Join our Mailing List     Follow SteepleChics on Twitter     Become a Fan on Facebook
Questions/Comments


Sept 16-18, 2011 Steeple Results:
Results from Women's Steeplechase Report, a free newsletter sent to readers about 30 times each year.

Automatic Timing and 3000m race distance unless stated otherwise. Reported Age, Birthdate, or Birth Year included (in parentheses) of athletes eligible for age-based championships such as Under age 23, Juniors, Youth, or Masters.

DNF=Did Not Finish MR = Meet Record; NR=National Record PB = Personal Best; SB = Season Best


DecaNation Meet
September 18, 2011
Nice, France
Automatic Timing
Results:
1-Li Zhenzhu, CHN 9:40.12; 2-Bridget Franek, USA 9:40.51; 3-Lyubov Kharlamova, RUS 9:52.60; 4-Sophie Duarte, FRA 10:05.60; 5-Teboho Masehla, RSA 10:06.47; 6-Zulema Fuentes Pila, ESP 10:16.05; 7-Saana Kouba, GER 10:28.06; 8-Shavaun Henry, GBR 11:46.92.

Mistrovsti
September 17, 2011
Praha, Czech Republic
Automatic Timing
Results:
1-Lucie Sekanova 10.33.58; 2-Tatiana Metelkova 10.52.56; 3-Monika Preibischova 11:04.34, 4-Helena Tlusta (1993) 11.28.71

Swedish Junior/Youth Meet
September 17, 2011
Vaxjo, Sweden
Automatic Timing
Results:
1500m SC, Age 18-19: 1-Jenny Haland 5:20.12; 2-Therese Moberg 5:33.83; 3-Caroline Hjalmarsson 5:43.18; 4-Anna Nilsson 5:51.55. DNF: Ida Holm [Nilsson born 1992; others 1993]

1500m SC, Age 17: 1-Isabelle Carlsson-Pallin 5:36.87; 2-Linda Gillstrom, 94, SWE, 6:15.35 [both born 1994]

1500m SC, Age 16: 1-Sara Lahti 5:07.26; 2-Amanda Trense 5:22.23; 3-Siri Ohrankammen 5:22.93; 4-Sophia Persson 5:32.10; 5-Julia Schytzer 5:56.52. DNF: Pebbles Hoglind [all born 1995]

1500m SC, Age 15: 1-Moa Rothman 5:15.92; 2-Malin Borjesjo 5:23.46 [both born 1996]

League Qualifier
September 17, 2011
Abingdon, Great Britain
Automatic Timing
Results:
2000m SC: 1-Claire Kiely 7:49.0; 2-Jane Pidgeon 7:52.3; 3-Rachel Titheradge 8:55.1 (hand times)

ECCC Juniors Group A
September 17, 2011
Castellon, Spain
Automatic Timing
Results:
1-Maria Jose Perez (1992) ESP 11:07.20; 2-Gamze Bulut (1992) TUR 11:30.63; 3-Sara Carnicelli (1994) ITA 11:33.45 PB; 4-Alena Schejbalova (1993) CZE 11:59.03 PB; 5-Tonja Kunzler (1994) SUI 12:14.73 PB; 6-Milana Obradovic, SRB 12:32.05.

ECCC Juniors Group B
September 17, 2011
Tuzla, Bosnia and Herzegovina
Automatic Timing
Results:
1-Desanka Atiro (5 Sep 95) BIH 11:01.60; 2-Kelly Nevolihhin (15 Nov 92) EST 11:41.53; 3-Violeta Godijevska, LTU 11:44.37; 4-Monika Hornakova (6 Jul 95) SVK 13:28.76; 5-Roosa Lahtinen (4 Sep 94) FIN 13:44.60; 6-Lena Autanovac, SLO 13:54.14.

ECCC Juniors Group C
September 17, 2011
Leiria, Portugal
Automatic Timing
Results:
1-Karina Klok (30 June 92) DEN 11:53.61 PB; 2-Aoibhin Kier-nan (1995) IRL 12:30.24 PB; 3-Ines Nobre, POR 12:38.33.

Diamond League Final
September 16, 2011
Brussels, Belgium
Automatic Timing
Results:
1-Yuliya Zaripova, RUS 9:15.43; 2-Habibi Ghribi, TUN 9:16.57; 3-Mercy Wanjiku Njoroge, KEN 9:20.09; 4-Sofia Assefa, ETH 9:21.20; 5-Milcah Chemos Cheywa, KEN 9:21.41; 6-Hiwot Ayalew, ETH 9:26.25; 7-Mekdes Bekele, ETH 9:26.51; 8-Lydia Chebet Rotich, KEN 9:35.21; 9-Giulia Martinelli, ITA 9:39.21; 10-Purity Cherotich Kirui, KEN 9:42.84; 11-Christine Kambua Muyanga, KEN 9:43.87; 12-Eva Arias, ESP 10:05.74.

DNF: Birtukan Fente, ETH; Sophie Duarte, FRA; Lyudmila Kuzmina, RUS.

Km splits: Kuzmina (RUS) led at 1000m in 3:07.80. Her team-mate and eventual winner Zaripova led at 2000m in 6:16.35, then finished with a final kilometer in 2:59.08.

Cheywa's previously announced attack on the world record, an 8:58.81 by Russia's Gulnara Samitova, did not materialize.


Home  |  About Us  |  Contact  |  Mailing List  |  Gazelle, Inc

 

Steeple Chics Store:
Get cool stuff, promote the steeplechase






The Runner's Cookbook

Proceeds go to the Ryan Shay Memorial Fund & Jenny Crain "Make it Happen" Fund

Donate to the
Jenny Crain
Make It Happen Fund

http://www.jennycrain.net

Website Design & Creation: