Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments


Apr 15-18, 2010 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Junior Championships
April 18, 2010
Shijiazhuang, China
Automatic Timing
Results:
1-Li Jiao (1994) 10:22.51; 2-Sun Ran (1991) 10:33.28; 3-Yin Annuo 10:33.61.

Jatim Open Champs
April 18, 2010
Sidoarjo, Indonesia
Automatic Timing
Results:
1-Olivia Sadi 10:59.02; 2-Yulianingsih 11:01.01; 3-Rini Budiarti 11:27.44.

Australian National Champs
April 17, 2010
Perth, Australia
Automatic Timing
Results:
1-Melissa Rollison, QLD, 10:17.51; 2-Lara Nicod, NSW, 10:33.4; 3-Charlotte Wilson, NSW, 10:41.95. 4-Susannah Stockwell, WA, 10:45.35; 5- Sarah McSweeney, NZL, 11:02.34; 6-Charlotte Lane, WA, 11:17.33. 7-Hannah Castle, WA, 11:45.86; 8-Leanne Goleb-iowski, NSW, 11:52.14. [Selection meet for AUS team to 2010 Com-monwealth Games at Delhi. Rollison was second in 2006 Games.]

Larry Ellis Invitational
April 17, 2010
Princeton, New Jersey, USA
Automatic Timing
Results:
First five finishers affiliation = all Syracuse University

1-Rebekah MacKay 10:20.07; 2-Stefanie Slekis 10:20.68; 3-Hea- ther Stephens 10:23.77; 4-Natalie Busby 10:29.41; 5-Cassie White 10:29.87; 6-Kelsey Malmquist, Georgetown 10:33.11; 7-Lesley Higgins, NYAC 10:39.11; 8-Karen Roa, U of-Mass Amherst 10:54.97; 9-Mallory Anderson, Columbia 10:55.29; 10-Lindsay Raulli, Binghamton 10:56.62; 11-Debbie Isen, Ver-mont 10:58.12 [31 finish; Last = 11:51.53]

Dave Rankin Invitational
April 17, 2010
West Lafayette, Indiana, USA
Automatic Timing
Results:
1-Sarah Klaczynski, Purdue 10:45.12; 2-Crystina Ridenour, IPFW 10:50.01; 3-Crystal Reichert, IPFW 10:53.60; 4-Maddie Aufmann, Illinois 11:00.00 [10 finish; Last = 12:46.16]

Long Beach Invitational
April 17, 2010
Cerritos, California, USA
Automatic Timing
Results:
1-Yolanda Ugalde, Mexico 10:45.17; 2-Jessie Vickers, Grand Valley 10:57.73; 3-Heather Haug, Montana State 11:08.37 [11 finish; Last = 12:19.85]

All-Ohio Championships
April 17, 2010
Athens, Ohio, USA
Automatic Timing
Results:
1-Amanda Mirochna, Miami of Ohio 10:48.73; 2-Maggie Bingham, Miami/Ohio) 10:50.65; 3-Lilian Jelimo, Cincinnati 10:50.74; 4-Erin Calvelage, Findlay 10:59.65; 5-Ecaterina Gheorghiu. Kent State 11:01.47.

ACC Championships
April 16, 2010
Clemson, South Carolina, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jennifer Dunn, Florida State 10:26.03; 2-Emily Schwitzer, Duke 10:31.49; 3-Kara McKenna, NC State 10:31.92; 4-Samantha Dow, Virginia Tech 10:35.01; 5-Amanda Quick, Florida State 10:35.60; 6-Mary Carleton Johnston, Duke 10:36.12; 7-Annie Martin, Georgia Tech 10:41.38; 8-Alyssa Kulik, Clemson 10:41.90; 9-Stephanie Buffo, Clemson 10:42.25; 10-Erin Redden, Wake For-est 10:51.45; 11-Lauren Doherty, NC State 10:55.25; 12-Samantha Stafford, Virginia 10:55.66

[18 finishers; Last = 11:37.55]

Volunteer Track Classic
April 16, 2010
Knoxville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
High School Girls 2000- meter Steeplechase

1-Sarah Dorrell 7:28.67; 2-Megan Klein 7:44.06; 3-Whitney Thornburg 7:57.42; 4-Maggie Carey 7:59.06; 5-Nina Brown 8:14.56; 6-Sara List 8:20.57; 7-Deanna Butler 8:23.32; 8-Lydia Lowe 8:27.28; 9-Katie Ostrouchov 8:33.86; 10-Abby Holt 8:36.19; 11-Melissa Ferner 8:37.52; 12-Kacie Meredith 8:40.71; 13-Taylor Williams 8:50.67; 14-Hilary Lynch 8:57.28 [28 entrants and 22 finishers - both more than 2009 national H.S. meet]

Kansas Relays
April 16, 2010
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
High School Girls 2000-meter Steeplechase

1-Liz Reida 7:19.04; 2-Lisa Imgrund 7:33.50; 3- Melody Elswick 7:46.60; 4-Katie Hand 8:00.00; 5-Connor Twombly 8:09.22; 6-Rebecca Senn 8:12.96; 7-Abi Hartzell 8:30.33; 8-Blakelee Kimmis 8:36.73; 9- Halle Suderman, WIC5, 8:55.17. 10-Sarah White 9:17.66.

Vanderbilt Invitational
April 16, 2010
Nashville, Tennessee, USA
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Schmidt, unat 10:53.05; 2-Allie Scalf, Vanderbilt 11:01.43; 3-Marla Bailey, Mid. Tenn. State 11:05.20 [9 finish; Last = 12:35.78]

Kansas Relays
April 16, 2010
Lawrence, Kansas, USA
Automatic Timing
Results:
2000m High School Steeple: 1-Liz Reida (11) Kickapoo 7:19.04; 2-Lisa Imgrund (12) Shawnee 7:33.50; 3-Melody Elswick (12) Kickapoo 7:46.60; 4-Katie Hand (11) Wichita 8:00.00; 5-Connor Twombly (12) Baldwin 8:09.22; 6-Rebecca Senn (12) Kickapoo 8:09.22 [10 high school finishers at historic college relays meet]

Mt. SAC Relays
April 15, 2010
Walnut, California, USA
Automatic Timing
Results:
Invitational Race: 1-Emma Coburn, Colorado 9:56.29; 2-Lennie Waite, SCO 9:56.73; 3-Kristen Hemphill, Colorado State 10:02.59; 4-Yoshika Arai, JPN 10:07.25; 5-Fiona Crombie, NZL 10:15.80; 6-Lois Ricardi Keller, unat 10:16.50; 7-Juliane Masciana, unat 10:18.97; 8-Allix Lee-Painter, Idaho 10:19.15; 9-Stephanie Perleberg, Wisconsin-La Crosse 10:21.87; 10-Meredith Macgregor, CAN-Valley Royals 10:23.43; 11-Jayne Grebinski, Marquette 10:23.86; 12-Kauren Tarver, Arizona State 10:26.61; 13-Katy Andrews, BYU 10:27.00; 14-Megan Rolland, Humboldt State 10:30.84; 15-Mary Ballinger, Southern Indiana 10:34.23; 16 Nell Rojas-Northern Arizona 10:34.64; 17-Cherise McNair, Arizona State 10:35.97; 18-Rachel Lange, BYU 11:01.56.

Olympic Development Race: 1-Bevin Kennelly, CAN 10:26.70; 2-Hillory Davis, Western State 10:26.90; 3-Alicia Nelson, Adams State 10:26.98; 4-Katie Voigtlander, UC Santa Barbara 10:29.75; 5-Klara Bodinson, SMU 10:31.32; 6-Kendra Woodson, Oklahoma State 10:33.17; 7-Cassie Mitchell, Adams State 10:33.57; 8-Sarah Lyle, Western State 10:35.62; 9-Karie McDonald, Grand Valley State 10:36.22; 10-Cali George, Arkansas 10:43.25; 11-Sarah Muniz, UNLV 10:43.42; 12-Evelyn Ross, unat 10:43.65; 13-Rebecca Winchester, Grand Valley 10:44.97; 14-Nicole Bowler, unat 10:45.78; 15-Hallidie Wilt, Alaska Anchorage 10:48.90; 16-Erika Mendez, PR National Team 10:50.05; 17-Nicole Peters, Colorado State 10:50.98; 18-Janette Cary, Adams State 10:52.01; 19- Karen Greuel, Wisconsin 10:57.89; 20-Karlye Wolff, Wisconsin 10:59.05.

University / Open Race: 1-Courtney Olsen, Western Washington 10:42.55; 2-Marie Patton, Colorado Mines 10:42.87; 3-Nicole Davis, South Dakota State 10:50.01; 4-Yolanda Ugalde, MEX 10:53.31; 5-Andrea Jacobs, UC Santa Barbara 10:54.47; 6-Halsey Fowler, Rice 10:56.11; 7-Mallory Celaya, MSAC 10:57.81 [20 finish/Last 12:02.61]


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: