Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments


July 15-18, 2010 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


German Champs
July 18, 2010
Braunschweig, Germany
Automatic Timing
Results:
1-Susi Lutz, Regensburg 10:09.20; 2-Jana Sussman, Nordheide 10:11.15; 3-Birte Schutz, Wattenscheid 10:14.65; 4-Julia Hiller, Quelle Furth 10:19.30; 5-Veronica Pohl, Koln 10:20.07; 6-Sanaa Koubaa, Hilden 10:24.13; 7-Friederike Feil, Dortmund 10:36.88; 8-Annika Scheunemann, Berlin 10:38.86.

[Personal bests for Sussman, Pohl, and Scheunemann]

Czech Republic Champs
July 18, 2010
Trinec, Czech Republic
Automatic Timing
Results:
1-Lucie Sekanova 10:12.74; 2-Ivana Sekyrova 10:54.26; 3-Tereza Novotna (92) 11:04.45; 4-Zaneta Kempna (91) 11:14.11; 5-Helena Tlusta (93) 11:27.87; 6-Lucie Krizova 11:43.61; 7. Anna Kratka 12:00.67, 8.Jana Javurkova 12:08.57.

Dutch Championships
July 18, 2010
Amsterdam, Netherlands
Automatic Timing
Results:
1-Andrea Deelstra 10:15.08; 2-Jolanda Verstraeten 10:32.96; 3-Laura Nicod 10:33.23.

Kerala State InterClub Champs
July 18, 2010
Kochi, India
Automatic Timing
Results:
1-M.V.Remeswari 11:48.37; 2-Princy Chacko 12:26.08; 3-Desty Sunny (1991) 12:27.39.

Estonian Championships
July 18, 2010
Tallinn, Estonia
Automatic Timing
Results:
1-Jekaterina Patjik 10:33.58; 2-Kristina Dolmatova 10:45.66; 3-Janika Ardel 11:16.50 [6 finish; Last = 13:47.48]

Spanish Championships
July 17, 2010
Aviles, Spain
Automatic Timing
Results:
1-Rosa Maria Morato 9:45.57; 2-Zulema Fuentes-Pila 9:46.28; 3-Eva Arias 10:01.48; 4-Maria Teresa Urbina 10:13.36; 5-Sonia Larado Sanchez 10:19.71; 6-Wanda Sanchez Garcia 10:27.04; 7-Veronica Perez Rodriguez 10:29.20; 8-Elena Hidalgo 10:33.55 [15 finishers; Last = 11:15.68] Winner passed 2000m in 6:37.68.

England Championships
July 17, 2010
Gateshead, Great Britain
Automatic Timing
Results:
1-Tina Brown 10:11.19; 2-Laura Parker 10:41.34; 3-Shavaun Henry 11:16.96; 4-Diane Kennedy 11:28.80; 5-Sophie Gibbens 11:56.97; 6-Kate Spilsbury 12:04.12.

Track City Meet
July 17, 2010
Eugene, Oregon, USA
Automatic Timing
Results:
2000m SC:

Born 1992-93: 1-Adrianna Royal 7:30.99; 2-Priscilla Timons 7:32.13; 3-Keikoanne Hollins 7:49.51; 4-Kailey Ulland 7:53.11; 5-Tamara Kulla 8:12.14; 6-Allyson Swan 8:24.99.
[Royal also won the 1500m run in 4:58.70 and the 800m run in 2:23.08.]

Born 1994-95: 1-Kaitlyn McKinney 8:11.86; 2-Zia Matti 8:53.76; 3-Annika Holstrom 9:28.45.

Greek Youth Championships
July 17, 2010
Serres, Greece
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Maria Zografaki (93) 6:50.46 NYR; 2-Maria Kaliakouda (93) 7:15.84; 3-Konstadina Petroulaki (93) 7:31.79; 4-Melissa Siahou (93) 7:42.09; 5-Afordakou Piyi-Rafaella (94) 8:03.96; 6-Malakou Arhodo (94) 8:25.54; 7, Markarian Vardoui (94) 8:26.02; 8-Ekaterini Koumoudi (94) 8:34.62; 9-Hariklia Pappa (93) 8:51.06.

Romanian Championships
July 16, 2010
Bucharest, Romania
Automatic Timing
Results:
1-Ancuta Bobocel 10:04.63; 2-Liliana Danci (1990) 10:29.55; 3-Denisz Dragomir (1992) 10:41.08..

Korean Junior Champs
July 16, 2010
Gangwon, Korea
Automatic Timing
Results:
1-Shin Sa-Hin (1992) 11:46.69; 2-Kim Eun-Kyong 12:53.30

French Junior Champs
July 16, 2010
Niort, France
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Nina Habold (93) 6:59.44; 2-Marie Bouchard (93) 7:07.12; 3-Paola Martin (93) 7:13.16; 4-Laura Sagnard ((93) 7:18.05; 5-Amelie Mettler (93) 7:27.67; 6-Candice Giudi-celli (94) 7:33.90; 7-Mathilde Varineur (94) 7:39.19; 8-Margot Pelanne (93) 7:40.90; 9-Maud Carriere (93) 7:46.27; 10-Anne-Cecile Weibel (94) 7:47.83; 11-Cindy St, Martin (93) 7:54.59; 12-Sally Safir (94) 7:56.68 [ dnf, 15 finishers; Last = 8:10.17}

Grand Prix Meet
July 15, 2010
Karlstad, Sweden
Automatic Timing
Results:
1-Koruhubsh Itaa Bedada (92) ETH 9:46.56; 2-Elizabeth Mueni (91) KEN 9:49.91; 3--Mariya Shatalova, UKR 9:59.53; 4-Ulrika Johansson, SWE 10:05.05; 5-Dana Buchanan, CAN 10:13.80; 6-Charlotta Fougberg, SWE 10:16.01; 7-Lydia Willemse, CAN 10:23.23; 8-Jekaterina Patjuk, EST 10:34.07.

Bedada led at 1km in 3:18.0 and at 2km in 6:38.4.

Vattenfall
July 15, 2010
Lappeenranta, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Minori Hayakari, JPN 9:52.10; 2-Livia Toth, HUN 9:54.16; 3-Valerya Mara, UKR 9:54.96; 4-Sandra Eriksson, FIN 10:05.59; 5-Minni Maria Kangas, FIN 10:30.02.


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: