Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments


Feb 18-26, 2011 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


Victoria Youth Champs
February 26, 2011
Melbourne, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m SC under age 15: 1-Brooke Zerafa (1997) 7:09.44; 2-Bree Warren (1997) 7:40.44; 3-Charlotte Jagusch (1997) 7:52.46; 4-Monica Clarke (1997) 8:16.90; 5-Annie Egan (1997) 9:04.42.

2000m SC under age 16: 1-Leah Polycarpou (1996) 7:12.29; 2-Kaori Nakase (1996) 8:03.48; 3-Claire Hodgart (1996) 8:33.38; 4-Monica Ireland (1996) 8:52.95.

2000m SC under age 17: 1-Laura Butler (1995) 7:25.71; 2-Stella Radford (1995) 7:30.86; 3-Darcie Verstraten (1995) 7:36.00.

2000m SC under age 18: 1-Alanah Hayes (1994) 7:17.49: 2-Rachel Barnes (1994) 9:07.17.

3000m SC under age 20: 1-Bridget Milesi (1993) 12:00.96; 2-Liselle Atkin (1993) 12:24.20; 3-Lauren Grant (1992) 12:56.31.

Auckland Jr. Champs
February 26, 2011
Mt. Smart, New Zealand
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Natasha Bowyer, North Harbour Bays 7:39.34; 2-Rachel Martin 8:21.08; 3-Sonia Hollands 8:26.99.

Premiership Cup
February 26, 2011
Adelaide, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Georgia Hughes (1995) 7:45.83; 2-Ashlee Broadbent (1997) 8:09.53

3000m SC: 1-Eleanor Wardleworth (1993) 11:12.93; 2-Lisa Davis (1976) 12:49.92; 3-Claire Xian (1991) 12:53.12.

Queensland Junior Champs
February 20, 2011
Nathan, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Darcey Campbell (14) 7:39.61; 2-Zara Simmons (14) 8:34.28; 3-Tia Faulkner (15) 8:47.65.

Shield Final
February 20, 2011
Melbourne, Australia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Brooke Zerafa 7.33.5; 2-Laura Butler 7.38.6; 3-Bree Warren (age 13) 7.51.3; 4-Bridget Milesi 7.58.3.

3000m SC: 1-Samantha Carberry 11.29.6; 2-Katherine Scarlett 12.04.3; 3-Julie Norney 12.07.1; 4-Stephanie Kondogonis 12.09.1; 5-Bianca Share 12.38.2; 6-Elise Aplin 12.43.0; 6-Cassie Higham 12.58.0.

All-Comers Meet
February 19, 2011
Sydney, Australia
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Milly Clark, Asics West 10:48.49; 2-Charlotte Wilson, UTS North 11:29.71.

34th National Games
February 18, 2011
Ranchi, India
Automatic Timing
Results:
3000m SC: 1-Priyanka Singh Patel 10:40.81; 2-Kiran Tiwari 10:41.19; 3-Jayshree Patil 11:06.05; 4-Reshma Patil 11:19.32; 5-M.V.Remeswari 11:43.29 (only 5 competitors)


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: