Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments


Jan 15-29, 2011 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Glynis Nunn Meet
January 29, 2011
Southport, Australia
Automatic Timing
Results:
1-Jessica Handsaker (16) 7:56.50; 2-Helen Baade (17 ) 8:06.08; 3-Darcey Campbell (14) 8:06.53; 4-Zara Simmons (14) 8:59.03; 5-Katya Martin (14) 9:53.90.

UAAP Championships
January 29, 2011
Pasig, Philippines
Hand Timing
Results:
3000m SC: 1-Dalyn Carmen 11:43.8; 2-Mary Ann de la Cruz 11:50.9; 3-Nancy Pilaro 11:54.2; 4-Jila de la Rosa 11:56.7; 5-Jenismyll Mabunga 12:08.1; 6-Meriam Miranda 12:17.3; 7-Janice Marquez 12:43.6; 8-Ranya Bumpus 13:00.7.

UAAP Championships
January 29, 2011
Pasig, Philippines
Hand Timing
Results:
3000m SC: 1-Dalyn Carmen 11:43.8; 2-Mary Ann de la Cruz 11:50.9; 3-Nancy Pilaro 11:54.2; 4-Jila de la Rosa 11:56.7; 5-Jenismyll Mabunga 12:08.1; 6-Meriam Miranda 12:17.3; 7-Janice Marquez 12:43.6; 8-Ranya Bumpus 13:00.7.

All-Comers Meet
January 27, 2011
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
1-Annaleise Barton 7:40.39; 2-Bethany Croft 7:57.30; 3-Mady-son Romer 8:14.57; 4-Holly Ratajec 8:22.07; 5-Bianca Grimaldi 8:22.90; 6-Michala Ford 8:27.46.

Victorian Country Champs
January 23, 2011
Llanberis, Australia
Automatic Timing
Results:
3000m Steeple. 1-Eleanor Wardleworth (1993) 11.28.81; 2-Alanah Hayes (1994) 11.56.34; 3-Juliette Haddow (1992) 13:57.18.

Youth 2000m Steeple: 1-Darcie Verstraten (1995) 8:02.03; 2-Madeleine Evely (1994) 8:04.10; 3-Amanda Heard (1995) 8:09.78 [9 finishers]

Masters 2000m Steeple: 1-Elizabeth Kenney (1968) 9:34.70; 2-Annette Major (1962) 10:08.24; 3-Heather Carr (1949) 10:31.86; 4-Paula Pettingill (1968) 11:04.91.

NSW Country Champs
January 22, 2011
Glendale, Australia
Automatic Timing
Results:
Masters 2000m Steeple: 1-Maryanne Shaw (47) 9:41.69; 2-Julie Steele (51) 9:49.02; 3-Rosalind Perry (59) 12:15.22.

ACT Summer meet
January 21, 2011
Canberra, Australia
Automatic Timing
Results:
1500m Steeple: 1-Katherine Caley (under age 14) 8:07.19; 2-Zoe Hunt (under 16) 8:07.73. Hunt won the 1500m walk in 7:16.16 at this meet which could suggest steeple run distance was longer or harder.

All-Comers Meet
January 15, 2011
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m Steeple: 1-Charlotte Jane Wilson (1992) 7:27.85; 2-Rachel Attenborough (1994) 7:58.15; 3-Debbie Walsham (1975) 8:13.44; 4-Beth Croft (1997) 8:15.12; 5-Madyson Romer (1997) 8:30.12.


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: