Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments


Sept 3-13, 2011 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.
All-Africa Games
September 13, 2011
Maputo, Mozambique
Automatic Timing
Results:
1-Joan Chepkemdi, KEN (1993) 10:00.50; 2-Hiwot Ayalew, ETH 10:00.57; 3-Birtukan Adamu, ETH (29 Apr 92) 10:02.22; 4-Lydiah Chepkurui, KEN 10:03.69; 5-Janet Achola, UGA 10:23.16

Junior League National Final
September 11, 2011
Derby, Great Britain
Automatic Timing
Results:
1500m SC: 1-Pippa Woolven (26 Jul 93) 5:04.41; 2-Victoria Walker (22 Oct 92) 5:10.49; 3-Maryse Haynes (5 Aug 94) 5:22.33; 4-Katie Coulson (25 Oct 94) 5:33.59; 5-Zoe Levin (7 Aug 92) 5:39.23; 6-Katie Reynolds (18 Apr 94) 5:40.60. [12 finishers; Last = 6:40.45]

University Champs
September 11, 2011
Kumamoto, Japan
Automatic Timing
Results:
1-Aya Takayanagi 10:07.79; 2-Kanako Ushirogata 10:09.13

College Champs
September 11, 2011
Kumamoto, Japan
Automatic Timing
Results:
1-Aya Takayanagi 10:07.79; 2-Kanaka Ushirogata 10:09.13; 3-Rena Yamoka (1992) 10:23.12.

Serbian Youth Cup Finals
September 10, 2011
Sremska Mitrovica, Serbia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Milica Rakic (1996) 7:21.76; 2-Violeta Markovic (1995) 7:39.11; 3-Sanja Nikolic (1995) 7:46.71; 4-Marija Rakic (1997) 7:49.48; 5-Jovana Terzic (1996) 8:17.77; 6-Sanja Cigoja (1994) 8:56.23.

Chinese National Champs
September 10, 2011
Hefei, China
Automatic Timing
Results:
1-Fu Tinglian 9:43.71 PB; 2-Li Zhenzhu Li 9:44.02; 3-Jin Yuan 9:46.94; 4-Yin Annuo (23 Mar 92) 9:49.55 PB; 5-Zhang Xinyan (9 Feb 94) 10:03.53 PB; 6-Wang Kaiqiu 10:03.90; 7-Fang Xiaoyu 10:09.28; 8-Wang Huan 10:10.65; 9-Wang Jing (18 Sep 95) 10:17.79 PB; 10-Tao Shengyi (11 Aug 93) 10:26.57 PB; 11-Sun Ran 10:30.40; 12-Yu Linping 10:42.16; 13-Yang Chunlei (11 Aug 93) 10:46.36; 14-Deng Lingyun (7 Jan 93) 10:48.05; 15-Wang Wenfang (28 Oct 94) 10:56.23 PB.

Commonwealth Youth Games
September 9, 2011
Isle of Man,
Automatic Timing
Results:
2000m SC 1-Norah Jeruto Tanui, KEN 6:28.10; 2-Nancy Cheptegei, UGA 6:36.41; 3-Lilian Jepkorir Chemweno, KEN 6:41.80; 4-Kate Spencer, AUS 6:55.05; 5-Adrianne Erdman, CAN 7:14.58; 6-Mireille Aylwin-Descoteaux, CAN 7:17.81. DNF: Shivomwene Shilongo,NAM

Finland vs. Sweden
September 9, 2011
Helsinki, Finland
Automatic Timing
Results:
1-Charlotta Fougberg, SWE 10:15.08; 2-Klara Bodinson, SWE 10:16.34; 3-Janica Makela, FIN 10:18.22; 4-Minna Maria Kangas, FIN 10:21.28; 5-Viivi Rantanen (19 Oct 93) FIN 10:33.06; 6-Maria Borglund, SWE 10:38.25.

Vietnam Champs
September 9, 2011
Ho Chi Minh, Vietnam
Automatic Timing
Results:
1-Nguyen Thi Phuong 10:58.89; 2-Nguyen Thi Quyen 11:06.67; 3-Nguyen Thi Oanh (1995) 11:12.78; 4-Nguyen Thi Thu Huong 11:22.16; 5-Nguyen Thi Hai (1993) 12:27.83; 6-Nguyen Thi Lien (1993) 12:58.31;

Slovenian Youth Meet
September 3, 2011
Maribor, Slovenia
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Marusa Mismas (1994) 6:53.57; 2-Anja Cimer-man (1996) 8:09.30; 3-Larisa Lare Poposek (1995) 9:02.77.


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: