|
|
|
|
Jun 17-22, 2014 Steeple Results: Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included
(in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.
DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best
England U23 & U20 Champs June 22, 2014 Bedford, Great Britain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Iona Lake 10:23.78; 2-Katie Ingle 10:26.22; 3-Amy-Eloise Neale 10:30.04; 4-Nicole Taylor 10:45.36;
5-Philippa Bowden 10:55.38; 6-Laura Riches 11:00.53; 7-Danielle Beattie 11:07.08; 8-Rachel Langbein 11:15.46; 9-Victoria Walker 11:19.48; 10-Aimee Pratt 11:29.83.
This meet helps GBR determine entrants for 2014 World Junior Championships in July, but Lake (age 21) is too old.
| National Championships June 22, 2014 Baghdad, Iraq Hand Timing
|
---|
Results: 2000m SC, Youth Girls: 1-Zainab Ibrahim 8:53.0; 2-Duha Ahmed 8:56.4.
| European Team Champs Super League June 21, 2014 Braunschweig, Germany Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Charlotta, Fougberg, SWE 9:35.92; 2-Antje Moldner-Schmidt, GER 9:40.21; 3-Katarzyna Kowalska, POL 9:41.78; 4-Diana Martin, ESP 9:42.18 SB; 5-Yekaterina Doseykina, RUS 9:42.61; 6-Claire Perraux, FRA 9:49.64; 7-Lennie Waite, GBR 9:52.46; 8-Ozlem Kaya, TUR 9:58.97; 9-Valeria Roffino, ITA 10:02.56 PB; 10-Oksana Rayta (5 Mar 93) UKR 10:28.43; 11-Tereza Novotna (20 May 92) CZE 11:12.37; 12-Jolanda Verstraten, NED 11:19.97.
| European Team Champs, First League June 21, 2014 Tallinn, Estonia Hand Timing
|
---|
Results: 1-Sandra Eriksson, Finland 9:40.36; 2-Marusa Mismas (1994) Slovenia 9:40.49; 3-Jekaterina Patjuk, Estonia 9:50.15; 4-Kerry O'Flaherty, Ireland 9:53.18; 5-Carla Salome Rocha, Portugal 9:55.79; 6-Cristina Casandra, Romania 9:58.65; 7-Viktoria Gyurkes, Hungary 10:00.05; 8-Maria Pardalou, Greece 10:00.87 9-Nastassia Puzakova, Belarus 10:02.98; 10-Kristine Eikrem Engeset, Norway 10:06.98; 11-Charlotte Sijmens (1996) Belgium 10:32.98; 12-Vaida Zusinaite, Lithuania 10:39.29.
| European Team Champs, Second League June 21, 2014 Riga, Latvia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Danekovia Silvia, Bulgaria 9:43.13 SB; 2-Jelizarova Polina, Latvia 9:52.62; 3-Astrid Leutert, Switzerland 10:01.13; 4-Simone Glad, Denmark 10:23.27 PB; 5-Jasmina Pruginic, Serbia 10:48.43; 6-Julia Millonig, Austria 10:55.30; 7-Nikolina Hrelec, Croatia 11:10.66; 8-Katarina Pokorna, Slovakia 11:24.82 PB
| European Team Champs, Third League June 21, 2014 Tbilisi, Georgia Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Rahima Zukic, Bosnia & Herzegovina 11:08.59; 2-Megal Atias, Israel 11:30.13; 3-Giuli Dekanadze, Georgia 12:04.78; 4-Chrystalla Hadjipolydorou, Cyprus 12:07.60; 5-Liz Weiler, Luxembourg 12:08.33; 6-Monalisa Camilleri 12:18.15; 7-Helga Gudny Eliasdottir, Iceland 12:27.81; 8-Julia Tcaciova, Moldova 12:38.87. [11 finish; Last = 15:49.24]
| Atletismo Meet June 21, 2014 Bilbao, Spain Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Teresa Urbina, ESP 9:55.06; 2-Diana Martin, ESP 10:08.04; 3-Sara Treacy, IRL 10:11.98; 4-Fabiana Lafuente, ESP 10:23.22; 5-Maria Jose Perez, ESP 10:25.28; 6-Marta Bote, ESP (01 Jul 96) 10:31.67 PB; 7-Sonia Labrado, ESP 10:36.67 8-Clara Simal, ESP 10:42.67; 9-Margarita Fuentes-Pila, ESP 10:47.93 PB; 10-Vanesa Pacha, ESP 10:47.99. [Season Best for Urbina, Lafuente, Labrado. Simal ]
| Hungarian Youth (under age 18) Champs June 21, 2014 Zalaegerszeg, Hungary Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC: 1-Lili Toth 6:55.90; 2-Nikolett Rago 7:36.39; 3-Barbara Purgai 7:42.50. [all born in 1998]
On the next day (June 22) Lili Toth won the 3000m flat race in 10:05.06.
| Morocco Championships June 21, 2014 Rabat, Morocco Hand Timing
|
---|
Results: 1- Salima El Ouali Alami 9:42.2; 2. Kaltoum Bouaasayrya 10:08.4; 3-Hafida Benjilali 10:20.8, 4. Sanae El Mansouri 10:25.7, 5. Kawtar Ameur 11:06.5, 6. Houda Rahmouni 13:10.9. [Hand Timing]
| Club Champs (Stage 1) for Women June 21, 2014 Tehran, Iran Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Fahimeh Kalhor 12:02.61; 2-Mahsa Keshavarz 12:20.29; 3-Anahita Soltani 12:26.02;
| Italian Youth Championships June 20, 2014 Rieti, Italy Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC: 1-Nicole Svetlana Reina (1997) 6:37.85 MR; 2-Federica Zenobi (1997) 6:59.64; 3-Eleonora Curtabbi (1977) 7:14.03; 4-Giada Scantaamburlo (1997) 7:19.41; 5-Veronica Mordeglia (1998) 7 21.27;
6-Francesca Comiotto (1997) 7:24.59; 7-Erica Sorrentino (1998) 7:26.48; 8-Clara Tasca (1998) 7:26.48;
9-Sofia Casagrande (1997) 7:35.29; 10-Iliara Lameri (1998) 7:39.32
| National Competition June 20, 2014 Goseong, Korea Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Shim Mi-Young 10:43.91; 2-Nam Bour-Ha-Na 10:44.13; 3-Lee Hyun-Ok 10:49.34; 4-Shon You-N (1995) 11:08.72;
| Golden Spike June 17, 2014 Ostrava, Czech Republic Automatic Timing
|
---|
Results: 1-Hyvin Kiyeng Jepkemoi, KEN 9:22.58; 2-Salima Elouali Alami, MAR 9:23.27; 3-Birtukan Adamu, ETH 9:27.29; 4-Amina Bettiche, ALG 9:29.20; 5-Birtukan Fente, ETH 9:30.75; 6-Sviatlana Kudzelich, BLR 9:32.79;
7-Buzuayehu Mohamed, ETH 9:40.26; 8-Mekdes Bekele, ETH 9:46.27; 9-Genevieve LaCaze, AUS 9:48.85;
10-Natalya Gorchakova, RUS 9:51.56; 11-Matylda Szlezak, POL 10:04.84; 12-Magdalene Masai, KEN 10:20.90;
DNF -Virginia Nyambura , KEN.
| | Home | About Us
|
| |
Steeple Chics Store: Get cool stuff, promote the steeplechase |
The Runner's Cookbook
Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund |
Donate to the Jenny Crain Make It Happen Fund
http://www.jennycrain.net |
Website Design & Creation:
|
|