|
|
|
|
Feb 5-8, 2015 Steeple Results: Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included
(in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.
DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best
Krasnodar Governor Prizes February 8, 2015 Krasnodar, Russia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC Indoor: 1-Yekaterina Doseykina 6:17.69; 2-Svetlana Shestakova 6:42.97.
| New South Wales Junior and Youth Champs February 7, 2015 Sydney, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m SC, under age 20: 1-Georgia Winkcup (18) 10:56.40; 2-Paige Campbell (19) 11:29.64; 3-Rachel Knellwolf (18) 13:37.27.
2000m SC, age 16: 1-Briony Norton 7:21.98; 2-Elly Gallagher 7:29.39; 3-Kelsey Gray 7:39.32; 4-Clare Dobson 8:20.45.
2000m SC, age 15: 1-Ellen Kriedmann 7:50.06; 2-Grace Greenhalgh 7:55.29.
2000m SC, age 14: 1-Taylor Porter 7:43.76; 2-Sophie Gocher 7:46.76; 3-Victoria Kennedy 7:59.40; 4-Samantha Brown 8:03.33; 5-Sophie Smith 8:51.04.
| Interclub Meet February 7, 2015 Mile End, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC: 1-Jenna Kelley 7:18.76; 2-Lucie Spurling 7:46.43; 3-Stephanie Bevan 8:09.57; 4-Megan Brooks 8:26.56.
| Western Australia State Championships February 6, 2015 Perth, Australia Automatic Timing
|
---|
Results: 3000m SC, all born in 1997: 1-Tarinah Nazaroff 11:19.66; 2-Gracie Lee 11:38.33; 3-Emily Hadwiger 11:51.90
2000m SC: 1-Emma van der Meer (1998) 7:04.45; 2-Kiarra Nazaroff (2000) 7:18.65; 3-Hayley Teasdale, (2000) 8:20.29; 4-Bernise Roelofse (2000) 8:40.54.
2000m SC, under age 17 (all born in 1999) 1-Abigail D'Sylva 6:53.22; 2-Tanisha Cayley 7:39.38; 3-Sarah Hynes 8:13.94; 4- Niamh Wilkins 8:20.34.
| Russian Junior Championships February 5, 2015 Novocheboksarsk, Russia Automatic Timing
|
---|
Results: 2000m SC / Indoor: 1- Anna Kosheleva 6:31.74; 2-Diana Donchenko 6:40.21; 3-Aida Safarova 6:43.50; 4-Alina Subbotina 6:49.73; 5-Viktoriya Solovyova 6:52.14; 6-Aleksandra Davydova 6:52.16; 7-Yekaterina Blokhina 6:54.51; 8-Nina Troshkina 6:57.44; 9-Yana Yashina 6:59.53.
| | Home | About Us
|
| |
Steeple Chics Store: Get cool stuff, promote the steeplechase |
The Runner's Cookbook
Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund |
Donate to the Jenny Crain Make It Happen Fund
http://www.jennycrain.net |
Website Design & Creation:
|
|