; 6-Molly O'Toole, Cornell 11:50.02; 7-Emily Bartlett, Cornell 11:59.48 [9 finish, 1 DNF; Last = 12:18.80]
| Charles Bowles Classic March 23, 2007 Salem, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Joanna Murphy, Linfield 10:51.60; 2-Megan Smith, Portland 11:30.86; 3-Shirlon Moncrief, W.Oregon 11:57.41 [7 finish; Last = 13:55.56]
| Fred Hardy Invitational March 23, 2007 Richmond, Virginia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Anna Brousell, Wm & Mary 11:27.02; 2-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:43.93; 3-Katie Kelly, Duquesne 11:48.58 [3 DNF, 8 finish; Last = 13:44.58]
| Univ of Washington Preview Meet March 17, 2007 Seattle, Washington, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kelly Strong, Asics 6:25.98 NR; 2-Mo Huber, Univ. Washington 7:13.00; 3-Karin Rohde, Seattle Pacific Univ 7:17.12; 4-Rebecca Williams, unattached 7:17.64; 5-Justine Clift, British Columbia 7:36.76; 6-Km Beamon, SPU 7:51.60 7-Valerie Matthews, Western Wash Univ 8:14.59; 8-Catherine McDonald, WWU 8:47.38.
Kelly MacDonald Strong had a 3000m steeple mark at this meet on 18 March 2006, set to expire yesterday on her IAAF Ranking List. So two days earlier she set a new USA Record for 2000m steeple, becoming the 2007 world leader for this event -- and thus improve her IAAF ranking.
| Jack Rose Relays March 17, 2007 Long Beach, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Robyn Ellerbrock, Cornell Univ 10:36.51; 2-Kirsten Barney, Utah Valley 10:49.48; 3-Mary Nothum, Utah Valley 11:01.23; 4-Kate Eborn, Southern Utah 11:46.07; 5-Ludi Valdez, Long Beach State 11:56.30 [6 finish; Last = 12;34.88]
| Baldy Castillo Meet March 17, 2007 Tempe, Arizona, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Meghan Leonard, Washington State Univ 10:45.20; 2-Nell Rojas, Northern Arizona 10:48.05; 3-Sara Trane, WSU 10:50.56; 4-Collier Lawrence, WSU 11:03.49; 5-Meghan Ginter, Northern Illinois 11:28.68 [6 finish; Last = 12:34.88]
| Georgia Relays March 17, 2007 Athens, Georgia, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Sabrina LeFort, UT Chattanooga 11:05.03; 2-Joy Griffith, Mississippi 11:27,43; 3-Page Bridges, Furman 11:30.93 [4 finish; Last = 13:39.50]
| Aztec Classic March 17, 2007 San Diego, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jenni Johnson, Santiago Canyon 11:08.44; 2-Celeste Tyson, San Diego State 11:19.59; 3-Jackie Duncan, SDS 11:33.71; 4-Sara Cates, SDS 11:52.73; 5-Anne Iddins, St. Thomas (Minneapolis) 11:58.38. [6 finish; Last = 13:46.77]
| Cal Poly Invitational March 17, 2007 San Luis Obispo, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Dallon Williams, Santa Barbara CC 11:16.65; 2-Meredith Hawkins, Fresno State 11:41.48. {3 finish; Last = 12:16.08]
| Early Bird Relays March 17, 2007 Cincinnati, Ohio, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Mary Ballinger, IPFW 11:29.49; 2-Valerie Hardesty, IPFW 11:35.98; 3-Danie Meiners, Xavier-Ohio 11:57.22 [9 finish; Last = 13:47.33]
| 49er Classic March 17, 2007 Charlotte, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Kate Atkinson, High Point 11:45.17 [7 finish; Last = 13:21.25]
| South African Senior Champs March 17, 2007 Durban, South Africa Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Tebogo Masehla 10:07.12; 2-Nolene Conrad 10:39.30; 3-Thandi Malindi 10:44.89; 4-Myrette Filmater 10:52.26.
| Distance Carnival March 16, 2007 Tucson, Arizona, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Stacie Liffeth Utah State 10:43.08; 2-Beth Sandoval, New Mexico State 11:24.33; 3-Vanessa Hawkins, Utah State 11:43.22 [4 finish; Last = 12:10.41]
| Occidental Distance Carnival March 16, 2007 Los Angeles, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Whitney Patton, San Marcos 11:22.24; 2-Emily Jones, San Marcos 11:24.64; 3-Claudia Bishop, Loyola Marymount 11:26.72; 4-Katie Mouzakis, Claremont 11:53.11, [16 finish; Last = 14:14.96]
| Shamrock Invitational March 16, 2007 Conway, South Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Desiree Bower, Kutztown 11:29.62; 2-Britany Zuver, Millersville 11:51.25; 3-Irene Jeptolo, Winston-Salem 11:54.43 [8 finish; Last = 13:58.33]
| Seahawk Invitational March 16, 2007 Wilmington, North Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Tricia Stege, John Carroll 11:35.94; 2-Mary Gilloon, John Carroll 11:50.23 [4 finish; Last = 13:23.64]
| Matador Invitational March 16, 2007 Northridge, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Celene Reyes, U.Calif- Riverside 11:39.40; 2-Alyssa Lewis, Bakersfield 11:59.10. [4 finish; last = 12;36.40]
| 2007 Australian National Championships March 10, 2007 Brisbane, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: March 11 - Under age 18 Women 2000m Steeple: 1-Samantha Carberry (91) Victoria 6:46.85; 2-Hollie Emery (90) New South Wales 7:01.55; 3-Kate Grope (91) South Australia 7:49.50; 4-Roisin O'Dwyer-Mazur (91) Queensland 8:00.98; 5-Meg Lyall (91) Tasmania 8:10.98.
March 10, Open Women 3000m Steeple: 1-Donna MacFarlane (77) Tasmania 9:34.21; 2-Marnie Ponton (84) Australian Capital Territory 10:16.39; 3-Sarah Grahame (89) Victoria 10:54.25; 4-Sophie Barker (86) Victoria 10:56.77 [MacFarlane betters 9:35.45 meet record of Melissa Rollison set in 2006.]
| Coastal Carolina Invitational March 10, 2007 Conway, South Carolina, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Piper Newby, Liberty 10:50.31; 2-Raissa Weiss, Slippery Rock 11:37.39; 3-Abby Bloom, Georgia Southern 11:47.51 [6 Finish; Last = 12:23.38]
| Ben Brown Invitational March 10, 2007 Fullerton, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Amanda Eichmann, CSU Fullerton 11:15.81; 2- Megan Johnson, Western State 11:20.85; 3-Kendall Bruton, UC Irvine 11:26.04; 4-Evelyn Ross, Claremont-Mudd 11:34.33; 5-Lisa Thomas, Western State 11:39.82; 6-Kirsten Drake 11:43.49; 7-Amber Gordon, UC-Irvine 11:46.43; 8-Alyssa Lewis, CSU Bakersfield 11:49.22; 9-Claudia Bishop, Loyola Marymount 11:53.56; 10-Tracy Dantema, UC Irvine 11:56.31. [20 Finish; Last = 13:57.94]
| Six-Team Meet March 10, 2007 Salem, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Jena Winger, Willamette Univ 11:17.72; 2-Maddie Coffman, WU 11:34.13; 3-Ashley Sharratt, WU 11:41.96; 4-Audrey Squires, WU 11:54.41 [6 Finish; Last = 12:13.77]
| Wildcat Relays March 10, 2007 Chico, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Marissa McPhail, Fresno State Univ 11:35.78; 2-Meredith Hawkins, Fresno State 11:36.64; 3-Megan Rolland, Humboldt State 11:44.42; 4-Dinora Moran, Chico State 11:58.77 [9 finish; Last = 13:58.32]
| Aggie Open March 10, 2007 Davis, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Danielle Ciraulo, Stanislaus 11:45.52; 2-Mandy Russ, Nevada 11:48.52; 3-Tiffany Knox, UC Davis 11:49.87 [7 finish; 2 DNF; Last = 14;07.07]
| Bobcat Open March 9, 2007 San Marcos, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Emily Loeffler, Trinity Univ 11:01.81; 2-Dana Mecke, UTSA 11:38.09.
| FAMU Relays March 9, 2007 Tallahassee, Florida, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Valerie Hardesty, IPFW 11:25.64; 2-Mary Ballinger, IPFW 11:30.41; 3-Jewel Wells, Alabama State 11:53.69 [8 finish; Last = 13:21.43]
| Northwestern Relays March 7, 2007 Nachitoches, Louisiana, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Katrina Nicholas, SFA 11:27.57; 2-Casey Brown, ULL 11:43.65; 3-Kirsten Wiesman, SFA 11:50.76.
| UCLA Invitational March 3, 2007 Los Angeles, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Ciara Viehweg, UCLA 10:49.67; 2-Hannah Roeder, UCLA 11:09.39; 3-Kelcie Wiemann, UCLA 11:15.29; 4-Amanda Eichmann, CS Fullerton 11:22.10; 5-Emily Jones, CS San Marcos 11:37.93; 6-Alyssa Lewis, CS Bakersfield 12:03.31 [11 finish; Last = 13:23.30]
| Cal Challenge Cup March 3, 2007 Irvine, California, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Christie Farson, UC Santa Barbara 11:23.02; 2-Ashleigh Montgomery, UC San Diego 11:31.40; 3-Amber Gordon, UC Irvine 11:50.97 [5 finish; Last = 12:28.05]
| Snow Bird Invitational March 3, 2007 Tallahassee, Florida, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Valerie Hardesty, IPFW 11:26.68; 2-Sarah Coghlan, North Florida 11:32.07; 3-May Ballinger, IPFW 11:53.63 [7 finish; Last = 13:14.81]
| Willamette Opener March 3, 2007 Salem, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Megan Smith, Portland 11:48.89; 2-Emily Hurd, Whitworth 12:17.25; 3-Maya Velez, Willamette 12:17.31 [9 finish; Last = 13:27.86]
| South Alabama Invitational March 3, 2007 Mobile, Alabama, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Jewell Wells, Alabama State 11:48.65; 2-Cassandra Perkins,South Alabama 12:19.42; 3-Jenna Mitchell, Alcorn State 13:52.46.
| Central Florida Invitational March 3, 2007 Orlando, Florida, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Women 2000m Steeple: 1-Elizabeth Fuller, UCF 7:24.26; 2-Allison Palmer, UCF 7:46.83; 3-Emily Wakely, UCF 7:51.79.
| BVU High School Invitational March 3, 2007 Dallas, Texas, USA Automatic Timing
|
---|
Results: Girls 2000m Steeple: 1-Brittney Boucher, SMH 8:24.00; 2-Stephanie Do, Hockaday 9:16.37; 3-Stephanie Gobran, Hockaday 9:46.18 [Last = 10:06.37]
| New Zealand National Champs March 3, 2007 Inglewood, New Zealand Automatic Timing
|
---|
Results: Youth Girls 2000m Steeple: 1-Sarah McSweeney (90) Waikato Bay 6:53.02; 2-Melissa. Murrihy (90) Waikato Bay 7:03.47; 3-Danielle Trevis, Taranaki 7:10.56. [NZL Girls Record for McSweeney]
| Ultimate Athletics 5th Meet March 2, 2007 Stellenbosch, South Africa Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Tebogo Masehla 9:57.17 New RSA record; 2-Nolene Conrad 10:32.44; 3-Pulane Mosome 10:48.72; 4-Myrette Filmalter 10:58.92; 5-Destiny Tities 11:23.13.. [Masehla is first South Africa woman under 10 minutes]
| Victoria Championships February 25, 2007 Melbourne, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Sarah Grahame (1989) 10:36.34; 2-Kristy Villis (76) 10:40.18; 3-Sophie Barker (86) 10:51.68; 4-Kathryn Rundle (78) 12:03.51; 5-Elise Aplin (88) 12:06.42 6-Bianca Share (84) 12:13.71; 7-Simone Ostrouska (88) 13:37.90. DQ: Marnie Ponton, first world leader of 2007.
| Queensland Under 18 Champs February 25, 2007 Nathan, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Natalie Dudowski (15) 7:30.60; 2-Roisin O'Dwyer-Mazur (16) 7:49.15; 3-Maegan Smith (17) 8:03.33; 4-Grace Mackintosh (17) 8:10.16.
| Western Australia Champs February 24, 2007 Perth, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: C. Lane 7:53.90; 2-C. O'Donnell 7:58.52; 3-M. O'Brien-Smith 9:07.60
| Gauteng North Championships February 24, 2007 Pretoria, South Africa Hand Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Myrette Filmater 11:26.5; 2-Carla Marais 11:57.3; 3-Tshitaamba Ravandalaala 12:35.8; 4-Granny Paledia 13:41.2.
| Western Province Championships February 24, 2007 Bellville, South Africa Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Destiny Tities 11:31.32; 2-Annika Almendro 12:29:49; 3-Gwendolene Almendro 12:46.97.
| Fourth Ultimate Athetlcs Meet February 17, 2007 Oudtshoom, South Africa Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Tebogo Masehla 10:39.21; 2-Pulane Mosome 11:06.05; 3-Destiny Tities 12:49.72.
| Victoria Shield Meet February 17, 2007 Williamstown, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Bianca Share 7:54.22; 2-Elise Aplin 7:57.12
| Waikato Championships February 17, 2007 Hamilton, New Zealand Automatic Timing
|
---|
Results: 2000 Metres Steeple: 1-Sarah McSweeney (1990) 6:53.73; 2-Melissa Murrihy (90) 7:01.64; 3-Andre-Maria Peake (90) 8:28.14; 4-Donna Atkinson (89) 8:48.02. [New Zealand Age 17 record for McSweeney]
| Victoria Shield Meet February 16, 2007 Melbourne, Australia Hand Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Samanatha Carberry 6:41.6; 2-Elise Clayton 6:57.3; 3-Juliette Booth 7:39.4; 4-Breanna Ryan 8:00.8; 5-Ruth Reidy 8:30.2
| 33rd Indian National Games February 12, 2007 Gowhati, India Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Sudha Singh 10:56.35; 2-Kamlesh Bhagel 10:57.76; 3-Kiran Tiwari 11:23.75; 4-Ibengoubi Devi 11:29.26; 5-G.Laxmi 11:51.33; 6-Anima Kujur 12:07.29; 7-Sangeeta Ekka 12:28.57. [9 competitors; 2 did not finish]
| Women-Only Meet February 10, 2007 Johannesburg, South Africa Hand Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Sylvia Tshetiayane 11:30.5, 2-Thato Makhopela 11:52.1. [both may be under age 15; our South Africa correspondent is seeking confirmation]
| Graeme Briggs Memorial Classic February 9, 2007 Hobart, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Donna MacFarlane, Tasmania 9:34.71; 2-Sarah McSweeney, New Zealand 10:27.33; 3-Sarah Grahame, Victoria 10:27.78; 4-Libby Clarke, Newstead 10:38.45; 5-Jessica Gilfillan, Queensland 10:48.40; 6-Katie Jameson, NSW 11:39.14 [10 finishers; last =12:54.06]
MacFarlane's fast time makes her current world leader for 2007, replacing Marnie Ponton.
| Third Ultimate Athletics Meet February 9, 2007 Port Elizabeth, South Africa Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Tebogo Masehla 10:05.51; 2-Nolene Conrad 10:34.94; 3-Pulane Mosome 11:07.59; 4-Vuyokazi Mabude 11:44.06.
| New South Wales Champs February 3, 2007 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Marnie Ponton (23) 10:08.54; 2-Katherine Conder (18) 10:58.15; 3-Hollie Emery (17) 11:17.95; 4-Mary Fien (35) 11:34.19; 5-Lynda Glasson (25) 12.26.58.
| Victoria Under 23 and Youth Champs February 3, 2007 Doncaster, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Samantha Carberry 6:43.35; 2-Elise Clayton 6:50.51; 3-Grace Thek 7:16.60; 4-Helena Hall 8:41.73.
| Senior Schools Champs February 3, 2007 Auckland, New Zealand Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Sarah McSweeny 6:59.98; 2-Annie Keown 7:59.08 [both in Age 16 group]
| New South Wales "Country" Champs January 28, 2007 Newcastle, Australia Hand Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Celia Sullohern (15) 7:20.8h; 2-Tia Brady (15) 8:07.7h; 3-Sarah Gunn (16) 8:41.60.
| South Australia Champs January 27, 2007 Adelaide, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Kristy Villis 10:46.61; 2-Jane Mudge 11:28.42; 3-Megan Brooks 12:10.21.
| Personal Best Meet January 26, 2007 Gold Coast, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: Participants' ages in parentheses
2000m Steeple: 1-Jessica Gilfillan (14) 6:47.12; 2-Natalie Dudowski (15) 7:49.23; 3-Roisin O'Dwyer (16) 7:53.94; 4-Jade Brandt (13) 8:13.42; 5-Maegan Smith (17) 8:37.72.
| All-Comers Meet January 25, 2007 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Charlotte Wilson (15) 7:25.27; 2-Jessie O'Brien (16) 7:51.69; 3-Cassie Dege (22) 8:03.05.
| Queensland Under Age 23 Champs January 21, 2007 Nathan, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Roisin O'Dwyer-Mazur, (1991) 12;26.01; 2-Cassie Dege (1985) 12:57.42; 3-Jacinta Nash (1986) 13:29.01
| Youth Olympic Festival January 19, 2007 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Samantha Carberry, AUS 6:42.54; 2-Elise Clayton, AUS 6:48.17; 3-Kate Sly, AUS 7:12.06; 4-Grace Thek, AUS 7:12.06; 5-Melissa Murrihy, NZL 7:22.51 [Meet attracted athletes from China and Oceania, who did well in some events, but none competed in girls steeple.]
| Shield Competition January 13, 2007 @ Boxhill - Melbourne, Australia Hand Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Samantha Carberry (16) 6:41.9; 2-Elise Clayton (16) 6:50.5; 3-Jessica Campbell (18) 8:41.9; 4-Kimberly Hart (16) 8:42.9; 5-Ruth Reidy 8:48.9.
| Shield Competition January 13, 2007 @ Williamstown - Melbourne, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m Steeple: 1-Elise Asplin 11:52.35; 2-Bianca Share 11:52.98; 3-Jacinta Nash 12:37.20.
| New South Wales Age Champs January 6, 2007 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Emery Hollie (17) 7:04.28; 2-Lauren McKillop (17) 7:14.54; 3-Charlotte Wilson (15) 7:37.13.
3000m Steeple: 1-Rebecca Lowe (19) 10:53.10; 2-Alexis McKillop (18) 11:09.13; 3-Katie Jamison (20) 12:12.98; 4-Michelle Delany (19) 12:44.19; 5-Stephanie Baker (18) 14:23.17.
| Personal Best Meet January 3, 2007 Gold Coast, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m Steeple: 1-Jessica Gilfillan (15) 6:43.93; 2-Maegan Smith (17) 8:19.36. DNF-Courtney Gilfillan (18).
| | Home | About Us
|
| |
Steeple Chics Store: Get cool stuff, promote the steeplechase |
The Runner's Cookbook
Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund |
Donate to the Jenny Crain Make It Happen Fund
http://www.jennycrain.net |
Website Design & Creation:
|
|