|
|
|
|
Jun 6-11, 2014 Steeple Results: Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included
(in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.
DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best
Armed Forces Champs June 12, 2014 Bandung, Indonesia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Yulianingsih 11:16.57; 2-Yanita Sari 11:41.93; 3-Bekti Ningsih Prima 12:24.63; 4-Osyidah Widyawati 13:35.89.
| NCAA Division 1 Semi-Finals June 11, 2014 Eugene, Oregon, USA Automatic Timing
|
---|
Results: First Semi: 1-Rachel Sorna, Cornell 9:53.76 P; 2-Shalaya Kipp, Colorado 9:56.72 P; 3-Rachel Johnson, Baylor 9:57.27 P; 4-Marisa Howard, Boise State 9:58.45 P ; 5-Alexa Aragon, Notre Dame 9:59.67 P; 6-Jessica Kamilos, Arkansas 10:01.06 T; 7-Pippa Woolven, Florida State 10:07.99; 8-Megan Patricelli, Oregon 10:12.29; 9-Victoria Voronko, Eastern Michigan 10:12.83; 10-Tansey Lystad, Portland 10:20.02; 11-Cornelia Griesche, Mississippi State 10:20.92 12-Mackenzie Chojnacky, Toledo 10:24.85.
Second Semi: 1-Leah O'Connor, Michian State 10:00.83 P; 2-Grace Heymsfield, Arkansas 10:03.84 P; 3-Maya Rehberg, Iona 10:05.07 P 4-Sarah Martinelli, West Virginia 10:05.27 P; 5-Liberty Miller, Washington 10:05.40 P
6-Tova Magnusson, Southern Methodist 10:07.98 T; 7-Madelin Talbert, Lipscomb 10:13.70; 8-Andrea Harrison, BYU 10:23.81; 9-Catie Arrigoni, Eastern Washington 10:24.66; 10-Alex Leptich, Michigan 10:34.81 11-Kristen Zillmer, Illinois State 10:42.86; 12-Tori Gerlach, Penn State 10:51.17.
| Pfingstsportfest June 9, 2014 Rehlingen, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Antje Moldner-Schmidt, GER 9:38.30; 2-Birtukan Fente, ETH 9:39.67; 3-Sandra Eriksson, FIN 9:51.84; 4-Katarzyna Kowalska, POL 9:53.96; 5-Fabienne Schlumpf, SUI 9:56.71; 6-Virginia Nyambura (1993) KEN 10:02.18; 7-Sanaa Koubaa, GER 10:04.91.
| Mohammed VI d'Athletisme June 8, 2014 Marrakech, MAR Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Hiwot Ayalew, MAR 9:24.11; 2-Ruth Chebet, KEN 9:27.90; 3-Salima Elouali Alami, MAR 9:32.23; 4-Amina Bettiche, ALG 9:34.20; 5-Etenesh Diro, ETH 9:39.00; 6-Birtukan Adamo, ETH 9:42.24; 7-Sviatlana Kudzelich, BLR 9:45.37 8-Mekded Bekele, ETH 9:47.44; 9-Silvia Danekova, BUL 10:07.09; 10-Fadwa Sidi Madane, MAR 11:05.74. [DNF - Teresa Urbina, ESP and Natalya Izmodenova, RUS]
| International Balaton Champs June 8, 2014 Veszprem, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Viktoria Gyurkes (1992) 10:20.03; 2-Kriszta Koszas (1994) 10:44.29; 3-Vera Gulyas 11:31.02; 4-Imola Nagy (1997) 11:35.20; 5-Annabella Varga (1993) 12:45.04.
| KBS National Meeting June 8, 2014 Yeosu, Korea Automatic Timing
|
---|
Results: Women (June 9): 1-Lee Se-Jung 10:33.36; 2-Lee Eun-Hye 10:44.69; 3-Nam Bour-Ha-Na 10:49.23; 4-Shim Mi-Young 10:51.42; 5-Oh Young-Hyun 11:12.24; 6-Lee So-Hee 11:42.84.
High School Girls (June 8) 1-Kim Young-Ji (1996) 11:17.69; 2-Cho Ha-Rim (1996) 11:22.57; 3-Kim Ji-Min (1997) 11:32.65; 4-Ha Jae-Eun 11:43.65; 5-Lee Jae-Young 11:51.16; 6-Jang Suh-Hee 11:56.07.
| Japanese National Championships June 8, 2014 Fukushima, Japan Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Misaki Sango 9:49.85; 2-Mayuko Nakamurai 9:53.87; 3-Misato Horie 10:05.80; 4-Kanako Kitamoto 10:12.40;
5-Chikako Mori 10:12.53; 6-Nana Sato10:16.55; 7-Minori Hayakari 10:19.00; 8-Yoshika Arai 10:23.96; 9-Moeno Shimizu 10:28.03; 10-Yukika Shinoda 10:38.07; 11-Junko Shimizu 10:44.59.
| Music City Distance Carnival June 7, 2014 Nashville, Tennessee, USA Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Nicole Bush, Furman Elite 9;34.76; 2-Carmen Graves, Roanoke Valley 9:55.97; 3-Mary Goldkamp, Adidas 9:56.00; 4-Rebecca Stowe, New Jersey 9:57.37; 5-Michelle Finn, Adidas 10:04.20; 6-Krista Moylan, unattached 10:11.70; 7-Mary Ballinger, Zap Fitness 10:17.20; 8-Maggie Callahan, HTS Elite 10:26.16; 9-Laura Cummings, HTS Elite 10:28.99; 10-Lisa Cary, unattached 10:50.19; 11-Katharine Showalter, Funky Town 11:02.60. [DNF Ashley Berry, Bermuda ]
| Club Championships June 7, 2014 Santander/Valencia, Spain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Diana Martin Giminez 9:59.22; 2-Beatriz Esteban Molinero 10:31.34 3-Raquel Landin Cobos 10:33.86;
4-Andrea Salvador Pascual 10:52.73 5-Victoria Salvadores (14 Oct 1996) 10:58.01.
| National Inter-State Senior Champs June 7, 2014 Lucknow, India Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Lalita Babar 10:10.38; 2-Nandini Gupta 11:14.33; 3-Chinta Yadav 11:15.40; 4-Kiranjeet Kaur 11:17.57; 5-Chavi Yadav 11:29.15; 6-S.Padmavathy 11:36.10; 7-Manisha Salunkhe 11:37.99; 8-Sumati Das 12:32.33.
[DNF: Sudha Singh]
| National Championships June 7, 2014 Lefkosia, Cyprus Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Elpida Christodoulidou 11:21.32; 2-Chrystalla Hadjipolydorou (1993) 11:43.23; 3-Evanthia Constantinou (1998) 11:53.82; 4-Nicolette Hadjipolydorou (1995) 12:44.00; 5-Ioanna Petrou (1999) 12:48.24 [8 finish; Last = 14:11.57]
| BMC Personal Best Classic June 7, 2014 Buckinghamshire, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m SC 1-Katie Ingle (4 Mar 95) 4:50.89; 2- Emily Smith (5 Dec 95) 5:04.35; 3-Rebekah Ward (10 Feb 97) 5:06.33 4-Holly Brown (under 20) 5:15.29; 5-Kathryn Ditton (8 Nov 97) 5:17.56; 6-Lauren Hawtin (24 Jan 95) 5:19.00; 7-Catrina Thomas (18 Feb 97) 5:22.85; 8-Kayli Walford (30 July 96) 5:23.69.
[11 finish; Last = 5:58.43]
| National Meeting June 6, 2014 Montbeliard, France Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Birtukan Adamu, ETH 9.35.32 2-Birtukan Fente Alemu, ETH 9.36.63; 3-Mekdes Bekele, ETH 9.42.23; 4-Maeva Danoi, FRA 9.54.91; 5-Marie-Eliane Saholinirina, MAD 9.59.43; 6-Claire Perraux 10.00.58.
| Provincial High School Champs June 6, 2014 Mississauga, Ontario, Canada Automatic Timing
|
---|
Results: 1500m SC: 1-Mary Margaret Scheunert 5:07.82; 2-Callie McGuire 5:08.72; 3-Emily Druin 5:09.25; 4-Paige Sandwell 5:09.64; 5-Brianna Dolderman 5:15.14; 6-Katerina Cerone 5:16.45; 7-Bayley Quinn 5:17.77; 8-Emma Helms 5:23.36. [11 finish; Last = 5:31.98]
| Great Southwest Classic June 6, 2014 Albuquerque, New Mexico, USA Automatic Timing
|
---|
Results: High School 2000m SC: 1-Carisma Lovato, Los Luna 7:33.09; 2-Cassey Amberg, Albuquerque 8:16.48;
3-Crissey Amberg, Albuquerque 8:16.66; 4-Veronica Brtek, Colorado 8:22.17; 5-Sarah James, Eagle Mountain Utah 8:34.39; 6-Shannon Heil, Provo Utah, 8:35.42; 7-Lochlyn Bickmore, Saratoga Springs Utah 8:35.43;
8-Valentine Taylor, Grand Junction Utah 8:35.71. [11 finish; Last = 9:49.47]
| | Home | About Us
|
| |
Steeple Chics Store: Get cool stuff, promote the steeplechase |
The Runner's Cookbook
Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund |
Donate to the Jenny Crain Make It Happen Fund
http://www.jennycrain.net |
Website Design & Creation:
|
|